BEKENDMAKING ONREDELIJKE EN VERWERPELIJKE NEUTRALITEIT..... t t Een CEB UCO-uitgave. Maand van den dans M. Loeve Fa, A. W, Cantrijn Bekendmaking aan het autorijdend publiek EEN GEZONDE HANDEL GEEFT GOEDE SERVICE OPENBARE AANBESTEDING Gem. Breda DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 28 JANUARI 1956 t MARIA CATHARINA VERSCHUEREN, Petrus B'uijsrogge, A. ROELEN A. ROELEN F. J. J VERWILGHEN VAN DISSEL A. Th. Verbist Notaris J. Meijling W. HAMELINCK Meubelen Betimmeringen Kerkmeubelen INKOMSTENVERDELING VAN DE NEDERLANDSE BEVOLKING EEN TYPIST (E), op arbeidsovereenkomst. O 1 E I or Lockhc voor 4 i". de a/gelopen zomer heeft men in de kringen der Technische Ho geschool (T.H.) te Delft herdacht, dat vijftig jaar tevoren (1905) de toenmalige Polytechnische school tot Technische Hogeschool werd omgevormd en in de ogen van het publiek en in de omgang van de studenten met die der Nederlandse universiteiten tot gelijkwaardig in stituut van Hoger Onderwijs werd bestempeld. Met enige congresdagen en fees telijke bijeenkomsten werd dit feit herdacht en daarnaast verscheen er een gedenkboek van 310 bladzijden groot formaat, waarin de tekst werd vergezeld door een aantal inspire rende foto's, grafieken en naamlijs ten van professoren en lectoren. Natuurlijk is dit boekwerk in de pers onmiddellijk bij het verschij nen aangekondigd, maar zelfs al behoort men tot de in maatschappe lijke rust teruggekeerden, leest men zo'n studie niet in één adem uit en past het ook niet uit reverentie voor het vele werk aan dit boek besteed zo maar dadelijk met een oordeel gereed te zijn. Als men zoals ik dit oordeel wil samen vatten als in de titel is weergege ven, is er dit een, dat in 1956 even tekenend kan gezien worden als het dit zou zijn enige weken of maanden na het verschijnen. Tk behoorde in 1905 tot de enige honderden ingeschrevenen van het tweede jaar aan de Polytechnische School en dat van die tijd af gepromo veerd was van Middelbaar tot Hoger Onderwijs. Gezien de geest, die bij het onderwijs en de vroeger ingeschre venen aan de Polytechnische School heerste en het contact, dat met het universitaire leven bestond, merkte men niet veel van de wijziging. De universitaire geest was er reeds en deze werd in verschillende vormen gewoon en normaal doorgezet. Het aantal professoren in de zes afdelin gen (faculteiten) bleef even groot en pas in het tweede studiejaar werd de toen nog jonge afdeling der Electro- techniek aangevuld met een vierde professor. De ontwikkeling van 1905 1955 met meerdere studieafdeiingen en een honderdtal professoraten is het hoofdonderwerp van dit boek en is geschetst door een buitenstaander, die de commissie, met de herdenkingsor ganisatie belastte en bereid vond, om dat geen der in functie zijnde profes soren de tijd had en geen der met pensioen gegane oud-professoren zich blijkbaar de capaciteiten toekende het omvangrijke bronnenmateriaal te concipiëren tot een geheel, dat de ont wikkeling in deze vijftig jaren le zenswaard, belangwekkend en k dig zou kunnen schetsen. Dit is ni geschied door mr. A. F. Kamp x- naast hebben een aantal professoren (12) over de ontwikkeling van hun afdelingen beschouwingen geschreven. Wanneer men die alle gelezen heeft, kan men weten, dat vaak professo ren werden (en worden) benoemd, waarvan de vakkundigheid, naar te hopen is, hoger staat dan hun stylis- tisch vermogen en hun visie op het door hen behandelde onderwerp bre der en wijder had mogen worden verwacht dan nu uit hun vakkundige uiteenzetting blijkt. VY/aarschijnlijk zal professor Botte- ma, de Rector-Magnificus, die het voorwoord schreef, óók wel dezelfde opvatting hebben gehad, toen hij de bijdrage van de enige katholieke pro fessor Dr. J. A. Veraart in het bij zonder prees. Men heeft in kringen van de T.H., die van deze onderwijs instelling meer verwachten dan een eerste-klas vakschool te zijn, be treurd, dat hij door een auto-ongeluk kort na de inzending van zijn studie kwam te overlijden. Ook wij intel lectueel, cultureel en geestelijk inge stelde katholieken, hebben toen dat FAMILIEBERICHTEN (uit andere bladen). Ondertrouwd: E. M. Ruygrok en L. G. A. M. van Delft, Tilburg. Getrouwd: Christ van Leest en Wies van den Broek, Eindhoven. Overleden: H. G. Peere boom, 65 jaar, Vught; Fr. Jouvenaz, 62 jaar, Eindhoven, A. C. van de Ven, 75 jaar, .echtgenoot van J. M. van der l'utten, Eindhoven. Geboren: Maria van den Hoogen Hendriks, Utrecht. Har.s Robert van Itallie-van den Broeke, Vlissingen. ZR. ALFONSIA (Henrietta Plasechaert zal 2 febr. a.s. haar Zilveren Professiefeest vieren in het R. K. Gasthuis, Haagdijk 180, Breda. Reiêptie: 11.3012.30 uur. Graauw: Fam. plasschaert Fam. Bruggeman. Breda, januari 1956. 