U bent in de wolken met een - Dakota KLOOSTERBALSEM Stemming gaf hoofdbrekens dorp Invallers bezetten het en sloegen bruggehoofd „INVASIE" Mgr. Koenraadt zestig jaar Verhoogde kolentoeslag voor behoeftigen te St-Jansteen De koster was te vroeg op „Aardenburgse Fanfaren" 2 2 Straatgevechten in Vrouwenpolder Nationale Reserve oefende samen met BB. Kantonrechter van Ter neuzen naar Hilversum Ontvluchte Bredanaar aangehouden SPÏÏMeRUG'Ti Begrotingen goedgekeurd Delta-commissie landbouwschap adresseerde aan Kamer Aardappel-inventarisatie bleef uit Walcheren MIDDELBURG Suksesvolle muziek- en toneeluitvoeringen VLISSINGEN Zuid-Beveland ZEEUWSCH- VLAANDEREN HULST „Rashomon" TERNEUZEN Raad van Biervliet bijeen Visserij-weekeinde te Vlissingen „Zeeuwse" botsing te Bergen op Zoom AGENDA Heden Morgen DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 24 JANUARI 1956 Felle gevechten zyn er geleverd in Vrouwenpolder, zowel in de straten van het dorp als in de naaste omgeving. De Nationale Reserve oefende, maar de „schermutselingen" droegen soms zulk een navrant karakter, dat er niet veel fantasie voor nodig was om zich temidden van het frontelijk strijdgewoel te wanen. De B.B. van Vrouwenpolder was ook paraat. De E.H.B.O.-ploegen, de brandbestryders en de opruimingsploegen doken steeds op die plaatsen op, waar hun helpende hand nodig was. (Advertentie) De vicaris-generaal van het bisdom Breda, mgr. dr. W. Koenraadt, wordt op 15 februari zestig jaar. Mgr. Koen raadt, die deken is van het dekenaat Princenhage en rector van „Maria Mater Dei" te Breda, werd op 29 februari 1920 priester gewijd en ruim tien jaar geleden door wijlen mgr. Hopmans benoemd tot vicaris-gene raal. De zestigjarig.?, die huisprelaat van Z.H. de Paus is, is reeds sedert jaren voorzitter van de Nederlandse Katholieke Schoolraad. Ter voorziening in een vacature van kantonrechter te Hilversum heeft de arrondissements-rechtbank te Am sterdam een lijst van aanbeveling ge maakt, waarop o.m. is geplaatst mr P.W.C.C.M. van Meerwijk, kanton rechter van Terneuzen, die tevens belast is met de waarneming der werkzaamheden van de kantonrech ter te Oostburg. In de nacht werd op particulier ter rein in de Paterstraat te Turnhout de veertigjarige M.K. uit Breda aan gehouden. M.K.. die mijnwerker van beroep is, was sinds november wegens aller hande misdrijven in het huis van be waring aan de Gansstraat te Utrecht gedetineerd. Bij werkzaamheden bui ten de cel had hij kans gezien te ontsnappen. Bij het onder bewaking buiten zetten van de vuilnisbakken nam hij de benen. Hij nam de wijk naar België, maar zijn vrijheid was slechts van korte duur. De stedelijke politie van Turnhout ontdekte hem. In afwachting van zijn uitlevering werd hij in verzekerde bewaring ge steld. (Advertentie) schiet pijn in Uw lenden. Flink wrijven met Akker's Kloosterbalsem, waar* van de warmteopwekkende be standdelen de pijn snel verjagen: .GEEN GOUD ZO GOED Een gedeelte van het Verband Middelburg van de Nat. Reserve was op 't strahd van Vrouwenpolder „ge land". De ondernemers van deze „invasie" zagen zelfs kans 'n „brug gehoofd" tc slaan, tenminste, dat werd aangenomen. De aanvallers wisten over de Langeweg door te dringen tot in de dorpskern. Even later was Vrouwenpolder in hun han den. Toen kwam de „tegenpartij", het Verband Vlissingen, aangevuld met de klassen van verschillende dorpen in actie. Het regende bommen en gra naten op het dorp, alles gelukkig fic tief. Fictief, dat wil zeggen onschul dige bommetjes en vuurwerk. De te genpartij was bewegelijker en gaf be ter vuur af. De bezetters kwamen onder zware druk te staan. Zij za gen zich gedwongen het dorp prijs te geven en moesten terugtrekken op de dijk. TEGENAANVAL Ondertussen kregen de verdedigers gelegenheid een weloverwogen tegen aanval voor te bereiden. Nood gedwongen hadden de aanvallers de wijk genomen naar het zomerwonin genterrein, waar zij zich bij het na deren van hun verdrijvers verschans ten. Het mocht niet baten. De verdedigers, groter in aantal, vochten