Dc d ouaniers herkenden twee smokkelaars te Aardenburg i. iJ lül'J In 1955 bijna halve ton geofferd voor Rode Kruis RIIEUMIN ZELDZAAM JUBILEUM: 50 JAAR PLATTELANDSHUISHOUDSTER Vo< Chefarine 4 KLOOSTERBALSEli De Zeeuwse visserij in oktober BIJ CEBR. JOBSE TE BOUDEWIJNSKERKE Brol van Een kleine eenvoudige karavaan VA LD A lulff- DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 18 JANUARI 1936 Over twee mannen in de misteen koefot/tu en een stokje Kommiezen grepen niet in Huidgenezing De oesterverzending tot 31 december 4 krachtige middelen tegen griep in 1 tablet K. I.-VERENIGING W. Z. VLAANDEREN Causerie van ir Harmsen ÏPIFPPIIH stijve1, LIKDOORNS W5™olÏE Sociale zorg te Vlissingen in 1955 Ze is nog altijd veel-omvattend Weer boven het miljoen Walcheren VLISSINGEN Zuid-Beveland GOES De gemeente in cijfers Opening wijkgebouw St.-Philipsland en Oostburg uitblinkers PIJN WEG Mej. B. Flipse baktemelktekarnde; was de vrouw op de boerderij ZEEUWSCH- VLAANDEREN AXEL HULST C. SCHAUWAERT JUBILEERDE OOSTBURG Ghesellen weer op bezoek AGENDA Heden Morgen Slee) Neus Ben „groo Bergdo aardbev: Kind dooi e ?5 (Advertentie) gezichten van herkend. de beide smokkelaars GEEN TWIJFEL MOGELIJK De koe behoort nog steeds tot die media,, die de doorgewinterde smokkelaar kunnen brengen tot een extatische vreugde, die hen kun nen aanzetten tqi het met veel animo uitvoeren van hun laakbare han delingen. De smokkelaar zal op zijn tijd wel zo zijn arbeidsvreugde kennen en een schoon maar niet te luid vers aanheffen na het slagen van het over de grens leiden van allerlei melkgevend gedierte en het om de tuin leiden van allerlei geüniformeerde ambtenaren, die er slechts op uit zijn, hun arbeidsvreugde te beknotten. Van die ware arbeids vreugde lekt uiteraard nooit iets uit het zijn slechts de mislukte tochten, die aan de openbaarheid worden prijsgegeven. Men kan dit betreuren, mede omdat dit de werkzaamheden van de opsporings ambtenaren aanzienlijk zou vereenvoudigen. Dit is niet het geval en het geven van een gaaf smokkclovcrzicht is vrijwel onmogelijk. De pen kent hier zo haar begrenzingen. Zonder dus pretenties te koesteren ten opzichte van een zekere volledigheid in de reportage van de handelingen van allerlei lieden, die bij nacht en ontij bepakt en bekocd de grens passeren, kunnen wij toch zo nu en dan van enkele incidentele gevallen een summier overzicht geven. vent! daar zat een koe. Achter de koe liep- weer een man, hoewel deze zonder touw. Deze had zo'n stokske in de hand, waarmee hij de koe van die kleine prikjes in de dikkere ge deelten gaf. Weshalve men het zal kunnen be grijpen: er zat vaart in deze een voudige karavaan. Koe en mannen waren op Bels voordat de kommiezen, die slechts op een tiental meters af stand zaten, konden ingrijpen. Dc grensbewakers hoopten op een her nieuwd transport in dezelfde geest dc smokkelaars moesten toch wel in zien, dat dit lekker liep zo. Om vol ledig te zijn: dc kommiczen hebben er voor niets gezeten. Maar dit had den zij voor: twee hunner hadden de Zo ook thans. Het was mistig, de 13e oktober j.l. in de contrijen rond Aardenburg. Het zicht bedroeg slechts dertig meter en de kommiezen, op de loer zittend bij een verdachte" plaats, zagen plots een man met een eind touw in de hand „langsscheu- ren". En aan dat touw originele (Advertentie) Huidzuiverheid - Huidgerondheid