Overeenkomsten Harahap: kunnen paraaf krijgen uêtk** Bedrijfshoofden moeten streven naar echte sociale vooruitgang Grote gouddiefstal in Genève Wat wil Djakarta nu eigenlijk? DE DOOD OP DE WEG Luns: We willen nu ook eens even nadenken Overheid benadeelt de Nederlandse scheepvaart BRUSSEL ONTSTAK IN WOEDE Getuigen a charge houden persoonlijk requisitoir PARADE VAN DUITSE TROEPEN BIJ BONN Vliegramp 22 doden II. Vader tot particuliere werkgevers Aanslag op burgemeester VOOR In west-Berlijn: SPOEDIG WEER KONTAKT? Radio geeft de tijd precies Ex tra-vergoeding bij langere herhalingsoefening Waterwegen België bepaalt basis voor het overleg Directeur Rotterdamse Lloyd: Johnnie Jordaan had auto-ongeluk Prins Bernhard bij Lockheed Oost-Duitsland Protest van Evangelische Kerken „KartelregelingcrT nu definitief van de baan Duitz over proces Jungschlaeger Bewondering voor mevrouw Bonman Na meer dan tien jaar: J Guur 5 In Tsjecfio-Slowakije: Hechte samenwerking nodig tussen leiding en werknemers Boelganin houdt rust 96e JAARGANG No. 22053 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie. Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr Dr. A J. J. M Mes, Mr. H M. L. de Rechter. L. J. v. 't Westende. P. V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 5.85 per kwartaal, per post 6.55, per week (uitsluitend bij met post- bestelt) t 0.45. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct Postrek. no. 27884L Voor God.'Koningin *n Vaderland ZATERDAG 21 JANUARI 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Telefoon 2236 - Bu,«,a ver Z„,w5ch.V„,,d.r.,: HULST. D.bM. P.« 7. Tel.,,. m - (B.jbu.e,,,: TERNEUZEN. KooM.,,,., T.l. 260. - OOSTBURG: Nieuw,»., T.l „ogl Willi Kressmann, de anti-commu nistische burgemeester van een west- berlijns district, is volgens een mede deling van de politie aan een aanslag op zijn leven ontsnapt. De burgemeester had een pakje ont vangen met een helse machine. Hij kreeg argwaan omdat hij de afzender van het pakje niet kende en stuurde het pakketje ongeopend naar de po litie. Het bevatte ontplofbare poeder en een ontstekingsapparaat en is woensdag in een westberlijns postkan toor afgegeven. Kressmann is een vooraanstaande sociaal-democraat, die een krachtige anti-communistische activiteit heeft ontplooid. Zijn ambtsgebied Kreuzberg grenst aan oost-Berlijn. BAARN: Toen hij per fiets de Torenlaan overstak, werd de 70- jarige heer J. van der Hout door een personenauto aangereden. Hij overleed in het ziekenhuis. BARNEVELD: Het 4-jarig doch tertje van de familie Betting werd door een auto gegrepen en op slag gedood. Het meisje stak plot seling de weg over toen zij met haar vader naar de overkant zou gaan. Den Haag weet niet wat Djakarta wil, in Genève weet men niet wat Den Haag van plan is en evenmin is de Indonesische delegatie op de hoogte van de preciese bedoelingen van premier Harahap. De sfeer rond het overleg (of beter: afgebroken overleg) tussen Nederland en Indonesië is troebeler dan ooit, al zou men uit de verklaringen van de betrokken politici mogen opmaken, dat het bij geen van de partijen schort aan de nodige welwillendheid. De zaakgelastigde van Indonesië in Nederland, de heer Kwee Djie Hoo, heeft gisteren een bezoek gebracht bij minister Luns. Hij heeft de Neder landse minister op de hoogte gesteld van de laatste ontwikkelingen in ver band met de besprekingen. De Indonesische regering, zei hij, heeft nog niet haar standpunt met be trekking tot het al dan niet hervatten van het overleg vastgesteld. Minister Luns deelde de tijdelijk zaakgelastigde mee, dat de Nederland se regering zich uiteraard ook voorbe houdt, om in het licht van de situatie in Indonesië, tezynertijd haar stand punt te bepalen omtrent de hervat ting der besprekingen. Premier Harahap had blijkbaar een andere visie op de zaak dan de heer Kwee. De parafering van de resulta ten van het overleg, zei hij, zou bin nen een maand kunnen geschieden. Onmiddellijk daarna zal de regering MINISTER VON BRENTANO van w.