Aanleg zoetwater-spaarbekken in Braakman in voorbereiding I DE Weerspannige Ambonezen gaven zich niet gewonnen Zeeuwsch-Vlaamse industrie vraagtwater Druk bezochte instuif Zomer 1958 eerste levering uit proefbassin 8 Miljoen m3tot 1980 voldoende VOOR 25 JAAR Walcheren Zuid-Beveland ZEEUWSCH- VLAANDEREN Rumoerige zitting Middelburgse politierechter Wegens vernieling kregen ze allemaal drie maanden Z.-Vl problemen I Vrije tijdsbesteding bejaarden te Sluis Retraites voor a.s. militairen MIDDELBURG GOES TERNEUZEN Niet in beroep Installatie deken Koopmans te Hulst Tien jaar Jantje van Sluis Gemeente Koewaeht K.V.P. en K.A.B. bijeen AGENDA Heden Morgen VASI I BESt (Na a I DAGBLAD DE STEM VAN V OENSDAG 25 JANUARI 1956 NOG DIT JAAR zal men beginnen met de eerste werkzaamheden ten behoeve van de bouw van een spaarbekken voor zoet water in de Braakman. De ministeriële goedkeuring van dit plan, waarvoor de Waterleiding Maat schappij „Zeeuwsch-Vlaanderen" al enkele jaren ijvert, is thans in het bezit van de maatschappij. Deze akkoordverklaring van de minister van Financiën (onder wiens beheer de Domeinen vallen) is gebonden aan de voorwaarde dat de maatschappij voor 1 juni a.s. zal aantonen, zulks aan de hand van onderzoekingen, dat er een redelijke kans bestaat dat er zekerheid is voor voldoende water van goede kwaliteit. Dat die voldoende hoeveelheid water inder daad beschikbaar zal komen, is inmiddels door de voorgeschiedenis van het Braakman-spaar bekken uitgewezen, zodat men hierover wei nig zorgen behoeft te koesteren! HET SPAARBEKKEN ZAL KOMEN in het Axelse Gat, de oostelijke uit loper van de voormalige Braakman, waarin agrarisch gezien de minst goe de grond is. Men is reeds bezg met metingen, ter voorbereiding van het rapport dat de minister van Financiën en zün ambtgeniot van Sociale Za ken genoegdoenning moet geven inzake de gestelde voorwaarde en men verwacht in de nazomer van dit jaar aan de slag te kunnen gaan voor de aanleg van het bekken. Het waterbekken, dat tenslotte een grootte krijgt van miljoen kubieke meter, word niet ineens aangelegd, Men begint met een proefbassin van 500.000 m3 te maken, waaruit men in de zomer van 1958 het eerste water hoopt te leveren. Dit proefbassin moet uitwijzen welke de mogelijkheden van deze nieuwe waterwinmethode zullen zijn. De uitbreiding van de in stallatie tot de definitieve capaciteit van W/> miljoen m3 is een zaak welke over een reeks van jaren zijn beslag zal krijgen. Het laagwaterpeil zal circa op N.A. P. liggen, het hoogwaterpeil 314 m. plus N.A.P. 0e dijkkruin komt op ca. 5 m. plus N.A.P. Moderne methoden voor de bevordering van bodemdicht- heid zullen het lekverlies tot een minimum beperken. Men zal het bekken in een regen periode in drie tot vier weken kun nen vullen. Daarvoor verrijst een ge maal van zeer behoorlijke capaci teiten, dat het water via persleidin gen naar het bassin voert. Door het opnemen van een spuisluis in het spaarbekken is het mogelijk in re genperioden het water nog te ver versen. Naast het bekken verrijzen zuive- ringswerken om het water tot de kwaliteit drinkwater om te vormen en vandaar word het in het buizen net van de maatschappij gepompt. Zeeuwse Kunstenaarskring J. SCHULTINK SPRAK OVER REMBRANDT Onder auspiciën van de Zeeuwse Kunstenaarskring heelt de heer Jan Schultink uit Amsterdam in de Rijks kweekschool de serie lezingen over beeldende kunst, die dit jaar wordt gehouden, geopend met een causerie over Rembrandt. Dit is uiteraard, in verband met de 350ste geboortedag van deze schilder, een zeer actueel onderwerp. Een groot gehoor heelt met aan dacht naar de van gedegen kennis ge tuigende uiteenzetting geluisterd. Het millieu van de heer Schultink, Amsterdam met zijn Rijksmuseum, moeit hem wel steeds een bron van diepzinnige studie zijn geweest. De prachtige diapositieven van fragmenten van de z.g.n. „Nacht wacht" en andere bekende schil derijen belichtten in de dubbele zin van het woord de grootte van het genie Rembrandt. Telkens moet men dan weer ervaren, hoe modern, hoe rijk van coloriet, hoe groots van faktuur het werk van deze schilder is. Niet minder werd genoten van zijn schier ongeëvenaarde etsen, die door de projector vergroot, nog meer zijn aanvoelen en weergave, o.a. van de armen der aarde, tot uiting doen ko men. Zijn illustraties van de Bijbel, hem in zijn zéér moeilijke ogenblik ken tot steun, zijn, spontaan en ge voelig in hun expressie, zonder weer ga in de geschiedenis van de beelden de kunst. Een lezing, die een goede inleiding was voor de grote herden king van de geboortedag van deze schilder, die ons dit jaar wacht. In maart 1952 is de idee, om het dringende watervraagstuk var. Z.