Kritiek op verouderd Schelderegiem DE Pauselijke onderscheiding voor de heer E. Kalle te Sluiskil Nieuwjaarsrede van mr. P. Tellegen Zeer nijpend woningtekort te Terneuzen HULSTER LOTELINGEN ZETTEN DE BLOEMETJES BUITEN Hun schild (anno 1899) in Oudheidkamer ZUID-BEVELAND Dodelijk ongeval te Goes Mi Clinge krijgt een muziekschool Exporteur leverde Duitsland Egyptische uien De bok op Schuddebeurs ZEEUWSCH- VLAANDEREN Dank voor ex-zang-directeur 2 Onder leiding van J. Mannaert Vier ton verlies op half miljoen Prijsdaling betekende economische ondergang en.... f 1000.- boete Infraphil« ,Ecn soldaat kopen' Zoontje van oud-gemeente-secretaris B. Burger slachtoffer Raadsvergadering Een reisverslag AGENDA Heden Morgen ONZJ TOUJfi DE rede v; fiVat DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 19 JANUARI 1956 Toen burgemeester Teilegen zich ook dit jaar weer aangordde om een overzicht te geven van de belangrijkste gebeurtenissen in 't afgelopen jaar voor Terneuzen had hij de neiging om met de Prediker uit te roepen, dat al deze dingen' onuitsprekelijk vermoeiend zijn. De voorzitter veronderstelde, dat het ook de raad moet vermoeien, hier te moeten aanhoren dat het wo ningtekort toeneemt en dat de Delta-plannen een verantwoor de uitbouw van de gemeente bemoeilijken. T JL 1 l l vele, zo niet de meeste Neder- Jeugdbaldadlgheid landers een ontdekking is, dat Op de laatste dag van 1955 stonden deze theoretische mogelijkheid 730 woningzoekenden ingeschreven. yan door Nederland Sluiten terwijl het werkelijk woningtekort was gestegen tot 470 woningen. Dat door 1869 personen een bezoek werd gebracht aan de afdeling huisvesting van de dienst maatschappelijke zorg, bewijst wel dat het woningtekort in Terneuzen zeer nijpend is. Wanneer men bedenkt dat in 1955 er toch nog 96 woningen voor gebruik gereed kwamen en de in de loop van het jaar afgekomen regeling der halve premiebouw enige particuliere bou wers tot activiteit bracht, dan is het ontstellend te vernemen dat het aanal woningzoekenden met bijna 100 steeg. De toenemende groei der gemeente ondervindt hiervan de nadelige in vloed, hetgeen blijkt uit de bevol kingscijfers, welke aangeven, dat de bevolkingstoename daalde van 191 over 1954 tot 130 in 1955. Burgemeester Tellegen meent dat het ontoelaatbaar moet worden ge acht, dat een zo van leven tintelende gemeente als Terneuzen in zijn groei gehinderd wordt door de onmogelijk heid om aan haar toenemende bevol king onderdak te verschaffen. Wanneer de regering enerzijds er kent, dat de kanaalstreek een aan gewezen gebied is voor de voor ge heel Nederland immers zo broodno dige industrialisatie, dan dient zij te begrijpen, dat niet volstaan kan wor den met de extra toewijzing van vo lume voor de bouw van enkele in dustrie woningen voor bestaande industrieën. HET DELTAPLAN De burgemeester constateert, dat hetgeen hij in zijn vorige jaarrede heeft gezegd over het Deltaplan en de daarmee in verband staande ver houdingen tot onze Belgische vrien den, nog steeds van kracht is, al kan met enige voldoening worden vast gesteld, dat het begrip van de vaste oeververbinding van Zeeuwsoh- Vlaanderen met overig Nederland niet meer zo vreemd wordt aange zien. „Wij weten nu ook, dat er in België bezwaren zijn geuit tegen de uitvoering van het Delta-plan, be zwaren die wij hier zeer wel kunnen begrijpen en waaromtrent wij ons wederom afvragen, waarom onze Ne derlandse regering niet tevoren con tact heeft opgenomen met onze Be nelux-partners. De voorzitter wil zich niet te ver op politiek terrein wagen maar hij geeft toch als zijn indruk weer, dat de daden der Ne derlandse regering vaak in strijd schijnen met de herhaalde betuigin gen van Beneluxieuse vriendschap, wat dan zou zijn te herleiden tot een gebrek aan psychologisch inzicht in de