Pré doel méér Voor ü«v Wasgoed W' ZWITSAL D DE TUSSENPERSOON Smetteloos tfaSSen, Pagblad Pc Slem Meningen en Commentaren AT EEN ONDERLIJKE ERELD Gezonde Babies Eerste défilé geboycot 1956 Overstroming in Portugal Foto was een dag te vroeg KALODERMA GELEI QsMlfflSt Negerhuwelijk in Moskou lieleman II iDros Reeds 80 jaar Uw dagelijkse hulp! RADIO REN DA n en ONZE DEFENSIE TOUW TREKKEN KOEHANDEL Nieuw Duits leger Nikkelerts bleek wolfram Toverleerling anno Prijzencarnaval voor radio en TY Waarom is EVENWICHT in Uw spijsvertering zo belangrijk? BLIKGROENTEN Documentaire over Amsterdam (Naar een roman van E. F. BENSON) 9 TWEEDE BLAD DONDERDAG 19 JANUARI 1956 omde in het ecretaris de wezige ere- illandse ama- >pgevoerd in „Driemaal afloop volgde ATURE. Melio heeft «avooy, voor- e van advies tewet 1947 in bedankt voor r commissi NEEMT ïveren, die in Ier gemeente ;e leeftijd be- aftreden. iri zal in een gadering, die erschool, offi- worden geno- ITING IN 1AT dde voor het •achte verlich- iren in de Mo- genheid bracht van Sluis een lente om deze ng te bezich- NOMEN vereniging Tot 't voor haar iit seizoen het i 11 uur", van genomen. Zij stenavond voor De regie is in nssen. ING KERING p van de heer Varkens-ver- e jaarvergade- in het afgelo- kening en ver- t er een batig secretaris en r A. Klaassen res gekozen de Boekhout, ter- ynck werd her- vastgesteld op ewicht, tAVEN lamheden met Ford-Frederik- ens, bemerkte nijper een ab- bleek dit een 500 kg te zijn. ;sdienst is de laakt en opge- P EN KAB. om half acht en bijeenkomst de leden der heer C.J. van voorzitter van bond en lid r is op de- om te komen rwerp „De K. kringsecretaris and, zal verder bespreken, vragen zal vol- orden geboden, e bijeenkomst m zal worden een massale r deze belang- l K.A.B. de K.A.B. heeft kozen zaterdag d zal worden Het mooie drijven is ge- :an Hoof. DGEBOUW D geslaagde ba- jor het Ned. rw aangekocht rstelde gebouw n de door de >jecties over de Braakmanfees- LANDRIA". ing „Flandria" de heer J. An- gde uitvoering. zaal werd een van muziek en rdcn door het eskoor, o.l.v. de e vlotte liedjes georganiseerd .Katholiek Le- ouwburg 7.30 uur: enoeg. Vlaamse Opera es. ilympia-theater 8 8 uur: Het grote ne. De Prins: To- tro: Koppensnel- 'ebouw 19.30 uur: lhambra: Het do- ;ersers der vallei. or-theater 7 uur: Concertgebouw de wind. Dlympia-theater 8 MA de laatste NAVO-conferentie is in een communiqué te ken nen gegeven, dat de Sovjet-dreiging voor Europa in de wereld niet is verminderd, maar eerder nog toe genomen. Gevolg hiervan is> dat landen en ook Nederland hun e fensie-inspanningcn niet mogen a- ten verslappen. Zij zullen hun e- wapening verder moeten versterken en vooral moderniseren. De vraag is nu: wat wordt ten onzent hiervoor gedaan. Ons bud get laat geen hogere uitgaven toe, zodat er in sommige opzichten be perkingen en bezuinigingen nodig zullen zijn om op ander gebied ver nieuwingen tot stand te brengen. Het wordt een kwestie van prio riteiten. Het ene wapen zal dan enigszins meer bevoordeeld worden dan het andere. Dat is echter niet zo gemakkelijk door te voeren, om dat er tussen marine, land- en luchtmacht een zo direct nog niet ongezond te noemen naijver bestaat, die nochtans gewenste verplaatsin gen van het zwaartepunt in de weg kan staan. Nu heeft Nederland het initiatief genomen voor een NAVO-bijeen- komst in februari, waarop de na tionale autoriteiten de prioriteiten voor elk land zullen bespreken. Maar eigenlijk is dit een verplaat sing van de moeilijkheden, die de zaak nog ingewikkelder maakt. „De Tijd" vraagt zich af, of er in Nederland zelf geen