MMocIcl FABRIEK, ARBEIDERS,GODSDIENST Bloemendaalse dieren in Tilburg w VlyloM. cadeau DE TUSSENPERSOON met melk meer mans pagMad pc Sïcra MOLLET ZAL HET PROBEREN Eden op reis naar Washington I I AT EEN ONDERLIJKE ERELD TWEEDE BLAD ZATERDAG 28 JANUARI 1956 Deze week in het buitenland Meningen en Commentaren ONDULDBAAR VERGALOPPEERD S.U-S.-trekkingslijst Liturgische Kalender TELEVISIEPROGRAMMA'S socks of standing Bij BteeUectfe actikeltt* nu TELEVISIEPROGRAMMA'S Naar een roman van E. F. BENSON) TN Frankrijk staat men nu mid- denin de 22ste kabinetsformatie sinds de oorlog. De politieke par tijen hebben haar positie bepaald cn deze zijn zo komen te liggen, dat president Coty praktisch niets an ders kon doen dan een formateur aanwijzen uit de kringen van het Republikeinse Front, dat in hoofd zaak bestaat uit de socialisten en de radicalen, die Mendès-France volgen. De conservatief Pinay, die een rechtse combinatie van voorname lijk onafhankelijken en boeren om zich wist te verenigingen, heeft een minderheidsregering van het Re publikeinse Front afgewezen. De MRP echter heeft haar afgevaar digden vrijheid gelaten een derge lijke regering te steunen of niet. Omgekeerd is er daarentegen geen linkse groep bereid een min derheidsregering van rechts steun te verlenen. Vandaar dat de Franse president eigenlijk geen andere keus bleef dan het Republikeinse Front du sprong te laten wagen. Hij zocht dan ook Guy Mollet aan, die de opdracht aanvaardde. Een minderheidsregering van het Republikeinse Front blijft een ge waagde sprong, omdat zij afhanke lijk zal zijn ofwel van de steun van de MRP, ofwel van die der communisten. Deze dringen zich al flink naar voren. Zij hebben mede de verkiezing bewerkt van de nieu. we socialistische Kamervoorzitter Le Troquer, die Schneiter van de MRP vervangen gaat, en zij hebben president Coty edelmoedig geadvi seerd een socialistische kabinets formateur aan te wijzen. En als be loning hebben ze ook reeds twee van de zes vice-presidentschappen der Kamer gekregen. J-JET is nu maar de vraag, of een regering van het Republikeinse Front de opdringerige communis ten ver genoeg van zich af weet te houden en zich gematigd genoeg tonen wil om steun van rechts, in 't bijzonder dan van de MRP te ver krijgen. De verkiezing van de socialistische Kamerpresident is een slecht voorteken, maar het beleid inzake de kieswet en de schoolsub- sidies zal hier wel beslissend zijn. Reeds heeft Mauriac, die zulk een vurig voorvechter van Mendès- France was, zijn grote bezorgdheid geuit, dat het militante anti-cleri- calisme van zijn nieuwe vrienden de subsidies voor het bijzonder on derwijs aanstonds gaat afschaffen. Wil het Republikeinse Front een duidelijke scheiding der geesten be werken, dan kan het dit doen door zich onomwonden voor de Europese integratie uit te spraken, waar de communisten vierkant tegen zijn, maar zoals bekend is Mendès-Fran. ce lang zo geestdriftig niet voor de Europese gedachte als de socialis ten. Het moet binnenskamers dan ook al een touwtrekken zijn om de portefeuille van Buitenlandse Za ken. Eensgezind is het Republikeinse Front over de noodzaak van een spoedige oplossing van het Alge rijnse vraagstuk. Men wil binnen zes maanden verkiezingen in Alge rije om daarmee een representatie ve gesprekspartner te verkrijgen. Maar over de afwikkeling van deze zaak verkeert men verder nog in het duister. Resident-generaal Sou- stelle is onlangs met een plan voor de dag gekomen voor een conse quente integratie van Algerije in het Franse bestel, wat o.a. de ver kiezing van 100 Algerijnen in de Franse Assemblee tengevolge zou hebben. In Algerije zelf acht men dit voorstel echter door de jongste gebeurtenissen achterhaald Men wil er zelfstandig worden. In Frankrijk denkt men nog aan een of andere vorm van federalisme. D®, verwarde politieke toestand in Frankrijk heeft dit land bijna geheel terzijde van het politieke wereldgebeuren gesteld. Er zijn nu belangrijke besprekingen in Was hington op til, waarbij Frankrijk niet vertegenwoordigd is. De Engelse premier Eden is met zijn minister van Buitenlandse Za ken Selwyn Lloyd naar Amerika vertrokken. Met president Eisen hower en staatssecretaris Dulles zullen daar de voornaamste actu ele vraagstukken worden doorge nomen. 