DE TUSSENPERSOON Godsdienstoorlog'5 Deense stad Skive in Waarom noemt U mij toch voortdurend: „Poujadolf55? Blooker's Cacao Otto Strasser gaat een nieuwe partij oprichten radio ^Mcrürigen en Commentaren Atoomindustrie in handen van particulieren AT EEN ONDERLIJKE ERELD SANOSTOL®» 8 y i- 'M A NA 125 JAAR HOOR EN WEDERHOOR V.H.M.O. Poujade ontkent Hitler-neigingen Gelijkberechtiging der geslachten OSRAM LAMPEN Hij praat eerst met Poujade Gobelins krijgen waardige plaats Breiwol (Naar een roman van E. F. BENSON) TWEEDE BLAD VRIJDAG 20 JANUARI 1956 V i QNLANGS had op het ministerie van Binnenlandse Zaken te Brussel een korte plechtigheid plaats, welke van betekenis is voor de ontvoogding van Vlaanderen. Prof. van Dievoet overhandigde aan minister Vermeylen in tegen woordigheid van de minister van Justitie Lilar het eerste exemplaar van de Nederlandse tekst der Bel- gisch grondwet, welke door een commissie van voorbereiding was uitgewerkt. Deze commissie was na een koninklijke verklaring van 14 Maart 1954 ingesteld. Zij heeft zich bij haar ontwerp zoveel mo gelijk aangepast aan de rechtstaal, welke zowel voor noord- als voor zuid-Nederland gebruikelijk is. Zo zal dan na aanneming door Kamer en Senaat na 125 jaar van de Belgische grondwet tot stand zijn gekomen, waarmee nog eens duidelijk is getoond, met hoeveel moeite de ontvoogding van Vlaan deren in België zich kon baanbre- ken. Tenslotte is die ontvoogding toch op gang gekomen en de nu verkre gen Nederlandse tekst van de Grondwet is een bijzondere onder lijning daarvan. Intussen is ook dit project nu weer in de politieke verwarringen van het ogenblik verstrikt. De C.V. P., die zich van harte voor de Ne derlandse tekst heeft uitgesproken, weigert niettemin aan de behande ling van een algehele grondwets herziening op dit ogenblik mee te doen, omdat ze deze regering de regering van de rampzalige onder wijswet tot aftreden wil dwin gen. QVER het algemeen komt er in de pers grote instemming, ja zelfs geestdrift tot uiting over het Deltaplan. Van een critisch bekij ken is nauwelijks sprake. De grootsheid van het project spreekt ons ongetwijfeld ook aan. De nood zaak van betere beveiliging van 't Delta-gebied zal geen zinnig mens ontkennen. Moet dit echter bete kenen, dat het Deltaplan, zoals het door knappe technici xs ontwikkeld, nu ook maar zonder critische be schouwing zonder meer moet wor den geslikt? Het is onze mening niet, zoals men uit menig artikelt je zal bespeurd hebben. Er bestaan toch wel reële bezwaren tegen be- 1 ngrijke onderdelen en ook tegen de motivering van het geheel. De Nwe Rotterdamse Ct. heeft dezer dagen aan de „bezwaarden" gele genheid gegeven tot het toetsen van de aangevoerde argumenten., tot het getuigen van grote zorgen. Er wordt o.a. gewezen op, het feit, dat de dammen geen absolute be veiliging betekenen en dat de Del ta-commissie zelf blijft rekenen op de dijken als secundaire zeewe ring. Maar die dijken moeten dan toch ook behouden blijven en ver sterkt worden. Klopt dan echter de vergelijkende kostenberekening wel? De Delta-commissie bagatelli seert ook min of meer de schade, welke de ondergang van de schelp- dierenculuur met zich zal brengen. Ze onderzocht ook niet ernstig de vraag of er toch geen groot zoet waterreservoir kan worden ge schapen zonder afsluiting van de Oosterschelde. Het is van belang, dat de vra gen en bedenkingen van deze aard ernstig onder het oog worden ge zien, alvorens definitieve beslissin