VIER MINISTERS treden uit het Indonesische kabinet Een plaatje Nou vooruit dan maar GESTOMMEL AAN DE ACHTERDEUR RADARSPECIALIST IN AMERIKA VERMOORD ATOOMGEMEENSCHAP met binding aan K.S.G. ONTEVREDEN OVER Delegatie nu toch niet terug naar Djakarta? Nat. Unie (op algemeen chr. grondslag) Executies in Perzië DE DOOD OP DE WEG Roofoverval te Hulsberg Trein tot ontsporing gebracht NASSER HAD NIEUWS Prins bezocht „Lockheed" DAGBLAD VOOR BIJNA VIER TON VOOR DE VLUCHTELINGEN Masjumi akkoord met overeenkomsten Bioscoopeigenaar mishandeld In west-Duits/and: Moeder en 6 kinderen bij brand omgekomen In Louisiana Tankboot in de lucht gevlogen V erschrikkelij ke sneeuwman geschoten Nieuwe partij Geheime papieren verdwenen Advies aan regeringen: TWEE KOTTERS GEZONKEN Over twee jaar: Atoomschip voor passagiers j Sneeuw- of hagelbuien] Dulles naar Indonesië? Radio Anno Santo dit jaar in gebruik? Weer zeppelins in Duitsland? Onderscheiding voor puike chauffeurs Geen inbrekersmaar wel.. 96e JAARGANG No. 22051 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A J. J. M. Mes, Mr. B M. L. de Rechter. L J. t Westende, p. V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 5.85 per kwartaal, per post 6.55, per week (uitsluitend bij niet post- bestell.) f 0.45. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct Postrek. no. 27884L Voor God. Koningin en Vaderland DONDERDAG 19 JANUARI 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staafwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) Woensdagmorgen zijn in Perzië de leider van de fanatieke sekte der „Fedayan Islam", Navab Safavi, en drie medeplichtigen terechtgesteld. Navab Safavi werd op 4 januari ter dood veroordeeld wegens samenzwe ring tegen de regering. De drie an dere terechtgestelden zijn Mohamed Vahedi. de plaatsvervanger van Sa favi, Khalil Tamabessi, die in 1951 premier Razmara vermoordde, en Moezzafar Ali Zolghadr, de dader van de moordaanslag op Hoessein Ala, aan de vooravond van diens vertrek naar de conferentie van Bagdad, in novem ber j.l. De inzamelingsactie „De vluchteling wacht op uw sleutel" van de Neder landse Federatie voor Vluchtelingen hulp, die de afgelopen maanden is ge voerd, heeft in totaal ƒ383.000 opge bracht. Dit is gisteren op de slotbij eenkomst van deze actie, in Leiden, meegedeeld door de voorzitter van de federatie, de heer M. A. Reinalda. GOES: De zevenjarige Kees Bur ger werd, toen hij met zijn fiets even van het rijwielpad afzwenkte, door een achterop komende auto gegrepen en tegen de grond ge smakt. Het ventje was op slag dood. Twee Indonesische regeringspartijen hebben woensdagavond besloten hun ministers uit het kabinet terug te trekken. Te middernacht (Javatijd) maakte de woordvoerder van de klei ne Islamietische partij P.S.I.l. bekend, dat de partijraad na uitvoe rige discussies tot het besluit was gekomen haar twee ministers terug te trekken en de regering te verzoeken haar ontslag in te dienen. De voorzitter van de orthodoxe Islamietische partij Nahdatul Ulama, verklaarde tezelfdertijd, dat zijn partij een gelijke beslis sing had genomen. Hij voegde hieraan toe, dat bij de regering zal worden aangedrongen binnen een dag of twee dagen haar mandaat aan het staatshoofd terug te geven. Beide partijen zijn met vier minis ters in het kabinet-Harahap vertegen woordigd: de tweede vice-premier Harsono Tjokroaminoto, de minister van sociale zaken, Sudibjo, de minis ter van Godsdienstzaken, Kiai Il.ias, en de minister van Binnenlandse Za ken, Sunarjo. Verwacht werd, dat beide partijen PRINSES ELISABETH van Luxem burg, de 32-jarige dochter van de Groot-Hertogin, zal op 9 mei in het huwelijk treden met prins Franz Fer dinand von Hohenberg, de oudste kleinzoon van Aartshertog Ferdinand, wiens gewelddadige dood in Serajewo