ONZE PUZZEL PagHaü 9(Stcw Oude glorie en enkele snufjes Een wonder - aardbei in de bloemenpot! HARRY MARTIJN (BREDA) KNUTSELDE IN KABOU TER-MATEN Zeeland laat iets zien! De grote auto-tentoonstelling te Brussel Voor „de kleine man" Alleen glazen vaas NIET zelf geblazen Dikken Bruine» Dulvenkroniek DERDE BLAD ZATERDAG 21 JANUARI 1956 Twee kleuren *Atfg Atoomvliegtuig wordt realiteit Sensatie in de plantenwereld Experiment van Duitse hovenier „Dat zit je dwars" Kleine vingertjes Verwaarloosde Hoest... Z WITS AL SIROOP Kunst van geduld Tijdbommen in hotel te Tetoecin OPLOSSING De iaarliikse automobieltentoonstelling in Brussel is nu al weer ongeveer een week oud. Maar tot en met a.s. dinsdag zal de kenner en de liefhebber nog kunnen genieten van het vele en het goede dat door de grote fabrieken wordt ge toond Voor de echte kenner is er overigens niet zo bijzonder veel te beleven. Dit schrijvende gaan we er van uit, dat die kenner voldoende geïnteresseerd is om steeds met de meeste spoed shows te bezoeken. In dat geval immers heeft hij de meeste „nieuwigheden" al kunnen bewonderen in Parijs, Frankfort of Genève. In tegenstelling tot andere jaren komt Brussel dus iets achteraan. Van de Chrysler-series kan men zo ongeveer dezelfde lijst afwerken. Hier moeten we echter bovendien een nieu wigheid vermelden: men kan in som mige modellen een hi-fidelity-gramo- foon ingebouwd krijgen. Bij lang wachten is iets dergelijks naast de radio wellicht prettig. Wat Ford be treft: er is een grote hoeveelheid glanzende weelde, waarvan we bij zonder de Continental willen noemen, zijnde een wagen als een tot gestalte gekomen sprookje (ook de prijs!). Of er dan niets te vinden is voor ,,de gewone man", zult u zich af vragen. In de vermelde series en mo dellen kon men natuurlijk in ,,het ge wone" genoeg aantreffen. Maar de journalist is uiteraard steeds op zoek naar het buitengewone, zelfs wanneer het gaat om doodgewone zaken. Wel nu, dat was wel te vinden bij Fiat (Italiaans) en bij de Westduitse im port. De Fiat 600 multipla is een stationwagen voor zes personen, sier lijk en praktisch tegelijk en derhalve te gebriftken voor industrie en gezin. Dit is voor België, dat een uitge breide „auto-consumptie" heeft, een bittere pil geweest om te slikken. Vooral de Amerikaanse export naar onze zuiderburen is in vergelijking tot andere Europese landen indruk wekkend. Het is derhalve begrijpe lijk, dat men in Brussel vooral wat de Amerikaanse merken betreft ieder jaar op „primeurs" rekent. In dit opzicht hebben Ford, Chrysler en Ge neral Motors de Belgen dus teleurge steld, al moet onmiddellijk gezegd zijn, dat de nieuwe modellen van deze fabrieken desondanks de moeite van het bekijken nog altijd waard blijken. De modellen 1956 van General Mo tors met Buick, Cadillac, Chevrolet Oldmobile en Pontiac vormen een imposant onderdeel op zichzelf. Met de in totaal 14 series en 55 model len vindt men van GM een wagen park op zichzelf, waarbij de nodige verbeteringen de bezoekers van tijd tot tijd werkelijk in verrukking bren gen. Zo valt bij de Chevrolet op, dat veranderingen aan het koetswerk de wagep