comité van chefs van staven onder een onaf hankelijke voorzitter moet worlen gevormd om over de prioriteiten deskundig te adviseren. Om uit de bestaande impasse te komen en bij de NAVO met een gefundeerde Nederlandse mening voor de dag te komen lijkt dit denk beeld aanbevelenswaardig. Eens gezindheid in eigen huis is onmis baar om naar buiten met kracht te kunnen optreden. DE rede van prof. Beel bij het tienjarig bestaan van de KVP heeft „Het Parool" aan een uitvoe rige beschouwing onderworpen. Een beschouwing, welke zich natuurlijk verre van overtuigd voelt door de verdediging van de partijvorming op levensbeschouwelijke basis. Aan het slot concludeert het socialis tische blad, dat ,,de politieke pala dijn" van de KVP, prof. Romme, alles op alles zal zetten, om op nieuw de sterkste partij te worden. Dan zal zij streven naar samenwer king op regeringsniveau en wel op een zo breed mogelijke basis, d.w.z. met ook socialisten als dragers van regeringsverantwoordelijkheid, maar de KVP zal, als zij haar zin krijgt, heel duidelijk de eerste viool spelen. Het Parool is zo vriendelijk om dit een volkomen begrijpelijk en honorabel streven te vinden. Het is bovendien ook daarom geen overspannen gedachte, omdat juist in de laatste tijd de KVP keer op keer bij het touwtrekken in regering en volksvertegenwoordiging degeen is geweest, die het langste eind in de hand hield. De PvdA is ettelijke ma len, laatstelijk weer hij het prijsge ven van de geleide loonpolitiek, de partij geweest, die het meeste water bij haar wijn moest doen. Geen won der, dat dit soort samenwerking de KVP naar meer smaakt. Maar of de Partij van de Arbeid dit spel mee zal willen blijven spelen? Het is te begrijpen, dat daarom de verleiding, om in de oppositie te gaan, lokt. Dan kan men, los van de realiteit van het regeren, lustig op social'stische stokpaardjes blij ven draven. prof. dr. Gerhard Eisler, bekend als vooraanstaand communis tisch propagandist, heeft zich voor de oostberlijnse duitse radio-omroep uitgesproken voor een samenwer king tussen het Vaticaan en Mos kou. Gerhard Eisler, die meermalen de hiërarchie van de Katholieke Kerk, het Vaticaan en de katho lieke godsdienst aangevallen heeft, sprak over deze samenwerking naar aanleiding van de toespraak van de H. Vader over de pijnloze bevalling. Wanneer de Paus de wetenschap pelijke prestatie van de Sovjet geleerde Pawlow erkent, zo zeide Eisler, dan moeten er ook middelen en wegen zijn, andere dringende problemen van deze tijd zoals we reldvrede en het verbod van de atoombom met elkaar te behande len. De Marxisten zouden, zo meen de Eisler, als tegemoetkoming van communistische zijde bereid zijn de prestaties van katholieke geleerden zonder naijver te erkennen. Het is weer een wonderlijk staal van communistische logica. Omdat de Paus, strikt objectief, een oor deel uitsprak over een bepaalde we tenschappelijke methode, toevallig door een Rus uitgevonden, daarom kan de Katholieke Kerk zich nu ook gerust stellen achter de communis tische „vredespolitiek", die erop uit is. de afweerkracht van het westen op alle mogelijke manieren te on dermijnen, die ook niets wil weten van een rationeel controleprogram als van Eisenhower. Als ze dat doet, dan willen de communisten voor een keer ook wel eens objectief zijn en aan katholieke geleerden de eer geven, welke hun toekomt. Zo wordt er een koehandeltje voorgesteld tussen deelneming aan de vredes- zwendel en de wetenschappelijke waarheid. (Advertentie) P iji W- 0% if SI Pre bevat 12 actieve waskrachten. Hier door wast Pre niet alleen heerlijk snel en weergaloos