BELANGRIJKE VERZACHTING VAN DE VASTENWET Nederlandse episcopaat besluit tot: CADEAU VOOR JARIGE PRINSES Kappersbediende dader van de drievoudige moord te Brussel DELEGATIE BLIJFT DE DOOD OP DE WEG Oude tanks verstoorden evenwicht niet DE NIEUWE ASSEMBLEE PRESENTEERDE ZICH Israël krijgt een strenge berisping van Y.-raad Rechter Maengkom tegen overkomst mr. van Empel AUTOBUS TE OUD? Ike stelt zich achter Dulles Alleen vrijdagen in de Vasten blijven als voorheen DUITSE VLIEGERS TRAINEN Hij had veel geld nodig Arie nam het er eens van DAGBLAD VOOR Geneve Overval Hulsberg Dader gegrepen Brits witboek: gekraai Hanen en ook wat Communist leidde de vergadering Jonge Christelijke Democraten Drs. C. Cosijn vice-voorzitter Westelijke resolutie aanvaard In proces Jungschlacger Leden Mil. Missie gehoord Ramp Valkenburg Minder koud Moordenaar handelde met een ontstellende koelbloedigheid Dc dienstmeid deed open ..Beste minister die ik ooit had Bejaard echtpaar omgekomen r 96e JAARGANG No. 22052 Uitgave N V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat IS. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H A Bruna Redactieraad: C. J v Hootegem, Mr Dt A J. J M Mes, Mr. H M. L. de Rechter, L. J v. t Westende, P. V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1 5.85 per kwartaal, per post 6.55, per week (uitsluitend bij met post- bestell.) t 045 Incasso wordl berekend. Losse nummers 13 ct Postrek no. 27884L Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort V R IJ D A G 20 JANUARI 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijk» aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuws» editie 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede» delingen 0.35 per m/m). Bij contract aan» zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) /O v 55 De Indonesische regering heeft donderdagmiddag in een specia le zitting het terugroepen uit Genève van haar delegatie bij de Nederlands-Indonesische be sprekingen herroepen. De minister van voorlichting, Sjam- suddin Sutan Makmur, verklaarde, dat het kabinet het ontslag heeft aanvaard van de ministers van de Nahdatul Ulama en de P.S.I.I. „De regering beschouwt het thans niet noodzakelijk de delegatie uit Genève terug te roepen," zo voegde hij hier aan toe. Sutan Makmur onthulde, dat de de legatie in Genève, die vandaag naar Djakarta terug zou keren, reeds over de nieuwe ontwikkelingen is inge licht. Vrijdagavond zal het kabinet weer bijeenkomen en bespreken, of de re sultaten van de besprekingen in Ge nève geparafeerd zullen worden. UTRECHT: De 73 jarige voet gangster W. de B. werd bij het oversteken van de Amsterdamse straatweg door een personenauto aangereden. Zij liep een schedel- basisfractuur op en overleed in het ziekenhuis. UTRECHT: De 18-jarige scholier Fr. de G. raakte op de Jutphaas- seweg met zijn fiets bekneld tus sen een geparkeerde autobus en een bus die hem passeerde. De jongen was op slag dood. Naar het K. N. P. bericht, liehben de hoogwaardige bis schoppen besloten om de vasten- en onthoudingswet voor de Nederlandse Kerkprovincie belangrijk te verzachten, zodat daardoor liet onderscheid tussen de Nederlandse Kerkprovincie en de naburige landen van West-Europa grotendeels wordt opgeheven. Alle vrijdagen van het jaar blijven gehandhaafd als ont- houdingsdagen, dat wil zeggen vleesloze dagen. Vasten- en tevens onthoudingsdagen zullen voortaan alleen de volgende dagen zijn: 1Aswoensdag, 2. De 7 vrijdagen van de vastentijd en de quatertemper- vrijdagen buiten de vastentijd, De vigiliedagen van de feesten van Maria tenhemel opneming en Kerstmis. Uit dit bericht mag men concluderen, dat de eigenlijke „vasten" komt te vervallen. Vas tendagen, waarop de omvang van de maaltijden beperkt moet zijn, maar het gebruik van vlees (eenmaal per dag) geoorloofd