Een schandalige handel in slaven in Afrika ONLUSTEN IN BOMBAY BOERBOOMS TUINBOUW en PLANTKUNDE ERG POPULAIR TE GOES Ex-soldaten van Rommel bevoorraden de harems HET PROBLEEM VAN de pendelende arbeiders Veel doden in Bombay Felle brand in Den Haag BALANS OPRUIMING MALIKaangenaam" SLOT VAN DE SLEUTELACTIE MET PRIJZEN ONDER HET NULPUNT Boermans Manufacturenhandel N.V. DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 20 JANUARI 1956 1955 Werd een recordjaar KATHOLIEK PRIESTER ONTHULT: Gcj 'aagd door de wind lil Terneuzen, Hulst en Sas van Gent Kulturele lesing te Westdorpe Hoogst interessant en leerzaam Bust nog lang niet hersteld V.S.-generaal RUSLAND HEEFT MEESTE JAGERS Na eis van 3 jaar: Vrijspraak voor Duitse zeeman Deze week GRATIS Gezelligheid Balavond Amateurtest uur. 18 jaar. De heer Eversen, secretaris van de Kon. Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde te Goes bracht in ..de Landbouw" een optimistisch jaar verslag uit. Het aantal kwekers nam op zodanige wijze toe, dat men van een recordjaar kon spreken. Uit het verslag van de penningmeester, bleek dat er op 31 december een voorde lig saldo in kas was van 153.55, hetgeen een kleine achteruitgang be tekent in vergelijking tot het vorige verslagjaar. Op voorstel van het bestuur werd besloten niet in te gaan op een voor stel van de vereniging Vogelvrien den" om deel te nemen aan de orga nisatie van een filmavond over de diergaarde ..Blijdorp", welke op 3 februari a.s. zal worden gehouden. Men kwam tot dit besluit, omdat de afdeling zelf een druk jaar voor de boeg heeft. Op 15 februari a.s. zal een lezing (met film) worden gehouden over Ca- lifornië en op 29 februari a.s. organi seert de Natuurhistorische Vereni ging een avond, waarvoor uitgenodigd is de heer G. v. Eindhoven uit Haar lem, die zal spreken over het leven der vleermuizen. Voorts werd gesproken over de da- lia-wedstrijd die in het zomerseizoen zal worden gehouden. Deze inzendin gen komen meestal niet tot hun recht. Men deed daarom enkele suggesties om de opstelling aanlokkelijker te maken. Het ligt in de bedoeling de bollen- prijsvraag in maart te houden, en men overweegt om ook met Pasen bloemstukjes te maken. Ftn am V. rtnl n n AAr, nnLnnl 5? Worden er vandaag nog steeds negers als slaven ver kocht en uit Afrika naar Ara- bië verscheept Worden de harems van de Islam nog steeds bevoorraad met mooie zwarte meisjes, die tijdens ge welddadige razzia's in de dor pen van de Soedan, van Abes- vinië en Centraal - Afrika ge rooid worden? Volgens een be richt van het Internationaal Katholiek Nieuwsbureau Ul- tramare is het antwoord: Ja! Het bureau heeft een uitvoerig bericht rondgestuurd, dat steunt op de mededelingen van priester La Gravière, die uit Afrika terugge keerd is in het bezit van een vol ledige dokumentatie over de slaven- handel en die over deze kwestie een lijvig verslag voor de UNO voorbe reidt. RAZZIA'S DOOR DE GEWAPENDE BENDEN een verklaring te zoeken voor de voorziening van het terrorisme met wapens. Voor één geweer kan men zich drie vrouwen aanschaffen, voor één kist munitie een flinke jongeman, voor een pistool, een bajonet, een kind. De handelaars zijn allen blanken en voor het merendeel achtergeble ven leden van het Afrikakorps van generaal Rommel. De gekochte sla ven worden dan overgebracht naar een aanlegplaats aan de Rode Zee, halfweg tussen Assab en Massoea. Het zijn de kopers, die