gen te nemen. Het kan best zijn, dat ze uiteindelijk te licht bevon den zullen worden tegenover de voordelen, welke men mag ver wachten. Voorafgaand mag het echter geen monoloog worden van technici, die het alleen maar we ten. Hoor en wederhoor, discussie en nader beraad zijn nodig. Het doet ons genoegen, dat ook de N.R.Ct. daartoe thans een bijdrage levert. jaren lang wordt er gepraat om het leerplan en examen eisen bij het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs te wijzi gen. De minister van Onderwijs, K. en W. hoopt daartoe in dit jaar nog voorstellen in te dienen bij de Staten-Generaal. Een van de on derdelen bestaat in het zesjarig ma ken van de H.B.S. Iedereen, die weieens heeft te maken gehad met dit onderwijs weet uit ervaring, dat in de jong ste decennia programma's en exa men-eisen zijn opgeschroefd. Onder de druk van de universi teiten vond die opschroeving .alleen plaats in de richting van exacte vakken. Men kan zich niet onttrek ken aan de indruk, dat een deel van de propedeuse van de univer siteiten en hogeschool is overgehe veld naar het V.H.M.O. Dienten gevolge worden de leerlingen over belast en volgepropt met een bal last, waaraan ze voor de rest van hun leven niets hebben. Wat doet een toekomstige medi cus die H.B.S.-B of gymnasium bèta moet hebben b.v. met al de wiskunde, waarmee men hem in de hoogste klasse nodeloos plaagt? Bij dit opschroeven van exacte vakken blijft er te weinig over van onze vroegere, terecht geroemde humaniora met haar klassieke vor ming. Een werkelijk algemene ont wikkeling, welke bij de jonge ge neratie een ruime belangstelling kweekt voor de grote dingen van het leven, wordt er door bemoei lijkt. Als program en examen - eisen worden herzien, laat men het dan goed doen en vooral: men make een einde aan het universiteitje spelen in de hoogste klassen. Daar dient ons V.H.M.O. niet voor. De Amerikaanse commissie voor de Atoomenergie heeft de laatste offici ële maatregel genomen, waardoor de ontwikkeling van een particuliere atoomindustrie in de Verenigde Sta ten mogelijk wordt gemaakt. Zij maakte bekend, dat de regelingen in zake de verlening van vergunningen voor de bouw van particuliere atoom installaties op 18 februari a.s. in werking zullen treden. Deze regelingen gelden niet alleen voor reactoren ten behoeve van de opwekking van elektriciteit, maar ook voor reactoren voor geneeskun dige doeleinden en voor wetenschap pelijk onderzoek. De commissie voor de atoomener gie heeft reeds verzoeken ontvangen voor vergunningen voor de bouw van drie reactoren voor de productie van elektrische stroom, voor tien reacto ren voor wetenschappelijk onderzoek en voor twee elektronische machines. Vereniging tegen de kwakzalverij 75 jaar De vereniging tegen kwakzalverij zal zaterdag 21 januari a.s. in een der zalen van het American hotel te Amsterdam haar 75e verjaardag vie ren. De bijeenkomst werd geopend met een rede van prof. dr. P. Munten dam, directeur-generaal van de Volksgezondheid, waarna prof. dr. L. B. W. Jongkees, keel-, neus en oor arts, een feestrede zal uitspreken. (Advertentie) KOU GEVAT... Bedek keel en borst met de pijn stillende Thermogène; de welda dige warmte verjaagt verkoudheid. Brits officier op Cyprus gedood Cyprische verzetslieden hebben don derdagochtend in een der drukste straten van Nicosia een Britse offi cier doodgeschoten. Dit is de veer tiende Britse militair, die door de op standelingen is neergeschoten. Het