Autoremmen traden te Goes onge wenst in werking Blijf meester Doka de Koning te Graauw wordt 104 jaar Het werk van de K. van K, (Eilanden) in 1955 Semper Gaudéte tjonge loot aan Clingc 's muzikale boom Reizend Zeeuws Volkstoneel speelt Maria Boodschap ZUID-BEVELAND DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 26 JANUARI 1956 Over koetjes en kalfjesverkeer en verbaaltjes Gevolgen voetbalwedstrijd afgelast - schade bijna f 1000- Verdiepingsdagen voor kunstenaars In de abdij van Berne Jeugdige musici vormen modern geselschap Muzikaal dorp College van beroep Vrijf Kou en Pijn Aan de gevolgen overleden Verkoop ambtswoning te 's Heerenhoek Uitbreidingsplan in de maak Kent U het verschil tussen haring en zalm 1203 Zaken ingeschreven in Handelsregister Drie opvoeringen te St.-Jansteen Voor Landjuweel Gymnastiekfeest te Goes Kasporgo organiseert het ZEEUWSCH- VLAANDEREN Zeldzame verkoping AXEL TERNEUZEN Anton Zischka sprak voor Z. V. U. AGENDA Heden I Tussen de bonte reeks van kleine overtredingen, die de kantonrechter te Middelburg, mr. J. Moolenburgh, behandelde, was er ook één van een merkwaardig kaliber. Dit betrof nl. de zaak omtrent de auto, beladen met voetballers uit Wissekerke, die op 22 okt. jl. te Goes strandde; de wedstrijd tegen Yerseke 2 moest toen worden afgelast. De auto, bestuurd door de 23-j. A. C. H. uit Wissekerke kwam plotseling tot stilstand, een achteropkomende auto, bestuurd door de heer de J. een zaadteler uit Goes, vloog er bovenop. Wat was de oorzaak? H. wist het voor de kantonrechter ook niet. „Ik weet het niet de wagen remde plotseling de remmen moeten plotseling in werking zijn getreden" zo verweerde hy zich. „Het was een gegier van jewelste!" zei de getuigende scholier J. B., die het ongeluk van nabij had zien ge beuren „ik heb het gehoord en ge zien". Tevens verklaarde hij, dat de stoplichten van de auto uit Wissen- kerke niet functioneerden.' Dit laatste werd nog eens onder streept door de bestuurder van de andere auto, die eveneens getuigde. Het gevolg was, dat het voorfront van de auto van de heer de J. vol komen in elkaar zat; de schade zal acht a negenhonderd gulden bedra gen. Voor het niet gaan branden van de stoplichten werd H. uiteraard niet veroordeeld: er bestond immers geen voornemen om te gaan stop pen. Maar voor het plotseling stoppen de ambtenaar mr. T. Lebret, zag hierin geen overmacht werd f 25,subs. 5 dagen geëist. Het vonnis was f 25,of 10 dagen. De havenmeester van Yerseke ver baliseerde op 14 oktober jl. de schip per J. J. de K., omdat hij, zonder vergunning de schroef liet draaien voor de loswal. Men doet dit vaak zonder vergunning, was de gedach tegang van de overtreder. Op bepaal de tijden wordt dit oogluikend toe gestaan. Maar met laag water wil men het niet hebben. De ambtenaar vond een wijziging in de redactie van het betreffend artikel van het havenre glement in de trant van „naar het oordeel van de havenmeester" ze ker geen overbodigheid en vorderde thans f 10,subs. 2 dagen. Het werd f 10,of 5 dagen. A. de K., een buschauffeur uit Mid- Op 9 en 10 maart zullen in de abdij van Berne te Heeswijk weer verdiepingsdagen voor kunstenaars gehouden worden. Deze worden ge organiseerd onder bijzondere aan moediging en met steun van de K.A.K.V.. Als onderwerp werd gekozen de Christus-figuur, welke in een drietal inleidingen zal worden belicht, n.l. de gekruisigde Christus door drs. Godfried Vollebregt, O. Praem, het H.Hart door Gilbert van der Velden O. Praem en de verheerlijkte Chris tus door drs. Aloysius Lesger O. Praem. Leden van de A.K.K.V. kunnen aan deze dagen deelnemen evenals ande re erkende kunstenaars en studenten van academies en andere instellin gen van kunstonderwijs. (Advertenties) over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten