:n e Hensen en lT&uzen T/tr&p? i)agbta9 p c jitcm Het Nieuwe Brabant la DE TUSSENPERSOON AT EEN ONDERUJKE ERELD R A DIO-PROGRAMMAS KS |PK TWEEDE BLAD ZATERDAG 21 JANUARI 1956 Deze week in het buitenland RUMOER OM FOSTER DULLES De onzekerheid in Frankrijk Meningen en Commentaren EUROPA'S TOEKOMST VASTEN Liturgische Kalender TELEVISIEPROGRAMMA'S (Naar een roman van E F. BENSON) ar mooie ng stelling VIERT! ussengilde -avond. ?bben zich ken bezig sse sprak >ij hij zich gestadige thans 84 aarverslag et afgelo- )0 mussen orden van Ide. •ijzen be- ïbrek aan de jaar- •nt te ver- tuur sleden werden bij uitgebrei- kM MA LING dit seizoen iing Vrien- lari een to- het blijspel A.J. Rci- soort open- opgevoerd iarvan het estert. oofdschotel ekende co- Blaaser, Dit werk >ering door zeer goede met de fi- vondqp een n aan het iUctor (afd. ?EN ,N raait in het ppeldijk een Waar woes- 2 hoogstaan- is gemaakt lustinx. Het ze rolprent, wordt be- gemaakt is. ond zijn be- Ned. Nieuw ok vertoond naandag 23 ;e DIEHL tel. 296 {slokaal: Jaar- Ie Volharding, aers 7.30 uur: laamse Opera De slaapwan- overmoedigen. Zij allen wa- p weg naar 2r 8 uur: Lief- douw 2.30 uur: ub; 7.30 uur: Luxor-theater wind. npia-theater 8 8 uur: Atil- .30 en 9 uur: sgioen. /an Dijck 7.30 tritsen bij J /burg 3 en 7.30 laamse Opera es; 7.30 uur: ter 2, 4.30 en waar. leater 2 en 7 vind. Concert- Gejaagd door aia-theater 2.30 uur: La Strada w 2.30 en 5.15 ds; 8 uur: Ook ,n. Dansen in 'BC om 5 uur. Kaartclub bij uur. 5 uur: De de- 8 uur: Sinuhe /an Dijck 2.30 Bal in zaal •ting bij J. v. 10 uur. n bij P. Lam- larting bij Fl. Schieting bij Roskam om 3 Boussen, café ng bij F. de toonstelling bij Kind. Duiven- 11 Clapstoy. 3 Nijs. ing bij A. v. ers 4 uur: Bal. De slaapwan- overmoedigen. Zij allen wa- Op weg naar Nardusbloem 20 uur. bij J. ingehels- >ij L. de Vos. ïsen in de zaal om 5 uur. c Rijcke: Jaar- Eikels worden De slaapwan- overmoedigen. Zi1 allen wa- Op weg naar heater 7 uur: Concertgebouw de wind. mpia-theater 8 8 uur: Ook uur: Sinuhe de van Dijck 7.30 ld. P)E Amerikaanse staatssecretaris Foster Dulles is deze week een zeer omstreden figuur geweest. Hij heeft dit te wijten aan een praatje, dat hij met een redacteur van het weekblad „Life" hield en dat ver volgens als interview in dit or gaan en in de Amer.kaanse „Time werd opgenomen. Ofschoon de verklaringen, welke Dulles de redacteur van „Life" ver strekte op het verleden betrekking hadden, waren zij toch sensationeel genoeg om grote beroering te ver oorzaken. De staatssecretaris had gezegd, dat de Ver. Staten in 1953 en 1954 drie keer aan de rand van een oorlog hadden gestaan en dat een algemene oorlog toen maar voorkomen kon worden, dank zij de waarschuwingen van de Ver. Sta ten aan de communisten. Deze gevallen betroffen de im passe met de wapenstilstand in Ko rea in juni 1953, de toestand in In- do-China in april 1954, toen Frank rijk op Amerikaanse interventie aandrong en de dreigende commu- nistisch-Chinese aanval op Formosa in de herfst van 1954. Bij al deze gelegenheden gaven de Ver. Staten te verstaan, dat zij bereid waren te vechten, wanneer de communisten niet inbonden. Wie zich de spanningen en de soms nog al scherpe uitlatingen van Foster Dulles uit die perioden her innert, zal in het „Life-interview" nauwelijks een opzienbarende ont hulling kunnen zien. Nochtans wek te de publikatie vooral in Engeland en in Amerika zelf heel wat deining. In Engeland wees men er op, dat Dulles het bij zijn uitlatingen met de historische waarheid niet zo nauw-genomen had. Hij had zich kennelijk in data vergist. Maar de Engelse gevoeligheid was toch voor al getroffen, omdat de Engelse rol in het wereldgebeuren van die da gen in het interview op de achter grond was gedrongen. En die rol was b.v. bij het Indo-Chinese dra ma nog al opvallend en pacifice rend. Men vond het interview hele maal niet leuk met een bezoek van Eden aan Washington in het naaste verschiet. Bepaald geschrokken van Dulles' riskante politiek waren de Ameri kaanse Democraten. Hun leider Ste venson sprak zijn verontwaardiging uit over het interview en eiste zelfs