- Vlaanderer. via een spaarbekken in de toen juist ingedijkte Braakman op te lossen, gelanceerd. Er is toen contact opgenomen met ir. Dibbits van de Technische Dienst van Do meinen in Den Haag, van wie men de grootst mogelijke steun kreeg en die met zijn dienst heeft bijgestaan om te zien of hier een reële kans lag. De aanvankelijke gedachte was de Braakmanboezem zelf te gebruiken als spaarbekken doch men kwam tot de slotsom dat dit voor een bedrijfs- zekere watervoorziening niet aan vaardbaar was, mede in verband met de daar optredende zoute kwel. Toen ontstond de gedachte aan een spaar bekken buiten de kreek, waarbij men dacht aan een noordwest noek van de Dijckmeesterpolder. Hier lagen ech ter bezwaren van agrarische aard en in overleg met de Cultuurtechnische Dienst der Domeinen is toen naar een andere oplossing gezocht, welke men vond in het Axelse Gat. De kosten van dit enorme project zullen ca. 12 miljoen gulden bedra gen, waarvoor men dan ook echter de gegarandeerde mogelijkheid tot de levering van 5 miljoen kubieke meter zoet water per jaar verkrijgt. De door Ged. Staten ingestelde Commissie Waterhuishouding Zeeuwsch-Vlaan deren heeft becijferd dat hiermee, plus de capaciteit van 't waterwinge bied St. Jansteen-Clinge, de verzor- gingsstreek v. d. maatschappij voor de eerste 25 jaar is gered. LEVENSBEHOEFTE INDUSTRIE. VOOR De eerste daadwerkelijke, merkba re verlichting in het zoetwaterpro bleem van Zeeuwsch-Vlaanderen zal dus over circa twee jaar een feit zijn. In de tussenliggende periode zal de Waterleiding Maatschappij door uitbreiding van. het waterwingebied te St. Jansteen-Clir.ge de watervoor ziening op een redelijk peil houden, in afwachting van de volledige uit komst welke dit plan biedt. Met waardering valt te gewagen van de bereidwilligheid der Belgi sche zusterbedrijven die, voor zover hun eigen voorziening dit toelaat, de helpende hand toesteken. Een vriendendienst welke aan de andere kant wordt gehonoreerd door de wa terlevering aan bepaalde gebieden in het land van Waes (België) door de Waterl. maatschappij Zeeuwsch- Vlaanderen. Van hoe groot belang een voldoen de watervoorziening voor Zeeuwsch- Vlaanderen is, blijkt uit vele om standigheden. De industrie van de streek kon tot nog toe rekenen op een maximum beschikbaar kwantum van 600.000 m3 per jaar. In 1951 be droeg het industrieverbruik 287.000 m3, hetgeen intussen, met fjrote sprongen, is opgelopen tot genoemd Zoals overal elders zijn er ook in Sluis nog verschillende problemen, welke om een oplossing vragen. De meeste kwesties houden verband met de steeds voortschrijdende ontwikke ling van de mechanisatie en de voor uitgang van de techniek. Ook steeds hoger wordende gemiddelde leeftijd van de bevolking brengt problemen met zich mede. Op vele plaatsen worstelt men n.l. met het probleem „de vrije tijdsbesteding van bejaar den" Veelal blijft de zorg voor ouden van dagen, welke niet in gestichten of tehuizen verblijven in dit opzicht beperkt tot het organiseren eens per jaar van een uitstapje. Tot voor kort was dit in Sluis ook het geval. Op initiatief van het gemeentebestuur werd echter dit probleem aangepakt. Zo ontstond naast de commissie „Rij toer voor Ouden van Dagen" 'n apart comité „vrije tijdsbesteding bejaar den", welk zich onder voorzitterschap van dhr. de Klerk met haar werk zaamheden begon. Na enige tijd van voorbereiding kon men enkele weken geleden starten met de zgn. instuifda- gen, waar de oudjes bij een gezellig kopje koffie en een rokertje kunnen praten, breien, dammen enz. OOK FILM Ze vinden het erg dat ze een mid dag moeten missen en verontschuldi gen zich bij de voorzitter, als ze toevallig een bijeenkomst moeten overslaan, zoals laatst een der oud ste inwoners (90 jaar), die klaagde over