Endocil Perkpolder-Kruiningen; duizenden wachturen per maand Prachtige tijden van de Graaff en Maarse Heli-haven op Walcheren De wielerkalender voor boven de Westerschelde JACHT OVER DE DAKEN Burgemeester van Wolf aarts dijk nam afscheid Urenverlies kost minstens 1000 gulden per dag! Toename vervoer over Wester-Schelde Burgerij bood televisie-toestel aan Samenwerking Middelburg-Vlissingcn Studiecommissie Deltaplan Herman Bruggen te Sas van Gent Busverbinding gestaakt ONDERZOEK NAAR DE DOOD VAN RENAULT De Jongh ongrijpbaar leider Betaalde le klassers Amateur le klassers In schaatsnummer op de 1500 meter ARBEIDER EN PRIESTER Künen wint cross te Tildonk (B.) AANBESTEDINGEN MARKTEN WATERSTANDEN DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 31 JANUARI 1956 Het vervoer over de Wester-Schelde gaat jaarlijks, neen dagelijks bijna, omhoog met onwaarschijnlijke sprongen. Over enkele jaren slechts .s het aantal auto's dat door de drie veren gezamenlijk is overgezet, met ettelyke honderdduizenden toegenomen Wie de rollende sneeuwbal, angstwekkend sne aangroeiend, ziet Voort gaan vraagt zich bezorgd af waar dat heen moet. Het is met moe.lyk dat te raden- het gaat recht naar het punt waarop het vervoersaanbod en de (zelfs theoretische) capaciteit der veren definitief met elkaar in botsing ko men, naar het niet meer zo ver in de toekomst liggende tijdstip waarop de zaak zo vast loopt als een huis. 128.000 AUTO'S MééR Dit kondigt zich trouwens al aan: wanneer men in het overzicht van de veerdiensten in geheel Zeeland de ge tallen ziet van de achtergebleven au to's aan de diverse veerhavens, dan slaat ieder de schrik om het hart bij het aanschouwen van de cijfers over Perkpolder-Kruiningen, waar men de wachturen maandelijks met duizen den telt. In 1955 zijn er over de Wester- Schelde naar en van Zeeuwsch- Vlaanderen, 692.285 auto's overgezet, hetgeen ten opzichte van 1954 een vermeerdering van circa 128.000 au to's betekent. Een toename in een tempo dus, dat bij zich gelijk ontwik kelende omstandigheden het berei ken van het miljoen binnen vier jaren geenszins denkbeeldig, integendeel hoogst aannemelijk maakt. Men be- hoett er zich geen illusies over te ma ken dat men over vier jaar in staat zal zijn een miljoen auto's over de Wester-Schelde te vervoeren. Een dergelijke hoeveelheid is onmogelijk ner boot aan te pakken. Over de laatste twee maanden van het vorig jaar moesten in totaal ruim 16000 auto's die via het veer Perkpol der-Kruiningen (beide richtingen) moesten worden overgezet, een vol gende boot afwachten. Aan Breskens- Vlissingen was dat aantal ruim 4500, waarbij vooral november een zeer ongunstig cijfer vertoonde. In het ge heel zijn er dus gedurende deze twee maanden, toeristisch wel de meest stille van het gehele jaar, door automobilisten uit en naar Zeeuwsch- Vlaanderen ongeveer 22.000 „boten overgeslagen", hetgeen neerkomt op ongeveer 15.000 uren, welke men ge zien het grote aantal vrachtauto's dat in deze getallen inbegrepen was, te gen een flink aantal klinkende gul dens heeft moeten betalen. Als er van Zeeuwsch-Vlaamse zijde ooit werd betoogd dat de veren tien duizenden guldens kosten aan het be drijfsleven van deze streek, dan wilde die of gene nog wel eens glimlachend de schouders ophalen. Och, zo eens een uurtje wachten aan het veer Maar deze cijfers wijzen uit dat de laatste twee maanden van het afge lopen jaar een schade van zeker vijf tigduizend gulden is toegebracht aan het bedrijfsleven van Zeeuwsch- Vlaanderen en wanneer men het in 1956 gemiddeld hierop kan houden dan mag men nog niet eens moppe ren. Maar het komend seizoen doet het ergste vrezen, bij deze zich zo razend snel ontwikkelende vervoers- totalen Een economische strop van 1 In igei'eer-drie -ton -ra-het minste-waar op men rekenen mag verbinding is veel te duur, zei Minis ter Algera. Het ontgaat hem dat het Zeeuwsch-Vlaamse bedrijfsleven het isolement met honderdduizenden gul dens per jaar moet