- Duitsland zal op 8 en 9 Maart a.s. een bezoek aan Den Haag brengen, ter beantwoording van het bezoek dat minister Beyen in november aan Bonn heeft gebracht. DE RAAD van de Arabische Liga heeft het nu onafhankelijke Soedan toegelaten als negende lid van de Li ga. De Arabische landen zijn door een militair verdrag aaneengesloten. DE MINISTERS voor posterijen en verbindingen van w.-Duitsland, Bel gië, Italië, Luxemburg en Nederland zijn In Parijs bijeengekomen. Zij be spreken er o.a. de uitgifte van een Europese postzegel. IN HAMPSHIRE (Eng.) is 'n Vickers Viscount schroef-turbinevliegtuig, dat een proefvlucht zou maken, bij het opstijgen neergestort. De bemanning kwam er met lichte verwondingen af. SAEAZAR, de Portugese premier voelt niets voor een federatie van Europese landen. ,,Het lijkt wel", zei hij, ,,of sommige landen hun bestaan als onafhankelijke staten moe zijn" DE SYRISCHE militaire missie in Praag zop een kontrakt hebben gete kend voor de levering door Tsjecho- Slowakije van honderd tanks en vijf tig anti-tankkanonnen met bijbeho rende wapens en munitie. DE LAMP van de Broederschap, die aanvankelijk op 4 februari op de mili taire begraafplaats te Margraten zou worden geplaatst en ontstoken, zal eerst later uit Italië naar Nederland komen. Er komt een precisie-tijdsein in de radio. Het bestaat uit zes korte fluit tonen met tussenruimten van een se conde. Het einde van de laatste fluit toon geeft de tijd nauwkeurig aan. Het precisie-tijdsein komt in de pro gramma's van AVRO, VARA en V.P. R.O. om 12.00, 20.00 en 23.00 uur. In de programma's van K.R.O. en N.C. R.V. om 9.00 uur (behalve op zondag) 19.00 uur en 23.00 uur. Het zal mor gen voor het eerst worden uitgezon den. DE TOELAGEN, die de Ridders der Mil. Willemsorde en de broe ders, verbonden aan de Orde van de Nederlandse Leeuw, genieten, zullen tot het dubbele worden ver hoogd als de Kamers met een daartoe strekkend regerings- stel akkoord kunnen gaan. de overeenkomst aan het parlement voorleggen. Harahap zei verder, dat de hervat ting van het overleg met betrekking tot de parafering afhankelijk is van de Nederlanders. De Indonesische de legatie zal, aldus Harahap, hierover zo' spoedig mogelijk kontakt opnemen met de Nederlandse delegatie. Intussen heeft de voorzitter van de „Partai Buruh" (de arbeidspartij), die de huidige regering steunt, in een be kendmaking aan de pers medegedeeld dat de mogelijkheid bestaat, dat zijn partij het voorbeeld van de Nahdatul Ulama en de P.S.I.I. zal volgen en haar ministers uit het kabinet zal te rugtrekken. Minister Staf heeft zich bereid ver klaard, aan alle 7731 man van de der de divisie, voor wie in een wetsont werp verlenging van de beschikbare tijd voor herhalingsoefeningen wordt gevraagd, een bedrag van 5.. uit te keren voor elke dag die zij boven de 85 wettelijk toegestane dagen dienst moeten doen. De minister zegt dit n.a.v. het vrij algemeen in de Tweede Kamer gedane verzoek om een extra-uitkering. De bewindsman hoopt binnen af zienbare tijd met een algemene rege ling te komen voor vergoedingen bij herhalingsoefeningen. In de gisteren in Brussel gehou den wekelijkse Kabinetsraad heeft de Belgische minister van Buiten landse Zaken, de heer Spaak, een uiteenzetting gegeven van de resul taten der werkzaamheden van het kernkabinet, dat belast is met het bestuderen van het vraagstuk der waterwegen. De raad stelde de bases vast, waarop de onderhandelingen met Nederland zullen worden gevoerd. f. De schepen die momenteel in op dracht van Griekse ondernemingen, tenminste 21 stuks, op Nederlandse werven worden gebouwd, zulien ten dele, zo niet geheel onder „goedkope" Panamese vlag gaan varen. Zodoende zullen deze in ons land gebouwde schepen later een gevaarlijke concur rentie voor de Nederlandse vloot zijn. Dit is de opvatting van Ir. L. P. Ruys, directeur van de Kon. Rotter damse Lloyd, die gisteren een toe spraak hield in Den Haag voor het Ned. Verkeersinstituut. Hij