tandpijn!!! Er is niet alleen spel, maar af en toe komt een der aanwezigen met een voordrachtje of een lied, dat door de anderen nog luid word. meegezongen. Vertier staat er binnenkort nog een filmmiddag op het programma, terwijl andere mo gelijkheden nog worden onderzocht. Natuurlijk brengt het organiseren van deze middagen onkosten met zich me de en daarom zal binnenkort door middel van een collecte worden ge tracht het benodigde geld bijeen te brengen. Cursussen in bedrijfsorganisatie Door het Nive (afd. Zeeland) is te Goes een cursus opgezet in bedrijfs organisatie, die wordt gegeven door bekende docenten en twaalf avonden in beslag neemt. Uit geheel Zeeland nemen hieraan 18 personen deel (directeuren en lei dinggevend personeel van middelgro te en kleinere ondernemingen). Jongemannen, die begin februari a.s. al onder de wapenen moeten kun nen zich nog aansluiten bij de K.A.J. retraite te Seppe van vrijdagavond 9 uur (27 tot 30 januari). Zij krijgen dan van aalmoezenier pater Helmer aparte instructies. Zij, die pas later, maar nog vóór september hun oproep te wachten hebben, worden verwezen naar de dienstplichtigen-retraite van zater- dagavon 7 uur (4 tot 7 feb.uari a.s.). maximum. Hierhoven kan men r.iet gaan, omdat in verband met de pré caire situatie in de voorziening van particulieren geen groter kwantum geleverd kan worden. Als men daarnaast weet dat bij 'n enquête bleek dat ca, twintig grote bedrijven in totaal een nog daarboven benodigde hoeveelheid van 1 miljoen n13 opgaven, dan wordt wel duidelijk dat er iets moest gebeuren om toe komstige, nog ernstiger moeilijkhe den te ontgaan. Dat miljoen hebben de industrieën niet op stel en sprong nodig, maar tot dat cijfer zal de vraag spoedig stijgen. De bestaande indu- Advertentie) J Eén enkele dragée i Davitamon-10 (met de hoge vitaminewaarde) heft vitaminetekorten radicaal op Verhoog uw weerstand en die van uw gezin met dagelijks 1 dragée Davitamon-10 per persoon. Een 10 voor gezondheid? ORGANON-OSS strieën kunen hun water niet meer vinden in het kanaal Gent-Terneuzcn het verzout steeds meer. Vandaar dat de industrie uiteraard de plan nen voor een spaarbekken in de Braakman stevig gesteund heeft! Bij alle plannen voor uitbreiding van de industrie en bij die van nieu we vestigingen, komt steevast de vraag naar de garantie van zo en zoveel water naar voren! Bovendien is nog een aanmerke lijke uitbreiding van het particulier waterverbruik in Zeeuwsch-Vlaande ren te verwachten. Dit bedraagt nu rond de 100 m3 per aangesloten woning per jaar. In andere gebieden van het land is dit aanmerkelijk ho ger en ook hier zal het stijgen. Op het ogenblik bezit circa 50 pet. van de aangesloten woningen in Zeeuwsch- Vlaanderen sléchts één tapkraan. De langzaam voortgaande verbetering der woon-accomodatie zal zeker tot groter waterverbruik leiden. Het verbruik wordt thans, noodge dwongen, beknot door de maatschap pij zelf. Zoals vorige zomer, bij de grote droogte en warmte, moest men de verbruikers er herhaaldelijk op wijzen: gebruik water, maar verspil 't niet! De beschikbare hoeveelheid was toen n.l. nauwelijks toereikend voor een matig verbruik. Men heeft in ongunstige perioden enkele grote verbruikers herhaaldelijk telefonisch moeten vragen om beperking. Voor de ontwikkeling van de in dustrie in Zeeuwsch-Vlaanderen zijn de spaarbekkenplannen dus wel van zeer eminente betekenis! IN VERRE TOEKOMST: NAAR BRABANT? Door de Braakman stroomt jaar ljjks een hoeveelheid zoet water van 25 tot 70 miljoen kubieke meter. De toekomstige installatie put hieruit de maximaal geschikbare 5 miljoen en met de 3 miljoen van het hui dige waterwingebied, tezamen dus 8 miljoen m3, kan de Zeeuwsch-Vlaam se behoefte aan water worden gedekt tot, naar schatting, 1980. En daarna? Men heeft in verband met de huidige moeilijkheden, welke om een oplosing vroegen, zelfs al ge wezen op de mogelijkheid om naar de Brabantse wal te gaan. Dit zou ech ter inkonsekwent zijn. Éérst dient Zeeuwsch-Vlaanderen zijn eigen mo gelijkheden te benutten. Bovendien lost de Braakman nog een ander waterprobleem op: de wateroverlast in de Belgische polders. Overigens is de aanvoer van drinkwater vanuit Brabant een peperdure geschiedenis. Als