6 Het zal hierbij wel voornamelijk gaan over de politiek in het Mid den- en Verre Oosten, waar de Sov jet-Unie thans sterk naar voren tracht te komen. Engeland wil de Ver. Staten interesseren voor het pact van Bagdad, maar Amerika is hier nog huiverig van met het oog op zijn belangen in Saoedi-Arabië bij de olieproductie. Het wil de Arabische staten, ook Egypte te vriend houden. Zo juist heeft een Engels-Amerikaans aanbod van fi nanciële hulp voor de bouw van de stuwdam bij Assoean nog een échec geleden. Egypte wil niet gebonden zijn aan de voorwaarde, dat het dan geen steun van de Sovjet-Unie moet aanvaarden. Een moeilijke verwikkeling hier bij is de kwestie-Israël. Engeland voelt veel voor het vormen van een Brits-Amerikaanse luchtmacht, die de vrede rond Israël zou moeten waarborgen. Amerika is hier weer niet zo geestdriftig voor. Het zou de Ver. Naties liever eerst tot actie zien overgaan, wanneer de vrede tussen Israël en de Arabische sta ten wordt bedreigd. Aanmerkelijk verschil van me ning bestaat er ook tussen Enge land en Amerika over de politiek ten opzichte van communistisch China. Engeland heeft de regering daarvan erkend. Amerika niet, en Engeland is in tegenstelling met Amerika ook geporteerd voor op name van Peking-China in de Ver. Naties. Amerika zou Peking mis schien ook tegemoet willen komen al- de communistische regering zich er maar toe verbinden wilde van geweld tegen Formosa af te zien. Maar Peking is tot die verklaring nog niet bereid gebleken. Boelganin heeft zich ook al on gevraagd in de besprekingen inge drongen door een brief aan presi dent Eisenhower met bepaalde vre- desgedachten. Moskou heeft zijn barse buien weer met glimlachjes afgewisseld. Er valt in Washington zo heel wat te bespreken en het zou van veel belang zijn, als de twee grote Angelsaksische landen in de grote vraagstukken één lijn zouden weten te trekken. ^'AT er op de Deltadag gezegd is over de Westbrabantse noden en verlangens is aan de zijde van de Waterstartsdeskundige weer met vage verklaringen beantwoord. Het zal zo gek lang niet meer duren, aleer er een beslissing valt inzake het Moerdijkkanaal, men heeft een open oog voor de moeilijkheden, drooglegging van de Biesbosch moet nu eenmaal wachten, totdat.... Zo moeten deze gewesten het dan maar weer stellen met vriendelijke woor den en onbepaalde tijdslimieten? En onderhand versmoren ze in de onafgedane problemen. Het wordt onduldbaar. ^/JINISTER Mansholt ontmoet van wege een rede op het agrarisch congres van de PvdA heel wat kri tiek. De voorzitter van de N. Brab. Mij van Landbouw vond, dat de mi nister ernaast was geweest met zijn opmerkingen over de geheimzin nigheid van „de schappen". Het Tweede-Kamerlid Engelbertink richtte zich tegen zijn uitlatingen over de melkgarantieprijs. Ir. van Meel stelde de minister schriftelij ke vragen over zijn uitlating, dat de Nederlandse landbouw offers moet brengen bij een geintegreerde markt van de Benelux-landen. Een derde KVP Kamerlid, de heer van der Ploeg, legt nu de minister 't vuur aan de scheren door een reeks vra gen over de zonderlinge uitlating „dat de beslissing over de nieuwe koers in de loonpolitiek is geno men zonder dat eerst nauwkeurig overwogen was, wat daarvan de be tekenis zou zijn voor het bedrijfs leven en het gehele Nederlandse volk". NEEM PER MAN DRIEKWART KAN Ntderlondt Zuivelburt 4 5 (Van een bijzondere medewerker) De arbeider gelooftgelooft meer dan wie ook, maar hij kan de ma nier, waarop hij dat geloof moet beleven, niet aan, de wijze, waarop hij God moet dienen is vreemd voor hem; hem is niet bijgebracht dat slechts te leven al God dienen is. Dit alles klinkt hard en vraagt om uitleg, maar hiervoor dient men terug te gaan tot de periode, waarin de machines de fabrieken opriepen, en deze op hun beurt de fabrieks arbeiders; slechts dan is er van een goed inzicht pas sprake. Het was in het begin van de vorige eeuw, dat vernuftige denkers de ma chines uitdachten, die zo'n omwente ling zouden te weegbrengen in het dagelijks leven van menig eerzaam burger. Tot dan toe had de mens het klaar gespeeld om doorgaans zijn eigen