'n Eeuw telegraafdienst te Goes Generaal Pareira getuigt DE K.A.B. TE HEINKENSZAND VIERDE 10-JARIG BESTAAN VERHOUDING RAAD-B. en W. KON BETER ZIJN Amateurs en jongeren voor I voetbalwedstrijd in Utrecht 1955 Was een recordjaar voor de bootdiensten Ridgway weinig verrukt over burgers-ministers ekeinde mgen. >otsing te Zoom Pieter de zeventiende oning van Paus 1 maart) in de worden ge- maart. DA en DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 24 JANUARI 1956 Interessante causerie van PTT-directeur Burgemeester Re user van St.-Jan steen Minder gerief voor de Duitse soldaat Dwaas voorstel in de Korea-tijd Syngman Rhee nog steeds strijdbaar Ernstige botsing te Utrecht Kees de Ruyter houdt beroep in beraad Duitse voetballolo was royaal Vvetbalprogram voor zondag gewijzigd AFDELING ZEELAND K.N.V.B. Brouwershaven vraagt zich af Waar werd vader Cats geboren Cortgene kampioen Amateurleider Ponstijn onttroond Betaalde le klassers Zeeuwse suksessen in Belgische cross Meer personen en auto s dan ooit Amateur le klassers Biljarters 47-2 voor titelstrijd Biljartstrijd in west- Zecuwscb- Vlaanderen MARKTEN WATERSTANDEN CHOTELS de Verkenners, 3 en zondag 29 in gehouden is schotels". Ze oude schoolge- moeilijkheden, in het patro- i slechte staat meebrengt. Van is een zaal ge- een behoorlijke beschikt. SAVOND tuys werd door van de L.J.G. ningsavond ver- e belangstelling „De dochters et best. ,UB NAAR t'BURG. en spelers der bezochten geza- Gent, waar het Ihristopher Fug at genoeg" ge- Janny van Sant- ismarin en van Dan de Gruyter CHOOL plaatsruimte ln 1 alhier is thans louwschool op 't als noodmiddel e kleuters welke ngeving komen tl in de lagere tot de nieuwe uik kan worden ÏSTAAN van oudleerlin- ool alhier opge- s. zaterdag haar zal een feest- tniseerd voor de odigden uit de jonnen zal wor- ■gadering, waar schap Jan van ten bonte avond vond wordt be- SOERINNEN- I boerinnenbond haar algemene spreker trad op het Retraitehuis k over zijn réis sa. Een zeer in let bestuur werd de vergadering houden ten bale oor een ziek lid. mdelijke artike- beschikbaar ge- uari zal te Vlis- iwse visserij een reien gehouden, bioloog voor het rijonderzoek te spreken over: resten er voor iltuur na uitvoe» an?" Dr. Havin^ spreken over de ïaal, drs. Koenen itior.ale coöpera- >öperatie in de de loupe nemen. ing plaats op de ;tê van de Eik- op Zoom, tussên urd door H. D. n bromfiets, be lonende te Goes. de macht over daardoor op de op dat moment as genaderd. T. erd licht gewond, e door een arts rd de man voor r de woning van 'ergebracht. herdacht deze plechtig- tijnse kapel van mrwacht verder, tachtigstee ver- :en grote open- verlenen op het g van de H. Va- en kloosters over :onder luisterrijk pn r 7 uur: Gejaagd rtgebouw 7.30 uur: nd. lympia 8 uur: Het douw 8 uur: Ook llen. m 8 uur: Sinuhe ia van Dijck 7.30 ;eld. minklijke reis. .ectro: Boemel- ambra: Jupiter's ia. Vlaamse Opera minklijke reis. ectro lambra: ia. r 7 uur: ■tgebouw 1. lympia 8 Boemel- Jupiter's De Goese telegraafdienst, men heeft het reeds kunen lezen, bestaat hon derd jaar. Op bescheiden wijze is dit feit gevierd met een feestelijke avond in „Slot Ostende" en by deze gelegenheid heeft de heer J. Ver baken. directeur van het Goese post en telegraafkantoor, eén interessante causerie gehouden over de jubileren de dienst. De bakermat van de telegraaf wanneer men tenminste de primitie ve middelen van vuur-seinen en trom melslagen buiten beschouwing laat stor.d in Frankrijk. In j.791 voerde daar Claude Chappe, de optische te legraaf in. Deze bestond uit een een voudige seinpaal, zoals die thans nog bij de spoorwegen wordt gebruikt, maar dan met meerdere armen. De stand van die armen gaf dan be paalde