het vervoer per vrachtwagen organiseren langs een door hen aangelegde weg waar zelfs posten voor het herstellen van auto's zijn gevestigd. De overtocht van de Rode Zee geschiedt 's-nachts om niet te worden opgemerkt door de Britse marinepatrouilles. Op het grondgebied van Jemen be gint een nieuwe tocht te voet tot de stad Djedda, in het koninkrijk He- De komende weken draait in enkele Zeeuwsch-Vlaamse bioscopen de veel besproken film „Gejaagd door de wind''. In Terneuzen hebben zowel Luxor als Concertgebouw deze prent op het doek vanaf heden tot volgends week donderdag. Verder vanaf 27 ja nuari te Hulst in het Bioscoopgebouw en vanaf 3 februari in Olympia te Sas van Gent. De belangrijke plaats, die „Gejaagd door de wind" nu in het filmprogramma in Zeeuwsch Vlaanderen de eerste tijd gaat inne men, moge een recensie van deze uit zonderlijke film rechtvaardigen. „Gone with the wind" is in 1939 opgenomen en gemaakt naar de beroemde roman van Margaret Mitchel Victor Fle ming heeft alle moeite gedaan deze roman op de voet te volgen en is hierin goed geslaagd. Het gebeurt niet veel in Hollywood, dat men de ge dachten van de auteur in de film laat doorleven. Wel een gevolg hier van is geweest dat de karakters der personen in de massa der gebeurte nissen (de film duurt ruim drie en een half uur) een beetje in de ver drukking komen. „Gejaagd door de wind" is een emotioneel drama dat het Amerika van eind 1800 weergeeft en dat was een goede tijd. De tweede helft van de film vertoont een inzinking, die te wijten is aan gebrek aan stof. Vi vien Leigh, nu gevierd actrice, maak te haar debuut in deze film. Zij is de lichtzinnige vrouw Scarlett O'Ha- ra, die het op mannen van andere vrouwen gemunt heeft. Echtgenoot en kinderen komen op de tweede plaats. Haar man (rol van een 15 jaar jon gere Clark Gable) loopt dan tenslotte ook weg. Scarlett is gauw over haar verdriet heen als zij bedenkt dat er „voor de dag van morgen" altijd wel weer mannen te vinden" zijn Een in drukwekkend en boeiend geheel, dat personen boven 14 jaar geen moment vervelen zal. Op deze foto zien we Shunichi Mat- soemoto, de leider van de Japanse delegatie voor de Russisch-Japanse vredesonderhandelingen in Londen, (R.) de hand drukken uan de Rus sische ambassadeur in de Britse hoofdstad, Jacob Malik. De joto werd gemaakt tijdens de eerste ont moeting van Matsoemoto en Malik in de Japanse ambassade in Ken sington Palace Gardens in Londen. De katholieke priester heeft in en kele maanden tijd verscheidene dui zenden kilometers afgelegd door Frans Afrika, Libië, de Soedan, Etio- pië, Somalieland en Arabië. In be paalde streken heeft hij kunnen vast stellen dat nog overleveringen be staan van de eertijds door Living stone aan de kaak gestelde prak tijken, n.l. razzia's door gewapende benden, die langs weinig bekende wegen tot het hartje van Frans- Afrika doordringen en zich ver buiten het bereik van de controle- en politie posten houden. De tactiek uit vroe gere tijden zou nog steeds worden toegepast: nachtelijke overvallen en omsingeling van dorpen, het in de boeien slaan van de bevolking, die in slavenkaravanen langs onbekende wegen worden weggeleid. Zij, die niet volgen kunnen, worden onmiddellijk afgemaakt door de be wakers, die de reis maken per ka meel. De streken waar die tonelen zich afspelen zijn nog steeds dezelf de: Tsaad, Zuid-Marokko, Oeganda, de Soedan. De karavanen trekken