Zeelands bevolking nam slechts betrekkelijk toe Rood Wit verbolgen op Alliance ZWIISAi Denkt om de kunstenaars Myxomatose-importeur zeer mild behandeld Geschenk van Rome aan de H. Vader HANSWEERT FEESTTE OM nieuw Verenigingsgebouw Weggebruikers doen hun best Geen beloften aan Nederland ■N -EN )A Het platteland in de verdrukking Donzige huidjes Het water geobserveerd Deens geschenk, dat „Kaj Munk" zal heten Verkeerscontroles in Zeeland Een circulaire van hun kring In het geweer tegen onsmakelijk artikel Nasleep (in januari 1956) van wedstrijd van februari 1955 Komende Tour toert om de we. Indonesië zegt Schadevergoeding van f. 50.- Vreemde manier van rekenen Pleg er van overval veroordeeld 30 WIELRENNERS GEBUITELD Twee voetbal-protesten werden afgewezen Nare dagen? Moe en mat? MARKTEN WATERSTANDEN DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 26 JANUARI 1956 voorzitter :eeds groter ,AB., daar overal stij- e nemen en ok het ko- edewerking het woord die in een ;en van de dat vooral iel mogelijk >bied zullen n te benut- >lgen, welke ,B- worden de voort van de ar- d verzorgd •Paulus uit t sukses het on voor me- :ouw". Alle >or hun taak .at de juiste en, daar dit i dikwijls te »el viel goed iek, wat het afloop wel idamme kan vond terug- oping lanmaningen betalen van ting ten be- het raadslid erd gegeven de Graaf een l. De verko- bilair en als an de beurt, op van 110 s de verko- RDAG. Steense mu- nrlijkse teer- orgens wordt en na de H. met muziek, een muzikale vorden voort- 5EXAMEN mmissie een- lens, zal voor iverse lagere examen 1956 isdag 6 maart t schriftelijk gedeelte zal len ER" verkocht Ge- ,-k. toneelge- eedse toneel- Arie van der t. ifeer van een aar de bevol- het bijgeloof ir komt zelfs zeer verdien nes en zeven omdat vertol- van enige die het niet het stuk met ensemble is geworden. De an de heer P. sprak U. U. hebben in Hotel Rotter- causerie kun- rmaarde jour- Zischka over oemde en gro- st alle landen schrijver van d blijft rijk", et Avondland" lonopole" enz. ford en Mun- aeker naar de op 27-jarige Ihina om voor wsbladen een de overstro- e Kiang. de eerste bui- pondent in het Anton Zischka der aarde. Sta- nhouwer, Neh- ed, de Griekse is en Nobel- deze mensen heer Zischka n, hun idealen het bereizen kennis te ne- moeilijkheden illende volken le kijk gekre- uren. Zijn er- sn boeiend re- 3 meegedeeld, aeeft de heer de heer Zisch- voor zijn boei- irteerders :-renners ,ST ;es Pellenaars e Nederlandse laar Hulst, om opening van vielbedrijf van an de Stations- Vlaamse Opera Schouwburg 7.30 uw, voor Film- Teken", „Rasho- ainklijke reis. ro: Rhapsody in bra: Bastogne. 7 uur: Gejaagd gebouw 7.30 uur: De pas uitgekomen bevolkingscijfers van Zeeland zijn niet bemoedigend voor onze provincie. Wel was er een toename van 1209 zielen maar winst kan men dit eigenlijk niet noemen op een bevolking van 276.578. En zeker niet als men ziet dat er een geboorteoverschot was van 3115. Voor het groot ste deel is dit verspeeld vanwege het vertrek van bewoners. Er verlieten niet minder dan 14110 personen Zeeland, terwijl zich hier slechts 12.204 mensen vestigden. Nu ligt het voor de hand dat een in hoofdzaak agrarische provincie niet regelmatig haar gehele geboorte overschot kan behouden, maar in Zee land moet het toch wel erg veel er van prijsgeven. Kortweg verontrustend is het, dat de bevolkingswinst van het leeuwe- deel de steden toeviel en dat de lan delijke gemeenten het gelag betaal den. Door deze gang van zaken lo pen de steden vast met de bouw van woningen, scholen en andere nutsge- bouwen, terwijl gaat dit zo voort, op de dorpen sehoollokal enkomen leeg te staan. Op Walcheren lag de situatie nog het gunstigst; daar steeg het aantal inwoners van 77.077 tot 77.881, wat een winst was van 804. Middelburg kreeg daarvan een overschot van 271 en Vlissingen van 422. Voor de lan delijke gemeenten bleef dus nog een rest van ruim 100 over. Op Zuid Beveland dat met 60.351 inwoners op 1 januari j.l. een winst had van 191 zielen, was