lager en langer doen schijnen, sierlijker maken ook in een mate, die sterk doet denken aan de Itali aanse lijn. Vermeld zij ook, dat de (dure) Bel-Air-serie een droom is om naar te kijken, in het bijzonder de sportwagen voor zes personen. Bij de Buick valt de wijziging op aan de radiateur, de motorkap en de achterhand. Hier vooral zien we, dat het lage en „het langere" sterk spreekt. Hier werden evenals bij de andere modellen het vermogen en 't rendement van de motor niet onaan zienlijk verhoogd. De Cadillac ver toont behalve de laatstgenoemde verbetering natuurlijk een wijziging van uiterlijk en een verbetering van het interieur. De nieuwe Fiat-600, die het midden houdt tussen een personenauto en een Jelein autobusje. De vorm is revolutionair, terwijl verder alle klassieke Fiat-kwaliteiten aanwezig zijn. Een van de meest opvallende aspecten van deze tentoonstel ling is ongetwijfeld het ver schijnen van steeds meer mo dellen in twee kleuren. Zelfs de Rolls Royce is daar niet aan ontkomen, al wist men de de gelijke „deftigheid" desondanks te behouden. In totaal vindt men in Brussel: 19 7 stands personenwagens 206 stands bedrijfsauto's 12 stands kampeerwagens 176 stands motoren en fietsen 210 stands onderdelen De gemiddelde snelheid van deze auto is 90 k.m. per uur. En nu we toch bij de Italianen zijn: de bekende fabrieken brengen op deze tentoonstel ling hun bekende kwaliteit, maar ze ker geen opzienbarende nieuwigheden. Uit west-duitsland komen prettige geluiden. Een produkt uit Beieren is de Isard 300, een goedkoop wagentje waarin behalve voor vader en moeder ook plaats te vinden is voor twee kinderen en een bescheiden bagage. Daarnaast zagen we een andere West duitse creatie, de Maico Champion voor vier personen in dezelfde prijs klasse. Met deze twee „echte auto's" zijn we beslist een flinke stap gena derd tot het doei: een wagen voor hem of haar, die zonder te beschik ken over opvallend ruime middelen toch terwille van een bedrijf of (des noods) terwille van de sportiviteit zou moeten of willen beschikken over een modern vervoermiddel, dat (in prijs en verbruik) bereikbaar is. De Maico Champion was in de „kleuterklas" van de automobiel tentoonstelling één van de meest bewonderde wagentjes. Dit kleintje, dat niettemin plaats biedt aan vier personen en een snelheid van 90 km/uur kan bereiken kost rond de f 3000.-. Het grote Amerikaanse watervlieg tuig „Seamaster" zal mogelijk het eerste toestel zijn, dat bij wijze van proef met een atoommotor zal wor den uitgerust, zo heeft de Amerikaan se minister van marine meegedeeld De minister verklaarde ook. dat de marine voornemens is volgend jaar gelden te vragen voor de bouw van een atoomvliegdekschip. Deze Cadillac oogstte veel bewon dering door de fraai vloeiende lijn van de carosserie en ta.l van tech nische snufjes aan boord". Half augustus van dit jaar zal Adolf Horstmann, de vier en vijftigjarige chef van de tuinierderij Horstmann en Co te Elmshorn (Holstein, in Duitsland), tienduizenden merwaar- dige planten in plasticzakjes verzenden. Op de zakjes staat vetjes gedrukt: „Slechts echt in deze verpakking". De zakjes