diepere achtergronden van vele Belgische betogen. Zo zou men zich kunnen af vragen, aldus de burgemeester, of de vele onderhandelingen, die tussen Nederland en België hangende zijn, niet aanmer- lijk vlotter zouden verlopen wanneer men zich eerst eens wederzijds uitsprak over het naar de mening van de burge meester nu toch langzamer hand wel geheel verouderd re giem der gesloten Schelde. Wanneer men met aandacht zijn oor te luisteren legt en men heeft het voorrecht met een Belg hierover tot een open gesprek te komen, dan komt men tot de conclusie, die voor Het is een bekend feit dat de jeugd van het dorp Clinge er naar streeft om op muzikaal gebied een trapje hoger op te klimmen. Herhaaldelijk worden hiervan blijken gegeven. Ve len zijn in het bezit van een modern muziekinstrument en gaan bij de een of andere gediplomeerde muziekle raar om les teneinde zich muzikaal te ontwikkelen. Het kon niet uitblij ven, dat er op een zekere keer eens een vereniging tot stand zou komen. En dit is nu het geval. Dhr. Jos Heijens heeft het initiatief genomen om een muziekschool met orkestver eniging te stichten. De naam van de ze vereniging zal Semper Gaudete zijn, terwijl zij gevestigd zal zijn in het St. Aloysiuspatronaat. Dhr. J. Mannaert uit Hulst zal met de alge hele leiding van de muziekschool be last worden, terwijl iedere week de lessen gegeven zullen worden. Tot Geestelijk Adviseur werd benoemd Kap. O. Gielliet. Voor de leden van de vereniging werd reeds een uniform vastgesteld. Dit zal bestaan uit een rood-wit uni form, hetwelk voor leder lid ver plichtend is. Het ligt in de bedoeling van het Bestuur om op gezette tijden avonden te organiseren, waarbij dan de Ou ders der leerlingen zullen worden uit genodigd. Op muzikaal gebied zal dit voor het dorp een hele vooruitgang betekenen. Semper Gaudete gaat een zeer goede tijd tegemoet. van de Westerschelde, date rende van de vrede van Mun ster in 1648, een doorn in het Belgische vlees is die met het tot stand komen van de Bene lux stellig niet is weggenomen. Burgemeester Tellegen is de vaste overtuiging toegedaan, dat wanneer Nederland af stand zou kunnen doen van dit verouderde Schelderegiem, dat vooral in het kader van de Europese Defensiegemeen schap niet de minste praktische waarde meer kan hebben, de onderhandelingen met België op alle punten, waarvan geen noemenswaardige vorderingen zijn te bespeuren, binnen korte tijd tot een voor beide partijen bevredigend resultaat zullen leiden. De burgemeester denkt daarbij zowel aan de uitvoering van het Delta-plan De ui is op de markt een grillig produkt, dat reeds velen aan de rand van een faillissement heeft gebracht. De exporteur J. A. W. uit Krabbendijke tuimelde in 1954 zelfs over die rand, toen hy vier ton verloor aan verschil- zijn overtuigd^ dat Terneuzen^ tegen lende partijen uien, die hij uit Egypte liet komen. Hy verkocht deze weer door naar Duitsland de totale waarde van de partijen, 175.400 zgn. .hal ve zakken" bedroeg 55.942.ruim een half miljoen gulden. De prijs zakte plotseling en W. ging failliet. Bij een ingesteld onderzoek kwam aan het licht dat dc exporteur deze Egyptische uien niet voor de Nederlandse markt had gekocht, maar voor de Duitse. Daarby handelde hij in stryd met het deviezenbesluit, want hij beschikte niet over een door- voervergunning. en dan in het bijzonder aan de dijksverhogingen langs de Westerschelde als aan de ver breding en verdieping van het kanaal Gent—Terneuzen. Ten aanzien van dit laatste mag hier wel worden aangetekend, dat men op Belgisch grondgebied reeds druk bezig is, zodat, wanneer wij nog lang moeten wachten op dé tot standkoming var. de betreffende overeenkomst het wel eens zou kun nen uitkomen, dat ons het verwijt gaat treffen nog met de werken op Nederlands grondgebied te