Koopman uit Goes lichtte in 't klein „kleine luiden" op K.I.-vereniging in w.-Z.-Ylaanderen Tour-weg Advertentiën Waarom Kloetinge terugliep in zielental J De alcohol wilde weer heel wat Noodplan-perikelenover een feestjeeen gast en een steen ZEEUWSCH- VLAANDEREN DIT JAAR GEEN WERELDKAM PIOENSCHAP WIELRENNEN? Kajotters naar Tanganyika EERSTE ASSISTENT DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 25 JANUARI 1956 St Genesius streeft omhoog Gnr?oneeI.ka" gerUS' tr°tS Zij" op Dijkwerken bij Cal W. A. Polder Indien UCI-voorstel blijft gehandhaafd De Deense Wielerbond heefteen dreigement geuit Lezingen van dr. Wagenaar en ir. Harmsen Jo Maas uit Terneusen teamleider Graauw-Perkpolder Busverbinding in gevaar Aanleg van straten en woningbouw Duitse voetballers „repeteren." Piet van Kempen wil doorzetten Tilburg ziet B-ers Zuid Ned-Luxemburg toch in Den Bosch Afd. Zeeland KNVB Program zondag 29 januari Scliieting in Heinkenszand MARKTEN WATERSTANDEN OCHTENDHOEST? dan PACTOLAN SPREEKKAMER REIZEND ZEEUWS VOLKSTONEEL MARIA BOODSCHAP Het Bestuur van het Waterschap „LAMSWAARDE c.a." V&D INKOPER INKOOPSTER Metaalhaudel M. L. POLAK ZN. N.V. Drie maanden onvoorwaardelijke gevangenisstraf hoorde de 59-jarige Goese koopman J. v. G. tegen zich eisen, toen hij voor de politierechter te Middelburg, mr. P. van Empel stond. Onder valse voorwendsels had hij in de maand december van 1955 o.a. te Vlissingen van verschillende een voudige mensen kleine geldsbedragen weten los te krijgen hij zei dan dat hij deze nodig had voor een „handeltje". Met veel mooie praatjes werd het totaal een aanzienlijk bedrag. Het was niet de eerste keer, dat v. G. zich aan een dergelijke oplichterspraktijk bezondigde. Hij heeft hiervoor enige zware straffen achter de rug, indrukwekkend in hun lengte. Zo kwam de officier, mr. J.L. Andreae, tot zijn eis. De raadsman, mr. J. J. van Luijk schetste de tragiek in het leven van v. G., de structuur voor zijn ver dediging putte pleiter uit het Ame rikaanse toneelstuk „De dood van een handelsreiziger." Hij drong, na dit uitrafelen van de levensdraad van de koopman, aan op clementie. De politierechter veroordeelde v. G. tot zes weken gevang. De heer V., die te Breskens in het noodplan woont, heeft een gedenk waardige viering van zijn echtgeno- te's geboortedag achter de rug. Ge kent dat: men vraagt dan wat vrien den. er is koffie met kandij.... Het werd een leutige bedoening, vooral toen er alsmaar meer vrienden bin nendruppelden. Totdat, ja totdat zich onder deze druppels de 28-j. visven- ter D.S. uit Breskens bleek verscho len te hebben.... Deze gast was, wel licht alleen reeds omdat hij stom dronken was, beslist niet welkom. Men zei dat de man, ronduit en on omwonden, spontaan en eerlijk als man tegenover man. EEN GEWEERDE. Ach en hoe voelde S. zich toen! Hij was een geweerde, een uitgesto tene.... Aanvankelijk trok hij terug tot de keuken, waar hij zich op een stoel verankerde. Maar ook dit was hem niet gegund. Met zachte drang is hij toen ook nog die keuken uit gewerkt, waardoor hij o.a. een won de aan het hoofd opliep. Toen is het gebeurd. Het werd S. te gek. Hij tolde daar buiten wat over de straat, de blik deemoedig op de plavuizen gericht. En op die plavuizen, daar lag de steen, die even later met veel lawijt drie ramen van de behuizing der feestvierenden vér- nielde.... Zoiets heeft men liever niet, en zo stond S. dus voor de politie rechter. „Ik weet er niks van", zei hij, „ik was dronken". „U drinkt teveel", vond de poli tierechter. De officier memoreerde, dat S. in maart en december van het vorig jaar gelijksoortige delicten heeft gepleegd. Zesmaal is S. nu reeds veroordeeld, telkens met de drank als achter grond voor zijn weinig verheffende daden. In dit geval was er een poli tiehond, die na de lucht van de steen in de neus te hebben gekregen, regel recht naar S. toedartelde.... Twee weken gevang achtte de offi cier op zijn plaats, evenals de toe wijzing van de civiele vordering van 10,40, vormende de rekening der glazeniers.... Mr. P. C. Adriaanse vroeg als plei ter een stok achter de deur in de vorm van een voorwaardelijke straf. Het vonnis was conform de eis. Lood was de materie, waaraan de 59-j. stellingbouwer L.B. uit Terneu- zen