GOLDEN FICTION ZWITSARUB PagHaü 23c§tcm Bendeleider Joe Adonis zoekt „gedwongen" rust in Italië DE TUSSENPERSOON Dronken emballeur werd in het been geschoten i radio") BRAND woud KLOOSTERBALSEM Meningen en Commentaren Tien doden bij zaalbrand AT EEN ONDERLIJKE ERELD Eén van de grote zes Lucky Luciano achterna TWEEDE BLAD DINSDAG 31 JANUARI 1956 AANPASSING HET GEVAARLIJKE ARTIKEL DE VERZILT In Baltimore GEEN AFDOENDE OPLOSSING? Massa-arreslatie in Nagpur Onder ons gezegd: toch maar liever BOEKENPLANK Stenen voor brood Hij zette de fatale stap WR'JF KOU WEG TELEVISIEPROGRAMMA'S (Naar een roman van E. F. BENSON) 'b- LIET wetsontwerp Algemene Ou- derdomsverzekering kan straks zeker rekenen op een zeer ruime meerderheid in de volksvertegen woordiging, maar er valt evenmin te verwachten, dat het onveranderd de eindstreep zal passeren. Er rijst namelijk al meer verzet tegen de aanpassingsregeling aan bestaande nensioenen. zoals die is vastgelegd in artikel 60. Dit artikel geeft ee werkgever, die een pensioen heeft toegezegd, het recht te bepalen, dat het ouder domspensioen volgens de wet geheel of ten dele in mindering wordt ge bracht op het door hem in uitzicht gestelde of reeds toegekende pen sioen. Statuten en reglementen van pensioenfondsen, ook wanneer ze het tegendeel bepalen, mogen ook op deze wijze „aangepast" worden. Dit alles binnen twee jaar na het in werking treden van de wet. Dit is dus in flagrante tegenstel ling met de in ons land juridisch en feitelijk aanvaarde stelling, dat pensioen uitgesteld loon betekent, waarop men dus onverkort recht behoudt. De samenstellers van iet wetsontwerp zijn tot deze bevreem dende bepaling gekomen, omdat zij vrezen, dat in sommige gevallen het totaal inkomen van een gepensio neerde boven de honderd prpcent van zijn laatstverdiende inkomen zou kunnen stijgen. In het maand schrift „Economie", uitgaand van de Tilburgse Handelshogeschool, wordt door drs. Slooff echter te recht opgemerkt, dat hier twee on gelijksoortige grootheden van el kaar worden afgetrokken. Op het bodempensioen hebben alle ouden van dagen recht uit hoofde van hun leeftijd. De arbeidende generatie staat daartoe een gedeelte van zijn inkomen aan hen af. Het recht op ondernemingspensioen is ontstaan uit gedwongen besparingen door de arbeiders. De daarmee correspon derende rechten zijn de werknemers onherroepelijk toegekend op grond van hun arbeidsprestaties. Beide bronnen van inkomen staan dus volkomen los van elkaar. Men zou met evenveel „recht" de loonarbei der een deel van zijn pensioen kun nen ontnemen, omdat hem een er fenis of een lijfrente in het voor uitzicht is gesteld. en geen regeling laat passeren, die noch door de juridische noch door de morele beugel kan. Om het in de woorden van drs. Slooff te zeg gen: Ontsteekt gij dan de lont, op dat het gevaarlijke artikel 60 explo- dere, voor het ons gebouw van ons Nederlandse pensioenrecht de lucht in doet vliegen. F)E „Nieuwe Rotterdamse Courant heeft ruim een pagina aan het probleem der verzilting gewijd, meer in he4 bijzonder aan de zout- invasie in de Nieuwe Waterweg. Het is vooral het hoogheemraad schap Delfland met het Westland, dat de last van deze verziltmg on dervindt. De hoofdingenieur van dit hoogheemraadschap, ïr. A.G. Wieis- ma, verklaart dan ook, dat Delf land eigenlijk het gelag heeft m0®~ ten betalen voor de aanleg van de Nieuwe Waterweg. Naarmate deze vaarweg werd verdiept, nam de verzilting nog toe. In 1893 kon men 5 km van de mond nog zoet water inlaten voor Delfland, tot 1921 kon dat nog bij Maassluis, 13 km van zee, maar in 1934 ging dat bij Vijfsluizen, 10 km verder landinwaarts, al niet meer en thans