li' Winter begon een onweerstaanbaar offensief OLYMPISCH IJSHOCKEY led ere in Baarn naar school EDEN ARRIVEERDE IN WASHINGTON Vijf huizen te Harlingen door brand verwoest - ïawte Onderwijzerstekort blijkt nogal mee te vallen Mollet presenteert zijn kabinet Kort bezoek toegestaan ndanks an kop hield -blank erdere broek VOOR SPOOR- EN WEGVERKEER IN DE WAR Voor ex-geïnterneerden: Japan betaalt „smartegelcT deel van Europa het vlijmend koud grootste is Allereersthet midden-oosten CHAOS OP DE STATIONS In ijzige sneeuwstorm Tien gezinnen dakloos WINTER Mr. van Empel Bus met kinderen verongelukt wim Twaalf jarenplan voor opleiding van geleerden Brutale inbraak in een Haags warenhuis Nota van minister Cals Toestand blijft nochtans zorgelijk Ex-gaullisten doen niet mee Min. Donker had hartaanval In Djakarta BETOGINGEN TEGEN SCHMIDT Sovjet-vliegtuigen voor India en Argentinië Theron op basis aangekomen een enigs- nier aan de ateurs. De t gisteren bij een 33 ge- n zij (weer) C een veel- iderenswaar- ehaalde op renswaardig ,t SC Emma te is en ver- rhoutenaren e weken met veld in moe- thuisblijven, I werd afge- s gescoord, t er nu als SE C.: 2 17 32-28 4 17 27-19 5 17 26-25 5 15 34-31 5 15 24-27 4 13 28-17 7 12 29-34 7 12 21-22 6 11 23-24 5 11 20-22 6 10 22-30 8 10 25-32 spondent) ■n heeft Lon- I, want hij en :r hebben de 1 bezorgd te- elijk de Lon- Fraaie saves aarlijke Rhe- ie gebroeders ruycken ge- verdiend ap- JOO toeschou- elft was Rhe- le gasten en iken en Veld- :tten om niet in de tweede imd de winst uycken in de meesterlijke de thuisclub d met lboiid .•officials, die ad verblijven, in gezelschap ecretaris-pen- 4VB. de wed- djgewoond. Ze oede ontmoe- spel van de druk op hen :rleg gepleegd een selectie- in Nederland, ■ijden op het :n Nederlands :n jeugdelftal, de data moet vorden. espondent) spelend T.S.C. nder de rook ma te Hoens- erwinning be lecht spelend verkennen, )p 't midden- nam de thuis- ie leiding. Bij a speelde een le bal met de gebied. De van 't Hoofd er het heft in en stopperspil later een bal 1 ingeschoten, lend nog even r middenvoor kippen bij en touwen (1-1). vertoonden de Na dertig mi- Toen de gas- namen schoot n deze ineens e uiterste lin- portclub Ern ie gelijkmaker ïrdediging van np, terwijl hun ste minuut nog mer kon stom- 96e JAARGANG No. 22061 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Relgerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr Dr. A J. J. M Mes, Mr. HM_L.de Rechter, UJ.v.l Westende, p. V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 5.85 per kwartaal, per post 6.55, per week (uitsluitend bij niet post- bestelL) 0.45. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct Postrek no. 27884L Voor God, Koningin *n Vaderland D I N S D A G 31 JANUARI 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) Japan is bereid aan Nederland 10 miljoen dollar uit te betalen, bij wijze van smartegeld voor de burgers die in de Japanse kampen gevangen hebben gezeten. Het heeft lang geduurd, voor men over de uitkering tot overeenstem ming kon komen, maar het laatste aanbod dat Japan heeft gedaan (de tien miljoen dollar) meent men in Den Haag als een minimum te kunnen aanvaarden. Japan zal het bedrag betalen in vijf jaarlijkse termijnen. Het is niet be doeld als vergoeding voor geleden verliezen van de ex-gedetineerden, maar als een uitkering die een kleine compensatie kan bieden voor wat zij hebben moeten ontberen. Op het moment dat iedereen de nederlaag van de winter als de finitief beschouwde en men zich al op ging maken voor de eerste mooie dagen in februari, is de vorst in heel Europa een offensief begonnen. In ons land was het de laatste twee dagen tot onzekere schermutselingen gekomen, maar gisterenavond dwong het koude- front de zachtere luchtstromingen onweerstaanbaar terug. Vol gens de weerkundigen ziet het er naar uit dat we op ettelijke strenge winterdagen mogen rekenen, met bevroren kranen, ver kleumde oren en alle andere narigheden die er zo'n beetje bij horen. Omdat midden- en zuid-Nederland gisteren grensgebied was van vorst en