Jacht op roomboter nu per kilo VOOR verkoudheden Afdeling marcheert zeer goed SUKSESYOL EXPERIMENT DE PRIESTEROPLEIDING IN Jonge boeren zelf B. Belgische douane verscherpte controle 7 ZUID-BEVELAND 65 Mille schade bij auto- brand in Prinsenbeek Jaarvergadering RKJB te Tilburg moeten ook initiatieven nemen A 'ADI®CRUSI® Jongensstad aan de rand van de Peel Grens winkeliers zwaar gedupeerd Het ging te vlot - Kt^Sri, WICKS yjjci, WapoRub GOES Groepscommandan t Rijkspolitie Hulst vertrekt Warmbloedfokkers waren bijeen Oostburg krijgt carnaval Tweede in Zeeuwsch- Vlaanderen FILMPROGRAMMA prooi van vuur Giften acm Zierikzee voor gemeente gebruikt Nertz-diertjes ZEEUWSCH- VLAANDEREN TERNEUZEN Seminarie moet het gezinsleven :oveel mogelijk nabij komen Vertrouwen en dienstbaarheid Minister A/gera naar Scltouwen-Duiveland Eerste Zeeuwsclic Vlasspinnerij'' Produktie wordt stop gezet Voorzitter Koopmans: „Blijf ook in deze materialistische tijd jezelf Gevaar bezweren Programma in Zeeuwsch-Vlaanderen AGENDA Heden Morgen r I Schat onuit\ DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 27 JANUARI 1956 De gemoedelijkheid van de Belgische douane is ten aanzien van het mee over de grens brengen van roomboter door hun eigen landgenoten of door vreemdelingen plotseling bevroren. Was er tot voor kort geen bezwaar, dat een kilo roomboter „voor eigen gebruik" werd ingevoerd, thans moeten vooral de grensbewoners ervaren, dat ook deze invoer niet meer is toe gestaan. Aanvankelijk werden de personen met het half pond je, pond of kilo teruggestuurd als men het grenskantoor wilde passeren. Ook dit is echter afgelopen. De boter wordt zonder meer in beslag genomen. Het gevolg van deze rigoreuze maat regel is, dat de omzet aan roomboter in de Nederlandse grens gemeenten tot meer dan de helft is teruggelopen. De oorzaak van deze strenge maat regel moet gezocht worden in het feit, dat het verkeer al te intensief werd van personen, aie soms meer dere maler, daags de grens passeer den en alsmaar een kilo roomboter „voor eigen gebruik" meebrachten. Vooral in de grensplaatsen die erg dicht bij elkaar liggen, nam die grenspasage zodanige vormen aan, dat kennelijk tal van personen en vooral vrouwen er een soort beroep van maakten. Dit ligt overigens voor de hand want het prijsverschil van de roomboter in België en Nederland is altijd nog ruim twee gulden per kilo. Momenteel betaalt men in ons land f 4.96, terwijl de prijs in België rond de 95 franken draait, wat omgerekend in Nederlands geld zo ongeveer f 7,25 is. De gemoedelijke Belgische douane liet aanvankelijk de kilo toe, doch dames met een extra vriendelijk ge zicht en charme voerden die kilo op tot 1*4 of 2 kilo's. De douane te West- Wuesel bijvoorbeeld beleefde het nog deze week dinsdag, dat drle grote autobussen met Belgen, die de Bre dase markt haden bezocht in hoofdzaak dames uit Antwerpen gemiddeld twee kilo roomboter per passagier vervoerde. Dit betekende 90 kilo boter per autobus. De boter werd dan ook prompt in beslag genomen. Ook de enkeling die de grens passeert krijgt maar zelden meer- de kans om eer. pakje boter van bijvoorbeeld een half pond over de grens te brengen, om dat de Belgische douane persé wil voorkomen, dat personen er een han deltje van gaan maken door de boter in de grensgemeenten te gaar. slijten. Het ziet er dan ook naar uit, dat de vele Belgische huisvrouwen, die een of meerdere malen per week de grens over wippen om de huiselijke voorraad aan kruidenierswaren aan te vullen de inkoop van roomboter van het boodschappenlijstje zullen moeten schrappen. STERK DALENDE OMZET. (Advertentie) KEELTABLETTEN Sterk desinfecterend 60 tabletten f 0.98 De gevolgen van deze strenge maat regel zijn in het grensgebied reeds zeer goed merkbaar. Tal van winke liers, die tot voor kort een enorme omzet haden in roomboter, zagen de ze in korte tijd tot meer dan de helft teruglopen. De chauffeurs van de bussen, die de regelmatige dienst naar de grens onderhouden, kregen hele gesprekken te verwerken van verontwaardigde dames, die zich nu in hun