zijn aftreden. Hierbij speelt de par tijpolitiek in verband met de aan staande presidentsverkiezingen na tuurlijk ook een woordje mee. Dulles heeft tenslotte op een pers conferentie de weergave van zijn woorden door „Life" enigszins ge corrigeerd. Zoals ze daar stonden, waren deze uitlatingen dan ook niet bepaald tactisch, afgezien van hun juist- of onjuistheid. Met name bracht Dulles nu naar voren, dat het niet de keuze van de Ver. Sta ten was tot op de rand van een oorlog te gaan, maar dat deze keu ze aan de Ver. Staten werd opge drongen. Belangrijk was zijn uitspraak, dat er principiële morele waarden en vitale belangen zijn voor te staan en dat de zekerste wijze om oorlog te vermijden is van tevoren te laten weten, dat men bereid is deze be ginselen te verdedigen, zo nodig met het leven zelf. „Als wij na laten onze positie tevoren bekend te maken, wordt oorlog veel waar schijnlijker, omdat dan de moge lijkheid ontstaat, dat de agressor een misrekening begaat." Hier wordt een waarheid uitge sproken, die in de jaren vóór 1940 tegenover Hitier tot aller schade is miskend. De hier door Dulles aan gegeven gedragslijn ligt overigens geheel in de lijn van de Westerse politiek, die het aanzijn gaf aan de NAVO ori de Sovjet-Unie door een bundeling van kracht van oorlogs- avonturen af te schrikken. fyJAG men verwachten, dat de bin nenlandse deining om Dulles in Amerika wel spoedig zal ver dwijnen, van de binnenlandse moei lijkheden in Frankrijk kan men dat bepaald niet. Het is niet mogelijk gebleken de rechtse en linkse groe peringen van het centrum tot elkaar te brengen. Als enig licht in de duisternis dienen zich dc herhaalde uitspraken aan zowel van Mendès- France als van de socialistenleider Guy Mollet, dat zij geen volksfront regering samen met de communis ten willen tot stand laten komen. Samengaan met rechts willen zij nog altijd niet. Er wordt aangestuurd op een minderheidsregering van het Repu blikeinse Front van radicalen en socialisten, waarbij men dan rekent op de steun tegen wil en dank van rechtse groepen, omdat er toch moet worden geregeerd. Die rechtse groepen kunnen zulk een regering echter altijd laten vallen, zodat er praktisch geen stabiel bewind kan ontstaan. Het kan overigens ook best uitlopen op een opgedrongen steun door de communisten. Hoe dit zij, de vooruitzichten blijven duister en vele Fransen is de schrik om het hart geslagen: het goud potten neemt opeens geweldig toe. Van socialistische zijde ver scheen terzelfdertijd een pleidooi voor devaluatie van de Franse frank, wat de onrust bij de beurs en de zakenwereld nog moest doen toenemen. Guy Mollet heeft nu uit drukkelijk te kennen gegeven geen devaluatie voor te staan. De Franse economie is volgens hem met kos tenverlagingen te saneren. Het is alleen maar de vraag, of men in Frankrijk met een radicaal-socia listisch bewind daartoe praktisch ook komen kan. (Advertentie) VOORHAVEN 101 -TEL 34971 ROTTERDAM (Advertentie) Het standaardwerk ,,Het Nieuwe Brabant" is, gelijk we reeds aankon digden, door de verschijning van het derde en laatste deel voltooid. Het doel van dit werk is, naar Prof. de Quay in een voorwoord voor het eerste deel uiteenzette, om in grote trekken een beeld te geven van Noord- Brabant, zoals het sinds de Franse Tijd in vrijheid gegroeid is en zoals het nü is. Een bewuste beperking dus naar de tijd. De periode van onvrijheid als wingewest" van de Republiek lag buiten de opzet van dit boek, al moest deze wel het vertrekpunt worden voor menige beschouwing en kon er bij de verklaring van tal van verschijnselen niet over gezwegen worden. Bedoeld werd ook niet een afgeron de reeks afgeronde monografieën op elk gebied, maar een werk, waaruit veel te leren valt buiten de eigen ver trouwde gezichtskring en waarin men toch iets terugvindt van een achter grond van zijn eigen bestaan. Het moest worden een boekwerk, ge schreven in een goed leesbare stijl, wetenschappelijk verantwoord, niet afdalend in vele feitelijke gegevens en details. Nu het geheel voltooid is, kan men constatéren, dat dit streven voor een belangrijk deel verwezenlijkt