wit, maarbovendien zó donzig zacht, dat iedere wasbeurt een weldaad is. WEES COED VOOR UW WASGOED-GEBRUIK POLYVALENT KLEDING De televisiekijkers in Enge- land zijn kwaad op omroeper Peter Haigh, die hun onge- J looflijke zin voor decorum heeft zeer gedaan. Deze Peter verscheen steeds in rok of smoking op het scherm en de mensen vonden dat netjes. De camera's richtten de lens al leen „boven de gordel". Ver der kwam Haigh er niet °P- Enkele dagen geleden ge- sctviedde dit bij toeual wel. De kijkers kregen de omroeper in zijn geheel te zien. En pas toen bleek hen, dat hij onder zijn deftige jasje een vuile grijze werkbroek droeg. ten had gestaan, kwam aan het licht, dat de schilder een aap was. Naam 1 Bij de opvoeringen van Shake speare's drama „Hamlet" in april te Stratford on Avon zal de rol van Ophelia worden gespeeld door de Engelse actrice Dilys... Hamlett. (Advertentie) POEDER ZALF ZEEP OLIE LOTION Uitsluitend bij Apothekers en Drogisten ?5 55 Het is niet voor de eerste maal, dat dit socialistische orgaan de PvdA verwijt veel te meegaand te zijn geweest in de regeringsploeg en in het parlement. Er is echter ook een andere uitleg mogelijk voor dit ver schijnsel dan een grotere behendig heid van de KVP. Het is namelijk zó, dat met het terugkeren van nor male verhoudingen en zelfs van een grote welvaart allerlei socialistisch- aandoende maatregelen, in een noodtijd geboden, overbodig wer den en dan ook langzamerhand kon den worden losgelaten. De PvdA in dit opzicht zéér conservatief kon er echter maar met moeite van scheiden en zo bleef ze in de aan passing van haar denkbeelden bij de verénderde omstandigheden bij de KVP ten achter. Per slot moest ze telkens zwichten voor de logica der feiten. Het waren meestal de socialistische ministers, die zich het eerst bij deze consequenties neer legden. De fracties volgden dan, zij het schoorvoetend en onwillig. De leden van de Westduitse Bonds dag hebben besloten het eerste défi lé van het nieuwe leger, dat vrijdag te Andernach zal worden gehouden, te „boycotten'-' als protest tegen het feit, dat president Heuss en de leden van het parlement niet door de minister van Defensie, Blank waren uitgenodigd. De plechtigheid zal worden bijge woond door bondskanselier Adenauer en een aantal Duitse en buitenlandse journalisten. In antwoord op vragen in de Bondsdag voerde minister Blank als verontschuldiging aan. dat hij meende dat het défilé een aange legenheid van de uitvoerende macht was. Hij trachtte toen alsnog zijn „fout" goed te maken, doch de par lementsleden besloten, vooral als protest tegen het passeren van de president, toch niet naar Andernach te gaan. Het incident heeft de reeds enigszins gespannen verhouding tus sen parlement en nieuwe militaire autoriteiten niet verbeterd. Een Rotterdamse opkoper, die van een baggerbedryf allerlei oud ijzer koopt, dat wordt opgehaald uit het water, meende aan een blikken bus die in oktober van het vorig jaar uit de binnenhaven werd opgevist, een strop te hebben. De bus woog 230 kg zwaar. Er zat een soort nikkelerts in, dacht hij. j Voor 20 ct per kg kocht hij het. Hij j slaagde er echter niet in de bus te j verkopen. Twee neven waren bereid de strop met hem te delen. Voor 35.werden zij medeeigenaar. Weer een andere neef, een MTS'er hoorde ook van het „zware geval" en hij liet het eens onderzoeken op een laboratorium in Amsterdam. Hier bleek dat de inhoud wolfram was, een duur metaal, dat maar in enkele fabrieken in Nederland ge bruikt wordt. De waarde van de bus is 16.000.— a 17.000.