Indonesische delegatie krijgt opdracht voor „slotvergadering Drs. A. v.d. Made, Breda adj.directeur K.R.O. Even buiten laten staan Oplichter zat dik in zijn linnen dank zij „Koning-Klant "-truc Een drama in de lucht Deel van Amsterdamse lot haven ontruimd Sir Alexander Korda aan hartaanval overleden Arbitrage in Australische havenstaking? Ben Glawi overleden s Restant van kabinet nu achter Anak Agung Indiensttreding vervroegd Nooit gekochte overhemden inruilen Slachtoffers overal in den lande dagblad voor zeeland Luchtmacht voor midden-oosten DE DOOD OP DE WEG Mr. Utoyo polst onze regering Staatsieportret Kalf verdronkenput gedempt In Los Angeles Treinramp eist 35 doden KR O-programma gewijzigd Veel woonschepen grondig vernield Zieke gezant terug in Nederland Fantastische carrière Wil KOUDER gouverneur van Cyprus zijn ontslag nemen? Markante figuur met een grote invloed SER-rapport over loonsverhoging r Noodkreet over middelbaar onderwijs Een vrijage als alibi 96e JAARGANG No. 22055 Uitgave N V. Uitgevers Mij Weel lanuia Verschijnt elke weikdag Buieaus: tiieaa, Heigeistiaat tti lei.: Directie, Redactie en Administratie 3351 Verantwoordelijk tioold- redacteur: J J H A Bruna Kedactieiaad: C. J v Hoolegem, Ml Ui A J J IVI Mes, Mr U M U de Kechtei L J v t Wesleiide, t>. V IVI vercauleien AbimnemenlsprUs hij vooi uil beta 1 lug I 0 85 per Kwailaai per posl Ö.55, pel week (uitsluitend Dij niet posl- bestell.) t U45 Incasso woid' betekend. Losse nummers 13 ct Rostiek no 27884L Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 24 JANUARI 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GUKS Westsingel 98. Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel. no. 3o) Een Brits weekblad weet te melden, dat Eisenhower en Eden zullen besluiten tot vor ming van een Amerikaans-Brit se strijdmacht voor optreden in geval van oorlog tussen de Ara bische staten en Israël. De strijdmacht zou hoofdzakelijk uit vliegtuigen bestaan. Israël heeft weer aangeboden met de Arabische landen te onderhande len mits deze niet vooraf voorwaar den stellen. Wellicht zou Israël zelfs via bemiddelaars willen onderhande len. UTRECHT: Zondagnacht kwam een personenauto in botsing met een autobus. De personenauto had geen voorrang verleend. De be stuurder, zekere J. B. werd ge dood. Vijf personen werden ge wond. (zie ook elders). DOETINCHEM: De 71-jarige heer A. Dokter uit Doetinchem kwam met zijn rijwiel uit een zijstraat en wilde de weg oversteken. De bestuurder van een personen auto trachtte de wielrijder te ont wijken doch kon 'n aanrijding niet voorkomen, doordat het slachtof fer manoevreerde. De heer Dok ter was op slag dood. DE ZONDAG getrokken hoofdprys een woonhuis in de SUS-loterij is gewonnen door 25 personeelsleden van een cartonnagefabriek te Zaan dijk. Zij plachten gezamenlijk aan allerlei loterijen mee te doen. DIT VOORJAAR zullen weer 7000 hyacinten en tienduizend tulpen naar Rusland worden uitgevoerd. Een vro lijke groet uit Nederland dus, die bovendien geld in het laatje brengt. DE BISSCHOP van Linz, Mgr. Dr. Franz Zauner, is door een auto aan gereden toen hij op zijn motorfiets door Linz reed. Zijn toestand is niet levensgevaarlijk. BIJ WERKSPOOR-UTRECHT werd een arbeider door een freesmachine gegrepen en enkele malen in het rond geslingerd. De ongelukkige is met verbrijzelde benen naar het zie kenhuis gebracht. Voor zijn leven wordt gevreesd. Men zou geneigd zijn te denken, dat de regeringen van Indonesië en Nederland het over twee