huishoud budget danig zagen gehandicapt, want 't hele gezin is„ verzot" op de Nederlandse roomboter en die zou nu belangrijk duurder moeten worden betaald, terwijl de laatste tijd juist in „Holland" de zuivelprodukten, o.a. de roomboter ongeveer 5 franken goedkoper kon worden gekocht dan voorheen. Voor de Belgische huisvrouw in de grensstreek komt er nog een andere moeilijkheid' bij. Het is daar prak tisch niet mogelijk om bijvoorbeeld bij een kruidenier roomboter te ko pen. Bij enkele steekproeven die we namen in een grensgemeente kregen we te horen: „daar beginnen we maar niet aan, want roomboter wordt hier toch niet verkocht. We laten ze zelf meebrengen uit „olland" voor eigen gebruik". We vonden ook de bevestiging, dat inderdaad heel wat personen er een handelszaak van maakten om voor een bepaald aantal gezinnen room boter mee te brengen. Weliswaar werd dan niet zo'n grote verdienste per kilo genoteerd, doch het aantal „klanten" bracht toch een behoorlijk weekgeld op. (Advertentie) Deze aangename zalf verlicht méér, omdat ze geconcentreerd isl Snelle opluchting volgt, wanneer U borst, keel en rug met Vicks Vapo- Rub inwrijft. De verzachtende dam pen worden direct door de ontstoken luchtwegen ingeademd. Tegelijker, tijd verlicht de verwar mende pleister-werking de benauwde borst De groepscommandant der Rijks politie te Hulst, adjudant Hilders, die op het ogenblik met verlof uitste- dig is, heeft tegen 1 februari a.s. ontslag uit de dienst aangevraagd. Wie hem in zijn functie zal opvol gen is nog niet bekend. Evenementencommissie niet in winterslaap De Goese Evenementencommissie die o.m. gevormd wordt door de he ren J. Luteyn, M. Haasdonk en W. Valk, heeft ene circulaire aan ver schillende ingezetenen gezonden van o.m. de volgende inhoud: „Onze commissie is in 1955 haar taak begonnen en heeft verschillende evenementen gebracht en het fruitcor- so als slot overvleugelde alles; het plaatste Goes in het midden der be langstelling. In 1956 willen we trach ten nog grootser voor de dag te ko men en er zijn naast het fruitcorso nog grote plannen in voorbereiding (men denkt bijv. aan 'n openlucht spel Red.), die reeds met de bestu ren der middenstandsorganisaties zijn besproken en welke, naar we hopen, in nauwe samenwerking met die orga nisaties tot uitvoering zijn te bren gen. Goes moet in 1956 daveren van activiteit". In dit verband roept de commis sie de geadresseerden op tot een ver gadering in Schuttershof op dinsdag 31 januari a.s. Heinkenszand ((Van een speciale medewerker). De afdeling Noord-Brabant-Zeeland der Vereniging tot bevordering van de Landbouwtuigpaardfokkerij in Nederland (V.L.N.) heeft donderdag in winters 's-Hertogenbosch haar leden vergadering gehouden onder leiding van voorzitter J. C. Wink te Wijk, die b\j de opening van de talrijke aan wezigen enkele figuren afzonderlijk welkom heette, zoals de vic^-voorzit- ter der V.L.N-, de heer C. Dekker te Barendrecht, de hoofdinspecteur-se cretaris P- B. v. Binsbergen en ande ren, waarna h\j nadere samenwerking tussen de warmbloedstamboeken (V.L.N.) en N.W.P) in het verschiet voorzag. Dit laatste o.m- om tot kos- ten-verlaging te komen, maar ook om geen idealen te blijven aanhangen, die geen ideaal meer genoemd kun nen worden In Den Bosch wordt dit jaar het 25-jarig bestaan van de veemarkthal len herdacht en op het verzoek tot medewerking daarbij heeft het be stuur gaarne deze toegezegd, vooral ook gezien de goede samênwerking met de gemeente. Spreker besloot met de leden, hun gezinnen en hun fokkerij alle goeds voor 1956 toe te wensen. Aangaande een tekort op de re kening 1955 werden verschillende sug gesties gedaan om een volgend te kort te voorkomen, doch de voorzitter dacht dat de zaak volgens de be staande gang van zaken wel in orde zou komen. Het jaarverslag van secretaris A. D. van Buuren te Meeuwen vermeldt dat het top-aantal leden van 2323 iets is verminderd, nl. met 26 tot 2297- De verschillende keuringen hebben uitgewezen, dat in onze op één na (Gelderland) grootste afdeling de fokkerij zeer goed marcheert, de