bevatten iets wat door Horstmann de Duitse „wonder-aardbei" wordt ge noemd. Over deze plant wordt sedert het begin van het jaar heel wat gediscus sieerd in vakbladen van tuinierders. Adolf Horstmann heeft een miljoen prospectussen - in - kunstdruk verzon den waarin hoveniers de grootste Je kunt knutselen en knutselen. Je kunt een schemerlamp maken van een lege fles en een perkamen ten kap, die al lang op zolder slin gerde en bij deze schepping slechts zeven keer op je vingers slaan. Dat is knutselen. Je kunt ook beginnen aan een porseleinkast in miniatuur en honderden werkuren besteden aan perfectie, zodat het. uiteindelijk een omlaag gegroeid werkstuk wordt, dat in normale maten de trots zou zijn van iedere meubel maker. Dat is óók knutselen. Maar een graadje hoger. De heer Marry Martijn uit de Bre dase Visserstraat is een knutselaar van de laatste soort. Eerlijk gezegd moet erbij, dat hij het is g c w e e s t. Zijn glanstijd is voorbij. Met zijn ze ventig jaar zijn z'n ogen niet zo best meer. „Je moet in millimeters kun nen zien, wat je doet", zegt Martijn. Nou, en dat kan hij niet meer. Eigenlijk kun je van Martijn zeg gen, dat zijn liefhebberij het verleng de was van zijn beroep. Hij kwam met zijn vijftien jaar in het meubel makersvak en leerde daarin de mo gelijkheden van het hout kennen. Dat was overdag. Maar 's avonds, vooral nadat hij was getrouwd, 's avonds zette hij zijn vak voort in meer be scheiden maten. Meters werden hoog uit decimeters. En forse scharnieren werden hele dunne koperen dingetjes. ,,Maar alles in evenredigheid", zegt Martijn er nadrukkelijk bij. Propor tie is het belangrijkste bij alles wat je maakt. Dat is dikwijls een kwes tie van millimeters. Eén millimeter teveel en het hele spul ligt uit zijn evenwicht. Dan gaat het wringen in de compositie. Je weet niet precies, wéar het zit, maar er IS iets ver keerd. En dat zit je dan dwars". Aan die wetenschap heeft Martijn zich steeds gehouden. Het werd een vast principe, dat hij bij zich kreeg bij alles, wat hij in zijn leven tegen kwam en wat hem interesseerde. Wat dat wil zeggen leert een ge sprek. Het is begonnen, omdat je toe vallig hebt gehoord, dat die Martijn thuis zo'n verschrikkelijk mooi kastje heeft staan. Maar dat blijkt hoog stens een aanloopje te zijn. Goed, dat kastje staat er en het IS verschrikke lijk mooi, maar het is er slechts een tje uit de rij. Oudergewoonten gaan we beginnen met een paar belangrijke verenigings- berichten. Er komen niet veel tele grammen binnen uit Oudelande, maar deze week heb ik er toch een, dat bo vendien de moeite waard is. De dui- venmaatsehappij „De Witpen" houdt n.l. op 21 januari een grote ten-, toonstelling in het Dorpshuis on der de rook van de burgemeester, mag ik wel zeggen waarvoor in heel Zeeland grote belangstelling bestaa. Er zijn reeds een kleine zeshonderd vogels ingeschreven, waaronder over winnaars van Dax en St.