verbeten en gaven een leer zaam staaltje „zuiveren van woon oorden" weg. De invallers werden tot over het duin teruggedreven, de zee in. Gelukkig niet ver, daar was het tenslotte een oefening voor. Maar de invasie was hiermee verijdeld, de verdedigers trokken, zoals het trou wens in de plannen stond, aan het langste eind. Maar wat deden die aanvallers op hun terugtocht? Zij veroorzaakten 'n „brand", die overigens door de B.B. snel werd onderdrukt. De B.B. had nog meer omhanden. Onder de dorps bewoners waren bij deze schermutse lingen vele „gewonden" gevall en- hiervoor stelde de jeugd van Vrou wenpolder zich beschikbaar. VEEL LAWAAI Al met al is het voor Vrouwen polder een „lawaaierige" middag geworden. Straat voor straat, por tiek voor portiek en tuintje voor tuintje moest door de ontzetters worden gezuiverd, hetgeen nog al eens met een bommetje hier en een knalletje daar gepaard ging. Dit duurde zo van half drie tot half zes. Maar na de oefening dronken de aanvallers en verdedigers gezamen lijk een kopje koffie op het gemeente huis en de vijandschap vervloog in de rook van de blazertjes, die door de burgemeester van Vrouwenpolder de heer A. de Kam, werden gepre senteerd. Deze dankte alle medewer kenden en hoopte, In verband met de „leeringhe" voor de B.B. van Vrou wenpolder, een dergelijke actie bin nen vier a zes weken nog eens te kunnen herhalen. (Advertentie) Met algemene stemmen werd in de raad van St. Jansteen besloten om de openbare straatverlichting met 11 wandarmen uit te breiden en wel in de buurtschap Heikant en er zullen o.m. in de Julianastraat, Vinkebroek- sestraat, Vylainlaan en Magdalena- straat nieuwe lichtpunten worden aangebracht. Over het schattingsrapport, uitge bracht door de heer C. H. M. Plas- schaert met betrekking tot aankoop van gronden enz. noodzakelijk in ver band. met de reconstructie van de weg Hulst-Kapellebrug-St. Jansteen, werd een hevig debat gevoerd en de heren Stevens en v. Acker meenden dat ten opzichte van aankoop en waardevermindering geen gelijke voet is gehouden met vroeger aange kochte gronden en vastgestelde waar deverminderingen. Na veel heen en weer gepraat werd uiteindelijk besloten om de heer Plasschaert ter vergadering te roepen en hem het schattingsrapport nader te laten toe lichten. De heer Plasschaert, die di rect ter vergadering verscheen, zei niet geschat te hebben volgens nor men, „want dan had U mij niet nodig gehad", vertelde hij. Uiteindelijk werd dan toch met de geschatte be dragen akkoord gegaan, voral omdat de betreffende personen blijkbaar ge noegen namen met de vastgestelde bedragen. DE BEGROTINGEN. Hierna werd begonnen met het vaststellen van de begroting van de gemeente en die van het Burgerlijk Armbestuur, beide voor het dienst jaar 1956. Op voorstel van de voorziter wer den de presentiegelden van de raads leden gesteld op f 10.inplaats van f 7.50 en de presentiegelden van de raadscommissie en woningwetcom missie werden vastgesteld op f 5. De presentiegelden voor de leden van de stembureaus werden verhoogd van f 5.tot f 20.mede in verband met het langer openblijven van deze bureaux. Ter ondersteuning van de behoef tigen werd op voorstel van wethouder Blommaert de kolentoeslag van f 3000.verhoogd tot f 4000. De heer van Acker vond de post van reis- en verblijfkosten te hoog en hij verzocht geen gebruik te ma ken van een auto, wanneer iets tele fonisch afgehandeld kan worden. Ook de uitgaven voor de vergade ringen van B. en S. vond de heer v. Acker te hoog want naar in de volksmond verteld wordt zijn dit meer bijeenkomsten om eens lekker te eten en wanneer dit het geval is moeten deze uitgaven niet uit de ge meentekas gebeuren. De voorzitter Op de vergadering van het hoofd bestuur der Z.L.M. bracht de secre taris verslag uit van 'n vergadering van de Deltacommissie v.h. Land bouwschap, waarbij het ontwerp Del tawet werd besproken. Daar dit spoe dig in de Tweede Kamer behandeld zal worden heeft het Landbouwschap een schrijven aan alle Kamerleden opgesteld, waarin enkele