hengstenstapel is weer met de be kende goedfokkende preferente ver meerderd. Aan 24 merrieën van het Gronings en 12 van het Gelders type werd het predikaat ster-, aan 7 resp. 3 het pre dikaat kroonmerrie verleend, terwijl vier merriën het kern-brandmerk kregen. Te Utrecht en in de Haarlemmer meer (100 jaar) sloegen de Brabantse PHILIPS R O XAN E Oostburg- heeft het plan carnavals- stad te worden. Indien de plannen in slaan en de bevolking he' feest weet mee te vieren - een noodzakelijkheid voor het welslagen - dan zal Zeeuwsch-Vlaanderen twee carnavals steden bezitten: Sas van Gent en Oost burg. Het zijn V.V.V. en de gezamenlijke café-houders die het plan ontworpen hebben. Men begint, omdat het de eerste maal is, bescheiden. Mocht het een sukses worden, dan kan het Oost- burgse vastenavondfeest altijd nog uitgroeien. De viering is vastgesteld op zaterdag 4 februari. Uit Den Bosch komt het ca. 30 man sterke carna valskorps ,,De Kikvorsen" om er de nodige stemming in te blazen. Om ongeveer half zes arriveert het ge zelschap en 's avonds zal het on vermoeibaar door Oostburg trekken e,n om beurten de café's binnenval len. Het gemeentebestuur verleent vrij stelling van vermakelijkheidsbelas ting ten behoeve van dansavonden. paarden een heel goed figuur Het gaat dus goed met de fokkerij, doch het kan nog beter en de secreta ris deed qnkele suggesties aan de hand. die tot een betere beoordeling der dieren kunnen leiden. Tot bestuursleden werden herkozen de heren H. Bardoel te Groeningen, J. Voskens te Tilburg, A. v. Asten te Lierop en G. v. d. Beek te Meeuwen, terwijl tot merrie-jury leden herkozen werden de heren A. H. Kerstens te Haps en S. G. v. d. Worp te Lithoven. NIEUW HOOFDBESTUURSLID. Het aftredende hoofdbestuurslid, de heer A, Punt te Klundert kon de 75% der stemmen, nodig voor herkiezing, niet halen! in zijn plaats werd geko zen de heer A. v. Asten te Lierop. Voorzitter Wink betreurde deze gang van zaken, evenals de heer v- Asten! hij had voor hetgeen de heer Punt voor de fokkerij heeft gedaan, alle waardering. He, premieplan voor 1956 voorziet in een hengstenpremiekeuring op 1 maart te 's-Bosch. terwijl merriekeu- ringen o.m. gehouden zullen worden op 21 juni te Zevenbergen en Meeu- (Advertentie) wen, 29 juni te Tilburg, 22 juni te Domburg en Hulst en 27 iuni te Zie- rikzee (aangiften voor 20 mei!). De centrale keuring zal vermoedelijk 12 of 13 juli te 's-Hertogenbosch worden gehouden. Over deze keuringen en diverse an dere kwesties werd nogal geanimeerd gediscussieerd, zonder dat bijzondere besluiten genomen werden. Hem ugieopteqjoaqa uajuo a }oj aip Ten gerieve van onze lezers in Zeeland geven wij de katholieke keu. ringen voor de films die deze week in de Zeeuwse bioscopen worden vertoond: Hofzicht Theater Yzendijke: De Prins Student, alle leeft. Het Centrum Axel: De Koninklijke reis. Vadertje Langbeen, alle leeft. Olympia Theater Sas van Gent: Ciske de Rat, 14 jaar. Concertgebouw Terneuzen: Attila, 18 jaar. Luxor Theater Terneuzen: Ciske de Rat. 14 jaar. Bioscoopgebouw Hulst: Gejaagd door de wind, 18 jaar. CRAMOFOONPUIEM AFD.-GDMABKT 56-BoZ-TEl «8 illliwinililinu n iii li, imm, 11 li 11 ii uiii m 1111111 mi Nog f 15.000 over De waarnemend burgemeester van Zierikzee, de heer A.M. de Boer heeft in de raadsvergadering geant woord op vragen van de fractielei der van de oppositiepartij ,,Het roer moet om", mr. K. A. Keuning, die in de vorige raadsvergadering waren gesteld over de besteding van na de ramp ontvangen gelden door wijlen burgemeester jhr. mr. J. Scuurbeque Boeye. Het was voor burgemeester en wethouders een moeilijke beslissing om tot een onderzoek in deze zaak over te gaan, zo zeide de heer de Boer, maar zij konden zich niet aan de indruk onttrekken, dat het uitblij ven van volledige opening van zaken, wantrouwen zou wekken. Nu een volledige specificatie aan de raad is gezonden, blijkt dat de vorige burgemeester geen blaam treft en dat de gelden uitsluitend ten bate van de gemeente zijn gebruikt. Mr. Keuning echter sprak er zijn ontstemming over uit, dat de stuk