SIR PERCY OPEN DISCUSSIE OVER PRAKTIJK VOORLICHTING EN ONDERZOEK Boval herdacht te Goes het vierde lustrum Het Verkensfonds bestaat 60 jaar Forum bespreekt grondonderzoek en bemesting ZUID-BEVELAND HERBOUW NOG STEEDS HET BELANGRIJKSTE PUNT Boer benut bedrijfslaboratorium Walcheren MIDDELBURG Na onhoudbare toestand beter perspectief ,Door Eendracht Sterk" te Hulst Tweederde van de leden heeft geen varken VLISSÏNGËN GOES ZEEUWSCH- VLAANDEREN TERNEUZEN Nieuwjaarsrede in raad van Sluis Oudercomités vergaderden AGENDA Heden Morgen DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 31 JANUARI 1936 De Vereniging voor bedrijfsvoorlichting Noordbeveland heeft door een ingesteld forum bewezen, dat op deze manier vruchtbare en openhartige discussies mogelijk zijn. Hierbij is gebleken, dat thans 75 pet. van de Noordbevelandse grond is onderzocht. En verder dat, zoals de voorzitter van het forum, de rijkslandbouw- consulent voor de Zeeuwse eilanden, dr. van Beekom, het uitdruk te: „boeren zonder grondonderzoek is als varen zonder kompas." Bij zijn openingswoord verwelkom de de voorzitter, de heer S. van Lan- geraad, een groot aantal leden en in het bijzonder de leden van het forum de heren: ir. F. Dechering. directeur van het bedrijfslaboratorium voor grond en gewasonderzoek, ir. W. Do mingo, adjunct-directeur van dezelf de instelling, ir. L. Oldenbanning, hoofd van de buitendienst van deze instelling, dr. van Beekom, K. Bu- walda, O. Hoekstra en S. Dees en M. Doeleman als praktische landbou wers. INLEIDING In de eerste inleiding over grond onderzoek op Noordbeveland door de heer K. Buwalda, specialist bodem en bemesting R.L.V.D. werd aange toond, dat niet steeds het gegeven bemestingsadvies werd opgevolgd. Vaak heeft men de neiging meer te strooien dan geadviseerd wordt, wat overbodig is en schadelijk kan zijn. Ir. F. Dechering wees bij zijn inlei ding over de methoden van grond onderzoek op het feit, dat het grond onderzoek gebaseerd is op een jaren lange proefveldervaring. Uit dien hoofde zijn andere methoden van grondonderzoek voor de praktijk nog onvoldoende beproefd. Ir. W. Domingo merkte in zijn in leiding op, dat een onderzoek op spo renelementen wel mogelijk is, maar dat een betrouwbaar bemestingsad vies voor de praktijk nog steeds ont breekt. Bij het bespreken van het voor en tegen van mengstoffen conclu deerde ir. Oldenbanning dat alleen (Advertentie) oordeelkundig gebruik van deze meng- meststoffen voordelen biedt. Dat de belangstelling voor deze on derwerpen groot was bleek uit de ve le vragen die ter beantwoording aan het forum werden voorgelegd. BEMESTING. Dat een juiste bemesting hoge eisen stelt aan de kennis, inzicht en erva ring van de boer kwam uit de dis cussie duidelijk naar voren. Vandaar dat het gebruik van samengestelde meststoffen één van de kernpunten vormde van de gevoerde discussies. Ook de voorjaars- en najaarsbe mesting met kali en fosfaatmeststof fen werden hierbij tegenover elkaar geplaatst. De leden van het forum kwamen tot de conclusie dat een na jaarsbemesting verantwoord is, mits de grond geen directe behoefte heeft aan deze meststoffen. Indien dit wel het geval is dan dient dit met een verse bemesting in het voorjaar te worden aangevuld. Duidelijk kwam naar voren, dat de vorm waarin de stikstof in de mest stoffen voorkomt zeer belangrijk is. Aan de hand van proefvelduitslagen is gebleken, dat op kalkrijke gronden bij het gebruik van ammoniahouden- de stikstofmeststoffen de vervluchti ging aanzienlijk kan ziijn. Ook bleek, dat het bladonderzoek, op zichzelf niet waardeloos, momen teel het grondonderzoek niet kan vervangen, en meer als een aanvul ling moet worden gezien. Bespuiting van gewassen heeft alleen dan zin, indien de gebreksverschijnselen reeds zijn geconstateerd. BELANG VAN LABORATORIUM. Ir. Dechering schetste aan het slot van de middag de ontwikkeling van het Bedrijfslaboratorium voor grond en gewasonderzoek vanaf de oprich ting tot heden. In het afgelopen jaar werden in totaal 1.800.000 bepalingen verricht. Dit is het beste bewijs, dat de Nederlandse boer de mogelijkhe den die zijn eigen bedrijfslaborato rium biedt ten volle benut. In allervriendelijkste sfeer en haast bedolven onder de vele bloemstukken en andere blijken van meeleven, heeft de Zeeuwse afdeling van de bond van agrarische loonbedrijven in Nederland (BOVAL) in de Prins van Oranje te Goes zijn 20-jarig bestaan herdacht. Honderdtwintig