steeds naar eenzelfde punt, gelegen in het Tibesti-gebergte, aan de gren zen van FEA en Libië en daar wordt ook de eerste slavenmarkt gehouden, WAPENS VOOR DE ROVERS De rovers worden betaald met wa pens en munitie en misschien is er Te Westdorpe werd in het patronaatsgebouw een kulturele lezing ge houden door de heer R. Flasschaert. Voor deze avond waren uitgenodigd de leden van de K.A.B. djaz. Daar bestaat een school voor slaven van welker bestaan de plaat selijke overheid stellig op de hoogte4 moet zijn. Die school wordt bestuurd door een Armeense vrouw, die de gevangenen op de hoogte brengt van hun verplichtingen, gehoorzaamheid, zwijgzaamheid, volstrekte eerbied ten opzichte van hun meesters. Dat on derwijs duurt zo ongeveer 'n maand. Daarna worden de slaven verkocht hetzij te Djedda, te Medina of te Mekka, de heilige stad der Muzel mannen. De verkoop is vrij en de kopers betalen in goud: een zeer mooi meisje wordt verkocht voor circa 22.000 gulden, een kloeke jonge man voor de helft, een joqeren of een meisje ongeveer 2.200 gulden. Schoondijke OPRICHTING V.V.V. Op woensdag 25 januari 1956 des avonds om half acht zal in hotel ,.De Zwaan", alhier, 'n vergadering wor den gehouden om te komen tot op richting van een Vereniging voor Vreemdelingen Verkeer. Wel zeer in het bijzonder wordt in deze een beroep gedaan op alle han- deldrijvenden, maar evenzeer op al degenen, die zonder handel te drijven willen meewerken om Schoondijke meer in het brandpunt van de be langstelling te plaatsen. De heer Oskamp, Directeur van de Provinciale V.V.V., komt deze avond om een en ander nader toe te lich ten. De aanwezigen werden door de heer Plasschaert meegenomen op reis naar Spanje. Hij noemde Spanje het land der tegenstellingen. Als eerste noemde hij het grote ver schil tussen de standen. Hij noemde de Spanjaarden een trots volk en haalde hierbij enkele voorbeelden aan. Wat trekt de touristen nu eigen lijk naar Spanje? Niet, zo meende hij, de natuur, die weliswaar schit terend is, maar het Spaanse leven en de Spaanse kunstschatten. Hij sprak hierbij over de gebou wen, welke door de Romeinen en de Moren zijn neergezet er. hun weerga niet vinden. Vooral de prachtige kathedralen en de Moorse Moskeeën noemde hij indrukwek kend. Om de aanwezigen een indruk te geven van de machtigste bouw werken aller tijden toonde hij enke le foto's. Sevilla noemde spreker „Spanje op zijn best". Hij sprak hierbij over de Kathedraal waar Columbus begra ven is. Ook wees hij op het Moorse Paleis. Ook werd een foto getoond van „het klooster van El Escorial", waar Karei V en zijn nakomelingen een laatste rustplaats vonden. Zijn relaas over een stierengevecht was hoogst interessant. Na de pauze werden lichtbeelden (kleurenfoto's) vertoond. Na een woord van dank door de heer Plassohaert nam de heer A. de Bock even het woord. Hij dankte de heer Plassohaert voor het gebo- dene en zei het jammer te vinden, dat het nu reeds afgelopen was. DOTTERDAM is het grootste ha- vengebied van West-Europa; men beweert zelfs groter dan het havengebied van Londen. Dat is een geval, waarvoor ge heel Nederland belangstelling moet hebben. Het is een vorm, waarin onze nationale welvaart tot uiting komt; een welvaart, waarover we ons allen zo verheugen. In Rotterdam zijn dus vanwege die zeer drukke scheepvaartbewe ging (en vanwege alle bijwerkzaam heden, die daaraan vastzitten) veel arbeiders