dit laatste niet het geval, omdat Goes met 234 inwoners vooruitging. Van de 23 lan delijke gemeenten gingen er 13 achter- (Advertentie) ZIHTUl <®7 BABY POEDER uit in bevolking en op Walcheren slechts 7 van de 17. Voor Schouwen-Duiveland zijn de cijfers niet geheel zuiver, omdat een deel der in 1953 uitgeweken bewoners terugkeerde; in Nieuwerkerk bijvoor beeld alleen al 90. In totaal heeft dit eiland nu 22.867 inwoners wat 177 meer is dan 'n jaar terug. Zierik- zee had hiervan nog 'n winst van 89 en Haamstede van 62. Negen van de 17 landelijke gemeenten verloren inwoners; Noordgouwe alleen al 40 en de andere bijna allemaal meer dan 20. Tholen en St. Philipslands hadden met 17569 een winst van 30 inwoners ook hier dank zij het feit van terug kerende geëvacueerden. Van de ze ven dorpen Iedén er vier verliezen; Oud Vossemeer 32; St. Annaland 24 en Poortvliet 23. N.3eveland zag zijn bevolking van 7045 slinken tot 7021. Kortgene handhaafde zich en Wis- senkerke had de strop. VERLIES VOOR O..ZVLAANDEREN Eigenaardig doen de cijfers aan voor O. en W.Z. Vlaanderen. O.Z. Vlaanderen heeft, ondanks industriële inslag, n.l. een verlies van 78 zielen, ondanks het feit dat Terneuzen en Sas van Gent resp. met 130 en 51 zielen vooruitgingen. Zware klappen kregen de agrarische gemeenten en zelfs Hulst moest enige veren laten. W.Z. Vlaanderen daarentegen had een winst van 108 inwoners. Oostburg ging vooruit met 116 zielen, Breskens met 67 en Schoondijke met 38; de overige gemeenten zitten met een „nadelig saldo". DE GROOTSTE EN DE KLÉINSTE Zeeland is de provincie der kleine i gemeenten wat te begrijpen valt als men weet, dat er op een bevolking van nog geen 300.000 er 101 zijn! Vlissingen gaat onbedreigd aan kop met 27046 inwoners; dan volgt Mid delburg met 22.165 zielen; Terneuzen is derde met 14.422; Goes vierde met 14.344 en Axel vijfde hoewel het niet meer dan 7868 bewoners heeft. Dan volgen Zierikzee met 7197; Souburg met 6375; Hontenisse met 5433; Yer- seke met 5044 en Hulst als tiende met 4920 zielen. De kleinste gemeente in Zeeland is Serooskerke op Schouwen, dat het met 158 zielen moet doen (...a jaar geleden had het er nog 231) Dat zo'n lilliputgeval nog zelfstandig blijft is gewoonweg belachelijk. Andere dwerggemeenten in Zeeland zijn: Ove slag met 297 inwoners; Noordwelle met 312; Duivendijke met 361; Ouwer- kerk met 441 en 's H. Abtskerke met 443 zielen. Nummer zeven, acht, negen en tien zijn dan Nieuwvliet, Ellewoutsdijk, Eikerzee en Waterlandkerkje met resp. 465; 465; 483 en 535 inwoners. Niet minder dan 32 gemeenten in ons gewest moeten het met minder dan 1000 zielen stellen! Met een inwonertal van 1000 tot 2000 zijn er 24 gemeenten; 21 liggen er tussen de 2000 en 3000 3 tussen de 3000 en 4000. VERTREK-O VERSCHOTTEN In de vertrek-overschotten waar Zeeland mee worstelt is heel veel verschil. In 1948 was dit 505; in 1949; 260 en in 1950; 145. Dan gaat het sneller bergaf want in 1951 was het gestegen tot 1220, in 1952 tot 1702 en in 1953 (het rampjaar) tot 3382. In 1954 bedroeg het vertrek-overschot 2155 en vorig jaar 1906. De schrale toebedeling van het normale bouwvolume speelt hierin natuurlijk de voornaamste rol. Gistermiddag was het feest te Hansweert. Wie dat tot 's middags nog niet had geweten, werd het wel gewaar toen tegen drie uur de leden van „Scheldcgalm" uitrukten, die, gestoken in hun gloednieuwe uniformen, welluidende klanken in massa produceerden. Het prachtige korps, met de martiale tamboer-maïtre voorop marcheerde naar de Kerjdaan waar het nieuwe verenigingsgebouw te wachten stond op zijn opening. schenk mag onderhouden en het toonde dit reeds door de aanleg van een tegelplein. Spreker memoreerde, hoe de steun van binnen- en buiten land na de ramp ontvangen, de ge- deprimeerde bevolking een hart onder de riem stak en was daarom ook het Rode Kruis in Nederland en daar buiten innig dankbaar. Tenslotte zei de burgemeester, dat het gebouw voor iedere bona fide- vereniging ter beschikking staat. FELICITATIES