wensen van de Landbouw ten aanzien van de fi nanciering en de bevoegdheden naar voren zijn gebracht. Tevens werd in dit schrijven aangedrongen op het aanbrengen van een spuisluis in de Vecregatdam, om het zoute kanaal te kunnen verzoeten. De vergadering kon met een en an der akkoord gaan. INVENTARISATIECIJFERS. Enkele cijfers van de decembertel ling zijn thans bekend. In Zeeland zijn 11.400 ha wintertarwe uitgezaaid te gen 10.600 ha in 1954. Er zijn 2500 ha koolzaak geteld, tegenover 2000 ha in 1954. De veestapel is wat betreft het rundvee met 4 pet. teruggelopen. Het aantal koeien met 2 pet. In Friesland zijn 30.000 stuks runderen minder geteld dan verleden jaar. LANDBOUWSCHAP EN GRONDKAMER. Medegedeeld werd. dat er een be spreking is geweest van vertegenwoor In een der west- Zeeuwsch - Vlaamse dorpen wordt regel matig op iedere werk dag des morgens om half zeven de klok ge luid ten teken van opstaan voor de men- hen die naar de kerk willen gaan. Om kwart voor zeven wordt dan ten tweede male ge luid om de mensen te berichten dat het tijd is om zich ter kerke te begeven. Meerdere inwoners zijn daarop ingesteld, deels om ter kerke te gaandeels omdat het dan tijd wordt om op te staan om tijdig op hun werk te zijn. Zo werd ook dezer dagen door de brave koster van het dorp de klok geluid en was dit het teken om op te staan. En toen dan ook ten tweede male de kerkklok had weer klonken door de stilte van de ochtend, spoed den zich verscheidene kerkgangers naar de gezongen H. Mis die om 7 uur zou worden opgedragen. De orga nist had reeds trouw zijn plaatsje aan het orgel ingenomen en een paar arbeiders stapten op hun fietsje om zich naar hun werk te begeven. In een hotel ter plaatse werd een gast gewekt die om 7 uut op moest staan. In de kerk hadden zich op dat tijdstip enkele gelovigen ver zameld doch men vond het vreemd, dai de pastoor maar niet kwam om de H. Mis op te dragen. Het moest toch reeds lang tijd zijr.. Toen kwam het uit, het was nog geen 7 uur maar 6 uur. De brave koster had zich een uur in de tijd vergist en een uur te vroeg geluid. Op de pastorie was het in tussen een consterna tie geweest. Doordat men daar niet de ge woonte getrouw al leen op het geluid der luidende kerkklok was afgegaan, doch ook op de klok had gekeken, was men op het ver schil in tijd opmerk zaam geworden. Alle klokken op de pasto rie werden geraad pleegd en uiteindelijk was men daar toch tot de conclusie gekomen, dat er een uur te vroeg geluid moest zijn. digers der vier in Zeeland werkza me landbouworganisaties. Als eerste punt werd besproken het opmaken van een voordracht voor taxateurs der grondkamer in enkele districten. De Z.L.M. zal een voordracht opma ken voor Walcheren, Noord-Beveland en O.Z.-Vlaanderen. Spoedig zal wor den overgegaan tot het instellen van de districtsraden van het Landbouw schap. De kringen hebben al hun kan didaten voorgedragen. Uitvoerig werd over de positie van de consumptie-aardappelen gespro ken. Het blijkt dat er geen inventari satie heeft plaatsgevonden, waarnaar verleden jaar is gevraagd. Men werkt wel met statische gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek, dat elke maand cijfers verzamelt bij 1 pet. van de bedrijven. De vergade ring sprak haar ernstige teleurstel ling uit, dat geen inventarisatie heeft plaats gehad, daar zij deze toch nodig acht om een goed inzicht te verkrij gen in de beschikbare hoeveelheden consumptie-aardappelen. Men zal toch moeten blijven aan dringen op een dergelijke maatregel, waarbij geinventariseerd zal moeten worden, zowel bij de landbouwbedrij ven ais bij de handel. De uitvoering is vooral in de kleistreken zeker niet moeilijk. De exportcijfers van consumptie aardappelen zijn tot nog toe zeer gunstig, maar de vraag hoeveel aard appelen er op het ogenblik beschik baar zijn kan niet goed beantwoord worden. De indruk bestaat wel, uit mede delingen van die kant, dat de handel veel voorraden in zijn bezit heeft. DE OVERSCHOTTEN IN AMERIKA. De voorzitter wees erop, dat door de