Boelganin stelt non-agressiepact tussen Rusland en de Y.S. voor Hilversumse firma ontwierp en maakte een unieke reuzentent N VV en KAB voor een loonronde van 3 pet. Frankrijk hecht weinig waarde aan Bagdad-pact Mr. Utoyo bij dr. Drees Persoonlijke boodschap55 nu gemeengoed geldt In Warschau en Parijs n ander thema Eén mast - Geen scheerlijnen -18 meter hoog Halve ton boete wegens onwettige looduitvoer Een groot licht bleef twee eeuwen schitteren VOOR Londen is hoogst verbolgen Vandaag antwoord op Nederlandse nota Een memorandum gepubliceerd Een „New Look"' op defensiegebied Coorcmans in liet gelijk gesteld Nieuwe bisdommen Nieuwe indeling op 2 februari voldongen feit Mollet krijgt Radicale" steun Vorstin en Kroonprinses Verwachting rond SER-rapport Ligt de grens bij 7 procent ZONNIG Prototype weerstond zonder moeite de zwaarste stormen Een fietswiel als voorbeeld Geen renlc, zegt mr. Donker „Eoka" niet bereid tot verzoening Handige koopman legde loodje f ra nkrijk was goede afnemer Mozarls geboortedag herdacht Herdenking op vele plaatsen 96e JAARGANG No. 22059 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: C. J. v Hootegem, Mr Dr A J. J. M Mes, Mr. B M. L,. de Rechter, L. J v. t Westende, P. V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaimg t 5.65 per kwartaal, per post 6.55, pel week (uitsluitend by niet post- bestell.) t 0.45 Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct Postrek no. 278841. Voor God, Kowiwtn en Vaderland ZATERDAG 28 JANUARI 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. rans Westsineel 98. Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaus: Bureau voor de Zeeuwse Eilanden. TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) Nog steeds spreidt de KLM haar vleugels wijder uit. On langs heeft de president-direc teurde heer Aler, meegedeeld, dat de KLM een optie heeft op tien Lockheed „Electra" ver keersvliegtuigen. Dit toestel is, zo werd namens de KLM mee gedeeld, bestemd voor middel grote afstanden. Het is ontwor pen voor het gebruik met schroefturbine-motoren. Het toestel bestaat nog niet, maar in oktober 1957 zou het eerste exemplaar vlieggereed zijn. In de standaard-uitvoering, kan de machine zeventig passagiers vervoeren. In de toeristen klasse-uitvoering kunnen 91 mensen worden meegenomen. De spanwijdte van de „Electra" bedraagt ruim 29 tneter. Het startgewicht is berekend op ruim 44 ton. De kruissnelheid is 660 kilometer per uur. De KLM is de eerste Europese maatschappijdie deze lucht reuzen heeft besteld. Op de foto: de viermotorige „Lockheed Electra". Eindelijk is de inhoud van de „persoonlijke boodschapvan de sovjetpremier Boelganin aan Eisenhower, bekend geworden. Boelganin heeft niets minder voorgesteld dan een non-agressie pact tussen Rusland en de V.S. De hele brief was in een zeer milde toon gesteld. Het niet-aanvalsverdrag, waarin de twee landen zich verplichten geen geweld jegens elkaar te gebruiken, behoeft niet onmiddellijk te worden aanvaard, zo heeft Boelga nin geschreven. In Washington werd de boodschap niet bepaald met geestdrift begroet. Men hecht daar meer waarde aan een verdrag tussen méér dan twee staten. Men houdt het ervoor, dat de Russen op een onhandige manier verdeeldheid willen zaaien tussen de V.S- en Engeland. De regeringen van Frankrijk en Engeland hebben afschriften van de boodschappen gekregen. Mr. Utoyo Ramelan heeft gisteren een diepgaand gesprek" gevoerd met minister-president Drees over de ontwikkelingen in de Nederlands-In donesische conferentie. Vandaag verwacht men in Den Haag het Indonesische antwoord op de nota waarin opheldering werd gevraagd over de politieke situatie in Indone sië en de