is. Het thans voor ons liggende derde deel sluit zich waardig bij de voorgaande aan. Pastoor Commissaris de voor zitter van 't Provinciaal Genootschap, heeft er een belangrijk aandeel in. Een beschouwing over de Katholieke Kerk van 1795 tot 1953 was voor de schrijver van menig historisch werk wel een aantrekkelijke taak. Het leid motief van zijn beschouwing staat in de aanvang: „Vóór 1795 had de Ka tholieke Kerk in Staats-Brabant het aangezicht gekeerd naar het zuiden naar het katholieke moederland; de rug naar het Noorden, waar de vijan dige plakkaten vandaan kwamen. Na 1795 raakte de Katholieke Kerk in Noord-Brabant meer en meer los van het Zuiden en bouwde ze een eigen apparaat op: apostolisch vicariaten, seminaries, kloosters. De erkenning van Noord-Brabant als gelijkwaardi ge provincie in het nieuwe Nederland keerde ook het aangezicht van het katholieke Brabant naar het Noor den". Deze opbouw van het eigen ap paraat volgen we dan stap voor stap: Alleereerst de restitutie der oude ker ken, waarvan er echter nog een 50- tal in het bezit van doorgaans zeer kleine protestantse minderheden bleef. Min of meer spijtig constateert de schrijver: „Terwijl verreweg de meeste gerestitueerde kerken vaak zonder piëteit vervangen zijn door nieuwe, zetten vele niet gerestitueer de kerken in de steden en dorpen van Noord-Brabant de herinnering voort aan de tijd van de protestantse over heersing, soms alleen de eenzame to ren of een jammerlijke ruïne zoals in Geertruidenberg en Dongen." De St.- Jan werd door Napoleon voor de ka tholieken genaast als kathedraal voor het bisdom 's-Hertogenbosch, dat de keizer wilde herstellen. „Achteraf", zo zegt pastoor Commissaris, „heb ben de katholieke Brabanders het spijtig gevonden, dat Napoleon ook niet een bisschop benoemd heeft voor Breda. Dan zou het mansleum van de katholieke Nassauers en eerste Oranjes beter aan zijn oorspronkelijke bestemming beantwoorden". We zien de eerste nieuwe tekenen van een eigen priesteropleiding ontluiken, de vorming van de vicariaten Breda, Megen, Ravenstein en Grave, de moeilijkheden met Napoleon, later met Willem I. We volgen de opbloei van het kloosterleven in 1795 wa ren er nog maar twee kloosters, St.- Catharinadal in Oosterhout en St.- Agatha in Cuyk de voorbereiding van het herstel der hiërarchie, het leggen van het zwaartepunt van de Katholieke Kerk van Nederland in Brabant door de grote figuur van Mgr. Zwijsen, de verdere uitbloei van het kerkelijk leven, ook in kloosters en onderwijsinstellingen, waarbij ook weer even een spijtige toon door klinkt, als de plaatskeuze van de Ka tholieke Universiteit ter sprake komt, „door een compromis terecht geko men aan de Duitse grens.' Dit levendige historische verslag wordt goed aangevuld door een be schouwing van Antoon van Duinker ken over „Vroomheid in Noord-Bra bant', waarbij hij de nieuwe klooster stichtingen en grote voortrekkers als b.v. Mgr. Zwijsen, van Son, Peerke ^LS we achterblijven bij de toe passing van de atoomenergie voor vreedzame doeleinden, dan zal Europa over een tiental jaren tot de onderontwikkelde gebieden gaan behoren, zo heeft mr. Sassen op de jongste partijraadsvergadering ge waarschuwd. In het licht van deze waarschuwing doet het goed te vernemen, dat Jean Monnet, de grote Europeaan, te Parijs voor aanstaande politici en vakbondslei ders uit West-Europa bij elkaar heeft geroepen voor het formuleren van een belangrijk doelwit: het vormen van een supra-nationaal orgaan voor de atoomenergie zoals de K.S.G. voor de kolen en staal. Vertegenwoordigers van alle con structieve partijen (voor Nederland waren er o.a. Romme, Burger en Bruins Slot) en leiders van bona fide vakverenigingen zijn het hier over eens geworden. De regeringen, die voorstellen in deze richting aan de parlementen willen voorleggen, kunnen dus verzekerd zijn van brede instemming. Die instemming is ook te verkrijgen van het bedrijfsleven. Deze wijze van voorbereiding effent de weg voor een spoedige verwe zenlijking. Als er nu maar niet te veel getreuzeld wordt in de rege- ringsmilieus. De toekomst van Europa is ermede gemoeid. £)E