delburg, kreeg te Vlissingen een pro- ces-verbaal. toen zijn achterverlich ting niet voldeed. „Doorgebrand ik kon er niets aan doen", was zijn ver weer. De kantonrechter zag het als een billijkheid dat wanneer aanwijs baar is, dat de bestuurder geen schuld treft, de maatschappij in dit geval de Stoomtram Walcheren de boete betaalt. Het vonnis was f 10,of 5 dagen; de eis f 15,of 3 dagen. Ongeveer hetzelfde karakter droeg het verweer van de techn. ambtenaar van de Rijkswaterstaat J. G. V. uit Middelburg, die op 19 januari, toen hij in een dienstauto reed, eveneens voor een niet functionerende ach terverlichting op de bon ging. „Is de boete voor de Staat in formeerde de kantonrechter. „Neen, voor mezelf", zei V., die voorts nog aanvoerde, dat de auto regelmatig wordt gecontroleerd. Toch blijft het risico van een wei gerende verlichting steeds boven het hoofd van de bestuurder hangen. In dit geval luidde het vonnis f 10,— subs. 5 dagen. NOVUM. Tenslotte was er nog een Middel burgse koopman, de 38-jarige J. G. P. L„ die te Arnemuiden zijn auto bin nen tien meter van een straathoek had geparkeerd. De kantonrechter vond het maar hinderlijk voor anderen, maar de verdachte was het hiermee niet eens, want, zo zei hij, de auto stond bü een zijstraat, waaruit geen verkeer mocht komen. Ik rij 1000 km in de week en ben nog nimmer geverbaliseerd", zei hij op een toon, een voordrachtkunstenaar v/aardig. De kantonrechter kon zich daarom alleen reeds gelukkig prijzen, dat Middelburg hierin is voorgegaan en vonniste f 5,ubs. 2 dagen. Zondag 29 januari zal Judoca de Koning-Vermeulen, te Graauw, zo ho pen wij tenminste, haar verjaardag voor de 104-de maal vieren. Natuurlijk zijn we haar voor deze heugelijke dag eens extra wezen op zoeken; al lopen we er in de loop van het jaar wel eens meer aan. Maar dit laatste bezoek betrof dan toch in werkelijkheid haar verjaardag. Lichamelijk is er nou direct niet zoveel achteruitgang te constateren, al merken we elke keer, dat Doka nu toch echt oud Wordt. Ze zegt zelf heel weinig. Haar dochter waarbij ze inwoont, vertelt ons, dat het eten nog wel voldoende is. Twee jaar ge leden, toen een zware longontsteking haar bedlegerig maakte gedurende 'n paar weken en haar daarna nog lan ge tijd het lopen onmogelijk maakte, was het veel minder geweest. Ze is dol op vis en de gebakken paling is nog altijd haar lievelingskostje. Ze gebruikt dat voor haar ontbijt: een aardige portie gebakken paling met een drietal boterhammetjes. In de na middag rond 5 uur eet ze nog een paar boterhammetjes. Dat ze 's mid dags niet veel van de warme maal tijd meegeniet is wel begrijpelijk na zo'n zwaar ontbijt, 's Middags heeft Clineg staat bekend als een muzikaal dorp. Hoe muzikaal wel blijkt uit de oprichting van „Semper Gaudéte", de muziekschool-orkestvereniging, die alle kansen bezit een fleurig en stijlvol jeugdmuziekgezelschap te wor den. De nieuwe vereniging is al gestart met een groot aantal leerlingen, waaruit de muzikale gezindheid van Clinge blijkt. AI deze jeugdige Clinge- naren, die tot „Semper Gaudéte" toetreden, worden ingeschreven als leer lingen van de Stichting Zeeuwse Muziekschool. n .i i i worden, na een examen dat de heer De grote voorliefde, vooral van de jeugd, gaat in deze streek wel uit naar de moderne instrumenten, waar onder met name de accordeon, die dan in Semper Gaudéte ook een rui me plaats krijgt. Maar die muziek liefde zit niet alleen bij de jeugd. Want de stoot tot de oprichting van de muziekschool-orkestvereniging is uitgegaan van de ouders. Vele kin deren hadden al muziekles en de va ders en moeders redeneerden terecht dat het aardig zou zijn als daaruit 'n muziekgezelschap zou groeien. In de fanfare- en harmon ewereld heeft