pflSDNo Zeeuws Po rtret Voorzitter van de K.N.B.T.B. dient minister Mansholt van repliek Perenhandel is traag t Is ook nooit goed! VALDA Hengstenkeuring te Oostburg J WEKKERS 2 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 21 JANUARI 1956 2 Landbouwschap te „geheimzinnig Rede over landbouwbeleid HAMEA voor Dameshanden Govaertheeft geen hoge rug §2 Vergadering tuinbouwcommissie OokSpierpijn Naar Delta-dag per extra-trein Hoger dividend bij de Zeeuwsche Confectie Walcheren MIDDELBURG Zuid-Hcveland GOES Doktersdiensten DIENST DIERENARTSEN O. K. bracht „De beunhaas" SAV-A-LIFE Als fokgebied ging het westen achteruit A. L. S. Lockefeer: Zeeuw, maar vooral Zeeuwsch- Vlaming ZEEUWSCH-VLAANDEREN Nylons cadeau! Wordt U gekweld Vlissingse wagen had pech Visfestijn in Hengelo D. DE COCK AGENDA Heden Morgen Maandag De voorzitter van de K.N.B.T.B., de heer C. G. A. Mertens, heeft in een bijeenkomst van de katholieke Zeeuwse boeren, N.C.B.-ers en L.T.B.- ers, gereageerd op wat minister Mansholt tijdens het P. v. d. A.-congres te Heerenveen heeft gezegd inzake bepaalde landbouwkwesties, inzonderheid wat betreft de melkprijs. De bewindsman heeft daar het Landbouwschap twee verwijten gedaan. Het eerste behelsde het feit, dat het Landbouwschap „geheimzinnig" zou hebben gedaan over zijn standpunt inzake de melkprijs en ten tweede nam de minister het 't Landbouwschap kwalijk, dat het een van hem (de mi nister) afkomstig voorstel niet zou hebben willen aanvaarden. de K.N.B.T.B.-voorzitter, terecht voorzichtig, omdat men zijn onder handelingspositie nu eenmaal niet verraden mocht. Deze reactie op 's ministers kri- dere belangwekkende onderwerpen tiek plaatste de heer Mertens in zijn ze tijd. Hij sneed daarin talrijke na rede over het landbouwbeleid in de- aan, vrijwel alle van algemene aard. Zo ging hij uitvoerig in op de ver houding in de mate waarin de land bouw en de overige takken van nij verheid, handel enz. profiteren van de algemene welvaart in ons land. Terwijl zo goed als in alle sectoren van een duidelijke hoogconjunctuur gesproken kan worden, is in de land bouw een dalende tendenz merkbaar. Enerzijds stijgen de bedrijfsuitgaven, terwijl de prijsopbrengsten de neiging tot zakken hebben. Hij noemde dit een reden tot grote zorg. Het is voor de landbouw in Ne derland ook geen gunstig verschijnsel De heer Mertens noemde het in de te Terneuzen gehouden bijeenkomst verwonderlijk dat de heer Mansholt dergelijke zaken aanroert tijdens een partijcongres. Hij memoreerde het feit, dat de minister inzake de melk prijs een van het advies van het Landbouwschap afwijkende beslis sing heeft genomen en hij stelde dat onderlinge replieken over deze kwes tie niet in een partijbijeenkomst thuishoren. Overigens vond hij het vreemd dat de minister het Landbouwschap ver weet geheimzinnig te zijn geweest: eertijds heeft diezelfde minister het Landbouwschap een reprimande ge geven omdat het te veel zou hebben gezegd! In dit geval was men, aldus (Advertentie) Het loden sieraad, bekroond door een beeldje dat algemeen bekend stond als Govaert, de stichter van Delft, is naar aanleiding van de restauratie van het kerkgebouw, tijdelijk van het dak van de oude kerk verwijderd. Men kan het twee meter hoge en een paar honderd kilo wegende geval nu van nabij bekijken en.... nu blijkt, dat „Go vaert" Govaert niet is. Want de echte Govaert was bijgenaamd „de bultenaar en de bult, welke men de loden Govaert had aangewreven, was de arm van de ridderfiguur. Maar.... van beneden af gezien maakte die arm wel de indruk van een hoge rug En dus is het niet zo onbegrijpelijk, dat de onbekende ridder tot „Govaert met de bult" werd verheven. (Advertentie) ZOUTLOOS DIEETBROOD is de oplossing voor dieet- patienten I Smakelijk, voor treffelijk gebakken en abso luut veilig, volgens dokter voorschrift. Vraag ons, zo nodig, het adres van de dichtstbijzijnde bakker. EXPL. MIJ. „PASANO" N.V. BENEDEN-LEEUWEN TEL K 8879 240 dat b.v. in Amerika grote voorraden