tijden veranderen. En met hen de wijze van geloofsbeleving en deugdenbeoefening. De mens van vroeger liet zich graag preciese voorschriften geven en reglementen aanmeten. Het vasten bijvoorbeeld werd in grammen uitgemeten. Op goede vrijdag werden we gedwon gen onze voeding te voegen naar die van een strenge kloosterorde. Enkele jaren geleden kwam er al groter soepelheid in de bepalingen, waardoor de mogelijkheid van meer vrijwilligheid in de versterving ruimte kreeg. Thans blijven in de grote vasten alleen de vrijdagen aan een voorgeschreven regiem on derworpen. Voor de rest: vrijheid. Het is een groot vertrouwen, dat aldus aan de gelovigen wordt ge schonken. Het vertrouwen, dat ze de matigheid en versterving toch zullen beoefenen, als de kerkelijke wet geen bepaalde voorschriften geeft. Er waren al vormen van vrij willige versterving in zwang, welke niet onder de wetten vielen. Het vastentrommeltje van de kinderen bijvoorbeeld. En de beperking, ja zelfs de onthouding van roken door velen. Het is te hopen, dat de vin dingrijkheid van edelmoedige ge moederen nu met het wegvallen van de voornaamste voorschriften nog geprikkeld zal worden. Want vasten blijft Gode welgevallig! Blikgroenten £7*1 KMA I* I MTWUTCN Zomer KLAAR OA TAFEL Donders, Jac. van Ginneken, Direc teur Frencken in rake trekken por tretteert. Aan het slot wordt de vraag opge worpen, of „de bestaande organisatie vormen, meestal hersteld in de staat, waarin zij in 1940 verkeerden, op de duur 'n vroomheid zullen behoeden,die oorspronkelijkheid als voorwaarde tot standvastigheid veronderstelt". Dat de schrijver dit met een bezwaard hart heeft gezien, blijkt wel uit de op merking: „In een restauratie-menta liteit schuilt gemakkelijk een log con servatisme". We geloven, dat van Duinkerken de na-oorlogse ontwikke ling met het begrip „restauratie" toch te donker tekent. Op vele punten kreeg de vernieuwing een goede kans, ook in Brabant. Ds. Wesseldijk schildert het prote stants kerkelijk leven in de provin cie. Hij gaat uit van de pessimis tische constatering, dat wie de refor matie aanhangt, in Brabant een vreemdeling moet blijven". De oor zaak daarvan formuleert hij van te voren aldus: „Wat wij op zijn zachtst gezegd de nog altijd voort durende waakzaamheid t.o.v. elkan der zouden kunnen noemen bij rooms- katholieken en aanhangers der refor matie is voor een belangrijk deel daartoe terug te voeren, dat elk de zelfondervonden onderdrukking, de een van de zijde van het protestantse Holland, de ander van de zijde der inquisitie, het felst nog navoelt en die van de ander verkleint". Ondanks dat al blijkt er van protestantse zijde in Brabant toch al heel wat klaar ge speeld te zijn op het gebied van on derwijs, gezondheidszorg en maat schappelijk werk. Aan het slot van de beschouwing klinkt ook de bereid heid, mede te werken aan de bloei en opbouw, en aan de geestelijke en cul turele welvaart van het nieuwe Bra bant. We hebben trouwens de indruk, dat het met dit vreemdelingschap van de protestant in deze provincie best meevalt. Is trouwens het oecumenisch denken in Brabant niet groeiende? In een tweede beschouwing zullen we met de lezer de inhoud van dit derde deel verder langs gaan. ZONDAG 22 januari. Groen. 3e zon dag na Verschijning des Heren. 2e gebed H. H. Vincentius en Anasta- sius. Credo. Prefatie van de H. Drievuldigheid MAANDAG 23. Wit. H. Raymur.dus van Pennafort. 2e gebed H. Eme- rentiana. DINSDAG 24. Rood H. Timotheus. WOENSDAG 25. Wit. St. Paulus' Be kering. 2e gebed H. Petrus. Prefa tie van de Apostelen. DONDERDAG 26. Rood. H. Polycar- pus. VRIJDAG 27. Wit. H. Joannes Chry- sostomus. Credo. ZATERDAG 28. Wit. H. Petrus No- lascus. 2e gebed H. Agnes. w VECHTER In Altamont, in de Ameri- kaanse staat Tennessee, is de gefortuneerde mej. Fannie j Moffitt zij liet bijna een miljoen dollar na overle- t den, zonder een testament te J hebben gemaakt. „Laat zij er maar om vechten," aldus ver- klaarde zij voor haar overlij- 5 den tegenover haar advocaat. J Hetgeen prompt geschiedde, t want 62 neven en nichten 2 hebben aanspraken op de er- 2 fenis doen gelden. De rechter 2 zal pogen het uit te zoeken. 