werkgever en werknemer te gelijk te zijn met hoogstens enkele leerjongens om zich heen; niet dat hij het goed had. want het was ook toen hard werken, maar hij kon toch meestal de eindjes aan elkaar ge knoopt krijgen. Dit levensbeeld ver anderde snel. toen het lawaai van de machines ging triomferen over de vaardigheid van de handen; hun uit houdingsvermogen en produktiviteits- kracht zouden blijken groter te zijn dan die van de mens, deze moest de strijd gaan aanbinden met het ijzer. Waren er veel arbeiders, die hun krachten wilden wijden om de pro- dukten op de fabrieken te maken of te bewerken, dan betaalden de werkge vers eenvoudig zo weinig uit, dat de werknemers er zelf maar net van konden leven; maar ze waren al blij als ze iets hadden, zodat de fabrikan ten niet hoefden te vrezen, dat zij er op een goede dag het bijltje bij zou den neerleggen. De arbeiders konden zich niet be roepen op wetten, die hun een rede lijk loon toekenden, want die wetten bestonden niet. De fabrikanten gingen het uiterste vergen in hun opper- machigheid, de arbeiders in hun on macht moesten het uiterste gaan ge ven. Niet zelden moest ook moeder mee de fabriek in; maar meestal bleef ook dan nog het spook van de honger in het huis hangen. Het hele gezin moest de hele dag werken om het bestaan met pijn te rekken. Hoe stonden deze mensen tegenover hun godsdienst? Uit het voorafgaan de is duidelijk, dat er uit hun eigen midden praktisch geen priesters meer kwamen, b.v. al door gebrek aan geld. De priesters, die over hen aangesteld werden, kwamen dus uit andere bevolkingsgroepen, waardoor het voor de meesten heel moeilijk was om in echt kontakt te komen met hun arbeiders-parochianen, wat echter nodig is voor een goed ge loofsleven. Zo zien wij dat de oude ren nog trouw bleven aan hun gods dienstplichten, de jongeren, hierop niet meer zo gewezen, gleden lang zaam en geruisloos af. In die dagen ontstond het socialis me, dat vooral aanhangers zocht te winnen bij de arbeiders. Het signa leerde terecht hoe in het kapitalis tisch bestel de winst der bedrijven wei-d gemaakt ten koste van hen, die voor loon in die bedrijven werkten. Hierdoor ontstond onrechtvaardige verdeling van de welvaart. Het stelde zich tot doel de organisatie der ar beiders te verwezenlijken, waardoor dezen de macht konden verwerven (Advertenties) Giro 4028 f 0.27 „SUS. Rotterdam. Ggk. d. Min. v. Just. 18.11,'55 2e Afd. A. L.O. No. 550/126. Acht de minister het in overeen stemming met een juist beleid, al dus dit Kamerlid, dat een lid van het kabinet inhet openbaar mede deling doet van zijn kennelijk per soonlijk afwijkende standpunt in zake een door de regering genomen beslissing en deze beslissing even eens in het openbaar bekritiseert? Zo zit de minister wel in de nesten, nu hij „onder ons" zulk een fris nummertje partijpolitiek heeft weggegeven, blijkbaar niet beden kend, dat heel de pers meeluisterde. hun eisen door te zetten. Aangetrok- ders en kinderen; zij zagen de slechte. ken door de mooie leuzen werden vele arbeiders socialist, in de hoop hier redding te vinden. Zij vergaten ech ter dat het socialisme tevens optrok tegen de godsdienst, zo was het sterk gekeerd tegen de katholieken. Het verweet de katholieken dat zij niets gedaan hadden ter verdediging van de rechtvaardige eisen van de arbei ders. De eerlijkheid gebiedt ons dat hier zeker waarheid in school, ook ook al overdreven de socialisten schromelijk; maar tevens werden toch door de lakse houding van vele katholieken vele arbeiders socialist en gingen zo voor de Kerk verloren. Later zou Paus Pius XI constatei-en: Men vindt er, die de godsdienst trachten te misbruiken en met zijn gezag een onrechtvaardige uitbuiting proberen te dekken, om zich tegen de maar al te rechtvaardige eisen der arbeiders te verzetten. Nooit zullen Wij nalaten de handelwijze van die mensen ten sterkste af te keuren. Immers, zij zijn er de schuld van, dat de Kerk, overigens ten onrechte, de schijn heeft kunnen wekken en er van beschuldigd wordt aan de kant van de rijken te staan, maar zich niet te bekommeren om de nood en ellende van hen. die als het ware van hun natuurlijk erfdeel verstoken wa ren. De katholieken werden wakker ge