landbouwoverschotten zijn opgesla gen, ter waarde van 30 miljard gul den, hetgeen de wereldmarkt bein- vloedt. Bovendien zijn hogere produk- tiecijfers over de gehele wereld te constateren, terwijl ook bepaalde lan den zich van importeur tot expor teur van agrarische produkten heb ben opgewerkt. Hij noemde in dit verband Frankrijk, dat thans vlas uitvoert. Daar tegenover heeft Nederland een groot overschot van bepaalde pro dukten Bij een dalende konjunctuur, zoals die in de landbouw waarneem baar is, heeft het exporterende land onmiskenbaar een ongunstige positie. Het is, aldus de heer Mertens, niet eenvoudig hieruit te geraken. De pro blemen zijn zo uitermate gedifferen tieerd, dat men moeilijk een vaste lijn ter oplossing kan aangeven. Zo heeft het stelsel der monopoliehef fingen aan de grens zijn voor- en te genstanders. Hijzelf verklaarde zich voorlopig akkoord met handhaving •daarvan, omdat naar zijn mening een direkte subsidiëring, b.v. per aantal hectares of per stuks vee of hoe dan ook, een psychologische invloed zal hebben op de publieke opinie. De steun aan de Nederlandse land bouw, van zo groot belang, dient naar zijn mening op zuiver ekono- misch vlak te liggen en niet in de sociale sektor. Over al deze onderwerpen kreeg de heer Mertens van de zijde der Zeeuwse katholieke boeren nog heel wat vragen te beantwoorden. Grote reorganisatie op onderivijsgebied in studie Op de vergadering van de tuin bouwcommissie der Z.L.M., onder leiding van de heer P. Dekker uit Wemeldinge te Goes gehouden, werd meegedeeld dat door de Z.L.M. een commissie is ingesteld voor het lager land- en tuinbouwonderwijs. In deze commissie hebben vertegenwoordigers van de commissies van toezicht op de lagere land- en tuinbouwscholen der Z.L.M. zitting. Voor de lagere tuinbouwschool te Kapelle is als zodanig aangewezen, de heer Traas. Verder kan worden medegedeeld, dat er grote reorganisatieplannen op dit gebied in studie zijn. Wanneer deze plannen doorgaan, zullen de scholen aanzienlijk uitgebreid wor den. Per 1 januari is het bedrijfssehap voor groente en fruit vervangen door het productschap voor groente en fruit. De nieuw tuinbouwteeltregeling wijkt bijna niet af van de oude. De eerste weken van liet nieuwe jaar begonnen met een vlotte peren- handel op de Nederlandse veilingen. Ons land is reeds enige weken de grootste perenexporteur van Europa en er bleken in vele landen wel af zetmogelijkheden voor onze peren, vooral in Engeland. Ondertussen ko men er echter in Engeland vrij veel Amerikaanse peren op de markt en bovendien is op het ogenblik de vraag van het publiek naar peren ook niet zo groot. Hierdoor is er thans sprake van een trage handel met teruglo pende prijzen op de Zeeuwse veilin gen. Deze week was er in Zeeland een bod van 71000 kg. Conference uit de koelhuizen, alles exportgeschikte kwaliteit. Voor de kleinste maat werd vorige week rond 52 et. per kg. betaald en thans lag de prijs niet ho ger dan rond 42 ct. per kg. Ook voor de andere maten lag de prijs 3 tot 7 ct. beneden die van de voorgaande week. De prijs is hierdoor lager dan in het begin van het seizoen want om streeks oktober betaalde men voor de BC kwaliteit 50 tot 55 ct. per kg. De consument heeft op het ogenblik een voorkeur voor citrusfruit en ap pels, ondanks het feit dat de Confe rence peren zeer goed zijn. Ook op de Belgische markt was er de afgelopen week sprake van een prijs daling voor Conference. Woensdag was er echter weer een prijsverbete ring, mede een gevolg van het ge ringer wordende aanbod. In Zeeland zullen nog enkele weken Conference uit de koelhuizen te koop zijn. GOEDE UITKOMSTEN IN 1955. Dank zij de vrij géringe fruitop- brengst is het prijsverloop goed ge weest. Ondanks het feit, dat er een geringer kwantum is aangevoerd dan in 1954 zijn de financiële uitkomsten belangrijk hoger. De indruk is, dat de fruitvoorraden in Nederland thans belangrijk minder zijn dan het vorig jaar. De verwachting is gerechtvaar digd, dat het