is, zullen tot het verleden behoren. Er zijn voortaan nog slechts onthoudingsdagen èn dagen, waarop men zowel moet vasten als zich van vlees moet onthou den. Totnutoe waren ook de vigi liedagen voor Pinksteren en Al lerheiligen geboden vasten- en onthoudingsdagen. Deze dagen BOELGANIN ZOU ziek zijn. Hij is da laatste weken niet in het openbaar verschenen. Niemand echter weet pre cies wat er gaande is. EGYPTE EN Israël hebben ingestemd met hervatting van de bijeenkomsten der gemengde Egyptisch-Israëlische bestandscommissie. Zij is sinds sep tember niet meer bijeen geweest. IN DE woestijn van Nevada is woens dag voor lust eerst in dit jaar een proef genomen met een klein atoom wapen. Er ontstond een laag hangen de wolk, veel minder groot echter dan bij de proeven van vorig jaar. DE SPOORWEGARBEIDERS in het gebied van Londen hebben met sta king gedreigd, als de directie blijft voortgaan, gebruik te maken van par ticuliere diensten voor bepaald on derhoudswerk. Op 31 januari zouden zij het werk willen neerleggen. DE H. VADER heeft donderdagmor gen Juscelino Kubitschek, de gekozen president van Brazilië, in plechtige audiëntie ontvangen. Kubitschek bood de Paus een kostbare kelk aan, ver vaardigd door een Spaanse edelsmid uit de vijftiende eeuw. DE GEMEENTERAAD van Rotter dam heeft gisteren ten behoeve van het in aanleg zijnde vliegveld Zestien hoven een krediet van meer dan 8,5 miljoen gevoteerd. In totaal zal het nieuwe vliegveld iets meer dan tien miljoen kosten. DE INDISCHE premier, Nehroe, heeft een uitnodiging aanvaard om west- Duitsland te bezoeken. De datum van het bezoek is echter nog niet bekend. De rijkspolitie te Valkenburg heeft in een café te Maastricht de dader gearresteerd van de roofoverval op de Heerlense bioscoopexploitant Hirschberg. Het bleek een 26 jarige man uit Valkenburg te zijn. Het grootste gedeelte van het geld, dat hij de heer Hirschberg had ont roofd, was opgemaakt. De aangehou dene is naar de kazerne van de rijks politie te Valkenburg overgebracht waar hij met het slachtoffer, dat hij onder Hulsberg overviel, zal worden geconfronteerd. worden nu niet meer genoemd. Daaruit mag worden afgeleid dat ze in het vervolg noch vas ten-, noch onthoudingsdagen zijn. De officiële tekst van de nieu we Vastenwet is nog niet gepu bliceerd. Men mag echter ver wachten dat hij spoedig door het hoogwaardig episcopaat zal wor den bekendgemaakt. De uitvoer van verouderde Britse tanks via Frankrijk en België naar Israël en Egypte heeft de machtsver houding in het midden-oosten tussen Israël en zijn Arabische buren niet verstoord. Uit een onderzoek is gebleken, dat tussen de 50 en 100 oude Sherman- tanks, zonder sluitstukken voor het geschut, vanuit Frankrijk opnieuw uit gevoerd zijn naar Israël en dat bij el kaar 151 verouderde Valentines, even eens zonder sluitstukken, via België Egypte hebben bereikt. Dit is verklaard in een witboek dat de Britse regering donderdag over de uitvoer van verouderde tanks naar het midden-oosten heeft gepubliceerd. De nieuwe Franse nationale verga dering is donderdag voor de eerste maal bijeengeweest. Voorzitter was de 86-jarige communistische afgevaardig de Marcel Cachin, die ais oudste lid de vergadering leidde en een korte redevoering uitsprak. Na zijn toe spraak, die slechts door de commu nisten met applaus werd begroet, is de vergadering verdaagd tot vandaag. De publieke tribune was overvol en bij het Palais Bourbon waren veel po litiemannen samengetrokken. Bij alle toegangen tot het gebouw stonden groepen fotografen. De belangstelling gold vooral de Poujadistische afge vaardigden. Zij deden in groepjes van tien tot twaalf hun intrede. Zij waren kenbaar aan het Poujadistische insigne een haan op een achtergrond die gevormd wordt door de Franse land kaart in hun knoopsgat. Cachin deed