—. De recherche onderzoekt nu hoe dit waardevolle metaal in de Bin nenhaven is terecht gekomen, In GEZAMENLIJK OPTREDEN TEGEN INFILTRATIE De hoofden van de diensten voor binnenlandse veiligheid van Turkije, Perzië, Jordanië, Libanon en Irak hebben volledig overeenstemming be reikt over verenigde plannen ter be strijding van ondermijnende acties en communistische infiltraties in ge noemde vijf staten. De conferentie heeft vier dagen ge duurd. Onder de bewegingen, die on rust en moeilijkheden in het genoem de gebied kunnen veroorzaken werd ook het Zionisme genoemd. Portugal heeft ten gevolge van bui tengewoon zware regenval te lijden van overstromingen, die in ernst toe nemen. Zo bevindt zich de graanoogst in het gebied ton noord-oosten van Lissabon in ernstig gevaar. Ten zui den van de hoofdstad staan de rijst velden onder water. Op vele plaatsen van het land staan de wegen blank. de Lange Houtstraat te Am sterdam wilde een 15-jarige jongen een geparkeerde vrachtauto enige meters voortduwen. Toen hij daarin niet slaagde, heeft hij erin plaats genomen en de wagen weten te star ten. Eenmaal aan het rijden wist hij niet meer wat te doen. In zijn verbouwereerdheid trapte hij op het gaspedaal. De wagen vervolgde met een behoorlijke snelheid, met twee wielen over het trottoir rijdend, zijn weg in de richting van de Zwanen burgwal. Zes langs de kant staande rijwielen werden gekraakt, twee bromfietsen vernield, twee handkar ren meegesleurd en een deur uit eon schutting gelicht. Toen de „chauffeur" ten slotte wa ter voor zich zag opdoemen, leek het hem raadzaam uit de auto te sprin gen, hetgeen hem, juist voor de auto naar beneden dook, gelukte. De vrachtauto, die volgens de politie niet verzekerd is, liep aanzienlijke schade op. De jongen is, nadat hem op het bureau een verhoor was afge nomen, door zijn ouders afgehaald. (Advertentie) Prinses Margriet jarig Als gevolg van een misver stand plaatsten wij gisteren een foto van H. K. H. prinses Margriet, met een onderschrift waarin werd gezegd, dat de prinses „heden" dertien jaar werd. Men zal begrepen heb ben, dat deze foto een dag te vroeg in de krant is gekomen. Tevens verzuimden wij het al bijna stereotype regeltje „foto Meyboom" onder de foto te Dlaatsen. (Advertentie) maakt handen zacht als fluwtel In tegenwoordigheid van 2.000 Rus sische belangstellenden is dinsdag in de baptistenkerk te Moskou het hu welijk ingezegend van twee leden van de negergroep, die in de Russische hoofdstad Gershwins opera „Porgy and Bess" opvoert. Bij de kerk had den zich nog minstens tweeduizend Russen verzameld om getuige te zijn van dit eerste huwelijk van Ameri kaanse negers in hun land. De bruid en de bruidegom, Helen Thigpen en Earl Jackson werden na de plechtigheid met rijst bestrooid, die Amerikaanse gasten hadden uit gedeeld. De vierde en vijfde trekking voor de tweede S.U.S. actie worden resp. zondag 22 en dinsdag 24 januari a.s. in het K.R.O. programma uitgezon den. Zondag a.s. werken mede Aukje Karsemeyer en het Promenade-orkest o.l.v. Hugo de Groot, terwijl Prins Carnaval van Valkenburg, die de dag tevoren wordt gekozen, met zijn gevolg en hofkapel het Prijzencarna- val zullen opluisteren. Dinsdag wordt deze rol vervuld door Frans I, Prins Carnaval van Maastricht, eveneens met hofhouding. Ook de troubadour van Maastricht zal in de K.R.O.-studio aanwezig zijn. samen met zijn collega's van de vier voorafgaande trekkingsavonden. Een van deze vijf zal worden uitge roepen tot S.U.S.-troubadour. Tenslotte wordt deze avond het premiewoonhuis getrokken en zal de opbrengst van de S.U.S. actie aan de begunstigden worden overgedra gen. Van dit laatste Prijzencarnaval zullen ook de televisie-kijkers getui gen kunnen zijn, daar de K.R.O.