krijgt men bij lage water afvoer van de Rijn op 28 km van zee bij de Perkhavensluis ook geen zoetwater meer binnen. Om de belangrijke tuinbouwcul- tuur van het Westland in ieder ge val voor verzilting te behoeden heeft het hoogheemraadschap Delf land te Leidschendam een gemaal laten bouwen, dat in 1953 in be drijf kwam. Men haalt hiermee in geval van nood zoetwater uit het naburig waterschap Rijnland. Delfland was dus de Deltacom missie voor met verbetering van de zoetwaterhuishouding, maar presenteert nu de rekening ad f 2 miljoen aan de regering, omdat men meent, dat deze voorziening binnen het kader van het Deltaplan valt of hierdoor overbodig wordt gemaakt. Ook wil men subsidie ad 95 pet. in de kosten ad f 185 mil joen, welke als consequentie van het Deltaplan door het waterschap zouden moeten worden gefinan cierd. Het Deltaplan belooft zo nog cu mulatief te worden en aardige puz zels op te leveren. In een grote zaal van een gebouw te Baltimore (V.S.) waarin ongeveer 1.000 mensen bijeen waren, heeft zondagavond een brand gewoed waar door tien personen het leven hebben verloren. Honderden personen met brandwonden werden door de snel aan gerukte brandweer ter plaatse ge holpen. In de zaal werd een bijeenkomst gehouden die was georganiseerd door de plaatselijke r.-k. parochie. Een man die er in was geslaagd zich via een raam in veiligheid te stellen, verklaarde aan de brand weer, dat de brand was gevolgd op een kleine ontploffing. De gehele zaal raakte onmiddellijk in paniek en stormde op de deuren toe om zich in veiligheid te stellen. Tot dusverre werden door de brandweer uit het gebouw tien lijken geborgen. Een honderdtal personen wordt met brandwonden in omliggende zieken huizen behandeld. r\RS. SLOOFF wijst er verder op, dat iemand die een inkomen van een miljoen uit vermogen heeft in ieder geval zijn bodempensioen van 1338 gulden krijgt. Alleen de gedwongen besparingen uit arbeids inkomen worden aangetast, niet de inkomsten uit vermogen, hoe groot die ook zijn. Speciaal de „kleine luyden" uit de vergeten groepen worden het kind van de rekening. Zij die geen ander vermogen heb ben kunnen sparen dan hun pen sioenaanspraken, zijn het ergst ge troffen door de koopkracht van 'iet geld. Er zijn er onder hen, die pas met het volledige bodempensioen als toeslag hun laatste jaren .iog een enigszins menswaardig bestaan zouden kunnen gehad hebben. Maar volgens het wetsontwerp zal het niet mogen zijn! Wel zal hun bo dempensioen in feite kunnen gaan naar hun oud-werkgever, die wellicht naast een inkomen van tonnen uit vermogen bovendien zelf ook nog een bodempensioen zal trekken! De schrijver in „Economie" zou dan ook willen bepalen, dat elke vorm van aanpassing voor gewezen deelnemers aan een pensioenfonds verboden is, dit ook terwille van de rechtszekerheid in de Staat ier Nederlanden. Aanpassing zou hij alleen toegestaan willen zien, als een zeer duidelijke meerderheid, b.v. twee-derde van de desbetref fende groep van pensioengerechtig den hierin toestemt, terwijl die aanpassing dan nog zou moeten worden gebonden aan een bepaald percentage van het laatst-verdiende salaris. In de jongste partijraadsvergade ring van de KVP is* over dit aan- passingsvraagstuk al gedelibereerd en er was niemand, die het voor gestelde trachtte te verdedigen. We willen vertrouwen, dat de KVP- fractie ook op haar qui vive zal zijn LIET hoogheemraadschap Delf land hoopt, dat de uitvoering van de Deltawerken de verzilting in de Nieuwe Waterweg voldoende zullen terugdringen, maar hoofd ingenieur Wiersma houdt rekening met de mogelijkheid, dat na afdam ming van Haringvliet en Volke rak zich nog omstandigheden zul len