prijsverloop goed zal blijven. Wel wordt op de Duitse markt vrij grote concurrentie onder vonden van het Italiaans fruit, doch daartegenover staat, dat de behoefte aan goed fruit op de binnenlandse markt, dank zij de gestegen koop kracht, steeds groter wordt. In d:t verband kon worden mede gedeeld, dat men overweegt een stu die te maken van de afzet van het betere fruit en een eventuele kwali teitscontrole op het product, dat op de binnenlandse marktverhandeld wordt. DE CONTRACTTEELT. Vervolgens werd een en ander ge zegd over de eontractteelt, die bui ten het areaal der tuinbouwteeltver gunningen in 1955 werd uitgebreid. Achteraf is gebleken, dat 217 h.a. werd benui De georganiseerde tuin bouw ziet in deze uitbreidingsmoge lijkheid van teelten een groot ge vaar en heeft daarom stelling geno men tegen deze maatregel. Men gaat accoord met contracteelt bin nen het areaal van de teeltregeling en verlangt van de industrie een ern stige poging om dit te bereiken. De vergadering besloot nog om 24 februari een tuintoouwmiddag te houden. Ir. v. Soest zal dan spreken over de indrukken welke hij opdeed van de tuinbouw in Italië. DE C.A.O. NOG NIET GOEDGEKEURD. Tenslotte deelde de voorzitter mee, dat de C.A.O, voor de tuinbouw, contractjaar 1955'56 nog steeds niet is goedgekeurd. In verband ook met de komende besprekingen over de nieuwp C.A.O. geeft de vergadering als haar mening te kennen, dat er zoveel mogelijk naar gestreefd dient te worden, dat de bepalingen van de C.A.O. landbouw en tuinbouw gelijk blijven. t Advertentie) en rheumatische pijnen U wee met De animo om aan de Delta dag in Den Haag deel te nemen, is zeer groot, vooral uit de krin gen van gemeentebestuurders. De Nederlandse spoorwegen hebben desgevraagd besloten een extra trein te laten lopen en hiervoor gaven zich al 220 pas sagiers op. Ook de directie van de N.V. Zeeuw sche Confectiefabrieken te Middel burg is er in geslaagd reeds thans verslag uit te brengen over het boek jaar 1955. De exploitatierekening geeft een bedrag aan van 343.141. 188.134.Na diverse voorzienin gen is de winst becijferd op ƒ83.673 - 58.957.Voorgesteld wordt een dividend van 12.5 procent, waarvan een half procent uit de agioreserve, die hiermede uit de balans is ver dwenen (v.j. 9 pet.) Het verslagjaar is bevredigend ge weest. Zowel in aantal als in waarde steeg de omzet in binnen- en buiten land. Ondanks het gebrek aan vrou welijk personeel in Middelburg en Aardenburg vertoonde de omzet een belangrijke stijging, mede als gevolg van de productie in het tijdelijk be huisde nevenbedrjjf te Bergen op Zoom. De koop van het industrieterrein in Bergen op Zoom, de stichting van de bedrijfsruimte en de inrichting daarvan kunnen uit eigen middelen worden bestreden. Voor de eerste vier maanden van het nieuwe jaar zijn wederom vol doende opdrachten ontvangen. Het zou echter voorbarig zijn hieraan voor spellingen te verbinden voor de gang van zaken gedurende het gehele boekjaar, aldus het verslag. (Advertentie) GEMEENTE MIDDELBURG BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat de Raad dezer gemeente in zijn vergadering van 10 januari j.l. besloten heeft medewerking te verlenen als bedoeld in artikel 72 e.v. der Lager Onderwijswet 1920 aan het Bestuur van de Ned. Herv. school aan de Zuidsingel tot het aan schaffen van 14 schoolbanken voor het 10e leslokaal, gevestigd in het schoolgebouw aan de Nederstraat (v.m. jongens-ulo). Middelburg, 18 januari 1956. Burgemeester en wethouders voor noemd. N. Bolkestein. burgemeester J. Ph. Koene, secretaris. wie nu de modern ingerichte zaak vol licht en lucht met haar dubbel etalage-front ziet, zal niet zeggen dat dit een ongelukkig besluit is geweest. Vrijdagmiddag had de officiële ope ning plaats. Bloemen en fruitmanden maakten alles nog mooier dan het al was. WIJKVERPLEEGSTER BENOEMD Het bestuur van de hier onlangs opgerichte Wit-Gele-Kruis-afdeling, heeft tot wijkverpleegster benoemd mejuffrouw J. Regeer te Bergen op Zoom. Volgende maand