zich te Goes vergreep. Hij deed dit op 3 dec. j.l. en het lood 57 kg, behoorde aan zijn baas. Hij verborg deze last in een sloot en wilde het later weer terugbrengen, zoals hij tot zijn verdediging aanvoerde. De eis was 75,- subs. 15 d., het vonnis conform. „Een poosje niet naar de café's en je hebt het er uit" was het advies, dat hij van de politie rechter meekreeg.... REKENING. Een potige jongeling, de 28-j. land arbeider A.G. uit 's Heerenhoek, gaf op 4 dec. j.l. een 18-jarige knaap die op zijn fiets stapte, een duwtje. Dit is op zichzelf niet verwerpbaar, ware het niet, dat het duwtje enigs zins aan de forse kant was geweest... De geduwde sloeg over zijn stuur heen, kwam zeer ongelukkig te val len, brak gelukkig de nek niet maar wel enige tanden. Rekening tandarts 35,-. Eén getuige kwam de ver klaring van de geduwde ondersteu nen, twee andere - neefs van de ver dachte - zeiden onder ede niets gezien te hebben. Aan een van deze twee getuigen a décharge vroeg de poli- Graauw POTVERTEREN FANFARE De fanfare had haar jaarlijkse teerdag van leden en bestuur. De dag werd begonnen met een H.Mis, waar in vele leden aanwezig waren, 's Mid dags om 1 uur was het eigenlijke sa menkomen. Natuurlijk ontbrak prak tisch niemand; met ongeveer 40 man werd de zaak aangepakt. Onder het spelen van leuke marsen, trok men door het dorp om de verschillende leden - herbergiers een bezoek te brengen. Om rond 6 uur was het voornaamste programmapunt daar: de gemeenschappelijke maaltijd in 't ca'® van Frans van Glansbeek. We hoorden achteraf, dat de keuken en de bediening uitstekend waren en niemand schijnt last van maagtraag heid of iets dergelijks te hebben ge had. Ook na het eten vermaakte men zich kostelijk, zodat de meesten het wel jammer vonden, dat de klok van 1 uur tot opstappen dwong. Het is een fijne dag voor onze muzikanten en bestuur geweest, die verschillende leden deed zeggen: „Jammer dat we elk jaar zo maar één dag hebben!" De toneelvereniging „St.-Genesiuf te Graauw, die n,u vijf jaar bestaat maakt kennelijk ernst met haar plan nen om, hoewel in een klein dorp spelend, het peil op te voeren en alle gedachten aan het „patronaatstoneel" uit te bannen. Dat wil niet zeggen dat men nu al begint aan zware stukken; dat zou vooralsnog onverstandig zijn. Maar de stukkenkeuze duidt erop dat men de „draken" kwijt wil en dat men wat er gespeeld wordt ook behoor lijk wil spelen. En het lukt. Want de opvoering van „Eindexamen" heeft bewezen dat St.-Genesius weer een stukje verder is. Dit stuk is weliswaar een blijspel en goed beschouwd is het een hoop gezellige onzin, maar er zit voldoen de spitse humor in om er, als men het toneelspelen niet beheerst, met beide benen over te struikelen. Maar de Graauwse tonelisten zijn rechtop blijven staan. Ze brachten bijna gave opvoering. PRIMA ROLLEN Jo Willemse gaf een prima rector te zien, een zware rol met een maxi mum aan typering; alleen het spre ken ging een ietsje teveel staccato. De mimiek was zeer goed. Theo Wil- lems speelde prof. Enderié en hij le verde daarin gedegen spel waarin als enige gebrek het juist wat te strak volgehouden tekort aan zelfbe wustheid stoorde. Met name had hij in het laatste bedrijf tegenover zijn chef toch wel wat meer de gelijke in eruditie mogen uitbeelden. Jos. Buys was een prima Krumbiegel, de pedel van de school, die spontaan uit de hoek kwam. De trouwlustige we duwe Hofiman-Salzer werd uitstekend vertolkt door Angèle van Immerseel, rustig en beheerst en Phelo de Backe was een levensechte huishoudster. Tenslotte de hoofdpersonen: Ed Totté, die de verlegen student Franz speelde, moest even inspelen maar leverde daarna warm en bewonde renswaardig spel. Hij was buitenge woon goed ingespeeld op Lotteke de vfotte bakvis, door Wièske Schillemans vertolkt. Zij ic een nieu welinge in St.