nodig. Het gebied van Rotterdam en de gehele Maas- en Rijnoever brengt voor al dat werk niet voldoende arbeiders op en dus zoekt men in Rotterdam en verre omgeving arbeiders aan te trekken uit andere streken. Zo ontstaat het verschijnsel der pendelende arbeiders, dat in de laatste jaren zo zeer de aandacht trekt, omdat het een massa-ver schijnsel is.Westelijk Noord-Brabant levert enige duizenden van die ar beiders. Men zou kunnen zeggen, dat dit al drie eeuwen het geval is. Rotterdam heeft op onze Westbra banders altijd een grote aantrek kingskracht uitgeoefend en niet al leen op de handarbeiders, maar ook op zakenlui en ontwikkelden. Als men een beetje aan genealogie (fa miliegeschiedenis) doet, bemerkt men telkens weer Rotterdamse fa milies en zelfs oer-Rotterdamse fa milies, die oorspronkelijk uit West- Brabant kwamen. Dat waren dus geen pendelaars, maar migranten. Maar ook pendelende arbeidskrach ten zijn er altijd geweest. Nog eens: nu trekt dit verschijnsel de aan dacht, omdat het er zo'n massa zijn. Omdat westelijk Noord-Brabant kin derrijk is en daar allerlei gelegenhe den tot arbeid ontbreken, daarom kan West-Brabant zoveel arbeiders aan Rotterdam leveren. Ten voordele van het enorme arbeidsmilieu van onze grootste havenstad. Zou West-Brabant met goede ka naalverbindingen een sterke indus triële welvaart hebben, dan zouden er minder pendelende arbeiders zijn. Zij zullen er altijd zijn, want dat is een gevolg van de vrije keus van de vrije arbeider om arbeid te zoeken, die hem het liefst is, daar waar hij zich het best thuis voelt en daar waar hij naar zijn opvatting het mees te loon kan krijgen. Zo is het nu eenmaal en zo zal het altijd wel blijven- In allen gevalle brengen die arbei ders een goed loon thuis en de ge meente, waarin zij elke avond of elke week terugkeren is er goed mee, want zij besteden een goed loon in hun we kelijkse uitgaven. Zij houden daarenboven het contact met hun dorp vast en velen zullen dus blijven bewoners van vaste dorps kernen. J—JET verschijnsel moet ook eens van ,een. andere kant bekeken worden. Vijftig jaar lang is onze arbeiders stand opgevoed met voor ogen ge houden rechten. Rechten op hoog loon, Deze foto laat zien hoe een opstan dige menigte op het plein voor het stationnetje van Dadar, een voor stadje van Bombaytijdens relletjes gemeente-eigendommen verbran den. De ongeregeldheden ontston den toen de Indiase regering wei gerde de eis in te willigen van de nieuwe staat MaharashtraBombay tot hoofdstad van deze staat uit ie roepen. op goede sociale voorzieningen, op een menswaardig bestaan. Over plichten werd weinig gespro ken. Voordien had men immers de arbeidersstand alleen maar gesproken over lichten en hen (in vergelijking met heden) zo weinig mogelijk rech ten toegekend. De reactie op wat vroeger was, is dus heel begrijpelijk: nu alleen maar praten over rechten en niet te veel over plichten. In zijn geestelijke opvoeding is de arbeider te kort gekomen. En het blijkt nu dat er niet alleen grote gevaren zijn voor de godsdienstige ge steltenis van de industriële arbeider, maar dat die gevaren nog zoveel gro ter zij l voor de plattelander, die dag in dag uit met massa's naar het in dustriële havencomplex trekken. De onkerksheid onder de arbeiders is groot vanwege dat tekort in opvoe ding en voorlichting. Ze wordt met de dag groter voor hen, die elke dag ver van huis wegtrekken en daarbij huisgezin