in zijn openingstoe- spraak een aanval op Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, zonder deze evenwel met name te noemen. Hij zei, dat „het Franse volk onlangs van een zeer verantwoordelijke buitenlandse staats man vernomen heeft, dat de wereld in de afgelopen jaren driemaal aan de rand van een nieuwe wereldoorlog heeft gestaan. Na deze sensationele onthullingen eist het Franse volk, dat er een einde komt aan de cynische manoeuvres van degenen die op die manier vasthouden aan de voorberei ding van een nieuwe wereldoorlog." Tjjdens haar vergadering te Milaan heeft de Internationale Unie van Jon ge Christelijke Democraten een nieuw dagelijks bestuur gekozen. De heer drs. C. Cosijn uit Breda, voorzitter van de jongerenorganisatie in de K.V.P.. werd by deze verkiezing be last met de functie van vice-president. De Nederlandse sectie van de Inter nationale Unie van Jonge Christelijke Democraten wordt gevormd door de jongerenorganisatie in de K.V.P. en anti-revolutionnaire jongeren-studie clubs «Arjos). Er vliegen weer Duitse militairen boven Duitsland: de eerste leden van de nieuwe Duitse luchtstrijd krachten zijn hun opleiding begon nen op de Amerikaanse vliegschool „Fuerstenfeldbruck" - samen met vliegers van 15 andere nationaliteit ten. Hier zien we een groepje Duitsè vliegers met op de achtergrond eet* aantal Amerikaanse straaljagers waarmee zij hun opleiding ontvann gen. j De Veiligheidsraad van de V. N. heeft donderdag met algeme- j ne stemmen een westelijke reso lutie goedgekeurd waarin Israël wordt veroordeeld wegens de aanval op 11 december op Syri sche stellingen aan het meer van Galilea. Israël wordt aangespoord, zich voor taan aan zijn verplichtingen te hou den. Blijft het in gebreke, dan zal de Veiligheidsraad moeten overwegen, „welke verdere maatregelen op grond van het handvest vereist zijn om de vrede te bewaren of te herstellen." De drie westelijke grote mogendhe den. Engeland, Frankrijk en. de Ver enigde Staten, hebben pogingen ver ijdeld om in de resolutie een clausule Rechter Maengkom heeft don derdag tijdens de 54e zitting in de zaak-Jungschlaegcr medege- Mej. Mr. J. ZEELENBERG (PvdA) zal het wethouderschap op zich nemen van Financiën en van het Havenbedrijf in Rotterdam. Zij volgt de heer J. van Tilburg op, die benoemd is tot gouverneur van Suriname. VOLGENS radio-Peking- zouden Ame rikaanse marinevliegtuigen boven Chinee- gebied hebben gevlogen en „gewapende provocaties" hebben uit gevoerd. Het is de tweede beschuldi ging van deze aard in januari. IN ENGELAND is een vaccin ontwik- keld, dat aanzienlijke bescherming tegen kinderverlamming zou geven. In mei en juni wil men op grote schaal kinderen van 2 tot 9 iaar inenten. Ter gelegenheid van haar verjaar dag heeft H.K.H. Prinses Margriet donderdag op het paleis te Soest- dijk een delegatie ontvangen van het matrozenopleidingsschip Pol lux'die haar een fraai fotoalbum aanbood. Op deze fotocombinatie zien we rechts het momentwaarop een kwekeling het album aan de Prinses aanbiedt en links kort daarna genomen Prinses Mar griet, die met H.M. de Koningin en de echtgenote van de commandeur van de „Pollux", mevrouw Vietor, het album bekijkt. De correctionele rechtbank te Luik is woensdag begonnen met de behan- gaan deling van j]C(, autobusongeluk in Valkenburg, op 29 september 1954, waarbij een Belgische toerwagen met gepensioneerden en verscheidene kin deren uit Grace-Berlcur, verongelukte en 26 mensen om het leven kwamen. Weersverwachting tot vanavond: Over het algemeen veel bewol king met plaatselijk wat regen. Matige tot krachtige wind tussen zuidwest en west. Hogere tempe raturen. Vandaag: zon onder 17.07 uur maan op 10.59 uur. Morgen: zon op 8.38 uur, maan onder 1.56 uur. Een der beklaagden heeft bevestigd, dat de toerwagens sedert 16 septem ber 