WEDREN OM ANTARCTICA ^IS EEN POLITIEK BEDRIJF GOID STAR GOLD STAR kdf&! RHEUMIN pagblaö PcjlTcra H I Beschuldiging tegen hoge Duitse functionaris AMSTERDAM ZWAK IN navolging van New York /Operatie ..Diepvries', koud maar fascinerend Papyrusrol geopend KALQPERMA GELEE DE DRAAIENDE SCHIJF VALDA DERDE BLAD DONDERDAG 26 JANUARI 1956 7F ffea». Amerikanen namen speelfilmsgramofoonplaten en nog veel meer mee Gasvergiftiging i Drie doden in Heiloo Geen fabriek voor olkswagens in de V.S. Frankrijk heeft groot vlootplan De vondsten bij de Dode Zee Besprekingen over de dam van Assoean GRIEP WEG! Brautigam moet zich verantwoorden Breng Uw spijsvertering in EVENWICHT! BISMAG (Gebismureerri Magnesium) helpt U snel en afdoend van Uw maagstoornissen af. BOEKENPLANK Kasteel tussen fabrieken Mozart, realist bij uitstek FM MIERLfl es ZOON i.T. Vt "9 Ir-" Het laatste stukje wereld, waar nog nimmer een mens defi nitief „voet aan de grond" kon krijgen, is sinds kort inzet van een strijd, waarin technische apparatuur, uithoudingsvermogen en de wil tot doorzetten de scherpste wapens zijn. Antarctica of Zuid pool heet dat gebied en het zijn, na de Amerikanen en de Russen, de Engelsen, Fransen, Belgen, Noren, Argentijnen, Chilenen, Australiërs, Nieuw-Zeelanders en Japanners, die voor dit gevecht troepen inzetten. De vaandeldragers der eerste veroveraars zijn bereids gearriveerd en hun nationaliteiten doen twijfel rijzen aan de zuivere opzet van de expedities, die „waarnemingen" in het geofysische jaar heten te zijn, maar in werkelijkheid een zwaar politiek karakter dragen. Ere, wien ere toekomt, de Ameri- kanen waren er het eerst. Weliswaar stelden zij in 1948 voor, het antarcti sche continent onder de belangheb bende naties te verdelen, maar het was ook een Amerikaan, die voor het eerst onomwonden verklaarde, dat de (Advertentie) Zuidpool van de Yankees was. De republikein Thor Tollefson sprak de ze stoute woorden en hij liet de ver maarde admiraal Byrd de praktijk. Deze koene poolvaarder had daar wel idee in en hij gaf alle marinevliegers, die tijdens zijn vier zuidpool expedi ties over de ijsvelden vlogen, op dracht geschreven claimrechten en de stars and stripes" uit te werpen, waar zij maar vasteland bespeurden. Ging het de Amerikanen aanvankelijk om economische winsten de zuid poolgebieden zouden rijk zijn aan ko per, magnesium, molybdeen en wel licht ook aan olie en uranium de toenemende interesse der Sovjets apelleerde aan andere belangen. TUSSENBASIS De Sovjets, in het noordpoolgebied vrijwel de vlag voerende, zagen in de zuidpool een volmaakte militaire tus- senbasis: moeilijk te veroveren, vrij wel niet onopgemerkt te benaderen en bovendien een ideale startplaats voor zwaar-beladen vliegtuigen, die vanuit de Sovjet-Unie zelf grote af standen voor de boeg hebben. Boven dien: zouden zij het klaarspelen het Panama-kanaal onbevaarbaar te ma ken, dan zou de scheepvaart van de Grote naar de Atlantische Oceaan de (Advertenties) Tengevolge van gasvergiftiging ziin in Heiloo drie mensen om het leven gekomen. De heer P. Dekker, wiens vrouw een operatie moest ondergaan in het centrale ziekenhuis te Alkmaar, werd sedert enkele dagen verzorgd door een zwager en een schoonzuster, de familie W. uit Krommenie. Een be zoekster trof omstreeks kwart over vijf in de middag de drie mensen levenloos aan in de keuken. Het gas stroomde vrij de keuken in doordat de slang van het gastoestel was ge schoten. Dit moet reeds zijn gebeurd omstreeks het middaguur, want het middageten stond onaangeroerd op tafel. De heer D. was 70 jaar en de heer en mevrouw W. even in de 60. Do