-Te- levisie het gehele programma uit de K.R.O.-studio uitzendt. Vorst De vertegenwoordiger Streathem uit Londen heeft de winter wel heel beroerd ingezet. De eerste vorst deed zijn kunstgebit, dat hij 's nachts in een glaasje water op het nachtkastje had gezet, vastvrie zen. En omdat het gebit niet te snel mocht worden verhit op gevaar te barsten, moest Streatham 8 uur wachten, voor hij zijn klanten kon gaan afreizen. Tegenactie In Binghamton (Verenigde Staten) besloot de gemeenteraad na ampel beraad de gevraagde loonsverho ging voor politie-a genten niet toe te staan. „Ze verdienen al genoeg", zeiden de vroede vaderen. Dat de agenten het met deze opvatting niet eens waren bleek de volgende dag al. Toen deelden zij 375 maal een proces verbaal uit. Tot dusver was het gemiddelde uiterlijk 100 per dag. Schilder In Stockholm werd een schilde rijententoonstelling gehouden waar inzendingen hingen van on bekende kunstenaars. Een van de doeken was vervaardigd door een zekere ttir. X. De jury kwam eens luidend tot de conclusie, dat dit schilderij bijzonder was van com positie, geschilderd in gevoelige tinten en origineel van opzet was. Pas nadat al deze lof in de kran- (Advertentie) Een beperkte hoeveelheid maagzuur is nodig voor het eerste stadium van de spijsvertering en wordt geproduceerd door speciale klieren in de maag. jj Te veel maagzuur verstoort het evenwicht in de maag en vertraagt de spijsvertering. In zulke gevallen moet het evenwicht hersteld en op peil gehouden worden door een zachtwerkend middel, om de verdere spijsvertering on gestoord te doen verlopen. j BISM AG(Gebismureerd Magnesium)brengt de aangedane maagwand snel tot rust en U gevoelt zich terstond opgelucht I GEBISMUREERD MAGNESIUM (BISMA&) BISM AG bevrijdt U snel van spijsverterings-stoornissen! Verkrijgbaar in poedervorm en in tabletten bij Apothekers en Drogisten B. en W. van Amsterdam hebben de gemeenteraad voorgesteld aan de cineast Herman van der Horst op dracht te verlenen tot het doen ver vaardigen van een 13 a 15 minuten durende algemene documentaire kleurenfilm over Amsterdam en voor de vervaardiging van bedoeld film werk een crediet te verlenen van ten hoogste 65.000. De Amsterdamse kunstraad had B. en W. indertijd geadviseerd geregeld opdrachten tot het vervaardigen van documentaire films over Amsterdam te vervaardigen. De cineast Herman van der Horst blijkt eerst in 1957 in de gelegenheid te zijn de opdracht tot vervaardi ging van een documentaire, kleuren film te kunnen uitvoeren. VRIJDAG 20 JANUARI HILVERUM I 402 m VARA: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. 8,00 Nws. 8,18 Gram. 8,45 V. d. huisvr. 7.00 Gym. v. d. vrouw 7,10 Gram. 9,35 Waterst. 9,40 Schoolradio. VPRO: 10,00 Avonturen met kinderen, caus. 10^05 Morgenwijding. VA RA: 10.20 V. d. kleuters 10,40 Gram. 11,15 Het hangt aan'de muur en het tikt 11,40 Vierhandig pianospel. AVRO: 12,00 Orgel en piano 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.35 Sport en prognose 12,50 Gram. 13.00 Nws. 13,15 Meded. en gram. 13,25 Dans- muz. 13,55 Beursber. 14,00 Pianorecital 14,35 Voordr. 15,00 Gevar. progr. VARA: 16,00 Muzikale caus. 16,30 V. d. jeugd 17,00 Muzikale caus. 17,40 Orgelspel 18,00 Nws. 18.15 Act. 18,20 Lichte muz. 18,45 Tot nieuw bestel verbonden, caus. 19,00 V. d. kind. 19,10 Kinderkoor. VPRO: 19,30 Zondagmorgen, caus. 19,50 Nws. v. d. VPRO 19,55 Streeknws. 20,00 Nws. 20,05 Boekbespr. 20,15 Kamerkoor 20,30 Bene lux, caus. 20.40 Na tien jaar, caus. VA RA 21,00 Lichte muz. 21,40 Zij willen u wel helpen, klankta. 