EN GESCHENKEN. Even over drie uur arriveerden burgemeester en wethouders met hun gasten en de burgervader stelde eerst aan de toegestroomde menigte voor mejuffrouw Schokking, vertegenwoor digster van het jeugd-Rode Kruis en de heer Schreuder, vice-consul van Denemarken uit Vlissingen. Daarna vroeg hij aan mej. Schokking om het naambord van het gebouw te onthul len wat zij met een resolute ruk deed. Toen zag iedereen, dat die naam „Kaj. Munk" was en meteen speelde „Scheldegalm" het Deense volkslied. Mej. Schokking deelde daarna mét luide stem mede, dat na de stormramp de Deense .ieugd een inzameling heeft gehouden in de trant van ,,'n heitje voor 'n karweitje" en dat uit de op brengst daarvan o.m. het Hansweert- se verenigingsgebouw is bekostigd, dat vernoemd is naar de Deense pre dikant en verzetsheld Kaj. Munk, die in 1944 door de Nazi's is vermoord. Spreekster zei, dat het gebouw voor oud en jong is bestemd en hoopte dat het aan het gestelde doel zal beant woorden tot heil van heel Hansweert. GELIJKE RECHTEN. Daarna begaven de genodigden zich in het geheel uit hout opgetrokken_ vol licht en lucht staande gebouw en vonden een plaats in de grote verga derzaal. Burgemeeser Schipper verwelkom de allen en zei, dat het gebouw in een grote behoefte voorziet en dat het 't geestelijke en culturele leven in Hansweert' zal versterken. Voor het gemeentebestuur van Krui- ningen is het een eer, dat het dit ge- AANTAL VERBALEN LOOPT TERUG. De derde landelijke verkeersactie, die tot 6 mei a.s. zal duren, is ver deeld in verschillende perioden. De tweede periode, die van 19 december '55 tot 15 januari '56 duurde, zit er dus inmiddels weer op. Van deze periode zijn thans de Zeeuwse cijfers van de Rijkspolitie bekend. Dit is dus de uitslag; van de verkeerscontroles, die door geheel Zeeland werden gehou den, uitgezonderd van de steden Middelburg, Vlissingen, Goes, Zierikzee en Terneuzen, die gemeentepolitie hebben. Wanneer men nu het onderstaande overzicht beziet, -waarbij de tussen haakjes geplaatste cijfers die van de eerste periode zijn dan valt het onmiddellijk op, dat een teruggang, een daling in het aantal bekeuringen dus, over vrijwel de gehele linie valt te bespeuren, Een daling dus, die men afgezien van enkele mede-oorzaken, ten gunste van de gedragingen van de weggebruikers kan uitleggen. Wat kunnen deze mede-oorzaken zijn 7 Het verkeer is in de wintermaanden niet zo intensief. Twee actiedagen zoals bekend zijn er steeds bepaalde dagen, waarop aan een bepaald onderwerp door de politie aandacht wordt besteed ga ven weinig verkeer te zien, o.a. door minder gunstige weersomstandighe den. Maar daarnaast kan men vaststellen, dat het publiek de verkeers regels beter gaat naleven. Slechts het aantal overtredingen van de voor rangsbepalingen steeg. Dit komt doordat de politie thans ook in burger „opereert". Maar over het algemeen kan men spreken van een wending ten goede. De cijfers spreken een duidelijke taai. o< - a-i Tot. gec. DE VERBALEN Aantal Snel- verbalen verkeer Brom fietsen L. verk. (rijwiel) Technische controle 4934 6441) 202 (254) Buiten controledagen 154 (197) Verlichting 228 (359) Buiten controledagen 250 (366) Gedragsregels 183 (457) Gespec. in niet rechts houden 12 30) Geen richting aangeven 70 (194) Geen voorrang verlenen 24 16) Overige overtredingen 77 (207) Buiten controledagen 244 (289) 79 (123) 16 39) 133 (197) 16 29) 10 5) 43 (100) S 6) 11 19) 3 1) 9 13) 9 24) 43 (146) 11 10) 25 94) De stichting „Zeeuwse kunstenaarskring" heeft een circulaire doen uit- j gaan. naar allerlei autoriteiten en instanties, waaraan wij het volgende ont- lenen: Nadat de verversingen waren ge consumeerd, heeft een hele rij spre- kers uitdrukking gegeven aan hun gevoelens van blijdschap en de felici taties waren niet van de lucht. De vice-consul van Denemarken, de heer Schreuder, voerde eerst het woord en daarna de voorzitter der bejaardenvereniging, de heer van Vliet. Die liet de oudste inwoonster van het dorp, de 90-jarige