Adoptie wordt ook in ons land wettelijk geregeld „Strijkverbod voor magnetiseurs Oosterse rouw bij de baar van pasja van Marakesj Britse zuidpoolexpeditie kan weer verder trekken blijkt veelal onbegrepen Pleegkind krijgt rechten van eigen kind Oppenheimer-juwelen met waardeloos geld betaald Onwettige geneeskunst al zich waarschijnlijk uitbreiden DAGBLAD VOOR ZEELAND Te Herent (België) Talrijke gewonden bij treinongeluk Zelfbeschikkingsrecht van pleegkind blijft beperkt Twee staven in de ransel DE DOOD OP DE WEG Rechter boven het wetboek SUS-slot De laatste prijzenregen Weinig nieuws over positie rijkspersoneel Vuurtoren met natte voeten Transactie onder bandieten Twee koffers vol bankbiljetten Het midden-oosten De UNO heeft eerste woord Hij stierf op een veldbed Theron was door ijs ingesloten Overwintering op Coatsland Wateriiood en watersnood J Iets kouder 5 „Vandaag: Zon onder 17.15 uur Vrouwen hun beste klanten jnen-wet geen bittere pil Ruggcspraakgebrek Mr. Utoyo wil voortzetting conferentie Subcommissie in februari bijeen Bestuurder raakte bewusteloos 96e JAARGANG No. 22056 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neeriandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Keigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr Dr. A J. J. M. Mes, Mr. H M. L. de Rechter, L. J v. t Westende, P. V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 5.35 per kwartaal, per post 6.55, per week (uitsluitend bij met post- bestell.) t U.45. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct Postrek. no. 27884L Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 25 JANUARI 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. 8, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSfBURG. NieuwstiaaMl/Tel. rioJ35) Op het station van Herent, acht km. van Brussel, is maandagavond een trein ingereden op de internationale trein van Oostende naar Keulen, die daar stilstond door een defect aan de locomotief. De twee achterste wagens van de internationale trein ontspoorden en vielen om. Twee personen hebben ernstige verwondingen opgelopen. Een dertigtal passagiers liep lichte verwondingen op. Met de internationale trein reisden veel Amerikaanse militairen, die van verlof in Engeland terugkeerden en een aantal Britse en Amerikaanse toeristen. Door een beslissing die de Eerste Kamer gisteren heeft geno men kunnen voortaan pleegkinderen door hun pleegouders wor den geadopteerd, waardoor zij volgens de wet nagenoeg dezelfde rechten en plichten krijgen als de eigen kinderen van de pleeg ouders. Hoewel de adoptie door tal van bepalingen door belang rijke waarborgen is omgeven, hadden toch vele leden, waaronder alle katholieken, gaarne nog een belangrijke aanvulling gezien. De K.V.P.-woordvoerder mr. Witteman sloot zich aan bij wat zijn partijgenoot mr. Van Rijckevorsel in de Tweede Kamer reeds als wens naar voren had gebracht: het geven van het zelf beschikkingsrecht aan het meerderjarig geworden kind om de familieband met zijn eigenlijke ouders te herstellen. HOOGEVEEN: Door tot nu toe onbekende oorzaak botste in het gehucht Lombok, gemeente Hoo- geveen, een personenauto tegen een boom. Mevrouw B. D. uit Dwingelo werd daarbij gedood. Drie personen werden gewond. AMSTERDAM: De 74-jarige voetganger J. J. de B. is, toen hij onvoorzichtig de weg overstak, op de Nassaukade te Amsterdam onder de tram geraakt. De man is ter plaatse overleden. Minister Donker is destijds gedeel telijk aan deze wens tegemoet geko men door een bepaling in de wet