22,05 Buitenl. week- overz. 22,20 Lichte muz. VPRO: 22,40 Vandaag, caus. 22,45 Avondwijding. VA RA: 23,00 Nws. 23,15-24,00 Gram. HILVERSUM II 298 m NCRV: 7,00 Nws. en SOS-ber. 7,10 Gewijde muz. 7,30 Gram. 7,45 Een woord voor de dag 8,00 Nws en weerber. 8,15 Gram. 9,00 V. d zieken 9,25 V. d. vrouw 9,35 Zigeuner kwintet 10,05 Gram. 10,30 Morgendienst 11,PO Sopr. en piano 11,30 Gram. 12,00 Lichte muz. 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 Negro-spirituals 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13,15 Prot. interkerkelijk thuis front 13,20 Militaire kapel 13,50 Gram. 14,05 Schoolradio 14,25 Gram. 15,15 Voor dracht 15,35 Vocaal ens. 16,00 Tuinbouw* praatje 16,15 Gram. 16,25 Viool en. piano 16,55 Voordr. 17,15 Amus. muz. 17,40 Beursber. 17,45 Kamerork. 18,00 Stemmen van overzee 18,15 Harmonie ork. 18,35 Zoeklichten op de jeugdbeweging, caus, 19,00 Nws. en weerber. 19,10 Regerings* uitz.: Het kleuteronderwijs geen stief kind meer, door mr. K. Ziircher 19,20 Regeringsuitz.: Emigratierubriek. Het emigratiepraatje door H. van Luyk 19,30 Gram. 20,00 Radiokrant 20,20 Gram. 20,30 De jeugd vliegt uit, hoorsp. 21,00 Pro menade ork. en solist 21,30 Uit het zand van Egypte, caus. 21,50 Malheur me bat, mis. 22,45 Avondoverdenking 23,00 Nws. 23,15 Kunstrubr. 23,35-24,00 Gram. BRUSSEL 324 m: 11,45 Ork. conc. 12.30 Weerber. 12,34 Gram. 13,00 Nws. 13,15 Gram. 14.00 Schoolradio 16,00 Koersen 16,02 Operamuz. 17,00 Nws. 17,10 Lichte muz. 18,00 Kamermuz. 18,30 V. d. sold. 19,00 Nws. 19,40 Gram. 20,00 Ork. conc. 22,00 Nws. 22,15 Caus. en muz. 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL 484 m: 12,00 Gram. 13,00 Nws. 13,30 Ork. conc. 14,00 en 14,30 Gram. 15,00 Ork. conc. 16,05 Lichte muz. 17,00 Nws. 17,15 Gram. 17,30 Zang en piano 17,50 en 18,38 Gram. 19,30 Nws. 20,00 Jazzmuz. 21,10 Gram. 21,55 Idem 22,00 Nws. 22,15 Vrije tijd. 22,55 Nws. 18 Een onderzoek van het vierde deel van deze fijne copieën was voldoende voor het doel van Craddock. Hij vroeg zich alleen maar af, of het geen tijd verknoeien was om deze jongen man nog meer copiëerwerk te laten doen. Maar de studie van zo'n schitterend portret als de Rey- "olds van Wroughton kon moeilijk als tijdverlies beschouwd worden, voor wie dan ook. Daarenboven was hij er niet zeker van of dit onwille keurige eerbewijs aan het onvoltooi de portret niet te groot was geweest; hij had niet graag dat Charles zou gaan denken dat de hele wereld aan zijn voeten lag. „Ik merk dat U het belang van copieeren inziet," zei hij, „en ik ben er zeker van dat U een behoorlijke copie zult kunnen leveren van de Rey nolds waar ik het oog op heb. Nu zult U ook begrijpen, waarom ik U zei uw kamp aan de waterkering niet op te breken, want het schilderij in kwestie is in het huis dat een u f I? verderop aan de rivier ligt. het Molenhuis. Waarschijnlijk kent U bet: het grasperk loopt door tot aan het water." Wel degelijk kende Charles het. On willekeurig ging er een liedje door zijn hoofd dat hij ook kende: „Zie hier voor mij de wagen der Liefde" Hij kende het beslist. Maar een kin derachtige voorzichtigheid maakte zich van hem meester en hij haalde zijn wenkbrauwen hoog op. „Ik geloof van wel!" zei hij. „Staat er geen dikke boom op het gras? En lopen er gewoonlijk niet een paar honden rond?" „Ja, en een charmante jonge da me die ze verzorgt. Nu kan ik U niet zo heel veel bieden voor het werk, maar als vijftig pond U kan bekoren, dan kan ik U het werk wel opdragen. Ik zou U helemaal niet aanraden eraan te beginnen, als ik niet dacht dat het goed zou zijn voor U. Wat zegt U ervan