dooi, waren de wegen op verschillende plaatsen spiegelglad. Op de bovenleidingen van de geëlectrificeerde baanvakken van de N.S. deed zich ijsafzetting voor, met het gevolg dat er, vooral in het centrum en het noordoosten van het land grote vertraging ontstond in het treinver keer. Gisterenavond begonnen in onze eigen gewesten de wegen glad te worden, zodat het oppassen was geblazen. Premier Eden van Engeland, ver-| gezeld door zyn minister van Buiten landse Zaken Selwyn Lloyd en ver scheidene Britse deskundigen op bui tenlands politiek gebied, is gisteren in Washington aangekomen. De pre mier stapte in New-York aan wal en vloog vandaar naar de Amerikaanse hoofdstad. Een kleine groep zionistische de monstranten riep „Eden ga naar huis" en „Wij willen U niet hier", toen de premier en zijn gezelschap zich van de „Queen Elizabeth" naar het vlieg veld van La Guardia begaven. In een korte welkomsttoespraak in Washington zei Foster Dulles onder meer: „Wij komen hier bijeen tegen een achtergrond en traditie van geza menlijk werk voor vrijheid en een rechtvaardige vrede. Ik ben ervan ZEVEN AMERIKAANSE luchtvaart maatschappijen hebben besloten tot aankoop over te gaan van Fokker F 27 Friendship-vliegtuigen. In totaal zijn hiermee dertig vliegtuigen ge moeid. MILITAIRE DESKUNDIGEN van het pact van Bagdad hebben geheime be sprekingen in Bagdad beëindigd. Het overleg heeft twee weken geduurd. IN HET Nederlandse postmuseum te Den Haag is gisteren de Unesco-ten- toonstelling „De mens meet het heelal" geopend. Het is de vierde reizende tentoonstelling die door de Unesco is samengesteld. IN DE 530ste staatsloterij le klasse i* een prijs van f 25.000 gevallen op lot no. 9367. overtuigd, dat de komende besprekin gen de vrede zullen dienen en de vei ligheid bevorderen." Eden zei: „Gezien de recente ont wikkelingen zou het tijdstip der Brits- Amerikaanse beraadslagingen niet ge legener kunnen komen. Ik ben er ze ker van, dat wij een ernstige en posi tieve bijdrage tot de vrede kunnen leveren." Omtrent de besprekingen, die hij met Eisenhower zal voeren, zei Eden: „Ik voor mij zou het zeer belangrijk achten, indien wij vorderingen zouden maken met de behandeling van vraag stukken van het midden-oosten en ik meen, dat ook de president zeer sterk in deze richting denkt." Onmiddellijk na aankomst had Eden een eerste informele bespreking met Dulles en Eisenhower. Er zou gespro ken zijn over de recente briefwisse ling tussen Eisenhower en Boelganin. Reizigers uit Groningen die maan dagochtend om 6.45 uur vertrokken, bereikten eerst tegen 16 uur Utrecht. Doordat geen treinen uit het westen naar het noorden konden komen, moesten de treinen die om 7.35, 8.35 en 9.35 en ook nog later zouden vertrek ken, eerst nog samengesteld worden uit reservemateriaal, dat onverwarmd was en slechts voor weinigen een zit plaats bood. In Zwolle waren de moeilijkheden niet meer te overzien. Er kon geen trein over de Veluwe en enkele reizi gers konden met een stoptrein naar Deventer komen voor de richting Amersfoort. Maar ook hier bleef men steken. Toch werd omstreeks 11.15 uur een stoptrein samengesteld uit Zwolle voor de richting Amersfoort. Men wist toen blijkbaar nog niet, dat in Harderwijk de trein uit Gronin 'gen van 7.40 nog steeds stond te wach ten. Ook de stoptrein uit Zwolle voor de richting Amersfoort strandde Harderwijk. Vele passagiers hebben uren op de perrons en in de overvolle wachtkamers moeten wachten. Eerst tegen twee uur werd een stoomlocomotief voor een der expres- setreinen gezet, later gevolgd door een diesellocomotief. Bussen om de DE VERENIGING van oud-onderof ficieren van de KNIL heeft de leden van de Staten-Generaal doen weten, dat zij ernstige bezwaren heeft tegen de wijziging van de garantiewet mi litairen KNIL, die deze week in de Tweede Kamer wordt behandeld. EEN AMERIKAANS passagiersschip is in aanvaring gekomen met een wal vis van twee ton. Het dier werd op slag gedood. Het schip liep geen scha de op. GROTE OVERSTROMINGEN in Tan ganyika bedreigen levens en eigen dommen van duizenden Afrikanen Honderden