aanleiding tot de eerste wereldoorlog was. DE DUITSE Volkswagenfabriek te Wolfsburg is bereid, de 40-uren-week voor haar werknemers in te voeren, met behoud van het huidige loon. MINISTER MANSHOLT gaat, op uit nodiging van de regering in New- Delhi een bezoek brengen aan India. Hij vertrekt 11 februari van Schiphol. De minister brengt ook een particulier bezoek aan Pakistan. DE EERSTE minister van Malakka Tengkoe Abdoel Rahman, heeft in een conferentie met de Britten onmiddel lijk zelfbestuur voor zijn land geëist en voor volgend jaar reeds volledige onafhankelijkheid binnen het Geme nebest. DE SULTAN van Marokko en zijn mi nisters hebben iedere vorm van ter reur in het land ten strengste ver oordeeld. „Het klimaat van vertrou wen aan de vooravond van de bespre kingen met Frankrijk mag niet be dorven worden", zo heet het in een communiqué. IN DE wildernis van noord-Quebec, in Canada, is een Canadees passa giersvliegtuig verongelukt. De tweede piloot en een passagier werden ge dood. De gezagvoerder wordt vermist. De 55-jarige E. Hirschberg uit Val kenburg, eigenaar van een bioscoop te Heerlen is in de nacbt van dinsdag op woensdag op een stille landweg te Hulsberg in zyn auto overvallen en beroofd van ongeveer 200.-. De heer H. had met degene die hem later heeft overvallen in Heerlen ken nis gemaakt en liet hem in zijn auto meerijden naar Valkenburg. Onder de gemeente Hulsberg werd hij plotse ling aangevallen en werd hij gedwon gen' te stoppen. Hij werd ernstig mis handeld. De aanrander trachtte hem te wurgen en beroofde hem van zijn portefeuille. De aangevallene wist echter te ontvluchten en depd aangif te bij de Rijkspolitie te' Valkenburg. hedenochtend een gezamenlijke nota aan de premier zouden overhandigen. De beslissingen volgden na afwü- zing door de partijen van het rege ringsbeleid met betrekking tot de conferentie te Genève. Om te voldoen aan de verzoeken van de partijen om niet verder te on derhandelen, riep de regering dezer dagen de leden van de Indonesische delegatie terug, om „aan de regering verslag uit te brengen" over de re sultaten van de besprekingen. De Nahdatul Ulama en de P.S.I.l. vonden dit besluit blijkbaar niet verstrekkend genoeg. De Masjumi, de Katholieke Partij, de Christenen-Partij en de Fractie Demokrat hebben intussen in begin sel haar goedkeuring gehecht aan die resultaten. Volgens regeringskringen zou de terugroeping van de delegatie in Ge nève misschien worden uitgesteld, nu de partijen, die zich verzetten tegen de besprekingen, toch hun ministers zullen terugtrekken uit het kabinet. Zij zeiden, dat zelfs zonder steun van de Nahdatul Ulama en de P.S.I.l. de regering kan rekenen op een meer derheid in het voorlopige parlement. Zij waren het er echter over eens, dat het gevaar van een kabinetscrisis toe neemt. IN DE haven van Amsterdam wer- den gisteren drie kisten gelost Er hadden kostbare pythonvellen in moeten zitten, maar men vond slechts oude Amerikaanse tijd schriften. Waarschijnlijk zijn de kisten in Singapore, tijdens het overladen, even opengemaakt. Saboteurs hebben gisteren een dieseltrein bij Gifhorn tot ont sporing gebracht. Een passagier werd gewond. In de nacht zijn spoorstaven losge maakt. Dit is het achttiende geval van deze aard, dat zich de laatste paar maanden in het gebied Brunswijk Gifhorn Salzgitter heeft voorge daan. Tot dusver is nog geen enkel geval opgehelderd. Aanvankelijk ver onderstelde men, dat de sabotage door een krankzinnige gepleegd is. Het ver moeden, dat politieke beweegredenen in het spel zijn, wint thans meer veld. De vorige sabotagegevallen zijn tij dig ontdekt. De Westduitse spoorwe gen hebben eind vorig jaar een belo ning van 3.000 mark uitgeloofd voor inlichtingen, die tot arrestatie van de dader (s) leiden. In Canada: Een moeder en haar zes kinderen, van één lot 17 jaar oud, zyn woens dag om het leven gekomen door een brand in hun huis, ongeveer tien km ten noorden van Marmora in oost- Ontario (Canada). De vader heeft ernstige brandwonden opgelopen. In de afgelopen maand zijn in oost- Ontario zeventien mensen om het le ven gekomen door branden. Sedert 1 november hebben in Canada 181 per sonen het leven gelaten door dezelfde Oorzaak. 