letters aan, behalve in Frank rijk zelf maakte deze vinding wer- nig opgang. Napoleon bijvoorbeeld, die ook 's nachts behoefte had om berichten door te geven, hield 't met lichtsignalen die var. torens af opvlam den. Doordat de tekens met de optische telegraaf slechts tot op gezichtsafstand honden worden gegeven, duurde de overbrenging van Parijs naar Rouaan, 'n afstand van ongeveer honderd kilo meter, per teken drie minuten. Ter loops zij even opgemerkt, dat thans minimaal 210 ekens p. minuut „weg vliegen", dus in drie minuten 630 te kens en dan over onbepaalde afstand. „AFSTANDSCHRIJVEN" De uitvinding van de elektrische stroom bracht o.a. de kunstschilder iiem genoemde Morse-tclegraaftoe- Morse tot invoering van het naar stel. Dat was in 1842 en ruim 12 jaar later konden de Goesenaren reeds gebruik maken van deze toen zo uiterst moderne wijze van „afstand schrijven". Het vorenstaande wil niet zeggen, dat Goes met een volmaakte tele graafverbinding in zee ging. Het te gendeel is eerder waar. De boven grondse verbndingen gaven dikwijls aanleiding tot storing en door de ambtenaren moest dan ok heel dik wijls worden geïmproviseerd. Het tot stand brengen van de on derlinge verbindingen ging alleen via de zogenaamde dradenplank, wat veel hoofdbrekens kostte. In het winderige Zeeland waren storingen niet van de lucht en dikwijls moest Goes in springen om telegrammen van andere Zeeuwse gemeenten naar Rotterdam over te brengen, doch daar was de dienst, die slechts bestond uit één ambtenaar en 'n leerling eigenlijk r.iet op berekend. Gelukkig voor de betrokken ambtenaren konden zij zich louter bezig houden met tele- graafzaken, want postale aangelegen heden behoorden niet tot hun ter rein. Post- en telegraafdienst waren streng gescheiden en iedere dienst had zijr. eigen directeur. Pas in 1924 werden beide kantoren gecombineerd te Goes. VOORZICHTIG BEGIN. Het eerste jaar was het gebruik, dat van de Goese telegraafdienst werd gemaakt slechts matig. Er gingen 896 telegrammen uit en 751 werden ont vangen. Geleidelijk liepen deze cij fers op en in 1910 bijv. werden 12.000 telegrammen verzonden; 13.000 kwa men er binnen en 18.000 werden er voor andere plaatsen doorgeseind. Voor 1955 waren deze cijfers resp. 15.000; 7.000 en 62.000. De opgang zou nog veel groter zijn geweest, indien het jongste zusje van de P.T.T.-gemeensehap, de telefoon geen roet in het ete.n had gegooid. Eerst was dit niet zo erg merkbaar door de vrije hoge telefoontarieven, maar de wel zeer verhoogde tele- gramprijzen en de aantrekkelijk ge maakte telefoonkosten, werden oor zaak, dat de telegraaf een kwijnend bestaar. ging leiden. Was het niet, dat telefonisch ge maakte afspraken snel vastgelegd moeten worden, dan was de telegraaf ten dode opgeschreven geweest. Dank zü de opgang van de telex, een soort particulier telegrafisch verkeer, sloot de telegraafdienst in 1955 nog met een batig saldo. NATIONAAL VERMAARD. De Goese telegraafdienst maakt nu ook gebruik van de hyper-moderne tele-type-machines, waarmee mini maal 1050 tekens per vijf minuten kunnen worden doorgegeven, een snelheid welke onze telegrafisten 'n nationale vermaardheid verschafte. Evenals voor de postzaken, is het Go«se kantoor voor ie telegraaf dienst zeer belangrijk geworden; het kreeg een internationaal tintje door dat er rechtstreeks gewerkt wordt met Antwerpen, ook is aan de amb tenaren- te Goes de taak toebedeeld van de stormvloedwaarschuwingen, terwijl voor het belangrijker wordend telegram- en telefoonverkeer, Goes de zorg heeft voor heel Zeeland met uitzondering van Tholen en de ste den Middelburg, Vlissingen en Ter- neuzen. Met een hooggestemde feestrede, talrijke felicitaties en het eerste