houding van Indonesië te genover de Nederlandse arrestanten en hun verdediger. Voor dit antwoord er is, zal onze regering zeker niet toestemmen in het houden van een slotvergadering, ter parafering van de resultaten van „Genève". De Franse regering heeft een slech te beurt in Londen gemaakt door de publikatie van een memorandum over het midden-oosten. Frankrijk ver klaart, dat de bedreiging van de vrije wereld meer van economische en po litieke, dan van militaire aard is. Uitbreiding van het Bagdad-pact, moet aldus Frankrijk, voorkomen worden, teneinde Egypte voor het westen gunstig te stemmen. Frankrijk DE REGERING van Ukraine, een van de sovjet-republieken, is grondig gewijzigd. Het duidt weer op moeilijk heden in het arbeidersparadijs. wil een economisch hulpprogram in het midden-oosten, buiten dit pact om. In Londen was men erover ver bolgen, dat Frankrijk dit memoran dum openbaar heeft gemaakt. Het pact van Bagdad, aldus de Londense zegslieden, had ernorme verdiensten. Ontkend wordt, dat sommige leden onder druk worden gezet, opdat zij maar zullen toetreden. Door Frank— rijks loslippigheid blijkt, dat er tussen westelijke mogendheden een kloof be staat op dit punt. Langs de Jordaanse grens worden troepenconcentraties van het leger van Saoedie-Arabië waargenomen. Is dit bedoeld als intimidatie, om Jor danië van het pact van Bagdad af te houden? zo vraagt men zich in Lon den af. Alsof er niets aan de hand was, is in Praag het politiek raadgevend co mité van het verdrag van Warschau (de oosteuropese NAVO) bijeengeko men. Een der voornaamste doelen was, het geprojecteerde oostduitse le ger onder te brengen bij het verenig de opperbevel der oosteuropese lan den onder de sovjet-maarschalk Iwan Konjef. De oostduitse premier Ul- brïcht pleitte hiervoor reeds. De mi nisters van Defensie van de acht deel nemende landen waren dan ook de hoofdpersonen. Tijdens een sneeuw bui betraden zij het paleis-Cernin. De sprekers op deze conferentie ge waagden van „tekenen van ontspan ning", doch zij wezen erop dat de „koude oorlog" in het bijzonder in Amerika weer tot leven gewekt zal worden. Het Duitse militarisme (hier is bedoeld het westduitse militarisme) werd als een grote dreiging gevoeld. EEN ANTWOORD Als een soort antwoord op de con ferentie van Praag, wordt er op 20 februari in Parijs een bespreking bus sen militaire deskundigen van de De substituut van de procureur des konings heeft voor de burgerlijke rechtbank van Brussel zijn advies bekendgemaakt in de zaak tussen de erfgenamen van de Nederlandse kunstverzamelaar Van Beuningen en prof. Cooremans, directeur der we tenschappelijke diensten van de Bel gische koninklijke musea. De substituut achtte het ingrijpen van de staat gegrond en bepaalde, dat prof. Cooremans zowel moreel als materieel schadeloos gesteld moet worden voor het nadeel dat hem be rokkend is. Prof. Cooremans, zo wordt gezegd, heeft geen enkele vergissing begaan, noch vals werkwijzen gebruikt om de gegrondheid van zijn stelling inzake de valse Vermeers te bewijzen. NAVO-landen gehouden, waarbij wel licht de „New Look" op defensiege bied ter sprake zal komen. Door de jongste ontwikkelingen op bewape- ningsgebied zal de defensietechniek grondig moeten worden gewijzigd. Mogelijk komt het echter niet verder dan een overzicht van de mogelijkhe den, b.v. door de aanwezigheid van nieuwe wapens, waarna de regeringen der aangesloten landen kunnen bezien of hun koers de juiste is. Het zal de eerste keer zijn, dat de NAVO-landen buiten het militaire hoofdkwartier SHAPE om, in deze geest confereert. Het initiatief hiertoe is van minister Staf. Mgr. Paolo Giobbe, die door de H. Vader belast is met de uit