voordoen, waarin het water bij Rotterdam te zou zal zijn. Nochtans zou dan het zeewater door het rivierwater, dat via de Noord naar de Waterweg stroomt worden teruggedrongen. Hier staat echter tegenover, dat bij het in werking treden van de Rijnka nalisatie een groot deel van het Rijnwater via de Gelderse Yssel naar het noorden zal afvloeiien Vandaar de twijfel van ir. Wiers ma. Deze twijfel lijkt maar al te ge grond en het is onbegrijpelijk, dat mede in verband met de geschet ste ongunstige mogelijkheid door de Deltacommissie voorbij wordt ge gaan om de meest voor de hand liggende methode om de verzil ting in de Nieuwe Waterweg te keren, n.l. het opnieuw met elkaar in verbinding brengen van Maas en Waal bij Andel en het leggen van een dam of drempel in de bo- venmond van de Nieuwe Merwede Zonder de omslag van het Delta plan ware hiermee reeds eerder en goedkoper nuttig effect te berei ken. (Advertentie) HOEST, GRIEP... De weldadige warmte van Ther- mogène stilt de pijn in keel en borst en verjaagt de aanval. De politie in Nagpur, (India) heeft zondag meer dan 2.000 textielarbei ders, onder wie 400 vrouwen, gear resteerd wegens het negeren van het verbod van de autoriteiten op optoch ten en samenscholingen van meer dan vijf personen. Het verbod werd uitgevaardigd nadat de textielarbei ders in staking waren gegaan en optochten en demonstraties hadden georganiseerd. Intussen hebben zich in Bombay opnieuw enige ongeregeldheden voor gedaan. In deze stad opende de politie zondag het vuur op een menigte, die stenen wierp. Twee personen liepen verwondingen op. Vijftien personen werden gearresteerd. (Advertentie) Bekende mensen over een bekende sigaret (7) Ko van Dijk (als de Bode uit de Gijsbrecht van Aemstel) met Ko van Dijk (als Ko van Dijk). Een gulden genieting voor 80 ct. MAATREGEL De heer Charles Patterson een hoge baas in New York, heeft een drastische maatregel J voorgesteld om de overbezette ondergrondse treinen in de stad te ontlasten. „Haal de 2 zetels uit de voertuigen weg en er is plaats voor 10 procent 1 meer reizigers", zei hij. Als 2 zijn plan doorgaat wil dat 2 uiteraard zeggen, dat er dan geen mens meer in kan zitten. Schadelijk De 57-jarige heer Ralph Herdman uit Croydon heeft een schadever goeding van bijna 80.000 gulden toe gewezen gekregen. Hij had de eis aanhangig gemaakt tegen een aan nemersmaatschappij, die wat on voorzichtig met een hijskraan had gemanipuleerd. Het gevolg was, dat onze Ralph door de kraan werd geraakt en zodanig werd verwond, dat hy nooit meer kan tuinieren, dat hij nooit meer over muren kan klimmen, dat hij het voetballen er aan moet geven en dat hy niet meer voor zijn plezier kan fietsen. De rechter vond, dat dit bijeen zeker wel 80.000 gulden waard was. te stellen aan zijn dubieuze aktivi- j teiten. Een van de grote zes uit het gangsterwezen van de Verenigde Staten, de 35-jarige Joe Adonis, die in werkelijkheid Guiseppe Doto heet, heeft in Italië voet aan wal gezet. Hy verklaarde ergens in de omgeving van Napels een rustig leven te zullen slijten, zoals zyn gewezen vriend Lucky Luciano, die thans ook in Italië vertoeft. nis en deportatie. Joe verkoos het laatste. De keuze werd hem gelaten nadat gebleken was dat hij tijdens een onderzoek, ingesteld door de kommissie Kevauver, onder ede ge logen had. Adonis bezweerde nl. dat hij geboren was in het dorpje Pas saic in New-Jersey terwijl hij in wer kelijkheid in het dorp Montemarona in Italië het levenslicht zag. Joe Adonis is niet uit vrije wil naar Italië vertrokken. Men liet hem in de V.S.A. de keuze tussen gevange- Stembergen is een dorpje, dat dooi de aanleg van een groot stuwmeer zijn welvaart heeft