schud, ook hier in Nederland; zij zagen de hopeloze toestand waarin de arbeiders geraakt waren, zij za gen het volgende; hoe de arbeiders afgemat werden naar lichaam door te lange arbeidsduur; de verstom ping van hun geesten; de nachtar beid, zondagswerk, arbeid van moe soms walgelijke behuizing van deze mensen, die bovendien tevreden moes ten zijn met ontoereikend voedsel; en bijna geen vaste voorschriften om trent de arbeidsvoorwaarden. Men be sefte dat men niet kon blijven be rusten in een negatieve houding, maar dat er positief werk moest verricht worden om te zorgen dat zij, die nog geloofden, trouw bleven aan het ge loof en trouw konden blijven, en hier voor was allereerst nodig een ver betering van de sociale en ekonomi- sche positie van de arbeiders. P. L. ZONDAG 29. Paars. Septuagesima. 2e gebed H. Franciscus van Sales. Credo. Prefatie van de H. Drie vuldigheid. MAANDAG 30. Rood. H. Martina. DINSDAG 31. Wit. H. Joannes Bosco. WOENSDAG 1 februari. Rood. H. Ignatius van Antiochië. DONDERDAG 2. Wit. Maria's Zui vering of Lichtmis. Gloria. Credo. Prefatie van Kerstmis. Wijding van de kaarsen VRIJDAG 3. Paars. Mis van zondag Septuagesima, zonder Gloria, zon der Credo, zonder Tractus. 2e ge bed H. Blasius. Of: Rood. H. Bla- sius. 2e gebed van zondag Septua gesima. Of: Wit. Votiefmis ter ere van het H. Hart. Gloria. Credo. Prefatie van het H. Hart. ZATERDAG 4. Wit. H. Andreas Cor- sini. Midden in een hevige sneeuwbui zijn enige dieren van het parti culiere dierenpark van Lia Speel te Bloemendaal in het Tilburgse Natuurdierenpark aangekomen. De nieuwe gasten werden ontvangen door directeur H. van Dijk. Een gedeelte werd direct uit de kratten verlost en weldra had de Schotse hooglander vriendschap gesloten met haar „Tilburgse" familie. Binnenkort zal nog een tweede zen ding volgen. Desgevraagd verklaarde Lia Speel, dat bij de ruim tweehonderd brieven met aanbiedingen, raadgevingen en sympathiebetuigingen slechts het aanbod van Tilburgs Natuurdierenpark van directe posi tieve waarde was. Mej. Speel zei, dat het stellig niet haar bedoeling is de dieren ten verkoop aan te bieden, maar dat zij nog zoekt naar mogelijkheden haar verzameling, die ze het liefst op korte termijn met een jolige chimpansee zou uitbreiden, zo dicht mogelijk bij huis in een daarvoor geschikte omgeving opnieuw onder dak te brengen. ZONDAG, 29 JANUARI 1956 HILVERSUM I. 402 m. VARA: 8,00 Nws. 8,18 V.h. platteland 8,30 Gevar. progr. 9,45 Geestelijk leven, caus. 10,00 Componistenportret 10,40 Met en zonder omslag 11,10 Lichte muz. AVRO: 12,00 Lichte muz. 12,30 Sportspiegel 12,35 Even afrekenen, Heren! 12,45 Gram. 12,50 Rep^ Olymp. winterspelen 13,00 Nws. 13,05 Meded. of gram. 13,10 Gevar.progr. v.d. mil. 14,00 Boekbespr. 14,20 Radio Phil- harm.ork. en solist 15,20 Het leven van Mozart, hoorsp. 16,05 Gram. 16,30 Sport- revue VARA: 17.00 Strijkens. 17,30 Het zonderlinge testament, hoorsp. 17,50 Nws. en sportuitsl. 18,05 Sportjourn. VPRO: 18,30 Korte Ned. Herv.kerkd. IKOR: 19,00 V.d. kind. 19,30 Contact met Nieuw- Zeeland 19,35 Met de ander in de wereld, caus. AVRO: 20,00 Nws. 20,05 Klein koor, ork. en sol. 20,50 Voordr. 21,00 Lich te muz. 21,30 Hersengym. 21,50 Lichte muz. 22,20 Gram. 22,40 Rep. v.d. Olymp. winterspelen 23,00 Nws. 23,15 Act. of gram. 23,25-24,00 Zuidamerikaanse muz. HILVERSUM II. 298 m. KRO: 8.00 Nws. 8,15 Gram. 8,25 Hoogmis NCRV: 9,30 Nws. en waterst. 9,45 Geestelijke liederen 10,00 Baptisten kerkdienst 11,30 Gram. 11,50 Orgelconc. KRO: 12,15 Gram. 12,20 Apologie 12,40 Hammondor gel en Hawaiian-gitaar 12,55 Zonnewij zer 13,00 Nws. en kath. nws. 13,10 Gram. 13,40 Boekbespr. 13,55 Gram. 14,00 V.d. kind. 14,30 Pianorec. 15,00 Gram. 15,25 Brabants halfuur 16.00 Symf.ork., man nenkoor en soliste 16,15 Sport 16,30 Ves pers IKOR: 17,00 Jeugddienst 18,00 De Kerk aan het werk plm. 18,15 Film- rubr. plm. 18,30 Overpeinzingen van een dorpsdominee plm. 18,40 Muz.caus. plm. 18,45 Caus. NCRV: 19,00 Boekbespr. 19,10 Samenzang 19,30 Het Evangelie in een draaikolk, caus. KRO: 19,45 Nws. 20,00 De springplank 20,20 Act. 20.35 De gewone man 20,40 Lichte muz. 21,05 De strijd om de toren, hoorsp. 