moeten aanvangen voor dit Belgisch kanaal terwijl men ginds al gereed is. JAAROVERZICHTEN. (Advertentie) De voorzitter gaat dan over tot de gegevens die hem uit de verslagen der onderscheiden diensten zijn toe gekomen. Burgemeester Tellegen geeft dan een uitvoerig verslag over het werk van het politieapparaat en vestigt bijzonder de aandacht op het steeds actueler wordende verkeers probleem. Verschillende oorzaken wijst de voorzitter aan waardoor te weinig personeel beschikbaar is voor de straat-surveillance. Daar uitbreiding van het bestaande gebouw niet meel' mogelijk is, is een betere huisvesting voor de politie zeer gewenst. De burgemeester constateert verder dat de jeugdbaldadigheid nelaas zeer weinig verandering te zien gaf. Hij beklaagt er zich over dat bij de be strijding hiervan van de zijde van het publiek weinig medewerking wordt ondervonden. Tenslotte her dacht de burgemeester het bezoek van H.M. de Koningin bij de opening van het Juliana-ziekenhuis en het bezoek van Z.E. de staatssecretaris van onderwijs bij de opening van de belangrijk uitgebreide technische school. Is het te stout gedacht, wan neer wij aan dit hoog bezoek de verwachting van een U.T.S. verbin den? vraagt burgemeester Tellegen zich af. DODENHERDENKING Nadat de burgemeester heeft ge constateerd, dat het met de bouw van de inrichtingen voor lager- en uitgebreid onderwijs vlotter gaat, gedenkt burgemeester Tellegen het verlies van enige verdienstelijke Terneuzenaren. Hij noemt daarbij o.a. het oud-raadslid de heer E. van Hecke, de oud-dirigent van de Ter- neuzense harmonie de heer Schirris en de heer van der Peijl sr. Wij richten alweer de blik vooruit en alle verdrukking in zal blijven groeien. Vreest God en onderhoud zijn geboden dan zal ook dit jaar zegenrijk blijken voor de gemeente Terneuzen, zo besloot de burgemees ter zijn nieuwjaarsrede. De uit 10 punten bestaande agenda werd zon der noemenswaardige opmerkingen binnen het kwartier afgewerkt. met Philips „Infraphil" ook bij: spierkramp, spier- rheumatiek, verstuikingen, verwondingen, steenpuisten en verkoudheid. De speculatie bleek dus ruïneus te zijn voor W. en betekende de eco nomische ondergang van zijn zaak daarbij moest W. ook nog voor de economische politierechter te Middel burg, mr P. van Empel, verschijnen. „Een formele overtreding van zeer grote omvang" sprak de officier, mr. Ph. M. Schenkenberg van Mier- op. Hij achtte een hoge boete, na het failliet gaan van W. niet op zijn plaats en eiste daarom 1000.subs. 3 mnd. hechtenis, hetgeen dus een billijk tarief moet zijn.... De politie rechter vonniste 1000.— waarvan 750.subs. 3 mnd. voorwaarde lijk met 2 jaar proeftijd en 250. onvoorw. subs. 1 maand. De 38-jarige transportondernemer J.H.R. uit Goes heeft een vergunning voor de vaste dienst Den Haag - Vlissingen. Daarbij mag hij op zijn route door Zeeland vrijwel overal la den en lossen. Buiten Zeeland is dit echter anders zo is dit bijvoorbeeld verboden te Breda. Waar de auto met aanhangwagen werd aangetrof fen, terwijl men zulks toch deed. TWEE VERGUNNINGEN Voor de economische politierechter beriep R. zich er op, dat hij ook een vergunning bezit voor ongeregeld vervoer. Een getuigende controleur was van mening, dat hij op zijn toch ten of het één of het ander moet plegen. ,,Dan mag de trekker niet weten, wat de aanhangwagen doet" grapte mr. van Empel, toen verdachte op perde, dat de één in dit geval voor het geregelde en de andere voor het ongeregelde vervoer was gebruikt. Nadat de officier een boete van 25.subs. 5 d. en 1 dag voorw. met 1 jaar proeftijd had geëist, zei mr. M.A. Terwoert in zijn pleidooi, dat er die dag ruimte over was op de lijndienst. Toen moest er ook iets „ongeregelds" naar Breda. Men kan toch niet vergen, zo betoogde de verdediger, dat R. eerst naar