toekomstige reserve kan men deze mogelijkheid natuurlijk onthouden Welicht zal het zelfs ooit hard nodig zijn. Mogelijk bezit Zeeuwsch-Vlaan deren tegen die tijd dan echter zijr. vaste oeververbinding, welke 't aan leggen van een toevoerleiding wel vele miljoenen guldens goedkoper zal maken, een mogelijkheid waarvan niet alleen voor de watervoorziening, maar ook bij de aanvoer van licht, kracht enz. gebruik gemaakt zou kunnen worden. Na deze verre toekomstmuziek (waarvoor de ouverture echter al ge toonzet wordt!) nog. deze blik in een nabijer toekomst: de aanleg van het spaarbekken betekent uiteraard een venmindering van de bebossings plannen in het Axelse Gat. De Water- leidings-Maatschappij zal echter haar best doen het geheel zodanig in het landschap op te nemen dat dit verlies tot een minimum wordt beperkt. De mogelijkheid van het scheppen van daarvoor geschikte recreatieve ge legenheden is zelfs niet denkbeeldig, Zo kan het bassin wellicht eer. fraaie visvijver worden. Zodat de kansen, behalve economisch, ook sociaal uit gebuit worden. WEEKBLADEN DWARRELDEN OVER BLAUWEDIJK Men kan het tegenwoordig bijna als een voorrecht beschouwen, wanneer men, betrokken bij een verkeersde lict, geen „persoonlijk letsel" op loopt. Zo ook de fietsende heer M. J.P. uit Souburg, die rustig over de Blauwed\jk peddelde, totdat hij werd ingehaald door een autobus van de Stoomtram Walcheren. Deze bus aakte n.l. zijn bagagedrager. De wielrijder kwam te vallen maar kon ongedeerd weer overeind krabbelen. Een aantal weekbladen, dat in de fietstassen van de heer P. zat, moet echter als verloren worden be schouwd: deze werden volkomen ver nield. Een en ander gebeurde maan dagmiddag om kwart voor twee. De bus kwam er zonder schade af. De politie stelt een onderzoek in. De groten tier aarde De bekende schrijver en wereldrei ziger Anton Zischka, trad voor de le den der Z.V.U. op met een causerie over de groten der aarde, die hij op zijn vele trektochten ontmoette en sprak. Interessante dingen vertelde hij over zijn wedervaren met Chur chill; Gandhi; Rockefeller; Stalin en de Chinese rode dictator Maotse Toeng. Genie had hij over het al gemeen weinig bij hen gevonden, wel doortastendheid en taai doorzettings vermogen. „Zij dachten wat ieder dacht" aldus Zischka, „maar met dit verschil, dat zij het op het juiste moment deden". Voor de dictatoren had hij er aan toe kunnen voegen dat zij ook geen last van scrupules hadden. Zeer sloeg ook in de levens- en karakterschets, welke Zischka gaf van de Griekse reder Onasis, die door de kracht van zijn persoon lijkheid, een fantastische carrière op bouwde. Vandaag treedt Zischka, die onze taal goed machtig is, op in Zie rikzee en vrijdag in Vlissingen. Exlra bouwvolume Goes heeft nog een buitenkansje. Het kreeg een extra bouwvolume toe gewezen voor dertien huizen, n.l. ze ven voor de onderwijs- en zes voor de industriële sector. Leivedorp ONDERLINGE HULP De varkensvereniging Onderlinge Hulp alhier, hield haar tiende jaar vergadering. Voorzitter de heer Jac. dc Jonge, schetste in het kort de ontwikkeling van de vereniging sinds haar oprich ting in 1956. Blijkens het verslag van de penningmeester is er momenteel een batig saldo van ruim f 1700. Het ledental steeg tot 45. Tot bestuurslid werd benoemd de heer Jac. de Jonge in de plaats van de heer A. Menheere. Bij de rondvraag was de heer A. C. de Kooning de tolk der vergadering. Hij feliciteerde het bestuur met dit 2e lustrum en sprak zijn waardering uit over de prettige onderlinge ver standhouding in deze vereniging. 's Heerenhoek OUDER- EN TONEELAVOND. In de jeugdhoeve hield de L.T.J. en L.T.M. de jaarlijkse ouderavond, die ondanks het gure winterweer zeer goed bezocht werd- Voorzitter L. de Winterd van de L.T.J. sprak in zijn openingswoord hierover zijn tevredenheid uit. terwijl de voor zitster der L.T.M. hieraan een wel komstwoord toevoegde. De hoofdschotel van de avond be stond uit de opvoering van een to neelspel van Ben Heuer getiteld: „Om de Karashoeve", een spel uit Macedo nië uit vroeger tijden. Het gegeven van het stuk is de geschiedenis van het geslacht „Karas", waarvan de baas alleen de plicht voelt om de hoeve groot te houden en zijn kinderen en zijn vrouw hierom laat