1954 zonder verzekering reden. De bestuurder van de verongelukte bus zou twee dagen voor het ongeval aan de chef van de garage verklaard heb ben, dat de remmen niet werkten. Voorts hebben getuigen gezegd dat de toeraut.o zeer oud was en 500 tot 600.000 km had afgelegd. Op 8 februari wordt de behandeling voortgezet. Een Brusselse kappersbediende, Jean-Marie Lefebvre blijkt de drievoudige moord te hebben gepleegd op generaal Deiser en diens twee huisgenoten. De man is woensdagmiddag aangehouden en hij heeft een volledige bekentenis afgelegd. De moordenaar blijkt ongelooflijk wreed en koelbloedig gehandeld te hebben, vol gens een tevoren beraamd plan. Enkele weken terug trok hij een dikke jas aan, zette de kraag hoog op en trok zijn hoed diep over de ogen. Hij ging naar het huis in kwes tie en belde aan. De dienstmeid deed open. Ze her kende Lefebvre dadelijk. „Het is de kapper", riep ze. Op hetzelfde ogen blik greep Lefebvre haar vast en bracht haar verschillende slagen toe met een Engelse sleutel. Lefebvre was vaak bij de generaal aan huis geweest, om hem te knippen. Het laatste half jaar echter was hij er met meer gekomen. Omdat hij veel schulden had en niet meer wist, hoe hij uit de financiële moeilijkheden moest geraken, had hij indertijd de generaal om een lening gevraagd. De ze weigerde het geld te verstrekken, omdat hij vond dat de kapper wel wat royaal met de centen omsprong. Na die weigering stuurde Lefebvre, die zich een beetje schaamde, voortaan zijn bediende naar het huis van de generaal. Lang moet hij over de zaak hebben nagedacht. En langzaam rijpte bij hem het plan, om de bejaarde man van zijn geld te beroven. KOELBLOEDIG Mevrouw Marcette, de schoonzuster van de generaal, hoorde in de gang lawaai. Zij speurde onraad en belde de politie op. (Zoals enkele dagen ge leden gemeld werd het huisnummer verkeerd verstaan door de agent, die het telefoontje aannam). Lefebvre liet de dienstmeid, die al stervende was, in de gang achter en rende naar bo ven. Hij brak het telefoongesprek af en rukte mevrouw Marcette op een vastbond. Het doel meege- stoel, waarna hij haar touw had hij voor dit bracht Ook de generaal, die geen weer stand bood, werd op een stoel gebon den. Lefebvre vroeg om de sleutel van het geldkistje. De generaal, die wist dat het kistje leeg was, overhan digde hem die. Op dat ogenblik hoorde de kapper de dienstmeid kreunen. Hij holde naar beneden en sloeg haar, tot ze geen geluid meer gaf. Opnieuw ging hij naar boven, maak te mevrouw Marcette los en dwong haar met hem naar de toiletkamer te gaan. Daar vond hij een bedrag van 52.000 francs. In de slaapkamer ontdek te hij bovendien een aantal juwelen en een gouden horloge. De generaal en zijn vrouw waren hinderlijke getuigen geworden. Ze moesten uit de weg worden geruimd. Lefebvre greep een stuk touw, bond dat om de hals van de generaal en draaide het met een lineaal aan, zo dat het slachtoffer werd gewurgd. Vervolgens wurgde hij met een stuk telefoondraad mevrouw Marcette, die in de badkamer op de grond lag. De moordenaar, wiens kleren be bloed waren, waste zich wat af. ging naar zijn auto, verborg de Engelse sleutel onder een kussen en stak het geld en de juwelen in de tas van het portier, 's Middags ging hij met zijn vrouw en tienjarig dochtertje naar de kermis. De andere dag betaalde hij viervijf de van zijn schulden. Hij was toen weer gewoon aan het werk gegaan.... deeld, dat hij niet kon instem men met de Nederlandse advo caat, Mr. van Empel, als verde diger in het proces. Hij zei dit in antwoord op schrifte lijke vragen van mevrouw Bouman. Hij voegde hier aan toe, dat hij, behal ve de bekende bezwaren, nog het practische bezwaar had, dat de zaak reeds zover is gevorderd, dat hij hoop te haar in de loop van deze maand nog te beëindigen. In de zitting van