ken een dag voor de zitting ter vi sie waren gelegd, weshalve hij zich het recht voorbehield later op een en ander terug te komen. Uit het overzicht blijkt, dat in to taal 41.000.aan giften is ontvan gen en dat hiervan nog 15.000. over is. In de vroege morgenuren is gisteren op de Rijksweg onder Prinsenbeek een bestelauto in brand geraakt. Hoewel de auto niet totaal werd verwoest en bovendien zijn beste tijd al ruimschoots had gehad, werd door de vlam men voor niet minder dan 65.000 gulden schade aangerichtMet de auto werden namelijk 148 kostbare nertz-diertjes vervoerd. De diertjes die worden gefokt voor een bijzonder duur soort bontmantels verbrandden. Dat alleen al joeg de schade op tot vijftig mille. De oorzaak kon nog niet met zekerheid worden vastgesteld. Men ver moedt alleen, dat achter in de wagen een benzineblik aan het lekken is ge gaan en dat de benzine vlam heeft gevat. De gevolgen waren in ieder geval duidelijker. In een mum van tijd stond heel de bestelauto in lichterlaaie. De Bredase brandweer, die snel was gealarmeerd, kon de vlammen spoedig doven. Van de kostelijke inhoud was toen evenwel al niets meer te redden. De bestuurder, dhr. R. K. uit Eemskerk, die met zijn vrachtje op weg was naar een fokkerij in België, kon het voertuig tijdig verlaten. Hij wist niet precies of zijn verzekering ook voor ongevallen tijdens trans port geldt dennen en de reis het karakter van een excursie te geven. Door de vereniging werd aan de leden een keurig verzorgde feest maaltijd aangeboden. Als gast op deze avond trad de L.T.J. toneelgroep afd. 's-Heeren-, hoek voor het voetlicht met het to neelwerk in 3 bedrijven van Hans yan Assen en Ben Heuer, onder de ti tel: „Om de Karashoeve." Het stuk speelt in Polen rond de tijd dat de plattelandsbewoners ten koste van alles hun tradities willen handhaven. Dit leidt tot een conflict tussen de huidige bezitter van de Karashoeve en zijn eerste opvolger. In sterk bewogen taferelen, waarvan sommige delen Antoon Coolen's, Kin deren van ons Volk, in het geheugen terugroepen, voert het werk naar een slot dat de schrijvers ervan doet ken nen als auteurs van klasse. Van dit niet eenvoudige drama gaf de L.T.J. groep een aanvaardbare vertolking, daarbij geholpen door de intense aan dacht, waarmede hun verrichtingen werdén gevolgd. Feestavond L.T.B. In de zaal Vermeulen hield de L. T.B. afd. haar traditionele feest avond voor de leden met hun dames. Voor de eerste maal maakten de le den kennis met het onlangs gekozen nieuwe bestuur. Op de herkozen voor zitter, de heer Jac. v. 't Westeinde na, waren het louter nieuwe gezich ten die achter de bestuurstafel had den plaatsgenomen, t.w. de heren D. Boonman Czn., D. de Winter, P. v.d. Waart en Jac. v.d. Dries Azn., res pectievelijk als secretaris, penning meester en bestuursleden. Besloten werd met algemene in stemming dit jaar een tweedaagse reis voor de ledon te organiseren naar Limburg en de Belgische Ar- AANRIJDING Toen de heer J.J. van A. in de Irenestraat naar zijn voor het huis geparkeerde personenauto ging be merkte hij dat het linker-voorspat- bord flink was ingedeukt. Waarschijn lijk is dit veroorzaakt door een pas serende auto die evenwel zonder meer is doorgereden. De politie tracht nu te weten te komen wie de aanrich- ter van deze schade is. Sas van Gent BEDRIJVIGHEID AAN FOSFAATFABRIEK Voor de kade van de Fosfaatfa- briek ligt momenteel gemeerd het Franse stoomschip Frank Delmas" afkomstig uit La Rochelle, en 6153 brutoregisterton metende. Het schip heeft een lading fosfaat uit Safi. (Fr. Nrd. Afrika) aan boord voor de fa briek. Het lossen van deze lading brengt weer enige bedrijvigheid langs het kanaal mede. Eede TONEELUITVOERINGEN. Voor het eerst in dit winterseizoen zal ook weer de Eedese toneelgroep voor het voetlicht treden in het Paro chiehuis ,,Sancta Maria". Het is de toneelgroep van de r.