gebied van het Metaxas-plein werd, bij de nasporingen naar de moordenaar, door Britse troepen en politie afgezet. In de nacht van woensdag op don derdag zijn in verschillende delen van de Cyprische hoofdstad bomaansla gen gepleegd. Carnavalsoptocht in Sittard afgelast De Sittardse carnavalsvereniging „De Marotte" die heeft vergaderd met de afgevaardigden van de buur ten en verenigingen, heeft besloten, gezien de geringe belangstelling, dit jaar geen carnavalsoptocht te orga niseren. Dit is de eerste keer sedert de bevrijding, behoudens het jaar van de watersnoodramp, toen overal carnaval werd afgelast, dat in Sit tard geen carnavalsoptocht wordt ge houden. (Advertentie) (Advertentie) Pierre Poujade, de leider van de Franse beweging van handwerklie den en winkeliers, heeft ontkend, dat hij antisemiet, een prediker van ras senhaat of een fascist zou zijn. Op een lunch 'van de buitenlandse persvereniging te Parijs zei Poujade in antwoord op vragen, dat er geen reden was om hem Poujadolf" te noemen. „Wanneer wij bepaalde mi nisters aanvallen, dan'is dat niet we gens hun ras of godsdienst, doch om hun politiek. Vele mensen die ons fascisten noemen, verwarren fascis me met kracht". „De Fransen stammen uit de groot ste rassenvermenging in Europa. Ik ben de ei-fgenaam hiervan en ik zou dan ook onder geen enkele omstan digheid een prediker van rassenhaat kunnen zijn", aldus Poujade. Op de vraag of hij van oordeel was dat Franse joden dezelfde rechten hebben als andere burgers, zei hij: „Het is eenvoudig een kwestie van burgerzin en niet van geloof. Wij zijn geurig - gezond en Carton a 100 gram f 0.65 Carton a 200 gram f 1*20 van mening dat een man pas aan de uitoefening van politieke macht kan deelnemen, als zijn familie minstens drie generaties in Frankrijk is ge worteld". Toen hem met nadruk werd ge vraagd of hij antisemietisme afkeur de, verklaarde de rechtse leider, dat hij „elke wens om een antisemie- tische beweging te stichten openlijk veroordeelde". „Verscheidene functi onarissen van onze beweging zijn joods", zo voegde hij hieraan toe. Tussen de veertienduizend inwoners van de stad Skive, in Jutland (Denemarken) en hun bisschop van Viborg. Christian Baun, is een „godsdienstoorlog" ontbrand doordat de bisschop heeft geweigerd een vrouwelijke dominee te wijden. Deze „gods dienstoorlog," heeft in gans Denemarken opzien gebaard, en ook het parlement van Denemarken zal erbij betrokken worden. Om het geschil en zijn achtergronden te verstaan, moet men we ten dat er in Denemarken geen scheiding van Kerk en Staat bestaat. De Lutherse religie is de officiële „volkskerk", wier betrekkingen door het Folketing (parlement) worden geregeld. Er zijn slechts zeventigduizend mensen die in Denemarken buiten de „Volkskerk" staan; Methodisten, (Advertentie) Beter licht voor huishouding en industrie Dr. Otto Strasser, die in het verle den een van de naaste medewerkers van Adolf Hitler is geweest, heeft be kendgemaakt binnen de komende zes maanden een nieuwe politieke partij te zullen oprichten. Zijn nieuwe par tij zal onder meer streven naar af schaffing van de belastingen. Strasser verklaarde op een perscon ferentie in Goettingen van plan te zijn Binnenkort een bezoek aan Frankrijk v ïer^eil;. HiJ zei te hopen in Frankrijk Pierre Poujade te ontmoe- Strasser verklaarde dat zijn nieuwe partij volgend jaar aan de federale vei kiezingen zal deelnemen. Zijn par tij zal verder streven naar grotere bevoegdheden voor