Bre da rijdt om het één af te leveren in zijn kwaliteit van „ongeregelde vervoerder", dan weer terugkeert naar Goes en als „geregeld vervoer der" aan het lijndienstelijlk vervoer begint! Het vonnis was 25.subs. 5 dagen. Een veehandelaar uit Sas van Gent J.M., had in België een auto gekocht Om geen last met de kommiezen te krijgen had hij een formulier inge vuld en naar „Den Haag" gestuurd. Maar M. staat bij de kommiezen niet zo gunstig bekend - dat staat zelfs in zjjn eigen brein ais een paai boven water. Daarom deed hij deze trans actie ook maar liever op naam van een ander. Hoewel de handtekening van „die ander" het formulier sier de, wist deze niets van de zaak De handtekening op het formulier bleek vals te zijn; M. kon niet vertellen hoe dit kwam. Dit werd, na een els van 150.»f 30 dagen, 100 of 20 dagen. Een textielhandelaar uit Middel burg, H.J.M.S., had geen rekening gehouden met de wijziging van de omzetbelasting en zodoende o.a. de prijs van bepaalde overhemden niet verlaagd. De officier vond. dat S. hiervoor de gelegenheid heeft gehad De Oudheidkamer van de Oudheidkundige Kring te Hulst is sedert gis teren een nieuwe aanwinst ryk, zo maar een onopvallend voorwerp, dat niet bepaald een grote antieke waarde heeft, maar by vele oudere bezoe kers van de Oudheidkamer toch vele herinneringen zal oproepen. Herinne ringen aan lang vervlogen tyden met merkwaardige gebruiken. Het is het schild der lotelingen, een aan een flinke stok bevestigd hou ten bord, in de vorm van een wapenschild, waarmee zo'n zestig jaar geleden de lotelingen voor de militaire dienst de stad doortrokken. een staak waarop een aardappel was gestoken en die tegenpartij werd dan onder het kogelen met de petten uit gemaakt voor pieperkappers". 's Heer Arendskerke PROPAGANDA-AVOND B.B. Vanwege 't gemeentebestuur wordt in samenwerking met de B.B. ge poogd verbetering te brengen in de werking van deze organisatie. Hier toe werden in de vier dorpen der ge meente propaganda-avonden belegd. De eerste samenkomst werd gehou den in het gemeentelijk verenigings gebouw te Nieuwdorp, waar na een openingswoord van burgemeester D. M. Vermet de heer H. B. Pilaar, Kring Hoofd Bescherming Bevolking, een propagandistisch woord sprak en doel en wezen van de organisatie uit een zette. Ook werden enkele films' vertoond. Het resultaat was, dat ver schillende vrijwilligers tot de organi satie toetraden. Te Lewedorp en 's Heer Arendskerke zullen soortge lijke samenkomsten plaatsvinden. Voor 's Heer Hendrikskinderen is 27 januari de datum. Rilland UITVOERING „RILLANDIA" De V.V. ,,Rillandia" heeft een uit voering gegeven, voor donateurs en belangstellenden in 't café ,,'t Wa pen van Rilland". De voorzitter verwelkomde in het bijzonder de gemeentesecretaris de ^'er I^fck en de aanwezige ere leden. Door een groep Rillandse ama teurs, werd een klucht opgevoerd in drie bedrijven, getiteld: „Driemaal is scheepsrecht". Na afloop volgde een gezellig bal. Baarland WEER EEN VACATURE. Evenals de heer J. Melio heeft thans ook de heer L. Lavooy, voor zitter van de commissie van advies ingevolge de Woonruimtewet 1947 in de gemeente Baarland, bedankt voor het lidmaatschap dezer commissi W olfaartsdijk BURGEMEESTER NEEMT AFSCHEID Burgemeester van Oeveren, die in 1937 aan het hoofd der gemeente kwam, heeft de 65-jarige leeftijd be reikt en moet daarom aftreden. Op maandag 30 januari zal in een buitengewone raadsvergadering, die plaats heeft in de kleuterschool, offi cieel afscheid van hem worden geno men. Zuiddorpe WEG NAAR AXEL OMGELEGD. Tengevolge van de werkzaamheden aan de nieuwe weg, die nu ook in de kom van Zuiddorpe aan de gang zijn, is het wegverkeer naar Axel omge legd. Men moet nu de Sint Marcus- straat inrijden. Sas van Gent Dat ging nu niet bepaald zacht zinnig en