verschillende conferenties hebben, als zij verkla ringen gaan afleggen over de besprekingen te Genève. Gisteren deelde onze regering mee, dat vroegere berichten uit Indonesië als zou de kwestie- Genève op een oo. na gevild zijn, zeer voorbarig en overdreven zijn. Sinds 7 januari is het overleg geschorst, omdat overeenstemming over enkele punten onbereikbaar was. De delegaties moesten overleggen met hun rege ringen. Kort daarop kwam uit Djakarta het bericht, dat de Indonesische de legatie in een slotvergadering met de Nederlanders, de onderhandelingen moest beëindigen.. De Indonesische premier Harahap zei, dat alle regeringspartijen hun in stemming hebben betuigd met de wijze, waarop de Indonesische dele gaties de besprekingen hebben ge voerd. Harahap bedoelde hier de overgebleven partijen, want de ministers van de Nahdatul Ulama en de PSII hebben zich uit het ka binet teruggetrokken. Onder de par tijen, die Anak Agoeng hun bewonde ring laten blijken, is ook de kleine partij ,,Partai Buruh", die vrijdag jl. nog niet wist wat zij zou doen. Mr. Utoyo Ramelan, die als speciale afgezant van Indonesië in Den Haag verbiyft, informeerde bij onze rege ring hoe zij denkt over voortzetting van de conferentie. Hij kreeg ten be scheid, dat de situatie in Indonesië EEN 51-JARIGE man probeerde te Rotterdam twee dames het hof te maken, waarbij hij één van haar een speels tikje gaf. Hij werd echter prompt aangevallen en letterlijk het ziekenhuis in geslagen. Hij diende geen klacht in. Hongaarse straal jagers in gevecht geraakt Luchtvaartdeskundigen hebben ver klaard, dat een der twee Hongaarse straaljagers, die boven Oostenrijk zijn neergestort vol was met kogelgaten. Het toestel moet daarna zijn geramd om te verhinderen, dat het Oosten rijks grondgebied zou bereiken, aldus de zegslieden. Zij zeiden, dat een onderzoek van de wrakken er weinig twijfel over liet, dat het ene vliegtuig door het andere is aangevallen. Sommige ooggetuigen verklaren, dat er vier straaljagers in de lucht waren en dat er geschoten werd. Twee der vliegtuigen waren met elkaar in botsing gekomen, de derde keerde naar Hongarije terug en de vierde vloog in westelijke richting. De theoriee, die de meeste aanhang vindt, is dat twee door Russen be stuurde jagers twee andere. door Hongaren of mogelijk Russen bestuur de toestellen achtervolgden om een vlucht naar het westen te verhinde ren. wordt bekeken en dat in het licht daarvan de Nederlandse houding wordt bepaald. In Londen wordt druk over de jong ste ontwikkeling gesproken. Men heeft hier ten stelligste ontkend, dat En geland hoe dan ook druk zou uitoefe nen op Nederland in verband met dee onderhandelingen. Zo wordt ook ontkend, dat premier Eden bij zijn komend bezoek aan de V.S., met Eisenhower over de Neder lands-Indonesische onderhandelingen zal spreken. (Donderdag werd er melding van gemaakt ,,dat men, volgens bevoeg de Britse kringen, te Londen zeker voldaan zou zijn, als men de Neder landse regering haar verzoeningspo ging zou zien voortzetten, opdat de onderhandelingen te Genève positieve resultaten opleveren. Een oplossing van de praktische vraagstukken, die beide landen betreffen en in be ginsel een akkoord over de meer de licate kwestie Nieuw-Guinea zou de positie van het westen, en bijge volg die van Nederland, in zuidoost- azië, aanzienlijk kunnen versterken, aldus de mening in genoemde krin gen". Red.). Reeds voor het overlyden van de drs. A. J. J. van der Made te Breda, heer Speet had het K.R.O.