Houdt de winter uit handen en voeten. In totaal werden 13.316.024 oesters geëxporteerd. Hiervan nam België 12.436.28S stuks af. De overige lan den 879.736 stuks. Naar Nederland werden bovendien 944.776 oesters ver zonden. Door de kwekers werden 2.793.729 oesters aan de exporteurs geleverd, terwijl de Stichting-Aan koop-Oesters 1.070.000 oesters aan kocht. Meerdere aankopen door het Fonds zullen niet meer plaats vin den. Als gevolg hiervan zijn de wal- prijzen tot op de helft gedaald. De opgelegde verordening heeft voor de kwekers absoluut geen voordeel ge bracht. Voor de meesten dreigen de bedrijfsuitkomsten nog slechter te worden dan vorig jaar. (Advertentie) Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en....doen wonderent CMarin* „4" beval 4 wereldberoemd* geneesmiddelen, die tezamen nèg krach tiger werken. Bovendien zorgt één van d* middelen, dat ook de zwakst* maag (ti*i van streak raakt. Chelarine „4" is dan ook het middel bij uitstek tegen pijaon en griep. 4 BEROEMDE GENEESMIDDEL EN IN EÉN TABLET (SGirmiNEN EN GRIEP ZO TABLETTEN as el De K.I.-vereniging West-Zeeuws- Vlaandercn houdt maandag 23 janua ri a.s. in hotel ,,De Eenhoorn" te Oostburg haar algemene 'ledenverga dering. Tijdens deze bijeenkomst zal ir. W.L. Harmsen spreken over „Tien jaren k.i. in Nederland", waarna dr. G. Wagenaar over de resultaten van de k.i. in Zeeland zal spreken. Blij kens de rekening van uitgaven en in komsten en de balans over het afge lopen boekjaar is er in die periode een verlicssaldo van f 242.31. (Advertentie) w spieren moet U a. driemaal daags krachtig later» wrijven met Kloosterbalsem, d ie diep in de weefsels doordringt.' Ook bij rheumatiek en ischias:' En zo stond deze laatste groep compleet dinsdag voor de eco nomische politierechter te Middel burg, mr. P. van Empel, steeds maar te zeggen, dat zij van niets wist. „Hoe zit dat?" vroeg de econ. po litierechter aan de landbouwer B. C. C. uit Aardenburg en zijn be- roepsgenoot C. P. V. uit St. Laureins (België) maar zïj schudden slechts ten teken dat zij niets van dit alles afwisten, „Er is geen twijfel mogelijk" zeiden de getuigende douane-beambten. De officier mr. Ph. M. Schcnkenberg van Mierop achtte het bewijs gele verd en eiste tegen beiden twee we ken gevangenisstraf. De verdediger mr. H. A. R. dc Mul uit Oostburg vond het maar vreemd, dat de douaniers, op enkele meters afstand zittende, niet direct hebben ingegrepen. Hij vroeg een voorwaar delijke veroordeling. De economische politierechter wil ligde deze wens in door over beiden te vonnissen: 1 maand voorw. met 2 j. proeftijd benevens een boete van f 150,subs. 1 maand hecht. (Advertentie) Weg met onhandige likdoornringen en gevaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel •n al. Bevat gezuiverde wonderolie. Jodium en het pijnstillende benzocaïne. Een flesje NOXACORN Antiseptisch Likdoommiddel vu t 1-25 bespaart U ▼eel ellende. fcB» Op de jaarrede van de burgemees ter van Vlissingen ontvingen wij nog een supplement, dat voor een be- lapgrijk deel gewijd is aan de sociale zorg in die gemeente. He', aantal per sonen dat gedurende 1955 voor ge hele of gedeeltelijke rekening der ge meente in ziekenhuizen werd ver pleegd, was 33; dc kosten beliepen 20.000. Vorige jaren waren de cy- fers resp. 60 cn 27.000. KIEZEN EN GEMOEDS BEZWAREN De dienst voor de schooltandverzor- ging