bekopen. Wie halsstarrig blijft menen dat een perfectionering van de veerdiensten (trouwens: hoe in 's hemelsnaam de oplossing moet brengen, die is stekeblind voor de feiten of geeft er blijk van een hoogst dringend Zeeuwsch-Vlaams belang te willen negeren. Het komt, kort en goed, hierop neer dat zich in de nu volgende twee ja ren een situatie zal ontwikkelen in de verbinding tussen Zeeuwsch-Vlaan- deren en overig Nederland, welke met het modewoord „hopeloos" nog in het minst niet gekenschetst is, een situatie welke zal dwingen tot de keu ze: een vaste oeververbinding of niet. Zo niet, dan behoort Zeeuwsch- Vlaanderen straks nergens meer toe. Overig Zeeland zal, ingevolge het Deltaplan, de blik noordwaarts rich ten en de verbinding tussen Walche ren en de Bevelanden en het centrum des lands zal eenvoudiger en gemak kelijker zijn dan die met Zeeuwsch- Vlaanderen, dat in kilometers zo dichtbij maar in wezen zo veraf ligt. Het autovervoer over de Wester- Schelde is thans juist tienmaal zo groot als in 1938, toen het totaal aan tal overgezette auto's tegen de 70.000 liep. Dit is behalve een zeker teken van de economische vooruitgang ook een duidelijk en verheugend bewijs van de sterk gegroeide toenadering tussen Zeeuwsch-Vlaanderen en ove rig Nederland. Is het nu genoeg I960: EEN MILJOEN Het is ronduit verbazingwekkend dat men nog altijd poogt hiervoor de ogen gesloten te houden. Een vaste (Advertenties) Voor burgemeester S. van Oeveren te Wolfaartsdyk, was gister de dag gekomen, dat hij, na een 18-jarige ambtsperiode, afscheid moest nemen wegens het bereiken van de 65-ja- rige leeftijd. Dit afscheid had plaats in een buitengewone raadszitting, belegd in de kleuterschool, en op bui tengewone wijze kwam hierbij de waardering tot uiting van burgerij, confraters en vele anderen. .Bij woorden bleeft-- het niet.--Mo numentaal was het geschenk dat de burgerij aanbood in de vorm van -een- fors televisietoestel. De raad schonk een statige Statenbijbel en het secre- tariepersoneel een vulpen en vul potlood. OPTIMISME NIET BESCHAAMD. De schoonheid van uw huid ontsluierd Endocil hormooncrême wekt de huidcellen tot nieuw leven en doet rimpeltjes en ongaafheden verdwijnen. Endocil is dag- en nachtcrème en dient overdag als basis voor poeder of make-up. hormooncrême van Organon Per tube f 2S0 Zijn verdere intimiteiten wenst? niet ge- „BEPERKTE"VOORDELEN In het ontwerp Deltawet zeggen de drie bewindslieden in het hoofdstuk „wegverkeer" waarschuwend: Zelfs kan het noodzakelijk zijn, teneinde een meer harmonisch wegenstelsel te verkrijgen, om naast de ontworpen dammen extra oeververbindingen aan te brengen in de vorm van dammen of bruggen, waarvan de uitvoering door de voltooiing van de primaire Deltawerken zowel technisch als fi nancieel meer binnen het bereik komt te liggen. Men zal zich daarbij ech ter moeten hoeden voor een te licht vaardig traceren van wegen op ne venoeververbindingen omdat ook in de gewijzigde waterstaatkundige om standigheden deze werken nog altijd belangrijke kosten met zich mede zullen brengen. Een zorgvuldig afwe gen van de economische merites zal in elk afzonderlijk geval aan de be slissing omtrent de verwezenlijking van een tracé moeten voorafgaan. Nu heeft Zeeuwsch-Vlaanderen, vooralsnog, weinig met het Deltaplan uit te staan. Juister gezegd: het Del taplan negeert Zeeuwsch-Vlaanderen tot nog toe. Anders zou men kunnen vragen: zou het in dit geval „licht vaardig" zijn aan nevenoeververbin dingen te denken? En met een zeer gerust hart zou men het afwegen van de ecomonische merites kunnen ga deslaan. In het ontwerp Deltawet wordt ook heel lakoniek gezegd dat „de afstand tussen de genoemde gebieden (Gent- Brugge-Terneuzen en de randstad Holland) belangrijk wordt verkort door een rechtstreekse verbinding tussen Vlissingen-Middelburg met Holland, zij het dat de veren over de Wester-Schelde de daarmede te berei ken voordelen zullen beperken." Dit is, op z'n zachtst uitge