De inbraak was volmaakt - inbrekers niet deed „Specs" O'Keef e zijn verhaal V.S. willen hun landbouw overschotten „uitdelen5 w DE TUSSENPERSOON ;.a.b. Meningen en Commentaren de lonen vastgelopen 4-voudige bestrijding van pijnen en griep! AT EEN ONDERLIJKE ERELD RADIO tweede blad PagblaÖ 0e Stem WOENSDAG 25 JANUARI 1956 3 c wacht lemen )A Het pensioen van Nelson BESCHAVERS D?„ Belgische socialisten en hun liberale aanhang beogen nu, ook in de Congo het katholiek onderwijs terug te dringen voor de staats school met de lekenmoraal. Om dit te motiveren, wordt er nu van al les gezegd en geschreven, om het Militaire auto tegen boom Cliefarine ,4 Diefstal van 2,5 miljoen dollar na zes jaar opgelost In kader hulpverlening 1VOROL: De Tandpasta van standing De „kraak" Nieuwe straaljagers naar Europa R.A.I.-expositie WEER MEER BELANGSTELLING Nederlander voorzitter van vluchtelingenfonds DRINKT geregeld ook t'huis Het natuurlijk bronwater uit de Belgische Arden nen. Bevordert de spijsvertering. Overal verkrijgbaar TELEVISIEPROGRAMMA'S Stop Uw Kou!-^ SOEDANEZEN AKKOORD OVER REGERING (Naar een roman van E. F. BENSON) nir.g, terwijl worden ver- rvergadering e houden in idingen voor RING. vrijdag voor :er bijeen ko- elijke nieuw er staan o.m. e agenda: emeente-arts, tecker en J. n de kermis- uiden, voor- Bestuur der ibestuur van 4. om finan te maken van Bio-on- om vrijstel- eidsbelasting, oor een prin- an een speel- lag voor sei- 10 tot f 4.10 n Koewacht persoon in een uitkering ling noodwet een bon zal net aankopen kunnen wor- nte-seeretarie i a.s des na- Koewacht, d. DIER1CK. de leden der geopend door V.P., de heer nwezigen har- in het byzon- avond. 3, tevens lan- e r.-k. Land- C. J. van der rak over de in de K.V.P. lidde de spre- ere K.A.B.-er ?ren boven de zijn van de litieke organi- atschappelijke )gevangen. le idt tot resul- iet gehele Ne- ker op burge- t Aardenburg, fer de eenheid eeland, waar- 'ijn, bij de a.s. den der Twee- katholieke af- ;e geven in de besprak hij de amse proble- voor Zeeuwsch met hét ont- vaste oever- ns behandelde n de moeilijk- iwsch-Vlaamse van hoger on- nt behandelde ?an de Braak- <p deze avond iansu, secreta- irg van de K. ling en enkele iet K.V.P. pro door de spre- ecten van het itiek leven wa- aanwezigen in vragen te stel- een dankbaar Tot slot van orzitter van de nde sprekers nd. E SCHOOL. lagere school ns. is met in- benoemd tot gere school te plaats van de tot hoofd van Spiertz, thans wenhagerheide, OVERLEDEN overleed de i dorp, de heer ie was tevens inwoner van irde. duivensociëteit id" hielden in rlijkse teerdag. te doen aan de werden de het dorp met ot laat in de elkers" er de mden. LM bouw werd de bloeien gaan" gst van deze d voor de mis- anciscanen op kinderen werd ing gegeven, gina 7) inklijke reis. ;tro: Boemel- mbra: Jupiter's 7 uur: Gejaagd jebouw 7.30 uur: mpia 8 uur: Het Vlaamse Opera Schouwburg 7.30 uw, voor Film- treken'', ..Rasho- hinklijke reis. ro: Rhapsody in bra: Bastogne. 7 uur: Gejaagd ?ebouw 7.30 uur: VRIJDAG a.s. houdt de SER een V plenaire zitting om het rapport van de commissie lonen en prijzen te behandelen en daarover zo mo gelijk een beslissing te nemen. Die commissie had te onderzoeken hoe zeer de welvaart in ons land is ge stegen en in hoeverre van een ach terstand va i het werknemersaan deel daarin kan worden gesproken. Er bestond wel zo ongeveer -en algemene opinie, dat deze achter stand er was, al heeft de regering sinds d" welvaartsronde van 1954 met een strakke pnjsbeheersings- politiek de waarde van de gulden zo gaaf mogelijk willen houden. In de commissie lonen en prijzen moeten enkele leden echter becij ferd hebben, dat de welvaartsronde van 1954 op foutieve gegevens be rustte. De loontrekkenden zouden nu zeifs een kleine voorsprong ge nieten! We vermoeden, dat het toch maar heel enkele leden zijn, die zo knap zijn in de cijferkunst. Een gro te meerderheid zal vermoedelijk wel tot het constateren van enige achterstand komen. Hoe moet dit dan gecorrigeerd worden? Hierover slaan de meningen heel verschil lende richtingen in. Algemene loon- ronde, zegt het conservatieve