-Vincent. Als keurmeester zal acteren de grote kampioen R. van der Veeke te Zaam- slag. De Zundertse duivenmaatschappij „De Reisduif" hield haar jaarlijkse tentoonstelling in de zaal van de heer Laurijssens; hier was werkelijk de crème de la crème te bewonderen. Dat de oude rat A. Krijnen met de beste duif der tentoonstelling uit de bus kwam is geen feit om zich over te verbazen, het is altijd een bram ge weest. A. Mcrtens had de schoonste duif, vlak deze persoon ook niet uit. Bij de groepen van vier was de melker L. J» de ,flne "eur van zijn „'"f!?,® ee.1's1t<= Pnjs bekroond zag, °p hal* wiel gevolgd door de ver maarde Limburger Huub Kollee. Derde werd bakker Jan van Hassel met gering verschil voor bakker Nele mans (Antoon) dat zijn do mamen die het uitleggen aan de trog. Hier is de uitslag in extenso* Oude doffers: 1 A. Krijnen. 2 L. Vriends, 3 Jan van Hassel, 4 C van Nederkassel. 5 H. Kollee, 6 Fr Wil- lemsen, 7 Ch. Laurijssens, 8 J.' Huv- bregts, 9 L .van Hassel, 10 H de Jong. Oude duivinnen: 1 A. Nelemans, 2 H. de Jong 3 A. Braspenning, 4 Fr. 4 »?ne' A- Jac°bs, 6. Jos. Nagel 7 N'ounW Maas.311 Nijnatten' 8 'M' Idem op schoonheid: 1 en 2 A. Mer- tens, 3 C. van Nederkassel, 4 A. Krii- nen, 5 M Mouws, 6 A. van Hooy- donk, 7 Jan Doornen. 8 A. Jacobs, 9 H. de Jong. 10 Fr. Willemsen. Idem duivinnen: 1 en 2 H. de Jong, Vn5nds- 4 Ant. Nelemans, 5 M. Mouws, 6 Jan van Hassel, 7 C. van den Buys 8 A. Bastianen, 9 A. Nele- An,s ,on I" C. van Nederkassel. Al deze grote kampioenen onze har telijke gelukwensen. De maatschappij „De Vrienden- rr nL? t1!nge!lotcn b« de C.C. Ginneken, hield haar jaarlijkse tentoonstelling bij Verkooyen. Keur meester was de grote kampioen Jan van Eyl te Ulvenhout. een der beste stielmannen van West-Eurona °ude doffers: 1 en 3 Jan Antonis- sen, 2 Chr. Martens, 4 A. Oomen 5 Chr. Martens, 6 en 8 J. Marijniss'en, 7 Jac. Bastiaansen. Oude duivinnen 1 C. Wijgaards, 2 Jac. Bastiaansen, 3 J. Marijnissen 4 en 6 Chr. Martens, 5 G. Aerts 7 a Oomen. Jonge doffers: 1 2, en 7 J, Antonis- sen, 3, 5 en 11 Chr. Martens, 4 G Aerts, 6, 8 en 9 Wijgaards, 10 J Ma rijnissen. Jonge duivinnen: 1 en 2 C. Wij gaards, 3 J. Antonissen, 4 J. Marij nissen, 5, 6 en 7 Chr. Martens. Ik zal absoluut niet beweren schrijft konfrater Jacobus dat een sterke rug en stiet volstaan om de goede duif te vormen, neen, in geen geval want wij weten allen maar al te wel dat er meer nodig is. Het is alleen een eigenschap van de goede duif en iaat er ons gerust bijvoegen: een onmisbare eigenschap van 't ogenblik af dat er over een serieuze afstand kan gesproken worden en wanneer het een vogel betreft die tot stamvorming wordt aangewend. Goed bekeken. Jacobus, zadclrug- gen, duiven met remorske, 't is te zeggen waarvan het achterwerk er zo maar losweg aanhangt of sujek- ten waaraan alle stevigheid ont breekt en die men, zonder veel in spanning zou kunnen samenvouwen als een slappe gummibal, zijn door gaans de echte niet. Niettemin zitten er goeie tussen en wacht U wel zulke durven op de ten toonstelling naar beneden te duwen, want ze hebben soms als jong een paai- prijskens gewonnen, en de kat zit op het koord. Duiven hoeven op rug en stiet geen vuist breed te zijn. Onze konfrater verkiest zelfs, vertrekkend van breed tussen de schouders uitlopend op smal boven de steerte, rond en stevig, omdat hij deze eigenschap