-bestuur tot adjunct-directeur benoemd. Onder de huidige omstandigheden zal de heer van der Made ten spoedigste in dienst treden, dank zy de welwillen de medewerking van de autoriteiten van het ministerie van binnenlandse zaken. De nieuwe adjunct-directeur van de K.R.O. is namelijk werkzaam als ryksinspescteur voor de B. B. in Limburg, Noord-Brabant en Zeeland. De heer van der Made werd 19 fe bruari 1908 te Made geboren. Hij ont ving een opleiding tot reserve-offi cier der veldartillerie. In 1929 volon- tairde hij ter gemeente-secretarie te Made en was van 1938 tot 1951 ge meente-secretaris van Made en Drim_ melen. Van 1948 tot 1951 was hij ge detacheerd op het hoofdkwartier van de generale staf te Den Haag. waar hij hoofd werd van een efficiëncy- f Art verten tie) lllllllIlimilHHL NAZETF ABRIEKEN TE ZEVENBERGEN DE ZUIDAFRIKAANSE politie heeft nu ook de rest van de op sinterklaas dag gestolen Oppenheimer-juwelen opgespoord. De hele buit bedroeg ruim twee miljoen gulden. EEN F.-lol „Voodoo" (dat is een Amerikaanse jager met straalmoto ren) heeft 'n snelheid van ruim 1600 kilometer per uur bereikt. De „Voo doo" is speciaal gemaakt voor vluch ten op de lange afstand. z BOER HOPMAN uit Sloten, wiens grond voor stadsuitbreiding door de gemeente Amsterdam was opgevor derd, zal binnenkort zijn zaak voor de Hoge Raad bepleiten. Hij was in 't ongelijk gesteld maar Hopman gaat door. IN PARIJS hoopt men op de terug keer van een groot aantal Elzassers en Lotharingers en nog andere Fran sen, die in Russische kampen worden vastgehouden. IN LOSSER is een 46-jarige vrouw door elektrische strom gedood. Zij was bezig de was te doen, toen de wasmachine plotseling onder stroom kwam te staan. IN DE 37ste zitting van de zaak- Schmidt hebben de uit Nederland overgekomen getuigen, o.w. gen. maj. Pareira, hoofd van de voormalige militaire missie, de getuigen a char ge beticht van leugens en bedrog en bewijzen daarvoor aangevoerd. De rechter raakte echter niet van zijn stuk. Het staatsieportret van H.M. Ko ningin Elisabeth II van Engeland, een diadeem van parelen op het hoofd en haar geborduurd zijden japon versierd met de Orde van de Kouseband en de miniaturen van de andere orden. bureau in de rang van majoor. In juli 1947 hac' de heer van der Made zijn dctoraal examen afgelegd in de eco nomisch sociologische studierichting te Tilburg. Sinds 1951 diende hij de B.B. en de laatste jaren heeft de nieuw benoemde adjunct-directeur verschillende sociologische en socio grafische studies verricht ter voor bereiding van een dissertatie. TWEE JONGELUI uit Harskamp en uit Wageningen zjjn zondag vrij ern stig gewond, toen zij op de schiethei van de legerplaats Harskamp een Pï AT-projectiel tot ontploffing brach ten. In de buitenwijken van Los Angeles is zondagavond een dieseltrein, be staande uit twee wagens, ontspoord. Volgens de jongste berichten zijn 35 mensen om het leven gekomen en 60 tot 70 gewond. Veertien lijken zijn reeds geborgen. Volgens ooggetuigen vielen sommi ge reizigers uit de wagens, toen de diesel ontspoorde. Zij werden onder de trein verpletterd, toen deze om viel en nog enige tientallen meters doorschoot. Direct na het ongeluk werden alle beschikbare ziekenauto's opgeroepen en de radiostations onderbraken hun uitzendingen met verzoeken aan gees telijken van alle gezindten om zich naar de plaats van de ramp te bege ven. De bestuurder en de conducteur van de trein hebben verklaard niet te weten, wat het ongeluk veroorzaakt kan hebben. UITSLAGEN SUS-ACTIE ZONDER VROLIJKHEID In verband met het overlijden van de K.R.O.