vertegenwoordigers van dors-, ploeg-, maai- en sproei- bedrijven uit alle delen van Zeeland, woonden de feestelijke jubileumver- Goudgele Virginia Superieure Melange I. 1per 20 stuks Voor N*d«rUadt N.V. CIGARETTES IMPORT CY - A.J BLOK- SCHEVININGIN De onderlinge varkensverzekerings-1 en het gemeentebestuur leeft dan 55 55 maatschappij „Door Eendracht Sterk" beter bekend als „Het verkensfonds", heeft tijdens een zeer gezellige bijeen komst haar 60-jarig bestaan gevierd. De jubileumdatum was met enig op timisme vastgesteld: de juiste oprich tingsdatum is 16 maart, doch die tijd komt de leden niet zo gemakkelijk uit, vandaar dat men zaterdagmiddag bij een kwam in restaurant P. de Bruyn. Behalve vele, zo goed als alle, leden van de maatschappij, waren burge meester A. L. S. Lockefeer en zijn echtgenote en de oud-voorzitter, de heer W. van Waesberghe uit Den Bosch, bij de feestviering aanwezig, hetgeen door de leden van „D.E.S." op hoge prijs werd gesteld. Voorzitter J. Taelman leidde het jubileum op zijn eigen markante wijze in, zich vooral verheugend over de talrijkheid der leden. De opkomst is (bij vergaderingen) meestal niet zo best. Als er evenveel gewone leden als bestuursleden zijn, mag men al niet mopperen, en het is zelfs voor gekomen dat het voltallig bestuur zich tegenover zegge en schrijve één lid geplaatst zag. De maatschappij telt nu 55 leden, hetgeen ten opzichte van ongeveer 8 jaar geleden een flinke vermindering betekent. Toen waren het er rond de 90. Het varkenshouden is sterk uit de mode geraakt en het merkwaardige is dat zelfs 2/3 der leden van de maatschappij geen varken meer heeft! UIT DE MODE. ook met dit jubileum mee, „ondanks bepaalde gemeentelijke verordeningen t.a.v. het houden van vee"! Namens B. en W. bood hij tenslotte de heer André de Koek de oorkonde van erkentelijkheid voor betoonde bur gerzin aan waarmee de vergadering luide applaudisserend instemde. Hierna spraken nog de heren W. van Waesberghe, Jos. Dhondt, André de Koek en Ed. Blommaert. De avond werd in café „De Ster" doorgebracht waar een goed cabaretgezelschap de feestende varkenshouders (met of zonder varken) aangenaam bezig hield. gadering bij. Collegialiteit voerde de boventoon. In zijn openingswoord verwelkomde de heer Leendertse de vele aanwe zigen, die van heinde en verre waren gekomen om dit festijn bij te wonen. Het jaarverslag van secretaris-pen ningmeester W. v. d. Linde maakte melding van het recente ledental van 142 (winst van 17), vertegenwoordi gende 99 dors-, 81 ploeg- en maai en 57 sproeibedrijven. Axel werd als nieuwe afdeling ingeschreven, maar soortgelijke pogingen in W.-Zeeuwsch Vlaanderen hadden helaas nog geen sukses. De in januari gehouden sproeidag heeft een zodanige instem ming gehad, dat ook dit jaar een dergelijke dag zal worden georgani seerd (3 februari a.s. te Goes.) De rekening en verantwoording over 1955 bood een zeer gunstig beeld. De nettowinst, die f 1792.49 bedraagt, is hoger dan men aanvankelijk had ge raamd. Met algemene stemmen werd de heer van der Linde herkozen in zijn functie. De begroting 1956, waarin de basis contributie en de toeslagen op de ma chines ongewijzigd bleven, kon con form de indiening worden vastgesteld. „WAAROM ORGANISATIE?" In zijn toespraak „Waarom organi satie?" wierp de heer P. Hollestelle die reeds van de oprichting af de voorzittershamer hanteert, een terug blik over de afgelopen 20 jaar. Hij schetste de onhoudbare situatie in vroeger jaren, uit welker nood de BOVAL werd geboren. Zeventig leden woonden de oprichtingsvergadering in juni 1936 bij. De algemene voorzitter gaf, als een der pioniers, een over zicht van de ontwikkeling der afdeling Zeeland. Na zijn toespraak werd de heer Hollestelle op hartelijke wijze gehul digd en in de bloemetjes gezet. Ook d£ heer Leendertse, eveneens een der oprichters, viel een dergelijke hulde te beurt, De bondsvoorzitter, de heer P. Francke, bracht de gelukwensen van het hoofdbestuur over. Hij memoreer de de invloed van de bond, die er mede toe heeft bijgedragen, dat de moordende concurrentie van de der tiger jaren grotendeels kon worden LEZING PEULVRUCHTENTEELT. De vereniging voor bedrijfsvoor lichting „Walcheren" houdt op don derdag 2 februari in de sociëteit „De Vergenoeging" alhier een vergadering waarop ir. R. P. Lammers zal spre ken over „De vooruitzichten van de pculvruchtenteelt". De vergadering is voor iedereen toegankelijk. Noodgebouw „de Ruvter- sehool" B. en W. schrijven de raad: „Ge- ziende vereniging „De Ruijterschool" wenst over te gaan tot uitbreiding van het zeevaartkundig onderwijs, zal in de zeevaartschool aan de Boule vard Bankert geen voldoende ruimte meer zijn voor de huisvesting der M.T.S., zodat moet worden overge gaan tot het elders in de gemeente plaatsen van een gebouw, waarin de ze M.T.S. kan worden ondergebracht. Daar de bovenbedoelde uitbreiding uiterlijk 1 september gereed moet zijn, heeft het bestuur van de vereni ging „De Ruijterschool", met goed keuring van de minister van Onder wijs besloten ten behoeve van de on derbrenging van de M.T.S. een nood- school te bouwen. In verband hiermede heeft genoemd bestuur aan ons college verzocht van de gemeente een terrein te mogen hu ren voor de bouw van deze nood-M. T.S., welk terrein omdat het on derwijs in het noodgebouw in ver schillende opzichten van het gebouw van de zeevaartschool afhankelijk zal zijn op niet te grote afstand van die school gelegen zal moeten zijn. Na verschillende mogelijkheden te hebben onderzocht, is tenslotte de keu ze gevallen op het terrein aan de Ho- beinstraat, thans gemeentelijke op slagplaats. Het bestuur van de vereniging „De Ruijterschool" kan zich met de keuze van dit terrein verenigen. De oppervlakte bedraagt circa 3400 m2 en de grondprijs 20.per m2. Daar de huurprijs, zoals gebruikelijk behoort te worden bepaald op 6 pet. van de grondwaarde, kan de jaarlijk se huursom worden gesteld op 4080 gulden. B. en W. stellen de raad voor aldus te besluiten. Instu if plannen Kapelaan Sam heeft het initiatief genomen voor een parochiale instuif. Bij een voorlopige bespreking hier over bleek er grote belangstelling voor te bestaan, zodat verwacht mag worden, dat de plannen tot uitvoering zullen komen. Naar algemeen gevoelen van gees telijkheid en leken is de behoefte aan een Instuif ook hier zeer groot, maar kapelaan Sam wil eerst vaste stek ken steken, voor hij met dit katho liek contact begint. BURGERLIJKE STAND. Huwelijks-aangiften: Imé Groot- haert, 24 j. en Marie Vaal, 25 jr.; Joh. Schippers, 19 jr. en Amy Maas, 18 jr.; Pieter Vaal, 58 jr. geh. gew. en Ph. Snellaert, 46 jr. geh. gew. Huwelijks-voltrekkingen: Désiré Solleveld, 24 j. en Cath. van der Peijl, 21 jr. Geboren: Marinus z.v. M. Meertens -van Wijck; Iman z.v. C. Verhelst- de Zwarte; Jan z.v. G. Taillie-Hoo- genboom; Zephire d.v. M. de Bat van Iwaarden; Elisabeth d.v. R. Kersbulck-van de Vijver; Vera d.v. L. van de Casteel-van Goethem; Ca- tharina d.v. P. van Eijk-van de Velde. Overleden: Dingena Zegers, 80 jr. geh. gew. met M. den Engelsman; Jan Muller, 67 jr. Elena' 't Gilde, 83 jr., geh. gew. met S. Hamelink: Maria Oppeneer, 80 jr. geh. gew. met P. de Bruijne. Geslaagd. Voor het Staatsexamen onderwijzer slaagde te Rotterdam de heer D Bareman. West dor pp CAECILIAFEEST De Muziekvereniging hield haar jaarlijks Caeciliafeest. Om 3 uur waren reeds alle muzi kanten aanwezig, voor het maken van een muzikale rondgang door de gemeente. Verschillende café's wer den hierbij met een bezoek van de „muziek" vereerd. Rond 7 uur waren behalve de muzi kanten ook de dames in het vereni gingslokaal aanwezig voor het gebrui ken van een gezamenlijke maaltijd. Als accordeonist was aanwezig Ar- mand De Hulsters. Tot laat in de avond heerste er een gezellige drukte, DAMESKOOR „CRESCENDO" NAAR OIRSCHOT? Het dameskoor „Crescendo" maakt momenteel plannen om een bezoek te brengen aan de Legerplaats Oirschot De heer R. Pollet dirigent van „Cres cendo", thans als dienstplichtige ge legerd in Oirschot, heeft reeds onder handelingen getroffen met de autori teiten aldaar. Er bestaat zelfs kans dat het vervoer geheel kosteloos zal zijn. Vermoedelijk zal dit bezoek sa menvallen met een door de Wel zijnszorg te verzorgen ontspannings middag voor de militairen, waar de Westdorpse dames haar beste num mers ten gehore zullen brengen. GESLAAGDE EERSTE In het patronaatsgebouw werd de uitgebannen. De BOVAL strijdt er eerste Gemengde Instuifavond gehou- voor, dat de loonwerkers ook mee- j den. Voor de muziek werd zorg ge- profiteren van de hoogconjunctuur, I dragen door de Optimisten uit Sas die ons land momenteel beheerst. i van Gent. I Actieve instuivers hadden voor de- Als oorzaken voor het verdwijnen van het varken als „huisdier", noem de de heer Taelman: de uitbreiding van de woningbouw, waarvoor grond nodig is; de verhuizing van