verloren. Met de schadevergoedingen loopt het niet goed, armoede en verbittering liggen als schimmel op de zielen en het ge loofsleven is zo goed als verdwenen. Daar komt dan de geestelijke Heim op zijn eerste pastoorsplaats. Het is een triest gevecht, dat hij moet voe ren tegen onverschilligheid, achter docht en erger. De lichamelijke en geestelijke nood is hem te machtig en in z'n wanhoop begaat hij een dief stal om zijn parochianen te bevrijden van hun armoede. Hij vindt dit be langrijker dan de wederopbouw van een kerk in de stad, waarvoor een rijk man een groot bedrag beschik baar stelt. De kardinaal wil het ge val wel sussen, als de pastoor maar toegeeft, dat hij een goed doel met 'n verkeerd middel heeft nagestreefd. De pastoor kan dat niet inzien en daarom wordt het proces tegen hem niet gestuit en ook zijn priesterlijke bediening moet hij deswege opgeven. Dan echter hoort hij, hoe uit het door hem in Sternbergen ter beschikking gestelde geld wel wat meer welvaart maar geen groter geluk is opgebloeid. Twist en tweedracht zijn aan de orde van de dag. En toen Johann Heim tot het inzicht was gekomen, dat uit het slechte zaad, dat hij gezaaid had alleen maar rotte vruchten waren voortgekomen, bad hij: Gij zijt groot boven alle maten, Heer, en alleen te begrijpen in de orde. Dit is het raam van een verhaal, dat Rudiger Syberberg ons schildert in zijn Stenen voor brood", in een vertaling van J. W. Hofstra bij Pax in Den Haag verschenen. Hij doet het met sobere stijlmiddelen, die ech ter treffend de sfeer en de karakters oproepen. En er worden vraagstuk ken van grote diepte en actualiteit eraakt. Een roman van ongewone waliteit. TOPLEIDER VAN GANGSTERS Joe Adonis kwam als knaap in ge zelschap van zijn ouders naar Ame rika. Hij begon als krantenjongen doch had vlug een wapen in de vuist en werkte zich met behulp van zijn revolver uit de sloppen van Brooklyn naar de meer voorname wijken van New York. In korte tijd klom hij op tot de toppen van het Amerikaanse gangsterdom en werd hij één der er kende zes gekende en gevreesde ben- dehoofden. Hij was eigenaar van ver scheidene speelholen toen de kommis sie Kefauver ernin slaagde 'n einde SAMEN MET LUCIANO Bij zijn aankomst vertelde Adonis dat één van zijn eerste werken in Ita lië het bezoeken van Lucky Luciano zou zijn. Luciano die ongetwijfeld de beruchtste gangster van de Ver enigde Staten is geweest, werd even eens door de Kefauver-kommissie aan de deur gezet. Luciano, die vooral naam maakte door zijn handel in verdovende middelen, drijft nu een zaak in medische en chirurgische in- strümenten om te bewijzen dat hij op eerlijke wijze aan zijn brood kan komen. Adonis echter weet nog niet wat hij gaat aanvangen. Er werden hem door de Italiaanse politie geen hinder lijke vragen gesteld toen hij in Genua voet aan wal zette. Adonis had de overtocht gemaakt in een luxcabine van de paketboot Conté Bianca- mano". Hij gaat zich in de buurt van Napels vestigen. Zijn vrouw en zijn vier kinderen wonen voorlopig nog in de Verenigde Staten. Levendig Wilde tonelen hebben zich zondag avond afgespeeld in een perceel aan de derde Oosterparkstraat te Amster dam. De hulp van de politie werd inge roepen, omdat de bewoonster van dit perceel en haar dochter zouden wor den bedreigd door de 54-jarige em balleur H. de P. Toen de agenten ter plaatse aan kwamen vonden zij twee angstige vrouwen, die door de emballeur hij was op visite met een schaar werden bedreigd. De man was onder de invloed van sterke drank en zou meegenomen worden naar een poli tiebureau. Een van de agenten ging naar be neden om een auto te ontbieden en daarvan maakte de emballeur gebruik om