mensen zijn al dakloos ge worden. VIER RUSSISCHE vissersschepen zijn maandag door Noorse motortorpedo boten opgebracht. De Russen waren aan het vissen in de territoriale wa teren van Noorwegen. HET Constitutionele hof in Karls ruhe zou zich binnenkort willen uit spreken voor een verbod van de com munistische partij in West-Duitsland. SAMENVALLEND MET de installatie van -i-ubitschek als president, is in Brazilië een nieuw kabinet gevormd. Teixeira Lott, leider van de staats grepen in november, wordt minister van Defensie. Maandagochtend om vijf uur is brand uitgebroken in café „Het An ker" nabij de Havenbrug in Harlin gen. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat de bewoners in nachtkle ding het* als een fakkel brandende ge bouw moesten ontvluchten. Aangewakkerd door een felle oos tenwind tastte het vuur ook de andere huizen van het dichtbebouwde hoek je aan, waarbij de bewoners geen ge legenheid kregen iets in veiligheid te brengen. Kinderen werden via de ra men van een bovenwoning gered. Ook een 90-jarige dame kon in veiligheid worden gebracht. In een sneeuwstorm werkten politie en brandweer onder zeer moeilijke omstandigheden. Grote watermassa's werden in de vuurzee gespoten door de brandweer van Har. lingen, die terzijde gestaan werd door de brandweren van Franeker en Sex- bierum. Weersverwachting tot vanavond: I Veel bewolking met plaatselijk i nog enige neerslag, maar later op I de dag van het noordoosten uit opklaringen. Lichte tot matige vorst. i Verwachting van het Belgisch weerkundig instituut: Zuidelijke wind, draaiend naar zuidoost. Re- gen en sneeuw. Temperaturen van - I. graden. Gladde wegen. Vandaag: zon onder 17.26 uur maan op 23.07 uur. Morgen: zon op 8.24 uur, maan i onder 9.54 uur. Men moest ononderbroken door spuiten, daar anders het water in de slangen zou bevriezen. Na drie uur hard werken was het vuur bedwon gen. Het geheel uitgebrande café ..Het Anker" was toen een fantastische zwart-wit-ruïne van geblakerde bal ken in een ijsverpakking. Vijf dub bele woningen brandden uit, waar door tien gezinnen dakloos werden. afgewezen I™ Van EmPel 'weft igevvev-en als verdediger in de zaak Jungsch aeger omdat het onderzoek in deze het einde nadert. De regering zo wordt gezegd, wil zich niet mengen in de beslissingen van de rechter Mr. van Empel mag, desgewenst brengen" aa" Indon«m Van Nederlandse zijde zal men er op blijven aandringen, dat Mr. van Empel in staat zal worden gesteld de verdediging van Jungschlaeger op zich te nemen. Inmiddels zal naar wij vernemen Mr. van Empel zich naar Djakarta begeven zodra hem het bezoekersvi sum is verleend. Intussen heeft Nederland antwoord gekregen op zijn nota van donderdag j.l. over de besprekingen in Genève. Het Nederlandse kabinet, dat gisteren vergaderde, heeft echter nog geen be sluit genomen omtrent de verdere gang van zaken. Volgens de Indonesische minister van Voorlichting, Makmur, heeft de Indonesische delegatie in Genève ge weigerd, de kwestie van de Neder landse gevangenen en hun verdedi ging te bespreken. Djakarta is van oordeel, dat die kwestie beter „via de gewone diplomatieke kanalen" kan worden afgehandeld. Een schoolbus, waarin 15 kinderen zaten, is maandagmiddag op een gladde weg in Dwingeloo geslipt en tegen drie bomen gereden. Daarna draaide de auto een slag om zijn as. De chauffeur, tevens eigenaar van de bus, B. van V. werd uit de auto ge slingerd en met zware verwondingen aan het hoofd opgenomen. De kinderen kregen builen en schrammen, doch kwamen verder met de schrik vrij. Het waren kinderen uit Lhee en Lheebroek, die de gerefor meerde school in Dwingeloo bezoeken. reizigers te bestemder plaatse te brengen bleken niet aanwezig te zijn, zodat vele reizigers of moesten wach ten of gebruik moesten maken van taxi's. OOK ELDERS In een groot deel van Europa was het maandag bitter koud en uit ver scheidene delen van het vasteland wordt de zwaarste sneeuwval van deze winter gemeld. In Stockholm vroor het 20 graden Celsius, in Lap land plaatselijk zelfs 40 graden. In Noorwegen varieerde de tempe