de federale presi dent, een gewapende neutraliteit van een herenigd Duitsland, het afschaf fen van de dienstplicht en de oprich ting van een vrijwilligersleger. Het programma van zijn nieuwe partij zal worden gepropageerd in een nieuw politiek weekblad, dat vanaf 1 mei aanstaande zal verschijnen onder de titel „Duitse vrijheid". De gemeente Nijmegen beschikt sinds eeuwen over kostbare gobelins. In het gerestaureerde stadhuis was geen zaal aanwezig, waarin deze go belins alle konden worden opgehan gen. In de nieuwbouw van het stadhuis, die in juli a.s. gereed komt, zullen twee grote en hoge commissiekamers worden ingericht, waarin de kostbare gobelins, die zijn gerestaureerd in het instituut voor kunstweefnijverheid te Haarlem, voluit zullen worden opge hangen. Baptisten en Gereformeerden, en ka tholieken. De katholieken ontplooien de jongste jaren een ongemeen grote bedrijvigheid. Tenslotte zijn er in Denemarken ook nog een aantal Jo den. Sedert 1947 is de gelijkberechtiging van de vrouw bij het bekleden van ambten ook werkelijkheid geworden voor de „Volkskerk". De toenmalige minister voor kerkelijke aangelegen heden, Hermansen, moest uiteinde lijk bezwijken voor het aandringen van de Deense vrouwenorganisaties cn diende in 't parlement 'n wetsont werp in, ofschoon hij persoonlijk, zo als hij het uitdrukte, „niet dweepte met vrouwelijke dominees". Thans zijn er in Denemarken vier entwintig vrouwelijke theologen, van wie er echter slechts drie zich met de zielzorg bezig houden. Enige bis schoppen waren verre van geestdrif tig over deze vernieuwing; zij heb ben daarom het installeren van de vrouwelijke geestelijken alle moge lijke moeilijkheden in de weg gelegd; zij beriepen zich daarbij op de H. Paulus, die zou hebben gezegd: .,de vrouw moet zwijgen, in de gemeente". HELGA JENSEN Tot een openlijk conflict tussen het moderne beginsel van de gelijkbe rechtiging der vrouwen en de kerke lijke traditie is het echter pas thans gekomen, ingevolge de benoeming van een jonge godgeleerde, Helga Jensen, tot hulpdominee in Skive. De gemeente-kerkeraad van deze stad had de kandidatuur van Helga Jen sen ingediend, de Deense minister voor kerkelijke aangelegenheden, had de aanstelling van Helga Jensen be krachtigd, maar toen verklaarde bis schop Baun dat zijn geweten hem verbood Helga Jensen te wijden. De ingezetenen van de Jutlandse stad willen echter niet erkennen dat het geweten van de bisschop boven de wet staat; zij willen in alle om standigheden Helga Jensen als gees telijke hebben en dreigen de „Volks kerk" te verlaten, in geval de bis schop bij zijn weigering blijft. RADIO Een fabriek van elektrische apparaten in Amerika heeft een vestzak-radio ontworpen, die alleen de energie van de zon nodig heeft om te werken. Voorlopig valt er evenwel nog niet aan te denken dit nuttige instrumentje in de handel te brengen. Het is nog te duur. We moeten nog een tijdje af wachten. Liefde Programma De BBC zal binnenkort een pro gramma verzorgen, waarin tien ver loofde paartjes van gedachten zul len wisselen met een getrouwd paar. Zij zullen praten over de problemen rond het huwelijk en de BBC zendt het gesprek uit. Onnodig Mevrouw Blanche Ikard uit het Amerikaanse Nirth Adam beklaag de zich in een brief aan Sociale Za ken, dat onverlaten haar chèque voor de maandelijkse geldelijke on dersteuning hadden gestolen, terwijl ze in New York een baseball-wed- strijd bijwoonde. En of men daar nog iets aan doen kon. Sociale