NVV. Uitkering ineens voor het jaar 1955, betoogt het CNV. Nu reeds bedrijfs- taksgewijze loonsverhoging, aan deel in de winst, belastingverlaging voor de laagste inkomens, zijn weer andere gedachten. De regering zal te dezer zake uit een veelheid van meningen een keuze moeten doen. Ze zal de zaak niet kunnen dele geren aan het kabinet, dat na de verkiezingen optreedt. Maar dit ka binet mag toch ook weer niet te zeer voor een fait accompli gesteld mogen worden. Want het zal al spoedig nieuwe maatregelen moe ten treffen in de loon- en belasting sfeer met het oog op de algemene ouderdomsvoorziening en de huur verhoging. De gedachte, door het CNV geopperd, mits goed uitge werkt, is dan ook waarschijnlijk nog het meest practisch. Die loopt niet op toekomstige maatregelen vooruit. belangeloze en opofferende werk van de missionarissen te kleineren. Zo schreef het partijorgaan „Le Peuple": „Men kan niet zeggen van de goede paters van Scheut (die ter nauwernood zelf ontbolsterd zijn) dat zij werkelijk beschavers zijn". Het epithetion „goed" kunnen de paters van deze hoogstbeschaafde lieden nog wel krijgen. Maar voor het overige: Wat een sukkels ver geleken met de lieden, die de in heemsen niet zullen vervelen mat godsdienstige praatjes, maar die hen op de hoogte zullen brengen van de zegeningen ener beschaving, welke het oog slechts richt op het aardse bestaan. Dit ene zinnetje geeft kijk op een mentaliteit, waarvan men moet hui veren. Earl Nelson, de 65-jarige achter- achter-achter-aieef van de Britse zee held admiraal Lord Nelson, zal in het parlement protesteren tegen de be ëindiging van het jaarlijks pensioen van 50.000 gld., dat de Britse rege ring 145 jaar lang van 1806 tot 1951 aan het hoofd van de familie Nelson uitbetaald heeft. Het pensioen werd door de toen malige Labourregering geschrapt, toen de vijfde Earl Nelson overleed. De huidige Earl, een voormalige planter, meent, dat de regering wel niet verplicht is tot in eeuwigheid 50.000 gld. per jaar aan de familie Nelson te betalen, doch zij had vol gens hem dit pensioen met een bedrag ineens moeten afkopen. Dat is inder tijd ook met andere soortgelijke pen sioenen gebeurd. Indertijd verzette de conservatieve oppositie zich tegen de intrekking van het pensioen. Churchill sprak toen van diefstal". QNGETWIJFELD ook tot groot verdriet van verstandig-denken- de en goed-willende Indonesiërs zijn de politieke verhoudingen in Djakarta zodanig ten ongunste ge keerd, dat er op het ogenblik geen mogelijkheid meer bestaat tot „za ken" te komen tussen Nederland en Indonesië. De regering-Harahap heeft getracht enkele stenen des aanstoots te verwijderen. Ze liet de agent van Krieken vrij. Ze stond de komst van getuigen uit Neder land bij de bekende processen toe. Dit was echter al te veel voor een deel van het Indonesische kabinet. Harahap kan zijn reeds gedunde ploeg alleen nog maar in stand hou den door het nationalistische stand punt te aanvaarden: Geen visum voor een Nederlands advokaat, geen overleg in Genève over het vrijla ten van 18 Nederlanders, die al twee jaar lang op beschuldiging van ondermijnende activiteit worden vastgehouden. Nu is voor de Neder landse regering de maat ook vol. Ze heeft het risico van onderhande- n aangedurfd, hoewel ze wist, hoe wankel Harahap stond. Het is een verkeerde speculatie geweest Van Indonesische zijde wordt nu met allerlei manoeuvres getracht Ne derland de schuld van de misluk king op de hals te schuiven. Men beweert, dat er een overeenkomst ter parafering klaar ligt, wat Den Haag beslist ontker.t. Het zal nu wel zaak zijn, onze voorlichtings machinerie jn het buitenland goed te laten werken. Anders maakt het sentiment zich weer meester van de kwestie en grote mogendheden zijn daarvoor niet altijd immuun. Dat is in de jaren, voorafgaande aan de souvereiniteitsoverdracht wel gebleken. Acht gewonden. Op de Amersfoortseweg nabij Apel- doorn is een militaire vrachtauto, toen de bestuurder een voor hem rij dende auto wilde inhalen, geslipt en tegen een boom gereden. Hierbij wer den acht militairen gewond. In de auto bevonden zich in totaal 16 militairen