ratuur van min 14 graden in Oslo tot min 37 graden in het noorden. Het ge- vaar bestaat, dat het Oslofjord zal dichtvriezen. In West-Duitsland ondervond het wegverkeer maandag veel last van sneeuw en ijs. De inhammen van de Oostzee bij Flensburg en HaderslebeK zijn dichtgevroren. In de Italiaanse Alpen is veel sneeuw gevallen, evenals in Zwitser land, waar gevaar voor lawines is ontstaan. In Oostenryk was het weer over het algemeen goed, doch ook hier bestaat lawinegevaar in de berg streken. Parijs genoot maandag van een len tezonnetje. In Engeland was het weer goed, doch in Glasgow. Edinburgh en langs de kust van Norfolk belemmer de een dikke mist de scheep- en luchtvaart. In China: De Chinese premier Tsjoe En Lai heeft een twaalfjarenplan voorgesteld voor de opleiding van geleerden. Chi na beschikt thans over een kleine 3,5 miljoen wetenschappelijk geschoolde werkers, zei hij, maar dit is niet ge noeg om te kunnen voldoen aan de behoeften van de nationale opbouw.... Over twaalf jaar, meende Tsjoe, zal het wetenschappelijke peil in China dat van de andere grote mogendheden genaderd zijn. Hij stelde uitwisseling van wetenschapsmensen met de Sov jet-unie voor. Verder zei hij erop te vertrouwen, dat „de intellectuelen zich dichter rond de communistische partij zullen scharen." Tsjoe wekte „alle burgerlijke en mili taire leden van het Kwowintang-perso- neel op Formosa" op .te werken voor de „bevrijding" van het eiland. Zij zouden later voor hun verdiensten be loond worden. Maandagochtend omstreeks half zes hebben inbrekers zich toegang ver schaft tot het warenhuis V. in de Ve nestraat in Den Haag, waar zij een brandkast met 25.000 gulden hebben gestolen. De inbrekers verschaften zich toe gang tot het kantoor op de eerste étage, pakten daar de brandkast, sleepten die de trap af en brachten ze via de expeditieruimte naar de ach teruitgang aan het Achterom, waar een auto stond te wachten. De man nen gooiden de brandkast in de kof ferruimte en reden weg. Een agent van politie, die in de Gravestraat surveilleerde, zag in het Achterom de auto staan, en keerde terug om te zien wat die auto daar moest. Hij zag hoe de brandkast in de kofferruimte werd gegooid. De man nen sloten de kofferruimte niet af, sprongen in de auto en terwijl de por tieren nog open stonden reed de auto vol gas weg. De minister Cals heeft aan de Twee de Kamer een nota inzake de toe komstige behoefte aan onderwijzend personeel voor het lager onderwijs en het Ulo toegezonden, die nog al ster ke afwijkingen vertoont van de ra mingen zoals die in vroegere nota's 1954 en 1955 werden opgegeven. Zo gaf de eerste nota van 1956 een te kort aan van 3160 onderwyzers, een tekort dat zich langzaam dalend tot j en met 1960 zou voortzetten. De twee de vervolgnota die thans is gepubli ceerd, geeft echter heel andere cijfers te zien. Het tekort van 1956 wordt daarin gesteld op 975 onderwijzers, terwyl reeds in 1959 het dan vereiste aantal zal zijn bereikt. De afwijkingen in de cijfers over het tekort zijn voor een belangrijk deel toe te schrijven aan het grotere aanbod van onderwijzers, dat een ge volg is geweest van de getroffen maatregelen. Al zijn dus de vooruit zichten minder ongunstig dan aanvan kelijk was gedacht, voor de naaste toe komst moet de situatie toch nog zeer zorgelijk worden genoemd, zo meent de minister. Zo zal het eerst na 1959 mogelijk worden de leerlingenschaal, die over het algemeen nog veel te hoog is, geleidelijk te verlagen. Hier over zal binnenkort een rapport, sa mengesteld door een kleine commis sie van de A.N.O.F. en enkele amb tenaren het licht zien. In zijn nota noemt de minister van O. K. en W. nog een aantal maatregelen om het tekort aan onderwijzers zo goed mo gelijk te bestrijden. Met diverse in stanties wordt thans overleg gepleegd over de mogelijkheid om onderwij zers toe te laten tot de universitaire examens in de pedagogiek en de psychologie en over een verbetering van de bezoldiging. De socialist Guy Mollet gaat van daag zyn kabinet aan de Franse Na tionale Vergadering voorstellen. Het begint echter