op treden van het KAB-cabaret, heeft de KAB afd. Heinkenszand op stijlvolle wijze haar 10-jarig bestaan gevierd. Praktisch alle leden met hun echt genoten namen aan dit feest deel en werden bij de opening van de avond geconfronteerd met een, door hun voorzitter Job Koens uitgesproken, enthousiast betoog, waarin hij dank bracht speciaal aan de werkers van het eerste uur, de heren L. Geus, A. Pieters en J. Priem. Met taaie volhar ding en tegen alle oppositie van die dagen in, bliezen zij de afdeling leven in en hielden het vuur brandend. Terugblikkend op de afgelopen tien jaar somde hij op hetgeen werd be reikt en dat was heel wat. Een kern gezonde afdeling waarvan het leden tal de afgelopen jaren meer dan ver dubbelde. de oprichting van verschil lende nevenorganisaties en de verove ring van een waardevolle steeds meer gewaardeerde plaats in het Heinkcns- zandse gemeenschapsleven, waren er enkele van. Besluitend met een be roep op de zelfwerkzaamheid van de leden op verschillende terreinen, gaf hij het woord aan de spreker van de avond, de heer L. A. Weber, secretaris van het hoofdbestuur. In een zeer boeiende rede schetste hy de KAB vanaf haar prille jar - tot aan de machtige organisatie met Burgemeester J. I. M. Reuser van St.-Jansteen, die in zijn nieuwjaarsrede de raadsleden de hun toekomende pluimen gaf voor wat in het afgelopen jaar bereikt is, kon een goede verstandhouding tussen raad en voorzitter signaleren, doch over de verhouding tussen de raad en het college van B. en W. moest hij zeggen dat ze beter kon zijn. ,,Een groter vertrouwen in de personen, die de raad toch voor het dagelijks bestuur van de gemeente aan gewezen heeft, zou wel op zijn plaats zijn", zo meende hij. rr/ L .meester Reuser van het feit dat het tV eimg OOUWaetlVlteit werk aan de weg Hulst-St.Jansteen- Kapellebrug eindelijk is begonnen en Na zijn bezorgdheid over het be volkingsverloop te hebben uitgespro ken, besteedde mr. Reuser aan dacht aan de woningbouw, waarover hij nu niet bepaald onverdeeld ver blijd kon zijn. In 1955 zijn met volle rijkspremie drie huizen gebouwd, met halve premie vier terwijl in deze laatste sector nog 14 huizen spoedig voor bewoning gereed komen. Als ik als voorbeeld aanhaal dat bij de onlangs gehouden aanbesteding voor 3 bejaardenwoningen te Heikant 20 inschrijvingen waren, dan begrijpt ieder dat hier beslist grote behoefte is aan bouwopdrachten. Wanneer ik daarbij nog vermeld dan volgende officiële cijfers op 31 december 1955 in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen 91 vol waardige bouwvakarbeiders als werk zoekenden stonden ingeschreven, dan zal ieder weldenkend mens dit een schande noemen!" Van krotopruiming is slechts in één geval sprake geweest. De pre mies zijn wel aanlokkelijk, maar het volume ontbreekt nu eenmaal. Me blij dehgg-bwur gdceaaaetps Met blijdschap gewaagde burge dank zij het goede weer al aardig gevorderd. Als nog voor uitvoering in aan merking komende werken, welke wel licht in dit jaar aangepakt kunnen worden, noemde de burgemeester de verbetering van Magdalenastraat Schooldreef Vlasstraat en Schoolstr. en riolering Kapellebrug. Dit zijn DACW-werken. De bouw van de vglo-school voor meisjes is bijna vol tooid. Het plan voor een speeltuin in de nieuwe wijk is, naar mr. Reu ser meedeelde, helaas nog niet voor uitvoering gereed. haar 400.000 leden welke zij thans ls. RECHTEN EN PLICHTEN Spr. betoogde dat de voortschrij dende emancipatie van de arbeider hem het recht geeft zitting te nemen in bestuursorganen, zoals b.v. ge meenteraden, kerk- en armbesturen. Verheugend noemde hij het dat deze gedachte op het terrein van het pa rochieleven steeds meer veld wint. Daarnaast echter dient de