wed. Do- manschet, een elektrische klok aanbie- den. Dokter Arends complimenteerde namens het Groene Kruis en de Oranje-vereniging en kondigde aan, dat er nog een cadeau op komst is van laatstgenoemde organisatie. Ds. de Maan bood een grote foto van Kaj. Munk voor de zaal aan en pastoor dr. Neefjes, die daarna het woord voerde, merkte schalks op, dat het nieuwe gebouw nooit zo'n mooie plaats had gekregen, indien zijn kerk bestuur niet de grond had geschon- ken. Vervolgens spraken nog de heren Weststrate de Hollander en Wij- nands, de "laatste namens „Schelde galm. De burgemeester beantwoordde de speeches en bood zijn verontschuldi ging aan, omdat hij de royale geste van het katholiek, kerkbestuur niet gereleveerd had. ROOD WIT, de voetbalclub van Sint-Willehrord, is verbolgen op het Roosendaalse Alliance. In het clubblad van de Roosendaalse vereniging ver- escheen een artikel, waarin naar de mening van de Rood Wit-suppor- tt-rs zeer beledigende betitelingen worden gegeven aan verschillende voetballers. Vandaar dat het bestuur van de Sint-Willebrordse vereniging een uitvoerige brief heeft geschreven naar de KNVB en heeft verzocht toe- stemmng te verlenen het artikel aanhangig te maken bij de officier van justitie, zodat een rechtsgeding kan worden gevoerd. Daarop is het nu wachten. Maart intussen worden de bestuursleden van Rood Wit door hun dorpsgenoten met vragen bestormd. Jan Konings en zijn mannen zijn echter zeer nuchtere lieden. Zij laten in het midden of zij juridisch in deze zaak sukses zullen hoeken. Op het sportief plan zeker wel, want, zo zeggen zij, met dat artikel en met die „fraaie" betitelingen, wordt de voetbalzaak geen goed gedaan. Op 6 februari 1955 voetbalden Al liance en Rood Wit in Sint-Wille- brord tegen elkaar. Voor Alliance, in 'de running met het Oosterhoutse TSC, stond er veel op het spel, want de Roosendalers bezaten kampioenskan sen. In Roosendaal zelf hadden zij met 10 van de roodwitten verloren en zij wisten, dat hen een zware dag te wachten viel. De wedstrijd verliep in de aanvang, tot zelfs diep in de tweede helft, zeer sportief. Rood Wit wist een 1-0 voorsprong te nemen, maar deze werd tien minuten voor het einde ongedaan gemaakt doordat Alliance een penalty benutte. Dat was koren op de molen van twee Rood Wit-supporters, die in Roosendaal woonachtig zijn. Zij maakten het en kele Alliance-spelers lastig door min der nette woorden te roepen en een halve minuut voor het verstrijken van de wedstrijd was er een suppor ter, die niet nuchter was, zo vrien delijk het veld op te wandelen, terwijl Rood Wit juist een vrije trap had naast geschoten. Het hek was van de dam. Meerdere mensen trokken het veld op, er vielen wat klappen, maar de gemoederen werden gekalmeerd. Wat deed Rood Wit? Het besloot de supporters, die zich miet welvoegelijk hadden gedragen, niet meer toe te laten op zijn ter rein. De onverkwikkelijke affaire werd natuurlijk door de KNVB be handeld en de bond besloot Rood Wit geen straf op te leggen, maar wel werd de vereniging gewaarschuwd toch toe te zien, dat de sportiviteit steeds zou zegevieren. Het bestuur beloofde' daarover te Waken en het spoorde via het parochieblad de sup porters bij herhaling aan steeds cor rect te blijven. JAAR LATER 22 étappes beslaan 4450 km De organisatoren van de Ronde van Frankrijk, de Pa- rijse dagbladen „l'Equipe" en „Le Parisien Libèré" hebben het traject bekend gemaakt voor de Tour in 1956. De renners zullen op 5 juli te Reims starten en na 4450 km, verdeeld over 22 etappes te hebben afgelegd, op zaterdag 28 juli te Parijs arriveren. Om de west rijdend, dus tegen de wijzers van het uurwerk in, zullen de wielrenners pas na de twaalfde dag met de bergen te maken krijgen en wei met de klassieke cols van de Pyreneeën; de Aubisque, de Aspin en de Peyresourde. Evenals in de vorige Tour staan ook dit jaar weer twee etappes te gen het uurwerk op 't program: een voor ploegen, te weien op het Circuit des Essarts te Rouaan op 8 Juli, en de tweede op 26 