Volkswagenfabriek heeft be kendgemaakt, dat zij het plan tot produktie van „Volkswagens" in de Verenigde Staten heeft laten varen Uit een ingesteld onderzoek is ge bleken dat het produceren van „Volks u»vSe1s' in de Verenigde Staten be- V. 1 20u hebben, dat of de priis k»d ZOU moeten worden of de twahten verminderd, in verband autnm l- be'rekkelijk kleine aantal kunnen wórden?3' geproduceerd zou De inspecteur-generaal van de Franse marine, vice-admiraal Paul Ortoli, heeft in een interview te Los Angeles verklaard, dat Frankrijk aan een bouwprogram voor de vloot is begonnen, dat tien jaren vergen zal. Sedert de oorlog heeft Frankrijk zich voornamelijk moeten concentre ren op mijnenvegers en torpedoboot- jagers, doch nu wordt gedacht aan grotere schepen. Binnenkort zal een nieuwe kruiser in dienst worden ge steld en er worden twee vliegdek schepen gebouwd. Frankrijk zal 550.000 ton aan moderne oorlogssche pen hebben, aldus Ortoli. Hij voegde hieraan toe, dat Frank rijk, evenals voor de oorlog, op de vierde plaats staat als vlootmogcnd- heid. na de Verenigde Staten, Groot- Brittannië en de Sovjet-Unie. nauwe zeestraat tussen het zuidelijke puntje van zuid-Amerika en noord- west-Antarctica moeten bevaren en dientengevolge niet slechts gemak kelijk te controleren, maar boven dien op weinig bezwaarlijke wijze te verlammen zijn. Zij gingen en kwamen, met ultra moderne ijsbrekers, met de grootste expeditie van 2480 manschappen, met de modernstemicrobiologische, hy drologische, geologische en meteoro logische apparatuur en met een twaalftal begeleidings- en verzor gingsschepen. Een kruisvaart naar het koudste gedeelte der aarde. De Amerikanen arriveerden ech ter eerder. Admiraal Byrd voerde de 1600 manschappen aan, die in de eer ste maanden 17 gebouwen optrokken, waarin 150 vrijwilligers de maanden lange poolnacht zouden gaan door brengen. Duizenden van de aller nieuwste gramofoonplaten, honderden van de laatste Hollywood-films en een rijkdom aan de allermodernste gezel schapsspelen moeten voor de nodige afleiding zorgen. Inmiddels vaart nu de uit twee ijsbrekers en vijf ver zorgingsschepen bestaande Ameri kaanse expeditievloot heen en terug om de fourage aan te vullen en wordt vanuit Nieuw-Zeeland een luchtbrug onderhouden. De vliegtuigen landen op een terrein, dat Amerikanen op Mc-Murdo-Sunt hebben aangelegd en van waaruit begin deze maand de oriënteringsvluchten over het 15 mil joen vierkante kilometers grote ge bied zijn begonnen. Een groots kar wei dat tesamen met alle andere opdrachten tenminste een tijd van vier jaar in beslag neemt. PER HONDESLEE Hebben de Amerikanen Byrd, de zonen van Albion varen onder de vlag van Sir Edmond Hillary, een man. die op de Mount Everest zijn sporen heeft verdiend. Begin januari zijn de Engelsen in het zuidpoolgebied aan gekomen in de omgeving van de Wed- delzee. Van daar uit willen de ver maarde bergbeklimmer en 19 „stoot- troepers" met hondensleeën het kon tinent doorkruisen om ongeveer in het midden van Antartica de Ameri kaanse collega's de hand te reiken. De Fransen willen op Adelieland voet aan de ijswal zetten en daar tot februari 1957 overwinteren om waar nemingen te doen. De Australiërs zijn Inmiddels met behulp van Deense ijsbrekers het omstreden gebied binnengevaren en de expedities der andere hierboven genoemde landen leggen de hand aan de laatste toebereidselen, die nodig zijn om de barre overtocht te maken naar een gebied, waar een tempera tuur van 20 graden onder nul als hittegolf doorgaat en de kleding ten minste op een temperatuur van 40 onder nul moet zijn berekend. Zij horen er niet thuis, de