op te nemen, waardoor het geadopteerde kind, wanneer het de leeftijd van 23 jaar bereikt, gedurende een jaar de bevoegdheid te geven aan de rechter te verzoeken de adoptie ongedaan te maken. Verder wilde de minister niet gaan en hij kon er daarbij op wijzen dat het amendament-van Rijckevorsel door de Tweede Kamer, zij het met geringe meerderheid was verworpen. Van socialistische zijde verdedigde mr. Tjeenk Willink een nog sterkere positie van de rechter. Hij en niet de wet zal volgens haar moeten beslissen over het verschil tussen de leeftijd DE NATIONALE raad van de Tune sische Neo Destoer heeft in een re solutie Frankrijk opgeroepen om spoed te betrachten bij het toekennen van binnenlands zelfbestuur aan Tu nesië. DE BESTUURDER van de in Los Angeles verongelukte trein verklaar de tegenover een commissie van on derzoek, dat hij voor de ontsporing het bewustzijn had verloren. De dode- manskruk had niet gewerkt. OP VRIJDAG 27 januari, iuist 2 eeuwen na de geboorte van Mo zart, zal op de lagere scholen in Hoorn een nieuw officieel lesuur in muziekkunst worden ingevoerd Leraar is de heer R. Heuckeroth' oud-operadirigent. HET LIGT in de bedoeling van de P. v. d. A., de heer Fedde Schurer voorzitter van de raad van de Friese beweging, kandidaat te stellen voor de komende verkiezingen voor de Tweede Kamer. IN JAPAN werkt men aan plannen voor een atoomschip, dat zowel voor passagiers als vracht geschikt zal zijn. DE TURKSE gezant in België, Bedri Tahir Saman, is bij een auto-ongeluk om het leven gekomen. De gezant keerde terug uit Luxemburg, waar hij het verjaardagsfeest van de groot hertogin had bijgewoond. DOOR EEN conflict in de westduitse regeringscoalitie, over de nieuwe door de C.D.U, voorgestelde kieswet, acht Adenauer het verstandig nog maar even in Bonn te blijven en zijn va kantie op te schorten. JUSCELINO KUBITSCHEK, is nu of ficiéél tot president van Brazilië ge kozen. De installatie heeft 31 januari plaats. EEN OFFICIER, die ten gerieve van zijn vrienden en kennissen boven Nij megen enkele kunstvluchten met een straaljager vertoonde, hoorde giste ren twee weken gevangenisstraf te gen zich eisen. DE PREMIER van de grootste Sov jetrepubliek, Alexander Poezanof, afgetreden ten gunste van Michail Jasnof, burgemeester van Moskou, Poezanof vond zichzelf een te zwakke figuur, zei hij. DE SOVJET-UNIE heeft verklaard weer deel te willen nemen aan de werkzaamheden der wereldgezond heidsorganisatie. In 1949 trokken de Russen zich uit de organisatie terug. BIJ DE DERDE stemming is de so cialist André le Troquer gekozen tot voorzitter van het Franse parlement: een weinig benijdenswaardige baan. Notaris Kropman heeft gisteravond prijswinnaars in de laatste SUS-trek- in een sobere KRO-nitzending de king bekendgemaakt. De stofzuiger viel op B 55133, de bromfiets op B 301466, het slaapkamerameublement op C 394142, de naaimachine op D 193500, de scooter op A 149621, het woonhuis tenslotte op A 192538. Dan was er nog het premie-woonhuis, dat viel op nr. B 39621. Tijdens de derde trekking (zater dagavond) werd het televisietoestel niet uitgeloot. Nu ging het gister avond in de prijzenregen. Het is ge vallen op nr. D 372654. Het premie-woonhuis is terecht ge komen bij de heer W. Lazerus te Val- kenburg-Houttem. De SUS-II actie heeft in totaal ruim 1.5 miljoen gulden opgebracht. Het netto bedrag van rond 1 miljoen, komt ten goede aan zeven instellin gen. Trekkingslijsten liggen ter inzage oij allen, die het bekende biljet van ae SUS-actie voor hun raam hadden