29 Kinderen- zijn sedert no vember in oost-Ontario door brand overleden. Er zal eén onderzoek naar de bran den worden ingesteld. De 10.584 ton metende Amerikaan se tankboot „Salem Maritime" is dinsdagavond door een ontploffing vernield. Hij lag in de rivier de Calcasieu bij Lake Charles in de Ame rikaanse staat Louisiana. Twee dok ken geraakten in brand. Zeker 16 van de 41 bemanningsle den zijn in veiligheid. Over het lot van de andere 25 is nog niets bekend, evenmin over de oorzaak van het on geluk. Een groep journalisten, die een reis door Assam maakt, heeft uit een dorp dicht bij de Chinees-Indische grens het bericht gezonden, dat inheemse jagers op een met sneeuw bedekte bergtop een „verschrikkelijke sneeuw man" hebben geschoten. Hij was ,,1.80 meter lang, geheel onbehaard en blank als sneeuw." Het was gebeurd in het uiterste noordoosten van Assam. Het comité van actie ex-K.P.N. is nu inderdaad overgegaan tot oprich ting van een nieuwe politieke partij. Zij zal de naam dragen van „Natio nale Unie (op algemeen Christelijke grondslag)". Tot deze laatste toevoe ging, zo wordt gezegd, werd besloten teneinde met zoveel woorden te doen blijken dat de partij open staat voor allen, die het uitdragen van de Chris telijke gedachte in de praktijk van het maatschappelijke en politieke leven willen nastreven, dus zowel katholie ken als niet-katholieken. Een voorlopig bestuur werd be noemd, waarvan de functie van voor zitter, vice-voorzitter en secretaris penningmeester zal worden aangeno men door resp. de heren Ir. R. C. A. F. J. van Lissa Nessel, G. H. Mulder en Dr. J. M. E. M. A. Zonneberg. Het voorlopige bestuur, zo wordt gezegd, stelt zich als eerste taak de organisatie van de partij in zodanige mate te verwezenlijken, dat mede hierdoor suksesvolle deelneming aan de Kamerverkiezingen zal kunnen worden bereikt. Agenten van de Amerikaanse Fe- welijke documenten bij zich, waarin derale Opsporingsdienst stellen op het een overzicht werd gegeven van het De grote politieke partijen en vak bonden van Frankrijk, Westduitsland, Italië en de Beneluxlanden hebben gisteren eenstemmig besloten, bij hun regeringen aan te dringen op de vor ming van een Europese Gemeenschap voor Atoomenergie met supranationa le bevoegdheden. Dit is het resultaat van een conferentie die, zoals gemeld, het comité van actie voor de Verenig de Staten van Europa, op initiatief van Jean Monnet, in Parijs heeft ge houden. Om het zuiver vreedzame karakter van de werkzaamheden op atoomge bied en de veiligheid van arbeiders en bevolking te garanderen, wordt een controlesysteem nodig geacht. De commissie zou bijvoorbeeld het uit sluitende eigendomsrecht verkrijgen van alle atoombrandstof. Verder moet zij aan de bouw van alle atoomcentra les haar goedkeuring geven. De parlementaire controle op het werk van de commissie zal berusten bij het parlement van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap. Het aan. tal leden van het kolen- en staalparle ment zal daartoe moeten worden uit gebreid. Niet-deelnemende landen zul len door middel van speciale overeen komsten toch van het werk der atoom gemeenschap kunnen profiteren. Men hoopt dat de zes parlementen de gemeenschappelijke verklaring nog voor het zomerreces zullen hebben aanvaard. Het comité van actie komt op 5 april weer bijeen om te bezien welke vorderingen er gemaakt zijn. Wellicht