59-00 Heden overleed, na een geduldig gedragen lij den, voorzien van de Genademiddelen van onze Moeder de H. Kerk, in het Ziekenhuis St. Joanna te Goes, onze innig geliefde moeder, behuwd- en grootmoeder en tante wed. van in de gezegende ouderdom van 86 jaar. Kloetinge: J. F. Buijsrogge Wed. A. E. Buijsrogge-De Maat Esch: P. A. Buijsrogge Kloetinge: A. F. M. Buijsrogge C. F. J. M. Buijsrogge Tilburg: J. A. M. Buijsrogge St. Jansteen: A. M. Pauwels-Buijsrogge L. F. Pauwels Kloetinge, 24 jan. 1956. Postadres: 's-Gravenpolder. De plechtige uitvaartdienst zal plaats hebben op maandag 30 jan. om 10 uur in de parochiekerk van de H. Magdalena te Goes, waarna begrafenis op het r.-k. Kerkhof aldaar. Rozenkransgebed om 3 uur in de parochiekerk. Met diep leedwezen geef ik kennis van het plotse ling overlijden van mijn uitvoerder de Heer Lage Wipstraat 34, Zevenbergen. In hem verlies ik een trouw en, ijverig mede werker. Zijn nagedachtenis zal ik steeds hoog in ere houden. 88O-00 J. van den Elshout Mzn. Scheveningen, 26 januari 1956. Met diepe droefheid geven wij kennis van het plotseling overlijden van de heer Wij verliezen in hem een trouwe collega, wiens werklust en doorzettingsvermogen steeds onze diepe bewondering hebben afgedwongen. Het uitvoerend-, technisch- en kantoor personeel van Aannemersbedrijf J. van den Elshout Mzn., te Scheveningen Scheveningen, 21 januari 1956. 88I-00 Namens de Kath. Zeeuwsch-Vlaamse Woningbouw Ver eniging, secretariaat: Julianastraat 3 te Kloosterzande, zal door ondergetekende, overeenkomstig het aanbe stedingsreglement W.B. in het openbaar worden aan besteed in massa en in percelen Het bouwen van 2 woningwetwoningen met daarbij behorende werken in de wijk Stop peldijk, gemeente Vogelwaarde, op een terrein, gelegen aan de Dorpsstraat. Zolang de voorraad strekt zijn bestek en voorwaarden met tekening, alsmede nota van inlichtingen (bestek Vgw. 560) ad. f 7.— per stel verkrijgbaar bij Architec tenbureau Van Zantbeek Schoonis, Markt 5 te Sas van Gent, of zij worden na ontvangst van een post wissel groot f 7.30 toegezonden. Restitutie bij ongeschonden inlevering onmiddellijk na de aanbesteding f 5.per stel. De aanbesteding vindt plaats op woensdag, 8 februari rr>6, op een in het bestek nader aangegeven plaats en uur. 171-0 Architectenbureau VAN ZANTBEEK SCHOONIS Markt 5 Tel. 01158 461. overlijden betreurd en wij betreuren het nog. Want zijn ledige plaats werd niet ingenomen door een nieuwe ka tholiek. Er moet in Delft heel wat gebeuren, éér er een katholiek vak kundige of katholiek geleerde tot de professoren-positie wordt geroepen. Inderdaad is het artikel van profes sor Veraart, die alle waardering gaf aan zijn voorgangers en zijn colle ga's, fris en petillant. Het laat alle recht wedervaren aan de uitgebreide en diepe belangstelling van de Delft- se studenten voor een juist begrip onzer bestuurlijke staatsinstellingen en de vele sociaal-economische pro blemen. waarmee de in de industrie tredende jonge ingenieurs te maken krijgen. Deze colleges waren geen nieuwe zucht of mode bij de komst van de T.H., maar de wil der stu denten zich in dergelijke vraagstuk ken te verdiepen bestond al lang on der hen. die aan de Polytechnische School de levendige en interessante colleges volgden van Prof. Pekelha ring, die des zaterdagsmoi gens meer dan 300 toehoorders had. Zelfs pro fessor Verrijn Stuart, die min of meer uit de hoogte neerkeek op die H.B.S.