-k. voetbalver eniging ,,Red Star", die onder lei ding staat van Alb. Standaert. Mees ter Standaert heeft in toneelkringen in deze streek een goede naam en heeft thans het toneelstuk in 3 bedrij ven ..Rauwe grond" van Arie van der Lugt uitgekozen. Hij heeft bij de keuze van de personen weer zijn oog laten vallen op enkele van de ouderen der Eedese toneelspelers die er vroeger in geslaagd zijn steeds tot twee, driemaal toe volle zalen te trekken en enkele van de veelbe lovende jongere krachten. Natuurlijk staat er ook nog een klucht op het programma en wel: „Leentje van het Hemelrijk" van Gaston Martens. De uitvoeringen vin den plaats op zaterdag 28 en zondag 29 januari. VLASCURSUS. Voor de leden van de Bond van oud-leerlingen van de Vlassersschool te Eede zal in het gebouw der Vlas sersschool alhier een praktische les worden gegeven over de vlasbinder, door de heer Mangold. Om deze les vlot en makkelijk te doen verlopen heeft men de oud leerlingen in 3 groepen verdeeld, waarvan er een op vrijdag 27 januari a.s. en de beide andere na elkaar op zaterdagmiddag 28 januari zullen worden gegeven. Aan deze praktische les nemen een 40-tal leerlingen deel. 55 55 Sedert 2 jaren is een belangrijk' experiment gaande in het klein-seminarie van de Congregatie van het H. Sacrament, dat gelegen is aan de rand van de Peel, enkele kilometers van Boxmeer, Op initiatief van pater G. van Duynhoven SSS is het ouderwetse systeem van de priesteropleiding verlaten voor een methode, die een unicum genoemd kan worden, niet alleen voor Nederland, maar zelfs voor de gehele wereld. In drie jaren tijds is een soort jongensstad opgebouwd, waarbij gezag en ver antwoording bijna geheel in handen van de studenten zelf zijn gelegd. De veel gesmade figuur van de surveillant is daar on bekend. De priesterstudenten van Eymard-Ville te Stevenabeek werken en studeren zonder toezicht. De geestelijke vader van dit pro ject, pater G. van Duynhoven, is een priester van midden- in de dertig. Tijdens de oorlog en nog enkele jaren daarna bevond hij zich als novice en frater in Engeland en later in Ca nada. Hij ondervond toen wat het betekent als jonge, onervaren man weggehaald te worden uit de be schermde omgeving van het klein seminarie en midden in de wereld geplaatst te worden De gevolgen zag hij in zijn onmiddellijke omge ving. Na zijn terugkomst in Neder land werd pater van Duynhoven met de geestelijke leiding van het klein seminarie belast. Hij baseerde zijn hervormingsplannen op de grondslag van het gezin. Zijn stelling daarbij was: ,.Het enige internaat, dat God heeft ingesteld, is het gezin. Al het andere is surrogaat". Het seminarie zou dus zoveel mogelijk het normale gezinsleven nabij moeten komen. De studenten zouden ieder hun eigen, erkende plaats moeten hebben met eigen verantwoordelijkheid, eigen rechten en plichten. Bovendien zou zijn seminarie volgens de geest van de tijd open moeten staan voor alle Gemeente-ontvanger te Zierikzee Met algemene stemmen heeft de gemeenteraad van Zierikzee de heer M. Wieringa, werkzaam op het kan toor van de gemeenteontvanger te Winschoten, benoemd tot gemeente ontvanger van Zierikzee. De heer Wieringa was door B. en W. als num mer twee op de voordracht ge plaatst. De minister van Verkeer en Water staat, mr. J. Algera, zal op woensdag 1 februari, juist drie jaar na de ramp, een werkbezoek brengen aan Schou- wen-Duiveland. De bewindsman zal zich bezighouden met de waterverde diging van het eiland, terwijl even eens de kwestie van de zogenaamde delingsdijk door het eiland besproken zai worden. De directie van de Nederlandsch Indische Suikerunie bericht, dat zij besloten heeft de produktie van de „Eerste Zeeuwsche Vlasspinnerij" per 1 maart a.s. te stoppen in af wachting van nader te nemen maat regelen, waarover het bestuur zich beraadt en waarover te zijner tijd mededelingen zullen volgen. In het verslag over 1954 der N.I.S.U wordt gemeld, dat de vlasspinnerij in dat jaar een saldo verlies had van f 160.957,- en dat het door on voldoende aanbod van personeel niet mogelijk was de produktie te vergro ten, doch dat met de afzet geen moei' lijkheden werden ondervonden en alle pogingen in het werk werden gesteld om het bedrijf op rendabele basis te brengen. (Van onze speciale