-directeur, de heer P. A. M. Speet, zijn er in het K.R.O.-program ma voor vandaag enkele wijzigingen aangebracht. De lichte muziek is steeds vervangen door uitzendingen van ernstiger aard, o.a. een Missa Brevis van Mozart, om 20.45 uur. Het stoffelijk overschot van de heer Speet zal niet voor donderdagavond worden vrijgegeven voor vervoer naar Nederland. Om 20.40 uur zal notaris Kropman de prijzen van de SUS-loterij bekend maken. De be kendmaking wordt herhaald om 21.10. uur. Een groot gedeelte van de Amsterdamse Vlothaven zal niet meer als ligplaats voor woon schepen worden gebruikt. De accomodatie ter plaatse zal ook worden verbeterd. Op een spoed- bespreking op het Amsterdamse stadhuis, is dit besloten. De gro te ravage, die de afgelopen da gen onder de in dit havendeel liggende woonschepen is aange richt, vormde de aanleiding tot de maatregel. De noordelijke wal, die nu ontruimd wordt, is bij zuidwesterstorm de meest bedreigde zijde van de open Vlot haven. Zestien van de 39 woon schepen, die aan deze wal lagen, krijgen een meer beschutte lig plaats in de stad. Vanmorgen zou men reeds met het verhalen beginnen. Bij onderzoek is geble ken, dat van de 39 schepen die het meest van de wind te lijden hadden, er slechts zeven onbe schadigd zijn gebleven. De poli tie controleert nu regelmatig de toestand in de Vlothaven. De woonarkbewoners mompelen schamper een bekend spreek woord over een kalf en een put. Enkele maanden geleden heb ben zij reeds voorspeld, dat het mis zou gaan en om maatregelen gevraagd, die echter uitbleven... 250 kg goud, met een waarde van ruim een miljoen gulden, zijn te Genève gestolen. Het goud moest tan het vliegveld naar de bank ver voerd worden en de chauffeur ging onderweg even bij zijn baas langs. De wagen met zijn kostbare lading liet hij voor de deur staan, com pleet met contactsleuteltje. Met wagen en al zijn de dieven met het goud verdwenen en later vond de politie de auto terug, maar niet het goud. Links de plaats waar de dief stal plaats vond. Er staan twee bor den „verboden te parkeren" (ook voor een wagen met goud). Rechts: de wagen, zoals hij werd terug gevonden. Sir Alexander Korda, de Britse filmmagnaat, is gister ochtend te Londen aan een hartaanval overleden. Sir Alexander, wiens gezond heid reeds enige tijd te wensen overliet, was 62 jaar oud. Sir Alexander Korda heeft zeer veel gedaan voor de Britse filmindustrie. Zijn grootste suksessen waren: ,,Het particuliere leven van Hendrik de Achtste", ,,De rode Pimpernel", „de vier Veren", „Lady Hamilton", „De Derde Man", „Geluidsbarrière" en de nieuwe film „Richard de Derde". Sira Alexander Korda werd in 1893 in Turkeve in Hongarije geboren. Hij was eerst onderwijzer en vervolgens journalist in Boedapest. Hij kreeg zijn eerste kans by de film toen hij scenario-schrijver in Hongarije werd. Later werkte hij te Berlijn bij de U.F.A. In 1926 kwam hij te Hollywood. In 1932 stichtte hij een eigen film maatschappij, de „Londen Film pro ductions". Vier jaar later kreeg hij i de Britse nationaliteit en in 1942 werd hij in de adelstand verheven. Tot de filmsterren die door zijn toedoen beroemd zijn geworden, be horen Merle Oberon, Charles Laugh- ton en Robert Donat. Weersverwachting, geldig tot yra?rayond' °Pffemaakt door K.N.M.I. te De Bilt: Opklaringen, afgewisseld door enkele regen- of sneeuwbuien. Belangrijk kouder dan gisteren. Overwegend matige wind tussen west en noordwest. Het Belgisch weerkundig