president van de U.S.A. enige be langrijke mededelingen zijn gedaan inzake te nemen maatregelen ten aan zien van de overschotten, aan bepaal de landbouwprodukten in genoemd land. Indien het congres een en an der goedkeurt, zuilen deze overschot ten ook aan niet bevriende landen worden aangeboden, hetgeen er op zou kunnen wijzen, dat de Westelijke wereld niet in staat is geweest het grote probleem van deze overschot ten intern op te lossen. Een beperking van de produktie zal worden nagestreefd, doordat vergoe ding gegeven wordt voor gronden die niet bebouwd zullen worden. Het spreekt vanzelf, dat hiervoor in de eerste plaats de gronden van de min ste kwaliteit in aanmerking komen. Deze kunnen ook beter bebost wor den. Indien deze maatregelen doorgang zullen vinden, zal moeten worden af gewacht welke betekenis zij ook zul len hebben voor de afzet van onze eigen landbouwprodukten. bestreedt dit ter. volle en hij zei te gen de heer v. Acker dat B. en S geen duivenmelkersvereniging is. Al hoewel de exploitati» van het ge meentelijk badhuis Si\ klein tekort vermeldt, wordt besloten om de bad gelden niet te verhogen,'omdat dit badhuis volledig in dienst staat var. de volksgezondheid. VERPLEGINGSKOSTEN De onkosten voor het verplegen van zieken- en krankzinnigen komt de gemeente op ongeveer f 20.000,-, ter wijl hier slechts een bijdrage van f 100.per patiënt van de Provin cie tegenover staat. Dit vond de heer P. Blommaert een geweldige nade lige post voor de gemeente. Er is echter een nieuwe regeling in de maak volgens de voorzitter. De heer v. Acker vond de ver bouw van de ambtswoning, die ge raamd was op f 3800.— en uiteinde lijk f 8375.kostte, niet in overeen stemming met het vroegere vastge stelde. Achterstallig onderhoud bleek de oorzaak te zijn van deze verho ging. Hierna werden de begrotingen on veranderd vastgesteld. In de rondvraag had de heer van Acker nog kritiek op de voorzitter omdat hij teveel politiediensten ver richtte wat toch niet zijn directe taak was. Zo had hij gelezen in de pers dat de aannemer van de wegsverbeterin- gen in de Hoofdstraat op zijn eigen werk proces-verbaal had gekregen omdat hij verkeerd geparkeerd stond en dat dit proces-verbaal door toe doen van de burgemeester werd aan gezegd. Of dit door zijn toedoen gebeurd was kon de voorzitter zich niet goed meer herinneren, maar hij zei, dat hij als hoofd van de politie in het vervolg in verband met de openge broken wegen op meer soepelheid zal aandringen. De uitvoeringen, die door de Ko ninklijke Muziekvereniging „Aarden burgse Fanfaren" werden gehouden in de sociëteit „Spoor tot Vriend schap" zijn gezieh het grote aantal belangstellenden, een sukses gewor den. De zaal bleek te klein om alle belangstellenden een zitplaats te bie den. Na opening door de voorzitter der vereniging I. van Daalen werd door het muziekgezelschap onder lei ding van J. Ie Grand uit Nieuwvliet een 7-tal nummers ten gehore ge bracht, welke door hun goede vertol king en de vrolijke wijsjes veel bijval vonden. Na de pauze werd opgevoerd het blijspel in 3 bedrijven van R. Saudek in de vertaling van Joh. Fabricius „De Distel", waarvan de regie be rustte bij B. W. F. Haaksman de Koster. Het stuk waarvan de vertol king goed was, viel in de smaak van het publiek. Vooral P. de Muynk gaf de figuur van de oude stugge boer buitengewoon goed weer, terwijl de hoofdpersoon van het stuk „Pietje de landloper" door vlot en beheerst spel van Joh. Nieskens aller aandacht trok. Mej, Ria Beun voelde zich in haar rol van de boerendochter goed thuis. De rol van de hoogmoedige boer werd goed vertolkt door G. van Vooren evenals die van zijn broer, de bloemenkweker door W. de Vrieze. Tenslotte waren mej. J. van Hermon en P. Nieskens de aangewezen typen voor de vertolking van de bazige waardin en haar onderdanige echtge noot. Een verloting zorgde voor de ver betering van de kaspositie der ver eniging. Ook burgemeester van Don gen en secretaris Paridaen met hun echtgenoten gaven van hun belang stelling blijk. KOSTELOZE