verslaggever) Openhartig spraken de jonge boeren donderdag in de Metropole-schouw- burg over hun problemen. Zij waren bezorgd over het Lot van hun vrienden die door het gebrek aan grond thuis geraken in een andere stand en daarin verder moeten leven. Diende de RKJB, dat grote, sterke lichaam geen maatregelen te treffen, zodat de overgang van jonge boer naar in.dustrie- arbeider gemakkelijker zou vallen Het antwoord kwam vanachter de (grote) bestuurstafel. Natuurlijk ontstaan er in deze voor de boerenstand zo moeilijke periode spanningen en inderdaad tracht de RKJB de jonge boeren te helpen een goede levensweg in te slaan, maar het initiatief moet komen van de jongeren zelf. Kernachtig vatte het rector W. Bekkers samen: ,,Er zyn voor wie dan ook kansen genoeg, maar velen schijnen de mogelijkheden (op de rijkswerkplaatsen, ambachtsscholen) niet te kennen. Vandaar de zo noodzakelijke voorlichting voor jonge boeren. De jonge boeren spraken niet al leen over hun vrienden, die de boe renstand moeten verlaten. Zij keken ook zelf in de spiegel en constateer den dat er bij velen van hen iets schortte aan de algemene ontwikke ling. Wat moeten wij doen, zo vroe gen zij zich af en het antwoord op die vraag lag verankerd in een van de voorstellen van de afdeling Wan- roij. De jonge boeren kunnen niet geheel drijven op de R.K.J.B. De organisatie is alleen maar in staat de richting aan te geven: de jonge boeren zelf moeten mogelijkheden scheppen, de ontwikkelin ter hand nemen, culturele werkzaamheid be oefenen, want dan alleen groeien er sterke persoonlijkheden op, treden er mannen met een eigen mening en een eigen beschaving voor het voetlicht. WELKOM 'S HEERENHOEK Voorzitter Serveis Koopmans, open de deze tweede, algemene R.K.J.B. vergadering met een rede, waarin hij vertelde, dat de R.K.J.B. nu 288 af delingen heeft en 11200 leden. De mo gelijkheden tot stichting van nieuwe afdelingen zijn praktisch uitgeput, maar in 1956 treedt 's Heerenhoek toe. Vandaar het ferme welkom van de voorzitter voor deze afdeling. De heer Koopmans deelde mee, dat de R.K.J.B, (in verband met subsidiëring) in 1956 rechtspersoon lijkheid zal verkrijgen, zodat op vol gende centrale vergaderingen de be groting moet worden behandeld. Hul de bracht de spreker aan Mariahout (sportkampioen 1955), hulde ook aan het N.C.B.-bestuur, culturele en tech- die de R.K.J.B. nische adviseurs .bijstonden. Nog één raad bracht de voorzitter in het midden. De jonge boeren leven in een moderne, materialistische tijd, die het gevaar van een aanslag op het boerendom inhoudt. Dit gevaar te bezweren is de hoofdgedachte van elke rechtgeaarde R.K.J.B.-er. De behandeling van de voorstellen bracht menige afgevaardigde voor de microfoons. Er werd veel gezegd over vorming, ontwikkeling, maar uiteindelijk kwam de conclusie,' dat er legio kansen zijn. Bijval en geen bijval kreeg een voorstel van de af deling Ginneken, die de contributie verhoogd wilde zien. „Ginneken komt om een lintje bij het centraal bestuur", luidde een op merking, maar handig pareerde de voorzitter het applaus, dat op deze woorden was gevolgd. Hij kon niet begrijpen waarom Ginneken deze voor stellen niet op tafel zou mogen bren- gen! Raak was de inleiding, die daarop door rector Bekkers werd gehouden. Hij beklemtoonde, dat God in elke tijd bij de mensen is, ook in een periode van materialisme, techniek, lawaai, snelheid en wat al niet meer. De moderne boer werkt met zijn handen én met zijn geest. Hij bena dert God. Tenslotte stipte de rector het vrije tijdsprobleem aan en waarschuwde hij zijn mannen voor een te veel uitgaan en een te veel drinken. Na de pauze hield de heer P.P. Koks, de nieuwe secretaris-consulent der R.K.J.B. een inleiding over orga nisatorische zaken. Hij behandelde de belangrijkheid van de bestuurs- en ledenvergaderingen en meer van zulk praktische punten. Pater dr. ir. J. van Doormaal gaf een lezing met lichtbeelden ten beste over zijn ervaringen op Flores. De jonge boeren (en dan ook de boerinnen) zien elkaar op 16 februari te Tilburg terug. Dan wordt de cul