plotseling naar de keuken te ren nen. Hij kwam terug met een groot broodmes in de hand en had kennelijk de bedoeling om de hoofdagent, die in de woning was achtergebleven, daarmee te lijf te gaan. De agent waarschuwde dat hij zou schieten als zijn aanvaller nog een stap zou ver zetten. De emballeur deed de nood lottige stap, waarop de agent schoot en hem in het linkeronderbeen trof. Mevrouw Johnson uit het Engelse Cheshire kreeg pillen van de dok ter. De pillen moesten haar over haar neerslachtigheid heen helpen, die ze al jaren voelde. Mevrouw Johnson meende echter, dat het zo ook wel zou overgaan en liet de pillen slingeren. Op een gegeven moment vrat Susan, de hond des huizes, de pillen op. Het beestje is sedertdien door het dolle heen. Het heeft alles kapot gebeten, dat in zijn buurt was en raast als een ra ket door het huis. Dat duurt nu al dagen zo. De heer en mevrouw Johnson gaan onmiddellijk in de dekking als Susan komt aanvliegen. „,Ik ben trouwens wel blij, dat ik die pillen niet heb ingenomen", heeft mevrouw gezegd. Verzoek De Vereniging van Dierenbe schermers in Bozen (zuid-Tirol) heeft het Olympisch Comité te Cor tina d'Ampezza verzocht er op toe te zien, dat de schaatsers en het pu bliek niet te veel lawaai maken. „Anders worden wild en gevogelte uit hun natuurlijke schuilplaatsen verdreven", aldus de beschermers. Voorkeur Op het politiebureau van Floren ce vervoegde zich de heer Pisa- „Arresteer me als het even kan", zo zei hij, „ik zit liever in de gevan genis van Florence dan in die van San Remo". Hij vertelde er eerlijk bij, dat hij in Florence werd ge zocht wegens fraude. De politie heeft onze Pisa voorlopig zijn zin gegeven. Hij zal in Florence blijven in afwachting van de uitslag v^an het onderzoek. Juf f route Niet minder dan vier mannen drongen dezer dagen in Koeala. Loempoer de hotelkamer binnen van de bekende actrice Rose Chan. Zij dachten daar eens flink wat geld te stelen. Na enkele minuten moesten zij hun pogingen tot roof al opgeven. Drie van de kerels verdwenen zo hard ze lopen kon den. De vierde volgde in een gro te boog. Het was de rovers niet ter ore gekomen, dat juffrouw Chan ook goed is in jioe-jitsoe. Fijn Volgens een in West-Duitsland in gesteld opinieonderzoek beschouwt 45 procent van de burgers hun bondskanselier Adenauer als ue fijnste mens. Hij wordt in populari teit onmiddellijk gevolgd door dr. Albert Schweitzer. Melk De heer en mevrouw Davis uit het Amerikaanse Durango beginnen zich langzaamaan een beetje onge rust te maken over de vraag, wat ze moeten doen met de 70.000 liter melk. die ze hebben gekregen. Dit geschenk werd hen aangeboden, omdat hun zoontje Gerald het eer ste kind was, dat in 1956 in de pro vincie La Plata werd geboren. Bo vendien hebben de Davis zelf een veefokkerij. Jij wou toch met alle geweld het plafond witten?... WOENSDAG 1 FEBRUARI HILVERSUM I 402 m VARA: 7.00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. 8,00 Nws. 8,18 Gram. 8,50 V. d. huisvr. 9,00 Gym. v. d. vrouw 9,10 Gram. 9,35 Waterst. 9,40 Gr. VPRO: 10,00 Schoolradio. VARA: 1020 V. d. vrouw 11,00 RVU: Hans Ykema: Columbia ontwaakt, tweede lezing 11,30 Gevar. progr. 12,30 Land- en tuinb. me- ded. 12,33 V. h. platteland 12,38 Instr. kwint. 13,00 Nws. 13,15 Tentoonstellings agenda 13,18 Dansmuz. 13,45 Medische kron. 13,55 Gram. 14,30 V. d. jeugd 16,00 V. d. zieken 16,30 Instr. trio 17,00 Ham mond trio 17,20 Roemeens ork. 17,50 Re- geringsuitz.: Rijksdelen overzee: Jeugd- uitz. De brievenbus gaat open. Corres pondentieclub o.l.v. Regina Zwart 18.00 Nws. en comm. 18,20 Act. 18.30 RVU: prof. dr. S. Bok: Hoe werkt ons zenuw stelsel?, 2de lezing 19,00 V. d. jeugd 19,10 De mogelijkheden werden en worden ons geboden, toespraak 19,25 VARA-varia. VPRO: 19,30 V. d. jeugd. VARA: 20,00 Nws. 20,05 Comm. 20,15 Gevar. progr. v. d. mil. 20,55 John Gabriël Borkman, hoorsp. 