arbeider doordrongen te zijn van de plichten en bekwaamheden, welke van hem in dat verband geëist kunnen worden. Uitvoerig ging spr. in op de finan- tiële en culturele organisaties en in stellingen van de bond, die voor velen van ons reeds een ware zegen bete kenden. O.m. noemde hij de studie beurzen. cursussen aan de eigen ar beiders hogeschool en de suksesvolle actie voor het goede boek. Herwon nen levenskracht roemde hij als de parel der beweging. De heer Weber besloot met een op somming van de talrijke problemen waarvoor de KAB zich in de naaste toekomst gesteld ziet en sprak woor den van dank en waardering aan het adres van de jubilerende afdeling. FELICITATIES Bestuur en leden werden in korte toespraken o.m. gefeliciteerd door burgemeester Derckx die met zijn echtgenote de feestavond bijwoonde, door de heer L. Geus, één der oprich ters van de afd. en door pater Koens. Zichtbaar verrast door zijn onver wachte komst luisterden de aanwezi gen naar zijn eenvoudige en recht uit het hart komende woorden. Hij, de zwerver, die praktisch alle wereld zeeën bevoer en op het punt staat naar de Belgische Congo te vertrek ken, noemde zich één van hen; voort gekomen uit hun midden en ook door hun kleine maar veelzeggende offer tjes zag hij zijn priesterideaal verwe zenlijkt. Hij bond de leden op het hart vooral katholieke arbeiders te zijn om daardoor een wezenlijke bij drage van betekenis te leveren aan de huidige maatschappij. In het ver dere verloop van de avond gaf ook pastoor Witkamp van zijn belangstel ling blijk. Door de bondssecretaris werd aan de heer W. Geijs voor zijn 25-jarige. lidmaatschap officieel het bondsinsigne uitgereikt. Na de pauze, waaronder verversin gen werden aangeboden, volgde het optreden van het nieuwe KAB-caba ret o.l.v. Jan Bos, bestaande uit leden van de toneelafdêling. Dit als expé riment geldende optreden werd met kennelijk genoegen door de aanwezi gen genoten. Geen schuimrubber bedden Nauwelyks is de nieuwe Duitse sol daat onder de wapenen, of hij moet al horen, dat er op zyn gerief in de kazernes zal worden bezuinigd. De soldaten krygen geen schuimrubber matrassen meer en zij zullen aan ta fel niet meer door serveersters wor den bediend. De werkvrouwen gaan ook de laan Uit en daarvoor in de plaats treedt het instituut van de „kamerwacht". Speciale conferentievertrekken in de kazernes worden overbodig geacht. Daarvoor kan men de eetzalen wel gebruiken. Want: wie eet kan niet confereren en wie confereert kan niet eten. Generaal Ridgway, die het bevel neett gevoerd over het Amerikaanse achtste leger in Korea, heeft in een "li i een Amerikaans weekblad verklaard, geen vrees te koesteren voor een nieuwe communistische aan val in Korea als de Amerikanen wor den teruggetrokken Wel meende hij, dat „onze oude, vricnd Syngman Rhee" Hon K°leaanse leger naar het noor den zou laten oprukken, als hij de rfnöladÜo Tt Een «rote inkrim- van de militaire kracht in Euro- Pa a?k«e, H*dgway "«ndenkbaar". Hy lichtte ook het menigsverschil toe, tussen hem en de burgerlijke au toriteiten van het ministerie van de- President Eisenhower en zijn echt genote, gefotografeerd tijdens het „begroetingsdiner" in Washington: de eerste gelegenheid waar de pre sident na. zijn ziekte weer naar bui ten optrad. Op de tafel het symbool uan de republikeinse partij: het olifantje. Eén dode, vijf gewonden. In de nacht van zondag op maan dag is nabij de Willemsbrug te Utrecht een personenauto, komende uit de Bleekstraat en gaande in de richting van de Catharijnebrug, met grote snelheid op een bus van het Gemeentelijk Vervoersbedrijf gebotst, die in de richting van het Stations plein reed. De personenauto verleende geen voorrang aan de bus. In