ordelijk. Zowel degenen die vrijgeloot als die „er in geloot" wa ren, grepen de gelegenheid aan om eens flink wat baldadigheid te verko pen, de eersten om hun vreugden te uiten over het feit dat ze niet „bij de troep" moesten en de minder for tuinlijken wellicht om voor de laat ste maal nog eens als burger uit de band te springen. Misschien dat de ouderen, die rond de eeuwwisseling leefden, het schild nog kennen. Er staat een Nederland se vlag op geschilderd, met in de witte baan het jaartal 1899. Naast een kennelijk vrolijk jongmens staan de cijfers „1 - 22", hetgeen er op duidt dat er in dat jaar 22 lotelin gen in Hulst waren. Vier van hen moesten dienen. Overigens is het bordje nog jaren ouder. Het werd ieder jaar weer overgeschilderd, anders kwam het te duur uit. Voor de schilder en voor de drager van het schild legden de lotelingen ieder een kwartje uit. „Leve de lichting" bleef er ntuurlijk altijd staan. Naar de eigenaar van het schild, de heer Em. van Kemseke vertelde zou de heer F. Wauters voor de laat ste maal de zaak overgeschilderd hebben. Overigens wist hij uit zijn herinnering nog heel wat meer op te diepen. Zo hebben de lotelingen in die tijd heel wat afgeknokt. Die van Hontenisse werden begeleid door de veldwachter, om althans nog enigszins de zaak in banen te leiden. Die van Axel en Terneuzen sloegen strijk en zet aan het vechten. De ene en eiste 150.subs. 30 dagen. Het Paihj ging de andere tegemoet met vonnis was 100.of 20 dagen. Woensdagmiddag om half vijf had te Goes, dicht bij de overweg-Voor stad, een dodelijk ongeval plaats. Een jongetje, dat per fiets uit de richting Kloetinge was gekomen en stadwaarts reed. is, door nog onopge helderde oorzaak, door een hem >ach- teroprijdende auto gegrepen en tegen de rijweg gesmakt. De slag kwam zo hevig aan, dat het ventje vrijwel op slag dood was. Aanvankelijk kon het niet geïden tificeerd worden, maar later bleek het de zevenjarige Kees Burger te zijn, zoontje van de oud-secretaris van Goes, de heer B. Burger, van wie de gemeenteraad j.l. vrijdag afscheid nam in verband met diens benoeming te Bussum. Later vernamen wij nog, dat de jongen een vriendje wilde gaan halen, dat naar de tandarts was. Mevrouw Burger, die dacht, dat hij bij dit vriendje thuis was, belde om half ze ven op om te vragen of hij naar huis wilde komen. De droeve waarheid werd haar toen spoedig bekend. De automoblist, die bij de aanrijding betrokken was, de heer K. KI. uit Bergen op Zoom, treft geen schuld. Het ongeluk gebeurde tijdens een vrij hevige hagelbui. Daardoor is 't slacht offer blijkbaar even van het rijwiel pad afgeweken, want het werd op de grote weg aangereden. HAZEN EN BIER. Zodra dat gezang door de straten klonk, werd in vele huizen gezegd „daar zijn de lotelingen, doe de deu ren vast". Want de uitgelaten jonge lieden zagen er niet tegen op om hier en daar het een en ander te doen sneuvelen. De vastegang was naar Schuddebeurs, waar volgens oude lo- telingentraditie de bok werd uitgela ten. Hoe men soms probeerde het dier weg te steken, het werd altijd gevonden en met veel geschreeuw werd de bok het land in gestuurd. De vrijheid van het beest duurde nooit lang, want zodra de brooddron ken lotelingenploeg via het Jagertje verdwenen was, werd de bok weer gevangen. Het was een onzinnig ge bruik, maar het hoorde er nu een maal bij. Zelfs vele caféhouders sloten hun deuren als de lotelingen naderden. Maar die kwamen evengoed wel aan het hunne. Van „meneer Vogelvan ger" kregen ze telkenjare een paar hazen en de brouwer trakteerde op bier. En met die proviand werd dan het lotelingenfeest ingezet, waaraan de er in gesloten antuurlijk even wakker deelnamen. Trouwens, er was altijd nog een kans om een rempla- cant te vinden, die voor geld en goe de woorden (maar vooral voor