nangen, vanaf donderdag a.s. Van onze parelemtaire verslaggever) P,rof* P?el heeft in zijn M.v.A. over van het aangenomen kind en de adoptieve ouders. De heer Vos van Steenwijk V.V.D. had met enige an dere bezwaren tegen het niet overgaan van de adellijke titel op de geadop teerde. Mr. Donker zei, dat er moge lijkheden zijn om iemand in de adel stand te verheffen, ook wanneer hij zijn titel door adoptie zou verliezen. DE VOORWAARDEN De voorwaarden waaraan bij adop tie o.m. moet worden voldaan zijn: De adoptie moet in het belang zijn van het kind, het kind moet minder jarig en de ouders moeten meerder jarig zijn. De ouders moeten minstens 18 en hoogstens 50 jaar ouder zijn dan het kind. zij moeten minstens 5 jaar gehuwd zijn en het te adopteren kind moet reeds minstens drie jaar door de pleegouders zijn verzorgd. Elke soldaat heeft een maarschalk staf in zijn ranselmoet Napoleon gezegd hebben. Maarschalk Mont gomery, die deze staf wist te vin den, blijkt nog een andere, veel begeerde staf in zijn ransel te heb ben ontdekt. Het is de dirigeerstaf. We zien hem hier tijdens een offi- ciersfeest te Parijs met dit attribuut een Canadese band leiden. De Rijkswaterstaat is voornemens de noordpunt van Texel te verster ken met een duinvoetverdediging, strandhoofden en bezinkingen, waarmee een bedrag van vijf mil joen gulden gemoeid zal zijn. De vuurtoren is gevaarlijk dicht be naderd door de zee. Het water tus sen Texel en Vlieland, het Eijer- landse gat, wordt ieder jaar breder en dieper. Op de foto de door ue zee bedreigde vuurtoren. Heel Johannesburg spreekt over de kwestie van de Oppenheimer-juwelen die op sinterklaasavond verdwenen en die nu weer terecht zijn gekomen. De juwelen hadden een waarde van en kele miljoenen. Ze behoorden aan mevrouw Oppenheimer, de echtgenote van een diamant-magnaat. De politie had reeds eerder een deel van de juwelen in beslag kunnen ne men. De rest van de juwelen heeft een geschiedenis meegemaakt die als gegeven voor een detective-roman zou kunnen dienen. De dief is een zekere Ernest Miles, een particuliere detective, die vroe ger in dienst was van Oppenheimer. Miles had kans gezien een sleutel van Oppenheimers safe in handen te krijgen en op 5 tTéeember stal hij de juwelen uit de safe. Een duistere vriend van Miles, zekere Pearson, ried hem aan contact te zoeken met de beruchte gangsterleider Lucky Luciano", die momenteel in Italië verblijft, nadat hij de V.S. wegens zijn misdaden moest verlaten. Luciano zou de juwelen wel willen kopen. Luciano had er wel oren naar en hij zond een zekere Radley als afgezant. Deze zeulde twee koffers met bankbiljetten de hotelkamer bin nen, waar Miles en Pearson verble ven. Miles had de juwelen, verpakt in een stukje kerstpapicr, bij zich. Radley inspecteerde de kostbare ste nen en zei. dat het klopte. ,,Hier is je geld", zei hij en drukte Miles twee pakjes bankbiljetten in de handen. Op dat moment stormden zeven po litiemannen de kamer binnen en het bekende ..hands up" weerklonk. Bij het onderzoek door de politie bleek, dat de bankbiljetten vals wa ren. Alleen het bovenste en onderste biljet van elk stapeltje was goed. A1-. les wat daar tussen zat, bestond uit ingetrokken en geperforeerde biljet ten. Minister Dulles heeft beves tigd, dat Eden en Eisenhower de volgende week waarschijn lijk zullen spreken over een ge zamenlijk optreden van hun beide landen, in geval het in het midden-oosten tot een oorlog komt. Frankrijk moest in het overleg gekend worden. De V.S. blijven echter