-Genesius en over deze aanwinst mag men niet mopperen. Ook zij moest een kwartiertje inspe len, maar beheerste daarna niet al leen haar rol, maar in bepaalde scenes onbewust het toneel Regisseur J.Koene had in het stuk een persoonlijke visie gelegd Hii heeft zijn speelsters en spelers goed in de hand. Jammer was alleen dat de Vlaamse vertaling uit het oor spronkelijke Duits enkele storende germanismen bevatte. De heer de rotter had voor uitstekende decors en een goede grime gezorgd. Zuiddorpe tierechter: „Dus die jongen moet zijn tanden ergens anders zijn kwijtge raakt - of heb jij het gedaan?" Eén getuige verklaarde positief het gebeuren te hebben gezien, de andren zeggen niets gezien te hebben - zo kwam de officier tot zijn eis, ƒ40,- of 8 d. G. benutte zijn „laatste woord" door te zeggen, dat hij „glad" on schuldig wasDan verschillen we toch van mening." was het weer woord van de politierechter, die hem conform veroordeelde. SCALP. Men kan zich soms verbazen over de vinnigheid, waarmee vrouwen el kaar iets in een tweegevecht bestrij den. Gelukkig geldt dit slechts voor enkele uitzonderingen, anders zouden de fabrikanten van haargroeimiddelen de zaken beslist moeten gaan uit breiden! Zeker na het gevecht, dat mevr. C.W.-R., een 64-j. weduwe uit Bres kens op 12 dec. j.l. met haar buur vrouw leverde. Die buurvrouw stond wat op haar bezem te leunen, toen mevr. W. over haar straatje paradeerde. Ach, hoe gaat dat enkele vleiende woorden en de lust elkaar lichamelijk te kwel len komt spoedig boven. Mevr. W. vatte haar slachtoffer bij de hoofdha ren en trachtte aldus in het bezit te komen van een scalp. Dit mocht haar slechs ten dele lukken. Enige pluk ken haar vormden het povere resul taat van deze poging. Een ander re sultaat waren de vijftien guldens subs. 3 d., die de officier eiste, ,,'t Gaat best" vond ze. „Dan zal ik me haas ten U conform te veroordelen" zei de politierechter. Omler leiding van de heer J. .1. Lindenbergh heeft het bestuur van de waterkering der Cal. W. A. Polder te Biezelinge gesproken over de plannen tot verhoging en vernieuwing van de zeedjjk langs de westerschelde. Hier mede zal volgens de plannen in 1957 een begin worden gemaakt- Verder sprak men ook over het plan om een nieuwe dijk te leggen vanaf de zee dijk van de Willem Annapolder naar de zeedijk bij de Boonepolder bij 's Gravenpolder. Hierdoor zou een op pervlakte schorren van 30 ha ingepol derd kunnen worden. De dijkendienst heeft dit plan in studie. In de vacature P. Scheele-de Putter is de heer J. J- Lindenbergh te We- meldinge benoemd tot voorzitter. De heer J. a. v. d. Maas te Kapelle werd opnieuw benoemd als lid van de wa terkering en voor het waterschap 's Gravenpolder werd de heer Th. de Klerk aldaar benoemd. De begroting voor het dienstjaar 1956 werd vastgesteld op een bedrag van f 25-959,53 in inkomsten en uitga ven. De beschadiging tengevolge van het op de dijk lopen van een schip in het afgelopen najaar zal worden hersteld door de fa. Verstraten te Hansweert. De kosten zullen bedra gen f 10.000, In de vergadering van stemgerech tigde ingelanden van deze polder werd de begroting voor het dienstjaar 1956 vastgesteld op f 68.099,47. Het dijkge- schot voor 1956 werd vastgesteld op f 77.50 per ha- Onlangs hebben wij bericht, dat het in het voornemen van de Union Cy- cliste Internationale, het overkoepe lend orgaan van alle wielersportbon den lag, om de aanstaande wielerweg kampioenschappen, die dit jaar in Denemarken op het bekende Lingby- circirt worden gehouden, verreden werden als tijdrit. De heer Joinard, voorzitter van de Union Cycliste Internationale, tevens voorzitter van de Franse wielerbond, heeft dit verklaard op het jongste voorjaarscongres van de UCI. De Deense wielerbond, die dit we reldkampioenschap verleden jaar toe gewezen kreeg, heeft zich tegenstan der van dit voorstel verklaard en een protest tegen het voorstel van de heer Joinard ingediend. De Deense wieler bondsvoorzitter, de heer N. Holm heeft echter van de voorzitter der UCI een schrijven ontvangen, dat niet hij, maar de Union Cycliste Interna tionale uitmaakte op welke manier men het aanstaande wereldkampioen schap op de weg zal laten verrijden. Inderdaad heeft de UCI dat recht, doch om op een circuit als 't Lingby- parcours een kampioenschap als tijd rit te laten verrijden, zo verklaart de heer Holm, is een grote dwaasheid. In de na-oorlogse jaren, aldus de heer Holm, en wel in 1949, heeft men nimmer een spannender en schoner wereldkampioenschap als dat van De nemarken kunnen aanschouwen. In 1949 zagen wij een beslissende strijdfase met Rik van Steenbergen (B.), Fausto Coppi (It.), Ferdi Küb- ler (Zw.), Briek Schotte (B.) en onze landgenoot Gerrit Schulte. De vijf De K.I.