21,50 Prome nade ork. en solist 22,45 Avondgebed en lit. kal. 23,00 Nws. 23,15-24.00 Gram. BRUSSEL 324 m. 11.00 Ork.conc. 13,00 Nws. 13,15 V.d. sold. 14,00 Operamuz. 15,30 Gram. 16,00 Voetbalrep. 16,45 Gram. 17,00 Amus.ork. 17,30 Sportuitsl. 17,35 Gram. 17,45 Sportuitsl. 18,05 Romantische muz. 18,30 Godsd.halfuur 19,00 Nws. 19.45 Gevar.muz. 21,45 Gram. 22,00 Nws. 22,15 Verz.progr. 23,00-24,00 Nws. BRUSSEL 484 m. 12,15 Gram. 13,00 Nws. 13,10 Verz.progr. 14,30, 15,45 en 16,45 Gram. 17,00 Nws. 17,05 Gram. 19,00 Godsd.halfuur 19.30 Nws. 20*0 Operamuz. 21,45 Gram. 22,00 Nws. 22,15 Parijs bij nacht 22,55 Nws. 23,00 Lichte muz. 23,55 Nieuws. NTS: 13,30-14,45. 15,30-16.30, 22,15-22,25 en 22,45-23,30 Olymp. winterspelen. MAANDAG, 30 JANUARI 1956 HILVERSUM I. 402 m. VARA: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. 8,00 Nws. 8,18 Sportber. en muz. 8,30 Lichte muz. 9,00 Gym. v.d. vrouw 9,10 Gram. 9,35 Waterst. 9,40 Kamermuz. VPRO: 10,00 Voor de oude dag, caus. 10,05 Morgenwij ding VARA: 10,20 Lichte muz. 11,00 Gram. 12,00 Dansmuz. 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 V.h. platteland 12,38 Hammondorgelspel 13,00 Nws. 13,15 V.d. middenstand 13.20 Strijkork. 13,45 V.d. vrouw 14,00 De meisjes uit Viterbo, hoorsp. 15,10 Gram. 15,40 Rep. Olymp. winterspelen 16,00 Licht progr. 17,00 Lichte muz. 17,20 Amus.muz. 17,40 Rep. Olymp. winterspelen 18,00 Nws. en comm. 18,20 Act. 18,25 Klarinetens. 18,40 Pari. TREIN. J Mannen van de Egyptische Spoorwegen hebben geruime tijd met enigszins bevreemde gezichten gezocht naar een trein, die op een kwade dag i opeens kwijt was. De trein S bleef lang spoorloos. Het ding j is nu weer gevonden. Bij een diepgaand onderzoek bleek namelijk, dat een treinbewa- ker de hele sleep wagons en de locomotief had verkocht aan een groep Bedouinen. De- S ze mannen exploiteerden de trein tevreden op een dode méë" kans* maken aan een hartkwaal lijn. Metselen. In Polen schijnt men een met- selmachine te hebben uitgevon den, die per uur zestigduizend ste nen op de plaats kan leggen. Al dus meldt tenminste het Poolse persbureau PAP. De machine is geweldig groot. Het apparaat, dat onderwijl ook nog voor de specie zorgt, zou muren van elke hoogte en dikte kunnen metselen. Roken. De anti-rokers zitten nog steeds niet stil. In Amerika hebben ze nu weer als hun heilige mening uitge sproken. dat rokers veertig procent mee. MHH te sterven dan niet-rokeès. Oor. Slap. In februari van het vorige oorzaken. Ze hebben die dansen van een inboorlingenstam afgekeken. Ze kwamen af met het verhaal, dat die zware stortbui van de dag tevoren door hen was „gemaakt". Ze wil den wel eens demonstreren. De pad In het oor van een zevenjarige jongen te Rovigo iu Italië, die over jaar besloot Q6 §'(6ÏÏLCCITL6" hevige oorpijn klaagde, ontdekte de raad yan het Italiaanse dorp specialist een tot ontkieming geko- ,onn men maïskorrel. CeiTetO CastollO (300 ilTWO- ners) het kerkhof uit te Regenmakers. breiden. Sedert dat besluit is In Melbourne lopen op het ogen- /-.«„„pj--, fqctnlln niemand blik vier padvinders rond, die zeg- m oerreto Lastoiio niemand gen dal ze door het uitvoeren van meer Overleden. regeidansen stortregens kunnen ver- Vrome. Een ruzie tussen een echtpaar in het Amerikaanse Dallas is dezer da gen tot uitbarsting gekomen. De vrouw verliet kwaad het huis met vinders sloegen aan het dansen en medeneming van haar vier kinde- vier uur later stortregende het. ren een pas geslacht varken en de rechterschoen van haar echtgenoot. Leugeil, Deze was vooral verontwaardigd De leugenaarsclub in het Ameri- over het laatste. „Ik had maar een kaanse stadje Burlington heeft weer V**r" ze. hij tegen de politie, „en een prijs uitgereikt voor de beste nou kan ik de deur met meer uit leugen van het jaar. De prijs - een Hij verzocht de politie hem d.e met diamanten bezette medaille - schoen terug te brengen Pal daarna ring ditmaal naar de heer Claude belde hq op, dat het met meer nod.g Yerkes Deze deed het volgende «-as. „Mijn vrouw heeft de schoen Yerkes. ueze ueea nei s door venster gesmeten", verhaal: „Een schaapsherder, die in een J' heel klein huisje woonde, kreeg r* op een goede dag een zak meel van honderd pond ten geschen ke. „Mooi werk en nog wel be- j dankt", zei