voering van het decreet „dioce- sium immutationes", krachtens welke de beide nieuwe bisdom men van Rotterdam en Gronin gen werden opgericht en andere wijzigingen in het grondgebied van de diocesen werden voorge schreven, heeft in een decreet, gericht aan de Nederlandse bis schoppen bepaald, dat de be palingen van het Pauselijk de creet per 2 februari, het feest van Maria Lichtmis, in werking treden. Op een fractievergadering van de Franse radicale partij, waarop ook partijfunctionarissen anawezig waren, is besloten de formatiepogingen van de socialist Guy Mollet volledig te steunen. Uit partijkringen wordt ver nomen, dat Mèndes-France z(jn par tijgenoten heeft gewezen op het ge vaar van inflatie. Hij zei, dat hij in de nieuwe re gering niet de zorg voor de economie op zich wil nemen. De minister van Financiën behoort van dezelfde partij te zijn als de premier, zei hij. Mendès-France is sinds lang voor stander van een nieuwe economische politiek, maar hij wil die blijkbaar alleen als premier tt uitvoering bren gen. De partij wil, dat hij de porte feuille van Buitenlandse Zaken neemt maar bij de socialisten is daar krach tig verzet tegen. In politieke kringen in Den Haag vormt het komende SER- advies over de vraag of de eco nomische situatie in ons land een verruiming op loongebied toestaat, het gesprek van de dag. Men weet uiteraard nog niet hoe dit advies zal luiden, maar speculaties hoort men genoeg. Gisteravond deelde de SER, die zou pogen uit de warwinkel wijs te worden, mee, dat het omvangrijke en ingewikkelde vraagstuk de vol gende week nogmaals zou worden be studeerd, waarna wellicht een advies zou volgen. De SER zal, naar men aanneemt, verklaren dat er „ruimte" voor nieu we maatregelen op loongebied is. De regering zal dan op haar beurt aan de Stichting van de Arbeid vragen, haar te helpen bij de verdeling van die ruimte. KONING ELIZABETH van Enge land en haar gemaal, zijn giste ren per vliegtuig vertrokken naar Nigeria, voor een bezoek van drie weken. Prinses Anne keek wel sip, toen haar moeder vertrok, maar ze hield zich goed. DE RUSSEN hebben meegedeeld, dat zij er niets voor voelen, dat er in de V.N.-assemblée bij het begin en het slot van elke vergadering een gebed wordt uitgesproken. DE FINSE regering is afgetreden, nadat zes socialistische ministers als protest tegen verhoging der levens- middelenprijzen waren afgetreden. WIM KAN wil de volgende winter een boek schrijven. In begin 1957 zul len hij en Corry Vonk naar zuid- Afrika gaan. Zij zullen voorstellingen geven voor Nederlandse verenigingen in de grote steden. Weersverwachting, geldig tot taÜTaL°ïd' °Pgemaakt door het K.N.M.I. te De Bilt: Droog en zonnig weer met wei nig wind en middagtemperaturen om het vriespunt. Het Belgisch weerkundig insti tuut verwacht: Matige noordwestenwind, daar na zachte wind uit noordelijke tot oostelijke richtingen. Afnemende bewolking vanuit het noorden Da lende temperatuur van -3 graden tot 0 graden in het westen van België. Vandaag: zon onder 17.21 uur. Maan op 19.07 uur. Morgen: zon op 8.28 u. Onder 17.23 uur. Maan op 20.30 uur. Onder 8.52 uur. Maandag: zon op 8.27 uur. Maan onder 9.13 uur. «Gulliver" onder de tenten, een stormvaste tent bijna zo groot als het -gebouw in Amsterdam, kan thans geconstrueerd worden. Een ronde ent met slechts 1 telescopisch uitschuifbare stalen mast van 18 meter hoogte in ie mi en en zonder de altijd zo veel ruimte eisende touwen en scheer- ïjnen, me een middellijn van 100 meter, die door zijn eenvoud veel gemak- e y er is op e zetten en te vervoeren dan de gebruikelijke circustenten, °P paPlor. aar bij een Hilversumse firma, die intussen met een proto- v ei.ncre