Treffende afscheidswoorden van mgr. Huibers en mgr. Mutsaerts Bij GENT: tweede haven van België g—- Derde Zeeuwse spuitdag Genotzucht en egoïsme als dreiging van binnen uit De wijziging der bisdommen ij het verlies van de Zeeuwse eilanden en liet dekenaat St.-Geertruidenberg Ook belangrijk voor Rijnvaart transitoverkeer en Er reed een bus naar Tirol BURGOS i3 et Technische school Terneuzen Afscheid van de directeur Boterkeuringen Van de Brabantse Zuivelbond Niet voor brandweer maar voor landbouw Duitse bisschoppen in Vastenbrief: Walcheren VLISSINGEN Gedenksteen gelegd Geen zeehaven MOZART Z.-l hui ride ren HULST Zuid-Beveland GOES AGENDA Heden Morgen DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 30 JANUARI 1956 Advertentie) Gistermorgen is in de kerken van het dekenaat Middelburg het volgend bisschoppelijk schrijven van mgr. J. P. Huibers voor gelezen: De 2e februari van dit jaar is voor geheel het bisdom Haarlem van grote historische betekenis. De priovincie Zuid-Holland wordt tot een eigen bis dom verheven. De Zeeuwse eilanden worden gevoegd bij het bisdom Breda. Als bisschop van Haarlem willen wij op deze dag voor de laatste maal een bijzonder woord richten tot onze priesters en religieuzen en al onze dierbare gelovigen in Zeeland. Wij hebben het besluit van onzen H. Vader, aan wien Gods Zoon als aan Zijn zichtbaren Plaatsbekleder het opperbestuur over geheel d<= H. Kerk heeft toevertrouwd, met grote eerbied en volkomen overgave als een be schikking van God zelf aangenomen en ten uitvoer gebracht. Wat God doet is wel gedaan. Zijn naam zij geprezen in eeuwigheid Dit sluit echter niet uit. dat de menselijke gevoelens bij alle vreugde over het goede, dat wij hiervan mogen verwachten, toch ook bij velen onzer niet geheel vrij zullen zijn van een zekere weemoed bij de scheiding van datgene, waarmee wij meerdere eeuwen lang in hechte een heid verbonden waren. Door priesters uit Holland werden uwe godsdiens tige belangen zo goed als mogelijk was verzorgd en vele priesters uit uw midden werkten onder de gelovi gen in het Noorden. Met dankbaar heid en eerbiedige liefde gedenken wij nog het zegenrijk bestuur van de bisschop, die ons uit Zeeland gegeven is in de persoon van onze hoogsteer- biedwaardige voorganger mgr. Au- gustinus Josephus Callier. Zelf. dierbare gelovigen, hebben wij persoonlijk meerdere malen al uw parochies bezocht en duizenden van uw kinderen gevormd. De vorige zo mer nog hebben wij ons zo bijzonder gesticht aan de vroomheid van u en van uw kinderen, aan wie wij het H. Vormsel mochten toedienen. Wij heb ben geheel 't land doorkruist en nieu we plannen ontworpen voor de ver dieping en uitbreiding van het geloof. Ook voor ons is het afscheid een of fer. Wij verheugen ons echter in de gedachte, dat door de toevoeging aan het bisdom Breda uw belangen nog van meer nabij en nog krachtiger kunnen worden behartigd. Uw rots vast geloof, uw liefde voor God, uw grote godsvrucht tot de H. Maagd Ma ria, in het bijzonder vereerd als Onze Lieve Vrouw van de Polder verzekert ons, dat niettegenstaande de schei ding in het kerkelijk bestuur, w;j on ze eenheid zullen bewaren in één ge loof. één hoop en één liefde. Tenslotte dankte de bisschop de Zeeuwen voor hun volgzaamheid en (Advertenties; a gentleman's cigar trouwe en fiere beleving van hun ge loof cn schonk hun, onder aanroeping van de H. Maagd, zijn bisschoppelijke zegen. EEN LAATSTE WOORD Aan het herderlijk schrijven van Mgr. Mutsaerts ontlenen wij het volgende: Niet genoeg kunnen wij bewonde ren de zorg van onze Opperherder, die scherp de dringende noodzaak ziet van een andere taakverdeling in het Nederlandse kerkelijke arbeids terrein. die ver vooruit kijkt en door een verkleining van het Bossche bis dom en een vergroting van het bis dom Breda verhoopt, dat vruchtbaar der voor de zielen