drukt, wat naief gesteld. De ve ren zullen die voordelen heus niet heperken: ze zullen ze ra- dikaal teniet doen. Voor Zeeuwsch-Vlaanderen zal er zonder vaste oeververbinding, zelfs geen kruimeltje van de Delta-tafel vallen. Toen tijdens relletjes in de buurt van het Aartsbisschoppelijk verblijf in de stad Nikosia op Cyprus 14 stu denten waren gearresteerd, brak onder de schooljeugd van deze stad een ware opstand uit, welke even wel door de manschappen van het Engelse South Stafjordshire regi ment werd onderdrukt. Op de foto zien we leden van dit regiment op het dak van het verblijf van de Aartsbisschop, jacht maken op een van de rebellerende knapen. De kleuterschool was bijna geheel bezet, toen burgemeester van oeve ren, gezeten tussen zijn wethouders, raadsleden en naaste familie-leden de vergadering opende en in een uit voerig betoog een historisch overzicht gaf van het tijdvak 19371956. Tot het burgemeesterambt geroepen in eerstgenoemd jaar was er nog steeds te kampen tegen de nasleep van de grote economische crisis. De oorlogs jaren brachten nieuwe moeilijkheden mee en pas na 1948 kon met construc tieve zaken een begin worden ge maakt. Spr. memoreerde waarin dit had bestaan, o.m. op gebied van de woningbouw. De woningvoorraad is niet alleen verbeterd maar ook vergroot, al is de toestand nog niet ideaal. Wel zijn er na de watersnood veel krotten op geruimd, maar nog niet alle kon men ze vervangen. Zonder vrees, aldus spreker, heb ik destijds mijn functie aanvaard, om dat ik mi' in uw midden thuis voelde, en dit optimisme is niet beschaamd, want de verhouding met de dorpsge noten was steeds uitstekend. Binnen het college van B. en W, zocht men de kracht in eendracht en zo werd de voorzittershamer meer een ornament, dan een instrument. Niet al wat voor de hand ligt, heeft spreker kunnen voltooien in welk verband hij het rioleringsplan noemde. De burgemeester dankte voor de on dervonden medewerking van secre taris, gemeentepersoneel, onderwijs, de dokter, wederopbouw, de centrale dienst wederopbouw, enz. Spreker legde zijn ambt neer, met de overtuiging, dat hij gedurende 18 jaar voor gemeente en inwoners het goede heeft gezocht. Met de beste wensen voor de Wolfaartdijksen ein digde spreker zijn afscheidsrede. GESCHENKEN. Nadat weth. A. v. d. Vliet de kwa liteiten van de burgervader had ge prezen,. gaf het raadslid' Koert uit drukking aan dê""waardering Van dé raad-en offreerd*<ie..St*tenibijbei..De gemeente-secretaris, de heer Ruis- saarde bood behalve zijn goede wen sen het reeds gememoreerde schrijf gerief aan. Na die pauze bood de heer J. Kake- beeke in geestige bewoordingen het televisie-toestel aan. Er volgden nog 'n twintig sprekers, waarvan wij noemen ds. Ponsteen. 'Herv.), ds. Bouwknegt (Geref.), dr Vos (gem. geneesheer); A. Schuit, (brandweer); M. Glerum (wederocc, en volkshuisvesting); A. Leenhouts. (insp. L.O.); mr. Moolenburgh (Pachtkamer) en burgemeester van Horsigh (ver. burgemeesters en secre tarissen). Stuk voor stuk heeft tenslotte de heer van Oeveren, die voorlopig als loco-burgemeester blijft optreden, de sprekers beantwoord. Het bestuur van het Landbouwschap heeft benoemd tot leden van de Stu diecommissie voor het Deltaplan de heren: J. A. v. d. Bijl, Zonnemaire Ir. H. A. van Haaren, Tilburg; M. D. den Hollander, Goes; P. M. Kenter. Goes; C. A. van Loon, Oude Tonge. J. L. Lukaart, Goes; L. Magielse, Breda; Dr Ir F. P. Mesu, Bilthoven J- A. van Nieuwenhuyzen. Ooltgens plaat; Mr J. F. C. Schlingemann, Goes; M. Steyn Goense, Hoedekens Sprankelende opvoering van een kostelijk blijspel Op uitnodiging van de vereniging voor Belgen heeft de toneelgroep Herman Bruggen de feestavond van die vereniging te Sas van Gent ver zorgd met de opvoering van het blij spel van de Oostenrijker Leo Lenz: „Hoera, wij zijn verloofd!" Het be stuur van de vereniging voor Belgen heeft evenmin als de zeer talrijke bezoekers spijt gehad van deze keuze. De heer C. Strobbe, voorzitter