-ers en technisch ingestelden, die ook eens wat wilden leren van het „Recht" (volgens hem voor te behouden aan hen, die rechtstudie volgden aan de universiteiten) heeft in latere jaren moeten erkennen, dat de studenten van zijn colleges diep wisten te graven in zijn door hem prachtig gegeven voordrachten over allerlei (sociale) rechtsproblemen. Het is merkwaardig, dat in deze studiegroep katholieke geleerden een kans tot benoeming kregen: Profes sor Aalberse (1916-1918) en prof. Ver aart (1919-1955). Zowel het geschiedkundig verloop van de groei van de T.H. in deze vijftig jaren als de verschillende be schouwingen van professoren over al lerlei uitgroei van bepaalde, vooral moderne studie-afdelingen wijden meer aandacht aan de groei in de laatste twintig jaar dan aan het voorafgaande tijdperk. Zeer begrijpe lijk, gezien het enorme uitschieten der technische wetenschappen in de laatste decennia en om duidelijk te maken, hoe de T.H. in zijn steeds om vangrijker bouwwerken en laborato ria het aanta professoren (40 in 1905 130 in 1955) en de toeneming van het aantal studenten (1200 in 1905 5500 in 1955) gelijke tred hield of al thans probeerde te houden met het gebeuren in de gehele technisch-we- ienschappelijke wereld. jy]aar de studie aan de T.H. heeft ook iyl de mogelijkheden te scheppen de algemeen culturele ontwikkeling, als men wil ook de geestelijke ont wikkeling van de studenten te bevor deren. En ziedaar nu juist het grote tekort van dit dure, overigens mooie uitgegeven herinneringsboek, dat daaraan geen afzonderlijke beschou wing wijdt. Er ontbreekt een afzonderlijk over zicht over deze bemoeienis der T.H. met de algemene ontwikkeling der studiegenoten of een samenvatting van wat Uit het particulier initiatief der studenten zelf in de loop der tijden werd gevormd, verloren ging of ver der uitgroeide. De algemene geschiedschrijver maakt hier en daar alleen gewag van het gezelligheidswerk van het studentencorps en zijn ontgroeningen. Als er een aanhaling te doen was omtrent studenteninzichten, rakende de buiten-technische, geestelijke ont wikkeling, komt er alleen de Delftse studentenalmanak, uitgave vanwege het -orps, aan te pas. Hij vermeldt wel de sociaal-democratische propa- gandaclub (later „vereniging") van 1900. maar niet vermeldenswaard wordt geacht, dat er in 1898 reeds een katholieke studentenvereniging actief was, die in 1905 42 actieve leden tel de en elke maand een vergadering hield, waar wetenschappelijke voor drachten gegeven werden op godsdien stig, sociaal, esthetisch en algemeen- wetenschappelijk gebied. Evenmin vinden vermelding de openbare lessen in filosofie (thomisti sche wijsbegeerte) door Beysens naast en tegenover de filosofiecur sussen van Bolland. Dat vanaf 1900 de Delftse katho lieke studenten regelmatig meewerk ten aan het door de gezamenlijke katholieke studenten-verenigingen uit gegeven Annuarium heeft de aan dacht van Mr. Kamp niet. Wel wordt vermeld een activiteit der studentenkringen om tot een al gemeen vormende studie te komen, welke geen stand hield, maar na 1945 hervormd werd tot een studium ge nerale, dat bloeiend geheten wordt. Niet wordt in herinnering gebracht een gedenkboek van St. Virgilius, in 1908 verschenen bij gelegenheid van 't 10-jarig bestaan en in vergelijking daarmee het 800 leden tellende St. Virgilius van heden met een eigen gebouw, een eigen bibliotheek, een eigen roeivereniging en een eigen ge zelligheidsleven. Dat deze katholieke studentenver eniging een eigen krachtig leven be zit, bleek wel hieruit, dat in het jaar 1908 daar de grondslag gelegd werd voor de Unie van Katholieke Studen ten in ons land, een organisatie van culturele en geestelijke strekking, die nog altijd bestaat en actief is. Omdat nie. Ge zult vragen: is dat iet bi- Carnaval nog mot komen en omdat 1 zonders, dat 'n Madame Waarom van den Dans? n bronzen de benen ier nochtans nou al van de dans-medaille haalt? Ja, surtout, as vloer gaan. In Kortryk las ik op 'n die Madame... 