komt zij. zo goed als zeker, hier in functie. REVUE VOORLOPIG UITGESTELD Hedenavond zou Johny Jordaan met zijn gezelschap een revue bren gen in de zalen-Krijger. De belangstelling hiervoor was enorm. Doch eergisteravond kreeg de populaire zanger een vrij ernstig auto-ongeval en daardoor moest zijn optreden alhier voorlopig worden uit gesteld. Heinkenszand BIJ HOEST EN KEELPIJN PASTILLES ONTSMETTEND - VERZACHTEND Te Goes wordt zondag dienst ge daan door dokter v.d. Werff; te Middelburg en Vlissingen resp. door doktoren Boerwinkel en Grippeling; te Heinekenszand, Arendskerke en Wolfaartsdijk door dokter v. Maa- nen en op oost-Zuidbeveland door dokter Kamp te Rilland. Dokter Luij- ckx te ,'s Heerenhoek neemt waar voor dr. Fulmer en dr. Kiviet te Borssele voor dr. Gelderblom. Op Zuidbeveland hebben morgen dienst de heren Joh. Klaassen, Hei nekenszand en G. Boneschanser Krui- ningen. (Advertentie) Het dramatische en toch vrolijke detectivespel vol spanning van Ben- dier en Bakker, dat zij „De beun haas" noemden, is door „O.K." met succes in „de Prins" opgevoerd. Over de vraag wie de beste speler van het gezelschap was, behoeft dit maal niet getwist te worden. De man van de titelrol, de heer Haanebrink, droeg het stuk en speelde af en toe zijn partner, de heer Evers, die als inspecteur van politie fungeerde, ka pot. Deze „beunhaas" in het detective vak, was jonker Jan, de bejaarde bon-vivant en broer van de zure freu le Ampsen van Gelre, die onder ge heimzinnige omstandigheden ver moord werd. En omdat dit vervaar lijke feit werd gepleegd even nadat zij haar broer en nichtje bedreigd had met onterving en de helft van haar personeel had ontslagen, was dit een vruchtbare grond voor velerlei ver denkingen. Daardoor vloog de wat doldriftige inspecteur van het ene verkeerde spoor op het andere en kon de ijs koude oude aristocraat, die liefheb berde in de detectiverij, de politie man in het zonnetje en de dader uiteindelijk schaakmat zetten. Het stuk zat prima in elkaar. Een flinke dosis geestigheden was over het geheel verdeeld, ieder bedrijf had zijn angstgil en de intrigue, die slechts hier en daar tegen de logica zondig de, kreeg pas in de laatste minuten de verrassende ontknoping. Van de spelers (sters) veel goeds. De heer Haanebrink noemden we al als de beste en indien hij niet af en toe met de tekst in de knoop had gezeten, zou het volmaakt zijn ge weest. De heer Evers had het moei lijk tegen hem, maar bleef aanvaard baar. In de bijrollen excelleerde de heer Berrevoets, die het onnozel-lij- kend dove tuinmannetje tot in zijn ontmaskering toe, prachtig trof. Gees tig en juist speelde mej. Haasdonk de rol van het kamermeisje Pietje; uitstekend deed mej. de Korte het als Anna de keukenmeid en raak ty peerde de heer Rijkse de dorpskroeg baas. Mej. Kole gaf het nichtje Vera aardig weer; iets te stug acteerde de heer Schuringa de rentmeester. Beter deed de heer Sinke het als de chauffeur, die de lugubere vondst deed en tenslotte was de heer Ro- mijn de monumentale niet uit de plooi te krijgen huisknecht. Toneelaankleding en grime waren voortreffelijk. Een langdurig applaus werd het verdiende deel van de O.K.- isten en dat die daar de regisseuse, mevrouw Geijsen daarin spontaan lieten delen, was een prijzenswaar dige geste, want zij heeft leven en diepte in het spel weten te brengen door haar leiding. Hij denkt „MIJ GEBEURT NIETS" Hij rijdt altijd voorzichtig, maar., voor de verstandige rijder is de Auto-Veiligheidsgordel AERO PROTECTOR - ADAM Van onze adverteerders NIEUWE ZAAK TE GOES Op de hoek Lange Kerkstraat Klok- straat is een prachtig nieuw winkel pand verrezen, dat in de plaats kwam van het oude, waarin de fa. L. de Jonge en Zoon 43 jaar lang haar manufacturenzaak heeft gedreven. Vo rig jaar nam de heer de Jonge het in grijpende besluit tot nieuwbouw en Het westelijk deel van Zeeuwsch- Vlaanderen had in het verleden lange tijd de naam het meest voor aanstaande fokgebied te zijn van de trekpaardfokkerij, doch