verkom meren. Met dit zeer sterk karakterspel heeft de L.T.J. helaas te hoog gegre pen. De sfeer van het spel ging gro tendeels verloren door verschillende omstandigheden, zoals b.v. de reactie van het publiek alsook kostumering en decor, waaraan te weinig zorg was besteed. De reactie van het publiek kwam grotendeels voort uit het onbegrip, hetwelk ontstond door te weinig over tuigend spel. Het grootste deel der aanwezigen vatte dit drama af en toe op als een klucht en hinderde door hun lachbuien de spelers niet weinig- Dit was zeer jammer, want vooruit gang in het acteren viel te bespuren. BINNENBRAND Bij de heer B. de W. aan de Dok- weg brak brand uit doordat de gum migasslang en de gasmeter vlam vatten. Door snel ingrijpen kon de brand met emmers water worden ge blust. De ontstane schade wordt door de verzekering gedekt. Breskens MET AUTO IN SLOOT A. J. uit Groede slipte met zijn auto in de bocht nabij Groede en kwam in de sloot terecht. Met de schrik en een behoorlijk beschadigde wagen kwam de heer J. er af. ONTSPANNINGSAVOND VISSERS Het ligt in de bedoeling om begin februari in het Gemeentelijk Vereni gingsgebouw een ontspanningsavond te houden voor de plaatselijke vis sers en die welke momenteel Breskens als thuishaven hebben gekozen. Het belooft een mooie avond te wor. den met muziek, zang en canference, waaraan bekende artisten hun mede werking zullen verlenen. De bedoeling is dat op een vrijdag te houden, daar dan meestal de haringvloot binnen is. Boschkapelle DANSAVOND In het café van de heer P.Lam bert werd een dansavond gehouden, die een vlot en gezellig verloop had. De baten van deze avond kwamen ten goede van de plaatselijke biljartclub. De advocaat te New York die de zeventien Ambonezen welke wegens vernieling terecht moesten staan te Middelburg als ver dediger begeerden, was gister toen hun zaak opnieuw diende, niet komen opdagen en had zelfs niet van zich laten horen. Dus zat mr. Terwoert, de toegevoegde verdediger met zijn pleidooi in de handen gereed om de verdachten bij te springen, maar weer werd zijn bijstand zonder pardon afgewezen. Verdachte Marwa, de leider der zeventien, die als eerste werd gehoord, zei ronduit niets met een Nederlands advocaat te ma ken te willen hebben en vertelde er passant nog even bij dat hij de politie-rechter ook niet bevoegd achtte om in deze op te treden. Mr. v. Empel lachte maar even en antwoordde, dat hij er nu eenmaal zat en dat de Ambonezen, zolang ze in Nederland waren, onderworpen wa ren aan de Nederlandse wetten. Daar protesteerde M. en later ook verschillende mede-verdachten tegen. Zij zeiden, alleen de regering der republiek Zuid-Mo- lukken te erkennen en zo lang Ne derland dit ook niet deed, konden zjj de autoriteiten hier niet aanvaarden. De politierechter vroeg nog, of de weerspannige Ambonezen opnieuw de keuken zouden afbreken, indien ze de kans daartoe kregen, maar daar wil de M. niet op antwoorden. Hierop veroordeelde hij M. tot drie maanden gevangenisstraf met aftrek. Op de mededeling, dat M. van dit vonnis in beroep kon gaan. viel deze uit, dat hij dit niet erkende, dus er niet tegen behoefde te appelleren. ..Beseft u dan niet uw verantwoor delijkheid tegenover uw kameraden, die er toch door in moeilijkheden kunnen komen"? vroeg mr. v. Empel. De partij gaat voor, zei M. en dat hebben ze er wel voor over. Nadat ook verdachte W. alleen was gehoord, volgden de andere verdach ten bij paren. Het werd een rumoerige geschiede nis en hoewel de politierechter dit uitdrukkelijk verbood, klonk af en toe nog de kreet: „Mena-moeria" snerpend op. Wat Marwa had gezegd, werd in allerlei variaties herhaald. De woor den „politiek" „internatiomaal" en „Verenigde naties" klonken uit het voor ons onverstaanbare Maleis re gelmatig op. Heftig viel verdachte W. uit, dat men de Nederlandse wetten misbruik te om de Zuid Molukse onderdanen te treffen en minister van Thiel moest het ook ontgelden. Mr. v. Empel voegde hun toe, dat ze, wat hem betrof, om hun energie kwijt te raken gerust riemen papier mochten beschrijven met klachten, om die te richten aan onze regering cn de Verenigde Naties, maar dat ze hun handen van andermans eigendom dienden af te houden. DE PARABEL VAN HET MUTSJE. Een