kan worden ge werkt. Doch wij menen te mogen ver onderstellen, dat het verlaten van het Bossche bisdom, waarin gij thuis- waart en waaraan gij met zoveel hech te banden zijt verbonden, u niet on bewogen laat. U priesters, die in Beekvliet en Haaren uw opleiding ge- genoot, die in het westelijke Brabant één van hart waart met allen, die m het oostelijk en noordelijk en zuide lijk deel van onze wijngaard werken. Met leedwezen zien wij u heengaan, omdat wij velen van u in de Kathe drale basiliek v .n. St. Jan de handen mochten opleggen, mochten maken tot deelgenoten in ons priesterschap, om dat gij voor ons een troost en steun waart, omdat wij u als onze geeste lijke zonen beminden. Ruim 260 vrou welijke en mannelijke religieuzen, verdeeld over 11 kloosters, verliezen wij. Religieuzen, gij zijt ons bijzonder dierbaar, daar gij ons edelmoedig hebt bijgestaan ir. het apostolaat. Gij hebt de kinderen van ons diocees mede op gevoed, gij hebt onze zieken ver pleegd, onze bejaarden een gelukkige oude dag bezorgd. Gij zijt vooral ge weest als een stil maar overtuigend bewijs van wat algehele toewijding aan God en belangloze liefde voor de evenmens vermag, van wat waarach tige christelijke barmhartigheid be tekent. Wij danken u van ganser har te, u priesters, u religieuzen en ook u bijna 30 duizend gelovigen. Wij dan ken u voor hulp, uw voorbeeld, uw trouw. Duizenden van u hebben wij mogen merken met het zegel van het Vormsel, mogen sterken met de krach tige gaven van de H. Geest. Jonge mannen uit uw gezinnen hebben wij tot priesters mogen wijden, meisjes het bruidskleed namens de Goddelijke Bruidegom mogen overreiken. Uw kinderen hebben wij gezegend en de schone kerken, die gij met uw herders bouwden, hebben wij mogen consa creren tot huizen van God. Wij dan ken u, omdat gij onze vreugde waart, omdat gij ons gaaft met gulle goed heid van uw geestelijk en stoffelijk bezit. Audiëntie Ofschoon niet in ,,S. Maria" ver meld, zal de Bisschop van Breda ook per 31 januari geen audiëntie ver lenen. In het ruime, moderne gymnastieklokaal heeft de directeur van de Technische school te Terneuzen, de heer A. de Nie afscheid genomen van bestuur en het voltallige lerarencorps van dag- en avondschool met hun dames. Behalve het bestuur, onder voorzitterschap van de heer J. de Klerk waren aanwezig, burgemeester P. Tellegen mede in zijn kwa liteit van voorzitter van de commissie op de binncnvaartschool waarvan de heer de Nie eveneens directeur was, de heren Ribbens en Galle, le den dier commissie, de heer C. Jansen directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Terneuzen, architect L. de Bruijne en de heer S. Miè- len namens de commissie van toezicht van de aannemerscursus, die eveneens onder de heer de Nie's leiding stond. De heer J. de Klerk betreurt het enerzijds, dat de heer de Nie wegens het aanvaarden van de functie van directeur der Technische School te Gcuda na zeven en een half jaar directeur te Terneuzen te zijn ge weest, Terneuzen gaat verlaten. Hij memoreert het eerste contact zoeken met de heer de Nie bij de aanvang van zijn directeurschap en de wijze waarop deze zijn functie heeft waar genomen. De heer de Klerk komt tot de conclusie dat door de dynami sche werkkracht van de heer de Nie de Technisch School een ongekende bloei bereikt heeft en dat het voorai aar. zijn werkkracht is te danken dat de nieuwe vleugel van de Technische School is gebouwd. De voorzitter' wijst op de prettige samenwerking met het bestuur op dq uitstekende wijze, waarop de heer de Nie contact had met leerlingen, ouders, ambacht en industrie en weet dat ook Terneuzen een uitste kend burger minder gaat tellen. De heer de Klerk dankt de heer de Nie voor dit alles en wenst hem en zijn gezir., onder aanbieding van een herinnering aan Mevrouw de Nie en de directeur, het beste voor de