vertrouwen op de UNO, zo zei Dulles en een actie harerzeids in geval van nood blijft het beste. Over Formosa zei Dulles, dat de V.S. zullen blijven onderhandelen om met communistisch-China tot een vreed zame regeling te komen, niettegen staande het feit, dat er de laatste tijd weer erg geschoten wordt in deze hoek van de wereld. Reeds bij het vroege ochtend gloren trokken dinsdag groepen van honderden Marokkanen langs het stoffelijk overschot van de ..Leeuw van het Zuiden". El Gla- wi, de pasja van Marakesj. El Glawi was in de schaduw van een boom in zijn paleistuin opgebaard, gehuld in de zwarte mantel, die hij dagelijks droeg. De pasja overleed maandag in zijn weelderige paleis. Hij had zich echter laten over brengen naar het enige kale ver trek en stierf op een eenvoudig veldbed. Aan het rouwbetoon namen ook leden van de vroegere politieke tegenstanders deel. J Voor het rouwbeklag kwamen de opperhoofden veelal in Amerikaan- se luxe-auto's uit de bergen, ter- wijl hun onderhorigen de weg te voet of op een muilezel aflegden. Vier mannen in witte mantels J droegen de baar naar de moskee van Ben Slimaan waar de pasja naast zijn broers werd bijgezet. Het saluut van Frankrijk voor de overledene werd overgebracht door André-Louis Dubois, resi- dent-generaal in Marokko. Hij zei, dat uit het leven van de pasja veel te leren valt. Hij had veel gedaan l voor de versterking van de eenheid J van het land en zijn modernise- ring. De Britse admiraliteit heeft be kend gemaakt, dat de „Theron" het schip van de Britse zuidpoolex peditie dat sinds drie weken in de Weddell-zee door ijs was ingesloten, zich heeft weten te bevrijden. De „Theron" moet binnen zes we ken, vóór het begin van de winter, leden en voorraden van de expeditie te Vahsel Bay, op de kust van Coats land, aan land brengen, omdat daarna de Weddell-zee geheel dichtvriest. Het merendeel van de mannen aan boord van het schip zal te Vahsel Bay de winter doorbrengen. Daarna zullen zij beginnen met het onderzoeken van de In vele delen van zuid-Afrika heerst droogte, welke in sommige gebieden de ergste sedert mensenheugenis is. Vooral de Kaapprovincie en Natal worden getroffen. Een intense hitte golf heeft het effect van de droogte in veel gebieden nog vergroot. In zuid-Queensland (Australië), staan daarentegen honderden vier kante kilometers land onder water. De steden Kurrumbul, Yelarbon, Goondiwindi en Inglewood zijn ge troffen. maar het water zakt thans. Vele bewoners moesten hun toevlucht op de daken en in scholen en kerken zoeken. Duizenden stuks vee drijven rond. WEER EES KLACHT Israëliërs op Jordaans gebied Een Israëlische patrouille is ten zui den van de Dode Zee tien kilometer op Jordaans gebied doorgedrongen. Bij een vuurgevecht met leden van de Jordaanse burgerwacht werd een Jordaniër zwaar gewond. Jordanië heeft een klacht bij de gemengde be standscommissie ingediend. Egypte heeft het plan-Hammars- kjoeld tot pacificatie van de gedemi litariseerde zone van El Aoedja, waar in november zwaar werd gevochten, aanvaard. t Weersverwachting, co Ui ia tnt meegedeeld door het 4 K.N.M.I. te De Bilt: Periden met zon, wisselend be- jEflj* m* enkele sneeuwbuien. f Matige, at en toe krachtige wind tussen west en noord. Iets lagere t temperaturen. insti- 'auneï Matige west tot noordwesten- t wind. Zwaar bewolkt met enkele J opklaringen. Enkele regenbuien m west-B5lgië. jets kouder, max t 0-5 graden, minimum 1 lot -5 graden. «"VP 14 53 "ur- Morgen: zon t op 8.32 uuri Maan t uur. J Het Belgisch weerkundig