2 Ratten De Franse boer Jules Michaux is dezer dagen in zijn schuur te Bois- ment bij Atrecht aangevallen door grote ratten. Op zijn hulpgeroep kwamen drie knechts hem helpen, doch de mannen moesten een uur lang een fel gevecht leveren voor de ratten vluchtten. Alle vier waren zij flink gebeten. Zij hadden 63 rat ten doodgeslagen. „Als mijn knechts niet geholpen hadden, zouden dc ralten mij verscheurd hebben. Ik heb nog nooit zulke grote ratten ge zien," zo verklaarde de boer. Boot De elektronika heeft haar intrede gedaan in de speelgoedwinkel. Een Britse firma heeft een model van een vrachtschip vervaardigd dat ge heel radiografisch is te besturen. Het schip is ruim vijftig centimeter lang. Na 'n druk op een knop of draaien aan een vliegwieltje voert het elke gewenste manoeuvx - uit. Het schip kan zelfs bijdraaien. De werking van de zender is nauwkeurig tot op een afstand van 137 m. Mariene „Ik weet dat ik er vandaag mooier uitzie als ooit tevoren! Ik weet dat ik er nog nooit zo jong heb uitgezien'. Als jullie mij niets anders weten te vertellen, blijven jullie dan maar liever uit de kleed kamer!" Wie dit schreeuwde in de kleed kamer van een New Yorks thea ter tot de opdringende bewonde raars? Marlène Dietrich. Papier Op het bureau van de Indonesische registratie voor vreemdelingen loopt men met de handen in het haar. De politie heeft hier twee loopjongens gearresteerd. Zij hadden 508 leggers en archief- boeken gestolen. Vermoedelijk heb ben zij de boeken als oud papier verkocht. Korst Recente onderzoekingen hebben, aangetoond, dat de dikte van de aardkorst plaatselijk aanzienlijk ver schilt. In de oceanen is een dikte van drie mijl gepeild en op het vas teland een dikte van 20 tot 25 mijl. Aldus meldt Unesco. Zicak Mevrouw Eliza Luckett, die als kind te zwak was om de lagere school te bezoeken, heeft onslangs in de Britse plaats Haywards Heath haar 107de verjaardag gevierd. Spelletje Speelgoedfabrikanten zijn bezig met de modernisering van het 75 jaar oude Japanse militaire schaak spel. Naast de oude kapiteins, maar schalken, generaals en soldaten heb ben zij drie nieuwe stukken inge voerd: atoombom, de spion en de militaire politieman. De atoombom is het machtigste stuk, in waarde gelijk aan de konin gin in het westerse schaakspel. Af en toe heb ik het idee dat ik je te veel verwen...! (Advertentie) Geïmponeerd door: N.V. CIGARETTES IMPORT CV - A.J. BLOK SCHEVENINGEN r' ZONDAG 22 JANUARI HILVERSUM I 402 m VARA: 8.00 Nws. 8,18 Gevar. progr. 9,45 Geestelijk leven toespr. VPRO: 10,00 V. d. kind. IKOR: 10.30 Ev. Lutherse kerkd. 11,30 Vragenbeantw. AVRO: 12.00 Mil. ork. 12.25 Sportspiegel 12,35 Even afrekenen heren 12,45 Lichte muz. 13,00 Nws. 13,05 Meded. of gram. 13,10 Gevar. progr. v. d. mil. 14,00 Boekbespr. 14,20 Operaconc. 15,30 De zwerftochten van Odysseus, hoorsp. 16.00 Dansmuz. 16,30 Sportrevue. VPRO: 17.00 Gesprekken met luisteraars 17,15 Het platteland nu. VARA: 17.30 V. d. jeugd 17,50 Nws. en sportuitsl. 18,05 Sportjourn. 18,30 Lichte muz. 19,00 Op de keper beschouwd 19,30 Cabaret. AVRO: 20,00 Nws. 20,05 Gevar. muz. 20,50 Johnny Perikel, hoorsp. 21,05 Disco-caus. 21,45 Lichte muz. 22,00 Act. 22,10 Lichte muz. 22,30 Concertgebouwork. 23,00 Nws. 23,15 Act. of gram. 23.25-24,00 Gram. HILVERSUM II 298 m NCRV: 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Orgelconc. IKOR: 8,30 Vroegdienst. KRO: 9,30 Nws. 9.45 Gr. 9,55 Plechtige hoogmis 11,30 Gram. 11,50 Pianorecital 12,20 Apologie 12,40 Lichte muz. 12,55 Zonnewijzer 13,00 Nws. en kath. nws. 13,10 Gram. 13,40 Boekbespr. 13.55 Gram. 14,00 V. d. jeugd 14,30 Viool- recital 14,55 De Kerk van heden en de wereld van morgen, caus. 15,15 Kamer- ork. en solis tl6,15 Sport 16,30 Vespers. NCRV: 17,00 Geref. kerkdienst 18,30 Koor- conc. 19,00 Boekbespr. 19,10 Nws. uit de kerken 19,15 Gram. 19,30 Het Evangelie in een draaikolk, caus. KRO: 19.45 Nws. 20,00 De Springplank 20,20 Act. 20,35 De gewone man. 20,40 Prijzencarnaval 22,00 Gram. 22,15 Roulette 22,40 Gram. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23,00 Nws, 23,15- 24,00 Gram. BRUSSEL 324 m: 12.00 Koorzang 12,30 Weerber. 