-vereniging in west Zeeuwsch-Vlaanderen, intussen gestegen tot bijna 500 leden, hield in hotel „De Eenhoorn" te Oostburg haar jaarverga dering, waarin ir. W.L. Harmsen, rijkszuivelconsulent en dr. G. Wagenaar directeur van de Gezondheidsdienst voor dieren in Zeeland, interessante lezingen hielden. WAAR WOESTIJNEN BLOEIEN GAAN In het parochiehuis, draaide ten bate van de missie op Ned. Nieuw- Guinea de Pakistanfilm ,,Waar woes tijnen bloeien gaan". Ofschoon deze hoogstaande docu mentaire rolprent van de cineast mr. A. Hustinx tot het beste behoort wat hier ooit aan missiefilmen is vertoond, was de zaal slechts matig bezet. NACHTELIJKE BEDEVAART Vier groepen verkenners uit Vlis singen, Middelburg, Goes en Hulst, kwamen per bus 's avonds in onze gemeente aan met het doel vandaar- uit te voet en langs landwegen een bedevaartstocht te houden naar O.L. Vrouw van ter Eeken (St. Jansteen). Zij vertrokken precies te midder nacht. Aardenburg verkeerscursus In een bijeenkomst in het sport- paviljoen welke werd geopend door de gemeentesecretaris J. M. Paridaen, bij afwezigheid van burgemeester j. van Dongen werd besloten tot het geven van verkeerscursussen voor ouderen. Adjudant L. Meertens der Rijkspolitie zette een en ander uiteen. De lessen zullen worden gegeven in het sportpaviljoen te Aardenburg ook voor de deelnemers van Draaibrug. Bode en Sint Kruis en de inwoners van de wijk Heille die zich heben angemeld, daar de aantallen deel- uit, die plaatsen niet voldoende ,aldaar «en cursus te geven, ken Je,nie zes achtereenvolgende we. het worden gegeven. Wegens ven er -3vntal deelnemers (er ga- 90 ooi A*™» ceeds meer dan den en wel °P 2 av,°nden geschie- dagavonri i,op maandag- en woens- den adiuda^itST *enten zullen optre- vfachlmeester b'. opp- toneel rkjb afdetog1 v^d^r^Y®1 de toneel" stand In de TJo ™SeB Boeren" weer een opvoering vel, Boerinnen zaal in de Brouwerijstraat^m ln,de een blijspel uitgekozen ge'tUel^Zo'n opschepper" door Piet Zo" Het stuk telt drie bedrijve^ f, t f onder regie van B W p staat de Koster. De opvoering Ti3n plaats vinden op vrijda» 1o feh aanstaande voor leden en 7Ja ,rÓ februari a.s. voor hrt publÏÏt g 2 Clinge suske perdaems. Twee avonden hebben honderden belangstellenden kunnen genieten van de opvoering van het toneelstuk Sus- ke Perdaems. Het sukses was onge looflijk. De humoristische draad die door heel het stuk liep. deed de'aan wezigen af en toe hartelijk lachen De opvoering was ook goed. De heer Fr. Blommaert, die de regie over dit stuk voerde, had de spelers en speel sters wel op de juiste manier de ver tolking bijgebracht. Ook het decor en de grime lieten niets te wensen over. Daar de beide opvoeringen zozeer ge slaagd zijn. is eveneens het gestelde doel bereiktimmers de opbrengst komt ten goede aan het Uniformen fonds van de fanfare Weldoen door Vermaak. Na de pauze werd door enkele di lettanten van de muziekschool Sem per Gaudéle opgetreden. Wat deze jeugdige muziekliefhebbers reeds ten gehore brachten, verbaasde de aan wezigen. De begroting, gebaseerd op 1800 koeien, sluit met een totaalbedrag van 24.050 gulden. Met de regeling van de inseminatiegelden ging de vergadering akkoord. Voor Rotterda Smits zal het 14 gulden bedragen en voor Witzij's Adema 12 gulden. In het afgelopen jaar is gebleken dat de resultaten van Eachweid Juweel te genvielen, waarom de stier moest worden opgeruimd. De verzekering vergoedde 2250 gulden en schonk daar mee de stier aan de vereniging, die het dier voor ruim 1600 gulden kon verkopen. Daarop is een aankoopcom missie naar Friesland gereisd en heeft daar Rotterda Smits aangekocht voor 10.000 gulden. Nadat de heer C. Doens in de kascommissie was benoemd, ging men over tot de verkiezing van nieu- Zoals gemeld heeft de K.A.J. on langs besloten een missiegebied in Karema in Tanganyika te adopteren en er jonge katholieke arbeiders heen te zenden voor het bouwen van een missiestatie. Aan het team, dat dan uitgezon den wordt, zal een priester worden toegevoegd, waarvoor door de con gregatie van de witte paters, pater Mulders is aangewezen. De negen jonge vaklieden, die zich hebben aangemeld, kwamen reeds een aantal weekends bijeen