vele mensen naar nieuwe woonwijken waar geen gelegenheid is een varken te houden; ten derde de gemakzucht van vele mensen: het voeren en uitmesten Is een heel werk en de smakelijke onderdelen van het varken kun je ook bij de slager halen. De grotere welvaart maakt het voordeel van het zelf mesten en slachten weinig aan trekkelijk. En tenslotte: volgens de dokters is varkensvlees slecht voor de bloeddruk, zodat ook van die zijde het varkenshouden weinig gestimu leerd wordt! De voorzitteij bracht hulde aan een der oudste leden: André de Koek, die de functie van bode bekleedt en altijd hard gewerkt heeft voor de maat schappij. Verder noemde hij als zeer actief lid de heer Jos. Dhondt, onder voorzitter. Burgemeester Lockefeer bracht de jubilerende maatschappij namens het gemeentebestuur zijn gelukwensen over, waarbij hij er de nadruk op legde dat hij vooral persoonlijke her inneringen aan de vereniging heeft. Zijn schoonvader was n.l. jaren en jaren bestuurslid van „Door Een dracht Sterk". Hij lichtte toe dat het oprichten van de vereniging destijds gestimuleerd door de heer van Waes berghe, een brok sociaal werk was van grote betekenis. Het overlijden van het varken was destijds voor de kleine man een onoverkomelijke ramp en zich daartegen te kunnen verze keren voor 3 cent in de week was voor deze mensen een geruststelling van een omvang zoals wij nu niet meer begrijpen. De zaak ligt thans nu eenmaal heel anders. Niettemin is D.E.S. in de Hulsterse gemeenschap van belang, aldus de burgemeester, Burgemeester van Hootegem opende de eerste vergadering van 1956 met een terugblik over het afgelopen jaar. Hieruit bleek, dat 1955 voor Sluis, wat de herbouw betreft, als een topjaar mag worden beschouwd. Acht zakenpanden, 21 particuliere woningen, 10 woningwetwoningen en het r.-k. parochiehuis kwamen gereed, terwijl per 1 januari jl. 5 zakenpanden, 18 particuliere woningen, het Gasthuis en de n.-h. kleuterschool in aan bouw waren. Er blijven nog 30 herbouwgevallen te realiseren. Ook de bouw van het bureau en twee woningen van de rijkspolitie zal nu eindelijk spoedig worden aanbesteed, evenals de bouw van het postkan toor. De restauratie van het stadhuis zal waarschijnlijk spoedig doorgang kunnen vinden. UITBREIDINGSPLAN. Wat de restauratie van de N.H. Kerk te St. Anna ter Muiden betreft deelde hij mede, dat de aanbeste ding heeft plaats gehad. Nu de her bouw bijna is voltooid, moet het ge meentebestuur voor de noodzakelijke uitbreiding van de woningvoorraad, een andere richting uit, waarbij veel meer aandacht zal moeten worden geschonken aan de realisering van het uitbreidingsplan. Het mag niet worden verheeld, dat er in Sluis nog ruim 80 noodwoningen worden be woond. De toewijzing van bouwvolu me is ook dringend noodzakelijk om de steeds dreigend wordende ontvol king van het platteland tegen te gaan Gelukkig heeft Sluis in het afgelo pen jaar hiervan niet zo heel veel te lijden gehad, daar het aantal in woners met 39 steeg en nu 2624 be- Als belangrijkste werken welke in 1955 zijn tot stand gekomen of waaraan begonnen is noemde de voorzitter o.a. de weg Sluisje-Kruis- dijk, de riolering van St. Anna ter Muiden en het Walplein. Verder kon hij de verheugende mededeling doen, dat de riolering en bestrating van de St. Annastraat, waarop door de bewoners met smart wordt gewacht, is goedgekeurd. In het a.s. najaar zal met behulp van DACW subsidie dit belangrijke werk kunnen worden uitgevoerd. Ook zal in 1956 worden begonnen met de elektrifikatie van de straatverlichting. Verder is het de bedoeling van burgemeester en wethouders dit jaar met voorstel len te komen betreffende de huisves ting van ouden van dagen door de bouw van zgn. bejaardenwoningen Het vreemdelingenverkeer, een der hoofdbronnen van bestaan in Sluis, noemde hij bevredigend. Er moeten inspanningen worden gedaan om het bestaande peil te handhaven. De be langrijke Ooft en Tuinbouwtentoon stelling welke in 1956 in Sluis zal wor den gehouden opent hiertoe zekere perspectieven. De heer van Hal be antwoordde namens de raadsleden de rede van de voorzitter. DE AGENDA. Daarna begon de raad aan de af werking van de lijvige agenda. Dok ter G. de Meijer te Sluis werd ter voorziening in de vakature ontstaan door het vertrek van dokter P. A. Staal met ingang van 1 januari j.L aangesteld tot tijdelijk gemeentege neesheer. Aan het bestuur der r.k. jongensschool werd overeenkomstig art. 72 der