van de vereniging voor Belgen te Sas van Gent opende de avond, die mede be zocht werd door burgemeester en mevrouw R. A. J. den Boer. Hij vroeg een minuut stilte voor de overleden leden der vereniging. Daarna hield Herman Bruggen een korte inleiding, alvorens het doek openging. Herman Bruggen speelde de dub belrol van vader en zoon voortreffe lijk. Heeft men hem in meer ernstige stukken gezien, dan werd men ge vangen door de „kracht van-de -ge boren dramaturg. Maar Herman ■Bruggen is ook een prima blijspel speler. Hij en ook de overigen wisten die lichte toets te treffen die het sprankelende aan een blijspel geeft. Het stuk is pretentieloos, maar gees tig en werd met een meeslepende vaart gebracht. Mevrouw Tilly van Speybrouck als de moeder was bij zonder op dreef en Mary Parijs was een allercharmantste Sabine. De twee bijrollen van Bert van Goidsenhoven als Gerechtsraad Bamberg en van Tilly Gryson als Thérèse, het kamer meisje. bewezen weer eens temeer dat een toneelstuk geen bijrollen kent. Zij kunnen weliswaar een stuk niet helemaal verknoeien maar zij kunnen toch in zo hoge mate aan de charme van een stuk bijdragen. Op het kleine toneel van de zaal „Reseda" te Sas van Gent zijn de mogelijkheden uiterst beperkt, maar de groep heeft er een zeer accepta bele omgeving van gemaakt; zij het uiteraard met bescheiden middelen. Een daverende ovatie was de dank hiervoor. De busverbinding Graauw - Perk- polder is gestaakt. De directie heeft het besluit genomen niet langs de gevaarlijke polderwegen te rijden en de dienst stop te zetten, tot langs de normale route kan worden gere den. Ondertussen doen de uitvoerders van de werkzaamheden aan de weg hun uiterste best om deze handicap zo kort mogelijk te maken. Krijgen ze op tijd aanvoer van klinkers, dan Een Paryse rechter van instructie heeft maandag opdracht gegeven het lyk van Louis Renault, de Franse au tofabrikant die in 1944 overleed, op te graven. De opgraving houdt verband met het onderzoek naar een aanklacht we gens moord, die door Renaults wedu we is ingediend. Volgens mevrouw Renault is haar echtgenoot overleden als gevolg van mishandeling in de ge vangenis van Fresnes, waar hij na de bevrijding, verdacht van collaboratie, werd vastgehouden. Zij had een rönt genfoto van het lijk van haar man la ten maken en daaruit was gebleken dat zijn nek gebroken was, aldus haar aanklacht. Wijziging wedstrijdprogramma In het KNVB-wedstrydprogrEtmma zijn de volgende wijzigingen aange bracht: Uitgesteld: HalsterenGrenswach ters: Kaaise BoysSC Gastel; RSV HSC en BurghNSV. Afgelast: SC GastelHalsteren; HSC—Kaaise Boys; NSV—RSV en DevoBurgh. Met dezelfde onverzettelijkheid als waarmee zijn ploeg naar de leiding trok in de hoofdklasse B„ heeft de Elinkwijker de Jongh zijn positie versterkt bij de top-scorers. Nu lijkt ij a bijna ongrijpbaar. Hij liep de afgelopen speeldag weer met 2 goals uit. Overigens is ook de PSV-er Dillen weer aan het werk. Hij'staat nog steeds tweede. De lijst van twintig luidt nu. 1 de Jong (Elinkwijk, hoofdklasse B) 22 doelpunten; 2 Dillen (PSV, hfdkl. B) 18. 3 Köneman (SVV, hfdkl. B) 17; 4 Oonk (SC Enschede, -hfdkl. B) 17. 5 Ehlen (Sittardia, hfdkl. B) 16; 6 Lammers (DOS. hfdkl. A) 16; 7 Len stra (SC Enschede, hfdkl. B) 16; 8 van Roessel (Willem II, hfdkl. B) 16. 9 Heymans (BW, hfdkl, B) 15; 10 Rijnvis (ADO. hfdkl. A) 15. 11 v. d. Linden (DOS, -hfdkl. A) 14; 12 Trooster (Rigtiersbleek, hfdkl. A) 14; 13 Voges (SC Enschede, hfdkl. B) 14. 14 de Boer (Stormvogels, hfdkl. A) 13; 15 v. Es (DFC, hfdkl. B) 13; 16 v. Geen (Sche-v. Holland Sport, hfdkl. Bi; 13; 17 Selderhuis (Graafschap, hfdkl. B) 13. 18 de Bruyckere (Willem II, hfdkl.' B) 12; 19 den Edel (Ajax, hfdkl. A) 12 20 Habets (Limburgia, hfdkl. A) 12. Bij de betaalde eerste klassers weet men nog steeds, wie de beste doel puntenmaker is. Dat is Hanskamp van AGOVV, die al weken achtereen aan de leiding gaat. De beste twintig zijn nu: 1 Hanskamip (AGOW, (IA) 21 doelpuntep. 