afmct»ngen, nl. een diameter van 20 meter, in de stormen stoten kan weT«ta^eekeinde bewezen heeft> dat de tcn' de grootste wind- Na vijf jaren van onderzoekingen en experimenteren heeft men ïen proeftënt drie maanden geleden bui ten de stad op een weiland laten neer zetten. De tent heeft alle stormen doorstaan zonder dat er ooit iets aan behoefde te worden gedaan. De tent is gebaseerd op hetzelfde systeem als een fietswiel, waarin tal loze dunne spaken een hechte con structie waarborgen. Men moet de tent zien als een plat op de grondlig gend reuzenwiel, waarvan de velg dus de rechtop staande cirkelvormige zijwand is. De „spaken" zijn als ba leinen in het parasolvormige dak, dat uit goedkoop zeil bestaat, genaaid. Die spaken zijn buigbaar, ze zijn nl. niets anders dan stalen kabeltjes, die vanaf de ronde rand van de tent allemaal als stralen in het midden, dus op het puntje van de mast, bijeen komen. Maar ze dragen gemakkelijk de smalle sectoren zeil van het dak, dat dus ver der geen ondersteuning meer van extra masten behoeft, zoals in de be staande tenten. Op deze wijze is het zeildoek vol doende versterkt. Het kan gemakke lijk worden opgerold en bij het opzet ten van de tent kunnen de stalen ba leinen met het zeildoek strak gespan nen worden, nadat de uiteinden op de rand zijn vastgehaakt door het te lescopisch uitschuiven van de mast in het midden. De cirkelvormige zijwand bestaat uit con licht geraamte van buizen en profielijzer, gemakkelijk te monteren en te demonteren. Een tent van 20 meter diameter kan geheel en al worden opgeborgen in een kist van 3.30 x 1 x 1.20 meter. ZEILDOEKEN ZOOL De grootste tent met een diameter van 100 meter, beslaat een opper vlakte van bijna 8000 m2. Dit spreekt tot de verbeelding indien 7le/lNfet dat °PPervlatcte van het RAI-gebouw weliswaar 9000 m2 ts, doch dat daarin veel ruimte in beslag wordt genomen door de vele pilaren, die daar het dak dragen. Jo°oL l grootste model tent is 10.000 m2 zeil nodig en men zou er een menigte van 20.000 mensen in kunnen ontvangen en dan nog ruimte overhouden voor een kleine piste of voor een podiun De proeftent bij Hilversum kan bin nen één uur tijds door vijf arbeiders worden opgebouwd, respectievelijk af gebroken. Men neemt aan dat het grootste model door 10 arbeiders bin nen twee dagen kan worden opge bouwd. De prijs van deze tenten zal waar schijnlijk lager zijn, dan die van een in grootte overeenkomende „conser vatieve" tent. Dit is de nieuwe vinding van een Hilversumse industrie, die er al in vele landen p tent op heeft gekregen. Het model op de foto heeft een middellijn van 20 meter. Op de foto de tent van binnen. Het Hölm-kapitaal Minister Donker blijft bij zijn stand punt, dat het Nederlands Beheers In stituut niet verplicht is, juridisch noch moreel, om rente te betalen over het tijdvak, tussen het moment, waarop de vorderingen van een aan tal lederfabrikanten op het vermo gen van Höhn werden erkend en dat waarop het bedrag wordt uitgekeerd. In een brief aan de commissie voor verzoekschriften van de Eerste Kamer verklaarde de minister, dat zijns in ziens alleen rente zou zijn verschul digd, indien door de schuld van het NBI het bedrag der vorderingen la ter zou zijn uitgekeerd, dat redelij kerwijs nodig was. Dit nu is volgens minister Donker niet het geval. Over deze belangrijke fase weet „het Parool" nu mee te delen, dat de KAB en het NVV elkaar in de Stich ting hebben gevonden op een gemeen schappelijke basis. Deze zou zijn: het streven naar een algemene loonronde van drie procent, met een mogelijk heid tot differentiatie tot vijf procent en een verdere uitloop tot zeven pro cent. Voor vaste arbeiders zou de ver hoging