Clinge ook een uitstekende naam. „Weldoen door Vermaak" is bekend tot in verre omtrek en de Clingse fanfare heeft heel wat suksessen geboekt. Ook verscheidene solisten kwamen in hoge of zelfs de hoogste afdelingen met eerste prij zen uit de bus. Men heeft dit voor een groot deel te danken aan de di recteur, de heer Ed. v.d. Branden, die nu al 50 jaar ,,in de muziek zit" en behalve de fanfare ook het kerkkoor en zijn dameskoor tot grote resultaten heeft gevoerd. Het is daar om mede zijn werk dat er in Clinge zoveel muziek zit! ACCORDEONS Semper Gaudéte, de jongste loot aan de muzikale boom, wordt sa mengesteld uit moderne muziekinstru menten. Behalve een piano: accorde ons, tokkelinstrumenten en gita ren! Het repertoire van het gezel schap zal voor een belangrijk deel Nederlandse liederen omvatten, ook enkele klassieke stukjes en verder in het algemeen die muziek waartoe de instrumenten zich het best lenen. Kin deren vanaf 8 jaar kunnen al lid Mannaert die directeur van de ver eniging is, wordt afgenomen. Voor zitter van Semper Gaudéte is de heer Jos Heyens, een enthousiast man van wie veel stuwende kracht uitgaat. De geestelijk adviseur, ka pelaan O.A. Gilliet, was degene die de fraaie en toepasselijke naam van het jeugdig gezelschap uitvond. Clinge is nu al nieuwsgierig naar de eerste grote uitvoering van de jonge musici! Bij K.B. zijn op voordracht van het hoofdbedrijfschap voor akker- bouwprodukten tot bijzonder lid van het college van beroep voor het be drijfsleven benoemd de heren J. Buy- ze, te Goes. E. Suy te Kruiningen en J. Balkenen te Kapelle. (Advertentie) weg met DAMPO Dhr. v. Waesberghe uit M.-burg die vorige week te Etten met zijn auto te gen 'n lantaarnpaal opreed en daarbij een zware hoofdwonde opliep, is in middels in het St.-Ignatius-zieken- huis aan de gevolgen overleden. ze gdnoeg aan een beetje soep of een bordje karnemelksepap. 's Avonds neemt ze dan nog een kopje choco lademelk, meestal met een beschuit je. Het liefst maakt ze haar dag vol. Zeker vindt ze het te vroeg naar bed te gaan, zoalng haar schoonzoon nog in de kamer zit. „Piet is toch ook nog niet gaan slapen" oppert ze dan een tikje klagerig net als een kleine jongen, die het heus nog wat te vroeg vindt. Voor haar begint nor maal de dag rond 9 uur. Meent zij vergeten te worden, dan klinkt het uit de slaapkamer: „Moeder, mag ik opstaan asjeblief?" Ze spreekt haar eigen dochter altijd aan met „moe der". Voorts toont ze maar zeer matig belangstelling voor wat er om haar heen gebeurt. Dat is wel zo erg ver minderd. dat ze niet eens protesteer de tegen het feit, dat men haar oude regelateur, die een halve eeuw daar aan de muur op dezelfde plaats had gehangen, deed verhuizen' naar een andere plek. Aan geen meubelstuk was ze meer gehecht dan aan die klok. Toen ze nu veertien dagen geleden bezoek kreeg van een Belgisch fami lielid, die met een auto kwam voor gereden, meende ze, dat haar feest alweer daar was. „Is het vandaag mijn feest" zo hoorde ze even bij de huisgenoten. Nu wordt en is haar duidelijk gemaakt, dat zondag aan staande weer de grote dag is. De fanfare zal haar die dag natuur lijk een muzikale groet gaan brengen. In de jongste raadszitting werd meegedeeld door de voorzitter, dat op verzoek van de gemeente-genees heer W. Lucas Luijckx, om de ambts woning, Werrilaan 16, van de gemeen te te'kunnen kopen, na advies inge wonnen te hebben van een commis sie van taxateurs, besloten is deze woning met de daarvoor- en achter liggende tuin aan hem te verkopen voor de prijs van f 8000. Ingevolge de lager-onderwijswet 1920 zijn de volgende besluiten ge nomen: een voorschot te verlenen op de gemeentelijke vergoeding der ex ploitatiekosten aan de lagere scholen over 1956 ad f 12.600; het verlenen