de herder. Aange- zien echter zijn huis te klein was om de zak meel een plaatsje te gevenhing hij hem buiten j aan een spijker aan de muur. Op een nacht stak een gewei- J dige storm op. Het waaide zo j hard, dat de herder de volgende i) dag moest vaststellen, dat de zak was weggewaaid en dat alleen het meel nog aan de spijker hing". Werk, Een Engelse landbouwdeskundige heeft voorspeld, dat de boer van de toekomst zijn land zal bewerken door op knopjes te drukken en handles over te halen. De resulta ten zal hij kunnen gadeslaan op een radarscherm! „Op die manier zal j; alle landarbeid worden verricht zon- Twfyt&Lh j der dat er één man op de akker is", I Li aldus onze deskundige. „Alle land- bouwmachines worden vanuit een ïk wist wel dat je. zou komen controlekamer bediend". kijken of we weggegaan waren. overz. 18,55 V.d. jeugd 19,05 Jeugdconc. 19,45 Regeringsuitz.: Landb.rubr. Klankb. over de komgronden 20,00 Nws. 20,05 De familie Doorsnee, hoorsp. 20,35 Het hangt aan de muur en het tikt 21,00 Dansmuz. 21,35 Het volle pond, caus, 21,50 Radio Philharm.ork. en solist 22,45 Gram. 23,00 Nws. 23,15-24,00 Johan Kaart: veertig jaar acteur! HILVERSUM II. 298 m. NCRV: 7,00 Nws. en SOS-ber. 7,10 Gewijde muz. 7,30 Gram. 7,45 Een woord voor de dag 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Sportuitsl. 8,25 Gram. 9,00 V.d. zieken 9,25 V.d. vrouw 9,35 Mastklimmen 10,05 Gram. 10,30 Mor gendienst 11,00 Gram. 11,20 Gevar.muz. 12,25 Voor boer en tuinder 12,30 Land en tuinb.meded. 12,33 Pianoduo 12,53 Gram. en act. 13,00 Nws. 13,15 Negro spirituals 13,35 Gram. 14,05 Schoolradio 14,35 Gram. 14,45 V.d. vrouw 15,15 Suri naamse volksmuz. 15,45 Gram. 16,00 Bij bellezing 16,30 Strijkkwart. 17,00 V.d. kleuters 17,15 V.d. jeugd 17,30 Gram. 17,40 Koersen 17.45 Regeringsuitz.* Rijksdelen Overzee: Prof. Dr. H. J. Lam: De prak- Advertenties) (Advertentie) Slechts 48 bonnen... U hebt ze zó! tijk van het botanisch onderzoek in Nieuw-Guinea 18,00 Dameskoor 18,20 Sport 18,30 Gram. 18,40 Eng. les 19,00 Nws. en weerber. 19,10 Orgelconc. 19,30 Volk en Staat, caus. 19,45 Kamermuz. 20,00 Radiokrant 20,20 Metropole ork. 21,00 Ik weet waar gij woont, hoorsp. 21,50 Gram. 22,00 Sunfed. het plan voor fi nanciële hulp aan laag ontwikkelde lan den, discussie 22,10 Tubenkwart. 22,25 Kamerkoor 22,45 Avondoverd. 23,00 Nws. 23,15-24,00 Le nozze di Figaro, opera (3e bedrijf). BRUSSEL 324 m. 11,45 en 12,15 Gram. 12,30 Weerber. 12,34 V.d. landbouwers 12,42 Gram. (Om 12,50 Koersen) 13,00 Nws. 13,15 Ork.conc. 13,50 Gram. 14,00 School radio 15,20 Gram. 16,00 Koersen 16,02 V. d. zieken 17,00 Nws. 17,10 Lichte muz. 17,45 Zang en piano 18,00 Franse les 18,15 Gram. 18,20 Boekbespr. 18,30 V.d. sold. 19,00 Nws. 19,45 Studentenork. en solist 20,45 Kunstkaleidoscoop 21,00 Stemmige muz. 21,15 Omr.ork. 22,00 Nws. 22,15 Ork. conc. 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL 484 m. 12,00 Gram. 13,00 Nws. 13,15 Gram. 13,45 Idem 14,15 Ka mermuz. 15,00 Ork.conc. 15.45 Gram. 17,00 Nws. 17,15 Gram. 17,30 Pianorec. 18,40 Gram. 19,30 Nws. 20,00 Kamerork. 20,40 Gram. 20,55 Hoorsp. 21,25 Gram. 21,30 Muz. -raadsels 22,00 Nws. 22,15 Litterair rendez-vous 22,55 Nws. NTS: 12,30-14,30. 22.15-22,25 en 22,30- 23,30 Olymp. winterspelen. 26 Hij had er de vervloekte Piet 300 pond voor gegeven onder voorwaarde dat hij gedurende de drie volgende jaren voor dezelfde som nog drie werken Z<?U i nH?n koPen- Waarop de ver vloekte Piet. nadat hij de voorwaarde van zijn contract goed in zich had op genomen, neer was gaan zitten in zijn ai moedig huis in Perthsire en zich gewijd had aan studie en pap en me ditaties. Al die drie jaren had hij geen pen op het papier gezet, maar ff a me^lterend leven geleid dat een student van 't Boedhistische beschou wende leven geëerd zou hebben en toen de rechten van Craddock verlo pen waren, had hij een boek geschre ven, dat gepubliceerd was in septem ber en waar naar 't scheen, de hele wereld over had gelachen en gehuild Nooit was er een teerdere en liefe lijker idylle geschreven; de recensen ten verwelkomden hem als de op gaande zon van Schotland, die alle zwakkere lichten voor altijd uit zou doven: steeds door verschenen er nieuwe edities