mensen. Wél echter de pinquins, die reeds in grote getale de kustgebieden verlie ten en naar de binnenlanden van Ant arctica trokken. Zonder schepen, zon der apparatuur, zonder Hollywood- films en platen. De zuidpool is hun paradijs. (Advertentie) De Engelse geleerde H. Wright Ba ker is in het laboratorium van de universiteit van Manchester erin ge slaagd een van de zeven papyrusrol len, die in 1947/48 bij de Dode Zee gevonden zyn, te openen. De rol is ongeveer 30 cm breed en 2.5 meter lang. Prof. Wright Baker is reeds met de vertaling begonnen. De grootste geheimhouding wordt daarbij be tracht. Men verwacht echter, in de komende zomer gelijktijdige publica tie van de inhoud in Londen, Was hington en Jordanië. Het succes van prof. Wright Baker is van grote betekenis, daar de ge leerden voor het vraagstuk stonden hoe de rollen, die totaal geoxydeerd waren, te openen zonder de tekst te vernietigen. De rollen waren gevon den in de nederzetting Khirbet Qum- ran bij de Dode Zee door een Ara bische jongen. Een gemengde Franse, Amerikaanse en Jordaanse expeditie van archeologen, historici en bijbel experts vond op dezelfde plaats nog meer rollen, sommige intact, anderen in stukken. De Wereldbank heeft dinsdag be kendgemaakt dat de president van de bank, Eugène Black, onmiddellijk naar Egypte zal vertrekken, om daar verdere besprekingen te voeren met de Egyptische minister-president over het project van de dam van Assoean. Van gezaghebbende zijde te Was hington werd vernomen, dat Enge land en de Verenigde Staten bereid zijn te overwegen aan Egypte 130 miljoen dollar te lenen, naast een voorgenomen schenking van 70 mil joen dollar als bijdrage in de kosten van het project. Regeringsambtena ren deelden mede, dat met de uit voering van het plan een aanvang zal kunnen worden gemaakt, wan neer Egypte ongeveer 70 miljoen dol lar ontvangt in andere dan zijn eigen valuta en een gelijk bedrag besteedt aan arbeidskrachten en materiaal, gedurende een periode van vier a vijf jaar, te rekenen van het midden van het volgende jaar af. De wereldbank zou dan voor de tweede fase van het project een le ning van 200 miljoen dollar kunnen verstrekken. (Advertentie) Art verten tie) v1i Héérlijk, weer zo fit te zijn Ik vóelde aankomen dat ik griep kreeg... maar ik nam gauw een paar Rheumiesitjes. U weet wel: van Brocades. Die heb ik altijd in huis. Nu is de hele griep voor bij, ik voel me weer zo fit als te voren. Pijn of griep? - Qeen nood en kost maar 65 cent per buisje van 20 tabletten Dr. Otto Brautigam, hoofd van de afdeling voor Oost-Europa van het Westduitse ministerie van Buiten landse Zaken, heeft dinsdag ver klaard, dat hij zijn functie op verzoek van de minister van buitenlandse za ken, von Brentano, tijdelijk heeft op gegeven. Dit is geschied hangende een onderzoek naar beschuldigingen volgens welke hij zou hebben meege werkt aan liquidatie van Joden in de Baltisclie staten in 1941. De beschuldigingen zijn vervat in een boek getiteld ,,Het derde Rijk en de Joden", dat de vorige maand in Berlijn is verschenen. Hierin worden verscheidene documenten aange haald, die afkomstig waren van het ministerie voor het bezette Oosten", dat tijdens de oorlog bestond. Een van de documenten is een brief, on dertekend door Brautigam, waarin de Rijkscommissaris in Riga ervan beschuldigd werd, dat hij terecht stelling van Joden verhinderde. Brautigam verklaarde, dat hij die brief weliswaar geschreveii had, doch dat men daaruit niet moch opmaken, dat hij de Jodenvervolging steunde. Toentertijd was het onmogelijk de Joden te steunen in officiële docu menten. Dat kon