geld) bereid was het jaar dienstplicht over te nemen. Dat kon in die tijd nog. „Een soldaat kopen" heette men dat. Drie dagen'duurde het feest soms. Menigeen was blij als het weer voor bij was en de rust voor een jaar was weergekeerd. Alleen de bok op Schud. Maar die van Hulst wisten ook hoe ze de zaak op stelten moesten zetten. Die vrijgeloot waren, renden nog op hun sokken het keuringsgebouw uit en smeten hun schoenen dan maar waar ze vliegen wilden. De ongeluk- kigen die eraan vast zaten kregen met krijt het woord „Soep" op hun rug geschreven en gezamenlijk trok de ploeg dan op pad. Er was een debeurs keek misschien af en toé speciaal gelegenheidslied waarvan 'tl eens mistroostig de weg op, in de refrein luidde: alle dagen vlezesoep, I hoop dat een korte vrijheid op komst zullen we eten bij de troep." was.... Kanarietentoonstelliiig In de door de „Sasse Kanarievrien den" in zaal „Reseda" georganiseerde expositie van kleurkanaries en tro pische vogels werden door de deel nemers aan deze tentoonstelling de volgende punten behaald; M. E. Danel 88, 85, 48, 87, 83, 84, 84 en 86; E. F. de Kort 88, 84, 87+, 86, 85; F. Gaelens 85, 86+, 86, 88, 86, 83, 86 P. de Jong 85, 85, 88+, 86, 86+, 84, 85; A. Vale 87—, 86+, 85. 86, 85, 87, 86; Ph. A. de Dobbelaere 85, 85; Th. Aerssens 81, 84; M. Rammeloo 89, 88, 85, 86, 86, 88, 86, 86, 86+, 85+, 86, 86, 86, 88, 84, 88, 87; G. Droesbeke 84, 86+, 86, 88+, 86, 83, 86 Fr. Kalle 84, 83, 86, 85 ,84; H. C. van Hoeeke 87, 88, 87. De heer M. Rammeloo werd alge meen kampioen met Zilver Isabel. Bij de tropische vogels wist de heer J. v. d. Adel de le prijs weg te kapen. 2e Prijs was voor Th. Aerssens; 3e M. Wullems; 4e P. de Jong. Ingezonden werden 72 kanaries in verschillende klassen en kleuren, terwijl i 60 tro pische vogels werden tentoongesteld. Het geheel had een zeer bevredigend verloop. Uit omliggende gemeenten zijn vele bezoekers de tentoonstelling komen bezichtigen. Als keurmeester fungeerde de heer van Roosmalen uit Helmond. Sint Jansteen Morgen, vrijdag, komt de raad van onze gemeente bijeen. Op de agenda staat o.a. een voorstel tot het uit breiden van de straatverlichting te Heikant, waarvoor een bedrag van 1750.— gevoteerd dient te worden. Ook komt in behandeling een ver zoek van het Interparochieel Soci aal Charitatief Centrum Hulst St. Jansteen, om ten behoeve varr de noodzakelijk aanstelling van een tweede maatschappelijk werkster een subsidie van 30 pet. in de kosten te ontvangen. B. en W. stellen voor dit verzoek wat betreft het jaar 1956 in te willigen; echter niet wat de maan den november en december 1955 aan gaat. Verder is het schattingsrapport, uitgebracht door de heer C. H. M. Plasschaert ontvangen en in verband daarmee wordt voorgesteld het vorig raadsbesluit inzake de vergoedingen voor de benodigde grond ter verbe tering van de weg Hulst - St. Jan steen - Kapellebrug, in te trekken. Het nieuwe voorstel is gebaseerd op de in genoemd rapport gestelde vergoedingen. Tenslotte zullen de begrotingen van gemeente en b.a. ter vaststelling wor den aangeboden. Op de jaarvergadering, tevens feestvergadering, welke door het r.-k. Zangkoor Sint Caecilia te Sluiskil werd ge houden, werd een Pauselijke onderscheiding uitgereikt aan de heer E. Kalle, ex-zang-directeur van genoemd zangkoor, die tevens zijn 50-jarig jubileum als lid van deze vereniging vierde. Pater Gardiaan opende deze feest avond en sprak allen een hartelijk welkom toe. Wij hebben hier in Sluis kil een goed zangkoor, hiervoor zijn weliswaar vele offers gebracht, zo zei hij. Steeds én in de kerk én op de repetities zijn onze zangers aanwezig. Hij zei verheugd te zijn de ze avond te kunnen presen teren. „Dit is de uiting van dank van kerk en klooster aan U al- len,"zo zei Pater Gardiaan. Hij gaf het woord aan G. de