Zaken deelde per omgaan de mee, dat dit inderdaad kon. Zij kreeg namelijk bericht, dat ze de 64 dollar ondersteuning voortaan niet meer zal ontvangen. „Mensen, die baseball-wedstrijden in New York kunnen bijwonen, hebben geen on dersteuning nodig," aldus de brief. Wonderkind Een literair wonderkind van vier Jambo, een vierjarige gorilla uit Kenya, is terug in zijn kooi in de dierentuin van Pittsburgh en van daaruit kijkt hij met dromerige hlik naar buiten. Vier weken geleden werd Jambo in observatie genomen, omdat dierenartsen wel eens wilden onderzoeken, waarom de gorilla bin nen korte tijd 30 pond was afgeval len. Zij hebben nu vastgesteld, dat Jambo zich veel te druk maakte. Hij was verliefd op de gorilla, die in een kooi naart hem zat en dat trok en een half jaar doet de Romeinen hij zieh geweldig aan. Na deze onl- thans versteld staan. In tegenstelling dekking was het leed snel verholpen, tot Minou Drouet, het meisje, dat Jambo kan zijn geliefde nu veel be- met de haar toegeschreven gedich- ter zien, want men heeft een schot ten de Franse letterkundige wereld weggebroken, dat de twee kooien in beroering bracht, schrijft Luigi hermetisch scheidde. Hij komt weer Solano, zoon van een Romeinse arts, flink aan. niet. Maar hij kent volgens zün ouders „de voornaamste meesterwer ken van de wereldliteratuur en hij Leraren kan verscheidene honderden gedich- De Amerikaanse regering voelt zich zo in het nauw gedreven door Lmgj is door de burgemeester van het gebrek aan leraren, dat zij over- Romf ontVangen, die al volop aan reklas teCiezr|ttenanDezee militairen bewondering uiting gaf. zouden dan wiskunde en natuur kundelessen moeten geven. Het plan is nog niet officieel. Middel Men kan met veel beter sukses muizen vangen als men de vallen voorziet van aardbeienjam in plaats van kaas. Jam trekt die dieren veel meer. Dat beeft de uni versiteit van Minnesota mee gedeeld. Men heeft daarover dertig jaar gestudeerd. Talen In een regeringsjaarboek, dat India pas geleden uitgaf, staat te lezendat in het land 845 talen en dialecten gesproken worden. Elk van deze taalgroepen bestrijkt gemiddeld meer dan honderddui zend mensen. (A.d verten tie) bereid uil heilbot- en kabeljauwlevers Vraagt Uw leverancier een GRATIS proefflaconnetje (Advertentie) ZATERDAG 21 JANUARI HILVERSUM I 402 m VARA: 7,00 Nv*s. 7,10 Gym. 7,20 Gram. 8.00 Nws. 8,18 Gram. 8,55 V d. vrouw 9,00 Gym. v. d. vrouw 9.10 Gram. (om 9,35 waterst.) VP RO: 10,00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus. 10,05 Morgenwijding. VARA: 10,20 V. d. arb. i. d. continubedr. 11,30 Clavecimbel- recital 12,00 Gram. 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 Gram. 13,00 Nws 13,15 VA- RA-varia 13,20 Dansmuz. 13.45 Sport- praatje 14.00 V. d. jeugd 14,35 Van de wieg tot het graf, caus. 14,50 Dansmuz. 15,20 Onderwijs, volkszaak, caus. 15,35 Radio Philharm. ork. 16,20 Verslag Vei lig Verkeers-congres 16,50 Gram. 17,15 Act. 17,45 Hammondorgel en zang 18.00 Nws. en comm. 18,20 Operamuz. 19,00 Ar tistieke staalkaart VPRO: 19,30 Passe partout, caus. 19,40 De Bijbel in het kerkelijk jaar, caus. 19,55 Deze week, caus. VARA: 20,00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 22,00 Soc. comm. 22,15 Weense muz. 22,40 Binnen zonder kloppen, hoor spel 23,00 Nws. 23,15-24,00 Gram. HILVERSUM II 298 m KRO: 7,00 Nws. 7,10 Gram 7,15 Koorconc. 7.45 Mor gengebed en lit. kal. 8,00 Nws. en weer- ber. 8,15 Gram. 9,00 V. d. huisvrouw 10,00 DURABLE V. d. kleuters 10,15 Gram. 10,30 Ben je zestig? 