bij de overgrote meerderheid der echt goede duiven heeft kunnen waarne men. Waarbij wij ons gaarne en vol mondig aansluiten. De tentoonstelling van de duiven van Bestuur, Bondsraad en functio narissen der machtige C.C. Breda en omstreken, die zondag 22 januari doorgang vindt, belooft een evene ment te worden dat geen enkele se rieuze melker in heel de Baronie zou mogen missen. Ik had het genoegen hierover nog enkele inlichtingen te mogen inwinnen bij secretaris Steylen, de man van de brede kijk op dingen die een ander niet in de gaten heeft. Hetzelfde geldt voor de heer Kapi tein, voorzitter van de Bondsraad. Het mag wel eens gememoreerd wor den dat voor de vervulling van een functie in d'e C.C. een grote mate van ambitie en liefde voor de sport vereist zijn. Geen roeriger wereld dan die van de duivenmelkers, er zijn tijden dat het gist en kookt en borrelt in de gemoederen, dat ze mekaar in de haren zitten dat de vellen er af vliegen enz. 't Is niet als bij een voet balclub, dat ge met elf man in het Vi. k°mt en de strijd aanbindt tegen elf andere. In de duivensport is elke individuele liefhebber de tegenstre ver van alle andere. Het is de on dankbare taak van de diverse bestu ren en hun medewerkers om onder zulke mannen, geladen met dyna miek, nooit uitgepraat rakend over de soort, opvliegend als een bosje met iPt"01®" tal?,ze Peinzen dat er ergens dpAia J? p ot aIs ze zich bena- ïooc? achten in hun belangen, een VooXhÏ saamhor'gheid te kweken, ia^r ™U*»Frankeri heeft er vijftig zijn snor 1 de 01"Eanisatie en dp rnmmie8 griJS van' Schuurmans. wel tïTetPnShVan „materiaal' schijnt te weten hoe hn znn rieenhpi- mers moet aanpakken en wat pen- ziT^n'de1' Verdaasdonk aangaat d"e geerte 'CS als de duvel op Om kort te gaan en niet rond de pot te draaien, het inzeten der dui- y„Cn «"cl.iecU zaterdagavond tussen 19 en 21 uur, in het Bondslokaal Ie dere functionaris zet vijf duiven in naar verkiezing, met deze restrictie dat de late jongen nog minstens twee oude pennen moeten hebben staan. Zondag worden ze gekeurd en is het de hele dag feest. Onmiddellijk na af loop van de prijsuitreiking zet dan de muziek in, die tot een uur of een maandagmorgen walsen zal spelen uit het oude Wenen en tophits van de Amerikaanse platenmarkt, al naar de goesting der jeune premiers en balle rina's van de dansvloer. Naar wij vernemen is de belang stelling voor deze gebeurtenis in lief hebberskringen van geheel Midden- Brabant groot. Zorgt dus alleen met uw presentie aanwezig te zijn. En dan hier nog even in de gauwig heid de laatste berichten. Uitslag van de grote prijskeuring van pauwstaar ten en holle kroppers in de maat schappij „De Olijftak" te Dorst. Oude doffers: 1 A. Luiten. 2 en 3 A. Dekkers (prachtige beesten, niet aan te kluiven). Oude duivinnen: 1 Jac. Broeders, 2 A. Dekkers, 3 J. Boomaars. Jonge duivinnen: 1 en 2 A. Kuis- termans, 3 J. C. Boomaars. Late jon gen, alle geslachten, kleuren enz. 1 J. C. Boomaars, 2 P. Nous, 3 A. Kuis- termans, 4 J. Mook enz. Tot slot Nieuw Borgvliet, in de dui venmaatschappij „Nooit Gedacht:" Oude doffers: 1 J. Tempelaars. 