toekomst. Burgemeester Teilegen zegt in de heer de Nie een voortrefflijk burger te verliezen en in zijn kwaliteit van voorzitter van de commissie van toezicht op de binr.envaartschool evenals van de Technische School een eminent directeur, die toch nog tijd vond deze moeilijke taak op zich te nemen. Namens de binnenvaartschool biedt burgemeester Tellegen de heer de Nie een waardevol boekwerk aan. Namens de commissie van toezicht van de aannemerscursus dankte daar- Met de verplichte 14 daagse boter- keuringen van de Brab. Zuivelbond zal aan 14 van de 40 aangesloten Coöp. Zuivelfabrieken een medaille worden uitgereikt van de in 1955 ge houden keuringen, nl. aan Coöp. Zui velfabriek Dongen gemiddeld 13.11; 's-Bosch gem. 13.07; Oosterhout gem. 12.89; Rijen gem. 12.74; Chaam gem. 12.70; Haaren gem. 12.63; Genderen gem. 12.59; UIvenhout gem. 12.59; Drunen gem. 12.56; Berlicum gem. 12.44; Etten-Leur gem. 12.41; Tilburg gem. 12.37; Herpt gem. 12.26; Middel burg gem. 12.15. Op 4 febr. zal, op initiatief van de Rykslandbouw voorlichtingsdienst te Goes weer een spuitdag worden ge houden en wel voor de derde maal. Deze spuitdag belooft een jaarlijks terugkerend evenement te worden voor aller die in Zeeland met de toe passing van de chemische bestrij dingsmiddelen in de landbouw heb ben te maken. Reeds het feit dat deze dag geor ganiseerd wordt door de categorie loonsproeiers van de B.O.V.A.L. (bond van agrarische loonbedrijven) in Zeeland en de rijkslandbouwvoor- lichtingsdienst wijst er op. dat men begrepen heeft, dat de belangen van loonsproeiers, handelaren in spuit- werktuigen en handelaren in bestrij dingsmiddelen enerzijds en die van de landbouwers anderzijds beide gediend zijn met een goede voorlichting. Meer kennis van zaken i.. deze vaak ingewikkelde materie kan meer be grip voor elkander wekken. In de voormiddag zullen enkele technische onderwerpen onder de loep genomen worden. Ir. Crueq te Wa- geningen zal spreken over ,,De hoe heid vloeistof en de druppelgrootte". Deze bepalen vaak in sterke mate het resultaat van het spuiten. De toe passing van arsenieten in de land bouw heeft naast goede resultaten enkele voor deze middelen typische bezwaren. Dit onderwerp wordt inge leid door de specialist plantenziekten van het Rijkslandbouwconsulentschap te Goes, de heer P. Verhage. In de middagvergadering komt het zo economisch mogelijk werken in deze branche naar voren, waarvoor een alleszins deskundig spreker naar Zeeland komt. Dr. P. Posthumus Meyes te Utrecht van de commissie opvoering produktiviteit, de bekende radiospreker, zal mede met het oog op het arbeidsprobleem in ons ge west, hierover zijn mening ten beste geven. Tenslotte zal Ir. M. Sanders, waar nemend Rijkslandbouwconsulent voor Zeeuwsch-Vlaanderen een samenvat ting geven. na dhr S. Mielen en de heer C. Jan sen dankt als directeur van het Ge westelijk Arbeidsbureau voor de zeer prettige samenwerking. Tot slot be stijgt de heer Smink, als oudste van het lerarenkorps de katheder en dankt de heer de Nie voor de goede samenwerking gedurende de zeven en half jaar. Ook de heer Smink bood namens de leraren de heer de Nie een waardevol geschenk aan. De heer de Nie dankte daarna allen voor de lofprijzingen die hem waren toegesproken. is de titel van Louis van Orden's nieuwste roman, met de publi catie waarvan in Libelle van 4 Febr. een aanvang wordt gemaakt. De lezer maakt in dit knap geschreven, boeiende vervolgverhaal kennis met de „volgelingen" van reisleidet Wessels, die zijn gezelschap per autobus naar en door het schone toeristenland Tirol voert. Dit feuilleton is echter veel meer dan een reisverhaal alleen 1 In dit nummer o.a. een interessan te reportage over Josephine Baker's kinderdorp ergens inZuid-Frankrijk Over de tournée door Nederland van de groots opgezette Libelle-mode show wordt u in dit nummer