11,00 V. d. zieken 11,45 Gram 12.00 Angelus 12,03 Piano en orgel 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 Amus. muz. 12,55 Rallye v. Monte Carlo 13,00 Nws. en kath. nws. 13,20 Salonork. en solist 13,40 Zang en piano 14,00 Boekbespr 14,10 Lichte muz. 14,20 Engelse les 14,40 Ama- teursprogr. 15,15 Kron v. letteren en kunsten 15,55 Gram. 16,00 De schoonheid v. h. Gregoriaans 16,30 V. d. jeugd 17,00 Amus. muz. 17,20 V. d. jeugd 18,00 Rallye van Monte Carlo 18,10 Gram. 18.15 Journ. overz. 18,25 Gram. 18,30 Van het Binnen hof 18,40 Gram 18.45 Regeringsuitz.At lantisch allerlei. Een ander over de 15 landen aangesloten bij het Atlantisch Pact 19,00 Nws. 19.10 Gram. 20,00 Licht baken 20,20 Act. 20,35 De gewone man 20,40 Prijzencarnaval 22,00 Sprong in het heelal, hoorsp. 22.20 Cabaret 22,50 Avond gebed en lit. kal. 23,00 Nws. 2315 Nws. in Esperant.o 23,22 Dansork. 23,45-24,00 Gram. BRUSSEL 324 m: 11,45 Gram. 12,30 Weerber. 12,34 Gram. 13,00 Nws. 13.15 Radio almanak 14,30 Journ. 15,00 Ork. conc. 15,45 Accordeonspel 16.00 Vlaamse liedjes 16,15 Accordeonspel 16,30 Vlaamse liedjes 16.45 Engelse les 17,00 Nws. 17.10 Gram. 17,20 Liturgische zangen 17.30 Or gelrecital 18,15 Gram. 18,30 V. d. sold. 19,00 Nws. 19,40 Operamuz. 20,00 Cabaret 21,00 Amus. muz. 21,30 Gram. 22.00 Nws. 22,15 Gram. 23,00 Nws. 23,05-24,00 Jazz- muz. BRUSSEL 484 m: 12,15 Gram. 13,00 Nws. 13,15 Verz. progr. 16,00 Operamuz. 17.00 Nws. 17,15 Dansmuz. 18,38 Gram. 19,30 Nws. 20,00 Gevar. progr. 22,00 Nws. 22,15 Lichte muz. 22,55 Nws. 23,00 Dans muz. 23,55 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 15,00-15,45 Eurovisie: Kinderfeest op het ijs in Arosa 20,00 Journ. en weer- overz. AVRO: 20.15-22,00 Gevar. progr. 19 Met geruis van rokken ging ze heen ze sloot de deur met grote zorgvul digheid, precies alsof ze binnen een zieken Charles had achtergelaten, verzonken in een slaap die nodig was voor zijn herstel. De ernstige grijze ogen van Char es straalden van amusement, toen en wooo«xee? le.eg huis geleid werd Tfti? f Pi ~en melaatse in gelegen kamer en toen hij alleen was kwam er een brede griins od schild eZ'°hlrt' t°dn' VÓÓr hi' naar het schilderij keek dat omgekeerd tegen de muur stond, nam hij eerst de kamer eens op. Zeker was het de kinderkamer geweest, want hier stond een stoel met een riem tussen de leuningen, zodat een kind er niet uit kon vallen. Maar er waren ook tekenen dat de kamer later nog ge- Bruikt was; een paar grote armstoe len en n draaiende boekenstandaard inw5,0E! e,enJ s?brijfmap lag en een inktstel stond die klaarblijkelijk kort geleden nog gebruikt waren. Er was °ok die niet tf definiëren mosfeer in de kamer, die eigen is wordem!.rekken die geregeld gebruikt Een kloppen op de deur dat niet betekende: „Mag ik binnen komen" maar: „Ik kom binnen", maakte een eind aan zijn korte onderzoekingstijd en het dienstmeisje verscheen. Ze wierp een roolvogelblik door de ka mer; ze zag en annexeerde de schrijf map. Maar voor ze wegging, liet ze weer een orakelspreuk horen: „Als U wenst te rusten of te roken, kunt U in de tuin gaan!" merkte ze op. Nu had Charles ai zekere conclu sies getrokken omtrent de kamer en hij was er sterk tegen dat de schrijf map verwijderd werd, behalve door de eigenaar. Want er was maar wei nig verbeelding nodig om de geschie denis van de kamer te reconstrueren. Het was zeker de kinderkamer ge weest van het meisje in de boot en het