van een voorschot op de gemeente lijke vergoeding voor vakonderwijs k, aan de meisjesschool ad f 1422.66. Óver 1955 is dit bedrag definitief vastge steld. Op verzoek van het schoolbe stuur en in overeenstemming met het advies van de inspecteur is besloten de huur van het gymnastieklokaal m.i.v. 1 jan. '56 te verhogen van f 370 tot f 1270. In rpincipe is besloten ir. Klokke, opdracht te geven als stedebouwkun- dige, het opmaken van het uitbrei dingsplan te verzorgen, indien op be vredigende wijze financieel akkoord kan worden gemaakt. Toegekend wordt een premie voor bewoonbaarmaking aan gez. Chamu- leua voor de onbewoonbare woning Pr. Hendrikstraat 2. De kosten hier voor zijn begroot op f 6050, waarvan het rijk- en gemeentelijk aandeel in de premie bedraazt f2100. Kruin in gen-Perk polder VEERBOOT DORDRECHT LIGT VAAK TE LAAG Naar aanleiding van vele klachten die de A.N.W.B. heeft ontvangen over het beschadigen van auto's tijdens het opryden van de veerboot Krui- ningen-Perkpoider, heeft de bond zich tot de rijkswaterstaat gewend, met het verzoek om hiertegen maatrege len te treffen. De rijkswaterstaat heeft de Bond bericht, dat bij het in gebruik stellen van de verlengde veerboot „Dord recht" inderdaad is gebleken, dat het oprijden moeilijkheden met zich bracht. Was voor de verlenging de afstand van het dek tot de water spiegel vrijwel gelijk aan die der an dere veerboten, thans is die afstand vooral bij ongunstige waterstand groter geworden. Het blijkt tech nisch zeer moeilijk te zijn in deze toestand verbetering te brengen, zo danig, dat bij het oprijden van de an dere veerboten geen bezwaren gaan optreden. De rijkswaterstaat heeft echter toegezegd maatregelen te zul len nemen, teneinde de beschadiging van motorvoertuigen tot een mini mum te beperken. (Advertenties) Niettegenstaande Uw visboer's vleiende en alleszins gerechtvaar digde aanprijzing ,,haring als zalm" is er vanzelfsprekend In smaak nog wel enig verschil. Dat verschil in smaak hebt U ook bij verpakte soepen, maar zodra U OXO hebt geproefd weet U, dat elke OXO soep, wat betreft geur, smaak en kwaliteit tot „het neusje van de zalm" behoort. Neem die proef; verlang uitslui tend OXO en U hebt de beste soep gekozen. oxo SOEPEN „Chicken".kippensoep, Toma tensoep, Juliennesoep, Cham pignonsoep, Vermicellisoep, Aspergesoep, Bruinebonen soep Door de K.v.K. te Middelburg is ook in 1955 veel extra-werk verzet. Zo werden, met inzet van alle krach ten, de administratieve gegevens van het Handelsregister gelijkgeschakeld met de cartotheek van het centraal registratie-kantoor. Aan het eind van het jaar kwam men klaar met het in 't kaartsys teem onderbrengen van alle in het handelsregister ingeschreven gege vens. Met ingang van 1 januari 1955 werd een aanvang gemaakt met het in schrijven van alle ondernemingen die op grond van de bepalingen der op die datum inwerking getreden wijzi ging van de Handelsregisterwet in- schrijfplichtig waren geworden. Dientengevolge zijn in de loop van het jaar 1203 zaken ingeschreven te gen 489 het jaar tevoren en 234 op geheven tegen 363 over 1954. Het aan tal ingeschreven wijzigingen was ten gevolge van de eerder genoemde ver gelijkingsprocedure veel hoger dan voorgaande jaren n.l. 4517 tegen 2136 in 1954. Door naamloze vennootschap pen en coöperatieve verenigingen werden 114 jaarstukken gedeponeerd, het vorig jaar was dit aantal 128. Het aantal inzagen van dossiers steeg van 4870 in 1954 tot 5374 in 1955. Er werden 20677 uittreksels en af schriften afgegeven tegen 2725 in het jaar tevoren. 5? Het Reizend Zeeuws Volkstoneel neemt dit seizoen deel aan het Zeeuws Landjuweel met „Maria Boodschap" van Paul Claudel. Het lag in de be doeling dit stuk reeds vorig jaar te brengen, doch ziekte van een der hoofd rolspeelsters verhinderde dit voornemen. Zaterdag, zondag en maandag a s worden in het patronaatsgebouw te St.