slechts gebeuren in persoonlijke gesprekken, zei hij. Brautigam zei, dat hij de kwestie reeds in 1948 aan de Amerikaanse openbare aanklager van het proces in München had uiteengezet en dat hij daarop niet vervolgd was, doch als getuige a charge optrad. Ook een Wanneer het zo gevoelige evenwicht in Uw maag ver stoord is, kan de spijsvertering niet normaal verlopen. Overtollig maagzuur werkt vertragend op de ver tering van Uw voedsel en veroorzaakt maagbranden en zure oprispingen. Een zacht werkend middel moet het evenwicht in de spijsvertering herstellen, waardoor de maagsapklieren weer normaal gaan werken. Verkrijgbaar in poedervorm en in tabletten bü apotheken en drogisterijen. Duits gerechtshof in Neurenberg be paalde in 1949, dat vervolging geen zin had, omdat vrijspraak onvermij delijk scheen te zijn. (Advertentie) maakt handen zacht als fluweel Helmond lijkt zo wat terzijde van de overige Brabantse steden te liggen. De lichten van Eindhoven stralen zo sterk, dat het wel eens buiten de aandacht valt. Ter gelegenheid van het afscheid van burgemeester Moons op 1 april 1955 is de gedachte gere zen, om Helmond in een boekwerk naar voren te brengen, opdat ieder kan zien, hoe het leeft en werkt, hoe het met vitaliteit zijn taak in de nieuwe tijd aandurft. Loco-burgemees ter Boelen herinnert in zijn voor woord aan een uitspraak van ir. H. M. Buskens, dat deze stad is gekomen in een stadium, waarin de vraagstuk ken een andere schaal gaan krijgen, de schaal van de grote stad. Kasteel tussen fabrieken, aldus kenmerkt de titel de Peelstad, anders gezegd: een verbinding van historie en moderne bedrijvigheid. In de ruim veertig bladzijden beslaande tekst wordt dit alles omstandig geschilderd en de bui tenstaander zal zeker verbaasd staan over de vele en veelsoortige activiteit van dit centrum. Wat de liefde voor het verleden niet uitsluit, getuige het prachtige kasteel, dat tot raadhuis werd gerestaureerd en in 1923 als zo danig in gebruik is genomen. Nog duidelijker dan de tekst spreekt het tweede gedeelte van het boek, een serie van niet minder dan 96 prach tige fotos, door Cas Oorthuys ver vaardigd en door de uitgeefster, Boek drukkerij „Helmond" keurig afgedrukt op glanzend papier. Een belangrijk deel van die foto's is uitteraard ge wijd aan het industriële leven van de stad. Ze tonen ons echter ook menig mooi hoekje rondom het Kasteel- Raadhuis en in de omgeving, ze ver tellen ook van de moderne uitbouw. Alles bij elkaar is dit een voornaam werk geworden, dat Helmond voor menige buitenstaander in een verras send licht zet. (~)P 27 januari 1756 's avonds te 8 uur werd Mozart geboren. Twee honderd jaar geleden derhalve, wat meer dan voldoende reden mag zijn voor ieder, die iets met muziek uit staande wil hebben om deze gewel denaar op het gebied der toonkunst op enigerlei wijze te herdenken in dit jubileumjaar. Het is altijd moei lijk om bij scheppende kunstenaars te gaan bepalen wie de grootste is. Zoiets hangt teveel samen met de persoonlijke voorkeur van de be- oordeelaar en de ene kunstenaar is groter in deze richting en de ander groter in 'n andere: Bach was groot in 't religieuze; Beethoven was groot in het algemeen menselijke (de mensheid als geheel); Mozart was groot in het individueel menselijke (elk karakter afzonderlijk) Hij is van de drie degeen, die 't meest met beide benen op de grond staat, de realist bij uitstek. En nu is het zo, dat van een rea list altijd de fijnste tekening wordt verlangd met nuanceringen tot in het kleinste detail. De man, die zijn hoorders in het religieuze vervoert of de man, die zijn hoorder meeneemt