22.20 Lichte muz. 22,45 Het ver leden van onze dampkring, caus. 23,00 Nws. 23,15 Soc. nws. in Esperanto 23,20 Orgelspel 23,40-24,00 Gram. HILVERSUM II 298 m NCRV: 7,00 Nws. en SOS-ber. 7,10 Gewijde muz. 7,45 Een woord voor de dag 8.00 Nws. en weerber. 8,15 Gram. 9,00 V. d. zieken 9,25 V. d. vrouw 9.35 Lichte muz. 10,05 (Advertentie) met de genezende warmte van een Zwitsal preparaat (Advertenties) v en bete» met Akkers KloosterJ balsem, die de wond zuivere, ontsteking voorkomt en de groei van de nieuwe huid bevordert:) ,GEEN GOUD ZO GOED' Gram. 10,30 Morgendienst 11,00 Gram. 11,15 Ik weet waar gij woont, hoorsp. 12,00 Amus. muz. 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 Lichte muz. 12,53 Gram. 13,00 Nws. 13,15 Lichte muz. 13,50 Gram. 15.40 Vocaal ens. en soliste 16,00 V. d. jeugd 17,20 Gram. 17,40 Koersen. 17,45 Orgelspel 18,15 Oude Franse muz. 18,35 Gram. 18,45 Spectrum van het Chr. orga nisatie- en verenigingsleven, cau$. 19,00 Nws. en weerber. 19,10 Koper-ens. 19,30 Buitenl. overz. 19,50 Gram. 20,00 Radio- krant 20,20 Evangelisatie-uitz. 21,30 Gr. 21,40 Zang en piano 21,55 Gram. 22,10 Idem 22,20 Volksmuz. 22,45 Avondover denking 23,00 Nws. 23,15 Sportuitsl. 23,20- 24,00 Psalmen. BRUSSEL 324 m: 11,45 Promenade ork. 12,30 Weerber. 12,34 Gram. 13,00 Nws. 13,15 Gram. 14,00 Schoolradio 16.00 Koer sen 16,02 Koorzang 16,15 Ork. coric. 17,00 Nws. 17,10 Koorzang 17,25 Voordr. 17,50 Boekbespr. 18,00 Caus. 18,30 V. d. sold. 19,00 Nws. 19,40 Gram. 20,00 Hoorsp. 21.25 Ork. conc. 22,00 Nws. 22,15 Pianorecital 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL 484 m: 12,00 Gram. 13,00 Nws. 13,15 Gram. 1410 Gram. 14,15 Ork. conc. 15,00 Gram. 15,45 Koorzang 17,00 Nws. 17,15 en 17,30 Gram. 19.30 Nws. 20,00 Ork. conc. 21,30 Volksmuz. 22,00 Nws. 22,15 Vrije tijd 22,55 Nws. NTS: 15,30-17,00 Olympische Winterspe len. KRO: 17,00-17,30 V. d. kind. AVRO: 20,00-22.00 Maria Stuart, treurspel. NTS: 22,15-22,25 Olympische Winterspelen. 28 Ze gaf hem nog een paar sekonden om naar te kijken en toen stak ze rustig haar hand uit en zette de schets weer op de tafel. Daarop ver anderde ze plotseling het onderwerp van gesprek. „Ik geloof niet dat u al eens ooit hier boven bent geweest," zei ze, ,,'t is vroeger mijn kinderkamer ge weest, zoals het hobbelpaard en het poppenhuis getuigen en daarna mijn studeerkamer, zie de tabel van mijn lesuren boven de schoorsteen, en doe rnij het plezier ze nu te beschouwen als uw rookkamer en steek een siga ret op En vertel ons nu eens wat over Egypte. Ik weet dat het lieve grootje de hele winter in Cairo zou willen blijven en naar ieder bal en diner zou willen gaan." Het nieuwe onderwerp van gesprek leidde haar verder geheel af van Charles en zijn schets, want hij praat te altijd liever over dingen die ziin eigen gemak betroffen, dan over al le mogelijke andere zaken. Het was werkelijk wel wenselijk een week in Cairo te blijven, voor ze de Nijl op gingen om een maandje te genieten van de zonneschijn. Als zijn moeder liever langer in Cairo bleef, dan was er natuurlijk geen reden, waarom ze dat met zou doen. Maar ze zou zich alleen moeten vermaken: het gezel schap. waarvan het enige doel was de gezondheid van Philip te bevorde ren, kon dat doel onmogelijk laten dwarsbomen. Joyce had. zoals hij Craddock verzekerde, geen neiging om zich in de feestelijkheden van Cairo te storten; de tempels van Karnak waren "heel wat meer naar haar zin.... Joyce liet de twee mannen in de