INENTING EN HERINENTING TEGEN POKKEN Burgemeester en wethouders van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat op dinsdag 7 februari 1956 des voormiddags van 910 uur, ge legenheid bestaat tot kosteloze inen ting en herinenting tegen pokken in het Medisch Centrum. Eigenhaard- straat 2. Er wordt in het bijzonder de aan dacht op gevestigd, dat de leeftijd beneden de 2 jaar als de meest ge schikte voor inenting moet worden beschouwd. Voor een juiste vermelding in de vaccinatiebewijzen van de namen en geboortedata der kinderen is het ge wenst, dat bij de aanmelding het trouwboekje der ouders wordt mede gebracht. Middelburg. 20 januari 1956. 987-0 Burgemeester en wethouders voor noemd, w.g. N. Bolkestein, burgemeester w.g. J. Ph. Koene, secretaris. „De Nardugbloem" liad veel sukses De toneelclub van het St.-Willi- brordcollege te Goes, ,.de Nardus bloem" heeft in „Britannia" een op voering gegeven van Bomans klucht spel „Bloed en liefde" en had daar evenveel sukses mee als in Goes. Het publiek, dat in ruime mate verte genwoordigd was. heeft geschaterd van plezier om de dolle situaties en van zijn voldoening openhartig ge tuigd. Ook het eigen zangclubje, dat door de heer Heyblok werd gedirigeerd, voerde zijn nummers met brio uit en voelde zich nog meer gevleid door de aandacht van het gehoor, dan door het instemmend handgeklap. De avond werd geopend door de voorzitter, de heer J.Roose. die onder daverend applaus een hoopvolle me dedeling deed. H(j kon namelijk in het vooruit zicht stellen, dat binnen afzienbare tijd op Walcheren zelf gelegenheid zou zijn voor het volgen van katho liek middelbaar onderwijs. Daarvoor is echter aller medewerking nodig, omdat er nog vele moeilijkheden te overwinnen zijn. Heerenhoek GESLAAGD Aan de hogeschool te Wageningen slaagde onze dorpsgenoot de heer D. Boonman voor landbouw-ingenieur. Rilland 70 JAAR „REIJGERSBERGH". In hotel „De Uitkijk" werd het 70- jarig bestaan gevierd van de Land- bouwvereniging „Reijgersbergh" afd. Rilland van de Z.L.M. De voorzitter hield een overzicht van deze 70 ja ren. Burgemeester Jobse wenste „Reij gersbergh" een lang en bloeiend be staan toe. waarna gochelaar Langini de aanwezigen aangenaam bezighield. De heer v.d. Werlf, die reeds 25 jaar de vergaderingen presideert ont ving uit handen van vice-voorzitter de heer C. van Gorsel een voorzit tershamer met inscriptie. De secre taris J. A. Boot, reeds 20 jaar in deze functie, kreeg een vulpen. Zierikzee Geslaagd De heer H. Heering alhier slaagde aan dè Rijksuniversi teit te Leiden vor het semi-arts exa men Filmkring draait Japans meesterwerk Donderdag a.s. draai in het Bio scoopgebouw, in het kader van het Filmkrir.gprogramma, de Japanse film .Rashomon", een opmerkelijke cameraprestatie. Overal waar dit oos terse filmprodukt vertoond wordt, verbaast men zich over het karakter ervan niet alleen, maar bovenal over de zeer kunstzinnige opbouw van deze film, welke de toeschouwer be klemt en hem doet afvragen of de mens nog wei tot iets goeds in staat is. In de merkwaardige sfeer van eci\ oude tempel in de regen, bespreken drie mensen een zo juist plaats ge had hebbende rechtszitting. Ieder van deze mensen en zelfs de moordenaar, de vrouw die in het drama een rol speelde en tenslotte zelfs de vermoor de, geven hun visie op de gepleegde misdaad. De subjectiviteit dezer ge tuigenissen, op de film in beeld ge bracht, tekent scherp en onmeedo gend de onwaarachtigheid van de mens. Ieder der getuigenden ver zwijgt iets, iets waarover hij zich schaamt. Een film als deze is slechts zeer zeldzaam te zien. Ze geeft niet alleen een verrassend beeld van wat de filmtechniek van Japan vermag, doch heeft iedere toeschouwer iets te zeggen, hetgeen we helaas niet van vele westerse films kunnen getuigen. SOCIëTEIT VOOR OUDEN VAN DAGEN Reeds geruime tijd heeft de r.