12,34 Omr. ork. 13,00 Nws. 13,15 V. d. sold. 14,00 Gram. 15,45 Idem 16,00 Voetbalrep. 16,45 Gram. 17,00 Amus. muz. 17,30 Sportuitsl. 17,35 Gram. 17,45 Sport uitsl. en nws. 18.05 Sopr. en piano 18,30 Godsd. halfuur 19,00 Nws. 19,45 Viool en piano 20,00 Hoorsp. 20,45 Viool en piano (verv.) 21,00 Omr. ork. 21,30 Gram. 21,45 Idem 22,00 Nws. 22,15 Verz. progr. 23,00 Nws. 23,05-24.00 Gram. BRUSSEL 484 m: 12,15 Gram. 13,00 Nws. 13,10 Verz. progr. 14,30 Koorzang 14,50 Gram. 15,00 Ork. conc. 15,45 Gram. 16,45 Idem 17,00 Nws. 17,05 Gram. 18.00 V. d. jeugd 19,00 Godsd. halfuur 19,30 Nws. 20.00 Gevar. progr. 22,00 Nws. 22,15 Parijs bij nacht 22,55 Nws. 23,00 Lichte muz. 23,55 Nws. NTS: 14,55-16.00 Eurovisie: Paardenren nen op het ijs in Arosa. MAANDAG 23 JANUARI HILVERSUM I 402 m AVRO: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. 8,00 Nws. 8,15 Gram. 9,10 V. d. huisvr. 9,15 Gram. 9,35 Waterst. 9.40 Morgenwijding 10,00 Gram. 11,00 Het verkeerd verkeer, caus. 11,15 Gram. 11.45 Voordr. 12,00 Lichte muz. 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,35 V. h. platteland 12,45 Twee piano's 13,00 Nws. 13,15 Meded. of gram. 13,20 Metropole ork. 13,55 Beursber. 14.00 Bariton en piano 14,30 Dat is voor geen geld te koop. eaus. 14,45 Tiroolse muz. 15,15 Hersengym. 15,35 Gram, 16.45 Het spectrum 17,10 Lichte muz. 17,25 Politie ork. 17,30 V. d. padvin ders 17,50 Mil. comm. 18,00 Nws. 18.15 Orgelspel 18,30 Lichte muz. 19,00 Muzi kale caus. 19.20 Alt en piano 19,45 Rege- ringsuitz.: Landb. rubriek: Nieuw licht op oude problemen (het nematodenvraag- stuk in de landbouw) 20.00 Nws. 20,05 De Radioscoop 22,45 Clavecimbelconc. 23,00 Nws. 23,15 Journ. 23,25-24,00 Kunstoverz. HILVERSUM II 298 m NCRV: 7,00 Nws. en SOS-ber. 7,10 Gewijde muz. 7,30 Gram. 7,45 Een woord voor de dag 8.00 Nws. en weerber. 8,15 Sportuitsl. 8,25 Gr. 9,00 V. d. zieken 9,25 V. d. vrouw 9,35 Mastklimmen 10,05 Gram. 10,30 Morgen dienst 11,00 Gram. 11,20 Gevar. progr. 12,25 Voor boer en tuinder 12.30 Land- en tuinb. meded. 12,33 Zigeunerkwintet 12,53 Gram. of act. 13,00 Nws. 13,15 Amus. muz. 13.45 Gram. 14,05 Schoolradio 14,30 Gram. 14,45 V. d. vrouw 15,15 Lichte muz. 15.40 Gram. 16,00 Uit de Bijbel 16,30 Orgel conc. 16.45 Gram. 17,00 V. d. kleuters 17,15 V. d. jeugd 17,30 Gram. 17,40 Beurs ber. 17,45 Regeringsuitz.: Rijksdelen over zee. De wetenschap van het botanisch onderzoek in Nieuw-Guinea door prof. dr. H. Lam 18,00 Vocaal ens. 18,20 Sport- praatje 18,30 Gram. 18,40 Eng.les 19.00 Nws. en weerber. 19,10 Orgelconc. 19,30 Volk en Staat. caus. 19,45 Beiaardspel 20,00 Radiokrant *20,20 Salonork. 20,50 Ik weet waar gij woont, hoorsp. 21,40 Koor zang 22.00 Internat, evangelisch comm. 22,10 Gram. 22,45 Avondoverdenking 23,00 Nws 23.15-24,00 Gram. BRUSSEL 324 m: 11,45 Gram. 12.30 Weerber. 12,34 V. d. landbouwers 12,42 Gram. 13,00 Nws. 13,15 Klassieke muz. 14,00 Schoolradio 15,20 Strijktrio 16,00 Koersen 16,02 V. d. zieken 17,00 Nws. 17,10 Lichte muz. 17.45 Gram. 18,00 Franse les 18,15 Zang en piano 18,25 Kron. voor beschaafde omgangstaal 18,30 V. d. sold. 19,00 Nws. 19,40 Gram. 20,15 Ork. conc. 21,10 Kunstkaleidoscoop 21,25 Instr. trio 22,00 Nws. 22,15 Ork. conc. 22.55-23,00 Nws. BRUSSEL 484 m: 12,00 Gram. 13.00 Nws. 13,15 en 13,45 Gram. 14,15 Kamermuz. 15,00 Ork. conc. 15,45 Gram. 16,05 Lichte muz. 17,00 Nws. 17.15 Gram. 17,30 Piano recital 17,50 Gram. 18,40 Idem 19,30 Nws. 20,00 Ork. conc. 21,25 Gram. 21,30 Muzi kale raadsels 22,00 Nws. 22,15 Litterair progr. 