naar alge mene vreugden en noden, als het ware naar panorama's, mag „bor- steliger" werken, dan de man, die het menselijk karakter aanpakt en telkens andere personen en vanuit details naar een geheel bouwt. Zie naar zijn „Zauberflöte" waar van Decca ter wille van het jubi leumjaar op LXT 5085/7 een uit voering brengt door de in dergelijk werk onovertroffen Weense Staats- opera (die ook grotendeels de jaar lijkse Salszburger Festspiele ver zorgt) met het V/eens Philharmo- nisch orkest onder leiding van Karl Böhm. Ik noem U Hilda Gueden, Wilma Lipp, Leopold Simoneau, Walter Berry, maar bij de Weners komt het nooit zo erg veel op aan wie er optreden, want hun insti tuut beschikt over een dermate grote keur van krachten, dat het al tijd wel raak is. Begrijpelijk is, dat men bij de opname de vele recitatieven (de op zangerige toon gesproken woorden) heeft weggelaten, doch aangezien deze voor het leren kennen der ka rakters (en dus der muziek) niet te missen zijn, dient een tekstboek je, dat voor weinig geld overal te koop is, deze leegte te vullen. Dus doende wordt men gevoerd naar de diepste diepten en de hoogste hoog ten van gevoelens van mensen van vlees en bloed door middel van een ononderbroken reeks van de prach tigste aria's, duetten, terzetten enz., elk voor zich een kleinood. En als men eenmaal door middel van een tekstboekje op de hoogte is geko men van de karakters en van de gang der handeling, blijkt de winst van het weglaten der recitatieven te liggen in het feit, dat men geen last heeft van het in de Zauber- flöte slechts langzame voortschrij den der handeling, een bezwaar dat in de huidige jachtige tijd weieens wordt gehoord. (Advertentie) BIJ HOEST EN KEELPIJN PASTI LLES ONTSMETTEND- VERZACHTEND Beursoverzieht van 18 t.m. 24 januari 1956 Alhoewel zich de betere stemming, welke zich op de laatste dag van de vorige periode voordeed, zich de eer-, ste dag van deze week nog kon hand haven, bleef er gedurende de rest van de week van deze iets verbeterde stemming niet veel over. Amerika bleef zwak en seinde dag voor dag lagere koersen, hetgeen niet zonder uitwerking op de noteringen te Am sterdam bleef. Ons hoofdfonds, dat de eerste dag liog van B29 tot 635 kon verbeteren, lag de daarop volgen de dagen flauw in de markt en moest zelfs tijdelijk met een koers van 615 genoegen nemen. Nabeurs is zelfs de koers tijdelijk teruggelopen tot 605. Op de laatste beursdag kon echter de stemming iets verbeteren, zodat ook New York op deze dag met ho gere koersen uit de bus kwam, werd nabeurs zelfs in de buurt van 628 gehandeld. Aandelen Unilever, met een vorig slot van 357, verbeterden tijdelijk tot 362 en bereikten daarna even een koers van 339. De laatste dag gaf een iets betere stemming, doch het slot, 341, was weinig boven het laag ste punt. Nabeurs kon het fonds nog circa 5 punten verbeteren. Philips, die oorspronkelijk van 335 tot 340 verbeterden, moesten uit de aard dei- zaak later met lagere koersen ge noegen nemen. Het laagste punt maandag j.l. was 321, doch direct hierop werd reeds 324 gedaan, ter wijl het slot dinsdag op 330 kwam, met in de avondnotering een koers van 335. De nieuwe aandelen Philips hadden een hieraan gelijkblijvend koersverloop en sloten op 323 na een vorig slot van 327. Aku's, die op 325 de vorige week verlieten, zijn hier niet bovenuit kunnen komen iietgecn wel veroorzaakt zal worden door de cijfers over het boekjaar 1955, welke uiteraard een grote tegenvaller zijn. Het fonds bereikte maandag bij ope ning zijn laagste notering, n.l. 304'/,, doch werd in de loop van de middag op koersen tussen 307 en 308 verhan