al met moeilijkheden. Twee leden van het voorgestelde kabi net hebben namelyk meegedeeld dat zy niet aan de nieuwe regering wil len deelnemen. Het zijn Chaban-Del- mas en Maurice Lemaire (ex-gaullis ten), wier fractie overigens Mollet zal steunen bij de bevestiging van diens premierschap. Er gaan geruchten, dat ook generaal Catroux zou weigeren zich te belas ten met de post „Algerijnse Zaken." Het staat vast dat de radicaal Men- dès-France vice-premier wordt en mi nister van Staat zonder portefeuille. Pineau komt op Buitenlandse Zaken. In de nieuwe regering zullen in elk geval vijf socialisten zitten en vier radicalen. Prinses Beatrix wordt van daag 18 jaar. Voor het eerst zal zij de zitting mogen bijwonen van de Raad van State en heel Nederland zal dit jaar de ver jaardag van de troonopvolgster wat feestelijker vieren dan an ders. Op Soestdijk zal het vanmiddag druk zijn. De prinses moet dan ver schillende deputaties ontvangen, die haar komen gelukwensen. Verder zal het feest op Soestdijk eenvoudig worden gevierd. Zo zal het ook Beatrix zelf wel willen. Haar medeleerlingen kennen haar als een vriendelijke en bescheiden klasge note. Prettig eenvoudig. Ze zal zich nooit laten voorstaan op haar prin selijke waardigheid. Iedere dag komt ze op de fiets naar school, zo als het een echt Nederlands meisje betaamt. Misschien daarom is deze foto zo charmant. Beatrix en haar zus Mar griet, even voor de aankomst bij het Baarnse lyceum verrast door een attente fotograaf Beeld uit de Olympische ijshockey- wedstrijd tussen Duitsland en Italië die in gelijk spel 2-2 eindigde. Op deze foto is te zien hoe de puck nog juist tussen de benen van de Ita liaanse doelman Vittoria Bolla glipt. De minister van justitie, mr. L. A. Donker, moet zich wegens een hart aanval enige tijd uit zyn ambtsbezig heden terugtrekken. Prof. dr, L. J. M. Beel, minister van binnenlandse zaken, zal gedurende deze tijd de por tefeuille van Justitie beheren. De ziekte van min. Donker heeft tot ge volg, dat het wetsontwerp i.z. de op heffing van de handelingsonbekwaam heid van de gehuwde vrouw, dat van daag in de Tweede Kamer zou wor den behandeld, voorlopig van de agen da is afgevoerd. Voor het gerechtsgebouw te Djakar ta is het gisteren voor en na de 38ste zitting in de zaak Schmidt, tot de monstraties gekomen. Uit een groep van tachtig linkse demonstranten werd geroepen: „Doodvonnis voor Schmidt". De betogers mochten de zitting pas bijwonen nadat de leiders hadden be loofd dat ze zich rustig zouden hou den. Toen mevrouw Bouman voor het gebouw aankwam, riep een der beto gers: „Wil je dood?" Tijdens de zitting werden de Neder landse getuigen Hovenier en Rensen gehoord. Hun verklaringen stonden recht tegenover die van getuige To- masoa, die door vragen van mevrouw Bouman lelijk in het nauw werd ge bracht. De Sovjet-unie zou India en Argen tinië militaire vliegtuigen te koop hebben aangeboden. Deze landen had den bestellingen in Engeland willen plaatsen, maar na het Russische aan bod hadden zij de onderhandelingen geschorst. De prijzen van de Russen zouden veel lager liggen. India wilde in Engeland middel zware bommenwerpers van het type „Canberra" kopen en Argentinië ja gers van het type „Hunter". Volgens Engelse vliegtuigbouwers zouden de Russische prijzen in Enge land de kosten nog niet dekken. De Sovjet-unie zou bovendien zeer gun stige betalingsvoorwaarden hebben aangeboden. Egypte zou van Moskou reeds duik boten geleverd krijgen. 55 Het Britse expeditieschip „Theron", dat bijna een maand in het (js heeft vastgezeten, heeft gisteren de zuid- poolbasis Shackleton aan de kust van de Vesseibaai bereikt. Aan boord bevindt zich een groep van 17 Britse onderzoekers. De leider van deze groep, dc 47-jarige Dr. Vi vian Fuchs, keert naar Engeland te rug om de hoofdgroep van de expe ditie, die in november daarheen gaat, te leiden. De expeditie Engelands bijdrage tot het internationale geofy sische jaar 1957/58 zal 300 mijl land inwaarts een tweede basis stichten, van waaruit men naar de zuidpool gaat.

de Stem | 1956 | | pagina 1