zei het onbegrijpelijk te vinden, dat de rege ring door het verstrekken van garan ties, die het bedrijfsleven niet zou kunnen of willen geven, het mogelijk heeft gemaakt, dat buitenlandse re ders kunnen profiteren van een be langrijk deel van de bouwcapaciteit van onze werven in de jaren, dat de Nederlandse vloot deze werven brood nodig zal hebben om goedkoper sche pen te bestellen. Het gevolg zal zijn, dat de Neder landse reders, die meestal niet met enorme kredieten willen werken en daarom niet verder, dan drie, vier jaar vooruit bestellen, duurder zullen uitkomen. Zij zullen in het buitenland moeten bestellen, waardoor het voor deel van de uitvoer wel eens zou kun nen omslaan tot een nadeel door de invoer. De Brusselse kapper Lefe- bvre (niet kappersbediende, zo als aanvankelijk werd gemeld) heeft bekend, de drievoudige moord te hebben gepleegd op de bejaarde generaal Deiser en zijn huisgenoten. Hierboven: de kapperszaak van de moordenaar. Hiernaast, bovenste foto: de misdadiger (pijl) temidden van het verontwaardigde publiek en een aantal journalisten op de plaats van het misdrijf. Hij wordt uit de wagen geleid voor de rekonstructie van zijn mis daad. De onderste foto geeft een beeld van de opgewonden menigte, die samendromde toen bekend geworden was wie de drievou dige moord had gepleegd. Johnnie Jordaan Nederlands eer ste volkszanger heeft na een voor stelling in het Kurhaus te Schevenin- gen een auto-ongeluk gehad. Zijn wagen begon te „glijden" en reed tegen een paal. Jordaan werd aan het linkerbeen gewond en waarschyn- lyk werden ook enkele ribben ge kneusd. Zijn begeleider, de heer Hil- ligers, die de auto bestuurde, kwam er met een lichte shock vanaf. Dit ongeval maakte het de populaire Jordaner uiteraard onmogelijk verder op te treden. Besproken voorstellingen in Goes en Made moesten worden af gezegd. De Evangelische Kerken in Oost- Duitsland hebben op een conferentie in west-Berlijn een resolutie aange nomen, waarin geprotesteerd wordt tegen de arrestatie, van leden van de sta tionsmissie van de Evangelische Kerk in Oost-Duitsland. In de afgelopen weken zijn volgens de kerkelyke au toriteiten 13 leden van de missie ge arresteerd, onder wie het hoofd van de missie in Berlijn. Vijf hunner wer den weer vrijgelaten. Bovengenoemde resolutie is aan de Oostduitse autoriteiten overhandigd. Volgens een regeringscommuniqué hebben twee missieleiders bekend dat in west-Berlijn spionnen worden opgè- leid en dat leden van de missies vluch telingen naar het westen hebben ge holpen. Radioliandel De „kartelregelingen" van de ra- diohandel, die indertijd al door minis ter Zijlstra waren geschorst, zijn nu definitief onverbindend verklaard. Volgens een mededeling van het ministerie van Economische Zaken, achten de ministers Zijlstra en de Bruijn de verplicht vastgestelde pu bliekprijzen voor radio's in strijd met het algemeen belang. Zij heeft tot ver- starringsverschijnselen geleid en bo vendien bevorderen ze 't tot stand ko men van buitensporig hoge prijzen. Gisterenavond is met het vliegtuig uit Djakarta op Schiphol gearriveerd de luitenant-kolonel L. B. Duitz, die als gptuige voor de verdediging in het als bijzonder merkwaardig was proces Jungschlaeger uit Nederland naar Indonesië was vertrokken. Bondskanselier Adenauer heeft vrij dag te Andernach, b(j Bonn, de eer ste parade van het nieuwe Westduitse leger afgenomen. Generaal Speidel, de leider der Westduitse militaire N.A.V.O.-delegatie, presenteerde de troepen. Z.K.H. Prins Bernhard in gesprek met de president van de Lockheed vliegtwigenfabrieken, Robert E. Grossbij zijn bezoek aan Los An geles. BIJ BOTSINGEN in Algerije zijn donderdag 17 rebellen gedood, terwijl 13 Franse militairen verwondingen opliepen. In de plaats Tlemcen is een uitgaansverbod afgekondigd. WILLY STOPH, een der Oostduitse communistische partijbonzen, is tot minister van Landsverdediging bc- noemd. HELMUT SCHULTE, secretaris van het district Dortmund van de w.