van de AAT uit Nun- speet. Toen de vrachtwagen tegen de boom reed, werden de in de achter bak zittende militairen door elkaar geworpen. Acht van hen werden ge wond. Twee militairen moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. (Advertentie) V/er werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderenl 0e 4 geneesmiddelen van Chelarine „4" worden in de hele wereld op grote schaal gebruikt. Tezamen in één tablet verenigd werken zij bijzonder snel, krachtig en weldadig, zelfs wanneer andere midde len falen. ot TEGEN PIJNEN EN GRIEP - 20 TABLETTEN 85 et- TONY PINO .geen détail vergeten (Foto ontleend aan ,,Time'') Een lange, magere man, met een haviksneus en sterk dun nend haar, verliet het kan toortje van het Huis van Be waring in East Cambridge (Massachusetts), streek zich met een vermoeid gebaar over het voorhoofd en zei met gede gen Amerikaans accent: „Geef me een aspirientje". De man in kwestie was Jo seph James O'Keefe, maar zijn vrienden en ook zijn vijanden trouwens noemden hem „Specs". Drie dagen lang was hij door de politie ondervraagd en aan het einde van het verhoor kon men zeggen, dat de grootste inbraak van de geschiedenis was opge lost. Specs O'Keefe had de rechercheurs in details verteld, hoe zes jaar geleden meer dan 2.5 miljoen dollar aan baar geld werd gestolen uit het hoofdkantoor van de Brink's Incorporated, een grote onderneming in Boston. De onthullingen van O'Keefe waren al even fantastisch als de tot dan toe bekende feiten. De bijna volmaakte misdaad bleek gepleegd te zijn door elf zware jongens uit Boston. Acht tien maanden lang hadden ze aan de voorbereiding gewerkt en eerst na verschillende „repetities" in het kantoorgebouw zelf, werd tot de eigenlijke „kraak" overgegaan. De leiding bleek in handen te zijn geweest van Anthony Pino, een 48- jarige Siciliaan met een breed, ge moedelijk gezicht, maar een paar sluw-intelligente ogen. Hij heeft een strafregister als een telefoongids en zijn misdaden variëren van kleine diefstallen tot overvallen met ge weldpleging. Voor hij aan de uitwerking van de plannen begon, koos Pino zorgvuldig zijn mannetjes. De structuur van het hoofdkantoor van Brink's" en alles wat er in het gebouw gebeurde, be studeerde hij zorgvuldig. Na het slui tingsuur verschafte hij zich toegang tot de lokalen en met zijn trawanten onderzocht hij alles wat belangrijk kon zijn. Tenslotte was er geen détail meer, dat aan de aandacht van de gang was ontsnapt. Men wist hoe de deuren open zwaaiden, waar het geld werd opgeborgen en hoe de nachtwa kers zich plachten te gedragen. De excursies" werden altijd op kouse voeten gemaakt en dikwijls gebeurde het, dat een nachtwaker rustig zijn ronde deed, terwijl Pino's mannen in het gebouw rondslopen. Valse sleutels Met een onderzoek van de kantoren zelf was men niet tevreden. Er werd een inbraak op touw gezet in de fa briek, waar men de alarminstallaties vervaardigde. Zorgvuldig bestudeerde men de apparatuur. Daarna werden in de kantoren van Brink's Inc. de sloten geprepareerd". In de voor nacht werden ze van de deuren ge schroefd en voordat de zon opging za ten ze weer keurig op hun plaats. Intussen hadden Pino en Co. tijd ge vonden voor het maken van valse sleutels. Er werd een generale repetitie ge houden en alles liep gesmeerd. De grote slag kon beginnen. De Amerikaanse onderstaatssecre taris voor Buitenlandse Zaken, Her bert Hoover jr., heeft tegenover de subcommissie van de senaat voor technische - steunprogramma's ver klaard, dat de Verenigde Staten een plan bestuderen om hun 8 miljard S i!?r aan landbouw-overschotpro- uktcn te gebruiken voor de program- tenland°°r hulpverlening aan het bui- c*oze mededeling, zonder bijzonderheden te geven, na- Advertentie) dat de democratische senator Homer Capehart uit Indiana had voorgesteld, dat de Verenigde Staten hun over- schotvoorraden aan katoen, tarwe, vetten, oliën en andere landbouwpro- dukten in het midden-oosten en Azië zouden verdelen. Capehart zeide, dat er in de wereld miljoenen mensen moeten zijn, die de overschotten zou den kunnen gebruiken en dat de we reldhandel er niet door verstoord