juli, een individuele rit tegen het uurwerk, op een traject van 60 km tussen St. Etienne en Lyon, een afstand van 60 km. Deze laatste etappe tegen het uurwerk volgt na de beklimming van de cols in de Al pen: Labouret, Izoard, Sestrières en Genève en na de etappe,, eindigend in Turijn, die gevolgd zal worden door de beklimming van de Mont Cenis en de cols var. de Croix de Fer, Pilat en Répufolique. ETAPPE-LIJST. Het programma voor de Tour ziet er als volgt uit: 5 juli: Reims-Luik 225 km; 6 juli: Duik-Rijssel 207 km; 7 juli: Rijssel- Rouaan 220 km; 8 juli: Rouaan: 15 km r't tegen het uurwerk vervolgens van Rouaan naar Caen (125 km), 9 De Indonesische regering wil, dat het eerste gekozen parlement in april, of mogelijk reeds in maart, wordt geïnstalleerd. Het parlement zal 260 zetels tellen. Over de besprekingen met Neder- J. ,!s verklaard, dat Indonesië geen beloften had gedaan. Er was geen visum voor mr. Van Empel toege zegd. De Indonesische delegatie kreeg de opdracht, aldus werd in Djakarta gezegd, de resultaten der besprekin gen met Nederland te paraferen Ne derland weifelt echter, omdat het niet zeker is, dat het Indonesische volk in deze kwestie wel achter zijn rege ring staat. i In het nieuwe waterloopkundige laboratorium „De Voorst" te Krag- genburg in de Noordoost-polder, is een openluchtmodel van de nieuwe waterweg gebouwd^ teneinde aan de hand hiervan de mogelijkheden tot verbetering en uitbreiding van deze hoofdslagader van het Rotter damse scheepvaartverkeer na te gaan. Tevens is o.m. in studie een model van de haven van Lagos, de stad in Nigeria, waar H.M. Konin gin Elizabeth van Engeland met Z.K.H. Prins Philip haar reis door dit land binnenkort zal beginnen. Foto boven: een aantal vertegen woordigers van de Nederlandse pers, uitgenodigd door Rijkswater staat. wandelt langs het model van de Nieuwe Waterweg. Foto on der: een complex miniatuur-sluizen behorende bij de Nieuwe Waterweg- Zoveel mogelijk wordt er naar ge streefd de werkelijke omstandig heden te evenaren. Het laatste bedrijf in het myxo- matose-drama heeft gisteren ge speeld voor een Frans hof van be roep. De inmiddels SI-jarige ge leerde, Armand Delille, die door tnenten van twee konijnen op zijn landgoed, verantwoordelijk is voor ae verspreiding van komjnenpest in seheel west-Europa, verscheen voor ZUu rechters. eisenVh.ri?enJ 4^ee schadevergoedings- ren waren" e door Particulie- aren ingesteld. In het ene geval werd 50 gulden schadevergoeding toe gekend, hoewel de betrokkene tien duizend had willen hebben en in een tweede geval werd geen cent toegewe zen. Vele boeren beschouwden deze rechtsgedingen als proefprocessen. Dat de rechters zo mild waren tegenover Delille heeft veel kwaad bloed gezet. Het hof van beroep oordeelde echter, dat Delille veel schade heeft veroor zaakt doch dat hij anderzijds het aan richten van veel schade heeft voorko men. De konijnen, aldus het hof, vor men vanouds een plaag voor de boe ren, wier gewassen zij plegen te be schadigen. Veel schadevergocdingseisen zullen nu wel achterwege blijven. Wei is het mogelijk dat degenen die inkomsten uit de jacht trekken zullen proberen de hen toegebrachte schade vergoed te krijgen. Het komt in deze tijd nogal eens voor, dat nieuwe bouwwerken vdor overheidsdiensten, semi-overheidsin- stanties, of grote ondernemingen wor den in gebruik genomen. Wij denken hierbij in de eerste plaats aan ge meentehuizen grote kantoor-gebouwen scholen, dorpshuizen, verenigingsge bouwen e.d. Dat de wijze, waarop dergelijke lokaliteiten worden aange kleed en ingericht, vooral daar, waar geregeld publiekwordt ontvangen, voor de waardigheid der aldaar ze telende instanties zowel als voor de opvoeding van het publiek, van gro te betekenis moet worden geacht, zal wel weinig betoog behoeven. In het algemeen toch moet de waar de van een aangenaam aandoende en tourage niet worden onderschat en kan deze wij denken hier b.v. aan scholen en ontspanningslokaliteiten - ook van instructieve betekenis zijn. In