2 W. Wijt, 3 en 6 P. van Geel, 4 en 5 Jac. Oerleman3. Idem duivinnen: 1 Jac. Oerlemans, 2 P. van Geel, 3, 4 en 5 A. Verbiest, 6 Gebr. Snepvangers. 8 Fr. Goossens. Jonge doffers: 1 en 3 P. de Waal, 2 Gebr. Snepvangers, 4 P. Kommers, 5 W. Wijt, 6 J. Verduit. 7 M. Iriks. Jonge duivinnen 1 Jac. Oerlemans. 2 en 3 W. Gevers, 4 P. van Geel, 5 Fr, Goossens, 6 L. Groffen enz. De Oosterhoutse Kampioenendag t.b.v. de Norbartstichting was een groot succes, er kon dit jaar het re cordbedrag van driehonderd pegels aan de liefdadigheid worden afgedra gen. De door de grote Tilburgse kam pioen W. Reijncn geschonken bon werd door de kopers fel betwist. Blijkbaar wilden zij ook in die soort komen. Allemaal goeie. Dikken Bruine, (Advertentie) kan oorzaak zijn van allerlei kwalen 1 Geel Uw kind al bi} het kleinste kuchje KINDER-H O N I N G Martijn heeft ooit van zijn leven ook eens een viool gebouwd. Een vi ool op een kwart van de ware groot te. Musici, die het weten konden, be keken het instrument van boven tot onder en zeiden toen bewonderend, dat het te bespelen zou zijn als je maar hele .kleine vingertjes had. Vingertjes op een kwart van de ware grootte, zogezegd.... Alweer had zijn gevoel voor proportie gewonnen. Van de mandoline die hij maakte, precies hetzelfde verhaal. Zo stie- kum weg, tussen vier, vijf woorden door, bekent de heer Martijn, dat hij dit zijn beste werkstuk vond. Hij ruilde het in de oorlogsjaren voor een biljartkeu, maar hij wou nu, dat hij het niet had gedaan. Het instrument was in alles volmaakt gelyk aan zijn volwassen" broers. Geen gapende" naden. Geen kabouter-detail, dat niet in orde was. Schoon. Zo schoon, dat hy zich een beetje warm voelde wor den als hij naar de mandoline keek en erbij dacht, dat z ij n vingers het hadden gemaakt. En behalve die porceleinkast, die viool en die mandoline andere minia turen: Een Frans fauteuiltje in Louis Quinze-stijl, zo ragfijn, zo allemach tig pietepeuterig, dat een van de leu ningen niet meer kon worden gelijmd, toen die door een ongelukje brak. Zo dun was die leuning. Dat is dan de kunst van het geduld en de beitel. Het gesprek gaat hape ren. Het onderwerp lijkt uitgeput. Hij schijnt alles verteld te hebben. Maar dan komt toevallig aan het licht, dat hij ook nog geschilderd heeft. Dat hij copieën gemaakt heeft van beroemde doeken. Dat hij ge troffen werd door de compositie van vorm en kleuren dat hij dacht „Kom, laat mij nou eens proberen om het een beetje na te doen". En het blijkt, dat hij gefotogra feerd heeft. Honderden foto's, de een goed, de ander niet goed. Dat hij portretten heeft gebeiteld uit eikenhout aan de hand van een foto uit Dagblad De Stem. Dat hij heeft geboetseerd. Op het laatst klinkt het bijna on gelooflijk als Martijn zegt, dat hij de vaas op de schoorsteen niet zelf geblazen heeft... Naar te Madrid verluidt zij" dins dag in een kofier, die een onbekende in de hal van een hotel te Tetocan de hoofdstad van Spaans-Marokko, had laten staan, drie tijdbommen gevonden. De man, een Europeaan die met een sterk Frans aksent Spaans sprak, had geïnformeerd of een zekere Dupont een boodschap voor hem had achtergelaten. Ook zei hij een