de auto za ten zes personen. De chauffeur, een zekere J. G. B„ werd gedood, terwijl de andere vijf inzittenden werden gewond. Twee van hen werden naar het ziekenhuis overgebracht. Drie anderen konden later, na verbonden te zijn, naar huis worden gezonden. Een buspassagier raakte eveneens gewond. DE JOURNALIST H. N. Appel, van het „Nieuwsblad van het Noorden" te Groningen, is benoemd tot secre taris van de Nederlandse Kamer van Koophandel voor Duitsland te Ham burg. Hij volgt als zodanig mr. P. van Dijke op. Maandag deelden wij mee, dat de Waalwijkse biljarter Kees de Ruyter volgens zijn eigen verklaring niet in beroep zou gaan bü de bonds vergadering, die 21 februari te Am sterdam wordt gehouden. Hij deelde ons echter gisteren mee, dat hij na nader overleg alsnog op zijn eerder ingenomen standpunt is teruggekomen en de mogelijkheid van beroep bü de bondsvergadering in beraad houdt. Tweemaal 400.000 gulden heeft de Duitse voetbal-toto in west-zuid uitbetaald. Een van de gelukkigen was een 28-jarige vertegenwoordi ger uit Waiblingen. Hij had maan dagmorgen echter nog geen idee van het geluk dat hem ten deel was gevallen. Doordat hij zich verslapen had was hij juist te laat om de aankondiging door de radio te ver nemen. Pas bij het bezoek van een klant in de late morgenuren, sprak laatstgenoemde met de vertegen woordiger over de grote uitbetalin gen. De man uit Waiblingen mom pelde hierop een beetje treurig: „Die dat wint is goed af". Hij ver geleek de officiële uitslagenlijst en herinnerde zich dat ook hij nogal veel nullen en tweeën had ingevuld, zoals de lijst aangaf. Hij haalde zijn biljet te voorschijn en vergeleek de resultaten. Toen hij bemerkte dat vrouwe fortuna hem ditmaal had bedacht werd het hem te machtig en viel hij flauw. De tweede gelukkige was een 45- jarige kantoorbediende uit Fran kenberg. In het voetbalprogramma voor aan staande zondag zyn enkele wijzigin gen aangebracht. Bij de tweede klas- sers afd. B- werd met name de wed strijd RAC-Desk uitgesteld. De derde klasse B. krijgt een ont moeting extra. Hier werd namelijk VOAB-SCB ingelast. In de vierde klasse werd uitgesteld Vlijmense Boys-HVCH. Daarvoor in de plaats komt Vlijmense Boys-Rhode- Wat de 2e klasse A. betreft: Hierin werd Gemert-Baardwijk uitgesteld. Ingelast werden ODC-Oss '20 Gemert-Uno Animo en de Spechten- Baardwijk. Bij de reserve 2e klasse C. werdert uitgesteld Middelburg 2-Vlissingen 2. Zeeland Sport 2-Goés 2 en Zeelandia 2-Breskens 2. Hiervóór in de plaats komen Goes 2-Zéeland Sport 2 en BrèSkens 2-Zéelandia 2. fensie. Men deed Ridgway bijvoor beeld tijdens de Korea-oorlog het denkbeeld aan de hand, om de sterkte van de parate divisies overzee te ver minderen. De generaal zei, dat dit tot een ramp zou hebben geleid. Hij ver klaarde de kracht van de divisies slechts te zullen verminderen, als het hem rechtstreeks werd bevolen. Ais stafchef van het Amerikaanse leger zyn laatste functie onder vond Ridgway onvoldoende steun van de minister van defensie der V.S. Bur gerministers, aldus Ridgway, nemen vaak militaire beslissingen aan de hand van politieke factoren. Dit is spelen met vuur. Ook voor de afdeling Zeeland KNVB kon zondag slechts een hand jevol wedstryden doorgang vinden. Niettemin kwam er een kampioen uit de bus, want Cortgene stuurde Walcheren 2 met een 7-0 nederlaag naar Vlissingen terug en behaalde daardoor het kampioenschap van de 3de klasse A. In de eerste klasse A zorgde Wal cheren voor een verrassing door het leidende Noormannen op eigen veld de beide punten te ontfutselen (5-7). Weliswaar behielden de Westkappe- laars nog de leiding, maar zij hebben nu een verliespunt meer dan de naaste concurrent, Schoondijke. In 1 B zag