-Jansteen opvoeringen van dit bijzondere toneelstuk gegeven en er zal ongetwijfeld grote belangstelling voor bestaan. Het Reizend Zeeuws Volkstoneel durft heel wat aan. Een spel als dit vereist een spelpeil dat ver bo ven het middelmatige uitgaat. Het is hierbij niet, zoals met vele stuk ken, mogelijk het op aanvaardbare wijze te vertolken. Wordt het niet goed gebracht, dan wordt het ver knoeid. Het vraagt dus van de ac trices en acteurs het allerlaatste van wat ze geven kunnen en zij beseffen dan ook de ernst van deze onderne ming. Dit blijkt trouwens ook wel uit het feit dat men vorig jaar besloot dan maar niet aan het Landjuweel deel te nemen, omdat een belangrijke rol niet met de juiste persoon bezet kon worden. De studies hebben uiteraard een enorme toewijding van de medewer kenden gevraagd; een stuk te bren gen van een dergelijk niveau is een loffelijke daad van het R.Z.V.T., welke hopelijk niet al te veel onvoor delige financiële konsekwenties met zich meebrengt. SF EL VAN SYMBOLEN Dit stuk van Claudel speelt in het Frankrijk van rond 1400, toen het rijk zowel als de Kerk in grote nood verkeerden. De oude boer Anne Vercors besluit een offer te brengen en gaat een pelgrimage doen welke zeven jaar duurt. Jacque: Hury. die de vrome dochter Violaine zal hu wen, zal het bedrijf overnemen. Doch de tweede dochter van de boer, de zwarte Mara die het oog slechts richt op wat de aarde biedt, begeert met de jonge man te trouwen. Vio laine offert haar jeugd en haar leven door de melaatsheid van de bouw meester Pierre de Craon op zich te nemen. Mara trouwt dan met Hury en als hun zoon sterft wordt het kind weer ten leven gewekt aan de boezem van de wegterende en blinde Violaine, die afgezonderd in een me- laatsenverblijf haar einde wacht. „L'annonce fait Marie" van Claudel is een spel van het offer, een spel van symbolen, dat door zijn grootse visie en gave typering de toeschouwer aanspreekt en ontroert. GEEN TOURNEE De hoofdrollen zijn in handen van drs. L.Lockefeer, die tevens de regie voert, Wim Borgstijn, Jo de Block, José Menu, Annie Maes en Riet Loc- kefeer. Vérder werken mee mevr. M. Boone-Willemstein, Lia Buysrog ge, Rudy Buys, Rudy Picavet en Ka- rel Lockefeer. Er is een buitengewoon fraai de cor ontworpen. De uiteraard hoge montagekosten voor dit stuk maakt het het R.Z.V.T. onmogelijk een tour nee te maken. De drie opvoeringen zullen daarom ook veel belangstelling uit de wijde omgeving trekken. Het aantal gegeven handelsadvie zen en inlichtingen over statistieken, invoerrechten e.d. bedroeg 2681 te gen 2436 in 1954. Het aantal afgegeven certificaten van oorsprong was voornamelijk ten gevolge van het vervallen van certi ficaten bij de mosselexport, belang rijk lager, nl. 2726 tegen 6548 het jaar tevoren. Er werden 6 vergunningen voor uitverkopen en 19 vergunningen voor opruimingen afgegeven, tegen resp. 9 en 5 in 1954. Aan het ministerie van justitie werden 8 adviezen verstrekt omtrent de handelsnaam bij de oprichting van naamloze vennootschappen, tegen 11 in 1954. Het aantal aanvragen krach tens de Woonruimtewet bedroeg 4 tegen 5 in 1954. GROTE ANIMO VOOR VESTIGINGSVERGUNNING Aan het ministerie van Economi sche Zaken werden in 642 gevallen advies uitgebracht voor de zgn. mi nisteriële verklaringen inzake de ves tigingswet. Bij de Kamer kwamen 637 aan vragen om een vestigingsvergunning in, bovendien waren nog 65 in het voorafgaande jaar ingekomen aanvra gen nog niet afgehandeld. Verleend werden in 1955; 648 ver gunningen, waaronder 15 voorlopige vergunningen, terwijl op het einde des jaars nog 40 aanvragen in be handeling waren. In toenemende ma te werden in