deld en kon de laatste beursdag stij gen tot het slot van 313. Ook onze binnenlandse industriëlen, die druk verhandeld werden, hielden zich over het algemeen goed. Van Berkel's Patent verloor ruim 1 punt en sloot op 186-y«. Calvé leed een verlies van 2 punten en sloot op 305. Fokker liep van 317 terug tot 3Ui/t, terwijl van Gelder slechts punt verloor en op 275'i sloot. Hoogovens waren zelfs hoger en slo ten op 2873/<. Nederlandsche Ford daarentegen moest zich een verlies van 10 punten gedogen en sloot op 448. Nederlandsche Kabel begon en sloot op 309, terwijl Wilton Feyenoord, na een vorig slot van 275, een punt prijs moest geven. Voor scheepvaarten was de stem ming niet gunstig. Zo verloor Holland Amerika Lijn ruim 8 punten. Konink lijke Java China Paket 10 punten, KNSM bracht liet er met 2 punten verlies nog vrij gunstig af. Konink lijke Paket daarentegen daalde van 206 tot 198i '2 en Rotterdamsche IJoyd van 195 tot 191. Scheepvaart Unies verloren 5 punten en Stoomvaart Mij. Nederland 4 punten, terwijl van Om meren het grootste verlies leed en na een vorig slot van 267 deze week op 252 afsloot. Na een iets betere ten- dence voor de cultuurwaarden waren ook deze uiteindelijk zwak, doch on der invloed van het iets betere nieuws over de conferentie te Genève kon de laatste dag een lichte koersverbe- tering optreden, zodat de verliezen per saldo beperkt bleven. Amsterdam Rubber daalde van 129"/, tot 128. HVA van 141 tot 137'/s. Java Cultuur verloor 1 en sloot op 79'/s, terwijl Vorstenlanden ruim 1 punt prijsgaven en op 48i/, sloten. Ver. Deli kon het verlies beperken tot punt en sloot op 141 Senembah daarentegen ver loor 4i/2 punt en sloot op 9614. Over het algemeen waren de om zetten zeer beperkt en hield de markt zich erg rustig. Er werden soms grote koersverliezen geleden, doch deze waren meer het gevolg van de tech nische positie van een bepaald fonds, dan wel van het grote aanbod. Over het algemeen bleven de verliezen be perkt. terwijl zich ook hier en daar zelfs voor speciale fondsen kleinere koerswinsten voordeden. BANKAANDELEN bank gevoerde rekeningen, waarop in de jaren van 19451946 door de toen in Nederland verblijvende Cana dese legergroep zeer grote bedragen gestort waren. Deze rekeningen wa- i ren indertijd geopend op conditie, dat j er geen rente vergoed zou worden, i noch kosten in rekening zouden wor den gebracht en thans wordt door de Staat rentevergoeding geëist. De di rectie is ervan overtuigd, dat zjj dit proces zal winnen en kon daarnaast nog mededelen, dat het betreffende bedrag reeds gedurende de laatste jaren werd gereserveerd. Zou het standpunt van de directie zegevieren, dan kan deze reservering enkel een meevaller voor de aandeel houders betekenen, doch desalniette min zag de beurs in dit feit en in de omstandigheid, dat er grotere ver wachtingen waren dan een dividend declaratie van 10% (zij het dan uit de agio-reserve) aanleiding om tot een fikse koersdaling over te gaan. Aandelen Rotterdamsche Bank daal den dan ook van 275 tot 250',i. Een en ander had uiteraard zijn terug slag op de koersen van andere bank aandelen en zo daalden Amsterdam- sche Bank van 269'. tot 263'/z. aan delen Twentsche Bank van 262 tot 256'4, certificaten Nederlandsche Handel Mij. van 250»/, tot 245>/,, Ne derlandsche Overzee Bank van 236 tot 231. Hollandsche Bank Unie van 249'4 tot 245'i en Nederlandsche Mid- denstandsbank van 172 tot 167. Wat verder betreft de claims Hoog ovens, deze konden van 168.tot 175 verbeteren. EMISSIES Veel nieuws was er deze week niet. Het belangrijkste was wel de mede deling van de directie van de Rotter