zou worden, wanneer men hen in staat zou stellen ze te verkrijgen, aangezien zij zich niet kunnen veroorloven de goederen te kopen. In de vroege avonduren van 17 januari 1950 ontmoetten de bende leden elkaar in het district Rosbu- ry van Boston en klommen in de laadruimte van een grote truck, die al een jaar tevoren gestolen was om speciaal voor dit doel in gereed heid te worden gebracht. Pino rust te zijn mannen uit met pistolen en maskers, maar ook kregen ze chauffeurspetten en plastic-regen jassen, om minder op te vallen als ze door iemand gezien zouden wor den. Allen droegen ze bovendien schoenen met crèpe-zolen. Toen ze het gebouw van „Brink's" naderden, wachtten ze even op het signaal „alles veilig". De tiende man van het gezelschap was namelijk op een naburig dak geklommen, van waar hij het hele fabrieksterrein kon overzien. Toen het sein gegeven werd, spron gen zeven mannen uit de vrachtauto en begaven zich op hun gemak naar de hoofdingang van „Brink's". Tony Pino en de chauffeur bleven in de wagen, waarvan de motor op gang werd gehouden. Voor de inbrekers was het een klei ne moeite, zich een weg naar de tweede verdieping te banen. Vijf deu ren werden met valse sleutels ontslo ten en de kassier en zijn onderge schikten, die bezig waren met het opmaken van de kas, werden volko men verrast. Voordat iemand eraan dacht verzet te bieden zaten de vijf kantoormensen stevig gebonden en met een prop in de mond op de metalen meubeltjes. Plotseling ging de telefoon. O'Keef- de trok de kassier de prop uit zijn mond en vroeg: „Wat is dat?" „Dat is óók een bediende", zei de kassier. „Laat hem boven komen", snauw de O'Keefe en toen de man even la ter met een vrolijk „goeienavond" het lokaal betrad, werd hij meteen in het rijtje gezet. Al het geld dat op tafel lag, plus een aantal chèques en andere waar depapieren werden rustig byeen ge graaid en in grote zakken gedaan. Tesamen voor meer dan 2.5 mil joen dollar! Toen de mannen met de buit het gebouw wilden verlaten, viel het oog van een hunner op een langwer pige geldkist. Ze besloten het ding maar rustig te laten staan. De an dere dag konden ze in de krant le zen dat er in het kistje meer dan De Amerikaanse luchtstrijdkrachten in Europa zullen in de komende zes maanden worden uitgerust met su personische straaljagers van het type „Super Sabre F 100", aldus is maan dag in Washington bekendgemaakt. De toestellen zullen op eigen kracht naar Europa vliegen. een miljoen dollar aan haar geld had gezeten: de lonen voor het hele personeel. Onmiddellijk nadat de gangsters in de auto waren gesprongen, ging het fuul speed naar het huis van „Jazz" Maffie, het elfde bendelid, die zich een keurig alibi had verschaft door de hele avond in het gezelschap te blijven van een detective en hem af en toe een borrel aan te bieden. De zakken werden bij hem op tafel leeg geschud en de grappenmakers kwa men tot de ontdekking dat het teveel was om op één avond te tellen. Alle papieren die niet Inwisselbaar waren en ook de nieuwe en daardoor „ge vaarlijke" bankbiljetten (voor 100.000 dollar!) gingen in het vuur. Door de mand Dank zij het onvermoeibare speuren van de politie en een gebrek aan so lidariteit tussen de gangsters kon de zaak nu eindelijk, na zes jaar, wor den opgelost. O'Keefe had ruzie ge kregen met zijn compagnons. Twee maal hadden ze hem vergeten bij het uitdelen van de buit. Toen hij met tegenmaatregelen had gedreigd, werd er enkele keren uit donkere hoeken op hem geschoten. O'Keefe kwam voor een ander zaakje in de gevan genis en tenslotte besloot hij te spre ken. Terwijl hij nog bezig was met zijn verhaal, rekenden agenten van de F. B. I. Tony Pino en vijf van zijn ben deleden in. Maar met dat al is er nog geen cent van de buit teruggevon den! Van 23 februari tot en met 4 maart a.s. wordt in het RAI-gebouw te Am sterdam de 36ste tentoonstelling van personenauto's gehouden. De belangstelling voor deze ten toonstelling is zeer groot en wordt duidelijk gedemonstreerd door de in schrijving van niet minder dan 64 merken uit acht landen. De inzendin gen zijn afkomstig uit: Engeland (20), Verenigde