82 jaar oud is en affiche: „Heden avond Grote Bal." masschient wel drei uur aan één Wat voor 'pnen bal, weet ik nog nie. stuk heeft staan „swingen" of „rum- Zou 't nnen groten bitterbal lijk bij bonen", as ik mij nic trompeer. Ge u in Nederland geweest zijn? O, die mot er, op diejen leeftijd, de benen schone Vlaamse taal, „die haar geen geweld en doet", zou Guido Geselle dichten. Leest ge wel eens Engelse Gazetten? Niet? Spaat, zulle, anders zoudt ge gelezen hebben, dat Mada me Wills in Engeland, onlangs 'n bronzen medaille getrokken heeft uit geloofd door de „Keizerlijke" maat- schappa van dansleraren. Waar ze diejen Keizer zo rap van daan gehaald hebben, weet ik ook Dat eerst in de dertiger jaren en in 1950 opnieuw uit de katholieke afge studeerden der T.H., eerst een mis lukte en daarna gelukte poging ge daan werd tot oprichting van een ka tholieke ingenieursvereniging bewijst duidelijk, dat althans zeker de katho lieke studenten aan de T.H.. naast hun technische studies ook streefden naar een algemeen culturele en gees telijke ontwikkeling, zoals die aan een Hogeschool thuishoort. Deze werkzaamheden te schetsen was dus zeker in dit gedenkboek op zijn plaats geweest. Het ontbreken ervan menige bijdrage in dit ge denkboek bewijst dat ook is een teken, dat de geest van het professo rencorps, zoals die gezien wordt in dit gedenkboek, (uitzonderingen daar gelaten) neutraal is ten opzichte van de algemene ontwikkeling der T.H.- studenten. Dat zelfs aan dit onderdeel van de opvoeding niet meer aandacht werd gewijd, is op zich zelve al een teken, dat de vrije studie-richting en vrije- tijd-besteding geen diepe belangstel ling ontmoet. Voor zover die belangstelling in een of ander oordeeltje tot uiting komt, overschrijdt dit niet de neutra le inzichten. Zulk een neutraliteit is zeker in de tegenwoordige tijd onre delijk en daarom verwerpelijk. B. 0. Z. Ir. J. maar voor hebben. Daarom zeg ik u: hoed-af voor zo'n prestatie. Want, weet gij, hoe het, op diejen leeftijd, met uw benen gesteld zal zijn? Ge weet dat 't zelden voorkomt, dat 80- jarigen nog per velo rijden, ski-lopen of op de dansvloer ontdekt worden. Ik ken veel jongeren die liever in uw schone Mast- of Lies- of Ulven- houtse bos op 'n bankske in de zon over de politiek zitten klappen. Dat ligt meer in de lijn van de capaci teiten van 80-jarigen. En weet ge wat curieus is? Die Madame Wills was nie content met enkel maar die bron zen medaille, ze zegt, dat ze nie rusten zal voor ze de zilveren en de gouden gehaald heeft. „Dat noem ik nog es lef", zoudt gij zeggen. Ik geef toe: zo'n stukske brons heeft nie zo- veul te betekenen as bijvoorbeeld de „Pro Ecclesia" of uw Militaire Rid derorde „Voor Moed, Beleid en Trouw", maar ge moogt van 'n 80- jarige Engelse Madame niet eisen dat die nog met handgranaten of stenguns gaat voltigeren, 'n 80-jarige mot rapper content zijn. Alles hangt af van de moeite die het haar gekost heeft om dat keizer lijke stukske brons te veroveren. De kuiten van die bonmama zullen zich heel wat malen gestrekt en gekrom pen hebben voor ze over de eind streep danste. Mijn schoonmoeder, ook 'n bonmama, zegde: „Zolang ze niet in de komende Tour de France als eerste óver de leste eindstreep gaat vind ik 't nie de moeite er over te klappen." Jaloezie natuurlijk. Haar prestatie staat volgens mij nog hoger dan 'n hollend paard tegen houcn", hoger dan 25 jaar bij een zelfde patron dienen. Hieruit blijkt alleen maar, dat sommige patrons heel veel geduld hebben. Ik heb allenig maar schrik, dat de Bond van Ouden van Dagen ach ter die decoratie komt. 't Voor beeld van die Madame Wills zou dan wel eens navolging kunnen uit lokken en ik zou het onze Jonge van, Dagen dan niet kwalijk ne men, als ze, zo rap als ze maar konden, uit zo'n balzaal de plaat poetsten. Ikke-par exempel, lk zou zo'n bonmama nie ten dans vra gen al had ze de gouden keizerlij ke medaille op haar borst hangen. Er is 'n tijd van dansen en 'n tijd van verkalken. En, nu we toch in de dansmaand zitten, zou ik u, manen, wel 'nne keer iet willen vragen. Hoe zou 't toch komen, dat enkel mannen wel heel plezant samen kunnen cana ta-en of bridgen, of rikken, maar nooit plezant samen dansen? 