2 Hollink (Helmondia, IC) 18. 3 v. d. Berg (Fortuna VI., IC) 17. 4 C. v. d. Zeeuw (UVS, IC) 16 5 Jacobs. (Haarlem. 1B) 14. 6 Kas (Baronie, 1B) 13; 7 Kuipers (Oldenzaal, IC) 13. 7 v. d. Berg (Veendam, IA) 12; 8 Molenaar (KFC, IC) 12; 9 Vermunt (RBC, IA) 12; 10 de Wit (DHC, IC) 12. 11 A. v. d. Berg (ONA, IB) 11; 12 Loermans (DWS, IA) 11; 13 Princen Wilhelmina, IC) 11; 14 Kruiver (KFC, IC) 11. 15 Bennaars (Dosko, IC), 10; 16 Driehuis (ZFC, IC) 10; 17 Groninger, (Oosterparkers, IC) 10; 18 Kuiper, (Velocitas, IA) 10; 19 W. v. d. Plas (Wilhelmina, IC) 10; 20 v. Putten (AGOW, IA) 10. Het kleine speelprogramma bij de eerste klasse amateurs heeft er voor gezorgd, dat er in de lyst-van-twin- tig geen schokkende verschuivingen konden optreden. Die lijst is nu als volgt 1 Reessink (WVC, 1B) 15 doelpun ten. 2 Ponstijn (Robur et Velocitas, 1B) 14. 3 J. Prir.s (Zwaagwesteinde, 1B) 13. 4 Homan (DWV, IA) 12. 5 Bouma (Sneek, 1B) 11; 6 van 't Hoofd (SC Emma, IC) 11; 7 Olderie- (Olympische Winterspelen) Er is gisteren opnieuw Olym pisch goud, zilver en brons verworven op de winterspelen in Cortina d'Ampezzo. Veel goud kwam wederom in het bezit van de Russen. In het nummer 1500 meter schaat senrijden, zegevierde de 25-jarige graveur Grishin, reeds wereldrecord houder op de 1500 meter (met 2 min. 9.8 see.) in de nieuwe recordtijd van 2 mir.. 8.6 sec. Zijn landgenoot Yuri Mikhailow <24 jaar) liet dezelfde tijd afdrukken. Zij ontvingen beiden de gouden Olympische medaille. (Oud- Olympisch recordhouder was Sverre Farstad: 2.17,?) Wim Graaff (24) en Gerard Maarse (26) reden de 1500 meter in 2.13.1. Even goed fantastische tijden Maar voor een Olympische medaille kwamen zij jammer genoeg nog niet in aanmerking. Ook Broekman (29) heeft prachtig gereder. (2.13.2). Olympisch goud ging verder naar Zwitserland en Noorwegen. De Zwit serse studente Renée Colliard (22) zegevierde in de slalom (ski), de Noor kerke; Ir H. Vredeling, Huis ter Hei-I zal het ook inderdaad gelukkig de; R. van Wensen, Moerdijk; J. M. I slechts een kwestie van korte duur Kakebeeke, Goes (adv. lid). zijn. In het afgelopen jaar werden tus sen het college van B. en W. van Vlissingen en dat van Middelburg onderhandelingen gevoerd om te trachten te komen tot het voor geza menlijke regeling stichten van een haven ten dienste van het verkeer met helicopters. Daarbij werd na deskundige voor lichting een terrein gekozen, liggende op de grens van West-Souburg en Vlissingen; van een gedeelte van dit terrein was de gemeente Vlissingen eigenaresse. Getracht zou worden het ontbrekend gedeelte aan te kopen. Doordat de aankoop en de inrich ting van het terrein en vooral ook de stichting van een gebouw naar onze opvatting voor een vooralsnog tijde lijk gedachte oplossing te duur ble-, ij1, ^ekben B. en W. van Middelburg, aldus schrijven zij de raad, van ver dere plannen afgezien. Intussen heeft gemeente Vlissingen voorlopig een ander terreintje beschikbaar kunnen vi u ten dienste van de helicopter- uchten, welke plaats vonden ter ?*I®g?n£€id van de Rotterdamse ten- toonstelling g 55 Ha,.e' het oog op de mogelijkheid, («Mi een meer definitieve helicop- ctnM v- zou kunhen worden inge- yn de onderhandelingen met voortitof?te Vlissinigen later weer gezet. Da mogelijkheid tot in richting van een gezamenlijke heli- «W.°p het bovenbedoelde terrein bestaat nog en zou ook inderdaad mo gelijk zyn, nu de gemeente Middel burg door grondruil eigenaresse kan worden van de benodigde grond te Souburg. De te Souburg benodigde grond ter oppervlakte van 6.18 H.A. is eigen dom van de heer A. Harpe te Luttel- geest. Deze is bereid deze grond te ruilen tegen een zelfde oppervlakte in de Mortierepolder, thans eigendom van onze gemeenite. Op verzoek van de commissie var.