turele dag gehouden. goede invloeden van buiten. Geen van de wereld afgeschermde opvoeding, maar een systeem, dat evenals het moderne gezin de wereld niet uit sluit. VERTROUWEN Jongensstad van Stevensbeek steunt op twee pilaren: vertrouwen van de zijde der leiding en onderlinge dienst baarheid van de zijde der studenten. Zo kon een methode worden opge bouwd, waarbij de studenten zichzelf besturen. Een Raad van Bestuur, bestaande uit de burgemeester, geassisteerd door een secretaris en drie wethou ders, allen studenten, regelen de dageljjkse gang van zaken zonder dat een directeur of prefect zich daarmee bemoeit. De studenten studeren zon der toezicht van een surveillant. Zij zien geregeld goede toneelstukken, opgevoerd door gezelschappen als het Amsterdams Toneel of Puck. Zjj ho ren voortreffelijke concerten, ver zorgd onder meer door Het Brabants Orkest. Zij horen ook deskundige sprekers, die zij zelf uitnodigen. Een bank directeur vertelt hun over het bank wezen en internationaal financieel verkeer, een sociaal werkster over maatschappelijke problemen, een na tuurkundige over atoomsplitsing, een journalist over de perswereld. Al deze evenementen regelen de studenten zelf. Zij hebben daartoe een aantal organisaties opgericht, die alle voorbereidingen treffen en ver antwoordelijk zijn voor de goede gang van zaken. De afdeling propaganda bijvoorbeeld geeft een blad uit, dat met de beste bladen van ons land kan meten qua inhoud en technische afwerking. De afdeling gemeentewer ken zorgt voor de orde en properheid in en rond de gebouwen. Dc hobby clubs verrichten noodzakelijke kleine karweitjes. Zo is er een fietsenher- stelplaats, waar de fietsen der jon gens gerepareerd kunnen worden. GOEDE RESULTATEN Het doel van dit alles is, aldus pater Seb. Vermeeren, directeur van het seminarie, onder wiens leiding de ideeën van pater van Duynhoven enthousiast in praktijk werden ge bracht, de jongens te helpen zichzelf te vormen tot een persoonlijkheid en alle gaven te ontwikkeien naar geest en lichaam. Daarom kennen zij ook geen gelijkheid. Naarmate de student vooruitgaat op de weg der persoonlijkheidsvorming, in die mate stijgt hij in de rij der rangen. De voorbereidende klas van Ey- mard-stad zo genoemd naar de stichter der congregatie, de zalige pater Eymard behoort eigenlijk nog niet tot de burgerij. De jonge studentjes worden middels het spel van Baden Powell op hun burger schap voorbereid. Dan hebben wij de aspirant-burgers en vervolgens de burgers van de eerste, tweede en derde graad. Het behalen van deze graden hangt niet van hun leeftijd of intellectuele prestaties af, doch van het geheel van hun persoonlijk heid. Na 2 jaren jongensstad-practqk kunnen reeds belangrijke resultaten worden geconstateerd. In de eerste plaats bij de jongens zelf. De stu denten van 18 en 19 jaar hebben een dergelijke rijpheid en persoonlijkheid bereikt, dat zij in staat zijn tot be slissingen voor het leven. Pater Ver meeren verklaarde, dat er sedert twee jaren ook geen uitvallers in de novieiaatstijd zijn voorgekomen, ter wijl ook tijdens de opleiding van het klein-seminarie dank zij de nieuwe methode roepingen konden worden behouden, die onder het „ouderwet se" systeem met grote waarschijn lijkheid verloren zouden zijn gegaan. Terwijl pater van Duynhoven, die thans spiritualis der studenten is, hierop nog doorging, klopte een jon gen en overhandigde een portemon- naie. Hij was bang zijn geld nodeloos uit te geven. Pater spiritualis was het dichtst bij en dus... Later zou hij zijn portemonnaie wel weer ophalen. Dat is ook nieuw, dat een klein- seminarist over geld kan beschikken tijdens het trimester. „Vanzelfspre kend", vindt pater van Duynhoven, „hoe kunnen ze anders met geld leren omgaan. Bovendien gaat het in een gezin niet anders". Een uur later vergaderden de studenten in de grote zaal. waar zij een nieuwe wethouder zouden kiezen in hun Raad van Be stuur. „Gejaagd door de wind", de film met de grote „trekkracht" welke wij vorige week reeds uitvoerig be spraken, draait deze week in het Bi oscoopgebouw