22,55 Nws. 20 Er ging misschien een uur voorbij zonder dat er enig geluid uit het huis kwam of een ander geluid uit de kamer, waar Charles werkte, dan het schrappen van de houtskool en de vlugge koortsige ademhaling van de hond. Toen kwam er een onderbre- 4. J?em ^e^emaal niet opwond, want nii had de eigenaardige manier met vergeten waarop het dienstmeis je zich aanmeldde. „Meheer Wroughton zou graag we ten, of U hier vanmiddag blijft wer ken, mijnheer," zei ze. „En als U hier blijft of U dan een iunch zoudt willen hebben. Het dwaze hart van Charles sprong op. zou het zeer appreciëeren," zei hij. Weer werd het stil. Toen, met een hart dat weer neerviel, hoorde hij een zwak gerinkel op de trap. Het was zo: het meisje kwam weer bin- nen met een voldoende, maar sobere maaltijd. En terwijl Charles zijn uit stekend koud schapevlees zat te eten en zijn vezelige boontjes, lachte nij, daar hij zichzelf beschouwde als een eenzaam opgesloten gevangene, die een luchtje mocht scheppen op de binnenplaats der gevangenis, als hij zin had in roken. Maar Buz deelde zijn gevangenschap en mogelijk ver scheen zijn meesteres nog wél eens. Over een tijdje zou hij zijn luchtje gaan scheppen... En toen nam de pracht van het portret weer heel zijn aandacht in beslag en h:j'kreeg een heerlijk gevoel van voldoening om dat hij door zijn studies in de Natio nal, Gallery wist, hoe Reynolds ge schilderd had en dat hij het door zijn lange en zorgvuldige oefening ten minste ongeveer eender kon doen. Er klonk beneden een gong en lou ter uit gewoonte stond Buz op, we tend dat het tijd was voor het diner, zonder eraan te denken dat een diner voor hem geen waarde had. Hij deed een paar stappen naar de deur, keer de toen om en ging voor Charles zit ten en zocht zijn ogen met zijn eigen droevige ogen, die niet begrepen, in een stomme smeking om te weten wat er aan de hand was en vragend om hulp. Charles probeerde hem te troosten en Buz erkende zijn dank baarheid voor die pogingen door een paar zware zuchten. Daarop wandel de hij weer stijf en smartelijk naar zijn sofa terug. Maar Charles had een gevoel alsof het arme dier hem in vertrouwen genomen had: Buz had hem verzocht om alle hulp die hij kon geven. De kamer was het laatste uur ver bazend warm geworden, daar de zon vlak op het dak stond en Charles dacht met enige verrukking aan de vochtige koelte van de waterkering. Maar met nog meer verrukking dacht hij aan het portret, en zijn houtskool opzij leggend, nam hij verf en pen selen en begon hij de tere blauwe lucht te schilderen die rechts naai de horizon overging in bleek geel. Aan de linker kant stond een dicht bosje van donkergroene bomen waar tegen het fijne hoofd afstak en waar de wenkende hand heen wees. Wie was de onzichtbare persoon die zij wenkte met dat gebaar, dat gracieus was en tegelijkertijd een beetje be velend. Waarom wenkte zij hem? Misschien alleen - en dat zou het best an alles zijn - voor een wandelin getje ipet haar alleen door de sche merende bossen, ver van de menigte, die kon vermoeden op het ste nen terras, waarvan een stukje te zien was op de voorgrond: voor een praatje, zittend op het zachte mos of op een gevelde boom, met fluis- tei ende stem, zoals paste in de rust van het avonduur; voor een uurtje vrijheid van het geklets en de vro lijkheid van de wereld. Of was het de onzichtbare, die haar om een half uurtje gevraagd had Er was iets dat hij haar wilde vertellen - Charles kon hem zich voorstellen in zijn sa tijnen rok en kniebroek, een beetje stamelend, een beetje verlegen - iets voor haar oor alleen. Toen werd hij opnieuw getroffen door de schitterende schilderkwalitei ten van het portret. Wat een diepte van heldere en doorlichte scheme ring hing er tussen de bomen, die lange schaduwen wierpen over het gras. Het gras was eerst geschilderd, en de schaduw erover heen gelegd. Het was onmogelijk om daar niet even aan te beginnen. Niemand had ooit precies zó gezien als Reynolds, zo eenvoudig en samenvattend. En toen maakte wanhoop plotseling zijn vingers krachteloos: als het niet zo belachelijk was zou het kopiëren van zo'n wonder een profanatie zijn. En toen hij zover was, begreep Charles dat zijn hand en zijn oog door en door vermoeid waren. Daarenboven had hij een geweldig verlangen naar tabak. Het was beslist tijd om de gevangenistuin op te zoeken. De zon stond niet meer op het raam waarvan hij de jalousie had opgelicht om mededeling te doen omtrent Buz. En nu speelde er een koel windje naar binnen dat de komst van de avond aankondigde. Het was mis schien dit windje dat de zieke hond verfriste, want toen Charles de deur opendeed liet Buz zich van de sofa glijden en volgde hij hem naar