Kwadendamme zich op eigen veld met 0-4 geklopt door Ro- bur en bleef dus lantaarndrager. In 3 B tenslotte had Vogelwaarde 2 niet de minste moeite met Sluiskil 3, dat met een verpletterende 13-0 nerderlaag naar huis moest Vogel waarde 2 werd daardoor topscorer van de week en veroverde bovendien de eerste plaats. Hekkensluiter Kwa dendamme 2 zag zich op eigen veld de volle buit ontnomen door Clinge 3 (0-4) en kwam dus weer wat ste- vigêr op de onderste plaats. De keuzecommissie van de K.N.V.B. heeft voor de wedstrijd Neder lands amateur elftal-Nederlandse jeugdploeg, die morgen in het DU5>- stadion te Utrecht zal worden gespeeld, de volgende elftallen opgesteld: NEDERLANDS AMATEUR ELFTAL: Doel: van der Lee (HFC). Achter: J. Herberts (Vitesse) en Claus (Helmondia). Midden; van Bruggen (DFC, aanvoerder), Blom (WW) en Duyster (Spartaan). Vóór: D. Herberts (Vitesse), Eifring (Robur et Velocitas), Overeem (UW), Fabels (Be Quick Gr.) en Den Tenter (DWV). NEDERLANDS JEUGDELFTAL: Doel: Cox (Rapid J C). Achter: Nagtegaal (DOS) en Kraay (DOS). Middên: Paauwe Jr. (HVC), van der Meer (ADO) en de Bruyn (NOAD). Vóór: Buys (Alkmaar), Nederhand (HVC), Rutten (Roda Sport), Corpeleyn (Excelsior) en Allen (DOS). Men moet van steeds betere huize zijn om nog aan de beurt te komen voor een plaats in de topscorers-lijst bij de hoofdklassers. Er is al een minimum-totaal van twaalf nodig om bij de eerste twintig te worden geteld. Die eerste twintig worden langzaamaan bekende namen. Aan kop gaat (nog steeds) de Elinkwijker de Jongh en achter hem volgt (nog steeds) het gezelschap van Nederlandse andere goal- getters. De lijst ziet er nu als volgt uit: 1 de Jongh (Elinkwijk, hoofdklasse B) 20 doelpunten. 2 Dillen (FSV, hfdkl. B) 17. 3 Ehlrn (Sittardia. hfdkl. B) 16: 4 Köneman (SVV. hfdkl. B) 16; 5 Oonk ((SC Enschede, hfdkl. B) 16. 6 Lenstra (SC Enschede, hfdkl. B) 15. 7 Lammers (DOS, hfdkl. A) 14; 8 v. d. Linden (DOS, hfdkl. A) 14; 9 v. Roesel (Willem II. hfdkl. B) 14; 10 Voges (SC Enschede, hfdkl. B) 14. 11 v. Es (DFC. hfdkl. B) 13; 12 v. Geen (Schev. Holland Sport, hfdkl. B) 13; 13 Heymans (BW. hfdkl. B) 13; 14 Rijnvis (ADO. hfdkl. A) 13; 15 Trooster (Rigtersbleek, hfdkl. A> 13. 16 v. d. Boer (Stormvogels, hfdkl. A) 12; 17 de Bruyckere (Willem II hfdkl. B) 12; 18 den Ende! (Ajax, hfdkl. A) 12; 19 Rutten (Roda Sport, hfdkl. A) 12; 20 Schouten (Feyenoord, hfdkl. B) 12. De AGOVV-er Hanskamp laat zieh nog steeds niets doen. Hü blüft aan de leiding, alsof niemand anders dat mag. Zijn voorsprong slinkt ook niet noemenswaardig. De beste gevechten worden kennelijk in de lagere regio nen van de lüst geleverd. Die lüst is thans; 1 Hanskamp (AGOVV, IA) 21 doel punten. 2 Hollink (Helmondia, 1 C) 18. 3 J. v. d. Berg (Fortuna VI, IC) 16; 4 C. v. d. Zeeuw (UVS, IC) 16. 5 G. Jacobs (Zwartemeer, 1 C) 15. 6 Roosenburg (Helmondia, IC) 14. 7 Jacob (Haarlem, 1 B) 13: 8 Kas (Baronie, 1 B) 13; 9 Kuipers (Olden- zaal, 1 C) 13. 10 T. v. d. Berg (Veendam, 1 A) 12; 11 Molenaar (KFC, 1 C) 12; 12 Ver munt (RBC, 1 A) 12; 13 de Wit (DHC, 1 C) 12. 14 Bennaars (Dosko, 1 C) 10; 15 Kruiver (KFC, 1 C) 10; 16 Kuiper (Velocitas, 1 A) 10; 17 W. v. d. Plas (Wilhelmina, 1 C) 10; 18 Princen (Wilhelmina. 