-k. geestelijke Overheid het probleem van de bejaardenzorg bestudeerd. Na lang beraad zal met deze zorg een aanvang worden gemaakt. Woensdagmiddag a.s. van half drie tot half zes zullen de ouden van da gen (vanaf 65 jaar) elkaar onder het genot van een kop koffie of thee, in het patronaat kunnen ontmoeten. Er zal dan ook voor lectuur en andere ontspanning worden gezorgd. Niet- katholieke kennissen van dezelfde leeftijd zijn even hartelijk welkom. In studie. Met het blijspel: „Het witte schaap van de familie" zal de toneelgroep „Crescendo" na Pasen voor het voetlicht treden. Het is de bedoeling met dit blijspel deel te nemen aan het concours voor het Zeeuws Landjuweel 19551^56. Voor de eerste maal in 1956 kwa men Biervliets vroede vaderen bijeen, wat voor burgemeester A. P. Kosten- se aanleiding was om een blik terug te werpen over het voorbije jaar. Dat het bevolkingstotaal weer met 18 personen is teruggelopen, is vooral te wijten aan het nog steeds vrij gro te woninggebrek in de gemeente. B. en W. konden meedelen, dat een kolentoeslagregeling getroffen was, welke hierop neerkomt, dat in de pe riode 1 januari 1956 tot en met 31 maart een toeslag per geval van f 4.L0 per week zal verleend worden. De raad ging met deze regeling akkoord. Het verzoek van het algemeen be stuur van de E.T.I. voor Zeeland, om de gemeentelijke subsidie te brengen van 5 op 7 ct. per inwoner, werd inge willigd. Het benoemen op arbeidsovereen komst van een schoonhoudster voor een schoonhoudster voor de openba re lagere school op de wijk Driewegen werd een sensationele gebeurtenis. De eerste etsmming gaf als uitslag. M. Rabijn-v. d. Broeck 3. M. de Hamer-Anthonisse 3. C. de Regt-de Reu 1. De tweede stemming idem. De derde, de zgn. beslissende stem ming tussen de twee hoogsten werd 3-3-0 (1 blanco). Loting besliste toen ten gunste van mevr. M. de Hamer- Anthonisse. Aan de heer Gruten werd 562 m2 grond verkocht aan de Tuinstraat voor het bouwen van een bergplaats voor brandstoffen. Het verzoek van de heren J. de Ouden en D. W. Gerritsen, om een perceel grond van ongeveer 1600 mï bewesten de Gentsestraat voor de bouw van een garagebedrijf annex benzine- en oliestation, werd aange houden, daar diverse raadsleden dit verzoek voorbarig vonden, omdat geen juiste plaats is aan te duiden. B. en W. hadden voorgesteld in prin cipe grond toe te wijzen, de diverse voorwaarden kunnen immers eerst la ter in nauw overleg met de Prov. Waterstaatsdienst worden vastgesteld. Ter realisering van het in voorbe reiding zijnde uitbreidingsplan werd met mej. J. C. v. d. Hooft een grond ruil aangegaan- Op de wijk Driewegen werden di verse perceelt.ies grond gekocht ten behoeve van de aan te leggen speel plaats voor de O. L. S. op die wijk. de rondvraag. Tijdens de rondvraag pleitte de heer Verplanke voor verbetering van de weg Nieuwlandse molen-IJzendijke. Daar deze weg in de naaste toekomst slechts een polderweg wordt, maar de verbetering desalniettemin hard no dig is, zal advies gevraagd worden aan de Centrale Dienst. Nogmaals wees de heer Verplanke op de staat der straatverlichting op de wijk Driewegen. Advies is gevraagd aan de P.Z.E.M.. maar een antwoord is nog niet ontvangen. De heer v. Hoeve (C.H.U.) uitte de wens. dat in 1956 eon oplossing ge vonden zal worden om het huisvuil op de wijk Driewegen op te halen. Verder informeerde hij naar de mogelijkheden om te komen tot een ontspanningsgelegenheid voor de ouden van dagen. Dit streven is gelegd in handen van de commissie voor ouden van dagen. BURGERLIJKE STAND. Geboren: 15 jan. Jacobus Hendrik Cornlis, z.z van Cornelis V. M. Pij nen èn Leuntje de Vriend; Hendrik z. van Jacob Verstraten en Maria G. Scheele (won. te Axel); Mare Ed- mond Maria, z. van Juliën R. Me- groot en. Maria R. J. L. Wouters (won. te Koewacht); 17 jan. Emma Louisa Catharina, d. van August L. Kegels en Anna C. Kroes; Rudy Henricus Germaine. z. van Juliën A. A van Vooren en Thea M. L. van Dam (won. te Westdorpe); Mettarus Adrianus, z. van Cornelis Versteeg en Marie Claus (won. te Almkerk); 18 jan. Angenita Anthonia Maria. d. van Johannes W. van Gendt en An genita E. D. Molijn. Huwelijksvoltrekkingen: 18 jan. Jelte Kwint, 21 j. jm. (won. te Zwol le) en Maartje Suzanna Jozina Wie- land, 21 j. jr. 19 jan Arnoldus Ber- nardus Marie Kind. 30 j. jm, (won. te Hoek) en Maria Margetha van den Bulek, 20 j. jd. Reinier Adriaan de Putter, 29 j. jm. (won. te Utrecht) en Maria Cornelia Adriana de Bruijn 21 j, jd. Jacobus Luyeks, 34 j. geh. gew. en Maria de Cock, 34 j. geh. gew. Jan Cornelis van Leuven, 67 j. jm. (won. te Breskens) en Elisa beth Dobbelaar. 