uitvoerig ingelicht. Libelle - Nassauplein 7 - Haarlem In tegenstelling: met andere jaren hebben de Duitse bisschoppen dit jaar een gezamenlyk herderlijk schrijven uitgegeven in verband met de nade rende vastentyd. Het was tot dusver gewoonte, dat elke bisschop zich tot zijn eigen bisdom richtte. Hiervan is afgeweken in verband met het thema dat voor het gehele Duitse katholi cisme geldt: het groeiend materia lisme. Voor de eerste maal sedert de wereld bestaat, aldus het Duitse epis copaat, wordt bijna de gehele jeugd van grote volkeren zonder God en tegen het geloof in God opgevoed. Zij wijzen erop, dat daartegenover geen vurig levend christendom staat. Ofschoon vele christenen het com munistische materialisme afwijzen, is hun eigen levenshouding materialis tisch geworden. ,,Deze christenen loochenen God niet", aldus het herderlijk schrijven, „maar zij nemen Hem niet meer ernstig. Zijn geboden leggen zij naast zich neer. Deze halve christenen heb ben zich een nieuwe God uitgezocht: levensstandaard, honger naar bezit en genotzucht". „Is het geen naakt egoisme, wan neer de kinderzegen wordt gewei gerd". zo vervolgen de bisschoppen, „omdat men eerst een televisietoestel of een auto wil aanschaffen; wanneer zonder rekening te houden met het geluk der kinderen huwelijken ver broken worden; wanneer men de oud geworden vader en moeder afschuift in tehuizen, ofschoon hierin geen noodzaak aanwezig is; wanneer men de huwelijksband slechts beziet als een sexuele nutsinstelling; wanneer men volkomen onverschillig is voor zijn naaste onder de leuze „Wanneer ik het maar goed heb!" De Duitse bisschoppen wijzen ten slotte erop, hoe het streven naar ver rijking en genot juist een hoogtepunt bereikt op een moment, dat de gehele mensheid bedregid wordt. „Hoe gro tesk doet het aan", zo besluit het schrijven, ,,dat uitgerekend op dit ogenblik vele mensen zich zo kramp achtig vastklemmen aan verganke lijke dingen en hun heil zoeken in geld, bezit en genot". Oude heer kreeg ongeval onder Krabbendijke Zaterdagmiddag is de 69-jarige heer M. Lindenbergh uit Yerseke, die per brommer een uitstapje maak te, de macht over zijn stuur kwijt geraakt en or.der Krabbendijke tegen een boom gereden. Het slachtoffer bleef bewusteloos liggen en is in ern stige toestand naar „St. Joanna" te Goes gebracht. Gistermiddag was hij nog steeds buiten bewustzijn. Voor 28 nieuwe woningen Voor Hans van Ginkel en Leni Maas was het zaterdag een grote dag. Ze mochten elk een troffel hanteren en de eerste steen dat wil zeggen: een gedenksteen leggen voor het com plex van 28 woningen, dat verrijst aan de Hendrik Averkamplaan. Deze woningen worden gebouwd voor de stichting „Pensioenfonds voor het weekloon- en uurloonpersoneel der K.M. De Schelde te Vlissingen". Na dat beide kinderen ijverig de cement hadden uitgesmeerd, lieten ze de fraaie gedenksteen met behulp van een katrol op de .iuiste plaats neer, waarmee de steenlegging was afge lopen. In het Strandhotel, waarheen men zich na afloop had begeven, werden toespraken gehouden, o.a. door de voorzitter van het pensioenfonds, dhr J. W. Hupkes, die de aanwezigen be groette. De heer Hupkes bracht dank aan de architect, dhr. J. Jobse, die de fraaie gedenksteen had aangeboden. Voorts noemde hij dhr. D Romijn die zich, ook als opzichter bij de bouw, veel moeite heeft getroost voor deze woningbouw. Nadat hij beide kind ren dank had gebracht voor de steen legging bood hij hen als aandenken een horloge aan. Wethouder M. A. van Popering, sprekende namens het gemeentebe stuur, constateerde, dat Vlissingen als normaal woningcontingent voor 3 ja ren slechts 25 woningen kreeg toege wezen. Door toewijzing uit de indu striële sector en halve premie bouw kon de nieuwbouw gelukkig belangrijk worden uitgebreid- Indien in de toe komst het woningcontingent wordt bepaald naar