om zich op de uitzending voor te bereiden. De eerste selectie geschiedde tijdens speciale internaatsdagen in het klooster van de witte paters te 's-Heerenberg. Van de eerste groep, de kwartier makers, die dinsdag 13 maart zal vertrekken, maken deel uit, Frans Habraken te Leiden, Jan van Leest te Utrecht en Jo Maas (Javastraat 44) te Terneuzen. De nationale leiding van de K.A.J. heeft Jo Maas, reeds een aantal ja ren kringleider van de K.A.J. te Ter- neuzen, aangewezen als teamleider. Hij is belast met de directe leiding van de groep en het contact met de bisschop te Karema. De tweede groep zal begin mei a.s. vertrekken. Doordat men absoluut niets anders kan doen dan tot algehele wegafslui- ting op de Oude Kaai richting Paal overgaan, dreigt de busverbinding van Graauw-Perkpolder weer aan 'n zijden draadje te hangen. Men rijdt momenteel door de Oude Graauw naar Duivelshoek, maar deze weg is bij winterweer werkelijk maar 'n éénmansweg in het moderne verkeer. Twee wagens kunnen er elkaar onder de dijk niet passeren, zonder dat één van twee of allebei een goede kans maken niet meer op de weg te ko men. Er ligt aan de dijkkant een flinke goot, decimeters lager dan 't harde wegdek. De Z.V.T.M. heeft een rit Graauw - Paal door de van Al- steinpolder laten maken om daar de situatie eens te verkennen. Maar mid- aen in deze polder bij de Kruisstraat, bij de wegkruising 4 haak- ?,0C#jen heeft en het wegdek van ae hoofdweg abnormaal hoog boven knnnlaii t* bitüme We^ ^steekt, „I" ®n de bussen onmogelijk de bocht epvaa>-' £°n,der met de carrosserie aan tl hnt lopen,I7teSen het wegdek aan te botsen. Wel treurig dat in deze tijd nu toch vaak grote vracht- de POldeJs door moeten en de d®r'Jer! aandoen. de polderbestu ren nog steeds niet hebben kunnen besluiten de bochten wat af te ronden en de bermen daar ter plaatse met stenen te verharden. Met dat al bii sneeuwval of aanhoudende regen komt Graauw mogelijk tijdelijk zon-' der verbinding met Perkpolder te zit- ïets wat inderdaad geen kleinig- we bestuursleden. Ook uit oost - Zeeuwsch-Vlaanderen moest een af gevaardigde worden gekozen, aange zien de strook ten westen van het ka naal bij het gebied van de K.I.-ver eniging is getrokken. Gekozen werden de heren C. Mabesoone, Aardenburg, J. Flikweert te Breskens, A. de Sut ter te Groede, G. Modde te Oostburg J. Plasschaert te Sluis en P. Haak te Hoek. Met het bestuursvoorstel om de sperma-uitwisseling voort te zetten ging men eveneens akkoord. De zus tervereniging Walcheren heeft even eens een nieuwe stier aangekocht, Lente's Verwachting, Indien er in west Zeeuwsch - Vlaanderen belang stelling voor mocht bestaan, dan is van tijd tot tijd de mogelijkheid aan wezig. Het tarief wordt dan met 10 gulden verhoogd. De Veetentoonstelling Oostburg kreeg 25 gulden en de Najaarsmarkt Yzendijke 15 gulden subsidie. WELBEWUST KIEZEN In zijn causerie „Tien jaar k.i. in Nederland" waarschuwde ir. Harm sen tegen een versmalling van de ba sis der veefokkerij. De k.i. voorkomt nu eenmaal niet de vele erfelijke gebreken. In de laatste 25 jaar is het type melkkoe in Nederland sterk ge wijzigd. Van het grove, stugge type is men overgegaan op een fijnbeniger koe. Sedert 1948, toen de k.i. haar in trede in Zeeland deed, is men thans zo ver dat ongeveer een kwart van de Zeeuwse koeien geïnsemineerd wordt. Dr. Wagenaar, die de resultaten van de k.i. in Zeeland toelichtte, waarschuwde ervoor dat men wel bewust een keuze moet maken tussen natuurlijke dekking of k.i. In zjjn nieuwjaarsrede heeft de burgemeester van Kloetinge gewezen op alle verbeteringen, welke er in 't afgelopen jaar tot stand kwamen. Het terug lopen van het inwonertal schreef de voorzitter toe aan het opheffen van het rusthuis „De Dreef". Toch zal getracht worden het inwonertal op peil te houden om de nodige bouwvolume te verkrijgen. ten, heid te noemen is. Grote behoefte blijft er bestaan aan een vergaderzaal, terwijl nog diverse plannen om verwezenlijking blijven vragen. De raad kwam in het afge lopen jaar dertien maal bijeen terwijl het college van B. en W. 50 maal vergaderde. Het oudste raadslid, de heer R. Buitenhuis (AR), richtte een dank woord tot het college van B. en W. voor het goede bestuursbeleid. Aan mej. C. den Toonder werd met ingang van 1 januari 1956 eervol ont slag verleend als schoonmaakster der openbare kleuterschool. Zij wordt in deze functie met ingang van boven genoemde datum opgevolgd door mej. s. den Toonder op een jaarwedde van 330.