insti tuut verwacht: Betrokken, aan vankelijk alleen in het westen, later over het gehele land. Mati ge noordoosten wind. Enkele re gen-, hagel-, of sneeuwbuien, die geleidelijk verminderen. Minimum temperaturen -1 tot +3 graden. Max. temp.0 tot 5 graden. Vandaag: zon onder 17.14 uur. Maan op 13.41 uur. Morgen: zon op 8.34 uur. Maan onder 6.36 uur. De Australische premier, Menzies, wil proberen de zondag begonnen ha venstaking door middel van arbitrage te doen eindigen. Ruim 24.000 arbeiders in 53 Austra lische havens hebben het werk neer gelegd, om aan hun eisen voor ho gere lonen en betere arbeidsvoor-1 waarden kracht bij te zetten. Menzies wees erop, dat de staking het land enorme schade kan berokkenen. De politie te Zutphen heeft, op een waarschuwing van de Deventer politie, een oplich ter aangehouden, die gedu rende geruime tijd op geraf fineerde wijze winkeliers vrij kostbare goederen afhandig wist te maken, onder meer in het zuiden des lands. Dik- ivijls ging hij winkels binnen, waar hij zeide, daar kortgele den kostbare overhemden of andere dure mode-artikelen te hebben gekocht, die later zouden zijn teruggegeven ter ruiling voor een andere maat, die evenwel toen niet voor handen was geweest. Hij kwam nu die grotere maat halen, waarvan hij wel ver moedde, dat ze er nog niet sou zijn. Hij stond nu op hel punt, naar hij zeide te gaan emigreren en aangezien de door hem gevraagde maat niet voorradig tvas, vroeg hij dan daarvoor geld terug. Bij een zaak te Deventer liep hij in de val door de intelligentie van een 16-jarige dochter van de win kelier. Deze vermoedde, dat de klant, die met veel dikdoenerij indruk poogde te maken, een door de politie reeds eerder gesignaleerde oplichter zou zijn. De klant had namelijk weer verhalen opgedist over een te on dernemen reis per vliegtuig met mis siepaters. De eigenaar van de zaak stelde zich snel in verbinding met de politie, die aanvankelijk de zoge naamde klant zocht bij een bankin stelling, waarheen hij had gezegd te zullen gaan om geldzaken voor zijn reis af te doen. De winkeliersdochter was inmid dels de man gevolgd en had hem met een autobus zien vertrekken in de richting Zutphen. De recherche van Deventer trachtte nog deze auto bus te achterhalen, hetgeen echter niet gelukte. De door haar gewaar schuwde politie te Zutphen slaagde er in de man bij aankomst te arres teren. De oplichter bleek te zijn de 31-jarige De G., die een grote hoe veelheid keurige bagage bij zich had, onder meer 28 overhemden, waarbij 23 splinternieuwe, een nieuw tafel laken, twee paar nieuwe sokken, een elektrisch strijkijzer en drie mondharmonica's. Alle artikelen zijn vermoedelijk van oplichtingen af komstig. Naar men vermoedt, zijn de in be slag genomen artikelen gehaald bij winkeliers te Eindhoven, 's-Herto- genbosch, Arnhem, Roosendaal, Box meer en Gemert. Daar heeft de man, die voorgaf de zoon te zijn van een bekende fabrikant in den lande, van allerlei weten los te krijgen waarbij ook geld voor zogenaamde reeds te ruggebrachte artikelen. De oplichter is gistermorgen, te zamen met zijn omvangrijke bagage, overgebracht naar het huis van be waring te Zutphen. Volgens enkele Britse bladen, zou er over de kwestie Cyprus menings verschil bestaan tussen premier Eden en de gouverneur van Cyprus, sir John Harding. Sir John zou opheldering wensen van het beleid van de regering ten aanzien van Cyprus, anders zou hij zijn verzoeningspogingen niet kunnen voortzetten. De gouverneur wenst, dat een da tum wordt