be neden. Hij had helemaal geen moeite om de weg naar de tuin te vinden, want die lag recht voor hem beneden aan de trap, en nog steeds geen teke nen van leven ziende, stak hij het grasveld over en wandelde tussen twee oude taxishagen met Buz nog steesds achter zijn hielen naar de rivierkant. Toen hij een hoek omsloeg bleef hij plotseling staan. Op een lage stoel zat een Jieel oude dame. Zoals paste voor deze hete dag was ze gekleed in een bedrukt ka toenen japon, en had ze een linnen zonnehoed op. Zonder gebruik te ma ken van een bril zat ze te naaien aan een stukje fijn linnen dat er uit zag, alsof het voor een baby was, maar vermoedelijk moest het dienen om haar zelf te versieren; Joyce lag languit op de grond haar voor te le zen. De oude dame liet haar werk ogenblikkelijk in de steek. Nog nooit in heel haar leven had ze nagela ten om zich aangenaam voor te doen, als er een knappe jonge man in de buurt was en ze was niet van plan daar nu mee te beginnen. Joyce richt te zich ook half op en begroette Char les met een klein glimlachje dat bijna een flinke glimlach werd, toen ze Buz zag. „Buz. jongen!" zei ze. Mevrouw Wroughton zei wel niet „Charles, jongen," maar ze zou er toe in staat geweest zijn, als ze zijn naam gekend had. „Joyce, stel me eens voor," zei ze. Joyce keek naar Charles, trok haar wenkbrauwen op en nam hem hele maal in het vertrouwen van haar glimlach en haar moeilijkheid. „Het is de -" ze zij bijna „jongen", maar hield zich in - „het is de heer die de Reynolds kopieert, grootma," zei ze. Toen tegen Charles: „Laat mij U voorstellen aan mevrouw Wrough ton." Mevrouw Wroughton stak haar gladde magere hand uit. ,,Ik ben heel blij U te zien," zei ze. „Natuurlijk wist ik allang, wat die dwaze kleindochter van me daarnet zei. Zo'n herrie hebben we er over gehad om te beslissen waar U moest schilderen en waar we de rommel van Joyce op zouden bergen en nog veel meer." Charles had uitstekende manieren, was zeer eerbiedig en vrij van ver legenheid. „Mijn naam is Lathom," zei hij terwijl hij haar hand schudde. „Welkom dan, meneer Lathom, en U bent dus n luchtje 'komen schep pen?" ging de levenslustige oude da me door. „Haal een stoel uit de tent daar en ga zitten en praat wat met ons. Maar zachtjes, want anders maak je mijn zoon wakker, die daar een dutje doet. en daar zou hij een indigestie van krijgen of van gaan transpireren of duizelig worden of zo iets. Misschien was 't beter dat Joy ce de stoel kreeg; dan krijgt hij ten minste geen kippevel, als hij wakker zou worden." „O, maar dat kan ik begon Charles. „Wel, dan zoudt U tot de tent met haar mee kunnen gaan en dan kan zij de stoel pakken en U kunt hem van haar aannemen. Maar denk eraan dat je terugkomt om met ons te praten. Of als U U verdienstelijk wilt ma ken, ga dan naar het huis en zeg daar dat ik zin heb in thee en dat ik die hier zal gebruiken. Trek maar aan de eerste de beste bel die U ziet en bel zolang tot er iemand komt Het hele zootje gaat na de lunch slapen. Onzin! Ik zeg maar, waar dient de nacht dan voor? En als ze dan op bed liggen vallen ze niet in slaap, maar blijven wakker liggen en zeggen dat een zoemende mug of een blaffende hond of 'n niesende sprink haan ze uit hun slaap houden." Charles voerde zijn opdracht haas tig uit en was er bijtijds mee klaar om bij de tent de stoel aan te kun nen nemen van Joyce. Het kameraad schappelijk gevoel dat van nature bestaat tussen een jonge man en een meisje begon zich al te doen gelden; trouwens Charles was vriendelijk ge weest voor Buz en scheen honden te begrijpen. „Het was aardig van U om de ar me Buz bij U te houden," zei ze. „hij heeft ook vriendschap met U gesloten, want hij kwam met U naar buiten, nietwaar?" „Ja, ik hoop dat hij wat beter is. Wat is er eigenlijk aan de hand met hem?" „Ik weet het niet, en de veearts weet het niet en het arfne dier weet hetzelf niet. Hij is oud, de arme jon gen, en heeft misschien last van zijn leeftijd, zoals de meeste oude mensen, grootma uitgezonderd. Als hij niet beter wordt, zal ik nog eens om de veearts sturen." (Wordt vervolgd)

de Stem | 1956 | | pagina 3