LO wet medewerking ver leend voor het bouwen van een rijwiel bergplaats en de betegeling en om heining van de speelplaats. Ook aan het bestuur van de r.k. meisjesschool werd de gevraagde medewerking voor de aanschaf van blokfluiten ten dienste van het zangonderwijs toege zegd. Aan de motie van de gemeenteraad van Breskens tot het doeu samenstel len van een sociaal-cultureel en eco nomisch rapport voor W. Zeeuwsch- Vlaanderen in verband met de uit voering van het Deltaplan, werd ad hesie betuigd. Door de caféhouders te St. Anna ter Muiden was een verzoek inge diend om wijziging van de kermis- data. daar de kermis aldaar te vlug op die van Sluis volgt. De raad had hiertoe geen bezwaar, zodat na goed vinding van gedeputeerde staten de ze kermis voortaan zal worden ge houden op de 4e zaterdag en d.a.v. zondag en maandag na Pasen. De heren C. Roth en Iz. Verhage werden herbenoemd tot lid van het algemeen armbestuur van Sluis. Ook op het verzoek van de S.B.M. om een bijdrage van 100.voor een te maken propagandafilm waar bij aandacht zal worden geschonken aan de diverse gemeenten in het ray on van deze maatschappij, werd gun stig beschikt. Het waterschap 't Vrije van Sluis" heeft plannen om de weg Sluis - Oost burg via de Boomgaardweg te asfal teren. Voor een gedeelte van deze weg is de gemeente Sluis onderhouds plichtig. De kosten van deze belang rijke verbetering bedragen 16.300. waarvan 3667.50 voor rekening van de gemeente Sluis zou moeten komen, waartoe de raad besloot. Sinds enkele maanden beschikt Sluis weer over een bioscoop. De fi nanciële resultaten zijn echter niet overeenkomstig de verwachtingen en de exploitant verzocht om de ver makelijkheidsbelasting te laten ver vallen. Burgemeester en Wethouders stelden voor hierin tegemoet te ko men. De raad kon zich hiermede verenigen en verleende tot 1 janua ri 1957 vrijstelling van vermakelijk heidsbelasting. Burgemeester en Wethouders wil den gaarne de mening van de raad weten over het opnemen in het uit breidingsplan van een speeltuin. Ge dacht is hierbij aan de Molenberg, welke plaats het meest hiervoor in aanmerking komt. De heer Dusarduij juichtte deze plannen toe. Ook de andere raadsle den voelden veel voor plannen in dit opzicht. In de vorige vergadering was ge bleken, dat de raad niet meer zo enthousiast was over de bouw van twee bungalows op de Kalkboei. Er gingen zelfs stemmen op slechts een bungalow toe te laten en verdere be bouwing te verbieden. Er was echter nog een verzoek binnengekomen van de heer C. du Fossé, die hier een woning wilde bouwen en bij be handeling hiervan bleek dat de raads leden intussen weer van mening wa ren veranderd, zodat de heer du Fossé een perceel bouwgrond werd toege wezen. In oktober 1955 was een regeling vastgesteld tot toekenning van een kolenbijslag aan minder-draagkraclv tigen, waarbij een bijdrage van 3.60 zal worden verleend. De norm is ecb ter later verhoogd tot 4.10 per week en de raad vond het billijk om ook de door de gemeente te ver lenen kolenbijslag tot 4.10 te verho gen. ze avond twee schetjes ingestudeerd, getiteld: „Bureau Sukses" en „Een huis vol Inbrekers" De voorzitter van de K.A.J. open de de eerste Gemengde Instuif en gaf een korte uiteenzetting van de eigen lijke betekenis van deze avonden. Een gevarieerd programma van muziek en toneel werd hierna tot grote tevre denheid van de bezoekers afgewerkt. TIROLER-AVOND VAN „CONCORDIA" Op 20 en 22 maart zal de harmonie .Concordia" ten bate van het instru mentenfonds een ontspanningsavond organiseren. Onder leiding van de heer Tiersen is men bezig aan het in studeren van een Tiroleravond. Het ligt in de bedoeling naast een muzi kaal programma een toneelspel te bie den, dat geheel in Tiroolse sfeer en aankleding zal worden gebracht. Hier voor is gekozen het in Oostenrijks- Tirol zich afspelende familie-drama „Liefde is geen speelgoed". CAUSERIE OVER „REMBRANDT" Onder auspiciën van de culturele commissie der Ned- Herv. Kerk in Zeeland vond een boeiende causerie plaats over de grootmeester der schil derkunst „Rembrandt", door de heer J. F. Schultink uit Amsterdam. De causerie wist het gehoor gedurende drie uren dermate te boeien en in stij gende aandacht gevangen te houden, dat de avond als het ware omvloog. Door de vertoning van een aantal re producties van de beroemdste mees terstukken, werd deze van een unieke deskundigheid blijkgevende voor dracht nog aantrekkelijker, RAADSVERGADERING