in de laatste decenniën heeft het oosten dit gebied opzij gestreefd. Quantitatief zelfs voorbij, want er waren in Axel 21 driejarigen aange geven, 18 opgekomen, waarvan II door de eigenaar zelf gefokten (4 goedgekeurd) 4 Limburgsen (3 goed) terwijl van 3 andere Zeeuwsen 2 goedgekeurd werden. In Oostburg waren deze aantallen 16, waarvan 14 verschenen plus één die in Hoofddorp was aangegeven, van welke 15 er 9 zelfgefokten zijn goedgekeurd), 3 Limburgsen (alle drie goedl terwijl van de 3 andere Zeeuwsen één werd goedgekeurd. Die zelfgefokte goedgekeurden zijn; de bruine Leon van Dijkzicht, d. Jaap van 't Paviljoen, f.e. Eug. E. de Badts te Oostburg en Em. A. de Badts te Sluis en zijn halfbroer d. Jaap, de bruine Luc van St. Kruis f.e. Pr. Ed. de Backere te St. Kruis, mede-eig. N. J. van Reeuwijk te Hoofddorp. BRUINSCHIMMELS. De drie Limburgsen zijn alle drie bruinschimmel zonen van Costaud de Marche en van de combinatie Mare ■d'Hoore tp Sluis, R. J. de Miliano te Oostburg en J. C. J. v. d. Velde te Kamperland: Costaud v. Erkenshof, Constant, beide uit een dochter van Nico van Milo en Costaud v. d. Hei hof uit en Hermans-dochter. Als zesde werd goedgekeurd de bruinsch. Nico I, d. Moustic v. Ur- bain, voor C. N. den Hamer te Schoondijke, gefokt door Gebr. A. M. J. en A. M. R. Bonte te ElandSt. Kruis Procentsgewijze goedgekeurd wer den er in Oostburg dus ook niet meer dars in Axel. En over de kwaliteit zal straks de centrale keuring Goes, ons wel nader inlichten, we willen daar niet op vooruitlopen. Van de 6 vierjarigen werd één af gekeurd, goedgekeurd zonder meer werd een jonge Jaap van 't Paviljoen, de bruine Theo v, Dierker.steen, f.e. Gebr. de Milliano te Waterlandkerk je en de bruinschimmel Robby van Alstein. d. Karei van Certain, van A. J. E. Temmerman te Hoofdplaat, fokker P. J. Boënne te Graauw. IN K. OPGENOMEN. In K. werden opgenomen de bruin schimmel Keres d'Amice, d. David v. d. Louisa, f.e. A. J. E. Temmerman te Hoofdplaat; de bruinschimmel Suc. eesseur, d. Nico v. h. Zwartewater, f.e. Stallen de Dobbelaere te IJzen- dijke, mede-eig. Adr. J. Catseman te Biervliet en de bruine Solon, d. Her- seur v. Alstein, van Adr. J. Catse man, gefokt door Stella de Dobbe-« laere. Verder werden voor 1956 goedge keurd de veel K.-hengst Wallon d'Amiee (5 j.) van Mare d'Hoore te Sluis en de K. hengster.; de 5 j. Mare v. d. Liter d. Moustic van'Urban van C. N. den Hamer te Schoondijke en Gerrit van Hal te St, Kruis; de 6 j. zwartshimmel Quarré, d. Nico van Annie, de nationale kampioen, f.e. Stella de Dobbelaere, medeeig. Adr. J. Catseman en de 6 j. Vengeur d'Amice, d. Eglon van Echt, f.e. A. J. E. Temmerman. De 9 j. Gladon en de 13 j. Brillant v. Nico, welke laatste juist een pe riode van 4 jaren achter de rug heeft, werden afgekeurd. De eerste schrede die de heer A. L. S. Lockefeer op het politieke pad zette, was kenmerkend voor de Z. Vlaming: het was zijn eer ste rede, in 1918 te St. Jan steen gehouden en het ging tegen de annexatie door België van Zeeuwsch-Vlaan deren, een intussen al weer in de vergetelheid ge raakte zaak die destijds de gemoederen hevig beroerde. Daarin kozen de ware Z. Vlamingen onvervaard voor de Nederlandse zaak, een keuze die hen later, neen: niet zou berouwen, doch die hen vaak pijnlijke herinne ringen aan die strijd be zorgde. Als „Nederland" waarvoor Zeeuwsch-Vlaan- deren zo doelbewust geko zen had, het land bezuiden de Wester-Schelde vergat of miskende De heer A. L. S. Lockefeer, die een veelzijdige politieke loopbaan achter de rug heeft, is in Nieuw- Namen geboren, op „de Kauter" dus. In 1927 vestigde hij zich in Hulst, dat tot nu toe zijn woon plaats is gebleven. Maar als be woner van het Land van Hulst heeft hij altijd verder gekeken dan de schelde en niets wilde hij liever dan Zeeuwsch-Vlaanderen nader te brengen tot overig Zee land en overig Nederland. Of, zo men wil, overig Zeeland en Ne derland nader brengen tot Zeeuwsch-Vlaanderen. Want in hem kan men een personificatie