- bijstand voor Ge- gemeentewerken hebben B. en W. beide terreinen laten taxeren, waarbij de gemeentegrond werd geschat op f 21.630,en die van de heer Harpe op f 14.241,een verschil dus van f 7.416,De gemeente Vlissingen heeft zich bij de onderhandelingen in principe bereid verklaard de grond bij Souburg eventueel van Middelburg over te r.emen, indien uiteindelijk geen helihaven tot stand zou komen, doch is niet bereid om daarvoor meer te betalen dan f 18.540,zo dat in dit geval een nadelig verschil ontstaat van f 3.090, Met het oog op het eventueel tot stand komen van een gezamenlijke helihaven, menen B. en W. van Mid delburg niettemin deze transactie te moeten aangaan. (Van een bijzondere medewerker) Het eerste artikel ben ik aange vangen met de woorden dat er in de arbeider van tegenwoordig nog een groot geloof schuilt, maar dat hij de wijze, waarop hij dat geloof moet beleven, niet aan kan, dat de manier, waarop hij zijn persoon lijke verhouding tot God moet be leven, hem totaal vreemd is, hem niets zegt. Wij staan voor het vol dongen feit, dat door wederzijds onbegrip bij de katholieke leiders an bij de arbeiders, deze laatste groep vervreemd is van de eerste, maar zich daardoor b.v. ook niet meer thuis voelt in de kerkgebou- roen, waar dan een gezamenlijke beleving van een godsdienstige overtuiging moet plaats vinden. rir, arJ3e'der was in het begin naar wriK, en naar het lichaam ont- in het i!ï?«tr lichaam is hij weel 2ees? Wm SpooJ Sebracht, naar dc wj L S j t?en hem nog te veel la- n ronddwalen, en vooral op het »e bied van de godsdienst. P g ziintst °S-de la£ei"e school leert hij zyn katechismus van huif.. J daar blijft het bij, doorgaan!- hii /elf wordt volwassen, ri£ ga leven niet. Men tracht dit op te van gen door de arbeider in een meer direct contact te brengen met de mnli t ("aar echt contakt is vaak moeilijk, want hier staan twee Der- sonen tegenover elkaar die uit een geheel andere levenssfeer komen. Dit zou niet hoeven te zijn, als er uit de arbeidersgezinnen meer priestf'rs kwamen, waardoor de veelzijdigh. d van de priesterstand zou winnen. Men tracht Teel op te vangen door het lekenapostolaat onder het mono dat de allereerste en naaste apostelen van de arbeiders immers ook arbei ders moeten zijn. Zeker, dit is goed en levert vele vruchten op, maar een ideaal is dit ryijns inziens niet geheel: het moet zo zijn dat het mogelijk wordt dat de priester met ieder zon der terughoudendheid kan omgaan, dan zal het ook hier meer voorko men dat de arbeiders zeggen dat ze wel naar dfe kerk gaan, maar dat zij niet naar de preken luisteren, das'- die toch voor een ander soort men sen bestemd zijn. De kloof tussen priester en arbeider moet dus over- prugd worden, de arbeiders moeten niet meer hoeven te zeggen dat zij nog nooit een priester over de vloer gehad hebben, dat die liever naar rijkeren gaan omdat zij daar een si gaar en een glas wijn krijgen: dit soort uitspraken moet eenvoudig on mogelijk gemaakt worden, gelogen straft worden door de feiten. Hulp middelen hiertoe zijn Onder meer het in het werkmilieu van de arbeid°"s komen door de priesters; zo in som mige gevallen de toog een hindernis blijkt, die uitdoen; eenvoudige pre ken, steunennd op concrete feiten er> geen zuivere kamertheologie; groter toegankelijkheid tot pastorieën, die nu 7.0 vaak door hun omvang en stijl afschrikken; hot aanleren bij de ar beiders om de durf op te brengen verder dan de achterste pilaar van de kerk te komen, afin. eigenlijk al leen maar het mens met de mens worden van de priester. Dan zal de arbeider gaan beseffen dat hij er ook nog bij hoort, dan zal hij op een juiste wijze zijn geloof kunnen gaan bele nen, dan zal de trots van deze gene- (Biljarten) PZEM-teams speelden revanche In de koffiekamer van het P.Z.E.M. gebouw te Middelburg werden zater dagmiddag de revanche-partijen ge speeld van een biljartwedstrijd tussen de Biljartvereniging PZEM te Middel burg en de Biljartclub PZEM Z. Vlaanderen. Van de tien gespeelde partijen werden er 6 door Middelburg en 4 door Zeeuwsch-Vlaanderen gewon nen, zodat Middelburg 12 en Zeeuwsen Vlaanderen 8 punten verkreeg. De totaaluitslag van de