't les te zeggen: nie op straat mee Carna val. maar in 'n danszaal? Voelt ge dat het u niet exclusief om 't dansen te doen is? Om kort te gaan: in 'n danszaal horen jonge frisse maskes thuis en geen Engelse Madammen die al aan 't verstenen zijn. Bonmama's van 82 mogen nog wel dansen maar dat ze het dan met hun klein- en ach ter kleinkinderen doen, thuis in 'nne grote kring. Ik heb ook 'nne «eer in 'nne En- gelze gazet gelezen, dat er 'n Bonma ma van 75 geleefd heeft, die d'r ei gen, in 'n ton van boven van de Nia- garawaterval naar beneden heeft la ten rollen. Ge zult zeggen: awel, da's ook 'n prestatie, maar dan antwoord ik: zolang ze er niet van beneden naar boven op springt, vind ik 't de moeite nie waard. Ik misgun die Bonmama Wills haar bronzen ere-me- daille nie, ze heeft er misschien ja ren lang voor motten dansen en zwe ten, maar ze mot nochtans weten, dat er 'n gevaar in haar prestatie schuilt as alle Ouden van Dagen, lijk zij, gaan dansen zal uwen minister Suur- hoff z'n ouderdomsvoorzienings-voor- stel intrekken. Dan komt er geen staats-bodempensioen, maar in elke stad 'nne solieden dansvloer en dan., hebt ge „de poppen" aan 't dansen. Dat ze liever moeite doet om de Rid- derin van de Kousenband te worren. Daar steekt meer verdienste in. Want okkasies om buitengewone pres taties te leveren zijn er maar genog. Laat ze member worren van uwen B B. Al zijt ge zo oud als Madame, Methusalem dan kunt ge daar nog nuttig werk verrichten. Vitaliteit kunt ge langs alle kant enexploiteren. Die hoeft ge er nie per sé uit te dansen. Want, weet ge wat ik zie aan komen? Hier in de grote steden zijn ook nog veul vrouwelijke ouden Van dagen, die wel lijk Madame Wills zouden willen doen maar nie durven. Ze wachten nu tot Carnaval, dan kun nen zc gemaskeerd gaan dansen en dan ziet hunnen danseur nie, dat-le 'n kat in 'e zak voor de Polonaise gevraagd heeft. SUSKE VAN TESTELT. Langs deze weg betuigen wij onze hartelijke dank aan H. H. Geestelijken, B. en W. van Hontenisse, buurtbewo ners, vrienden en kennissen voor de vele cadeaus, bloe men en blijken van belang stelling ondervonden bij ons 50 jarig huwelijksfeest. P. van Esbroeck-de Theye kinderen en kleinkinderen Kuitaart, jan. 1956. HULST. Chiropodist - Pedicuur Keldermanstr. 5. Tel. 445 Algehele voetverzorging. Levering van steunzolen naar gipsmodel. Ook aan huis te ontbieden. Elk uur te bereiken per bus vanaf de markt. lll-o NOTARIS te GOES zal op woensdag 1 februari 1956 te 14.00 uur m het café van de heer F. J. Peeters te Kwadendamme ten verzoeke van de Erven H. Driedijk- Remijn publiek verkopen: HET WOONHUIS met tuin aan de Dorpsstraat B 77 te Kwadendamme, groot 6.05 aren. Vrij van huur op gebruik bij de betaling, met toestemming van B. en W. Te bezichtigen op vrijdag 27 januari 1956 tussen 13.00 en 15.00 uur 903-0 NOTARIS te HULST verkoopt openbaar op dinsdag 31 januari 1956, 's namiddags 3 uur in de herberg van d'hr. L. Poppe, Dorpsstraat D 153 te Graauw, ten verzoeke van de Erven Wed. Steyaert- Crombeen: het WOONHUIS MET SCHUURTJE TUIN en ERÏ te Graauw, aan de Oude Kaai B 138, groot 12 are 60 centiare, verhuurd aan dhr. A. Verdunnen voor f 1.50 p. week. Aanvaarding in genot der huur bij de betaling, uiter lijk 29 februari a.s. BELANGRIJKE VER KOPING VAN KLEIN- GEREEDSCHAP TE 'S-HEERENHOEK DEURWAARDER te GOES is voornemens om op maan dag, 30 januari 1956, des avonds om 7 uur in het café van G. Bordui-Nagelkerke, aan de Dorpsstraat 21 te 's- Heerenhoek, publiek om contant geld te verkopen: bankschroeven, dozen dop- sleutels, ring. en steeksleu- tels, boormachines, cirkel zagen, handzagen, klauwha mers, blokschaven, winkel haken, booromslagen, hout en ijzerboren, houtbeitels, alle soorten tangen, heg- scharen, schroevendraaiers, enz. enz. Bezichtiging van de goede ren één uur voor de verkoop. te AXEL zal op dinsdag 31 januari 1956 ten verzoeke van de erfgen. van wijlen mevr. de Wed. A. van Damme-van Esbroeck, publiek verkopen: A. des nam. 2 uur, aan het woonhuis Bossestraat 94 te Boschkapelle: INBOEDEL, bestaande uit kasten, tafels, stoelen, buiskachels, ledikan ten, keukengerief en wat ver der ten verkoop zal worden aangeboden. Betaling contant. B. Onmiddellijk daarna in 't café van dhr. Th. Ottjes aan de Kerkstr. 