zien van de Zeeuwsch-Vlaming die de hand reikt naar al wie niet bezuiden de brede zeearm woont. In 1939 werd hij raadslid van Hulst en in hetzelfde jaar werd hij gekozen in de Provinciale Staten van Zeeland. Na de bevrij ding werd hij lid van Gedeputeer de Staten, in welke functie hem o.a. de portefeuille der bootdien sten werd toevertrouwd. Jammer, dat ook Zeeuwsch-Vlamingen maar mensen zijn en geen mira- keler^ kunnen tot stand brengen, want anders zou 't probleem van het isolement van de streek al zijn opgelost. Door zijn lidmaatschap van Ged. Staten hoopten de functies zich intussen op: hij werd onder andere voorzitter van de Zevibel en van het Economisch Techno logisch Instituut voor Zeeland en talrijke provinciale commissies kregen in hem een bestuurslid of voorzitter. Daarnaast eisten ook het maat schappelijk en sociaal leven hem op. De diocesane katholieke mid denstandsbond kwam onder zijn voorzitterschap en zo werd zijn werk allengs bepaald door twee belangrijke zaken: de Zeeuwse en daarin vooral de Zeeuwsch- Vlaamse zaak en de katholieke zaak. Want ook in de K.V.P. bezet de heer Lockefeer nog allerlei posten, al heeft hij dan bij zijn benoeming tot burgemeester van Hulst het voorzitterschap van de afdeling Hulst neergelegd. In het verband van Statenkring en Kring ziet men hem nog altijd achter de groene tafel. Zijn werk op maatschappelijk en sociaal gebied werd in 1954 be loond met de benoeming tot Rid der in de Orde van de H. Grego- rius de Grote. Nu hij sedert vorig jaar burge meester van Hulst is, heeft -hij zijn interesse voor het Zeeuwse geheel niet begraven en nog min der die voor Zeeuwsch-Vlaande ren. Niet alleen in zijn functie van lid van provinciale Staten bij zijn burgemeestersbenoeming verwisselde hij uiteraard in Zee- land's bestuur de gedeputeerde zetel voor een stoel aan de ande re zijde der collegetafel verde- digt hij nu nog het belang van het land tussen Schelde en grens: hij doet dit thans als Zeeuwsch-Vla ming en gewapend met de erva ring welke een langdurig G.S.-lid- maatschap hem verschafte. Dit mag men een politicus niet kwa lijk nemen! Als burgemeester van Hulst heeft hij vele plannen: nieuwe en die welke nog op uitvoering wachtten. Ze krijgen zijn volle in teresse, doch daarnaast ziet de heer Lockefeer altijd verder. Zijn voornaamste „hobby" (als men dit woord in dit verband mag ge bruiken) is de vaste verbinding van Zeeuwsch-Vlaanderen en overig Nederland. Hij is nu 56 jaar. maar hij hoopt van zijn leven nog eens via die vaste verbinding naar de over kant te rijden. Dan zal het een plezier zijn eens naar Middelburg te reizen en niet, zoals hij in het verleden zo vaak meemaakte iedere maandagmorgen een beproeving. Want ai mag de auto van een gedeputeerde aan het veer vooraan gaan staan, weer en wind verlenen géén facilitei ten en bij mist kan zelfs een kei zer niet naar Zeeuwsch-Viaande ren varen! VERGADERING N.C.V.B. De afdeling Kruiningen van de N.C.V.B. vergaderde in het Dorps huis. Mevrouw Van Hoepen las een verslag voor van de gewestelijke ver gadering. Dr P.C. Kraan uit Vlissin gen sprak over het geestelijk en gods dienstig leven in verband met ziekte en gezondheid, een buitengewoon in teressant onderwerp, waarover ook vragen konden worden gesteld. Ver schillende vrouwen maakten hiervan gebruik. ORGELBESPELING De heer F.M. de Keizer, organist te Rotterdam, heeft eens laten horen wat er zo al aan muziek uit het kerkorgel in de nieuwe Gereformeer de kerk is te halen. Het zangkoor „Jubilate Deo" ver leende medewerking. Het was een korte, maar mooie avond, waarvoor de belangstelling groter had moeten zijn. Kruiningen HET (MUSSEN) GILDE VIERT! In zaal Knuit hield het mussengilde haar jaarlijkse ontspannings-avond. De leden van het gilde hebben zich ook nog met serieuze zaken bezig gehouden; voorzitter C.Nijsse sprak een welkomstwoord, waarbij hij zich verheugd toonde over de gestadige groei van het gilde dat thans 84 leden telt. Secr. J.Wirtz las het jaarverslag