maaltijd te willen gebruiken. Toen hem was meegedeeld dat hij hiervoor anderhalf uur zou moeten wachten, verdween hij met achterlating van zijn koffer. De poli tie verklaarde dat zij op grond van vingerafdrukken een man verdacht, die kort tevoren uit Tanger was ge komen. Volgens de politie te Tetoean is in verband met een bomaanslag in een bar twee weken geleden een mo hammedaan aangehouden, die deel uitmaakte van een verzetsgroep in Casablanca. Hij zou zijn medeplich tigen hebben genoemd. En dit is dan de „verschrikkelijke mooie miniatuur-kast", die de Bre- danaar Harry Martijn in ongetelde knutseluren heeft gemaakt. Hij be kijkt het werkstuk met verdiende tevredenheid. Het is een juweeltje, dat zelfs moeilijk is te vervaardigen in normale maten. Maar Martijn presteerde het al het nodige vak manschap na te bootsen met als grootste maat de hoogte: 46 centimeter. sensatie op het gebied van de aard beienteelt wordt beloofd. De slagzin van het prospectus luidt als volgt: „een droom ging in vervulling". IN DE WOONKAMER „Welt", een blad uit Hamburg, schreef: „Ook in de stille, beschei den wereld van de planten zijn er nog sensaties te beleven". Horst mann belooft de hoveniers de vol gende sensatie: de eerste steeds vruchtdragende aardbei ter wereld". De nieuwe aardbei kan geculti veerd worden op het terras, op de daktuin, tegen de muur en zelfs in de woning (namelijk in een bloem pot). Voortaan zal niemand zich nog hoeven te bukken om aardbeien te plukken. Steeds opnieuw, aldus Horstmann, krijgt de aardbeiplant nieuwe bloe sems, welke een permanente aard beien'-,.oogst" van mei tot de eerste vorst in november waarborgen. De vruchten zijn mooi rood en hebben een uitstekend aroma. Hoe dit „wonder" werd volbracht, komt men natuurlijk van Horstmann niet te weten. Hij hoedt er zich wel voor het geheim van de wonder- aardbei „Sonja Horstmann" (Sonja is de dochter van Horstmann) te verklappen. Zelfs het adres van de kweker Reinhold Hummel welke hij acht jaar lang in afgeslotenheid aan dit aardbei-wonder liet werken geeft hij niet eens prijs. Ook Reinhold Hummel ziet de ge heimhouding als strikt noodzakelijk. Hij zegt: „Geen enkele kweker zal zijn geheim prijsgeven. Zo kent men vandaag nog steeds niet de naam van de „ontwerper" van duizenden heerlijke rozen". GEEN MACHINES.... Reinhold Hummel heeft uit een se dert 1940 bekende, aardbeiensoort en uit andere soorten waaronder er ook enige zijn met Amerikaans „bloed" na een hele reeks krui singen de „Sonja Horstmann"-aard- bei verkregen. In het begin wilde Hummel zijn suksesrijke proefnemin gen geheim houden. „Het is niet zo als met machines, welke men steeds opnieuw kan ineen steken, indien het model niet geheel aan de verwach tingen beantwoordt. Planten moeten eerst opnieuw aan het bloeien gaan en vruchten zetten". Toen Hummel voor de eerste maal een portie van zijn aardbeien met slagroom at, was zijn gehemelte nog niet voldaan. Hij zette nog enige jaren zijn experi menten voort, tot hjj eindelijk met het resultaat tevreden was; „het is een dikke, sappige, voi-aromatische tuinvrucht geworden". Slechts einde november sterven de