52 j. jd. Overleden; 13 jan. Johannes Ja cobus van Ham, 59 j eehtg. van Su zanna de Jonge (won. te Zaamslag) 14 jan. George Emile Verstraete, 35 j.. echtg. van Elvire R. L. Teirlinck (won. te Sas van Gent); Cornelis Franciscus Hagen, 67 j. z. van Corn. A. Hagen, en Adiiana Prinsen. 15 jan. Pieternella Cornelia Dalebout, 86 j. wed. van Anthonie Pieter van der Vlugt. 16 jan. Francois Oele, 86 j., echtg. van Debora Riemèns. BOND VAN PLATTELANDS VROUWEN BIJEEN. De afdeling Axel van bovengenoem de bond hield in „Het Centrum" êen bijeenkomst. Als spreekster trad op mevr. van Cruysingen uit Oostburg, die sprak over het hebben van een eigen diepvriesbewaarplaats voor huishoudelijke doeleinden. Op zeer interessante wijze wees zij op de vele voordelen van de diepvriesboxen. In West Zeeuwsch Vlaanderen zal eerst daags de achtste diepvries-installatie in gebruik worden genomen, hetwelk aantoont, dat ze ten zeerste voldoen. Geen geweck of inmaak meer. De boxen hebben êen inhoud van 230 tot 200 litér. Tenslotte werd er nog een filmpje vertoond, waarop verschillende be werkingen van de te bevriezen pro- dukten te zien waren. Geslaagd. De heer P. D. Marijs staagde te Delft aan' de Technische Hogeschool voor het exartén schei kundig-ingenieur. GOUDEN BRUILOFT. Het echtpaar C. Herwegh, wonende in de Walstraat, trad vóór 50 jaar in het huwelijk; tieze gouden bruiloft is vanzelfsprekend niet onopgemerkt voorbijgegaan. Des morgens werd in de parochie kerk een plechtige H. Mis van dank baarheid opgedragen, waarna het gou den bruidspaar zich naar huis begaf om temidden van kinderen en verdere familieleden deze gedenkwaardige dag verder te vieren Van vele woningen wapperde de vlag en vrienden en be kenden kwamen hun gelukwensen aanbieden- De buurtbewoners lieten zich niet onbetuigd; door de buurt- commissie werd een keurig geschenk aangeboden. Het muziekgezelschap ..Concordia" bracht het paar het welk nog een goede gezondheid ge niet een serenade. Aardenburg P.T.T.-ERS HIELDEN FEESTAVOND De Personeelsvereniging van de P.T.T. in West Zceuwsch-Vlaanderen hield haar jaarlijkse gezellige avond dit seizoen in de Sociëteit „Spoor tot Vriendschap". Tientallen leden waren met hun dames bijeengekomen toen de directeur van het postkantoor de avond met een geestig welkomst woord opende. Door de toneelgroep van de Kon. Muziekvereniging vond de opvoering plaats van het blijspel „De Distel" van R. Saudek. onder leiding van B.W.F. Haaksman de Koster. Tussen de bedrijven door wer den verversingen geserveerd. Dhr. Kousemaker dankte de toneelgroep voor de bereidheid om ook voor hot P.T.T. personeel 'n opvoering te wil- Ln verzorgen en offreerde aan ieder der spelers een versnapering. Een verloting bezorgde velen een der tal rijke prijzen, waarna een gezellig dansje volgde. Het liep reeds ver in de kleine uurtjes toen een tweetal autobussen het P.T.T.-personeel naar de diverse woonplaatsen vervoerde. W estdorpe VLIEGENDE SCHOTELS De uitvoering van de Verkenners, welke op zaterdag 28 en zondag 29 januari a.s. zal worden gehouden is getiteld „Vliegende schotels". Ze wordt gegeven in het oude schoolge bouw, gezien de vele moeilijkheden, welke een uitvoering in het patro naatsgebouw, dat in slechte staat verkeert, met zich meebrengt. Van twee schoollokalen is een zaal ge maakt, zodat over een behoorlijke ruimte kan worden beschikt. Biervliet ONTSPANNINGSAVOND In het Oude Raedthuys werd door de afdeling Terneuzen van de L.J.G. en Z.P.M. 