voor. Hieruit bleek dat het afgelo pen jaar maar liefst 17000 mussen het slachtoffer waren geworden van de jachtwoede van het gilde. Het bestuur had geldprijzen be schikbaar gesteld. Door het chronische gebrek aan kasmiddelen werd besloten de jaar lijkse contributie met 50 cent te ver hogen. De aftredende bestuursleden C.Nijsse en A.Vermeulen werden bij acclamatie herkozen. Na de pauze volgde een uitgebrei de feestmaaltijd. CARNAVALSPROGRAMMA VAN VRIENDENKRING Voor de 2e maal in dit seizoen gaat de r.k. toneelvereniging Vrien denkring op 28 en. 29 januari een to- neelprogramma bieden. Met het opvoeren van het blijspel „De familie Schelvis" van A.J. Rei- der beoogt het bestuur een soort open bare auditie; het wordt n.l. opgevoerd door jongere krachten waarvan het bestuur verwachtingen koestert. Daarnaast en als hoofdschotel brengt Vriendenkring de bekende co- medie in 3 bedr. van Joh. Blaaser, „In een andere wereld". Dit werk had bij haar eerste opvoering door het Carré Ensemble een zeer goede pers. Vriendenkring gaat met de fi- nantiele baten van deze avondop een sympathiek gebaar maken aan het adres van de r.k. S.V. Luctor (afd. voetbal en handbal). Zuiddorpe „ELK NAAR ZIJN KRACHTEN" BINNENKORT VOOR HET VOETLICHT Het gemengd Zuiddorps toneelge zelschap E.N.Z.K. heeft in studie ge nomen „Een schip vaart uit" toneel spel in drie bedrijven van Chris van den Heuvel. Als tweede stuk wordt gegeven het blijspel „De verloving". Westdorpe WAAR WOESTIJNEN BLOEIEN GAAN Op dinsdag 24 januari a.s. zal door de pater Fr. Adelbert Hermans o.f.m. Vice Missieprocurator der Pa ters Minderbroeders, een hoogstaande documentaire missiefilm worden vr- toond, des middags 3 uur en des avonds half acht in het patronaat, genaamd „Waar woestijnen bloeien gaan". De opbrengst van deze culturele- religieuze film, komt ten bate van de zeer belangrijke en nog primitieve Missie op Nederlands Nieuw-Guinea. Sint Jansteen GENATURALISEERD De heren C.L, en G.A.M. de Windt van Kapiellebrug welke voorheen de belgische nationaliteit bezaten, wer den bij wet van 22 december 1955 Stbl.600 tot Nederlander genaturali seerd. (Advertentie) De Bleekertje Fabriek te Rotterdam geeft nu op haar bekende wasmidde len prachtige, eerste keus nylons ca deau voor slechts 48 bonnen, zonder enige bijbetaling. CA in ge HARTEN AAS HIELD TEERDAG De kaartclub Harten Aas hield op de gebruikelijke wijze haar jaar lijkse teerdag. Het is niet te verwon deren dat er bij deze gelegenheid een kaartje gelegd werd. terwijl er aan de stevige maaltijd flink gegeten werd Gewoonlijk worden op deze teerdag de titels voor het lopende jaar ver deeld door een prijskaarting. Alf. Rot tier werd de koning 1956, terwijl L. van Duyse kampioen 1956 werd. SUUSKE PERDAEMS De toneelvereniging van de fanfa re Weldoen door Vermaak zal zon dag en maandag a.s. in de zaal St. Cecilia bij L. van Duyse opvoeren het toneelstuk Suuske Perdaems. In de pauze zal de muziekschool Sem per Gaudete voor het eerst met een zestal leerlingen voor het voetlicht komen. De opbrengst van deze avonden komt ten goede aan het Uniformen fonds van de fanfare. Boschkapelle Dansavond. De plaatselijke bil jartclub organiseert zondag 22 janua ri een dansavond ten bate van de verenigingskas. De avond wordt be legd in het clublokaal bij de heer P. Lambert. (Advertentie) door reumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen, neemt dan Uw toe vlucht tot Togal. Het middel dat baat, waar andere falen. Laat U dus niet langer kwellen, maar gebruik Togal. Togal zuivert de nieren en is onscha delijk voor hart en maag. Bij apo'heek en drogist f 0.95, f 2.40 en f 8.88. Een flink aantal Hengelose gezin nen eet deze dagen gratis verse vis. Vlissingen, die met 24.000 kilo verse tionale transportonderneming uit Een vrachtwagen van een interna- vis op weg was naar Hamburg, kreeg in Hengelo motorpech. Uit Vlissingen werd een andere auto gerecruteerd om de verse vracht over te laden. Daarbij gingen de mannen zo „gul" te werk, dat