5 te Boschkapelle: HET WOONHUIS met erf te Vogelwaarde. Boschkapelle, Bossestraat 94, groot 3 are. Behoudens toestemming van B. en W der gem. Vogel waarde bij betaling koopsom vrij van huur te aanvaarden. Betaling: onkosten binnen zes dagen, koopsom uiterliik 3 maart 1956. 8950 BEKENDMAKING Burgemeester en Wethou ders van Breda brengen ter kennis van belanghebben den, dat overeenkomstig het plan van aflossing op 24 ja nuari 1956 in het openbaar ten gemeentehuize heeft plaats gehad de uitloting van een aantal obligaties der 4 Woningbouwlening 1952 (Bur gerzinlening) met een waar de in totaal van 43.000.-. Uitgeloot zijn: van de stukken van 1000.- de nummers: 17 42 47 58 89 148 159 199 204 238 389 396 410 446 508 588 655 666 692 713 769 785 794 846 852 133 308 519 727 858 1011 1041 861 894 912 9 1071 1085 en 1111 van de stukken van 500.- de nummers: 1174 1220 en 1232. van de stukken van 100.- het nummer: 1266, De stukken van 500.- zijn behalve van het nummer voorzien van de letter A. of B., de stukken van 100.- be halve van het nummer van een der letters a t.m. j. Bovenvermelde aflosbaar ge stelde obligaties zijn per 1 maart 1956 betaalbaar bij de op de coupons vermelde kan toren. DE NOTARIS te GOES zal t.v.v. het R.K. Armbe stuur te Heinkenszand bij inschrijving verkopen: Drie onbewoonbaar verkl. WONINGEN te Heinkenszand, Dorpsstr. A 18, 19 en 20, tezamen groot 2.86 Are. Dagelijks te bezichtigen. Inl. ten kantore van de notaris, Wijngaardstraat 53 te Goes, alwaar getekende inschrijvingen worden inge wacht voor of op 7 februari 1956. Van Goorstraat 3, Breda Tel. 8198 Na 5.30 u. 3713 Uitsluitend het betere genre. COMPLETE WONING INRICHTING. Lid Brabants Edel- ambacht. De Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant brengen ingevolge artikel 47 der Ruilverkavelingswet 1954 ter Openbare kennis het volgende besluit: Eigenaren van gronden in het blok van ruilverkaveling Westland. gelegen onder de gemeenten Halsteren, Steen bergen en Nieuw-Vossemeer, grootte van 1840.44.30 ha, in vergadering bijeen in het ge bouw van de HKO te Steen bergen op 29 december 1955; gehoord de besprekingen over het advies van de cen trale cultuurtechnische com missie betreffende bedoelde ruilverkaveling en de daar tegen ingebrachte bezwaren; overwegende, dat de voor schriften van de Ruilverka velingswet 1954 zijn nage leefd; gelet op artikel 42 der Ruilverkavelingswet 1954; HEBBEN BESLOTEN: tot voormelde ruilverkave ling over te gaan. De voorzitter der ver gadering, Mr. Th. H. A. M. Heere 's Hertogenbosch, 18 januari 1956. De Gedeputeerde Staten voornoemd, J. de Quay, voorzitter, van Rooij, griffier. 't Kleintje Alléén bij vooruitbetaling Uitsluitend voor de Zeeuwse oplage: 3 regels of minder 0.80; iedere r egel meer 15 ct. Bij 3 achtereenvolgende ge lijke plaatsingen wordt de derde plaatsing tegen half geld berekend. 25 Letters, cijfers of lees tekens gelden voor 1 regel. PERSONEEL GEVR. Dringend gevr. zeer bekwame r.-k. meid of huishoudster 20-50 jr. Zelfst. kunn. werken. Fa milie-leven. Zeer hoog loon. Van Raemdonck, Guido Gezel- lelaan 7. St. Niklaas W. 589 Iemand met auto en 15 mille zoekt compagnon of derg. On verschillig welke branche. Br. onder no. 120 v.d. bl. Oostburg. Gebruikte pannen en balken aangeboden, div. soorten dak pannen, gebruikte stenen, P. Vergeer, Polderweg 21 Paulus- poldet. 610 Wasmachinefabriek heeft was- machines met lichte emaille-be- schadiging, gloednieuw m. ga rantie f 155, desgewenst afbe taling, centrifuges f 150. Depot Terneuzen, Nieuwstraat 28 Tel. 2410. 6185 2e hands dames- en herenrijwie- len vanaf f 50. Moffelen vanaf f 15 bij L. Vonck. Wilhelmina- str. 25, St.-Jansteen, Telef. 644, Hulst. TE KOOP GEVR. Hulp in huish. gevraagd voor 2 of 3 dagen per week, in ge zin met 1 kind. Brieven onder no. 593, Dagblad De Stem Hulst. Net r.-k. meisje gevraagd te Breda, intern, lief voor kinde ren, geen zwaar werk. Brieven onder no. 6183 bur. v.d. blad. Nette dienstbode gevraagd voor d. en n., boven 25 j. Met alle huish. bezigheden bekend., pri ma behandeling, kl. gezin. Mevr. v. Ginneken, Rijksweg 5 Uden- hout. Meisje voor d. of d. en n. gevr. Mevr. van Banning Julianalaan 111, Breda. 