twee wedstrijden is derhalve Middelburg 24 en Z. Vlaanderen 16 punten, zodat de be schikbaar gestelde medaille voor Mid delburg was. Hallgeir won in het ski-numiner over 15 k.m. In het Olympisch ijshockey toernooi werd de eindronde bereikt. Amerika klopte in de eerste ontmoeting Duits land miet 72. Rusland zegevieixie met 4r— 1 over Zweden. Canada klopte Tsjecho-Slowakije met 6-3. (Hoofdklasse Iibre district Walcheren-Z. Beveland) Goudkuil titelhouder De einduitslag in het toernooi i de hoofdklasse-titel iibre, district WalcherenZuid-Beveland luidt als- Taln' i, en kanaPioen Goudkuil 14 21-25i 2 Verhagen 14 11,24 72 16.64; 3 Eggermont 14 10,30 95 19 23- Guchte 14 10.20 61 14.70; 5 Merk 10 8,59 65 17.85; 6 Rijk 10 6,71 45 10.86; Keyntiout 6 9,61 82 15.61; 8 Melse 6 7,32 46 10.39; 9 Loenhoud 2 5.69 35 6.28; 10 Korff 0 5.95 40 7.89. Fameuze tijd van zwemster Dawn Fraser In Adelaide heeft de Australische zwemster Dawn Fraser de 220 yards vrye slag afgelegd in de fantastische tyd van 2 min. 22.9 sec. Daarmee verpulverde zij het Au stralisch rekord dat met 2.25.8 op naam van Lorraine Crapp stond. Slechts 0.3 sec. bleef Dawn Fraser boven het wereldrekord van 2.22.6 op naam van de Deense Ragnhild Hve- ger op 23 april 1939. W ielerwedstrijden op Z. Beveland De ren- en toerclub „Theo Middel kamp" organiseert op zondag 5 febr, te Kwadendamme een cycle-cross die aanvankelijk op 29 januari zou wor den verreden maar om bijzondere re den moest worden uitgesteld. Op 10 maart wordt de eerste rit gereden van de clubkampioenschappen en wel te Goes. Op 18 maart volgt dan de tweede rit die in Koewacht wordt verreden. Op 31 maart worden in 's Heerem hoek het clubkampioenschap 300 m. sprint op de weg betwist. kerink (Quick '20, IB) 11; 8 Simons (West-Frisia, IA) 11; 9 Den Tender (DWV, IA) 11. 10 Rondagh (Kim- bria, IC), 11, waaronder één in eigen doel. 11 de Blok <CW. IA) 10; 12 de Heidt (RFC, IA) 10. 12 Kloetstra (Zwaagwesteinde, 1B) 10. 13 Broeders (TSC, 1 C) 9; 14 Peters (Quick '20 IB) 9; 15 v. Reemst (WA W, 1B) 9; 16 Vos, Alliance IC) 9; 17 Woordes (WVC, IC) 9. 19 Altena (VSC, IA) 8; 20 M. Ehlen (Almania, IC) 8. Verenigingsprijs voor Thor Frans Künen van het Bredase „Sprint" wist evenals vorige week te Hasselt ook j.l. zondag in een intern, cross, die te Til donk bij Leuven werd georgani seerd, overtuigend zijn meer derheid aan de andere deelne mers op te leggen. Van start af nam hij de leiding en stond deze niet meer af. De meeste tegenstand ondervond hij nog van de Thor-man Roovers, die geleidelijk aan naar de tweede plaats opklom, doen bij de finish toch nog een goede 100 m. achter Künen bleef. De derde plaats was voor Meulen- bergh (Belg); van Loon. Thor was 4e en Ottovaere (Belg) 5e. Daar de Thor-atleet Schoonen op de 11e plaats beslag wist te leggen, werd deze vereniging winnaar van de clubprijs. (Zeeuwse Tafeltenniscompetitie). Wilno nog steeds ongenaakbaar In de 1ste klasse van de Zeeuwse tafeltenniscompetitie bleef Wilno on geslagen en zonder verliespunten aan de kop door een benauwde 46 over winning op Will van Zoelen 2. De Vlissingse Polen hebben die zege echter niet cadeau gekregen en tot het laatste toe hing deze aan, een zijden draad. Vooral Sinke en de Dreu waren goed op dreef en wonnen respectievelijk van Kaplon en Szosz- kiewicz en in het dubbelspel van Kaplon en Groch. Toch veroverde Will van Zoelen 2 nog een puntje, want het dwong Be Fair een 55 gelijk spel af. In de 2de klasse kon Spirit 2, doordat Luctor niet speelde, de lei ding nemen, want Wilno 2 moest er in eigen huis met 010 aan geloven. Hoewel de overwinning volkomen verdiend was, is de uitslag toch ge flatteerd, want de Wilno-dames weer den zich geducht en de meeste par tijen hadden 'n uiterst spannend ver loop. Tegen Be Fair 2 deden zij het beter, want deze ontmoeting wonnen zij met 73. Be Fair 2 won echter op zijn beurt van VSV (46) en kon daardoor net de tweede plaats ver overen. In de 3de klasse raakte Wilno 3 