Staten (18), west- Duitsland (13), Frankrijk (6), Italië (4), oost-Duitsland, Tsjechoslowakije en Zweden (ieder met 1 merk). Voorts zal een grote collectie com binatie-auto's en zogenaamde „sta tioncars" (27 merken), kampeerwa gens (8 merken), microbusjes, ambu- lancewagens, onderdelen en garage uitrusting worden getoond. Het aantal exposanten is in verge lijking met de tentoonstelling van twee jaar geleden gestegen van 144 tot 175. Het dagelijks bestuur van het fond: der Verenigde Naties voor de hulp aan vluchtelingen, dat maandag zijn tweede zitting in Genève heeft ge opend, heeft wegens „de bijdrage van de Nederlandse regering tot de ver wezenlijking van het program van de vluchtelingenorganisatie der VN" de Nederlander dr. C. L. Patijn tot voor zitter gekozen. Advertentie) SPA j VOORBEELD Tijdens een feest in de Ame- rikaanse stad Philadelphia 5 wilde mevrouw Louise White Schoettle voor de gasten wel eens demonstreren hoe ze i I vroeger als kind van de trap- S t leuning gleed. Halfweg de leuning verloor zij haar evenwicht en van een hoogte J van twaalf meter viel ze naar i i beneden. Ze was onmiddellijk j J dood. Dit gebeurde voor de ogen van ruim tweehonderd aanwezigen. Verboden In het Oostenrijkse Wenen is een aantal nieuwe verordeningen afge kondigd, dat het vervoer door mid del van taxi's beperkt. Zo mogen voortaan geen taxi's meer worden gebruikt om een overledene graf waarts te voeren. Verder mag er geen dynamiet mee worden ver voerd, terwijl ook geladen wapens er niet meer in mogen. Fornuis Professor Tanisjita van de uni versiteit van Keilo in Japan heeft een zogenaamd zonnefornuis uitge vonden, waarmee het mogelijk is rijst te koken zonder dat het een cent kost. In Nederlands geld om gerekend komt het toestel slechts op zestig gulden. Zelfs 's winters levert de zon nog genoeg energie om het fornuis tot 80 graden te verhitten. Er zijn momenteel reeds 30.000 van deze fornuizen in gebruik. gers vinden. De zaak was niet zo vreselijk als het klinkt. De betref fende acteurs waren een slang en een haan. De slang had de haan opgegeten en beide hadden dit niet overleefd. Druk In de lucht boven de Verenigde Staten is het langzamerhand zo druk geworden, dat er zich per dag ge middeld vier gevallen voordoen, waarbij passagiersvliegtuigen slechts op het laatste moment een botsing kunnen voorkomen. In een van elke vier gevallen kruisen de vliegtuigen elkaar op minder dan 35 meter af stand. Dit heeft een speciale regerings commissie uitgezocht. De commissie vindt dat momenteel een kritiek punt is bereikt en dat er wat aan gedaan moet worden. Maar wat? Ontslag Van de ongeveer duizend soldaten, die het nieuwe Westduitse leger nog niet zo lang telt, hebben er al vijf ontslag genomen. Ze hebben als ha zen hun uniform uitgetrokken en zijn teruggekeerd naar hun baantjes in hun voormalig burgerlijk leven. Als reden voerden twee hunner aan, dat ze te slecht werden betaald om te kunnen rondkomen, een derde vond de dienst te zwaar en de an dere twee zeiden gewoon, dat de dienst hen zwaar was tegengevallen. Mevrouw In Duitsland is het voortaan mo gelijk „mevrouw" te worden ge noemd al is men dan niet getrouwd. De dames, die prijs stellen op deze titel hoeven slechts naar het politie bureau te gaan en daar hun wens kenbaar te maken. Dan weet men er daar ook van. Biljet Oostenrijk gaat een nieuw bankbiljet van 1000 schilling uitgeven, dat volgens experts praktisch niet is te vervalsen. De druktechniek van dit nieu we biljet is een geheim, dat slechts aan enkele ingewijden bekend is en dat door buiten staanders niet of zeer moeilijk kan worden doorgrond. Bo vendien wordt een andere be veiliging van het watermerk aangebracht. Men heeft ruim anderhalf jaar aan dit niet te vervalsen biljet gewerkt, maar nu likt dan ook iedereen zijn vingers af. Ruzie Een amateurgezelschap uit Tokio, dat het stuk „Mijn drie engelen" wilde opvoeren, moest op het laatste - moment van de voorstelling afzien. Jhoor! Je dochter lijkt spre- Twee acteurs hadden elkaar gedood k«nd op je man.' Maar dat kan en men kon zo gauw geen vervan- nog een heel eind bijtrekken! DONDERDAG, 26 JANUARI 1956 HILVERSUM I. 402 m. AVRO: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. VPRO: 7,50 Meditatie AVRO: 8,00 Nws. 8,15 Gram. 9,00 Gym. v.d. vrouw 9,10 V.d. huisvr. 