de aanwezigheid van bouwvakarbeiders dan zal Vlissingen er niet zo wanhopig voorstaan, als nu het geval is. De architect, dhr. J. Jobse verklaar de, dat op de bouw van deze 28 wo ningen niet zo sterk is bezuinigd, zo dat men zelfs van enige luxe mag spreken. Namens de aannemersfirma Gebrs. Post boor één der firmanten de beide jeugdige metselaars de klei ne troffels aan die bij de steenlegging werden gebruikt. Dhr. M. Kuijl, voor zitter der Arbeidersvertegenwoordi ging bij de K-M. De Schelde getuigde van dankbaarheid en waardering voor het vele werk dat het bestuur van het pensioenfonds verricht. Tot slot gaf dhr. G. N. van Ginkel uiting aan de erkentelijkheid der ou ders. wier kinderen voor deze steen legging waren gekozen en dankte hij voor de uitgereikte cadeaux. Maandag 6 februari komt de raad bUeen om te beslissen over het voor stel van B. en W. zich te verenigen met het voorstel van de commissie belast met het bestuderen der water leidingstarieven van de N.V. Water leiding My. Midden Zeeland (Verho ging van de bestaande tarieven met ca. 10 procent). Gent wordt bij ons over het algemeen nog te veel gezien als een flink provinciaal centrum, vooral op cultureel gebied, als een oude, ro mantische en eerbiedwaardige stede met talrijke bezienswaardigheden voor kunstminnaar en toerist. Als industrie- en handelsstad wordt het onderschat en er zijn er heel wat, die geen idee hebben van de bete kenis van deze stad als havenplaats voor het binnen- en buitenland. Gent telt echter op het ogenblik met de er aan vastgegroeide doch nog steeds zelfstandige gemeenten, als St.-Amandsberg en Ledeberg, een kwart miljoen zielen en is de tweede haven van België. Als marktplaats is deze stad altijd van belang geweest voor het aangrenzende Zeeuwsch- Vlaanderen. Door de stelselmatige uitvoering van een groot industria- lisatieprojekt langs het Kanaal van Terneuzen zal die betekenis voor ons kustgebied allerwaarschijnlijkst nog toenemen. hektaren. De loodsen beslaan een op pervlakte van 17,5 hektare. Er ligt 160 kilometer spoorlijn en de Belgi sche Spoorwegen hebben er een eigen formatiestation. De wateroppervlakte van deze haven is 220 hektaren groot. Het is dus een uitgebreid complex. In verband met de kostprijzen van het vervoer gingen zich de laatste halve eeuw steeds meer industrële ondernemingen in het havengebied van Gent vestigen. Het zijn er thans wel 76. Maar de haven van Gent is dan ook al lang van meer dan lokale of regionale betekenis. Het is een belangrijke transito- en Rijnhaven geworden. Tot haar achterland mag niet alleen het grondgebied van de Gent ligt aan de Schelde, maar de nijvere Gentenaars nemen sinds lang met die zeeverbinding geen genoegen. Recht gemeten ligt hun stad immers maar 55 kilometer van de kust. Reeds in 1251 groeven zij het z.g. Lievekanaal, een verbinding met het Zwin. Toen deze zeearm tegen het einde der zestiende eeuw verzandde, werd naar een andere scheepvaart gelegenheid gezocht. Keizer Karei V, die te Gent geboren werd, stond toe, dat de z.g. Sassevaart gegraven werd, doch de politieke ontwikkeling, die met de Vrede van Munster werd afgesloten, verhinderde de volledige uitwerking van de opzet. Het ka naal GentBrugge, dat in de zeven tiende eeuw werd gegraven en later tot in Oostende werd doorgetrokken, vermocht evenmin van Gent de ge wenste zeehaven te maken. KANAAL VAN TERNEUZEN Toen zich te Gent onder Lieven Bauwens direkt na de Franse Tijd een grote katoenindustrie begon te ontwikkelen, werd besloten tot de aanleg 'van een waterweg, die ook voor zeeschepen toegankelijk zou zijn. De Sassevaart werd verbreed, uitge diept en tot aan de Westerschelde doorgetrokken. Zo ontstond het Ka naal van Terneuzen. Deze verbinding met de Noordzee is voor de ontwik keling van de stad en haar omgeving van grote betekenis geweest. Het ka- naai, de