Vanavond om 7 uur zal de raad der gemeente Axel, in openbare, vergade ring bijeenkomen. De agenda vermeldt o.m. het volgende: vaststelling be stemmingsplan i-v.m. de voorgeno men sanering van de Oudewijk en omgeving; bouw en verhuur restau ratie met kantoor bij het busstation; intrekking van een raadsbesluit tot bouw en exploitatie van autoboxen t.b.v. rijksdiensten. VOOR DE JEUGDVOETBALLERS Het clublokaal van V.V. Axel was geheel bezet tijdens de feestavond, speciaal voor de junioren gearran geerd en waartoe het cabaret-ensemble van Huib van Meurs uit Haarlem was uitgenodigd. De heer Peeters, voor zitter der jeugdcommissie deelde in zijn openingswoord mede, dat de V.V- Axel nu op de goede weg is met de opleiding van de jonge spelers. Na de pauze sprak de heer J. Dieleman tot de jongeren en de aanwezige ouders. Hij wees op de opvoedende kracht die van de sport en wei in het bijzon der de voetbal-sport uitgaat. Het cabaret-ensemble zorgde voor de juiste stemming, waardoor het ge heel een genoeglijke avond werd. In Schuttershof had een door de beide oudercomité's van de twee ka tholieke lagere scholen uitgeschreven bijeenkomst plaats, die maar matig was bezocht. Na een inleidend woord van de voor zitter, de heer Th. Kwanten werd eerst de bekende Yersekse oester film vertoond. Daarna gaf de heer Kwanten een overzicht van hetgeen door de comité's sedert hun oprich ting was kunnen geschieden dank zij ook de medewerking van het school bestuur en het onderwijzend' perso neel. Spr. meende dat het voornaam ste doel, versteviging van het contact tussen ouders en school volkomen was bereikt. Spr. roemde voorts de goe de verhouding tussen de beide comi- té's onderling. Daarna bracht de heer de Rechter verslag uit over de werkzaamheden die van uiteenlopende aard waren ge weest en zeer vruchtbaar. Speciaal de avond over de voorlichting is zeer nuttig geweest. Spr. hoopte dat ook in de toekomst verder gewerkt kan worden ten zege van Goes. De heer v. Waterschoot deelde een en ander mede over de financiën. De inning der contributie a f. 8,~ was niet zo vlot verlopen als men dacht; slechts 78 gezinshoofden hebben zich hiertoe bereid verklaard. Niettemin zullen de nieuwe comité's met een saldo van ongeveer f. 100,- kunnen beginnen. De heer Kwanten wees op de nood zaak van meer inkomsten, wil men ook voor de scholen iets kunnen doen. NIEUWE COMITé'S IJzendijke N.C.B. VERGADERDE De afdeling IJzendijke van de N.C.B. hield haar jaarvergadering. De leden van de Boerinnebond waren mede uitgenodigd op de namiddag vergadering. De dag werd begonnen met een H. Mis, waarna om 10 uur de vergade ring begon. Uit het jaarverslag bleek dat er 'n merkbare stijging van de omzet ge weest is in 1955. Bij de bestuursverkiezing, wegens periodiek aftreden van de heren R. de Smet en Hub. Simonse werden bei de heren herkozen. Voor afgevaardig de bij het kringbestuur werd de heer R. de Badts gekozen. Aan de r.-k. Jonge Boerenstand en de r.-k. Boerinnebond en de r.-k. Jon ge Boerinnebond werden subsidies toegekend. Hierna volgde een bespre king over de jaarlijkse excursie. Voorlopig werd besloten een bezoek te zullen brengen aan het magazijn van C.H.V. te Sas van Gent. Tot slot van het morgenprogram werd door de heer Eug. van Campen een korte lezing gehouden over: „Waarom iedere boer lid van de N.C.B.", met daarop aansluitend een door de heer R. Borm gehouden le zing over „Veevoederrantsoenen". Na de middag werd de gezamenlij ke vergadering voor de leden van de N.C.B. en de Boerinnebond geopend door de heer R. de Badts., Zeer veel leden v.d. boerinnebond waren aan wezig om de feestvergadering bij te wonen. Met een interessante lezing door burgemeester van Dongen uit Aardenburg over zijn verblijf op Spits bergen en zijn expeditie naar Nobile werd de middag begonnen. De heer Ed. Lansu gaf hierna een toelichting bij de bespreking van de Lourdesactie. Het volgend punt ter bespreking was de graaninzameling door de N.C.B. voor de K.V.P. De leden van De Jonge Boerinne bond en de Jonge Boerenstand vul den de middag verder met een bont program van zang en declamatie. jaar; J. Snepvangers 28 jaar en J. v. Osch, 24 jaar. Gehuwd: G. Back, 24 jaar en N. de Pan, 16 jaar; C. v. d. Berge, 31 jaar en C. Vahlenkamp, 24 jaar; M. Braat, 23 jaar en A. de Pan, 19 jaar. Overleden: W. de Rooij, 73 jaar echtg. v. H. C. Gunst; J. Pieters, 72 jaar, wedn. v. A. Westdijk; L. C. Flikweert, 