zal in ons land de Tweede Kamer zich al spoedig na 1 februari met de plannen kunnen bezighouden ogenblik een onderzoek in naar de moord op een radarspecialist, die naar wordt gezegd bij zijn dood documen ten bij zich droeg die handelden over de verdediging van de Amerikaanse oostkust. Het lijk van de vermoorde, de 31- jarige Robert Himmler, werd zater dagavond op een begraafplaats in Boston aangetroffen en dinsdagmor gen geidentificeerd. Hij had twee kogelwonden aan het hoofd. Himmler werkte bij de „Bendik En gineering Company'' in Baltimore, een van de grote fabrikanten van radar en installaties voor geleide projec tielen voor de verdediging van de Amerikaanse oostkust. Volgens de politie had het slachtof fer ten tijde van de moord vertrou- Twee Duitse viskotters worden tus sen Helgoland en Norderney vermist. Het stuurhuis van een der schepen en verscheidene wrakstukken zijn op het eiland Wangerooge aangespoeld. Men neemt aan dat de bemanningen van de twee schepen, in totaal twaalf koppen, zjjn omgekomen. De vice-president van de „United States Lines" heeft meegedeeld, dat over twee en een half jaar een passa giersschip met atoomvoortstuwing in dienst zal worden gesteld. Het schip zal 2.000 personen kunnen vervoeren en in geval van nood snel kunnen worden verbouwd tot troepentransport schip, met een capaciteit van 14.000 militairen met uitrusting. IN HET Oostduitse parlement is gis teren een wetsontwerp ingediend voor de oprichting van een „Volksleger" en de instelling van een ministerie van Defensie. JACQUES DUCLOS, de leider van de Franse communisten, heeft op een massa-bijeenkomst van partijleden de HMKard aan Plerre Poujade. kolonialist". hem "een fascist en (elle biiNefn IerotKAlv^SE imP°rteur heeft briek a Ne(,erlandse rijwielfa- XCrin,e" tesamen werd J Weersverwachting tot vanavond- 5 J Sneeuw, of hagelbuien. Matige, af en toe krachtige westelijke wind. Over het alge- 5 meen iets lagere temperaturen dan gisteren. J Vandaag: zon onder 17.05 uur J maan op 10.37 uur. Morgen: zon op 8.40 uur, maan t t onder 0.41 uur. Het is zondag 22 januari groot feest aan de Havendijk 1 te Oudenbosch, want de drieling de Kroon is dan jarig. Natuur lijk moesten de kinderen ter ge legenheid van dit heugelijk feit voor onze fotograaf poseren. Het duurde wel even voordat de kleintjes „gezeten wereld burgers" waren, maar toen de fotograaf ze eenmaal zo ver had was het verder maar „kinder spel". „Wat gaat er nou komen?", vroeg Lisette (geheel links). „Ik moet toch eens even goed kij ken". ..Ze kunnen me nog veel meer vertellen over dat vogeltje" dacht Henk (midden). „Laat hei beestje maar komen", schijnt José te willen zeggen. (foto Jan Sturm) defensieplan voor de Amerikaanse oostkust en het radarnetwerk. Vertegenwoordigers van de maat schappij zeiden echter dat Himmler geen geheime documenten bij zich had. Aangenomen wordt dat Himmler aan het stuur van zijn auto zat toen hij werd gedood. De politie is van mening dat hij tussen New York en Boston een meerijder heeft opgepikt. Het onderzoek duurt voort. In diplomatieke kringen te Was hington wordt verklaard, dat de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, voorne mens is Indonesië, India en Birma te bezoeken na de conferentie van de landen van het verdrag voor zuid- oost-Azië in Karatsji, van zes tot acht maart. Een woordvoerder van de Indone sische ambassade verklaarde, dat dit thans min of meer definitief is en dat Dulles volgens het voorlopige programma op 13 maart in Indonesië zal aankomen. Dulles zou India en Birma bezoeken, voor aankomst in Djakarta. Staande voor een „woud" van mi crofoons, maakt premier Nasser van Egypte, tijdens een massale verga dering in Cairo, de nieuwe consti tutie bekend. Men verwacht, dat Nasser en zijn medewerkenden