verband hiermede wagen wij het uw medewerking te verzoeken om, wanneer zich dergelijke gelegenhe den, binnen uw invloed liggende, voor doen, daarbij ook de beeldende kun stenaar in te schakelen. Dikwijls is reeds veel te bereiken met enig beeld houwwerk wij denken hierbij aan gevelversiering, het trappenhuis, de hal e.d. of met een zinvolle wand schildering, mozaïek of graffitto de Raadzaal, de trouwkamer, het trappenhuis b.v. van een gemeente huis leveren hiertoe vaak gerede aan leiding, evenzo de wanden van som mige schoolruimten, van recreatie- De 25-jarige A. V. uit Rilland Bath *s gisteren door de rechtbank te Mid delburg veroordeeld tot een gevange nisstraf van twee jaar en zes maan den met aftrek van heth voorarrest en voorwaardelijke ter beschikking stelling van de regering. r: fis luidde zes maanden gevan- Wraf.met a:ftrek en voorwaarde lijk® ter beschikking stelling. V. heeft on de i eeJ?i roofoverval gepleegd op de 60-3. alleenowr.nende mej. K. de J. te Rilland Bath. werd de 25-jarige H. S. uit Helmond veroordeeld tot een iaar ge vangenisstraf, waarvan vfer mafn- den voorwaardelijk, met drie jaar proeftijd en onder toezichtstelling'der r.-k. reclassering. Hij ondernam vo- ng jaar oktober een poging tot in braak bij een architect te Zierikzee, welke poging mislukte. ruimten in dorpshuizen, van kantines e.d. bedrijfslokaliteiten enz. Wij zouden het ten zeerste op prijs stellen, wanneer u bij voorkomende gelegenheden, als bovenbedoeld, zou willen overwegen, of u uw invloed zou kunnen uitoefenen, opdat er in deze richting iets kan worden onder nomen. Wij vestigen er de aandacht op, dat de kosten hiervan op de to tale bouwsommen e.d. slechts een ge ring percentage behoeven te beteke nen; sommige opdrachtgevers trek ken hiervoor uitdrukkelijk 1 of 2 pet. van de bouwsom uit, hetgeen dikwijls meer dan voldoende is. Van de zijde der eventueel toezicht houdende in stanties pleegt tegen 't opnemen van een dergelijke post geen bezwaar te worden gemaakt. Mocht u iets voelen voor stappen in deze richting, zo zijn wij uiter aard steeds gaarne bereid, u van ad vies te dienen! De 80ste verjaardag van de H. Va der zal vooral in Rome luisterrijk worden gevierd. Er wordt ook naar gestreefd, dat Rome een groot hulde betoon aan de Paus brengt. Zo is voor gesteld, het volgende tot stand te brengen: 1. Een groot parochie-cen trum in een nieuwe wijk, 2. Een centrum voor jengd- vorming in een der voor steden, 3. De voltooiing van het re creatiecentrum voor jon gens, dat al in aanhouw is, 4. Het Olympisch sportveld aan de Via Appia, 5. Een heiligdom, te wijden aan Maria Koningin. Sasput zag spannende partijen In, het lokaal van de heer C. de Jonge te Sasput vond een treffen plaats tussen verschillende eminente spelers uit W.Z. Vlaanderen. De zeer zware strijd deed reeds in de eerste ronde Arsene de Jonge, een nieuwe ster aan de biljarthemel, op eigen materiaal sneuvelen. E. Seus, M. Mabesoone gingen met de lauwerkrans strijken. De verdere uitslag was: 2. W. de Jonge - Vermeulen; 3. A. v.d. Gazelle - J. Teunnisch; 4. J. v. Overbeeke - U. de Windt; 5. J. v.d. Plas - In. Verplande. (Hoofdklasse Libre te Ovezande) v. d. Guchte nog steeds aan de kop Dinsdagavond zijn te Ovezande de partijen om 't kampioenschap hoofd klasse libre voortgezet met de volgen de partijen: EggermontMerk 250170, 28 brt. v. d. GuchteKorff 250142, 33 brt. KorftGoudkuil 89250, 12 brt. Korff Eggermont 237—250, 31 brt. Rijk— Melse 224250, 35 brt. MelseMerk 172—250, 33 brt. Goudkuil—Merk 250— 84, 8 brt. Vooral in de laatste partij was zeer sterk spel te zien van Goudkuil. Deze beëindigde de partij in 8 beurten, spe lend met een gemiddelde van 31.25 met een hoogste serie van 103. Aan de leiding staat nog steeds v. d. Guchte met 4 winstpartijen, ge volgd door Goudkuil en Eggermont ieder met 3 winstpartijen en 1 ver- liespartij. Donderdagavond (heden) worden de partijen voortgezet. (Biljarten) Sluis verloor in België De biljartclub „Krijt op Tijd" te Sluis speelde te