was nog haar zitkamer. Ze had haar schrijfmap zelf behoren te ko men halen. Enfin, ze had het niet gedaan, en hij was hier niet om dromen te dromen maar om het kunstwerk van een andere schilder te zien en te copiëren. Hij nam het schilderij, draaide het om en liet een zucht van verbazing: want hier was een schitterend portret van het meis je in de boot. Juist op dezelfde ma- niei had ze zich tegenover de tent omgekeerd en naar Charles gekeken toen zijn broer het misbaksel ver vloekte dat een ommelet had moe ten worden. Het stond zo vast als een muur dat zij het was; het stond even vast dat het een prachtige Reynolds was. Ogenblikkelijk ontwaakte de ar tistieke razernij: de droom, die vaag en zwak en sluimerend diep in zijn jonge ziel lag, scheen plotseling te ontwaken en op te staan en zichzelf te personifiëren in de schat die hij moest copiëren. Ogenblikkelijk ont waakte ook de hele kamer tot leven toen de voorafbeelding van de eige^ nares naar het licht werd gekeerd. Afgezien van het zoete plezier dat 't hem gaf hier te werken, was de ka mer ook goed gekozen: er was een uitstekend licht op het Noorden en als hij de jalouzieën van het raam aan de andere kant neerliet, kreeg hij juist het licht dat hij nodig had. Bin- nen, ^i!j minuten bad hij zijn ezel op gesteld en op het doek dat al in vierkanten verdeeld was, om het te kenen te vergemakkelijken, begon het houtskool zijn zachte schrappende reize. Lange tijd werkte hij zo aan een stuk door en hij begon juist te voe len dat het tijd werd eventjes te rus ten, toen hij plotseling gestoord werd op een eigenaardige manier. Een zwak voortdurend gekrab, niet onge duldig maar smekend, werd hoor baar aan de deur en de eerste ge dachte verwerpend die zich aan hem opdrong, namelijk dat het neuswijse dienstmeisje plotseling nederig gewor den om toegang smeekte, opende Charles de deur. Een grote goudbrui ne collie stond op dc gang, die hem twijfelend en aarzelend besnuffelde en toen. concluderend dat hij onscha delijk was, zachtjes binnen kwam en zich neer vleide op de sofa. Daar aangekomen in de haven waar hij wou zijn, kwispelde hij zachtjes met zijn staart ten teken van dankbaar heid. Charles bleef een ogenblik in de open deur staan, maar daar het toch onmogelijk was zo door te gaan met zijn werk sloot hij ze weer. Er trilde een verwachting in zijn slecht jong hart. Een dienstmeisje kon wel een schrijfmap weghalen, maar er zou vermoedelijk iemand met groter macht nodig zijn om de hond te ver wijderen. Vóór hij doorging met zijn werk. stelde hij de vriendschappe lijkheid van zijn bezoeker op de proef en ontdekkend dat hij welkom was. streelde hij eventjes zijn oren en als dank werd er een nogal droge warme neus tegen zijn hand geduwd. Klaarblijkelijk was de hond niet ge zond en was hij net zijn vreemd hondeninstinct dankbaar voor de uiting van sympathie, zelfs van een vreemdeling. Hij legde zijn kop op zijn uitgestoken poten, zijn ogen wa ren wijd-open en lijdend en wat ver baasd. Charles ging terug naar zijn doek, wachtend op verdere interrup ties. Het duurde niet lang voor die kwa men. Door het open raam aan de rivierkant, waar hij de jalousie had laten zakken, hoorde hij een voetstap op het grint, een gefluit, en toen een stem die „Buz" riep. Buz hoorde het ook, want hij zette langzaam zijn oren overeind en bewoog eventjes z'n staart, maar tot meer voelde hij zich niet in staat. Nog eens en nog eens werd hij geroepen en gefloten en Char les