6169 In r.-k. gezin met kleine kinde ren, flink meisje gevr. voor dag en nacht; netjes kunnende wer ken en eenvoudig koken. Loon f 125 per mnd. netto. Huiselijk verkeer. Dagmeisje en werkster aanw. Mevr. Muller, Burgem. 's Jacobslaan 42, Bussem tel. K 2959-7820. Weg. huwelijk der tegenw., - zelfstandige hulp in de huish. of huishoudster gevraagd voor dag of dag en nacht. Donkers- Pessers, Teteringsedijk 61, Bre da. Aanm. bij voork. tussen 1 en 2 of na 6 uur. 6221 Zakenman met zoon van 12 jr. zoekt voor vervanging huisvr. interne hulp voor opvoeding, huishouding en administratie. - Goede algemene ontwikkeling vereist. Br. ond. no. 6222. Net meisje gevraagd. 5 midda gen per week. Zaterdag en zon dag vrij. Eenvoudig huish. werk Goed loon. Mr. onder no. 86 - bur. Dagbl. De Stem, Goes. 86 TE KOOP AANGEB. Lange lederen jas met lederen muts te koop. Te bevr. P. Ivens A 15—A 36, Zuiddorpe. 597 Nog enkele prachtige jachthon den te koop. Pointer, zeldzaam Zmooi van bouw en kleur, ha gelwit met bruine vlekken, 3 maanden oud, prijs ?0 gulden Te bevragen H. Wijntjens, Hoog Brugstraat 41. Maastricht. «5027 Wij leveren door het gehele land prima kostuums, mantel- costuums en regenkleding voor 10 gulden per maand. - Schrijf aan Supr Standing. Dr. Schaep manlaan 35. Arnhem. Eventu^' Antiek te koop gevraagd, o.a. meubelen, porselein, kristal, ko peren en tinnen voorwerpen - ouderwetse mahonie stoelen en ronde tafels, oud goud en tafel zilver enz. enz. J. Jansen, Veemarktstr. 33, tel. 7936 Breda. Antiek gevraagd, meubelen, por selein, koper, tin, mahonie ta fels en stoelen, goud, zilver enz. Stuur bericht of bel 3009. P. Jansen, Zandbergweg 11, Breda Nog enkele vette kalkoenen en ganzen aan verlaagde prijs te koop. Ook plastic voor broei- ramen en dakbedekking. Th. v. Waterschoot, Groenendijk 57 Tel. 65. 591 WONINGRUIL 2ê DRUK. Een boekje, (gebaseerd op gegevens van het C.B.S.) waarin voor geheel Nederland, voor elke provincie en voor elk verzorgingsgebied en -centrum de inkomens van de bevolking vermeld staan. Hoe snel ontwikkelt zich de welstand in een bepaald gebied Hoeveel verdienen de mensen daar Aangeb. een 4 kamerflat in I)cn Haag, Huur f 47,80, voor 3 of 4 kamerwoning in Breda. Huur plm. f 40. Tegen mei, begin juni Br. no. 8019, Bijk. B.o.Zoom. Gratis gids voor woningruil of verkoop onroerende goederen. - Woningruilcentrale „Nederland", Spoorstraat 11 Utrecht, tel. 21758. HUIZEN Uit de hand te koop een arbei derswoning staande Oude Kar- nemelkstraat 2, Koewacht. In aanbouw zijnde woning te S. v. G. te koop, eigen grond. Bevr. W'lhelminalaan 2-3 Sas v. Gent. VERLOREN Bruine lederen motorhandschoen verloren tussen Sasdijk en Ra penburg. Teg. bel. ter. te bez. bij A. Verdurmen, Sasdijk 33 Stoppeldijk. 609 AUTO'S-MOTOREN GMC-rijders, wij bieden u aan: Alle GMC-onderdelen alles van ..Banje-' en „Split". Dump-nw,: versnellingsbakken, tussenbak- ken, cardans zowel midden, voor als achter, sturen, steek- assen, kogelassen, pillowblocks, kroon- en pingonklokken, nwe. rem bekrachtigers, drukgroepen, spuitstukken, alle maten drijf assen, spoorstangen, torsistan- gen, schommelassen, voor- en achternaven, frictieplaten, wa terpompen, benzinepompen, ont- stekings, lege cardans, compl. GMC-motoren, standoord maat. Verder alle losse onderdelen voor GMC. Tevens het aangew. adres voor GMC's met en zon en zonder kippers. Verkade's automobiel- en onderdelenbedr. Wouwsestraatweg 10-12, - Tel. 1358, B. o. Zoom. Levering zo nodig per expresse. U ontvangt het bestelde dan nog dezelfde dag. 8017 Wij hebben steeds voorradig landbouwjeeps en jeeponderde len. A. v. Beek, Jeepdealer Kade 5, Oudenbosch, Tel. 67. Zo goed als nieuwe Lloyd te koop, 500 kg., gesloten bestel wagen, absoluut zonder gebre ken, kleuren blauw-grijs. Tegen zeer aannemelijke prijs. Adres: Bankertplein 3, Middelburg. LANIIBOUW H.H. landbouwers! Voor een goede vruchtwisseling en ar beidsbesparing, contracteert dan glaszaden van fa. Mommersteeg. Agent: M. Rottier, B 55, Hein kenszand, Tel. 315, K 1106. 