tuut verwacht: de beirrntint, zlJn m.v.A. over aan de Ferst. '"nenlandse Zaken aan de herste Kamer weinig concreets meegedeeld over de fta... van het overheidspersineê?" P°S| als bezitsvorming ziektoi, ^wes4les ling en algemene 'bezoldigingmaken allen een punt van overleg nit m viescommissies en in de Lëzem de'r regering. ini aer Ook moest het rapport van de com- missie van loondeskundiscn afgewacht over de verhouding tus^n de bezoldiging m het vrije bedrijf bij de overheid. Dit rapport wol-ju op 31 januari gepubliceerd. Kersterat," fieaties, aldus de minister, worden gë woonlyk slechts gegeven, indien zi reeds voor 1940 werden toegekend Ook bij de NS geldt dit. aldus de bewindsman, n.a.v. opmerkingen de Eerste Kamer over zijn befmti^ onder 7.23 (Van onze parlementaire verslaggever) Afgezien van bepaalde geneesmid delen, die uitsluitend op doktersrecept of door een apotheker verkocht mo gen worden, zullen in het algemeen voor de verkoop van geneesmiddelen de voorwaarden blijven gelden, zoals die in reeds bestaande wettelijke re gelingen zijn vastgelegd. Dit heeft min. Suurhoff verklaard, ter verdediging van zijn wetsontwerp geneesmiddelenvoorziening. Door de nieuwe wet worden dus de drogisten niet benadeeld. Economische motieven mogen geen reden zijn om bepaalde misstanden bij de geneesmiddelen voorziening (b.v. de verkoop van waardeloze medicamenten) toe te la ten, aldus de minister. Enkele afdelingen van de rijksuniversiteit te Utrecht hebben zich in tensief beziggehouden met de kwestie der magnetiseurs en met hun aan hang onder de goe-gemeente. Ruim driehonderd gezinnen in de Domstad kregen bezoek van een enquêteur, die van allerlei vroeg omtrent de op vattingen over magnetiseurs. Uit dit onderzoek zijn belangwekkende con clusies naar voren gekomen. Zo is gebleken, dat van de ondervraagden (men richtte zich speciaal tot de huismoeders) 38 procent niet op de hoogte was met het begrip magnetiseur". Bij degenen die wel wisten wat een magnetiseur was, bestond de indruk, dat het aantal veroordelingen van deze lieden stijgende was. Het tegendeel is echter waar. In 1950 vielen er 110 vonnissen wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunst en in 1954 slechts zestig. Nergens vervangt de magnetiseur de arts in de eerste fase van een ziekte. Men zou in geval van ziekte, altijd eerst naar de dokter gaan. Toch werd in 147/ van de gezinnen gebruik gemaakt van de diensten van magnetiseurs. Een gelijk per centage hield het op de kruidendok ter. Merkwaardig is de conclusie uit het rapport, dat degenen die bij een protestants werkgenootschap zijn aangesloten een positievere instel ling jegens de magnetiseurs hebben dan b.v. de katholieken en degenen die niet tot een bepaalde kerk be horen. De gereformeerden spannen in dit opzicht de kroon. Hun normgevoel kan zich ook niet met het bestaande verbod voor magnetiseurs verenigen. De meeste gezinnen komen via kennissen en familieleden in contact met magnetiseurs. Slechts 17% van de ondervraagden wist, dat het mag netiseren bij de wet verboden is. De mensen gingen hierbij uiteraard •ay hun eigen rechtsgevoel te rade. is dus gebleken, dat het wette- i?iLVerl?od van magnetiseurs-prak- Sni*t gedragen wordt door het Netriaëders.806116 WÜ Va" aUe VOORAL VROUWEN De meeste klanten van de mag netiseurs zijn vrouwen. Ook de krui dendokter heeft overwegend dames- cliëntele. De klachten waarmee men bij deze mensen komt zijn meestal: zenuwziekten, reuma, hoofdpijn en maagklachten. Belangwekkend zijn de cijfers