terugwerkende kracht tot 1 januari jl. moeten krijgen en voor an deren direct na het bereiken van de overeenkomst. Het CNV heeft haar standpunt ten deze nog niet bepaald. Het CNV voelde aanvankelijk voor een uitkering-ineens. Het SER-advies zal ook perspectie ven hebben voor de Belgische arbei ders in Nederland. Op een verzoek namens hen om een verhoogde koers- bonificatie (totnogtoe 10*3), zal pas als het advies er is beslist worden. Voor hen èn voor ons is het dus: vol verwachting klopt ons hart... Een recente opname van H.M Koningin Juliana met haar oudste dochter H.K.H. Prinses Beatrixdie dinsdag a.s. 18 jaar wordt. (Foto Meyboom) Voor aartsbisschop Makarios dreigt een onprettige tijd aan te breken. Leiders van de vrijheidsbeweging Eoka, die aansluiting van Cyprus bfj Griekenland wenst, hebben gezegd, dat zü de strijd zullen voortzetten, ongeacht het al dan niet tot stand ko men van een overeenkomst met En geland. De Eoka zal pas verzoend zijn, als de misdadigers", die Cyprioten heb ben gemarteld om hen tot bekente nissen te dwingen zijn gestraft". En geland ontkende, ooit geweld jegens gevangenen te hebben gebruikt. Uit één en ander blijkt, dat Makarios zijn mannetjes niet meer zo vast in de hand heeft als vroeger. Dit maakt zijn onderhandelingspositie niet ster ker. De 46-jarige Amsterdamse hande laar in oud metaal H. Wis door de rechtbank te Middelburg veroordeeld tot een boete van f 50.000 subsidiair vijf maanden hechtenis en zes weken voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar. Hij werd er van beschuldigd lood per schip naar Frankrijk te hebben doen vervoeren in strijd met het uit voerverbod hieromtrent. Het ging om rond 1500 ton die via het kanaal Ter- neuzen-Gent de grens passeerden. W., die een metaalsmelterij bezit en lood in strippen naar Frankrijk pleeg de uit te voeren, heeft, toen hij be merkte dat zijn klanten liever oud, zogenaamd zacht en ongesmolten lood kochten, dit ruwe metaal afgeleverd. In de schepen bevond zich echter ook enig lood in strippen en zink, dat wel mocht worden uitgevoerd. De douane ontdekte de zaak, toen de papieren niet geheel klopten en een onderzoek werd ingesteld. De reden van het uit voerverbod is, dat ons land zelf ge brek heeft aan dit zachte lood. De eis luidde vijf maanden gevangenis straf met aftrek. in Salzburg is gisterochtend een herdenkingsplechtigheid gehouden lil het huis, waar Wolfgang Ama- deus Mozart twee honderd jaar ge leden is geboren. De president van Oostenrijk, de 82-jarige dr. Theodor Koerner, die de plechtig heid opende, zei onder meer: „Het is juist te zeggen, dat in deze be scheiden kamers een groot licht in de wereld kwam, dat heden, 200 jaar later, niets van zijn schitte ring heeft verloren. Thans viert de gehele beschaafde wereld de nage dachtenis van deze meester aller meesters, wiens werk de eeuwen door een levend deel van de men selijke cultuur heeft uitgemaakt". De kanselier van Ostenrijk, dr. Julius Raab, zei, dat Mozart, hoe-, wel Oostenrijker, „aan de gehele wereld toebehoort en dat maakt ons trots". Na de plechtigheid werd in de kathedraal van Salzburg een pon tificale mis opgedragen. Tijdens de dienst werd Mozarts kronings mis uitgevoerd. De president en de kanselier leg den donderdagavond kransen aan de voet van het verlichte Mozart- monument. In het gehele land worden festivals gehouden en de uitzendingen van de Ostenrjjkse radio staan in het teken van de Mozart-licrdenking. De 390 jaar oude academie vaii Sint-Ceeilia te Rome, het oudste muziekinstituut in de wereld, heeft ook de kroningsmis van Mozart uitgevoerd. Dit was het begin van een serie herdenkingsconcerten in Rome.

de Stem | 1956 | | pagina 1