'n ontspanningsavond ver zorgd. waarvoor grote belangstelling bestond. Het vlotte blijspel... „De dochters van de baas" deed het best. DE TONEELCLUB NAAR DE SCHOUWBURG. De toneelspeelsters en spelers der R.K.J.B. en B.J.B. bezochten geza menlijk de K.N.S. te Gent, waar het prachtige stuk van Christopher Fug „Het donker is licht genoeg" ge speeld werd. Vooral het spel van Janny van Sant poort als gravin Rosmarin en van speler regisseur Dan de Gruyter maakte grote indruk. Koewacht KLEUTERSCHOOL Wegens gebrek aan plaatsruimte ln de r.-k. meisjesschool alhier is thans de r.-k. lagere landbouwschool op 't Zand ingeschakeld als noodmiddel voor kleuterschool. De kleuters welke van 't Zand en omgeving komen gaan nu naar school in de lagere landbouwschool. Dit tot de nieuwe kleuterschool in gebruik kan worden genomen. 10-JARIG BESTAAN De r.-k. vereniging van oudleerlin- gen der vlassersschool alhier opge richt in 1946 viert a.s. zaterdag haar 10-jarig bestaan. Er zal een feest avond worden georganiseerd voor de leden en enkele genodigden uit de vlasorganisaties. Begonnen zal wor den met een feestvergadering, waar na het cabaretgezelschap Jan van Ostade uit Tilburg een bonte avond zal verzorgen. De avond wordt be sloten met een bal. VERGADERING BOERINNEN- BOND De plaatselijke boerinnenbond hield in Don Bosco haar algemene jaarvergadering. Als spreker trad op pater overste van het Retraitehuis te Seppe welke sprak over zijn réis naar Rome en Fatima. Een zeer in teressante causerie. Het bestuur werd herkozen. Aan het eind van de vergadering werd een verloting gehouden ten bate van een Romereis voor een ziek lid. Verschillende huishoudelijke artike len waren hiervoor beschikbaar ge steld. Op 17 en 18 februari zal te Vlis singen voor de Zeeuwse visserij een studie-weekeinde worden gehouden. Dr. P. Korringa, bioloog voor het instituut voor visserijor.derzoek te Bergen op Zoom zal spreken over: „welke mogelijkheden resten er voor de oester en mosselcultuur na uitvoe ring van het Deltaplan?" Dr. Havin- ga. rijksbioloog zal spreken over de biologie van de garnaal, drs. Koenen voorzitter van de nationale coöpera tieve raad, zal de coöperatie in de visserijwereld onder de loupe nemen, nemen. Er had een aanrijding plaats op de Parallelweg ter hoogte van de Eik straat te Bergen op Zoom, tussen een luxe auto. bestuurd door H. D. uit Vlissingen en een bromfiets, be stuurd door G. T., wonende te Goes. De oorzaak was, dat T. de macht over zijn stuur verloor en daardoor op de rijbaan slipte, terwijl op dat moment de auto hem juist was genaderd. T. kwam te vallen en werd licht gewond. Hij werd ter plaatse door een arts verbonden. Later werd de man voor nader onderzoek naar de woning van de gemeente-arts overgebracht. Pauskroning herdacht in de Sint Pieter Waarschijnlijk zal de zeventiende jaardag van de kroning van Paus Pius de Twaalfde (12 maart) in de Sint Pieters-basiliek worden ge vierd op zondag elf maart. Vorige jaren vond deze plechtig heid plaats in de Sixtijnse kapel van het Vaticaan. Men verwacht verder, dat de paus op zijn tachtigstee ver jaardag, 2 maart, een grote open lucht-audiëntie zal verlenen op het Sint-Pietersplein. De 80ste verjaardag van de H. Va der zal in de kerken en kloosters over de gehele wereld bijzonder luisterrijk worden gevierd. TERNEUZEN Luxor 7 uur: Gejaagd door de wind. Concertgebouw 7.30 uur: Gejaagd door de wind. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Het vlees en de duivel. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Ook de besten kunnen vallen. AXEL Het Centrum 8 uur: Sinuhe de Egyptenaar. DE KLINGE Kinema van Dijck 7.30 uur: De Klinge in beeld. GOES Grand: De koninklijke reis. MIDDELBURG Electro: Boemel studenten. VLISSINGEN Alhambra: Jupiter's darling. Luxor: Saadia. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 8 uur: Bohème. GOES Grand: De koninklijke reis. MIDDELBURG Electro: Boemel studenten. VLISSINGEN Alhambra: Jupiter's darling. Luxor: Saadia. TERNEUZEN Luxor 7 uur: Gejaagd door de wind. Concertgebouw 7.30 uur: Gejaagd door de wind. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Het vlees en de duivel.

de Stem | 1956 | | pagina 2