9,15 Gram. 9,35 Waterst. 9,40 Morgenwij ding 10,00 Gram. 10,50 V.d. kleuters 11,00 V.d. huisvr. 11,15 Die Kindheit Jesu, oratorium 12,00 Zang en piano 12,25 In 't spionnetje 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,35 Gram. 12,45 Uit het bedrijfsleven, caus. 13,00 Nws. 13,15 Olymp. Winterspe len 13,30 Lichte muz. 13,55 Beursber. 14,00 Lichte muz. 14,15 Mag ik mij even voor stellen? Mijn naam is Cox!, hoorsp. 14,45 Sopr. en piano 15,15 V.d. zieken 16,00 Van vier tot vijf 17,00 V.d. jeugd 17,45 Regeringsuitz.: Nederland en de wereld. Uitwisseiingsprogr. over Brazilië. 18,00 Nws. *3,15 Sportproblemen 18,25 Cabaret 18,55 Gesproken brief uit Londen 19,00 V.d. kleuters 19,05 Lichte muz. 19,30 Jazzmuz. 20,00 Nws. 20.05 Buitenl.overz. 20,15 Radio Philharm.ork. en sol., i.d. pauze (20,40-21,05) Voordr. 21,45 Laat ste contact, hoorsp. 22,45 Olympische win terspelen 23,00 Nws. 23,15 Journ. 23,25- 24,00 Jazzmuz. HILVERSUM II. 298 m. KRO: 7,00 Nws. 7,10 Gram. 7,45 Morgengebed en lit. kal. 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Gram. 9.00 V.d. huisvr. 9,40 Gram. NCRV: 10.00 Gewijde muz. 10,30 Morgendienst KRO: 11,00 V.d. zieken 11,45 Pianospel 12,00 Angelus 12,03 Gram. (12,30-12,33 Land- en tuinb.meded. 12,33-12,40 Wij van het land) 12,55 Zonnewijzer 13,00 Nws. en kath. nws. 13,20 Viool en piano 13,45 Gram. NCRV: 14,00 Promenade-ork. en soliste 14,45 V.d. vrouw 15,15 Gram. 16,00 Uit de Bijbel 16,30 Pianotrio 17,00 V.d. jeugd 17,30 Gram. 17,40 Beursber. 17.45 Amus.muz. 18,10 Vocaal ens. 18,30 Fries progr. 18,45 Leger des Heilskwartier 19,00 Nws. en weerber. 19,10 Gram. 19,20 Sociaal perspectief 19,30 Gram. 19,55 Daar is 'n strijd te strijden, toespr. 20,00 Radiokrant 20,20 Gevar.progr. 21,45 Ra dioprijsvraag NOC 22,05 Periodieken pa rade 22,15 Orgelconc. 22,40 Gram. 22,45 Avondoverdenking 23.00 Nws. 23,15 Sport- uitsl. 23,20-24,00 Gram. BRUSSEL 324 m. 11,45 Ork.conc. 12,30 Weerber. 12.34 Operette-aria's (Om 12,55 Koersen) 13,00 Nws. 13,15 Orgelspel 14,00 Engelse les 14.15 Gram. 14,30 Franse les 14,45 Gram. 15,00 Pianorecital 16,00 Ork.conc. 16,50 Gram. 17,00 Nws. 17.10 Gram. 17,15 V.d. kind. 18,15 Koorzang 18,30 V.d. sold. 19,00 Nws. 19,30 Rep. 19,40 Gram. 19,50 Caus. 20,00 Hoorsp. 21,00 Verz.progr. 21,30 Muzikale caus. met il lustraties 22,00 Nws. 22,15 Gezongen mis 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL 484 m. 12,00 Gram. 13,00 Nws. 13,15 Gram. 14,15 Idem. 14.45 Ge wijde muz. 16,05 Lichte muz. 17,00 Nws. 17,15 Gram. 19,30 Nws. 20,00 Hoorsp. 22,00 Nws. 22,15 Operamuz. 22,55 Nws. NTS: 11,30-13,00 Olympische winterspe len 20.00 Journ. en weeroverz. NCRV: 20,15 Progr. over 't wegverkeer in Ne derland 20.18 Tele-foto-tips 20,33 Fles- sendans, film 20.45 Gevar.progr. 21,45 Dagsluiting NTS: 22,15-22,25 Olympische winterspelen. (Advertenties) oe k'J de eerste niesbui een a paar druppels Va^tro-nol in j -f elk neusgat. Deze speciale I®* medicinale behandeling ver- I sterkt de natuurlijke bescherming in Uw i neus, en voorkomt vele verkoudheden! t VICKS VA-TRO-NOL r NEUSDRUpPELS Vertegenwoordigers van de rege ringspartij en de oppositie in de sinds kort onafhankelijke Soedan hebben overeenstemming bereikt over de vorming van een coalitieregering. Elk der twee partijen zal acht portefeuil les krijgen. Het akkoord moet nog door het parlement worden goedge keurd. Azhari zou premier worden. 