vastgesteld, waarop de be volking van Cyprus een eigen rege ring kan kiezen. Ook zou hij willen, dat een datum in het vooruitzicht wordt gesteld, waarop de Cyprioten het zelfbeschikkingsrecht kunnen uit oefenen. Harding zou ontstemd zijn over het zenden van troepenversterkingen, waardoor zijn onderhandelingen met aartsbisschop Makarios geschaad kunnen worden. Hij zou zelfs op het punt staan, zijn ontslag in te dienen. De pasja van Marrakesj, de zeer strijdbare, zakelijke, kunstminnende, verpolitiekte Marokkaan, Si Thami el Glawi, is gestorven op 84-jarige leef tijd gestorven. Hij combineerde zijn positie van feodaal heer met die van een zaken man in Amerikaanse stijl: was land eigenaar en tevens een woeste krij ger, politicus en kunstbeschermer. De gezant van Nederland in Liberie, dr. H. Riemens, is ernstig ziek ge worden. Een Dakota van de ko ninklijke luchtmacht heeft in ijl tempo een vlucht gemaakt na.ar Monravia, de hoofdstad van Liberie, om de zieke gezant op te halen en terug te brengen naar zijn vader land. De foto toont hoe de brancard met de gezant uit het vliegtuig wordt gedragen. (Van onze parlementaire verslaggever). Zeer binnenkort kunnen twee be langrijke S.E.R.-rapporten verwacht worden. Het ene zou een antwoord geven op de vraag, of er in het alge meen ruimte is om tot loonsverho ging over te gaan. Het andere zal het probleem van de vergeten groe pen behandelen. De beide rapporten hangen nauw samen. Het laatste zal o.a. conclusies bevatten over de mogelijkheden tot voorkoming van inflatie. De kwestie van de ruimte voor eventuele loons verhoging, waarbij uiteraard differen tiatie zal moeten worden toegepast, heeft in de betreffende S.E.R.-com missie zeer tegenstrijdige meningen naar voren doen komen. De commis sie is in drie groepen uiteen gevallen en het is niet gelukt, hoewel er onge veer honderd uur vergaderd is, met algemene conclusies voor de dag te komen. Op een vergadering van rectoren en directeuren bij het V.H. en M.O., te Utrecht, hebben weer noodkreten geklonken over de toekomst van het middelbaar onderwijs. Zo werd ge zegd, dat bij een toenemend aantal half-bevoegde leerkrachten, een groeiend aantal leerlingen, een steeds uitgebreider wordend leerprogramma en tenslotte een tekort aan school ruimte, de verwording van het mid delbaar onderwjjs nabij schijnt. Het eigenlijke onderwijs wordt hier en daar een gejaagdedressuur in nauwelijks begrepen en niet verwerk te kennis-kwanta, bijgebracht en op gezegd voor half bevoegde leerkrach ten. De verantwoordelijke politici, zo werd opgemerkt, schijnen ziende blind te zijn. Nodig zijn een concrete wet geving (geen raamwet) en differen- titie in schooltypen en schoolvakken. Een surveillerend agent van politie hoorde zaterdagnacht glasgerinkel in de Grote Hout straat nabij de Anegang te Haarlem. Toen hij zich spoedde naar de omgeving vanwaar het geluid had geklonken, ontmoette hij een nachtwaker, die hem vertelde, dat een man een win kelruit had ingetrapt. In het portiek van een modemagazijn ontdekte de agent een ogen schijnlijk vrijend paartje. Na dat hij het tweetal had geschei den, viel een bontmantel tussen hen in op de grond. De jas ver tegenwoordigt een waarde van circa f 1500. Eén der etalage ruiten was vernield. Het twee tal, de 30-jarige Amsterdamse havenarbeider A. P. G. en de 20-jarige serveerster G. M. S., eveneens uit Amsterdam, zijn verdacht van diefstal resp. me deplichtigheid hieraan, in het bureau van politie ingesloten.

de Stem | 1956 | | pagina 1