—. Op voorstel van B. en W. zullen in dit jaar 25 perceeltjes tuingrond in gebruik worden gegeven tegen een prijs van 5 cent per m2. SPEELPLAATS Op voorstel van B. en W. zal aan de landbouwer W. Aernoutse te Kloe tinge de volle schadevergoeding ad f 4554 worden uitbetaald voor t' wei land „De Hem", waarop het nieuwe schoolgebouw zal verrijzen. De nu vrijkomende oppervlakte van dit wei land zal nu misschien worden ge bruikt voor de aanleg van volkstuin tjes, terwijl ook het plan werd ge opperd om er een speelplaats van te maken voor de jeugd. Een krediet vn f 1000 zal beschik baar worden gesteld ten behoeve van het schatten van diverse gronden voor de aanleg van straten en wegen en de bouw van nieuwe woningen. Als lid van de commissie voor maatschappelijk en cultureel werk te Kloetinge per 1 januari 1956 werd in de vacature J. Kuijpers gekozen de heer A. Spee. De heren L. v. d. Linde en B. M. van Nieuwenhuijze, die in dezelfde commissie een vacature had den, werden herbenoemd. DE RONDVRAAG grootste troeven die ooit een finish hebben betwist. Het was toen de Belg Rik van Steenbergen, die de regen boogtrui veroverde. De heer N. Holm vraagt zich thans af, waarom de heer Joinard zo'n grote voorstander van een tijdrit op het Lingby-circuit is. Niet ten onrechte meent de heer Holm de reden hiervan te moeten zoeken in liet feit, dat Frankrijk dit jaar zo'n fameuze tijdrijder als Jac. Anquetil heeft gekregen. Dit jonge Franse coureurtje zou heus in staat zijn om de regenboogtrui in Denemarken om zijn schouders te hangen. Mocht de U.C.I. er inderdaad toe besluiten om de wereldkam pioenschappen op de weg als tijdrit te laten verrijden, dan zal aldus de heer Holm Dene marken van de organisatie af zien. De tijd van voorbereiding van een wereldkampioenschap door een an dere wielermogendheid is dan onge twijfeld tekort en is het heus niet uitgesloten, dat we dit jaar geen we reldkampioenschappen zullen mogen aanschouwen.... Met het oog op de landenwedstrij- den van 14 maart te Dusseldorp tegen. Nederland en van 24 mei te Berlijn tegen Engeland heeft de Duitse Voet balbond 42 spelers geselecteerd. On der hen zijn beproefde krachten, maar ook talrijke jeugdige spelers. De kan didaten voor de nationale ploeg zul len in oefenwedstrijden gelegenheid krijgen te tonen wat ze waard zijn. Tijdens de rondvraag deelde de heer R. Buitenhuis mede dat hij thans definitief wenste te bedanken als lid van de financiële commissie. Zijn motieven hiervoor deelde hij reeds in een vorige raadsvergadering mede. De voorzitter dankte de heer Buiten huis voor het vele werk dat hij tijdens zijn langdurige zitting in deze com missie heeft verricht. De heer Bui tenhuis vestigde er nog de aandacht op dat de raad gemachtigd is een voorzitter van deze commissie te be noemen. Dit was volgens de voor zitter inderdaad het geval. Naar aanleiding van het bedankje van de heer Buitenhuis deelde de heer Koster (CH) mede, dat zijn fractie had bepaald één lid uit de financiële commissie terug te trek ken. De CH zou namelijk met twee leden in de financiële commissie zit ting hebben. Alleen de heer J. van Liere blijft de CH vertegenwoordigen terwijl de heer Koster zich terug trekt. In grote lijnen is thans de route van de Ronde van Frankrijk 1956 bekend. De route loopt van Reims via Luik langs de kust naar de Pyreneeën en vandaar via Turijn en Genève naar Parijs. Het is n°9 niet helemaal zeker of San Sebas tian etappe-plaats is. Is dit wel zo dan doet de Ronde van Frankrijk achtereenvolgens België, Spanje Italië en Zwitserland aan. De tocht langs de Middellandse Zee-kust is dit jaar niet in de route opgenomen. In een gesprek met een medewer ker van een Belgisch blad heeft Piet van Kempen verklaard, dat hij bij zijn „rentree" te Gent zo zenuwachtig was geweest als een debutant, waar door hij alles had vergeten, wat hij zich voorgenomen had. „Ik vergat zelfs bijna, dat ik trappen moest", zei de veteraan. Piet zei verder, dat hy zich niet 8 maanden lang getraind had voor die ene