der oudste verdachten was het met dit laatste niet eens en zei, zijn alpino voor de recher neerleggend „Als ik u dit mutsje geef, dan zult u dit mogelijk rustig aannemen, maar het later even rustig weggooien dat deden wc nu met die keukens ook 1 De rechter vond die parabel wel grappig, maar niet geheel juist, daar de keukens slechts in bruikleen wa ren gegeven. Het werd bij ieder groepje ver dachten een verward heen en weer praten en altijd weer hetzelfde re sultaat: geen advocaat, drie maanden en geen appèl. Even dreigde een incident, toen een der verdachten weigerde de handen uit de zakken te halen, omdat hij het te koud vond Mr. v. Empel hield echter voet bij stuk en tenslotte capituleerde de Ambonees. Een andere verdachte schreeuwde zo hard, dat ook hij vermaand moest worden, zonder sukses overigens, want de tolk vertelde, dat dit de man zijn gewone betoogtrant was- Ook buiten het gerechtsgebouw was het een leven van belang. De aan- en afgevoerde verdachten hadden hele ovaties in ontvangst te nemen van hun partijgenoten en lieten zichzelf ook niet onbetuigd. 'n Vreedzamer aanblik bood het Soendanese vrouwtje, dat haar man nog gauw een half pak lucifers, zwa re tabak cn een rolletje snoepjes too- stopte. EEN TELEGRAM. Vóór de zitting begon had de poli tie-rechter een telegram ontvangen van de Partij nasional Molukken salatan, waarin te kennen werd ge geven, dat dit proces alleen aanhan gig was gemaakt door de Neder landse regering om welgevallig te zijn aan die van Indonesië! Wij vernamen nog, dat genoemde partij slechts een kleine honderd ge zinnen omvat van de ongeveer drie duizend welke in Nederland verblij ven. Er was veel rijkspolitie op de been, doch gelukkig behoefde niet inge grepen te worden. Deken A. Koopmans zal op vrijdag 27 januari 's avonds om 7 uur door mgr. Koenraadt, vicaris-generaal van het bisdom Breda, worden geïnstal leerd tot pastoor van de St. - Willi- brordusparochie te Hulst. ONTWIKKELINGSAVOND K.A.B. In het kader van het winterpro- gramma belegde de plaatselijke afde ling van de K.A.B. in het parochie huis een ontwikkelingsavond, die vrij goed werd bezocht. Op deze avond werd het woord gevoerd door pater Henricus. Deze bejaarde, maar nog altijd even vitale spreker, wist zijn gehoor danig te boeien met een cau serie, getiteld „Bang voor de dag van morgen". Pater Henricus zette dui delijk uiteen de grote veranderingen, die zich in de maatschappij van van daag voordoen en de ontwikkelingen, die in de nabije toekomst verwacht worden. Deze veranderingen zullen ook hun stempel drukken op de ar beiders en spreker wees vooral op het..grote belang voor. de arbeiders om zich via de sociale cur sussen de nodige kennis eigen te maken. Oök de geestelijk adviseur, pastoor Vermeulen, legde de nadruk op het grote belang van een goede vorming en hij wees in dit verband eveneens op het grote nut van de so ciale school. Sluis Opgericht in de moeilijke periode vlak na de bevrijding, waarin de ontspanningsmogelijkheden van de bevolking praktisch nihil waren, be kend geworden door de suksesstuk- ken, zoals „Het vierde Beest", „Ba- rabas", en „Maria Stuart", kan de r.-k. toneelvereniging „Jantje van Sluis" dit seizoen haar tienjarig be staan vieren. Voor de herdenking van dit feit hadden de spelers zich voor een zware opgave gesteld door de keuze van 't bekende stuk „De Klok kengieter" van Antoon Coolen. Het mag zeker een hele prestatie worden genoemd, dat er kan gezegd worden, dat een aanvaardbare vertolking werd gebracht en het waarderend applaus dat na elk bedrijf klonk was zeker ten volle verdiend. De vertolking van de rol van de trotse eerzuchtige klokkengieter Andreas de Koninck door R. de Smet kon elke toets der critiek doorstaan. Vooral ir. het twee de bedrijf was zijn weergave van deze moeilijke rol bijzonder goed. Ook mej. L. Hoegen speelde de rol van Maria, de pleegdochter van de klokkengieter, op voortreffelijke wij ze, zij het dan, dat zij in haar rol wat meer actie had kunnen leggen. Mej. A. var. Morrelgem gaf als Bar bara de huishoudster een goede ver tolking. R. Heijcns als Paul, zoon van An dreas de Koninck, wisselde veel goe de momenten af met enkele slechte. Hij lag nogal eens overhoop met de uitspraak en vooral