en Craddock zag machteloos en wanhopig, het kleine lortum, waarop hij voelde recht te nebben, verdwijnen in de beurs van de verafschuwde noorderling. En nu zat die vervloekte Piet met al dat goud om zich heen, het goud dat hij verzameld had in die drie jaren, toen ti'Lar?10<;dig..leefde °P PaP en naedita- h dank zij Craddock's edelmoedig rvoaa moet gezegd worden dat J-raoaock geen geld verloren had bij nl°'rtu'nlijke zaakje, daar hij hii u'cn had aan het boek dan rto ,LSi.ri)ver betaald had; maar hii o aan Wat zii" neus voor gegaan- maakte hem 's mor- fe wakker- nadat de gedach- nonht laatste repetitie hem WotfoiMi? j slaap gehouden had. tf.nnon a e hij zijn rechten te taT2t'°en, gelden, daar het boek (VitoT t aL was het misschien niet fn H fi?|SC. SVinj die dlie iaar, in die tijd toch bedacht en voorbe- ïeid was, maar om Persoonlijke re denen wenste hij niet dat deze droe v ïge geschiedenis blootgesteld zou worden aan de kritiek der rechtbank. Maar het maakte zijn besluit om zo mogelijk alleen zaken te doen met jonge mensen zonder ervaring, vas Hoewel al die geldkwesties onaan genaam waren, werd Craddock er niet zo geheel door in beslag genomen dat hij zijn belangen in het werk van zijn nieuwe beschermeling verwaarloosde en het pleit wel voor zijn gelijkmoe digheid in moeilijke tijden dat hij on danks de ontmoedigende repetities en ondanks zijn denken aan de schrijver van Perth en ondanks de onverkoop bare post-impressionisten, toch nog alle aandacht wijdde aan het meubi leren van een atelier voor Charles, zo dat deze in de beste condities zou verkeren om te kunnen werken. Hij koos zelf het meubilair en alles wat er bij hoorde; hij zat met zijn bleek gezicht op zijn schouder gebogen en zijn kleine oogjes half dicht om de kleur voor de muren uit te zoeken; hij deed zelf de blinden en de gordij nen voor het grote raam op het noor- 'den open om zich ervan te overtui gen dat het nieuwe systeem goed werkte. Hij ging natuurlijk niet zo ver te geloven dat een goed ingericht atelier alles kan doen om een genie tot rijpheid te brengen, maar zijn ge zond verstand zeide hem dat het een verkeerde zuinigheid was om geld of moeite te sparen, als het er om ging zo'n fijngevoelig iemand als een ech te portretschilder een goede omgeving te verschaffen. En toen hij deze mid dag het atelier bezocht, een uur voor Charles het hoofd van zijn moeder van zijn doek verwijderde, meende hij, dat hij goed gezien had'. Het is gemakkelijk te begrijpen dat Craddock te midden van al zijn werk en al zijn zorgen weinig tijd of lief hebberij had om te denken aan het meisje dat een nieuwe soort van emo tie in zijn leven gebracht had. Maar hoewel hij geen tijd had om actief aan haar te denken, toch leefde haar beeld ergens achter in zijn geest, zon der dat het aan leven verloor. Zelfs scheen het, zonder dat zijn wil er iets mee te maken had, zich zachtjes te verenigen met de zaken waar hij mee bezig was, zodat hij bij voorbeeld zelfs wanneer hij met volle aandacht bezig was bij een repetitie, zichzelf zag zitten me' haar en misschien met mevrouw Wroughton als chaperonne en met Frank Armstrong als trans pirerend auteur, in de loge d'avant- scène op de avond van de première. Misschien zou hij Armstrong niet vra gen; daar was zo'n ruwe trotse kracht in hem, die misschien heel aantrek kelijk zou zijn voor een meisje.... Maar de blindheid waarmee het ironische noodlot haar slachtoffers slaat, is van dien aard met betrek king tot Charles had hij zulke be zwaren in het geheel niet, hoewel hij gehoord had dat hij op verzoek van mevrouw Wroughton nog een week in het Molenhuis gelogeerd had toen te gen het einde van juli de zomer ver dronken was in stromen van regens. En toen, een week geleden, want de première was uitgesteld moeten wor den en nog eens uitgesteld, tot de re petities glad liepen, toen kwam de eerste avond, van .Paaseieren" en voor de uitvoering half voorbij was, was het gedrag van de vervloekte Piet en de onverkoopbaarheid van de post-impressionisten uit Craddocks gedachten verdwenen, zoals een zand- richeltje glad wordt gemaakt door t 't opkomend tij. Van het eerste ogen blik af had het eenvoudige en bril jante stuk, met zijn sierlijke