- Duitse communistische partij, is ge arresteerd op verdenking van spion- nage. WAARSCHIJNLIJK eind april zal bij de N.V. Philips' Gloeilampenfabrie ken te Eindhoven een ondernemings raad worden geïnstalleerd door de raad van bestuur van dit bedrijf. i J Weersverwachting, t vanavond: J Kouder weer met opklaringen I maar ook buien. Noordwester- t storm geleidelijk in kracht afne- mend. f t Vandaag: Zon op 17.09 uur Maan op 11.59 uuh. Maan onder op 8.37 uur, zon onder 17.10 uur. 5 Ma a an op 11.59 uur. Maan onder 3.13 uur. Maandag: Zon op 8.30 1 »ur. Maan onder 4.29 uur. geldig tot In het Tatra-gebergte in noord- Slowakije is een twee-motorig vliegtuig van de Tsjechoslo- waakse luchtvaartmaatschap pij neergestort. 22 Inzittenden kwamen om het leven, vier werden gewond. Het is niet gewoon, dat aan vlieg tuigongelukken in Tsjechoslowakije ruchtbaarheid gegeven wordt. Dit is het eerste ongeluk dat in een jaar tijd wordt gemeld. Westelijke waarnemers geloven dan ook. dat zich aan boord van het toestel wellicht buitenlanders bevonden. Hiervan kon echter geen officiële bevestiging verkregen wor den. Tsjechische vliegtuigen mogen voor taan geen nachtvluchten meer maken in verband met „het gevaar van de westerse propagandaballons". Op de vraag of het ongeluk met deze maat regel verband hield, wilde Praag geen kommentaar geven. Gisteren heeft de H. Vader de deelnemers aan het kongres van werkgevers in de Italiaanse kleinbedrijven in de zaal der ze geningen in audiëntie ontvangen en hen toegesproken. De Paus heeft daarbij een uiteenzetting gegeven van de voornaamste plichten en rechten, welke werk gevers en werknemers ten aan zien van elkaar en van de maat schappij hebben. De verantwoordelijkheid van het hoofd der particuliere onderneming, aldus de H. Vader, kan door niets worden vervangen. Deze opvatting be antwoordt niet alleen aan de tegen woordige omstandigheden, maar ook aan de leer van de Kerk. Het woord „particuliere onderne ming" en in het bijzonder het particu lier kleinbedrijf, wordt dikwijls geheel ten onrechte verstaan, zo zei de H. Vader, als een bedrijf, waarin de or ganisatie en aktiviteit geheel en al is overgeleverd aan de willekeur van de patroon, die op zijn beurt alleen maar bezorgd is voor zijn persoonlijke be langen. Maar gij hebt met grote be slistheid onze mening bevestigd, dat elk bedrijf, ook het kleinbedrijf, ver band houdt met de nationale produk- tie, waartegenover het rechten en plichten heeft. Ten aanzien van de leiders van zul ke bedrijven heeft de Paus met nadruk onderstreept, dat zij de kwaliteiten van echte leiders moeten bezitten. Ten aanzien van de werknemers zei hij, dat zij bereid moeten zijn om hecht samen te werken met de leiding. Van de leiders vroeg de Paus, dat zij in tellectuele hoedanigheden zouden be zitten, maar bovendien een sterk en tevens soepel karakter, een zuiver zedelijk gevoel en edelmoedigheid. Voorts verwacht men heel in het bijzonder van de hoofden van bedrij ven een intens verlangen naar waar achtige sociale vooruitgang. Voorze ker, aldus de H. Vader, de goede wil ontbreekt bij de meesten niet, maar men moet helaas konstateren, dat som tijds een overdreven gevoel voor eco nomische voordelen soms erger, soms minder het evenwicht ver stoort en de onrechtvaardigheid be vordert in bepaalde levensomstandig heden. TOEWIJDING De werkgever moet meeleven met de zorgen van al zijn werknemers af zonderlijk. Op die manier zal hij zich verzekerd weten van een grotere toe wijding van het personeel, en dit zal zonder enige moeite begrijpen, dat de leidin^, waaraan het zich onderwerpt niet zal trachten onrechtvaardig winsten te behalen te zijnen koste, of tot het uiterste van zijn werkkracht te profiteren, doch integendeel het personeel de nodige middelen zal ver schaffen om te voorzien in het onder houd en in dat van het gezin en, de mogelijkheden zal verschaffen aan de arbeiders om hun talenten te vervol maken. Dan, zo besloot de H. Vader, zullen in plaats