in het eerste be drijf was dit erg hinderlijk. F. Debaere als Anselmus, meester- gezel in de klokkengieterij, was min der dan men van hem, gezien zijn vroegere prestaties, kon verwachten. Dit moet echter te wijten zijn, dat hij door omstandigheden, slechts veertien dagen tijd heeft gehad zijn rol in te studeren en ook slechts de laatste repetities heeft mee kunnen maken. Zijn rolkennis was in tegenstelling tot de andere spelers, niet bijzonder goed. De aankleding van het toneel ver diend zeker een apart woord van vermelding. Dit was keurig verzorgd, wat echter van de grime niet ken worden gezegd. Dc voorzitter van „Jantje van Sluis" dhr. F. Cuelenaere sprak voor de aanvang van het stuk een kort herdenkingswoord n.a.v. het tienjarig bestaan. Pastoor Rombouts felici teerde de vereniging met haar tweede lustrum. Burgemeester van Hootegem bood namens het gemeentebestuur van Sluis gelukwensen aan. Hij fe liciteerde speciaal de regisseur P. de Brock, die vanaf de oprichting steeds zijn beste krachten heeft gegeven. JAARVERGADERING V.V.V. De plaatselijke afdeling van de V. V.V. hield in hotel „De Korenbeurs" haar slecht bezochte jaarvergadering. Voorzitter G. J. van Oorschot gaf een overzicht van de activiteiten over 't jaar 1955. De aftredende bestuursle den A. Groosman, J. G. l. de Broek en A. de Bruijn stelden zich niet meer herkiesbaar. Door de vergadering werden als nieuwe bestuursleden ge kozen C. du Fossé, O. de Milliano en J. Aernoudts. Beide eerstgenoemden aanvaardden hun benoeming, terwijl dit aan de laatste zal worden ver zocht. Besloten werd de jaarvergadering voortaan in het najaar te houden in verband met de voorbereidingen voor het nieuwe seizoen. RAADSVERGADERING. De gemeenteraad zal vrijdag voor de eerste maal in 1956 weer bijeen ko men. Behalve de gebruikelijke nieuw jaarsrede van de voorzitter staan o.m. de volgende punten op de agenda: Benoeming tijdelijk gemeente-arts, verzoek van F. de Kaestecker en J. Coppens tot wijziging van de kermis- data te St. Anna ter Muiden, voor ziening in vacatures bij Bestuur der Godshuizen en Alg. Armbestuur van Sluis, verzoek van S.B.M. om finan ciële bijdrage voor een te maken propagandafilm, verzoek van Bio-on- dernemir.g Luxembourg om vrijstel ling van vermakelijkheidsbelasting, voorstel van B. en W. voor een prin cipe-besluit tot aanleg van een speel tuin, verhoging kolenbijslag voor sei zoen 1955-'56 var. f 3.60 tot f 4.10 per week. De burgemeester van Koewacht maakt bekend dat ieder persoon in deze gemeente welke een uitkering geniet krachtens de regeling noodwet ouderdomsvoorziening een bon zal worden verstrekt tot het aankopen van kolen. Deze bonnen kunnen wor den afgehaald ter gemeente-secretarie op donderdag 26 januari a.s dies na middags van 2 tot 4 uur. De burgemeester van Koewacht. 15—0 G. C. E. M. DIER1CK. IJzendijke De bijeenkomst van de leden der K.V.P. en K.A.B. werd geopend door de voorzitter van de K.V.P., de heer C. J. Doens, die de aanwezigen har telijk welkom heette, in het bijzon der de sprekers van de avond. Het Tweede Kamerlid, tevens lan delijk voorzitter van de r.-k. Land- arbeidersbond, de heer C. J. van der Ploeg te Haarlem, sprak over de plaats van de K.A.B.-er in de K.V.p. In een helder betoog duidde de spre ker aan, dat zowel iedere K.A.B.-er als zijn vrouw en kinderen boven de 18 jaar lid behoren te zijn van de K.V.P. De K.V.P. is een politieke organi satie, waarin alle maatschappelijke groeperingen worden opgevangen. Ie der redelijk overleg leidt tot resul taat, tot welzijn van het gehele Ne derlandse volk. Daarna trad als spreker op burge meester van Dongen uit Aardenburg. die zijn betoog hield over de eenheid van de katholieken in Zeeland, waar door het mogelijk zal zijn, bij de a.s. verkiezingen voor de leden der Twee de Kamer, een Zeeuws katholieke af gevaardigde een zetel te geven in de Tweede Kamer. Verder besprak hij de specifiek Zeeuwsch-Vlaamse proble men zoals de gevolgen voor Zeeuwsch Vlaanderen in verband met hét ont werp Delta-wet, en de vaste oever verbinding. Vervolgens behandelde spreker de kwestie van de moeilijk heden voor de Zeeuwsch-Vlaamse jeugd, bij het volgen van hoger on derwijs. Als laatste punt behandelde spreker de verdeling van de Braak- mangronden. Als derde spreker op deze avond belichtte de heer E. Lansu, secreta ris der kring Middelburg van de K. V.P. de groslijststemming en enkele praktische punten uit het K.V.P. pro gram. Nadat op deze avond door de spre kers verschillende aspecten van het maatschappelijk en politiek leven wa ren belicht, werden de aanwezigen in de gelegenheid gesteld vragen te stel len waarvan door velen een dankbaar gebruik werd gemaakt. Tot slot van de avond dankte de voorzitter van de K.V.P., de verschillende sprekers voor de leerzame avond. Ossenisse MUTATIES LAGERE SCHOOL. Het hoofd van de r.