gisteren zijn het voormalige hoofd van de Nederlandse Militaire Missie, generaal-majoor Pe reira en leden van deze missie ge hoord. Tegenover de verklaringen van kroongetuigen Amiruddin, Manoppo, en Manoch over geheime vergaderin gen van de Militaire Missie, waarop zowel Pereira als Jungschlacger aan wezig zouden geweest zijn en over illegale activiteiten van de missie, stelde Pereira, dat deze verklaringen zijn gefantaseerd en gelogen. Onder-luitenant Koenders, wiens ontkenning in de vorige zitting, dat hij getuige Manoppo de vorige week in het gerechtsgebouw de hand had geschud, aanleiding was tot schorsing van die zitting, verklaarde thans, dat hij Manoppo had aangezien voor een oude bekende van een Nederlands be drijf in Djakarta. Het verhoor van de leden van de Nederlandse Militaire Missie is thans afgesloten, uitgezonderd van majoor van Tuin en sergeant Verschoor. Pereira en de anderen kunnen des gewenst naar Nederland terug. te doen opnemen, dat Israël aan Sy* rië schadevergoeding zal moeten betalen voor de aanval waarbij 58 Syriërs en zes Israëliërs sneuvelden. De Sovjet-afgevaardigde Sobolev heeft vergeefs getracht voorrang t« verkrijgen voor een Zuidslavische ont» werp-resolutie. De Veiligheidsraad be. sloot evenwel met acht tegen twe» stemmen (de Sovjet-unie en Zuidsla- vlë) en één onthouding (Perzië) de westerse resolutie het eerst in stem* ming te brengen. Toen deze beslis sing gevallen was, verklaarde de Zuidslavische afgevaardigde, voor het ontwerp van de drie westelijke mo» gendheden te zullen stemmen, zelfs al was dit niet geheel bevredigend. Donderdag heeft president Eisenho wer op een persconferentie te Was hington de internationale toestand be. ter en lichter dan drie jaar geleden genoemd. Er was evenwel geen reden tot voldoening, zei hij. De president gaf verder te kennen, volledig vertrouwen te hebben in zijn minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, op wie alom kri tiek is geoefend naar aanleiding van zijn uiteenzetting over „de diploma tie die tot aan de rand van oorlog gaat". Eisenhower verklaarde, dat Dulles de beste minister van buitenlandse za ken was, die hij ooit gekend had. Hel artikel in Life, volgens hetwelk Dul les gezegd zou hebben, dat de politiek der Amerikaanse regering drie keer een oorlog in Azië voorkomen had, had hij niet gelezen. Eisenhower zei nog steeds geen be slissing te hebben genomen ten aan zien van een nieuwe candidatuur voor het presidentschap. Gasvergiftiging Woensdagmiddag belde een leve rancier aan de woning van het be jaarde echtpaar J. J. Becker-Lem- mers aan de Leidsevaart te Haarlem. Toen niet werd opengedaan waar schuwde hij een buurman, die via de achterzijde binnen ging. Hij ontdekte dat de beide bewoners in de achterka mer levenloos in een stoel zaten. Een onderzoek heeft uitgewezen dat zij door gasverstikking om het leven zijn gekomen. De vrouw was 84, de man 75 jaar oud. "N De 29-jarige bouwvakarbei der Arie S. uit Rotterdam, te gen wie de Officier van Justitie bij de rechtbank te 's-Graven- hage een gevangenisstraf van één jaar en terbeschikkingstel ling van de regering eiste, heeft vorige zomer veertien dagen lang, in alle gemoedrust, ge woond in een villa aan de Park laan in Den Haagtoen de be woners met vakantie waren. Arie S. voelde zich er hele maal thuis. Hij gebruikte de le- vensmiddelenvoorraad en dronk zo nu en dan een glaasje. "Voorts stal hij op zijn gemak twee radio's en zeven koffers vol goederen mee. Als een kof fer hem te zwaar was, belde hij om een taxi. Voorts stal Arie nog een radiotoestel van een kennis, bij wie hij enige dagen had gelogeerd. Deze vergrijpen pleegde hij, terwijl hij voor waardelijk gratie had gekregen van een gevangenisstraf. De rechtbank zal over veer tien dagen uitspraak doen.

de Stem | 1956 | | pagina 1