het afgelopen jaar door de daartoe bevoegde politie-organen overtredingen van de vestigingsrege lingen geconstateerd. Dit is voor de Justitie aanleiding geweest de berechting van deze ge vallen aanzienlijk te verscherpen en de strafmaat in vele gevallen te ver hogen. Met nadruk wordt er dezer zijds nog eens op gewezen hoe roe keloos het voor toekomstige onderne mers is zich zonder voldoende voor bereiding en dikwijls zonder de be nodigde vergunningen te vestigen. In 1955 werden voorzoveel de Eilan den betreft niet minder dan 86 geval len berecht. Krachtens de overbruggingsrege ling van het ministerie van Maat schappelijk Werk is het afgelopen jaar omtrent 262 aanvragen advies uitgebracht aan dat ministerie, terwijl in 188 gevallen een beslissing werd genomen, waarbij exclusief de giften uit het Rampenfonds, een toaal bedrg van rond f. 276.000,- werd uigekeerd. Door de Kath. Gymnastiekvereni ging ,,Kaspor„o" te Goes wordt in juli a.s. een groot internationaal gym nastiek- en volksdansfeest georgani seerd. Op vrijdag 20 en zaterdag 21 juli zal men op de markt in de Ganzen- stad kunnen genieten van veel schoons op gymnastiek- en volksdansgebied waaraan zullen medewerken Belgi sche- Duitse- Oostenrijkse en Neder landse groepen. De Salzburgervolksdansgroep zal ook nog optreden in Domburg. Hulst en Oostburg. In Oostburg in com binatie met de volksdansgroep van „Kasporgo". 's Heer Arendskerke BENOEMING Ter vervulling van de vacature, ontstaan door het overlijden van ad judant P. M. Dekker, is tot groeps commandant van de groep 's Heer- Arendskerke der rijkspolitie benoemd adjudant J. J. de Bukviel. De heer de Bukviel is thans groepscomman dant te Haamstede. Rilland TONEELUITVOERING De voetbalvereniging „Rillandia" hield een uitvoering in de zaal van de heer Colpaart. De voorzitter, de heer J. J. v. Gorsel, riep de vele aanwezigen een hartelijk welkom toe, en in 't bijzonder dc toneelvereniging „Kunstvrienden" uit Ierseke, die deze avond verzorgden, mot het opvoeren van een klucht in 3 bediijven, getiteld ,.'n Huis vol herrie". De tonelisten hadden eer van hun werk. Toen het einde gekomen was en de voorzitter zijn dank uitsprak voor dit optreden, was hij zeker de tolk van 't publiek, dat zeer veel genoten had. 't Gedurig applaus was wel een bewijs daarvan. De belangstelling was zeer groot. Na afloop volgde een gezellig slot. K ivadendamme FEESTVERGADERING K.A.B. Op de jaarlijkse feestvergadering van de K.A.B. sprak de voorzitter zijn vreugde uit over de steeds groter wordende activiteit der K.A-B., daar vooral het laatste jaar overal stij gende tendens valt waar te nemen en spoorde de leden aan ook het ko mende jaar hun volle medewerking te geven. Hierna gaf de voorzitter het woord aan burgemeester Stieger, die in een boeiend betoog de belangen van de K.A.B. schetste. Spreker drong er op aan, dat vooral de jongere leden zich zoveel mogelijk op sociaal en cultureel gebied zullen ontwikkelen en de kansen te benut ten om de cursussen te volgen, welke onder leiding van de K.A.B. worden gegeven met het oog op de voort schrijdende emancipatie van de ar beider. De vrolijke noot werd verzorgd door de toneelgroep St.-Paulus uit Middelburg, die met groot sukses het blijspel opvoerde: .Telefoon voor me neer. telegram voor mevrouw". Alle medewerkenden waren voor hun taak berekend. Het viel op, dat de juiste personen hun rol speelden, daar dit bij kleinere gezelschappen dikwijls te wensen overlaat. Het geheel viel goed in de smaak bij het publiek, wat het enthousiast applaus na afloop wel bewees. De K-A.B. van Kwadendamme kan weer op een geslaagde avond terug zien. Hoofdplaat GESLAAGD Voor het staatsexamen onderwijze res, dat te Eindhoven werd gehou den, slaagde onze dorpsgenote