sluiswerken en vooral ook de haven moesten zich in de loop van de laatste eeuw herhaaldelijk aan de groei van Gent als industrie- en handelscentrum aanpassen. Van 1900 tot 1923 werd het Groot Dok, van 1910 tot 1925 het Middendok, van 1908 tot 1913 het Noorddok en van 1927 tot 1930 het Zuiddok aangelegd, VERBETERING VAN DE HAVEN Na de Tweede Wereldoorlog werd de haven van Gent verder gemoder niseerd: een kade werd vernieuwd, er kwamen nieuwe wipkranen bij, er werden elektrische onderstations ge bouwd en houtloodsen in spanbeton. Er staan thans meer dan 150 kranen: daarnaast wordt er gebruik gemaakt van een twintigtal laadbruggen. De kaden hebben tesamen eer, lengte van meer dan twaalf kilometer en er is een open stapelruimte van ruim 65 Belgisch-Luxemburgse Economische Unie gerekend worden doch ook N.- Frankrijk tot voorbij Parijs, oost en zuid oost-Frankrijk, het westen van Duitsland. Zelfs voor Zwitser land, een gedeelte van Tsjechoslowa- kije, Oostenrijk en Noord-Italië wor den hier goederen gelost en geladen. Het goederenverkeer omvat hoofd zakelijk grondstoffen en halffabrika ten voor de industrie. Langs het Ka naal van Terneuzen, de Scheldemon- ding en de Rijn onderhoudt het in dustriegebied van Gent belangrijke verbindingen met de binnenvaartha- vens en industriecentra van het Rijn land en het Roergebied. In 1954 be liep dit Rijnverkeer vanaf Gent bijna 900.000 ton. De haven wordt aange daan door zeeschepen uit alle moge lijke landen. In de loop van 1954 wer den er 1757 zeeschepen aangemeld. De meeste voeren onder Britse vlag. Op de tweede plaats kwam Duits land. Natuurlijk speelt deze haven ook in het binnenlandse verkeer een grote rol. In 1954 werden uit het bin nenland 1.313.583 ton goederen aange voerd. De afvoer naar België bereik te toen 319.234 ton. Uit Nederland legden er 1481 binnenschepen aan, wat dus wijst op een vrij druk han delsverkeer. INDUSTRIALISATIE LANGS HET KANAAL i werd met dit werk begonnen, op het Belgische gedeelte. Het was de be doeling, dat de diepte van het kanaal zou worden aangepast tegen de tijd dat de nieuwe sluis te Terneuzen met een waterhoogte van 12.5 meter, in gebruik zou kunnen worden geno men. Inmiddels is men ook reeds bezig met de uitvoering van een industria- satieplan voor het gebied tussen de ze haven en Terneuzen. Er komt daar een industrieterrein met een opper vlakte van ongeveer 300 hektaren: het is nog slechts het eerste gedeelte van een industriezone, die zich over een lengte van tien kilometer langs de rechter oever zal uitstrekken. Er zal daar, voor een moderne outillage van dit industrie- en haventerrein, een dubbele spoorweg worden aange legd. Het geheel wordt bouw- en ves- tigingsrijp gemaakt. Ook voor de werkverschaffing heeft men grote verwachtingen van dit projekt. Intussen volgt men in België en vooral ook in Gent met grote aan dacht de ontwikkeling van ons Delta plan. Welke diepgaande wijzigingen zal dat op verkeers- en vervoersge bied en daarmee op het gebied van de handel en de nijverheid aanbrengen in het mondingsgebied van de Schelde en dus ook in de on middellijke omgeving van de tweede haven van België Het scheepvaartverkeer met Gent had al lang zulk een omvang aange nomen, dat het kanaal verbreed dien de te worden tot 200 meter. In 1953 Gent heeft een ruime haven. Zee schepen komen daar door het Ka naal van Terneuzen met vrachten uit vele landen. Een kijkje op een van de loskaden. (Foto Sted. Dienst Toerisme, Gent) (Advertenties) JUBILEUM-EDITIE ALLE LANGSPEELPLATEN zijn voorradig bij Wilhelminastraat 1 - Breda Installatie deken A. Koopmans Voor de derde maal in zes jaren tijd is een nieuwe deken van Hulst geïnstalleerd, een door talrijke paro chianen bijgewoonde plechtigheid. De Koninklijke Stedelijke Harmonie haalde de vicaris-generaal van het. bisdom, mgr. dr. W. Koenraadt, de