weer een puntje op die leiders ach ter, want hoewel van Luctor 2 met 46 werd gewonnen, moesten de Vlissingers tegen VSV 2 met een 55 gelijk spel genoegen nemen. PTT stelde zich wat veiliger door een 82 zege op VSV 2, maar PZEM 2 zag zich in eigen huis de beide pun ten ontnomen door RTC (37) en kwam dus weer wat steviger onder aan. In „De Landbouw" te Goes kwamen diverse afgevaardigden van wieler- club-comité's bijeen onder voorzitter schap van de heer J. Balvers te Goes om in gezamenlijk overleg de wieler kalender voor het a.s. seizoen vast te stellen boven de Westerschelde. Na vrij langdurige discussie werd een vaste wedstrijdcommissie vastge steld waarin tot jury-voorzitter werd benoemd de heer J. A. Stobbelaar uit lerseke (reserve J. Ganseman te Ka pellek Als kamprechter zal fungeren de heer J. van Langevelde uit Krui- ningen; reserve P. Stokx te 's-Heeren- hoek. Als wedstrijdcommissarissen wer den aangewezen de heren J. Martens r=t 7"" s="=- s-Heerenhoek), H. Lacor (lerseke) raue zijn het besef een groot deel i en W. Hendriks te Middelburg. Als van de evenmensen voor het geloof I reserves treden op F. Hage te Oud- gewonnen en behouden te hebben, I Vossemeer, J. Vogelaar te Krabben- P. L. 1 dijke en G. van Loon uit Goes De heer J. Balvers die de leiding van deze bijeenkomst had, fungeert zoals bekend als consul van de K.N. W.U. boven de Westerschelde. De voorlopige kalender werd als volgt samengesteld: 14 april. lerseke (N); 12 mei, Ka pelle (A) en (O); 19 mei, Hansweert (N); 21 mei Goes (N) en adspiranten 2 juni lerseke (A) en (N); 9 juni Co Jijnsplaat (Patrijzenjacht) (A) en (O), 10 juni, 's-Heerenhoek (A) en (O); 30 juni Kruiningen (A); 12 juli op de sintelbaan in Vlissingen (wedstrijden voor nieuwelingen, amateurs en On- afhankelijken, georganiseerd door „Theo Middelkamp" te Goes; 21 juli Heinkenszand (Kaperprijs) (N) (A) en (O); 22 juli Kwadendamme (N) 28 juli Oud-Vossemeer (A) en (O) Goes 11 of 18 augustus (profs); 16 of 23 september 's-Heerenhoek (A). NED. HERV. KERK TE ST.-ANNA TER MUIDEN Op het gemeentehuis te Sluis werd door het architectenbureau Messer te Amsterdam voor rekening van het gemeentebestuur van Sluis en van de n.-h. kerkvoogdij te St.-Anna ter Mui den aanbesteed de restauratie van de n.-h. kerk te St.-Anna ter Muiden. Er waren drie inschrijvers: Fa. Woudenberg. Middelburg kerk f 56.300 toren f 104.200; S. A. Versluijs, Mid delburg kerk f 54.000, toren f 101.200; Fa. D. Huurman Jr., Delft kerk f 56.240 toren f 103.000. De gunning werd aan gehouden. GOES, 30 jan. Groenten: Sprui ten A2 42-53, BI 18-45, afw. 28-31. Witlof Al 52-54, A2 41-43, BI 38. afw. 34. Gr. sav.kool 20-26. R.kool 6. W. kool 6-8. Boerekool 20-27. Prei 34. Kroten 5-7. Peen 6. Veldsla 101-110. ROTTERDAM, 30 jan. Binnen landse gianen. Officieuze noteringen per 100 kg franco Rotterdam. Tarwe Witte tarwe niet genoteerd; rode tar we op vochtconditie f 27.15. Voeder- granen, zeer kalm. Zomergerst naar kw. 23-25, prima daarboven. Haver naar kleur en droogte 21,75-22,75, extra blanke daarboven. Rogge doorsneekw. 23. Bakrogge 23,75. Peulvruchten, flauw. Groene erwten 33. Schokkers 37. Bruine bonen, zeer flauw, f 45. ROTTERDAM, 30 jan. Aanvoer in totaal 2052. Vette koeien en ossen 1227. Varkens 825. Prijs in centen per kg. Vette koeien le kw. 282-312, 2e kw. 260-280, 3e kw. 240-260. Varkens (lev. gew.) 176, 173, 170. - Vette koeien aanvoer groter, handel redelijk, prij zen staande prijzen, prima's boven no tering. Varkens (lev. gew.) aanvoer aanvankelijk ruimer, handel tamelijk, dalende prijzen, afloop flauw. Mannheim 418 (—0.06); Kaub 352 (+0.44); Trier 394 (—0.24), Koblenz 413 (+0.46); Keulen 419 (+0.67), Ruhrort 628 (+0.53), Lobith 1216 (+0.15), Nijmegen 989 (+0.17), Arn hem 969 (+0.13). Eefde 504 (—0.11), Deventer 396 (—0.13), Namen la Plan- te 210 (onveranderd), Maastricht hoofdsluis 4397 (+0.12), Borgharen 4188 (-0.11), Belfeld 1325 (—0.46), Gmw 605 (—0.16).

de Stem | 1956 | | pagina 3