23 ..Het is verdrietig," zei Charles, .terwijl hij wat water in een blikje schepte, maar zonder zijn ogen van haar weg te nemen. Hun ogen ont moetten elkaar met een vrijmoedig heid als van kinderen die elkaar graag mogen lijden. Maar ondanks alle oprechtheid, gingen er maar een paai seconden voorbij, voor de onge schreven weg zich deed gelden dat langer naai een meis- en' ?an een meisje naar rlo iiLo %n {oyce boog zich over rfrJ. d had niet minder ver- duet over Buz, maar... maar er wa- reld n°ë andere di"gen in de we- vAii „Weet dat u het verdrietig vindt, zei ze, ..en dat weet Buz ook en we vinden het allebei aardig van u En hoeveel tijd denkt u werkeliik nfe"UFn VUllhebuben ™or uw c°- zult u beginnen als het slecht weer wordt?" „Ik zal verkouden worden," zei Charles, terwijl hij tussen zijn linnen een fijne punt draaide aan zijn pen- iL"en, ec,n zere keel krijgen." eyce keek hem verschrikt aan münd Hot he.! p?nseel niet in uw steken, zei ze, „ik mocht het in de tekenschool nooit doen.Sommi- ge verf is zwaar vergif „O. schildert u?" zei Charles Dan had u moeten schilderen en ik nn moeten wassen - blijt asjeblief een ogenblik zo staan. Het spijt me ere maar het zal niet langer dan een mi- nuutje duren. Verdomme! Een ongelukkige beweging van zijn elleboog duwde zijn strohoed die naast hem lag, in de Theems; hij draaide een ogenblik rond en dreef toen genoegelijk met de stroom mee. „Maar uw hoed?" zei Joyce fluis terend, alsof ze niet mocht praten, nu ze zich ook niet mocht bewegen. „Ik vrees dat ik al gezegd heb wat er over te zeggen viel," zei Charles. „Nog een ogenblikje!" Nog een halve minuut werkte hij haastig en met concentratie van al zijn aandacht. Toer bracht hij zijn penseel weer naar de verboden plaats en begon hij het overbodige vocht van zijn schets te doppen. „Nu zal ik hem gaan halen, ter wijl dit droogt," zei hij. Hij greep de boomstok cn liep langs de oever om zijn hoed op te vissen. Maar die lag nu midden in de stroom en zijn moeite was ver geefs. En hij was bijna nieuw," zei Joy ce verwijtend, toen hij terugkwam. „Ik ben bang dat u verkwistend bent." „Helemaal niet, integendeel. Het zou een verkeerde spaarzaamheid ge weest zijn om mijn hoed te redden die een halve kroon gekost heeft en daarentegen te verliezen de kijk die ik op u had, juist toen mijn hoed zijn reis begon. Maar nu", zei hij, terwijl hij tevreden zijn penselen uitwaste „nu ik u op het papier heb staan mag de grote rivier hem naar zee dragen." „Meneer Lathom, u praat over te veel dingen in een adem," zei Joyce. ,,U zei dat u hier een kou zou pak ken als het weer veranderde, maar !??etn u nat"urlijk in het hotel !palh;stn?orp gaan logeren, als het vp?c£L ,Ma.1?nen hebben geen gezond b?iivl„nh' gelo°{ £at u hier zou tip pi? en; al kreeg u een conges- mii nf S°utsteking. Toen vroeg u schilderde; vergun mii u hetZevr6nen<,e 'k het niet doe' Ik h013 net vioeger geprobeerd: als ik noe enkele schetsen over heb zal ik u spreek!" jZen dat ik da waarheid Charles' kunst en hart absorbeer den zijn hele aandacht. Fr' was weer zljn^werk C" g6heel Verdiept wei. juffrouw1'Wroughton!"k da"k gedachte%ankunasrvearHeteLmdZe was verrukkelijk en hij ontdekte plot seling dat ze het laatste kwartier vrienden waren geworden. Hij ging naar haar toe, terwijl hij de schetslosmaakte uit zijn schets boek. „Mag ik het u geven?" zei hij een beetje verlegen. „Ziet u, ik zal de vruchten van uw arbeid genieten, daar ik niet hoef op te wassen, en het is niet meer dan billijk dat u de vruchten zou genieten van mijn werk tenminste als u er iets om geeft." Ze moest de schets, die nog niet droog was, wel in haar hand ne men en toen ze er naar keek, moest ze er wel om geven. Daar had nooit iets zo eenvoudigs bestaan, nooit was een impressie frisser vastgelegd. Er was helemaal geen poging om er een schilderij van te maken; er wa ren plaatsen waar het papier blank gebleven was; een plek blauw in het midden bovenaan was voldoende om de lucht aan te geven; de waterke ring was een bruine plek, en wat grijs als de spatten van een pen, gaf het watervalletje aan. Daartegen stond de prachtige schildering van een hoofd, haar eigen hoofd, of dat van de Reynolds, maar heel zorg vuldig en teer en de rest van haar was wat gevlekt blauw voor haar kleed met een licht kleurtje, dat er schijnbaar onverschillig neergegooid was, maar dat toch precies op een theekopje leek. Aan haar voeten was een gekrabbel van blauw, lichter dan haar japon, maar er was geen twij fel of dat waren vergeet-mij-nietjes. Ze leken er op, hoewel dat bleekblau we gekrabbel zo toevallig leek. Waar schijnlijk was Charles nooit een gro ter tovenaar dan deze tien minuten, zelfs