van gevoelens van afkeer en ontgoocheling, van ondankbaarheid en wrok een sfeer ontstaan van akti viteit, van spontaneiteit van vrijwil lige bijdragen aan een werkgemeen schap. In een werkplaats, waar een zodanige geest heerst, zal de arbeid ook haar betekenis krijgen en haar adel. Zij wordt menselijker en brengt de mens dichter bij God. In zijn rede na de inspectie der troe pen, zei Dr. Adenauer dat de militai ren hun taak slechts konden vervul len, indien zij het vertrouwen van het volk genoten. „De weermacht is in haar geheel, evenals elk onderdeel van de uitvoe rende macht, ondergeschikt aan de po litieke leiding. Het organisch invoe gen van de strijdkrachten in de poli tieke orde vergt discipline en zelfbe heersing van de militair." „Het volk moet de landsverdedigers, na de vele misverstanden en negatie ve invloeden van het verleden, op nieuw op hun juist waarde schatten", aldus de bondskanselier, die verder nog zei dat het tijdperk van tien ja ren, waarin geen Duitse weermacht bestond, een uitnemende gelegenheid bood voor een nieuw begin, waarme de tezelfdertijd de verplichting ge paard ging ,,met onverminderde ener gie naar inhalen van de verloren tijd te streven." De parade werd bijgewoond door de militaire attaché's van zeventien sta ten - NAVO-leden en elf leden-officie ren van de Amerikaanse militaire raadgevende groep. Overste Duitz vertelde, dat het hem was opgevallen, dat tijdens de zittin gen in het proces de getuigen a charge de gelegenheid gegeven wordt om de getuigen a decharge te onderbreken en een volkomen persoonlijk gericht requisitoir te houden. Of deze gang van zaken normaal voor de Indonesische rechtspleging is, kon de overste niet bepalen. Wel had hij sterk de indruk, dat het a charge gesprokene wordt gebruikt als pro paganda. De processen beïnvloeden de stem ming onder de Nederlanders in Dja karta sterk, aldus luitenant-kolonel Duitz. Mevr. Bouman, de verdedigster van Jungschlaeger, vermijdt zoveel mogelijk contacten met landgenoten, om hen niet in moeilijkheden te bren gen. Haar uithoudingsvermogen is verbazingwekkend. Ieder weekend gaat zij zeilen en dat geeft haar voldoende gelegenheid om van een week vol slopende zittingen te bekomen en zich voor te bereiden op de volgende. De uiteindelijke uitslag van het proces, aldus overste Duitz, is zeer moeilijk te bepalen. Rechter Maeng- kom geeft de indruk absoluut objec tief te zijn. „Ik benijd hem niet", al dus de luitenant-kolonel. De beschuldigingen door getuigen a charge tegen hem geuit, noemde overste Duitz te gek om over te spre ken. Overste Duitz zei te weten, dat mevr. Bouman plannen heeft om Mr. van Empel, aan wie het visum als plei ter in de zaak Jungschlaeger is gewei- ger, eventueel als pleiter in de zaak Schmidt een visum te bezorgen. In Moskou is officieel meegedeeld, dat premier Boelganin thans rust houdt buiten de Sovjetrussische hoofd stad. Een officiële woordvoerder wilde niets aan deze mededeling toevoegen. Boelganin was sedert drie januari niet meer in het openbaar gezien en men nam algemeen aan, dat hij ziek was. Bij het grote spoorwegstation in Genève is donderdag een vrachtauto met 250 kilo goud ter waarde van ongeveer een miljoen gulden gestolen. Het goud was per vliegtuig uit Parijs gekomen en op het' vliegveld in een vrachtauto geladen. De chauffeur reed de vrachtauto met lading vervolgens naar het hoofdkan oor van zijn maat schappij bij het spoorwegstation. Toen hij, na zich op kantoor te hebben ge meld, weer naar buiten kwam was de vrachtauto verdwenen. Een uur later werd de auto door de politie leeg teruggevonden op een verlaten buitenweg. De grenswachten te Genève en Lausanne zijn gealarmeerd. Alle pas serende personen- en vrachtauto's worden aan de grens zorgvuldig door zocht. Volgens de Genee. a politie is het goud uit de vrachtauto overgeladen in een grijze Franse personenauto met Monaskese nummerplaten en in een Amerikaanse auto met Geneefse nummerplaten.

de Stem | 1956 | | pagina 1