omniumwedstrijd, en dat hij in een koppelwedstrijd en vooral in een zesdaagse wilde uitkomen. Hij zou doorzetten. Naar verluidt zou van Kempen in onderhandelingen zijn voor wedstrij den te Aarhus en te Parijs. De wedstrijd zuid-Nederland-Lu xemburg, die op 18 april te Tilburg was vastgesteld, wordt toch niet te Tilburg gespeeld, aangezien de bouw van het gemeentelijk sportpark op die datum niet gereed is. De semi- interland wedstrijd zal nu op het sportpark de Vliert te Den Bosch plaats vinden. De wedstrijd Nederland B-België B die 7 april vastgesteld was te Den le klasse A: Lewed. Boys I-Wal- cheren I. Domburg I-Schoondijke I. IJzendijke I-Noormannen I. le klasse B: Kruiningen I-Vogel waarde I. Robur I-Rapenburg I. 2e klasse A: Aardenburg 2-Retran- chement I. Breskens 3-Zuidzande 1. Groede 1-Noormannen 2. Zeeland Sport 4-RCS 3. Middelburg 4-Vlissin- gen 4. 2de klasse B: Hansw. Boys 2-Phi- lippine 1. Ria W 2-Volharding 32 1. 2e klasse C: SVOWK 1-Zierikzee 3. Dreischor 2-Brouwershaven 1. Renes- se 2-Zonnemaire 1. 3de klasse A: Lewed. Boys 2-wal- cheren 2. Vlissingen 5-Schoondijke 2. Domburg 2-Zeeland Sport 5. 3e klasse B: Clinge 3-Vogelwaarde 2. Sluiskil 3-Rapenburg 2. s-Heer Arendskerke 2—Robur 2. Steen 3-Koe— wacht 2. Aan het handboogconcours op de liggende wip, uitgeschreven door de handboogsociëteit Soranus II te Hem- kenszand, namen 47 schutters van 9 verenigingen deel. De uitslagen: Hoofdvogel P. Vermue, Jac. van Beieren, Goes, le zijvogel P. Rijk So ranus II, Heinkenszand. 2e zijvogel H. de Jonge, Soranus, Heinkenszand. le bovenkal C. Koens. Zeelandia, Ove- zande. 2e bovenkal J. de Jonge, Eens gezindheid, 's-Heerenhoek. le onder- kal P. v. Steenbergen, Zeelandia, Ove- zande. 2e onderkal A. Sorber, Bata vieren Goes (na loting), le klepprijs C. Raas, Wilhelm Teil. Ovezande. 2e klepprijs C. Bek, Soranus, Heinkens zand. 3e klepprijs C. Westdijk, Zee landia, Ovezande. GOES, 24 jan. Eierenprijzen. Be richt van handelaren. Kippeëieren 9, poeljeëieren 8, eendeëieren 8, kalkoen- eieren 25, ganzeëieren 30. GOES, 24 jan. Export- en industrie veiling: goudrenet A3 47, A 45, BC 42, 1 gr. 41-48, 1 39-45. 2 33-34, jonathan A 54-56, B 52, C 44, 1 39-52, 2 29-36, gold. delicious A 78-83, B 76, C 65, 1 49-77, 2 32-46. lomb. calville 1 gr. 49-59 winston 1 40-55, zoete ermgaard 1 44, 2 32, con ference op monster 1 65 65.20, 1 60 56- 56.50, 1 55 45.60-45.85, st.-remy 1 gr. 37, 1 33-35 2 32, gieser wildeman 1 gr. 58, 1 49-54'. comtesse 1 30-35, doyenne du com. 1 115, 2 96. Verpakt fruit: jonathan 1 52-58, gold, delicious A 84-86, B 77, 1 49-86, doyenne du com. 1 109-124. Gewone veiling: goudrenet K 36-41, F 32-35, jonathan K 38-43, F 28-32, gold. delicious K 46-66, F 33-42, zoete ermgaard K 40, F 24-25, Winston K 24-37, F 19-23, doyenne du com. K 95-101, F 83-93, st.- remy K 30-32, F 28-29, gieser wildeman K 48-53, F 38-43, conference K 33-35, F 22-24, comtesse F 20. KAPELLE, 24 jan. Exportveiling van appelen en peren: conference op mon ster 1 65 66.80 1 60 57.40, 1 55 44-46.30. idem geel 1 65 60, 1 «0 46.90-53, 1 55 35. Verpakt fruit: golden delicious 1 75 91, 1 70 80-82, 1 65 69-75, 1 60 53-61, jonathan 1 75 57, 1 70 57, 1 65 52. 1 60 45, goud renet A 58, Los fruit: goudrenet 1 gr. 41- 44, 1 37-40, 2 32-33, K 36-41, F 31, jona than 1 75 47-55 1 70 48-55, 1 65 41-51, 1 60 34-46. 2 25-33, K 35-40, F 23-32, gol den deliciious 1 70 66-76, 1 65 59-69, 1 60 49-61, 2 37, K 45-61, F 28-36 st.-remy 1 gr. 30-32, 1 32, 2 24, K 26-30, F 21-23, comtesse de Paris 1 gr. 32, 1 19-27, 2 14- 18, K 17-28, F 13, conference 2 20-23, K 28-32, F 17-24, lombarts calville 1 gr. 59, 1 39, K 45 Brabantse bellefleur 1 gr. 39, 1 31, 2 2i-22, K 33, F 24, gieser wilde man 1 gr. 55, 1 48, 2 37 K 44, F 33, win ston 1 gr. 48-51, 1 38-47, 2 27, K 30-34, present van Engeland 1 gr. 44, 1 36, 2 19, K 21, F 13, zoete ermgaard 38-41, 2 25," K 38, F 20-24, souvenir de Vacheur 1 28, zoete campagne 1 32-34, 2 22-25, kleipeer 1 gr. 36, 1 30, 2 15. F 10, bald- win 1 gr. 30, 1 23, K 24, F 18, Ontario 1 23, 2 13, Brederode 1 gr. 39 1 38, K 31, 2 22. Groen ten veiling: aardappelen 9-10 boerekool 13-17, spruitkool 16-28, rode kool 5,5-6, witlof 36, witte kool 3-5,5, kroten 5, breekpeen 5,5-6, stekuien, 11-15, knolselderij 13, bloemkool 26-46. ROTTERDAM 24 jan, Aanvoer in totaal 3291, wee'ktotaal 5075, vette koeien en ossen 700, gebruiksvee 806, tbc-vrij 798, vette kalveren 50, graskalveren 227 tbc-vrij 222, nuchtere kalvef-en 955, var kens 93, biggen 168, paarden 109, veulens 4, schapen of lammeren 169, bokken of geiten 10. Vette koeien le kw. 2.82-3.12, 2e kw. 2.60-2.82. 