al spoedig grote porties verse haring op straat gilbberden. Kinderen, die juist uit school kwamen zagen dit met leden ogen aan en keer den al gauw terug met emmers en pannen. Boordevol gevuld sjouwden 'ij ze naar huis. zodat in heel wat ge zinnen een visfestijn kon worden ge organiseerd. V ogelwaarde WAAR WOESTIJNEN BLOEIEN GAAN Op zondag 22 januari draait in het Verenigingsgebouw te Stoppeldijk een bijzondere film, getiteld „Waar woes tijnen bloeien gaan". Deze hoogstaan de documentaire film is gemaakt door de cineast Mr. A. Hustinx. Het is een cultureel-religieuze rolprent, die als beste missiefilm wordt be schouwd, die tot nu toe gemaakt is. De baten van deze filmavond zijn be stemd voor de missie op Ned. Nieuw Guinea. De film wordt ook vertoond te Ossenisse en wel op maandag 23 januari. (Advertentie) GROTE KEUZE JUNGHANS KIENZLE DIEHL HULST TEL. 296 WESTDORPE Verenigingslokaal: Jaar vergadering duivenmij. De Volharding. PHILIPPINE Bi) L. Haers 7.30 uur: Bal. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 8 uur: Gravin Maritza. MIDDELBURG Electro: De slaapwan delaar. Schouwburg: De overmoedigen. VLISSINGEN Alhambra: Zij allen wa ren schuldig. Luxor: Op weg naar Singapore. OOSTBURG Ledel-theater 8 uur: Lief de als koopwaar. TERNEUZEN Concertgebouw 2.30 uur: Sjors van de rebellenclub; 7.30 uur: Gejaagd door de wind. Luxor-theater 7 uur: Gejaagd door de wind. SAS VAN GENT Olympia-theater 8 uur: Lr Strada. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Atil- la, de gesel Gods. AXEL Het Centrum 6.30 en 9 uur: De deserteur van het legioen. DE KLINGE Kinema van Dijck 7.30 uur: Aan het open raam. ST. JANSTEEN Prijstritsen bij J. Boussen café Chassee. GENT Kon. Ned. Schouwburg 3 en 7.30 uur: Majoor Barbara. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 2.30 uur: ZWarte viooltjes; 7.30 uur: Tannhauser. OOSTBURG Ledel-theater 2, 4.30 en 8 uur: Liefde als koopwaar. TERNEUZEN Luxor-theater 2 en 7 uur: Gejaagd door de wind. Concert gebouw 2.30 en 7.30 uur: Gejaagd door de wind. on SAS VAN GENT Olympia-theater 2.30 uur: Road to Bali; 5 en 8 uur: La Strada HULST Bioscoopgebouw 2.30 en 5.15 uur- Atilla, de gesel Gods; 8 uur: Ook de besten kunnen vallen. Dansen in café De Ster t.b.v, de TBC om 5 uur. Prijskaarting Hulsterse Kaartclub bij p. de Bruyn, begin 6.30 uur. AXEL Het Centrum 4.15 uur: De de serteur van het legioen; 8 uur: Sinuhe de Egyptenaar. DE KLINGE Kinema van Dijck 2 30 uur: Aan het open raam. Bal in zaal van Dijck om 6 uur. ABSDALE Prijskaarting bij J. v. Avermaten-Thoen om 5.30 uur. BOSCHKAPELLE Dansen bij P. Lam bert om 5 uur. ST. JANSTEEN Prijskaarting bij Fl. Bauwens, begin 5.30 uur. Schieting bij J. Baert, café Modern Roskam oin 3 uur. Prijstritsen bij J. Boussen, café Chassee KUITAART Prijskaarting bij F. de Boy om 5,30 uur. KOEWACHT Duivententoonstelling bij A. de Kind v.h. L. de Kind. Duiven- lentoonstelling bij Remi Clapstoy. 3 uur schieting bij A. de Nijs. LAMSWAARDE Schieting bij A. v. Driessche om 3 uur. PHILIPPINE Bij L. Haers 4 uur: Bal. MIDDELBURG Electro: De slaapwan delaar. Schouwburg: De overmoedigen. VLISSINGEN Alhambra: Zij allen wa ren schuldig. Luxor: Op weg naar Singapore. Britannia: De Nardusbloem met Bloed en liefde om 20 uur. HEIKANT Prijskaarting bij J. Ingehels- de Block om 5 uur. CLINGE Prijspiering bij L. de Vos. KLOOSTERZANDE Dansen in de zaal van café 't Witte Huis om 5 uur. WESTDORPE Lokaal de Rijcke: Jaar- vergadering muziekver. Eikels worden bomen. MIDDELBURG Electro: De slaapwan delaar. Schouwburg: De overmoedigen. VLISSINGEN Alhambra: Zij allen wa ren schuldig. Luxor. Op weg naar Singapore. TERNEUZEN Luxor-theater 7 uur: Gejaagd door de wind. Concertgebouw 7.30 uur: Gejaagd door de wind. SAS VAN GENT olympia-theater 8 uur: La Strada. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Ook de besten kunnen vallen. AXEL Het Centrum 8 uur: Sinuhe de Egyptenaar. DE KLINGE Kinema van Dijck 7.30 uur: De Klinge in beeld.

de Stem | 1956 | | pagina 2