en kinderen alleen even zien voor zij weggaan en ook nog maar even des avonds als zij terug-j keren. Opvoeders in plicht en tucht en Godsgeloof krijgen geen 'kans hen voldoende dikwijls te benaderen en zelf hebben zij te weinig gelegenheid met krant, tijdschrift en kerkboek zichzelf geestelijk op peil te houden. In de randstad Holland heeft de bis schop van Haarlem al een aantal priesters aangewezen, die hun gees telijke en opvoedende taak, in en rond de industrieën zullen gaan uitoefenen om althans de katholieke arbeiders al die geestelijke hulp te gaan bieden om hen te beschermen tegen onkerksheid en geloofsafval. Voor de pendelende arbeiders uit westelijk Brabant, die bijna allen ka tholiek zijn, schijnt dat een hopeloze taak te zijn. Zij komen elke morgen en gaan elke avond en een contact ter plaatse kan niet in avonduren in huisgezin of verenigingsgebouw plaats hebben. Het zou moeten plaats hebben in de. bus, waarmee zij vervoerd worden of toch des avonds, wanneer zij (in latere uren dan gewoonlijk) zijn te ruggekeerd in hun dorp of kleine stad. Organisatorisch schijnt dit onmoge lijk te zijn, maar de middelen zullen toch gevonden moeten worden. Dat de geestelijkheid dit alléén niet kan, is zo klaar als een zomerse dag. Hulp van leken zal moeten worden aan getrokken. Zij zullen voor hun taak geschikt gemaakt moeten worden en hun ijveren voor die taak zal moeten worden gewaardeerd en beloond. Het is waarschijnlijk, dat niemand zich nog dit werk goed realiseert en men er blijkbaar voor terugschrikt, wat de pleidooien voor het aan banden leg gen van dat „pendelen naar Rotter dam" verklaart. Maar het pleiten daarvoor schijnt mij vruchteloos en in allen gevalle moet Rotterdam aan arbeiders gehol pen worden. Dat is óók en in dit geval een nationaal belang. Het ene zal moeten gebeuren en ook het andere. En de gedachten van hen, die. leiding moeten en kunnen geven, zullen er zich op moeten rich ten, een organisatorische oplossing te vinden voor deze tegengestelde moei lijkheden. Ir. J. In Bombay (India) is, van zonson dergang tot zonsopgang, een uitgaans verbod afgekondigd. 12.000 man politie hebben in de gehele nacht van woens dag op donderdag slag geleverd met woedende betogers, die protesteerden tegen het feit, dat Bombay thans rechtstreeks onder gezag van de Indi sche regering komt. Het aantal doden is tot 27 en dat der gewonden tot 89 gestegen. Ongeveer 1500 personen zijn al gearresteerd. Le gereenheden zijn aangezegd zich ge reed te houden om de orde te herstel len. Het gebouw van een groothandel in motoronderdelen, aan de Orionstraat te Den Haag, is gisterenavond voor een groot deel uitgebrand. Het vuur is vermoedelijk ontstaan door kort sluiting buiten het gebouw, waardoor een partij bussen met celluloseiak en terpentijn in brand zouden zijn ge raakt. Doordat de ruiten van het gebouw sprongen, kreeg het vuur de kans naar binnen te dringen en kisten met rub ber aan te tasten. Op een zolderver dieping lag een partij emballage opge slagen, die toen eveneens vlam heeft gevat. Twee uur lang heeft de brandweer het vuur met zes stralen bestreden. Om kwart voor acht had men de brand onder de knie. De schade, die door verzekering wordt gedekt, is aanzienlijk. In de Leidse Stadsgehoorzaal vond woensdagavond de slotfase plaats van de landelijke sleutelactie ten bate van de vluchtelingenhulp. Op de bovenste foto zien we, hoe op een bord