bij de algemene verkiezingen wel her kozen zullen worden om hoge func ties in het landsbestuur te bezet ten. In Vaticaanse kringen hoopt men nog dit jaar de installaties voor de nieuwe radiozenders gereed te hebben. De gebouwen en zenders van de Va ticaanse radio worden gebouwd bij Santa Maria di Galeria, 18 km ten noorden van Rome, en bij Gastel Ro mano, 17 km ten zuiden van de Eeuwi ge Stad. De kortegolfzender van 100 kw, die de Nederlandse katholieken tij dens het H. Jaar aan de Paus hebben geschonken, zal geplaatst worden in de zendgebouwen bij Santa Maria di Ga leria. Deskundigen van Philips zijn reeds naar Rome vertrokken. De ver binding met het Vaticaan wordt in stand gehouden via hoogft equente ra- aiobruggen. De mogelijkheid bestaat, dat west- Duitsland weer luchtschepen gaat bouwen. Ir. Albert Simon, een gewe zen bedrijfsleider van de Zeppelin- werf in Friedrichshafen, heeft een flexibel luchtschip ontwikkeld, dat veel lijkt op de vroegere zeppelin. Het kan in intercontinentaal verkeer 432 personen vervoeren. Een model van dit luchtschip zal binnenkort proefvliegen. Vooral de Westduitse scheepvaart maatschappijen stellen belang in de plannen van Ir. Simon. Het luchtschip, dat een snelheid van 300 km. per uur zal kunnen halen, zou met onbrandbaar helium worden gevuld. T-r bescherming tegen weers invloeden zal het een elastische meta len mantel hebben. Prins Bernhard heeft dinsdag een groot deel van de dag doorgebracht in de Lockheed-vliegtuigfabrieken, waar hij o.m. de F 104 bezichtigde, de nieu we Amerikaanse straaljager, die, naar verwacht wordt, twee maai de snel heid van het geluid zou kunnen halen. Ook bezichtigde de prins een voor de K.L.M. bestemde super-Constella- tion, die bijna klaar is voor afleve ring. Vandaag zal prins Bernhard het jaarlijkse internationale concert bij wonen van het Philharmonisch Orkest van Los Angeles, dat ditmaal gediri geerd wordt door Eduard van Bei- num. In liet leger: De minister van Oorlog heeft be paald, dat aan chauffeurs en motor rijders, die hun motorvoertuig op uit muntende wijze besturen en onder houden, alsmede de hun opgedragen rijdiensten zeer goed verrichten, het recht kan worden toegekend een on derscheidingsteken te dragen. Dit onderscheidingsteken voor vaar dig rijden en plichtsbetrachting is als draagspel uitgevoerd. Het onderschei dingsteken is vervaardigd van zilver kleurig metaal en bestaat uit een au tostuurwiel, met een lauwertak daar door gevlochten. Het geheel is omge ven door een gestyleerde koppelriem met gesp en gedekt door een Ko ninklijke Kroon. Een mijnheer in Apeldoorn, die zich goed en wel ter ruste had begeven, hoorde ineens gestommel aan de achterdeur van zijn huis. Hij vond dat niet prettig. Als je eenmaal besloten hebt, je nachtrust te gaan genieten, verlang je naar stilte en niet naar la waai. Niettemin liet de heer in kwestie het gestommel even over zich heengaan. Misschien, dacht hij, houdt het wel op Maar het hield niet op. Integendeel. Op een gegeven moment rumoerde de deur zo hevig, dat het leek alsof ze uit de scharnieren zou vliegien. De Apeldoorner zijn bed uit natuurlijk. En op zijn pantoffels naar be neden. Hij dacht: „Nou doe ik de deur open en dan krijgt die vent me toch een dreun Want zeg nu zelf, je maakt je kwaad op zo'n moment. Met een snelle beweging ging de grendel opzij. De deur zwaaide open. Een kanjer van een heer zette zijn voorpoot op de drempel. Een Hima- layabeer, zoals je die op koene tochten in de buurt van de Mount Everest kunt ontmoeten. De deur ging nog vlugger dicht dan zij was opengedaan. En de Apel doorner, geenszins gekalmeerd overigens, belde het dierenpark maar eens op. Daar waren ze inderdaad een beer kwijt. Een uur later zat de avonturier weer in zijn hok

de Stem | 1956 | | pagina 1