-k. lagere school alhier, de heer F. Ivens, is met in gang van 1 februari benoemd tot hoofd van de r.-k. lagere school te Mariënvelde. In de plaats van de heer Ivens is benoemd tot hoofd van de school alhier de heer Spiertz. thans onderwijzer te Nieuwenhagerhaide, bij Heerlen. OUDSTE INWONER OVERLEDEN Op 89-jarige leeftijd overleed de oudste inwoner van ons dorp, de heer C.Maas. De overledene was tevens de oudste mannelijke inwoner van de gemeente Vogelwaarde. Stoppeldijk TEERDAG De leden van de duivensociëteit „Eerlijk Vreest Niemand" hielden in het clublokaal hun jaarlijkse teerdag. Alvorens zich te goed te doen aan de smakelijke maaltijden, werden de verschilldcnde café's in het dorp met een bezoek vereerd. Tot laat in de avond wisten de „melkers" er de stemming best in te houden. MISSIEFILM In het Verenigingsgebouw werd de film „Waar woestijnen bloeien gaan" vertoond. De opbrengst van deze filmavond was bestemd voor de mis sie van de paters Franciscanen op Nw. - Guinea. Voor de kinderen werd een speciale voorstelling gegeven. (Vervolg op pagina 7) GOES Grand: De koninklijke reis. MIDDELBURG Elektro; Boemel studenten. VLISSINGEN Alhambra: Jupiter's darling. Luxor: Saadia. TERNEUZEN Luxor 7 uur: Gejaagd door de wind. Concertgebouw 7.30 uur: Gejaagd door de wind. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Het vlees en de duivel. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 8 uur: Gravin Maritza. GENT Kon. Ned. Schouwburg 7.30 uur: Majoor Barbara. HULST Bioscoopgebouw, voor Film kring: „Hulst en Omstreken'', „Rasho- mon". GOES Grand: De koninklijke reis. MIDDELBURG Elektro: Rhapsody in blue. VLISSINGEN Alhambra: Bastogne. Luxor: Saadia. TERNEUZEN Luxor 7 uur: Gejaagd door de wind. Concertgebouw 7.30 uur: Gejaagd door de wind. vrijdac plenairi B van de coiH te behandi gelijk een commissie zeer de w«H stegen en terstand vH deel daariiH Er bestoni H algemene H stand er vl sinds de met een politiek dcH zo gaaf In de con moeten enB ferd hebbeH van 1954 (H rustte. De nu zelfs e<^H nieten! Wel maar heel I knap zijn iH te meerde! wel tot achterstancr P dan gecorri slaan de r lende richti ronde, zegt Uitkering ii betoogt het taksgewijze U deel in de voor de laa; andere ged te dezer za B meningen eB Ze zal de geren aan verkiezingei I binet mag zeer voor el mogen worl spoedig nieB ten treffen I sfeer met ll ouderdomsv L verhoging. I CNV geoprf werkt, is W nog het m«B niet op ti| vooruit. qngetwiH verdriet de en go<| zijn de pol Djakarta zo^ keerd, dat e mogelijkheic ken" te kom Indonesië, heeft getracj aanstoots te de agent var de komst v. land bij de Dit was ech! deel van he Harahap ka ploeg alleen den door hetB punt te aan m voor een Nee overleg in G ten van 18 twee jaar lar) ondermijnenS vastgehouden landse regeiB Ze heeft het I len aangedul wankel Har;t verkeerde S] I Indonesische B allerlei mar B derland de f king op de I beweert, datl ter paraferir I Haag beslist I wel zaak zi; I machinerie ij te laten wer] I sentiment zi(ï de kwestie el zijn daarvoor I Dat is in d<® aan de soi wel gebleken Belgiscl liberale aa in de Congo 1 terug te drir school met dt te motiveren les gezegd e 23 ,,Het is vel tei w 'jl hij w, schepte, maail haar weg te I moetten elkasl heid als van I graag mogen! alle oprechthei paar seconder! schreven wegl con jongen ietj ie mag kijken oen jongen en de theepot. Ze driet over Bu? ren ook nog ai rcld. ..Ik weet dc vindt," zei ze, en we vinden' u En hoevee] dat u nodig zi pie? En wat slecht weer v »»Tk zal vel Charles, terwi fijne punt seel ..en een Joyce keek mag het mond steken,'

de Stem | 1956 | | pagina 2