Wijne, die namens G. de Caluwe het reisverslag voorlas, hetgeen een zeer geanimeerd verhaal was, te meer omdat dit sterk leven dig verhaal werd uitgebeeld door iemand, die dit alles zelf niet kan zien. HULDIGING. Hierna werden door Pater Gardiaan de hoogtepunten aangekondigd. Bij de huldiging van de heren W. de Wolf en C. Schelstraete, legde Pater Gardiaan de nadruk op hun zang en plichtsbetrachting. Hij me moreerde hierbij hun verhouding met vroegere geestelijken te Sluiskil. Ver- eniging, het woord tot Pater volgens werd aan beide jubilarissen een presentje aangeboden. Dhr. E. Kalle, die 50 jaar lid van de Zangvereniging, waarvan vele ja ren als dirigent, werd vervolgens ge huldigd. U heeft de kunst verstaan, om na het vertrek van Pater Bruno, de zangvereniging, waar wij allen zo trots op zijn, bij elkaar te houden. U hebt getoond niet alleen zanger maar ook goed leider te zijn. Het past ons U thans te huldigen en het heeft Zijne Heiligheid de Paus behaagd U de onderscheiding voor Kerk en Paus te doen uitreiken. Hierna volgde de uitreiking en op spelding van de Pauselijke onder scheiding, hetwelk een roerend mo ment was. Dhr. Kalle nam hierna het woord. Hij zei, zijn lesje niet van buiten te hebben geleerd, en kon niet alles onder woorden brengen. Dit is wer kelijk te veel en de moed zinkt me in de schoenen, zo zei dhr. Kalle. Hij betuigde zijn hartelijke dank aan Pater Gardiaan, door wiens bemidde ling deze erkentelijkheid werd ver kregen. Vervolgens richtte dhr. Bracke be stuurslid van eerder genoemde ver- Gar- DE HEER E. KALLE Gouden jubilaris. diaan, waarbij hij hem dankte voor het gebodene. Het zangkoor zong hierna Seza; menlijk „Boven de Sterren" en „Hij leve lang", als hulde aan de jubi larissen. Beide liederen werden prachtig gezongen. De aanwezigen hoorden weer eens, wat het zangkoor, hun zankoor, kan presteren. Niet voor r.iets spreekt men wel eens van het zangkoor van Sluiskil. Na het eerste meer officiële ge deelte volgde een koffietafel, waarna gezelschapspelen. Het geheel vormde een prettig en gezellig samenzijn. NIEUWE VERLICHTING IN MOLENSTRAAT Woensdagavond brandde voor het eerst de nieuw aangebrachte verlich ting met spiegelarmaturen in de Mo lenstraat. Bij deze gelegenheid bracht het gemeentebestuur van Sluis een bezoek aan onze gemeente om deze perfecte straatverlichting te bezich tigen. Koewacht IN STUDIE GENOMEN De plaatselijke toneelvereniging Tot nut en genoegen heeft voor haar tweede opvoering in dit seizoen het toneelspel „Hedenavond 11 uur", van A. de Boere in studie genomen. Zij zullen hiermede op vastenavond voor het voetlicht treden. De regie is in handen van Koster Janssen. Breskens VERGADERING VARKENSVERZEKERING Onder voorzitterschap van de heer P. Hamelynck hield de Varkens-ver zekering zijn algemene jaarvergade ring. Het ledental bedroeg in het afgelo pen jaar 88. Uit de rekening en ver antwoording bleek dat er een batig saldo van f 287,95 is. Door overlijden der secretaris en bedanken van de heer A. Klaassen werden in deze vacatures gekozen de heren C. Hartog en H. Boekhout, ter wijl de heer A. Hamelynck werd her kozen als voorzitter. De uitkering werd vastgesteld op f 1,40 per kg levend gewicht. BOM OPGEGRAVEN Tijdens graafwerkzaamheden met een dragline aan het Ford-Frederik- Hendrik nabij Breskens, bemerkte men dinsdag in de knijper een ab normaal ding. Bij nader onderzoek bleek dit een vliegtuigbom van 500 kg te zijn. Door de hulpverleningsdienst is de bom onschadelijk gemaakt en opge ruimd. IJzendijke BIJEENKOMST KVP EN KAB. Zaterdag 21 januari om half acht zal in het jeugdhuis een bijeenkomst worden gehouden van de leden der K.V.P. en K.A.B. De heer C.J. van der Ploeg, landelijk voorzitter van de r.k. landarbeidersbond en lid van de Tweede Kamer is op de ze avond uitgenodigd om te komen spreken over het onderwerp „De K. A.B.