Charles haalde diep adem. „Ik - ik zeg „ja"! merkte hij op. „Laten we dat dan als afgedaan beschouwen. Ik zal telegraferen om de juiste afmetingen van het schil derij, dan kunt U uw doek meene men. Als ik U was zou ik morgen al gaan. En nu ik het toch over vijf tig pond heb, hier zijn de vijftig pond die ik U nog schuldig ben. Ik heb er U al tien gegeven, nietwaar? Als ik mag zal ik mijn schilderij meenemen." De ritselende bankbiljetten werden uitgeteld en Charles nam ze in zijn handen en bleef er besluiteloos mee staan. Toen, met moeite kwamen er woorden: ,,U kunt niet weten," zei hij, „wat U voor mij hebt gedaan en ik 'voel mij gedrongen het U te vertellen." De biljetten beefden en ritselden in zijn handen. ,,U hebt mij hoop en leven gege ven," zei hij. „Ik - ik geloof niet dat ik nog lang door had kunnen gaan, terwijl de anderen werken en verdienen en ik geen cent thuisbreng. Ik heb dat aan U te danken. U hebt mij houvast gegeven." Zwijgend voelde Craddock een ogen blik naar zijn bakkebaardjes. Om hem recht te laten weervaren er ontstond een kleine strijd in zijn hoofd of hij het voorstel zou doen waarvoor hij hier gekomen was, of dat hij zou doen wat zijn beter Ik het Ik, dat zo'n eerbied had voor het onvoltooide portret, hem ingaf te doen. Maar toch, een jaar lang had deze jongen nu gezwoegd en gewors teld zonder hulp en zonder dat iemand hem ontdekt had. Niemand van al degenen die hem in de National Gal lery hadden zien copiëeren, had de betekenis gezien van al die ogen van Philip IV en van al die herhalingen van vingers en duimen; niemand had dat vuur en dat onverwoestbaar ge duld van al die bewonderenswaardige schetsen vermoed. Het was niet meer dan rechtvaardig dat hij, die dade lijk had ingezien wat Charles al was en wat hij gemakkelijk zou worden, de vruchten zou oogsten van zijn hel derziendheid. En het aanbod dat hij op het punt stond te doen, zou de jongeman meer dan edelmoedig toe schijnen! „Mijn beste Lathom," zei hij. „ik hoop U nog heel wat meer hoevast te geven. Ik heb nog niets gezegd van wat ik eigenlijk kwam zeggen. Laat mij nu voor de dag komen met mijn hele voorstel." Een ogenblik zweeg hij. ..Het is onmogelijk voor U om te blijven werken op dit atelier," zei hij. „U bent portretschilder, en wie zou hier boven al die trappen willen poseren? Het prachtig portret van Uw moeder zal het volgend jaar ze ker op een grote tentoonstelling ko men en zonder twijfel zal er gevraagd worden naar de artiest. Het zou een dwaasheid zijn om hier te blijven. U moet wat gemakkelijker te bereiken zijn in een wat beschaafder omgeving Als een of andere deftige dame door U geschilderd wil worden, zal zij dan die trappen overleven, of zal de kant van haar rokken ze overleven? Moet ze een uur aan een stuk op zo'n stoel zitten en naar een kapotte jalousie kijken? Ik weet wat U wilt zeggen: U wilt zeggen, wat ook juist is. dat U niets beters aan hebt te bieden. Maar dat kan ik doen. Ik zal U een fatsoenlijk atelier verschaffen, goed gemeubeld en comfortabel, zo als een atelier behoort te zijn. Wel, zelfs een tandarts heeft een gemak kelijke stoel voor zijn patiënt en een wachtkamer met kranten en tijd schriften en een bediende die de deur open doet." Weer zweeg Craddock, want zijn oog was weer gevallen op het onvol tooide portret en hij voelde dat hij heel minnetjes handelde. Maar zijn zwijgen duurde niet lang. „Ik zal U netjes en behoorlijk op de been zetten." zei hij, „en dat zal U geen cent kosten. Maar ik moet er een vergoeding voor hebben en die zal bestaan in uw schilderijen. Ik stel dan het volgende voor: de drie