toen later de toverkracht van zijn penseel een geregeld terugkeren de frase was geworden in de kunst kritiek. Het was geen wonder, dat ze stil bleef, toen hij haar de schets gaf. Ze zag haar eigen gezicht, haar ei gen slank lichaam en haar eigen gracieuse gebaren, zoals hij ze zag, en het maakte haar gelukkig te den ken: „Ziet hij dat in me?". De fijn ste complimentjes hadden haar zijn gedachten niet zo kunnen openbaren, al waren zo nog zo charmant geuit. Het was een heerlijke jonkvrouw die hij zag, en dat was zij. Ze moest wel zien hoe heerlijk hij haar vond; en ze moest inwendig wel gelukkig zijn, omdat hij haar zo zag. Dat werk van een paar minuten, ten koste van een strohoed, was een openbaring voor haar. Hij toonde aan haarzelf, of tenminste toonde hij haar. hoe hij haar zag. De onverzadigbare en in de hemel geboren drang van alle meisjes om bewonderd te worden kwam als een vurige vlam in haar tot leven. Nu ze deze schets zag, wist ze dat ze zich daar tot dusver nooit bewust van was geweest. Toen me neer Craddock haar vroeg, had ze daar niets van gemerkt; zijn koelheid had dat verhinderd. Maar zij wist dat Charles haar zo zag. Dat alleen al was mee. dan voldoende. En ze liet zich gaan in de blijheid van haar gedachten.... Het bekijken van de schets duurde maar een ogenblik. Toen keek ze weer na^r Charles, naar hem die haar zo gezien had... En als zij het penseel had kunnen hanteren, zoals hij en hem had kunnen schilderen, dan zou er ook in haar schets iets geweest zijn van het stralende licht dat hoog in het zenit trilt, als de dag der liefde aanbreekt. Heen en weer tussen hen ging het preludium, een waarschuwing, een voorbode van het vuur dat op de een of andere dag in vlammen zou uitslaan en dat door hen beiden gevoed werd, maar op het ogenblik werd het, door het meisje tenminste, maar vaag gevoeld en kon zij nauwelijks naar de bete kenis er van raden. Voor hem was de reden minder duister, de wate ren begonnen al op te wellen uit hun geheime bron en hij begon er naar te dorsten. Het ogenblik was ernstig geweest, maar ogenblikkelijk werd het weer verhelderd door een glimlach. „O, dat is vriendel'jk van u," zei ze, „ik zal de schets heel graag heb- ben. En ik trek mijn woorden terug; zij is een heleboel strohoeden waard. Misschien hebt u hem niet eens ver loren. Misschien haal ik hem wel in op zijn dwaze reis, als ik terugga naar hms. Als ik hem tegenkom zal ik hem voor u opvissen en hem in orde proberen te brengen. Het wordt nu tijd dat ik terugga. Ik dank u wel voor uw heerlijke thee en voor de mooie schets. U gaat zeker mor genochtend door met uw werk?" Dit was de historie van de twee dagen. Charles liet ze die avond her haaldelijk door zijn gedachten gaan, nadat hij gesoupeerd had en hij aan de waterkant zat, onbewust van het avondrood in het westen en van de ruisende waterkering. Mooiere din gen, die zijn hart dieper beroerden dan deze hielden zijn geest gevangen. Dag na dag groeide de kopie van de prachtige Reynolds wonderbaar lijk onder de handigheid en zekerheid van zijn penseel. Hoewel hij gezegd had dat het veel langer zou duren, dan hij oorspronkelijk meende merk te hij dat hij met verbazende snelheid opschoot en hoewel hij graag langza mer en minder ijverig zou gewerkt hebben om deze heerlijke dagen te verlengen, scheen het buiten zijn macht te liggen zijn hand. terug te houden. Hij werd 'als het ware voort gesleurd door zijn heerlijk talent; als hij eens in de kamer tegenover het portret stond, kon hij evenmin zijn handen van het penseel houden, of de pense len van zijn doek, als een dronkaard af kan blijven van zijn dr mk. Even min kon hij, om een andere en mis schien nog krachtiger reden, wegblij ven uit het huis waar het schilderij was, of na een werkzame morgen de namiddag verluieren op de rivier. Hij werd door koorden naar het Molen huis getrokken, want daar was altijd de kans (die niet zelden werkelijkheid werd) om Joyce te ontmoeten; en als hij eenmaal daar was, moes' hij wel naar zijn geïmproviseerd atelier en werd hij overmeesterd door zijn an dere hartstocht. (Wordt vervolgd)

de Stem | 1956 | | pagina 3