85 DIVERSEN Diepboringen. Visser-Athonis- sen, Seppe (N.Br.) Tel. 4542 (Roosendaal). 9523 Britsen om taarten en worsten t.b.v. V.V. Steen bij H. Stevens te St.-Jansteen op zaterdag en zondag a.s. 606 Hulsterse Kaartclub. Monster- prijskaarting bij G. Nijs op zon dag 29 jan. om hammen, rook vlees, bollen kaas en worst. Be gin 6.30 uur. 607 Hulst. Grote schieting bij Oscar Neefs op zondag 29 jan. a.s. Be gin 3 uut. 605 Grote prijspiering om vele prij zen op zondag 29 jan. bij Em. Vermeersen. Café 't Kuipke, St. kleur en maat vermelden. 6i8n 1 Jansteen, om 6 uur. 603 Door bestelling van dit boekje (prijs 2.50) bij het „Cebuco"- Vondelstraat 69, Amsterdam, ontvangt U antwoord op deze vragen. Postgiro no. 1464- 169-oo De Bond van Automobiel- en Garagebedrijven: „B.O.V.A.G.", districten Walcheren, Zuid- en Noord-Beveland en de gezamen lijke dealers maken bekend, dat met ingang van 1 februari a.s. een nieuwe regeling voor de verkoop van automobielen zal gelden. Teneinde d^ service-verlening vaan het publiek op de best mo gelijke wijze te kunnen behartigen, zal iedere wagen, die ter in ruil bij enige dealer wordt aangeboden door een terzake erkend onafhankelijk expertise-bureau worden getaxeerd, waarbij een officieel taxatie-rapport zal worden uitgereikt. Iedere dealer zal zich dan ten aanzien van de in te ruilen wagen houden aan de prijs, die het taxatie-rapport vermeldt. Gezien de grote en belangrijke plaats, die de automobiel- en garagebedrijven innemen bij het verzorgen van het zich snel uit breidende wagenpark, zijn de leden van de B.O.V.A.G. zich er terdege van bewust, dat de belangen van het autorijdend publiek veilig gesteld dienen te worden, door in gezamenlijk overleg te voorkomen, dat door het binnensluipen van ongewenste toestan den in de automobielhandel, de service-verlening in gevaar zou komen. Met de wetenschap, de belangen van alle automobilisten te dienen, is het devies vanaf 1 februari: BOND VAN AUTOMOBIEL, en GARAGEBEDRIJVEN B.O.V.A.G. 1 Zaterdag 28 jan. grote schieting bij J. Baart, Café Modern, Ros kam, St.-Jansteen. Begin 3.30 u. Prijskampen op het Am. topbil- jart op zondag 29 jan. bij H. Ste vens te St.-Jansteen. Begin om 11 uur v.m. 602 Zondag 29 jan. grote schieting bij J. der Weduwe-de Guchte- neire. St.-Jansteen. Begin 3 uur. Zondag 29 jan. prijskaarting voor geld bij E. de Caluwe Graauw, Begin 6 uur. 599 Op zondag 29 jan. prijskaarting bij O. Calle, St.-Jansteen, Begin om 6 uur. 596 PROVINCIALE WATERSTAAT. Op het bureau van de Hoofdingenieur- Directeur kan geplaatst worden: Inlichtingen te verkrijgen op het bureau Londensekaai 13 te Middelburg. Eisen: tenminste diploma ULO. - Sollici taties worden ingewacht bij de Hoofdin genieur-Directeur voorn, vóór 4 febr. a.s. Dcit citeert komt en kaï kene scheid merkt. Het i dit de 's-Heei en vei bekent van A Het g Kamerl Zij vert op een schappe zich te gen vai hoe toe de ged en, goe< de voor aanbeve volgend landse spreker applaus Willink zij het studeerc taal vei Deze over de landelijl ten de k met ere actie is werk, a Het u, schieder Meer d. vestigde rrhitwrStl in dr, gofg-exie n lust. hersens Het m wel, dat het, me zorgen meenscl bleef en nu in z is da ren ten. Be, paar pa katholiel it a w Vr Vi éi HORIZONT, nootschap (fr bogen; 9. n meisjesnaam; zetsel; 17. ni soort afsluitir 23. bestemmn dere; 28. soor mens (maleis zangnoot; 40. h. lichaam; 4: 43. zuidvrucht ling; 47. zang aanslibbing; 57. afzonderli gen; 61. om: aan de Rode soort verbind 71. vermits; meisjesnaam; jesnaam; 80. siering; 82. fr VERTICAA] driet; 2. anni muziekterm; gensnaam; 7. 9. fr. lidwoorc werktuig; 14. dierte; 21. Ei val; 25. deel 28. bevel; 29. 32. voorzetsel; dit ogenblik; meisjesnaam; lopende jaar 47. onderrich bijwoord; 52. gewekt; 55. roofdier; 60. 63. tijdperk; kauwer; 68. stemming; 7; dienst (afk.) (afk.); 78. za HORIZONT melaats; 12. pop; 17. 1.1c. 23. kor; 24. e ski; 31. abt; adele; 39. es 42. nor; 43. rage; 49. rui 56. stee; 58. ent; 63. lea; 71. stamelenc De presiden I. A. Aler, h Washington „zeer grote in de toekorr standsroutes van viermoto (dit toestel is De heer Al< 10 van deze

de Stem | 1956 | | pagina 4