eerstvolgende jaren krijg ik ieder jaar een portret van U voor de prijs van honderd pond. Begrijpt U mij? Ik kan wijzen op een zeker schilderij en zeggen: „Ik zal van 't jaar dit nemen." Het volgend jaar kan ik hetzelfde zeggen; en weer hetzelfde 't jaar daarop. U krijgt daarvoor een vrij atelier en alles wat daar bijbe- hoort. U bent ook zeker van honderd pond per jaar. tenminste als U zo goed blijft schilderen als U nu doet. Ik krijg drie van uw schilderijen voor een prijs die, naar ik oprecht ge loof. over drie jaar goedkoop zal zijn. Ik zeg U dat duidelijk. Ik geloof dat uw schilderijen tegen die tijd meer waard zullen zijn." Craddock streelde een ogenblik zijn wang. „Ik zal ook," zei hij. „het plezier en het voorrecht hebben een jonge man te helpen, die, naar ik meen, een toekomst heeft. Ik heb iets in te brengen bij de Pers. Ik zal zeker van mi.in invloed gebruik maken te I Uwen dienste. U hebt gehoord door hoeveel moeilijkheden het genie zich dikwijls heen moet worstelen, voor het erkend wordt. Ik wil niet zeggen dat U*genie hebt, maar U hebt veel talent en ik zal U in staat stellen om te werken zonder last te hebben van armoede. U behoeft mij niet dadelijk uw beslissing mede te de len. Denk er eens over na; praat er eens over met die mooie moeder, die ik de een of andere dag hoop te ontmoeten. Het is een zuiver zake lijk voorstel. Van de andere kant, als U al zeker bent van uw antwoord, als U van plan bent te zeggen dat ik naar de duivel kan lopen...." Charles deed haastig eer paar stap pen naar hem toe. „Ik neem het aan," zei hij, ,,U weet niet hoe graag en hoe dankbaar ik het aanneem. Maar U zult het wel vermoeden -k geloof dat U me zo goed begrijpt..." Craddock legde zijn hand op de schouder van de jongen. „Dat is dus in orde," zei hij, ,,U zult het natuurlijk tegen uw moeder en tegen de duikende jongen zeggen. Maar laat ons er voor het overige liever over zwijgen. Het is onze kleine overeenkomst, de uwe en de mijne. Ik geloof niet dat een van ons er be rouw over za] hebben." „Ik zal in elk geval de eerste niet zijn," zei Charles vrolijk. VIERDE HOOFDSTUK Charles was weer in zijn kamp op de landpunt beneden de water kering, omringd door spirea en we derik. Hij hoorde nauwelijks het ge bruis van het water, dat zwakker was geworden door de lange droogte, en zag de rode lucht niet achter de bomen, waar de zon onder was ge gaan. Misschien nam hij onderbe wust zijn omgeving wel op, maar hoewel zijn ogen open waren, waren zijn gedachten alleen maar bezig met wat hem meer interesseerde dan de zonsondergang en de kleuren van zijn omgeving. Hij kende die daarenbo ven zo goed; hij had ze geschilderd en vastgelegd in schetsen en studies; hij had hun geheimen vermoed en dc toverkracht van hun liefelijkheid leren kennen en ze waren geheel zijn eigendom. Zijn gedachten en zijn aan dacht waren niet voor hen maar voor het leven dat nu voor hem open ging. Hij was twee dagen geleden terug gekomen en had de volgende mor gen aan het Molenhuisje zijn kaartje afgegeven aan een dienstmeisje dat het aangenomen had en die hem en zijn doek, zijn ezel en zijn schilder- kist bij de deur had laten staan. Na een tijdje was die neuswijze jonge dame teruggekomen en vroeg zij hem haar te volgen: ze nam hem mee naar boven, naar een vertrek dat er uitzag als een in onbruik geraakte kinderkamer en dat uitzicht gaf op het grasveld en de rivier. Ze wees op een schilderij dat tegen een sofa stond. „Meneer Wroughton hoopt dat al les er is wa', U nodig hebt," zei ze, „als U nog iets nodig hebt kunt U bellen." (Wordt vervolgd)

de Stem | 1956 | | pagina 3