mej. M. L. Verstraete. TONEELUITVOERING Door de plaatselijke toneelvereni ging DES werd de eerste uitvoering in dit seizoen gegeven. Voor een goed bezette zaal werd twee avonden ach tereen ten tonele gebracht het drama in 3 bedrijven „Gesloten ogen", van Nic. Stam. In aanmerking genomen dat het overgrote deel der spelers voor de eerste maal op de planken stond werd het stuk niet onverdien stelijk gespeeld. AANVOER BIETEN In het afgelopen jaar werden in de haven van Hoofdplaat 8.810.000 kg bieten verscheept. Vestdorpe WAAR WOESTIJNEN BLOEIEN GAAN De op dinsdag in het patronaats gebouw gehouden missiefilm trok weinig belangstelling. De oorzaak hiervan mag zeer zeker niet gezocht worden in het onderwerp van deze avond, maar wel in „de in zeer erbar melijke toestand verkerende zaal". Met geen mogelijkheid kan een op voering of film in deze zaal slagen. Gewapend met paraplu of wind scherm is men nog niet veilig. Is het dan niet jammer, dat een film als „Waar woestijnen bloeien gaan", die toch gerekend wordt tot een der hoogststaande documentaire missie films, reeds bij voorbaat van belang stelling is uitgesloten. Deze cultureel-religieuze film han delt over de missiegebieden in Pakis tan. Men ziet op deze rolprent grote woestijnen, welke langzaam stuk voor stuk bevloeid worden en zodoende vruchtbaar gemaakt worden. Daarne vens ziet men de moeilijke en zware arbeid van de missionarissen en zijn helpers, die de woestenijen van het heidendom trachten vruchtbaar te maken, door het verkondigen van Gods leer. Men ziet hoe scholen en kerken worden opgericht, en hoe ziekenhui zen worden ge.bouwd. Ziekenhuizen, die eerst zeer primitief waren inge richt, worden gemoderniseerd. Velen komen naar de ziekenhuizen en scho len, omdat, en daarom alleen, omdat zij weten dat dit de beste zijn. De grote afstand, de diepe kloof die be staat op godsdienstig terrein oliijft echter En toch werken deze helden' van Jezus Christus voort in de woeste gebieden van de Islam. Uit alle opnamen van deze missie film bleek het harde en bijna niet zichtbare werk van de Nederlandse missionarissen dat zij hebben te ver richten na een 'ange en zware studie. Eamswaarde VADERCURSUS Voor het eerst in deze parochie is thans gestart met een vadercursus, welke georganiseerd is door het plaatselijk Wit-Gele Kruis. De op komst is goed en wat bijzonder ver meld dient te worden is dat de va ders steeds diepgaande discussies op zetten waaruit onomstotelijk vast komt te staan de belangrijkheid van de cursus. De cursus wordt gegeven door zr. Vernimmen en zr. v. d. Branden. Zr. v. d. Branden, die plaatselijk wijk verpleegster is en die de gehele cursus georganiseerd heeft, is zeer tevreden met dit experiment, dat on getwijfeld het begin is van meerdere soortgelijke cursussen. K opwacht TOGA VOOR AMBTENAAR Vorig jaar werd in een vergade ring van de raad der gemeente alhier besloten een ambtsgewaad aan te kopen voor de ambtenaar van de burgerlijke stand. Thans is het zover dat de ambtenaar zijn toga heeft ontvangen. Bij het eerste huwelijk in 1956, is de ambtenaar in zijn nieuw gewaad verschenen. W estdorpe JAARVERGADERING „EIKELS WORDEN BOMEN". Eikels worden Bomen hield een ge animeerde jaarvergadering. Uit het jaarverslag van de penningmeester bleek dat er een batig saldo van f 250.56 is. De periodiek aftredende bestuurs leden de heren Robert van Waes en G. G. van Haelst werden beiden her kozen. Het bestuur werd uitgebreid met de heer Armand Thomas. Tot lid van de kascommissie werd benoemd J Jonkheijm. De leden, die tijdig de repetities be zoeken, zullen f 0.10 ontvangen. Het niet bezoeken van de repetities gaat voortaan f 0.10 kosten. Sint Jansteen Nadat aan ontvangen aanmaningen en dwangbevelen tot het betalen van de straat- en rioolbelasting ten