-er in de K.V.P.". De heer E. Lansu, kringsecretaris van de K.V.P. in Zeeland, zal verder het werkprogram 1956 bespreken. Voor het stellen van vragen zal vol doende gelegenheid worden geboden, terwijl desverlangd de bijeenkomst met een politiek forum zal worden gesloten. Er wordt natuurlijk een massale opkomst verwacht voor deze belang rijke avond. TONEEL DOOR K.A.B. De toneelgroep van de K.A.B. heeft als speeldatum uitgekozen zaterdag 28 januari. Opgevoerd zal worden „De man in het bruin". Het mooie toneelspel in drie bedrijven is ge schreven door Henri van Hoof. Biervliet NED. HERV. JEUGDGEBOUW GEOPEND Nadat door de zeer geslaagde ba zar de inventaris voor het Ned. Hervormd jeugdgebouw aangekocht kon worden, is dit herstelde gebouw officieel geopend. Van de door de heer But vertoonde projecties over de te Biervliet gehouden Braakmanfees ten werd fel genoten. Hoofdplaat UITVOERING „FLANDRIA". De accordeonvereniging „Flandria" gaf onder leiding van de heer J. An- tonisse een geslaagde uitvoering. Voor een goed bezette zaal werd een programma gebracht van muziek en conference. Ter afwisseling werden door het plaatselijk r.-k. meisjeskoor, o.l.v. de heer J. Maes, enkele vlotte liedjes ten gehore gebracht. De uitvoering werd georganiseerd door de vereniging „Katholiek Le ven". GENT Kon. Ned. Schouwburg 7.30 uur: Het donker is licht genoeg. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 8 uur: Zwarte viooltjes. SAS VAN GENT Olympia-theater 8 uur: Maria Walewska. AXEL Het Centrum 8 uur: Het grote avontuur. GOES Grand: Bastogne. De Prins: To neeluitvoering O.K. MIDDELBURG Electro: Koppensnel lers der Amazone. VLISSINGEN Ariënsgebouw 19.30 uur: Vergadering EHBO. Alhambra: Het do- denmasker. Luxor: Heersers der vallei. TERNEUZEN Luxor-theater 7 uur: Gejaagd door de wind. Concertgebouw 7.30 uur: Gejaagd door de wind. SAS VAN GENT Olympia-theater 8 uur: La Strada. MA de Is is in nen gegeve] voor Euro verminderd| genomen. Gevolg landen en fensie-insp ten verslap wapening v| en vooral De vraa; onzent hier ge.t laat g< zodat er in perkingen zullen zijn nieuwingen Het word riteiten. H<| enigszins nj dan het an zo gemakkt| dat er tus luchtmacht ongezond te die nochtar gen van he' kan staan. Nu heeft genomen v komst in fi tionale aut voor elk li Maar eigen sing van d zaak nog ir „De Tijd"l Nederland chefs van sj hankelijke gevormd on deskundig tJ Om uit dJ komen en l' gefundeerde voor de dag beeld aanbe, gezindheid i baar om ns te kunnen o tienjarig heeft „Het I rige beschou beschouwingl verre van O' verdediging op levensbe; het slot co: tische blad, dijn" van d alles op alt nieuw de sti Dan zal zij s king op reg' een zo breei met ook van regerin maar de K krijgt, heel spelen. Het Paroo dit een vol honorabel st Het is bi overspannf de laatste bij het to voJksvertet geweest, d hand hield len, laatst* ven van partij gewi bij haar w der, dat d KVP naar Partij van zal willen Het is niet v dit socialisti: verwijt veel geweest in dl het parlemenl andere uitleg! schijnsel dan I heid van de zó, dat met h( male verhoud grote welvaar aandoende i noodtijd gebi| den en dan oJ den worden ]l in dit opzien I kon er echtef scheiden en passing van de verénderc de KVP ten ze telkens z\ der feiten, socialistische eerst bij de: legden. De fi het schoorvo' 18 Een onderz van deze fijnt voor het dc vroeg zich s geen tijd ve jongen man te laten doel zo'n schittert) nolds van als tijdverlie, voor wie dan. hij er niet zt keurige eerbc de portret nie hij had niet gaan denken zijn voeten la „Ik merk copiëeren inz er zeker van copie zult kur nolds, waar zult U ook t zei uw kam niet op te bre in kwestie i beetje verde het Molenhui het: het gra; het water." Wel degelij]

de Stem | 1956 | | pagina 2