ranken van de „Sonja Horstmann" en moeten zij verwijderd worden. De moederplant is tegen de winter be stand. En wanneer de aardbeien eters nog hun winterkleren dragen, heeft de nieuwe aardbei opnieuw ran ken gekregen voor de nieuwe half jaarlijkse oogst. De tuiniers zullen wel wat moeten betalen voor dit „wonder". Adolf Horstmann verkoopt de nieuwe aard beiplant tegen de prijs van 5.75 Mark. HORIZONTAAL: 1 benaderen, 6 met melaatsheid behept, 12 water in Utrecht, 13 water in Friesland, 15 Duits pers. vnw., 16 speelgoed, 17 maanstand (afk.), 18 plaats in Noord- Holland, 22 Frans lidwoord, 23 visnet, 24 plaats in Gelderland, 25 bar, 27 nieuwe wereldtaal, 29 sportartikel, 31 kloostervoogd, 33 houding. 35 jongens naam. 37 meisjesnaam, 39 het zijn, 40 huisdier, 41 kaai, 42 gevangenis, 43 Frans pers. vnw., 44 dierengeluid, 45 verlangen, 47 woede. 49 vensterglas, 51 voornemen, 53 enkele, 56 plek. 58 op de wijze van, 59 groente, 60 nauw, 62 takje, 63 bijbelse naam, 65 Engels bier, 67 aanzien. 69 voorzetsel, 71 hor tend spreken, 74 onder andere (afk.), 75 lidwoord, 77 als volgt (afk.), 78 zangnoot, 79 kloosterzuster, 80 soort bril, 81 dwaasheid. VERTICAAL: 1 eskorte, 2 eikeschors, 3 maanstand (afk.), 4 kledingstuk, 5 aanzien, 7 plaats in Gelderland, 8 oog glas, 9 waterhoogte (afk.), 10 speel goed, 11 naarstig zoeken naar, 14 boom, 18 rivier in Italië, 19 dienstbare, 20 werkelijk (Eng.), 21 titel (afk.), 23 militair, 26 beroep, 28 dat is (afk.), 30 groot gebouw, 32 niet weg doen, 34 bestaat, 36 heilig boek, 38 maan stand (afk.), 39 eens, 46 honderas, 48 onmeetbaar getal, 50 land in Oost- Europa, 52 laatst leden (afk.), 54 aan duiding, 55 kleur, 57 voegwoord, 59 duivel. 61 heerlijkheid. 64 verlaagde toon, 66 rivier in Nederland, 68 jon gensnaam, 70 nieuw (Lat.), 72 groet, 73 voetbalvereniging, 74 schaap, 76 nummer (afk.), 79 deel van Franse ontkenning. Horizontaal: 1 ober, 4 da, 6 ik, 7 toko, 10 r.g., 12 den, 15 co, 16 koorts, 19 Arnhem, 22 on, 23 nagel, 24 le, 25 Edda, 26 loos, 27 er, 29 a.v. 31 a.e., 32 ne, 33 lek, 35 drenken, 38 Nel, 39 Eros, 41 ros, 42 slee, 44 stip, 45 ed, 46 n.n. 48 stro, 50 leed, 52 Ot, 54 cello, 57 lotgenoot, 61 a.e., 62 e.a., 63 ontgin nen, 67 komma, 70 t.t„ 71 stil, 73 Isar, 76 is, 78 aa, 79 Vara, 81 taal, 83 tam, 85 Nora, 86 ton, 87 terdege, 90 t.g.t., 92 em, 94 to, 95 nr., 97 ei, 98 krot, 100 oord, 101 o.k., 103 elite, 104 ge, 105 robber, 108 noemer, 111 o.a„ i 12 als, 114 te, 115 alle, 116 nu, 117 ir„ 118 Oslo. Verticaal: 2 bron, 3 ego, 5 ad, 6 in, 8 och, 9 koel, 11 st., 13 enge. 14 ar, 16 kogel, 17 rede, 18 snaar, 19 allee, 20 noot, 21 merel, 28 reet, 30 verde len, 31 Aken, 32 neer, 34 kriel, 35 ds„ 36 n.o., 37 N.S., 38 netto, 40 op, 43 l.s., 44 sec., 45 ee, 47 noga, 49 out, 50 l.o., 51 do, 53 te, 55 een, 56 leg, 58 tentamen, 59 neo, 60 oom, 61 anti, 63 ooi, 64 traan, 65 it, 66 es, 67 kl., 68 maart, 69 aga, 72 is, 74 stom, 75 ra, 77 stro, 79 v.o., 80 rage, 82 lt., 84 ad, 85 ne, 86 tenor, 88 etter. 89 groen. 91 Tiber, 93 krib. 96 tree. 99 Tiel, 102 kool, 104 geel. 106 bal, 107 en, 109 of, 110 M.T.S, 112, au, 113 si.

de Stem | 1956 | | pagina 5