Westkapelle (België) een wedstrijd tegen de plaatselijke biljartclub aldaar. Hoewel de Sluizenaars niet veel voor hun Belgische collega's onder deden, moesten ze uiteindelijk toch de vlag strijken met 5 gewonnen tegen 6 verloren partijen. De gedetailleerde uitslag luidt: C. DupontR. Grahame 01, F. Beer- naert—P. de Wispelaere 10, A. Hei legeerL. Swerus 10, A. Stubbe F. Clijncke 01, L. SereijnJ. de Bruijne 1—0, G. MareijtM. Graha me 01, L. ThielF. Dusarduijn 01, M. BulckeG. Metz 10, H. ViaeneO. Batselaere 01, F. Ber- naertJ. Coppens 1—0, H. Dupont J. Bakx 10. juli: Caen-St Malo 182 km; -0 juli: St. Malo-Lorient 191 km; 11 juli: Lorient-Angers 247 km; 12 juli: An- gers-La Rochelle 185 km; 13 juli: La Roohelle-Bordeaux 208 km; 14 juli: Rustdag te Bordeaux; 15 juli- Bordeaux-Bayonne 199 km; 16 juli: Bayonne-Pau 250 km; 17 juli: Pau- Luchon 132 km; 18 juli Luchon-Tou- louse 177 km; 19 juli: Toulouse-Mor.t- pellier 228 km; 20 juli: Montpellier- Aix en Province 199 lom; 21 juli; rust dag le Aix en Provence; 22 juli: Aix en Province-Gap 199 km; 23 juli. Gap-Turijn 235 km; 24 juli: Turijn- Grenoble 245 km; 25 juli: Grênoble- St. Etienne 162 km; 26 Juli: St. Etien- ne-Lyon 60 km individueel '"egen het uurwerk; 27 juli: Lyon-Montlucon 229 km; 28 juli: Montlucon-Parijs 330 km. Bij een valpartij tijdens de training op de houten baan van. North Essen- don (Australië) werden meer dan 30 renners gewond. De oud-wereldkampioen Sid Patter son moest naar een ziekenhuis wor den gebracht waar een scheur in zijn lip gehecht werd en de Italiaan Ter- ruzzi kreeg een lelijke blessure aan een van zijn dijbenen. De andere ren ners kwamen er met builen en ont vellingen af. In hotel Terminus te Utrecht is de spelregel- en protest-commissie van de K.N.V.B. bijeen geweest. Twee proesten werden in deze vergadering behandeld Namelijk dat door VSV ingediend inzake de wedstrijd VSV- de Valk op 18 december j.l. in de eerste klasse A betaald voetbal en dat van de Volewijckers betreffende de ontmoeting Volewijckers-BW, welke op 8 januari voor de hoofd klasse B is gespeeld. Béide protesten werden afgewezen, waardoor de re sultaten respectievelijk 2-2 en 2-1 in het voordeel van BW zijn geble ven. De N.O.C. radioluister- wedstrijd De uitslag van de N.O.C.-radioluis- terwedstrijd, welke heden donderdag, om 21.45 uur via de zender Hilver sum 2 zal worden uitgezonden, zal op maandag 13 februari a.s. worden bekend gemaakt. Tot en met 11 februari a.s. kun nen inzendingen op een briefkaart, voorzien van een toeslag aan geldige postzegels, worden ingezonden aan 't Nederlandsch Olympisch Comité te Amsterdam. Koningsscliieting te 'Sas van Gent In het verenigingslokaal „Den Rooien Oedt" te Sas van Gent hield de Sasse schuttersvereniging „De Kring" haar jaarlijkse koningsschie- ting. De steeds jong blijvende, taaie schutter A. J. Schatteman wist met zijn 2de schot de hoogvogel te doen tuimelen en werd aldus voor de 4de maal in het 27-jarig bestaan der vereniging „koning". Een na de ko- ningsschieting gehouden prijsschie- ting had het volgende resultaat: 1 O. L. Saey, 2 P. v. Laere, 3 P. Goos- sen, 4 P. Kersbulck, 5 R. Kriec- kaaert, 6 E. Martens, 7 J. Colpaert, 8 R. Goethais, 9 D. de Cooker, 10 A. J. Kegels, 11 P. Goethais. 12 A. J. Schatteman, 13 O. J. M. Kieboom, 14 H. Scheele, 15 W. Lammens, 16 C. Notschaele, 17 A. S. de Maes- schalck. DE WEDSTRIJD F.C. MILAN Ra pid (Wenen), voor de kwartfinales om de Europese voetbalbeker, zal geleid worden door L. Horn, Bent veld. Als grensrechters zijn aan gewezen K. Schipper en A. Forma- noy (IJmuiden). De wedstrijd wordt 12 februari te Milaan gespeeld. De wedstrijd kreeg dus een onpret tig einde. Hoe moeilijk is het uit te maken wie daarvan de schuldigen zijn. Alleen de niet-nuchtere suppor ters B., werden gestraft, maar zij waren stellig niet de enige schuldi gen. De spelers wanen geladen en de scheidsrechter, die door Wim van Est naar huis diende te worden ge reden, had het moeilijk. Er verstreek praktisch een jaar.. Feitelijk