vond dat hij de houding aannam van een onwillige medebeschuldigde, die liever als aanklager zou op tre den. Daarom trok hij zo zachtjes, als hij kon. de jalousie op en keek hij naar buiten. Beneden op het gras stond de meesteres van Buz en mis schien had dat zachte geluid van de jalousie haar luisterend oor getroffen want dadelijk keek zij omhoog en zag zij Charles aan het raam. „Neem me niet kwalijk," zei hij, „maar ze hebben mij hierheen ge bracht en ik geloof dat Buz hier is. Hij ligt op de sofa." Het meisje toonde haar verrassing Het was mogelijk dat zij alleen maar verbaasd was omdat zij een vreem deling op de bovenverdieping zag, hoewel het feitelijk toch geen vreem deling was die haar aansprak; zij herkende hem heel goed. „O, dank U," zei ze. „Ik zal hem komen halen!" Charles stond te wachten met een vreemde trilling in zijn bloed. Het leek hem of dit vroeger al eens ge beurd was. hoewel hij zich toch niet kon herinneren was erop gevolgd was. Maar alles scheen heel gewoon. Toen hoorde hij haar vlugge stap op de trap en ze kwam binnen. Ze groette hem een beetje op een afstand, maar niet onvriendelijk en zeker zonder verlegenheid. „Ik dank U wel," zei ze, „ik kon hem niet vinden. Buz, jongen, ga mee! Ze stond in de open deur met haar hoofd al half omgedraaid om de ka mer weer te verlaten, juist als in dat honderd jaar oude portret van haar. Buz kwispelde zachtjes met z'n staart. „Ik ben bang dat hij niet erg goed is," zei Charles, met een gevoel als of hij in een onbekend water dook. „Zijn neus is heet en droog." „Ik ben er bang voor. De honden beschouwen deze kamer altijd als hun ziekenkamer, als ze zich niet erg lek ker voelen. Buz, ga mee!" Buz dacht er anders over. „Maar zoudt U hem niet hier la ten?" zei Charles. Joyce kwam een paar passen de kamer in. „Dat doe ik niet graag," zei ze. „Zou hij U niet storen?" „Helemaal niet. Hij kan gerust hier blijven als hij dat graag doet. Hij heeft niet het land aan me." Die laatste zin won het hart van Joyce; door haar honden was het ge makkelijk te bereiken. Maar ze ver wijderde zich van Charles en ging naar haar zieke hond. „Buz, jongen, het spijt me erg,' zei ze, „je moogt hier blijven als je het graag doet. Ben je niet goed? Ik ben bang dat je erg ziek bent." Ze gaf hem een kus op de kop; Buz trok zijn wenkbrauwen op. Het scheen dat zij hem niet kon helpen en hij begreep het niet Toen keei-- de ze zich weer naar Charles. „Neem me niet kwalijk dat ik U gestoord heb," zei ze. „Was U ver leden week niet aan het schilderen aan de waterkering? Ja; ik dacht tenminste dat U het was." Voor hij tijd had om iets meer te doen dan haar vraag te bevestigen, had ze de kamer weer verlaten. En terwijl ze naar beneden ging, vroeg ze zich af, terwijl ze met medelij den aan Buz dacht, waarom ze dat gevraagd had, hoewel ze het toch zeker wist. Het was karakteristiek voor Char les dat hij weer met geweld begon te tekenen, want daarin drukte hij zijn gevoelens beter uit dan in fantasti sche dromerijen. Hij moest tekenen, hij moest tekenen, juist zoals een krachtig jong paard moet lopen om het leven te uiten dat jubelt in zijn leden. Daarenboven bracht ieder werk zaam ogenblik hem nader bij het schilderen van het gezicht en de hals. Maar voor hij weer begon, kuste hij met toestemming van Buz, diens kop en toen ging hij met een verhoogde kleur weer aan zijn werk, terwijl hij zich een beetje schaamde over zich zelf. (Wordt vervolgd)

de Stem | 1956 | | pagina 5