damsche Bank, dat aan de Vergade ring van Aandeelhouders zal worden voorgesteld over het jaar 1955 een dividend uit te keren van 10%, welk dividend geheel uit de agio-reserve zal worden betaald. Daarnaast deed de directie mede deling van het feit, dat er een proces gevoerd wordt over een bedrag van 5 miljoen gulden, dat de Staat der Nederlanden van deze instelling eist als rente over de tijdelijk bij deze Wat verder de emissiemarkt be treft, waarvan men weet, dat er bin nenkort vrij veel emissies zullen wor den opengesteld, beperkte men zich deze week tot de uitgiften van aan delen Utreehtsche Asfaltfabriek en aandelen N.V. Internationale Handel en Scheepvaart Mij. Jan de Poorter. Eerstgenoemde gaat over tot de uit gifte van 999 aandelen, elk groot 600.— tegen een koers van 135% in de verhouding van één nieuw aan deel op vier oude. De Poorter zal uitgeven 568.000— aandelen Serie B tegen een koers van 100% en zulks eveneens met recht van voorkeur van oude aandeelhouders. Bovendien werd door de directies van de N.V. Nederlandsche Scheeps bouw Mij. en de Nederlandsche Dok Mij. N.V. in de loop van de week medegedeeld, dat het in het voor nemen ligt binnenkort een beroep op de kapitaalmarkt te doen voor de gedeeltelijke financieringen van on derhanden en nog te verwachten in vesteringen. Er zal dan a pari worden uitge geven ƒ3.031.500.— aandelen N.V. Nederlandsche Scheepsbouw Mij. en 3.342.000.aandelen Nederlandsche Dok Mij. N.V., in de verhouding van een nieuw aandeel op twee oude. Alvorens men echter tot de emissie kan overgaan, moet er nog een ver gadering van aandeelhouders worden bijeengeroepen, waarin de verhoging van het maatschappelijk kapitaal tot 30 millioen gulden moet worden goed gekeurd. Op de obligatiemarkt zagen we ook in de afgelopen week zeer lang zaam oplopende koersen zonder dat er verschillen van werkelijk grote betekenis zijn. (Advertentie) Bankiert Anno 1884 EFFECTEN-COUPONS OBLIGATIES 17/1 '56 24/1 '56 3 Ned. '62-'64 100 1/8 100 1/16 3—3'/»% Ned. '47 99 7/16 99 1/16 3 Ned. '47 doll.l. 95 78/ 96 1/2 3 Ned. '37 96 3 8 96 1/2 3 Ned. Invest.cert. 99 9/16 99 3/8 3 Grootb.obl. '46 97 3 8 97 1 8 3 Ned.-Indië '37 A 97 1/2 97 3 4 3V«% Ned. '53 102 1/4 102 3/16 AANDELEN Amsterdamsche Bank 268 263 1 '2 Rotterdamsche Bank 2/2 3/4 250 1 4 De Twentsche Bank 260 256 1/4 Nationale Handelsbank 160 1/4 160 Nederlandsche Handel-Mij 248 245 1 2 Alg. Kunstzijde Unie 325 1/4 313 v.d. Bergh's en Jurgens 315 312 Machinefabriek Breda 202 1 2 203 Van Gelder Zonen 275 3 4 275 1/4 Unilever 357 1/4 341 Nederl. Kabelfabriek 309 309 Philips' Gloeilampen 335 1 2 330 Kon. Ned. Hoogovens 283 ex cl. 287 3 4 Wilton Fijenoord 275 274 1 2 Intern. Gew.beton Bouw 150 150 Internatio 156 155 Billiton Mij II 310 303 1 2 Kon. Ned. Petroleum 629 620 3.4 Rubbercultuur Mij A'dam 129 14 128 Bandar Rubber Mij 184 185 3 4 Holland Amerika Lijn 219 211 3/4 Kon. Ned. Stoomb. Mij 220 218 Ned. Scheepvaart Unie 205 1/2 200 1,2 Rotterdamsche Lloyd 195 191 Kon. Java China Paketv. 204 194 Ver. Vorstenl. Cultuur Mij 49 3/4 48 1 2 Handelsver. Amsterdam 141 137 12 Ned. Ind. Suiker Unie 96 1/4 96 Ver. Deli Maatschappijen 142 1 2 141 3/4 Senembah 101 961/2 AMERIKAANSE FONDSEN Anaconda Copp. Min. C. 69 1/4 67 Bethlehem Steel Corp. 155 1/2 152 3/4 General Motors 130 1/4 131 1/4 International Nickel 82 1/4 78 4 Rep. Steel Corp. 46 1/4 44 3 4 United States Steel Corp. 52 53 5 16 Cities Service Comp. 58 1 4 57 Shell Union Oil Comp. 64 7 8 64 3/4 Tide Water Ass. Oil. Comp. 34 1/4 33 1/4 Southern Pacific Comp. 55 1/4 54 Union Pacific Railr. C. 180 1/8 174 1/2

de Stem | 1956 | | pagina 9