66 jaar echtg. van W. C. Beije, te Zierikzee; J. Goovers, 79 jaar echtg. van W. Goetheer; Burger, 7 d. Heer Arendskerke K. Hierna had de verkiezing plaats der nieuwe comité's. In dat voor de meisjesschool werden benoemd mevr. de Baar - Hopmans en de heren v. Waterschoot; Geus; Ransijn; Offer mans; Olivier en v.d. Boog en in dat voor de jongensschool de dames v.d. Willigen en Berks en de heren de Buck; de Rechter, C. Boel; Hooge- steker en Baarends. De heer Kwanten bracht in zijn slotwoord hulde aan de eerw. zusters en geheel het onderwijzend personeel en dankte de aftredende leden, inzon derheid de heren de Rechter, v. Wa terschoot en Klootwijk, die veel werk hadden verzet. Bij de rondvraag sprak het hoofd van de jongensschool, de heer v.d. Dries, zijn erkentelijkheid uit tegen over de scheidende leden en riep de nieuwe het welkom toe. Vervolgens vroeg de heer Fr. Wal raven of de contributie niet te hoog was, in vergelijking met andere scho len. De heer Kwanten vond het 't beste, die vraag voor te leggen in de eerste bijeenkomst met de nieuwe comité's. Tweede lustrum gidsèn Onze gidsen hebben in het Schut tershof, op opgewekte wijze, hun tweede lustrum gevierd. De aalmoezenier, kapelaan de Jong, heeft met een geestig speechje de avond geopend, het program in geleid en meegedeeld dat de attrac tieve verloting, welke de pauze moest vullen, bedoeld is voor reparatie van het onderkomen, dat 'n weihig aan het onderkómen is. De avond werd geopend met een charmante insectendans door de ju niorenkring. Daarna werd het lus- trumlied gezongen; een Vlaams la- cheding met Peerke Kustermans als held, werd door de pioniersters voor gedragen en een rei-dansje besloot het lichte gedeelte van het program ma. Als hoofdschotel werd opgevoerd het supergriezelige spel „De spook molen van Ri-ra-roe" HUISHOUDSCHOOL ONDER DE KAP. Met de bouw van een landbouw- huishoudschool worden goede vorde ringen gemaakt. Dezer dagen ging 'n gedeelte van het gebouwencomplex onder de kap, waarna de aannemer de vlag in top kon hijsen. <*7-antt LACHSALVO'S BIJ VRIENDENKRING Ruim twee en een half uur vertoef den de drommen toeschouwers die naar zaal Hoondert waren gekomen om de r.-k. toneelver. Vriendenkring aan het werk te zien, in een andere wereld. De kolderavond die de bezoekers voorgeschoteld werd, deed hen met de opvoering van het kluchtspel: „In een andere wereld", werkelijk voor één avond al hun eigen beslomme ringen vergeten. Niettemin was die „andere wereld" er beslist geen van een onwerkelijke soort want en dat is de grote verdienste van dit uitste kende toneelwerk - er waren nog ge noeg personen in het spel die met beide benen op de begane grond ble ven. Een stuk dus met inhoud; boeiend geschreven maar vooral ook boeiend vertolkt. Kostelijk was de typering van Job Pompernolle als de rijk geworden bankwerker Koopman. Op dezelfde hoogte acteerden de hoofdpersonen Bep Faes en Gretha Hoondert, ter wijl het onverdeelde sukses, dat Vriendenkring bij het goedlachse pu bliek had, mede te danken was aan Dorus van der Swaluw die met zijn rol van fabrieksdirecteur de kolder opvoerde tot in het quadraat. De rol van Rob bleek bij Jos. Verbrugge in vertrouwde handen terwijl de bei de debutanten Bets v. Leeuwen en Al- bert de Jonge, zich in dit millieu uitstekend aanpasten. Het vooraf opgevoerde blijspel: „De familie Schelvis", opgevoerd hoofd zakelijk door jongere krachten, werd met ijver gebracht. Toch was het ge heel wat vlak en op enkele uitzonde ringen na opende hun spel voorals nog geen perspectieven voor de toe komst. De r.-k. sportver. Luctor, voor welke vereniging de baten bestemd waren, zak haar kas door deze vrien dendienst van de tonelisten in niet onbelangrijke mate versterkt. Kruiningen PLATTELANDSVROUWEN. De afdeling Kruiningen seniorenkring toonde toneelbloed in de aderen te hebben. De vier onver schrokken kampeersters, die het ge vaarlijk geheim van de molen ont sluierden, de jongedames Janny Pol- fliet. Truus Walrave, Annie Karhof en Genia Schmidt, kregen als krach tige tegenspeelsters de drie misda dige dorpsvrouwtjes, resp. de jonge dames Leny v. Laere, Bep Nuyten en Tiny Boonman. Nelly Aerssen maakte iets aardigs van de bange veldwachter. Er werd vlot geacteerd maar de rolvastheid liet bij enkele medewerksters nog te wensen over. Mej. Miep Rijk had de regie van het stuk, dat veel bijval oogstte. Afscheid kapelaan van Lange Morgenavond van half acht