dacht niemand meer aan die onprettige wedstrijd. En daar opeens verscheen het Allianoe-clubblad met een artikel van zekere B.V.: een arti kel, waarin een wedstrijd van „ja ren en jaren terug" tussen Rood Wit en Rood Zwart (de kleuren van Al liance) wordt beschreven. „Ze zeggen nu wel in Roosendaal, dat het artikel zo maar een fantasiestuk is, maar dat dank je de koekoek, het ligt er duimen dik bovenop, dat het is ge schreven over die bewuste wedstrijd. Dat blijkt uit de inleiding", aldus het Rood Wit bestuur. „Ik vind het ook geen mooi stuk", verklaarde de heer J. Rademakers, voorzitter van Alliance. „Maar gaat het wel over die wedstrijd! Ik blijf er bij, het Rood Wit bestuur deed toen niets om de herrie te voorkomen". En.... alles goed en wel, ik ben niet verantwoordelijk voor de inhoud van dat blad". „We hebben voorzitter Radema kers", aldus de Willebrordiers: „al vóór de verschijning van het blad gewaarschuwd, want het wordt in Sint-Willebord gedrukt". (Advertenties) U voelt U weer stralend no een AKKERTJ£ TERNEUZEN, 25 jan. Kroten 7, rode kool 6-8, sav. kool 10-19, witte kool 5,5-6, breekpeen 2 6-10, prei 11-29, knol selderij 15-18, spruiten 15-36, uien 2 8-16, witlof 30-51, waspeen 10-21, golden deli cious H gr. 66-70 H 45-61 K 41-50 F35- 36, jonathan 40-42, F 28 goudrenet 37,5- 44, winter banana 45. zoete appelen 30-45, overige soorten appelen 20-26, st.-remy 30-35, 28-31. GOES, 25 jan. Groenten: spruiten A2 37-40, BI 27-29, afw. 19-28, witlof A2 47- 51, afw. 35-40, gr. sav. kool 19-23, rode kool 6-7, uien 11-16, peen 3-8, prei 31- 32, snijsla 48-51 waspeen 28-30, andijvie 39-52, bosselderij 12. DEN BOSCH, 25 jan, Op de markt van vandaag zijn aangevoerd 5733 stuks vee, zijnde: 2507 runderen, 345 vette kal veren, 653 nuchtere kalveren. 36 fokzeu- gen, 447 slachtvarkens 92 lopers, 1486 biggen, 155 schapen en' 12 geiten. De prijzen waren als volgt: melk- en kalfkoeien 740-1080, guiste koeien 680- 810, zware soorten boven notering, kalf- vaarzen 665-1050, klamvaarzen 515-590, guiste vaarzen 575-690, pinken- 450-575, graskalveren 230-380, nuchtere fokkalve- ren 100-145, nuchtere slachtkalveren 46- 53.50 zware soorten 78-92, lopers 72-85, biggen 35-58, drachtige zeugen 250-315, schapen 75-85, vette schapen 90-110. Aanvoer van slachtvee: 786 stuks. Prij zen: extra kwaliteiten vaarzen 3.10-3.20. le kW. 2.85-3.05, 2e kw. 2.70-2.80, 3e kw 2.45-2.60. worstkoeien 2.25-2.45, alles per kg geslacth gewicht. Vette kalveren pri ma soorten 2.45-2.65, vette kalveren mid denklasse 2.25-2.40, vette kalveren lich tere soorten 1.90-2.15 nuchtere slacht kalveren 1.325-1.42, zware soorten 160- 1.82, slachtzeugen 1.40-1.45, jonge slacht varkens 1.50-1.54, alles per kg lev. gew. Groter aanvoer van rundvee. Melk- en kalfkoeien handel stroef en niet geheel prijshoudend. Ruim aanbod van guiste koeien, de zware soorten werden flauw- duur verhandeld, in de lichtere soorten handel kalm, prijzen moeilijk te hand haven. Het goedsoortige jongvee werd lui-duur verkocht, in de mindere soor ten handel traag met iets lagere prijzen Vette kalveren handel redelijk, prijzen vrijwel onveranderd. Nuchtere stnent- kalveren handel vlot en ruim-prijshou- dend. Kort aanbod van schapen, handel willig met stijf-dure prijzen. Foiczeugen trage handel, prijzen moeilijk te handha ven. Ruimer aanvoer van lopers en big gen, over het geheel handel stroef met iets lagere prijzen. Minder aanbod van slachtvee, de handel zette vlot in, prijzen evenwel niet hoger, in de mindere soor ten handel kalm. Worstkoeien duurder Normale aanvoer van slachtzeugen, han del vlot. evenwel nauwelijks prijshou dend. Mannheim 264 (-0,05), Kaub 244 (+0,08), Trier 350 (+0,76), Koblenz 298 (+0,31), Keulen 286 (+0,22), Ruhrort 512 i 0,17), Lobith 1127 (+0,21), Nijmegen 898 i '0,23) Arnhem 896 0,22), Eefde 486 0,46), Deventer 383 (+0,40), Namen la Plante 230 (+0,22), Maastricht hoofdsluis 4393 0.05), Borgtaren 4225 1,22), Belfeld 1315 1,20), Grave 551 (40,53).

de Stem | 1956 | | pagina 3