1 C) 10; 19 v. Putten (AGOVV, 1 A) 10; 20 Schuman (PEC, 1 A) 10. Staf Dobbelaere en Hein Cujé na men deel aan een cross over eer. af stand van négen kilometer, die bij Oudenaerde in België werd gehouden. Staf was ditmaal sneller dan zijr Middelburgse sportvriend. Hij bezette de 14e plaats uit een veld van 50 deelnemers. Hein Cujé moest zich met de 18de plaats tevreden stellen. Win naar werd de Belg Nevens uit An- derlecht. Bij de junioren, die een af stand van 6 kilometer moesten lopen, werd het een Zeeuwse zege, want Allonsius uit Westdorpe ging als eer ste over de eindstreep. (Biljarten) Nederlaawfoernooi KOT In het afgelopen weekend heeft de Sasse biljartclub „Krijt op tijd" in café „De Oude Brug" in zijn neder- laagtoernooi de strijd aangebonden tegen de biljartclubs uit Hulst en Lamswaarde. Vooral tegen Hulst be reikte Sas van Gent een zeer eervol resultaat, door slechts met 99 ca ramboles het onderspit te moeten delven. Totaal haalde Sas van Gent 1366 en Hulst 1465 caramboles. Ook tegen Lamswaarde moest Sas van Gent de duimen leggen. Lams waarde wist in totaal 1148 carambo les te scoren tegen K.O.T. 1027. Op 4 en 5 februari wordt het ne- derlaagtoernooi voortgezet. Gejaagd 7.30 uur: uur: Het De vraag waar de bekende Nederlandse dichter Jacob Cats ge boren werd, is verle den week actueel ge worden bij opgravin gen, noodzakelijk door de restauratie van de Nederlands Hervorm de kerk in Brouwers haven. Ten zuiden van het gebouw kwamen fundamenten bloot die volgens deskundigen overblijfsels zijn van atjn het einde van de vijftiende of zestiende eeuw gebouwde bur germanswoningen. In oude rechtsregisters van de stad Brouwers haven staat geschre ven, dat daar in 1577 Jacob Cats geboren werd in een huis ach ter de kerk. Dat Cats in het hoekhuis gewoond heeft, dat thans geheel gerestaureerd is als een voorbeeld van oud-Hollandse bouw kunst en de bezoekers van Brouwershaven als het geboortehui* van Cats getoond wordt, werd reeds als historisch niet juist beschouwd. De gevonden resten wijzen er nu op, dat er in die tijd wonin gen achter de kerk stonden, van welker bestaan tot heden nie mand wist. En het is niet onwaarschijnlijk, dat hier het geboorte huis van Cats stond. Vanzelfsprekend is hierover het laatste woord nog niet ge sproken en de plaats, waar de dichter, die als „vader Cats" in vele gezinnen geëerd werd, ter wereld kwam zal nog onder werp van veel discus sies zijn. In ieder ge val zal niemand Brou wershaven de eer kunnen ontnemen, de vaderstad van Cats te zijn geweest. Het afgelopen jaar bracht nieuwe recordcijfer voor de provinciale bootdiensten. Het passagiersvervoer op de lijnen Terneuzen-Hoedekenskerke en Krui- rungen-Perkpolder is vergeleken met het jaar 1952 teruggelopen. Het ver voer op de lijnen Vlissingen-Bres- Zierikzee-Katseveer en Kortge- ne-Wolphaartsdijk is belangrijk toe genomen. Het autoverkeer is op alle lijnen steik toegenomen, behalve op de lijn Terneuzen-Hoedekenskerke. De dienst Terneuzen-Hoedekens- inia l£\v?n 4 maart 1953 tot 3 mei 1954 met twee schepen uitgeoefend geweest waardoor het autovervoer gedui ende deze periode sterk geste gen was. Het aantal vervoerde passagiers op alle lijnen was 4.726.753 tegen 4.141.063 in 1954 en 706.000 in 1938. Er werden 826.986 auto's overgezet in 1954 en 97.200 in volgt tegen 679.400 1938. De onderverdeling was als voor pasagiers: 1Q28 1Q54 1QSS Vliss.-Bresk. 342.276 2.381.715 2.595.932 Tern.-Hoedkk. 83.878 361.034 298.024 Kruin.-Perkp. 83.511 742.339 1.172.469 Hoekk.-Perkp. 20.039 Zzee-K veer 42.267 207.740 226.526 Kortg.-Wdijk 132.152 375.058 379.065 Veere-Kamp. 22.332 53.138 55.737 Voor de auto's zijn de cijfers: 1938 1954 1955 Vliss.-Bresk. 47.772 324.699 357.873 Tern.-Hoedkk. 6.375 40.506 23.320 Kruin,-Perkp. 15.598 191.275 311,092 Hoedkk.-Perkp. 8.216 Zzee-K.veer 5.892 30.031 37.661 Kortg.-Wdijk 21.611 84.679 97.040 Het euvel van het lar.ge wachten voor auto's was voor Vlissingen Breskens in dec. j.l. zeer verminderd, maar niet voor Kruiningen en Perk- polder. Het voormalig hoofd van de Neder landse Missie in Indonesië, gen.