tot half negen zal in Schuttershof het afscheid plaats hebben van kapelaan M. van Langen, die donderdag naar Amster dam vertrekt. Namens de verschillen de organisaties waarvan de kapelaan adviseur is zullen enkele korte toe spraken worden gehouden, waarna voor ieder persoonlijk gelegenheid be staat afscheid te nemen van hem. Op deze avond zal de ijverige pries ter. die zoveel voor de parochie deed, onder couvert een geschenk worden aangeboden. Daar de tijd te kort is om een inzameling in de parochie te houden, kunnen bijdragen voordien of op de avond zelf aan kapelaan de Jong ter hand worden gesteld. FEESTAVOND „BROMVLIEG" De jaarlijkse feestavond van „de Bromvlieg", trok zaterdag zo'n be langstelling, dat de grote zaal van ..de Prins" veel te klein bleek en tientallen belangstellenden moesten worden afgewezen. Na het openings woord van de heer v. Liere, nam ..Klaveren Vijf" uit Roosendaal het toneel in en bezorgde met Brabantse leut de Zeeuwen een vrolijke avond. Een attraktieve loterij, met een bromfiets als hoofdprijs vulde de pauze. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Jacob z.v. J. van 't West einde en A. Velthoven; Augustinus, z.v. J. Luyk en J. Cornelisse; Pieter- nelle, d.v. W. Timmerman en J. Rijn; Marinus W., z.v. P. Snoek en P. A. Geelhoed; Johannes, z.v. J. Wisse en W. Janse; Margaret Y., d.v. Chr. Ko- le en P. Schrijver; Adriaan M. en Marcus J.. zs. v. M. P. Faasse en E. W. Heijstek te Wissenkerke; Eddy C. Ph. d.v. F. J. de Maaijer en R. M. Th. de Block; Johanna J., d.v. B. P. van Maris en M. E. v. d. Weijde. Ondertrouwd: D. van 't Westende, 27 jaar er. M. Bak, 26 jaar; G. Zwee- dijk, 26 jaar en E. Meihöfener, 23 van de bond van plattelandsvrouwen kwam bijeen in het „Dorpshuis". De presi dente, mevrouw J.J.J. Sonke-Klos, kon een groot aantal leden met ver scheidene introducé's welkom heten. Een bijzonder woord van welkom richtte zij tot mevrouw Aafje Top uit Amsterdam. Besloten werd om in de maand maart een middag te organiseren voor de ouden van dagen van Krui ningen. Aafje Top droeg voor „De oude man en de zee" van Ernest Hemingway en na de pauze „De onderbroken reis' van Annie Vivanti. De presidente sloot deze goed ge- slaagde middag met een hartelijk waarmee de 1 dankwoord aan de declamatrice. Ktcadendamme (Advertenties) i Kwaliteitsproduct vin tl Wybirt-Fibrlikin. 70 in 90 et allien bi) Apothikin in Oroglitia MUZIEK EN TONEEL. „Con Affezzione" zal op 11 en 12 februari haar jaarlijkse donateurs concert geven. Als vanouds staan er weer enige pittige marsen en een paar zwaardere stukken op het pro gramma. Daarna treedt op de r.-k. toneelver eniging „Sint-Antonius" uit Lepel straat (N.-Brab.), met het bekende Brabantse toneelstuk „Suuske Per- daems, de koster van d'Heikant" ge schreven door Ko Keepers. Ovezande MUZIEK- EN TONEELAVOND. De fanfare „Juliana" heeft, in sa menwerking met de toneelvereniging „Luctor", twee feestelijke avonden gegeven. Na het openingswoord van de voor zitter der fanfare, kreeg eerst „Juli ana" het woord. De muzikanten wis ten het practische aan het aangena me te verbinden, want midden in een feestelijke potpourri hoorde men plot seling het weemoedige „Wie zal dat betalen?", waarmee de oproep van de voorzitter om meer steun, wel luidend werd onderstreept. Na het muzikale gedeelte werd door „Luctor" opgevoerd „Het lied v.d. zee", vissersspel in drie bedrij ven. Van de personen die het spel ten tonele brachten hebben wij niets anders dan lof; er werd prachtig gespeeld. Sommigen konden de lach spieren der toehoorders in beweging brengen, en de meer ernstige rollen werden waardig vertolkt. Zo heeft men weer eens gezien dat de Ove- zandse jongeren wat kunnen preste ren. Het is dan soms onbegrijpelijk, dat we in de winter niet meer zulke avonden in ons eigen dorp kunnen bijwonen. TERNEUZEN Luxor-theater 8 uur: Ciske de Rat. SAS VAN GENT Olympia-theater 8 uur: Ciske de Rat. AXEL Het Centrum 7 en 9 uur: De Koninklijke Reis. HULST Bioscoopgebouw 7.30 uur: Ge jaagd door de wind. TERNEUZEN Luxor-theater 8 uur: Ciske de Rat. SAS VAN GENT Olympia-theater 8 uur: Ciske de Rat. AXEL Het Centrum 7 en 9 uur: De Koninklijke Reis. TERNEUZEN Concertgebouw 8 uur: Optreden Siera. HULST Bioscoopgebouw 7.30 uur: Ge jaagd door de wind. GOES Grand: De zoon van Lassie. MIDDELBURG Electro: Vrouwenge heim. VLISSINGEN Alhambra: Koninklijke reis. Luxor: Casanova's avontuur.

de Stem | 1956 | | pagina 2