be drage van 2.73 door het raadslid Stevens geen gehoor werd gegeven werd door deurwaarder de Graaf een een verkoping gehouden. De verko ping begon met het meubilair en als eerste kwam een stoel aan de beurt. Deze bracht de somma op van 110 gulden en hiermede was de verko ping ten einde. JAARLIJKSE TEERDAG. Zaterdag a.s. zal de Steense mu ziekvereniging haar jaarlijkse teer- dag houden. Reeds 's morgens wordt hier mee aangevangen en na de H. Mis zal de verdere dag met muziek, drank, een maaltijd en een muzikale rondgang door het dorp worden voort gezet. SCHOOL-VERKEERSEXAMEN Op voorstel van de commissie een heid in de verkeersexamens, zal voor de leerlingen van de diverse lagere scholen, het verkeersexamen 1956 worden gehouden op dinsdag 6 maart a.s. Dit betreft dan het schriftelijk examen, het praktische gedeelte zal daarna worden afgenomen. „IVARSDOCHTER" Voor een vrijwel uitverkocht Ge- zellenhuis bracht het r.-k. toneelge zelschap Thalia het Zweedse toneel stuk „Ivarsdochter" van Arie van der Lugt, voor het voetlicht. Het stuk brengt de sfeer van een echt landelijk milieu, waar de bevol king nog achter is en het bijgeloof nog erg in zwang is. Er komt zelfs een heks aan te pas. Het toneelstuk werd zeer verdien stelijk door' de vijf dames en zeven heren gespeeld, temeer omdat vertol kingen gebracht werden van enige zeer ongewone rollen, die het niet alledaagse gegeven van het stuk met zich bracht. Zowel voor regie als ensemble is de opvoering een sukses geworden. De regie was in handen van de heer P. de Rijcke. De leden van de Z.V.U. hebben in de benedenzaal van „Hotel Rotter dam" een zeer boeiende causerie kun nen aanhoren van de vermaarde jour nalist en publicist Anton Zischka over „Ontmoetingen met beroemde en gro te onbekenden". Journalist die welhaast alle landen der wereld bereisde, schrijver van boeken als „De wereld blijft rijk", „Afrika", „Alarm in het Avondland" „Wissenschaft bricht Monopole" enz. student van Eton, Oxford en Mun- chen, kunstenaar en zoeker naar de ware mens, reisde hij op 27-jarige leeftijd in 1931 naar China om voor meer dan zestig nieuwsbladen een verslag te geven van de overstro mingen van de Jangtse Kiang. Kort daarna was hij de eerste bui tenlandse oorlogscorrespondent in het conflict China-Japan. Anton Zischka ontmoette alle groten der aarde. Sta lin en Rockefeller, Eisenhouwer, Neh- roe, Gandhi, Iben Saoed, de Griekse scheepsmagnaat Onasis en Nobel prijswinnaars. In al deze mensen zocht en ontdekte de heer Zischka de mens, hun drijfveren, hun idealen en hun suksessen. Door het bereizen der vele landen en door kennis te ne men van levenswijzen, moeilijkheden en verlangen der verschillende volken heeft hij een universele kijk gekre gen op het wereldgebeuren. Zijn er varingen heeft hij in een boeiend re laas aan zijn hoorders meegedeeld. Namens dc Z.V.U. heeft de heer mr. P. van Meerwijk, de heer Zisch ka ingeleid en bedankt voor zijn boei end relaas. Van onze adverteerders TOUR DE FRANCE-RENNERS NAAR HULST Zaterdag komen Kees Pellenaars en enkele leden van de Nederlandse Tour de France-ploeg naar Hulst, om te „assisteren" bij de opening van het gemotoriseerd rijwielbedrijf van Alfred L.J. Fassaert aan de Stations weg. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 8 uur: Gravin Maritza. GENT Kon. Ned. Schouwburg 7.30 uur: Majoor Barbara. HULST Bioscoopgebouw, voor Film kring- „Hulst en Omstreken", „Rasho- mon". GOES Grand: De koninklijke reis. MIDDELBURG Elektro: Rhapsody in blue. VLISSINGEN Alhambra: Bastogne. Luxor: Saadia. TERNEUZEN Luxor 7 uur: Gejaagd door de wind. Concertgebouw 7.30 uur: Gejaagd door de wind. kan P J Het .natose- speeld roep. I leerde, Inenten landgoe de vers geheel zijn r Er eisen ren

de Stem | 1956 | | pagina 2