ken A. Koopmans en de overige geestelijken van de pastorie in de Steenstraat af, In de Basiliek had den zich talrijke gelovigen verza meld die getuige waren van de in stallatie van de deken door mgr. Koenraadt. Na het voorlezen van de Pauselijke bulle der benoeming, leidde de vicaris-generaal de nieuwe deken door de Basiliek, hem in het bezit ervan stellend. Na deze plechtigheid, waaraan be halve het kerkkoor ook het jongens koor „Zingende Jeugd" meewerkte, begaf men zich naar de pastorie, waarbij evenals op de heenweg de geestelijken werden begeleid door het priestercomité. De voorzitter van dit comité, de heer Em. Lockefeer, sprak de nieuwe zieleherder toe, in zijn toespraak wijzend op de grote lasten van de kerk. Burgemeester A. L. S. Lockefeer verwelkomde de deken namens het gemeentebestuur. Tot slot voerde deken Koopman zelf het woord. Sint Janxteen PLOTSELING OVERLIJDEN. Gedurende enkele dagen was de 53-jarige H. van D. van de Geslech- tendijk, die tewerk was gesteld bij de gemeente als werkloos handar beider, niet op zijn werk verschenen. Toen hij vrijdag moest komen teke nen op de secretarie om zijn week loon te ontvangen, en ook daar niet verscheen, besloot men een onderzoek in te stellen daar van D. alleen zelf standig als ongehuwde een huisje bewoonde. Na herhaaldelijk kloppen kreeg men geen gehoor en toen for ceerde men de deur. Hier trof men van D. aan en het bleek dat hij reeds geruimen tijd overleden was. ERNSTIG ONGEVAL. Zaterdagmiddag gebeurde in de pas vernieuwde Molenstraat een ern- stig ongeval. Een luxe auto van de breigoederenfabriek Gebrs. van H. reed in de Molenstraat, toen plotse ling een 4-jarlg meisje van J. van B. de weg overstak. Geweldig hard remmen kon niet meer baten en het meisje werd tegen de stenen geslin gerd. Het meisje werd direct naar het ziekenhuis te Hulst vervoerd, waar bleek dat het een schedelbasis- fractuur had opgelopen. Freshens Opdracht. Door het architecten bureau J. C. P. Loonen BNA werd aanbesteed het bouwen van een woon huis aan de Dr. Broodmanstraat, voor rekening van de heer J. D. Ris- seeuw. Het werk is opgedragen aan de Fa. Gebr. Vergouwe. KAPELAANSWISSELING Kapelaan M. van Langen, die hier ruim vier jaar heeft gewerkt, is za terdag door mgr. Huibers, benoemd tot kapelaan van de St. Willibror- duskerk (buiten de Veste) te Am sterdam, zijn geboorteplaats. Tot zijn opvolger hier werd be noemd de weleerwaarde heer M. v. Stee, kapelaan te 's-Gravenhage. Ka pelaan van Stee, die te Heir.kens- zand werd geboren en o.m. in Vlis singen heeft gestaan, is al 18 jaar priester. Van onze adverteerders HEROPENING RIJWIELBEDRIJF ALFRED FASSAERT TE HULST Zaterdagmiddag heeft burgemeester A. L. S. Lockefeer het geheel ver bouwde, uitgebreide en sterk gemo derniseerde gemotoriseerd rijwiel- bedrijf van Alfred L. J. Fassaert her opend. Ook de beide wethouders en de gemeente-secretaris waren bij de plechtigheid aanwezig evenals Kees Pellenaars. De nieuwe zaak is modern inge richt en biedt van alle zijden een overzichtelijke kijk op de vele soorten fietsen en brommers. Ook voor de entree van de stad is de verbouwde zaak een grote verbete ring. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Ciske de rat. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Ciske de rat, AXEL. Het Centrum 7 en 9 uur: De Koninklijke Reis. HULST Bioscoopgebouw 7.30 uur: Gejaagd door de wind. GOES Grand: Het begon in Parijs. MIDDELBURG Electro: Heidi en Peter Schouwburg: Zij die met liefde spelen. VLISSINGEN Ariënsgebouw: Verga dering EHBO om 19.30 uur. Alhambra: De Koninklijke Reis. Luxor: Aasgieren van Parijs. TERNEUZEN Luxor-theater 8 uur: Ciske de Rat. SAS VAN GENT Olympia-theater 8 uur: Ciske de Rat. AXEL Het Centrum 7 en 9 uur: De Koninklijke Reis. HULST Bioscoopgebouw 7.30 uyr: Ge jaagd door de wind.

de Stem | 1956 | | pagina 2