naast de weegschaal de einduitslag bekend wordt gemaakt. De onderste foto toont de voorzit ter van de Nederlandse Federatie voor Vluchtelingenhulp, de heer M. A. Reinalda, die de laatste (en fik se!) sleutel op de stapel gooit. Luitenant-generaal Thomas Power, hoofd van de Amerikaanse dienst we tenschappelijk onderzoek en ontwik keling van dc luchtmacht, heeft don derdag in New-York verklaard, dat de Sovjet-unie thans „de grootste defen siemacht van jagers ter wereld" heeft, die geheel bestaat uit straaljagers. De Sovjetrussische middelzware en zware straalbommenwerpers „kunnen worden vergeleken met de meest ontwikkelde vliegtuigen, die wij bezit ten." Dc generaal zei echter ervan over tuigd te zijn, dat de V.S. nog steeds „op de meeste gebieden van de mili taire technologie het kwalitatieve overwicht" hebben. Een 36-jarige Duitse zeeman uit Lübeck, tegen wie twee weken gele den drie jaar werd geëist wegens doodslag, is gisteren door de Amster damse rechtbank vrijgesproken. De zeeman had ruzie gehad met een steward aan boord van het schip „Ilmenau", in oktober van het vorige jaar. De steward was hem achterna gerend naar de kombuis en omdat H. (de beklaagde) zich bedreigd voelde, greep hij een broodmes. Volgens zijn lezing moet de steward toen gestrui keld zijn, waarop hij in het broodmes viel, dat de hartslagader raakte. De rechtbank achtte nu de beschuldiging inderdaad niet bewezen en sprak H. vrij. FAMILIEBERICHTEN (uit andere bladen) Ondertrouwd: Ans Willekens en Louis van Be- souw, Tilburg. Ad Greenewe gen en Agnes Spoorenberg, Den Haag-Eindhoven Getrouwd: Riet Michels, arts en F. Pieters, arts. Am sterdam. Hiermede betuig ik aan allen mijn oprechte dank, voor de vele blijken van be langstelling ondervonden bij mijn 70ste verjaardag. M. Giele-de Silva. Boschkapelle, Veerwijk. een fijn-katoenen Heren zakdoek bij aankoop van 3 stukken VéGé-toiletzeep a 32 per stuk. - En nog 18 geldzegels óók, alléén bij de 1600 VéGé-kruideniers. VERKOPING BIJ EXECUTIE De deurwaarder der plaat selijke belastingen in de ge meente Sint Jansteen, zal op maandag drie en twintig ja nuari 1956, des voormiddags tien uur te Sint Jansteen voor het huis Gentsevaart, num mer 8,. bewoond door P. Ste vens, in het openbaar aan de meestbiedende en tegen con tant geld verkopen de vol gende in executoriaal beslag genomen goederen: enige meubilaire goederen. Dc goederen zijn geduren de één uur vóór de aanvang der verkoping te bezichtigen. Zegt het voort945-0 en goede toon kenmer ken de lessen en dans avonden van C. B. Kath. jongelui die het goede willen zijn van harte welkom. Aai'denburg a.s. zondai 8-11 uur met The Four Lads. onder auspiciën van K.C. V.D. „S. F. Neri". Aanv. zondag 12 februari. Herenpyjama, NU 6.98 Damesnachthemd, keperflanel 5.62 Damespyjama, keperflanel 7.74 Gestr. pyjamaflanel NU 0.85 Gebloemd keperflanel, slechts 0.98 Restanten Japonstoffen 3.98 - 2.98 Nevedawol, Sirene v. 2.53 1.98 Trainingsblouses, NU 2.98 Trainingsbroeken NU 2.98 Grote sortering baddoeken tegen opruimingsprijzen Theedoeken, vanaf 0.62 Royale dweil 60x60 0.58 Nylonkousen, vanaf 1.93 Werkkousen, slechts 1.22 Werksokken, zwart 1.62 Zelfbinders serie A 2.95 serie B 3.95 Tweede das zelfde kwal. 0.25 Onze speciale aanbieding: prima graslinnen laken 150x230 glad 5.98 bijpassende sloop royale maal voor slechts 50 cent. KERSSTRAAT 9 Telefoon 2201 TERNEUZEN

de Stem | 1956 | | pagina 7