ove echte of veronderstelde gene zingen. Van 57, door een magneti seur behandelde gevallen, bleken er 22 zonder enige baat te zijn geble ven. Veertien gevallen bleken ge nezen te zijn en in 17 gevallen had het „bestrijken" verlichting tenge volge. Van de 53 gevallen die door een kruidendokter werden behandeld, ondervonden 20 personen genezing, drie verlichting en de rest geen en kel gunstig resultaat. Het rapport van de universiteit besluit met te zegen, dat het aantal genezen lijders niet te verwaarlozen is, ook uit medisch oogpunt. De magnetiseur, zo besluit het rap port, trekt zijn klanten voornamelijk op basis van zijn reputatie aan. Hieruit vloeit voort, dat de prak tijk van deze merkwaardige mensen zich in de toekomst waarschijnlijk zal blijven uitbreiden. Mr. Blom, een lid van de Neder-i landse delegatie, die in Genéve on derhandelingen voerde met Indonesië, krijgt de laatste dagen herhaaldelijk bezoek van mr. Utoyo Ramelan, die namens de Indonesische delegatie komt vragen om hervatting van de conferentie. Tot tweemaal toe heeft men mr Utoyo geen definitief antwoord op zijn vraag gegeven. Men doet nu niet zo geestdriftig meer. Men weet hoeveel tumult er in Djakarta is geweest over de besprekingen in Genève. Het vreemde feit doet zich nu voor, dat Indonesië ongeduldig meedeelt, dat er onderhand toch wel tijd genoeg is geweest voor ruggespraak van de de legaties met hun regeringen nog niet in kaart gebrachte streken van het zuidpoolgebied, ter voorberei ding van de voorgenomen tocht te land over de zuidpool. Een andere Britse expeditie, ge organiseerd door de ..Royal Society", is reeds op Coatsland aangekomen. Ontwapening De ontwapeningscommissie van de V.N. heeft besloten haar subcommis sie van vijf zo spoedig mogelijk weer aan het werk te zetten om te trachten de meningsverschillen tussen oost en west over een beperking van de be wapening uit de weg te ruimen. Deze subcommissie, bestaande uit Amerika, de Sovjet-unie, Engeland, Canada en Frankrijk zal waarschijn lijk eind februari te Londen weer bij eenkomen. De Rus Sobolef zei, dat de sovjet unie bereid is zich te verplichten niet de eerste te zijn die kernwapens ge bruikt, als het westen daartoe ook bereid is. Per iv eek een kalf uur minder werken De verkorting van de werktijd in de Belgische mijnen zal, volgens ,,Belga" in deze vorm worden gerea liseerd: De wekelijkse duur van de arbeid zou met een half uur worden vermin derd. In beginsel zouden de mijnwer kers alle twee of drie weken een bij komende verlofdag krijgen. De regering zal het vraagstuk van de door deze hervorming teweeg ge brachte extra-lasten onderzoeken. Gerretson zal op 7 febr. interpelleren Op 7 februari zal prof. Gerretson (CH) de gelegenheid krijgen om in de Eerste Kamer de regering te interpel leren over 't feit, dat zij volgens hem in gebreke is gebleven, de overeen komst m.b.t. de Delta-wateren, die op zichzelf niet geheim was, aan de Ka mer over te leggen. Groot was de ravage, die werd aan gericht, toen een trein in een bui tenwijk van Los Angeles met ruim honderd km snelhe.d uit de rails liep. Deze dramatische foto geeft een overzicht van het toneel van de ramp. Een 35-tal mensen verloor het leven en vele tientallen werden gewond. De treinbestuurder ver klaarde, dat hij bewusteloos was geraakt toen de trein een scherpe bocht naderde. Hij viel tegen de snelheidsregelaar, waardoor de trein sneller begon te rijden. Door een defect aan de „dodemansknop" werkten ook de noodremmen niet.

de Stem | 1956 | | pagina 1