com positie en de scherpe karakterteke ning het publiek gepakt. Het was voor de toehoorders niet nodig hun intellect op te zware proef te stellen en zoals Craddock voorzien had, wa ren zij zeer voldaan over het eenvou dige amusement dat hen geboden was. Het stuk had de vrolijkheid van een klein Quakerinnetje met een muts op, die zich plotseling gedrongen voelt te gaan dansen op een verlegen statige manier. Hij werd dan ook in het ge heel niet bang gemaakt door de zwakjes lakende en prijzende kritie ken van de recensenten, die het stuk de volgende morgen een beetje uit de hoogte behandelden. Hij wist heel goed door de manier, waarop 't stuk ontvangen was en het vrolijk babbe lende publiek dat in de couloirs op auto's en rijtuigen wachtte, toen het laatste bedrijf gespeeld was, dat hij niet bang behoefde te zijn, dat het sukses na deze ene avond voorbij zou zijn. Er was maar één ding dat hem onaangenaam aandeed, namelijk de houding van de sarcastische schrij ver. toen die 's avonds met hem sou peerde en de felicitaties van Crad dock beantwoordde met felicitaties voor de eigenaar van het stuk. Het leek wel, of Armstrong het land had aan het sukses van de avond en Craddock die zich een kort ogenblik zijn eigen gevoelens herinnerde bij het sukses van de vervloekte Piet. begreep iets van de ondankbaarheid van de jonge man. Werkelijk scheen het pech dat Crad dock de laatste maanden achtervolgd had zelfs in Mariënbad had hij niet zoveel gewicht verloren als hij ge hoopt had geëindigd te zijn, want toen „Paaseieren" een week gelopen had, was het aan de voorverkoop van kaarten duidelijk merkbaar dat het publiek er zeer mee ingenomen was en ook de critici begonnen op luchtige toon mee te delen, dat ze het wel voorspeld hadden. Er nu de financiële zorgen van hem af waren gewenteld, kon Craddock weer tijd vinden om zijn gedachten te wijden aan de Theemsoever en op de avond van de dag van zijn bezoek aan Charles, vlak voor de onherroepelijke vernieling van het portret, ging hij weer naar Thorley om te dineren en te slapen in het huis van Philip Wroughton. Hij had twee plausibele redenen om er heen te gaan: ten eer ste wilde hij de kopie van de Rey nolds zien, ten tweede wenste hij te praten over de plannen van zijn vriend omtrent de Egyptische reis. Hij voelde er zelf veel voor om een paar maanden in Egypte door te brengen en vroeg zich af of een paar slimme wenken er Philip r.iet toe zou den kunnen brengen om een voorstel te doen dat hij begerig zou aannemen. Hij hoorde, niet tot zijn ongenoegen, dat de moeder van Philip niet aan wezig was, maar dat zij teruggegaan was naar de stad, waar ze gewoon was zich gedurende de wintermaan den hermetisch op te sluiten in een klein donker huis in Half-Moon Street als een overwinterend muisje. Maar zijn genoegen werd minder toen hij, bij het praten over de Egyptische reis tot de ontdekking kwam dat ze voornamelijk naar Londen was ge gaan om zichzelf te voorzien van lin nen japonnen en van sluiers die er voor moesten zorgen dat de Egypti- sche zon haar niet met sproeten kon overladen. ..Mijn beste moeder," zei Philip, terwijl hij Craddock nog eens in schonk, heeft het in haar hoofd ge kregen dat ze Joyce en mij graag ge zelschap zal houden, en als ze eens een of ander plan van welke aard dan ook, in haar hoofd heeft gehaald dan is het nutteloos dat Joyce of ik protesteren. Ze luistert naar geen en kel argument en geeft er ook geen antwoord op. Ze voert haar plan uit Ik ben het met dit plan niet helemaal eens Want natuurlijk zal ik op haar moeten letten, want ik ben er zeker van dat de reis en de hitte haar zeer cif zullen matten. En daar ik deze tocht voornamelijk wilde ondernemen met het doel mijn gezondheid zo ver te herstellen als dat voor een hopelo ze invalide mogelijk is. juich ik haar besluit in het geheel niet toe. Maar, zoals lie zeg, ze is absoluut onver schillig voor mijn mening. Soms denk ik wel eens dat oude mensen de nei ging hebben wat zelfzuchtig te wor- den. Hij fronste zijn voorhoofd een wei nig. terwijl hij zich wat water in schonk, waarmee hij zich het slikken van zijn digestiepilletjes gemakkelij ker moest maken. (Wordt vervolgd)

de Stem | 1956 | | pagina 3