steek voor het gesprek verflauwde en ging naar haar slaapkamer. Die was aan de andere kant van het huis en de storm stond er op met al zijn geweld en de regen kletterde er op de ruiten. Onder zulke omstan digheden was het onmogelijk voor haar om de ramen te openen, maar ze voelde in heel haar wezen een verlangen om buiten te zijn, hoe slecht het weer ook was. Ze wandel de op en neer door haar kamer, eigenaardig en ongewoon opgewon den en als ze gehoor had gegeven aan haar neiging, zou ze een man tel aangetrokken en het huis ont vlucht hebben, om te wandelen of te lopen of zelfs maar te staan in de donkerte van de nacht en het huilen van de wind en zich een te voelen met de wilde eenvoud en kracht van de storm. En nog liever zou ze ge zwommen hebben, om te worstelen met en geslagen te worden door het woedende water, om zichzelf te zijn en niemand anders, niet iemand an ders dochter, niet iemands anders gezellin, zelfs niet van hem met wie haar ziel plotseling verbonden scheen te zijn. Nog deze middag was ze in een geweldige regenbui naar de waterkering gewandeld en had er geleund over de grijze leuning, en had naar het water gekeken dat nu over de landpunt stroomde, waar de tent had gestaan. Daar was de plaats waar ze geknield had om de thee boel op te wassen, op een middag van zon en vergeet-m ij-nietjes en naar hart verlangde er naar door bet water te waden om daar nog eens te knielen en weer de emotie te voelen van de kennis, die daar tot naar was gekomen. Dat verlangen nad maar een sekonde geduurd; ze had het ogenblikkelijk weggestopt en de deur er achter toegeslagen en de sleutel omgedraaid in het slot en de grendels ervoor geschoven. Maar het was er geweest en nu, terwijl ze door haar kamer op en neer liep, wist ze heel goed wat er achter de gesloten deuren van haar bewustzijn lag, en hoewel zij het gevangen had gezet zonder kans op ontsnappen, was zij er niet beschaamd over. Het brand de in haar met een stralende warmte en hoewel ze het licht daarvan niet wilde zien, wist ze dat het daar was en in het geheim verheugde zij zich over dit weten. Maar zij wilde er haar gedachten nu niet dadelijk over laten gaan; ze wilde nu alleen maar zichzelf kennen, zoals zij voelde dat zij zou zijn als zij buiten kon lopen in de storm. Dat het onafwendbaar noodzakelijk zou zijn om haar diepste innerlijk te ont grendelen om zichzelf te kunnen zijn, kwam niet in haar gedachten op. On logisch genoeg, maar met een zeer menselijke inconsequentie, verlangde zij naar de voorwaarden die haar het gevoel van vrijheid zouden geven, waarnaar zij verlangde, zonder haar geest te laten gaan over datgene waarop heel haar vrijheid geba seerd was. Toch wist ze heel goed, waartegen zij in opstand was en waaraan zij wilde ontsnappen. In één woord, het was het feit en de gevol gen van het feit, dat Arthur Crad dock mee naar Egypte ging. Verbon den daarmee was de gedachte die haar vader even aangeroerd had, dat zij Craddock de schets zou geven die Charles van haar gemaakt had. Het was werkelijk het summum van argeloosheid zo iets te zeggen. Er was niets ter wereld waarvan zij minder gemakkelijk zou kunnen scheiden. En zij had dan ook, om zo te zeggen de gedachte achter haar neergeworpen als een dwaze vraag, of als een complimentje zonder bete kenis. Maar nu vroeg ze zich af of het dat alleen was. Beschouwd in verband met Craddock en met de tamme manier, waarop hij haar het hof maakte, voelde ze dat de opmer king van haar vader haar hart op proef stelde. Zou het dat zijn? Weer wenste ze voor een ogenblik in de nacht te zijn, in de storm en in het water van de gezwollen rivier; maar dadelijk daarop wist ze dat dit alles