te Hulst. Het Centrum, Axel, vertoont „Va dertje Langbeen", humoristisch en romantisch (eveneens besproken) en verder de fraaie Polygoon-kleurenfilm van het koninklijk bezoek aan de West. Een boeiend en belangwekkend „verslag" van de reis van koningin en prins, een film, die bovendien een uiterst fraaie documentaire werd. Concertgebouw Terneuzen draait „Attila", het verhaal van de over val der Hunnen op Rome vorige week besproken en Luxor vertoont Ciske de Rat. Voor deze Nederlandse film zal ongetwijfeld grote belangstelling bestaan. Wie Piet Bakker's boek kent en ook degene die het nooit heeft gelezen, zal met bijzonder veel plezier kijken naar wat de Nederland se filmindustrie maakte van het verhaal rond het in wezen zo goed hartige kereltje uit Amsterdam, dat in een voor hem fatale sfeer opgroeit en tenslotte ontspoort. De schoolmees ter Bruys, Ciske's moeder, zijn jo viale vader en vooral Ciske zelf, ze komen zo levensecht uit de verf dat het iedere bioscoopbezoeker goed moet doen naar een zo door en door Nederlandse film te kunnen kijken. In de cyclusvoorstelling van Luxor (a.s. donderdag) draait „The Glenn Miller Story", een boeiende „repor tage" van wat de bekende Glenn Miller meemaakte alvorens zijn mu ziek werd geaccepteerd en hij be roemd werd. Olympia. Sas van Gent, vertoont eveneens Ciske de Rat (zie hierbo ven). Hofzicht Theater, IJzendijke. draait ..De Prins Student" ,het vrolijke ver haal rond een prins die meer van romantische avonturen hield dan van studeren. Een gezellige operettefilm, vol muziek, voor wie eens wil glim lachen om wat goede humor. TERNEUZEN Luxor 8 u.: Ciske de rat Concertgebouw 8 uur; Atilla. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Ciske de rat. HULST Bioscoopgebouw 7.30 uur: Gejaagd door de wind. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 8 uur: Fidelio. TERNEUZEN Luxor 8 u.: Ciske de rat Concertgebouw 8 uur: Atilla. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Ciske de rat. AXEL Het Centrum 2 en 4 uur De Koninklijke Reis; 6.30 en 9 uur: Va dertje Langbeen. HULST Bioscoopgebouw 7.30 uur: Gejaagd door de wind. Prijsbiljarten op Amerikaans topbiljart b(j George van DorsE café Dubbele Poort. ST.-JANSTEEN Schieting bij J. Baart, Roskam om 3.30 uur. Tritsen t.b.v. V.V. Steen bij H. Stevens. IJZENDIJKE Hofzicht 8 uur: De prins student. LAMSWAARDE Biljartmatch Lams- waarde-Heir» censzand om 3 uur. DE KLINGE Kinema van Dijck 7.3- uur: De Circuskoning. HEINKENSZAND In zaal Hoondert 7 uur: Uitvoering r.-k. toneelvereniging Vit (il in een I stroom seer ho we op z< tegen we zortcl gekomel fort-gral bekendJ Aan ■waar het in een zei dan voor vraag we binnenzee van enigel en op waM sprak toet Natuurlij! I dwarsdrijvc| waarop de veel groter I in lichtblail gebied van nedenrivier<| in donkerb]) de overmac, laatste dan vlekje. Zo'r.l vanzelf tot cl lijkende ge vlekje kan {I peil van h| daarmede laat de kw| onberoerd, om of zuid! veranderen T gersbank of I oer-eilanderl Het gaat zeeboezems H vloedhoogte Niemand zsf armen de zouden behJ de zeegaten schepen in minder gro| de invloed onze kusten| of zuidwest de aanwezig Natuurlijk die in de zl op zichzelf niet groot i ter in Noo| gaat er ec water speeli] Bela Zo'n kaar sprake is toenmalige lag in maa tafel in de| man, die zetting gaf.L vele opzichl onderlegd, if slagvaardig!] uitleg sprakl (Handelingel men mag nip uitgaan, datJ waterstroor en weggezoj Zuiderzee er geven tot pil laging der i Er ontwikl een leerzaan minister tra Oostburg in „Ik ben tijdens de h gedurende verlaging i eilanden, di een streep z de kaart, d aan de lede (z klein den daarop ajzuiging va Zuiderzee O] 30 cm, zal ook de mini ringen op c en hem zei( aan met di staat de zaa ontliep Z. f tie". Af Het was sche kwesti Lands verg Het ging o' afsluiting 5 naamd zou zei de ander te van de st afsluiting ve vloed", vBlg talrijke aan! logie onzer Paar centiir meter. ,,w lid van de de Muralt, Friesland, w„er, die ov chure had betekende Smg van de zee die im, dend meer Het TV/r Sl( Muralt-Le

de Stem | 1956 | | pagina 2