3e kw. 2.40-2.60, vette kalveren 2.60-2.90, 2.40-2.60, 2.70-2.40, graskalveren 450 350 250, nuchtere kalve ren 66 58 48, biggen 52 45 40, slachtpaar- den 230 210 190, schapen 145 115 95, lam meren 130 110 100, kalfkoeien 1130 960 730, melkkoeien 1130 960 730, vare koeien 800 700 600, vaarzen 780 680 580 pinken 480 425 350. Vette koeien, aanvoer korter, handel goed, prijzen als gisteren, enkele prima's boven notering. Vette kalveren, als vo rige week, vlot, iets hogere prijs. Gras kalveren. gewoon, matig, stabiel. Nuch tere kalveren, iets kleiner, vlot, niet ge heel prijshoudend. Biggen, als vorige week. redelijk, constant. Slachtpaarden, tamelijk goed, prijshoudend. Schapen, minder willig, wat stijver in prijs. Lam meren, minder, willig, wat stijver in prijs. Kalfkoeien, als vorige week, kalm. ruim prijshoudend. Melkkoeien, als vo rige week, kalm, ruim prijshoudend. Va re koeien, matig, goed, als vorige week. Vaarzen, redelijk, lui, onveranderd. Pin ken, redelijk, lui, onveranderd. Mannheim 269 011), Kaub 236 (—004), Trier 274 (+039), Koblenz 267 (—001), Keulen 264 (+003), Ruhr- ort 495 (+021), Lobith 1106 (+032), Nijmegen 875 (+040), Arnhem 874 (+026), Eefde 440 (+038), Deventer 343 (+036), Namen la Plante 208 035), Maastricht hoofdsluis 4388 006), Borgharen 4103 (+075), Bel- Bosch wordt op die datum op het|feld 1195 (+025), Grave 498 (—002). Longa-iterrein te Tilburg gespeeld. en WACHTKAMER gezocht op goede stand in het cen trum van Terneuzen. Brieven: Dr. BINKHORST, p/a Kersstraat 7 Terneuzen. Landjuweelopvoeringen van 't wereldberoemde drama van Paul Claudel te ST. JANSTEEN (Patronaat). Dit stuk wordt uitsluitend te ST. JANSTEEN opge voerd zaterdag 28, zondag 29, maandag 30 januari. Aanvang stipt half acht. Plaatsbesprtken bij A. Vonck, Wilhelminastraat 41. Telef. 582. EXTRA BUSSEN. HULST: op zaterdag 28 jan. Opgeven bij Drukkerij Pleunis-Buysse; LAMSWAARDE: op maandag 30 jan. opgeven bij Jo de Booy; GROENENDIJK, op maan- lag 30 jan. Opgeven bij Fa Rijk; GRAAUW- op za terdag 28 jan Opgeven bij de heer Dalmijn; KOE WACHT: op zaterdag 28 jan. Opgeven bij de heer Jos. Geeraerds; NIEUW-NAMEN: op zaterdag 28 jan. Opgeven bij P. Roggeman; CLINGE: op maandag 30 ian. Opgeven bij Jos. Heijens: STOPPELDIJK: Op maandag 30 jan. Opgeven bij V. Kool. Geeft DIRECT OP - Uiterlijk donderdagmiddag maakt bekend; 1. dat een vergadering van stembevoegde ingelanden zal gehouden worden op 8 februari 1956, des voor middags te elf uur in hotel „De Linde" bij A. Raes te Kloosterzande. 2. dat vanaf heden tot en met 6 februari 1956 ten kan tore van de ontvanger-grif fier te Kloosterzande des voormiddags van 9.— uur tot 11.uur ter inzage lig gen en tegen betaling der kosten in afschrift of druk verkrijgbaar zijn: a. de rekening en verant woording over dienstjaar lopende van 1 mei t.m. 31 december 1955; b. de begroting over het jaar 1956 met daarbij behorende toelichting 3. dat van die begroting, na dat zij door die vergadering van ingelanden is vastge steld, andermaal gedurende acht dagen ter plaatse en uur als boven vermeld, in zage kan worden genomen. Hontenisse, 25 januari 1956. L. J. M. BORM, dijkgraaf. F. J. DE NIJS, ontvanger- 16-o griffier. VROOM DREESMANN - DORDRECHT zoekt voor haar afdeling DAMESMANTELS een ervaren schriftelijke sollicitaties met volledige opgave van tegenwoordige en vroegere werkkringen, burgerlijke staat, leeftijd, diploma's enz. en met recente foto te richten aan de directie. middelburg heeft plaats voor een van de chef van haar verzendafdeling. Vereist is minstens MULO-diploma en diploma typen. Brieven met volledige inlichtingen omtrent levensloop en kantoorervaring aan het adres: POSTBUS 10 MIDDELBURG. Eventuele persoonlijke aanmeldingen op maandag, donderdag en vrijdag tussen 8.30—12.30 jn 1.305.30 uur aan het kantoor: kleverskerkseweg 25 middelburg

de Stem | 1956 | | pagina 7