een symbool was van de ken nis die brandde achter de gesloten en gegrendelde deur van haar geest. Ze scheen in deze zaak geen wil te hebben; ze keek maar naar de deu ren en ze sprongen open en het licht dat er achter brandde, werd duide lijk zichtbaar. Ze hield op met rus teloos door de kamer lopen, en met een kleine zucht dat ze haar rust weergevonden had, ging ze aan haar toilettafel zitten en opende ze een een van de laden. Er was niets in dan een paar brieven die aan haar geadresseerd waren. Ze waren heel kort. en bijna heel vormelijk. Maar zij vulden de lade, en daarenboven vulden zij al het andere. Ze las ze: Geachte juffrouw Wroughton; Ik hoop dat uw vader tevreden is met de kopie van het portret. Ik heb hem niet meer gesproken voor ik wegging en ik zou zo graag willen weten of hij er mee tevreden is. Ik kan u niet zeggen, hoe het mij spijt dat ik het af moest maken, want het was zo'n genoegen om er aan te werken. Als het mogelijk is zou ik het graag op zijn plaats wil len zien hangen ik denk dikwijls aan u en aan de arme Buz.... Er stond niets, wat de stijfste for malist niet kon hebben geschreven... alleen, een stijve formalist zou het niet geschreven hebben. Ze haalde de andere brief voor de dag. Waarde juffrouw Wroughton; Ik ben zeer blij, dat uw vader de ko pie mooi vindt. Wat dat kleine schetsje betreft geloof ik dat een eenvoudig gouden lijstje zonder passe-partout het beste zou zijn. Door een passe-partout zou het schetsje alleen maar meer uitko men. Ik ben bezig aan een portret van mijn moeder en ik vind het geweldig plezierig, voornamelijk geloof ik, omdat ze zo'n buitenge woon lief gezicht heeft, en zij pre cies is zoals haar gezicht. Maar natuurlijk vind ik iedere dag ge schikt om naar de kopie te komen kijken en ik verlang er naar te ho ren of ze werkelijk voldoening geeft. Ik zal komen op iedere dag en ieder uur dat u voorstelt. Met beleefde groeten, Charles Lathom. P.S. Ik heb een nieuw atelier dat heel aardig is. Als u nog eens in de stad komt voor u naar Egypte gaat, wilt u dan niet bij mij ko men lunchen of theeën? Mevrouw Wroughton heeft gezegd dat ze het doen zou en ik zal haar dezelfde dag vragen, of zou het niet vol doende zijn als mijn moeder er bij is? Ik zou heel graag hebben dat u alles eens zag. Het is nu al dagenlang erg donker en dat zal de hele winter wel blijven duren. Ik wou dat ik mijn atelier over kon brengen naar Egypte. Er stond niets in dat niet ieder een had mogen lezen. Maar toch zou Joyce deze brieven aan niemand heb ben laten zien. Ze voelde dat ze zijn hart, en het hare eveneens, zou heb ben laten zien, door ze te laten le zen. En als commentaar op de tekst, als die nodig zou zijn, was er de schets die hij van haar gemaakt had. Zo zag hij haar! Al haar onrust was nu verdwenen; ze was alleen rusteloos geweest, zo lang ze zichzelf had willen zijn zon der zich alles, wat werkelijkheid voor haar was, te bekennen, zolang ze het stralende licht opgesloten hield, dat in het binnenste van haar hart brandde. Nu had ze de deuren wijd opengegooid en ze zat heel stil, met stralende ogen en twee eenvoudige kleine briefjes op de tafel voor haar en verlangde niet meer naar de storm en de nacht. Ze hoorde niet eens het loeien van de wind. Onder de lade, waar ze brieven in bewaarde, was er nog een die ook op slot was. Na een tijdje deed ze °ok die open en bekeek de inhoud. Dikwijls had ze zichzelf uitgelachen °p7 de dingen die zij er bewaarde, dikwijls had ze zich verweten dat ze ze bewaarde, maar noch het uitla chen, noch het verwijt waren sterk genoeg geweest om haar de inhoud van d" te doen verwijderen. (Wordt vervolgd)

de Stem | 1956 | | pagina 5