- majoor W. Pareira, is gehoord als getuige in de zaak tegen Leon Jung- slaeger. V.l.n.r.: generaal Pareira en de getuige tegen Jungslaeger, Amiruddin. i Voor de grootste verrassing zorgde de WVC-er Reessink, die kans zag in een wedstrijd een record-aantal goals (zes) te maken en daarmee een büna „onmogelijke" sprong maakte. Hü is thans de nieuwe scores-leider bü de Ie klasse amateurs. Goed nieuws is ook, dat de Alliance-man Vos zieh tussen de eerste twintig heeft weten te dringen. Die twintig zün thans: 1 Reessink (WVC, 1 B) 15 doelpun ten. 2 Ponstijn (Robur et Velocitas, 1 B) 14. 3 J. Prins (Zwaagwesteinde, 1 B) 13. 4 Homan (DWV, 1 A) 12. 5 Bouma (Sneek, 1 B) 11; 6 J. Ol- deriekerink (Quick '20. 1 B) 11; 7 Si mons (West-Frisia, 1 A) 11; 8 Den Tender (DWV, 1 A) 11. 9 v. 't Hoofd (SC Emma, 1 C) 10; 10 Kloetstra (Zwaagwesteinde, 1 B) 10; 11 Rondagh (Kimbria, 1 C) 10, waar onder één in eigen doel. 12 de Blok (CW. 1 A) 9; 13 Broe ders (TSC, 1 C) 9; 14 de Heidt (RFC, 1 A) 9; 15 Peters (Quick '20, 1 B) 9; 16 v. Reemst (WAVV, 1 B) 9; 17 Vos (Alliance, 1 C) 9; 18 Woordes (WVC, 1 C) 9. 19 Altena (VSC, 1 A) 8; 20 M. Ehlen (Almania, 1 C) 8. Voor het toernooi om het Europees kampioenschap 47/2, dat van 16 tot en met 19 februari in Den Haag wordt gehouden, zijn tot nu toe inschry- vingen ontvangen uit België, Duits land en Nederland. België heeft Wafflard, Vingerhoedt en Clement van Hassel opgegeven, Duitsland Ernst Rudolph en S. Spiel- mann en Nederland, zoals hekend, van Oosterhout en van de Pol. Frankrijk heeft laten weten dat het in ieder geval in Den Haag ver tegenwoordigd zal zijn. Van Spanje, dat recht heeft op twee plaatsen om dat de titelhouder. Ossorio, een Span jaard is, en van Portugal is nog niets vernomen. De inschrijving is nog niet gesloten. In de west-Zeeuwsch-Vlaamse be ker-biljartcompetitie wist Draaibrug met 5O0 tegen 496 op het nippertje te winnen van Sluis, terwijl Aarden burg zegevierde over thet leidende Zuidzande met 517479. Ondanks de ze nederlaag blijft Zuidzande leider met 1021 carambols, op de voet ge volgd door Aardenburg met 1019 1. Zuidzande 2 1 1 10-10 1021 2. Aardenburg 2 2 0 12- 3 1019 3. Draaibrug 2 11 9-11 1008 4. Sluis 2 0 2 9-11 972 DE STANDARD VANGUARD van Maus Gatsonides heeft van de Ko ninklijke Britse Automobielclub de wisselprijs voor de veiligste en comfortabelste wagen gekregen. ROTTERDAM, 23 jan. Binnenlandse granen. Officieuze noteringen per 100 kg franco Rotterdam. Tarwe, door verlaging van het mengpercentage is de premie voor witte tarwe vervallen en noteert deze tot 27.20, rode tarwe op vochtcon- ditie eveneens tot 27.20, voedergranen met weinig vraag, zomergerst naar kwa liteit 23.50-25.25, prima daar boven, haver naar kleur en droogte 21.75-22.75. extra blanke daar boven, rogge iets vaster doorsneekwaliteit 23.25, bakrogge 23.75. Peulvruchten flauw, groene erwten tot 34.-, schokkers *tot 38.-, bruine bonen tot 50.-. ROTTERDAM, 23 jan. Aanvoer in totaal 1784, vette koeien en ossen 1144, varkens 640. Vette koeien le kw. 2.82- 3.12, 2e kw. 2.60-2.82, 3e kw. 2.40-2.60. Varkens (lev. gew.) 1.77, 1.75, 1.73. Vette koeien, aanvoer korter, handel redelijk, ruim prijshoudend, prima's bo ven notering. Varkens, aanvoer ruimer, handel goed, gemiddeld niet geheel prijsh. aanvang stijver, afloop minder. GOES, 23 jan. Groenten: spruiten A2 26-35, afw. 17-26, rode kool 6-8, boere- kool 3-4, uien 8-9, prei 33, kroten 9, knolselderij p. stuk 10-13. Mannheim 280 (-0,16), Kaub 240 (-0,06). Trier 235 0,05), Koblenz 268 (-0,04), Keulen 261 (+0,23), Ruhrort 474 (+0,40-, Lobith 1074 (+0,28), Nijmegen 835 (+0,16-, Arnhem 848 (+0,13-, Eefde 402 J-0,24-, Deventer 307 (+0,19-, Namen la Plante 173 (--0,09), Maastricht hoofdsluis 4394 0,06), Borgharen 4028 (-0,05), Eelfeld 1170 (+0,02), Grave 500 (+0,02).

de Stem | 1956 | | pagina 3