werd met sukses voortgezet. Van de 3084 kinderen waren er 412 wier ouders bezwaren hadden. Van 374 kinderen waren de ouders niet bij een ziekenfonds verzekerd en wer den de kosten der verzorging door de ouders betaald. Vergeleken met an dere delen des lands was de toestand van de gebitten niet ongunstig te noemen. Ingevolge de door de minister van Sociale Zaken vastgestelde bepalin gen werd in 1955 uitgekeerd een sociale voorziening werklozen, hulp verlening aan gedemobiliseerde mili tairen, economische hulpverlening aan kleine zelfstandigen en beeldende kunstenaars een bedrag van ongeveer 51.000 tegen 43.000 in 1954. De gemeentelijke sociale werkvoor zieningsregeling voor handarbeiders werd in 1955 voortgezet. Er werden 135 personen krachtens deze regeling tewerkgesteld. Aan lonen werd uitbe taald ongeveer 185.000. Evenals in 1954 werd uitvoering 'gegeven aan de regeling tewerkstelling hoofdarbei ders. Totaal werd aan 13 personen 28.000 uitbetaald. Het rijk draagt, zowel voor de hand- als voor de hoofdarbeiders, al naar gelang het werk. 95% of 90% bij in lonen en sociale lasten. Door Maatschappelijke zorg werden 203 gezinnen en alleenstaanden onder steund, tegen 226 in 1954. Op 31 de cember 1955 kwamen nog 156 gezin nen en alleenstaanden voor onder stand in aanmerking. Het aan on derstand uitgekeerde bedrag, inclu sief een kerstgave in geld en een extra uitkering tijdens de bevrijdings feesten. beliep ongeveer 120.000 te gen 123.000 in 1954. Door belang hebbenden werd terugbetaald onge veer 15.000, zodat de netto-kosten over 1955 105.000 bedroegen (vorig jaar 113.000). INRICHTINGEN In diverse inrichtingen werden 57 volwassenen cn 30 kinderen ver pleegd, waarvan 42 volwassenen en 5 kinderen in tehuizen van de stich ting Verpleeg- en Rusthuizen Wal cheren". De netto-kosten hiervan be droegen ongeveer 58.000. Aan brand- stoffenbijslag werd aan niet-onder- steunden uitgekeerd 37.000. In samenwerking met verschillende verenigingen werden 52 kinderen naar buiten gezonden tegen 42 in 1954. Hierin zijn begrepen 20 kinderen die in ,,Westhove" werden opgeno men. De kosten van bijbetaling van het verschil tussen de oude en nieuwe ziekenfondspremie bedroegen voor 1955 ƒ2.000. Aan ziekenfondspremie Volgens de pas uitgekomen statis tiek blijkt, dat de opbrengst der visserij Zeeuwse stromen in oktober 1955 was 1.178.823 tegen 980.012 in oktober 1954. Garnalen en mos selen gaven tot dit mooie resultaat een goede stoot. Er werden aangevoerd 320.000 kg garnalen tegen 231.000, terwijl die cijfers een jaar eerder resp. 110.000 kg en 117.000 waren. De mosselen brachten '240.000 op 189.000) en de oesters 624.000 605.000). De oestervisserij werd door 31 vaartuigen onregelmatig uitgeoefend. De vraag naar consumptieoesters nam toe. De totale verzending be droeg 2.941.072 stuks, tegen 2.746.357 stuks in oktober 1954. De handel en export waren bevredigend evenals de kwaliteit en de groei. Op de per celen In de Oosterschelde o.d. waren nog enige kwekers bezig deze per celen schoon te vissen en te zuive ren van vuil en slippers. Het prach tige herfstweer was een voorname factor voor het vlotte verloop der werkzaamheden in de pannencultuur, waardoor bereids veel pannen naar hun winterkwartieren konden worden gebracht. De aanslag van oesterbrocd op de pannen was op alle percelen zeer goed; men telde 100 tot 200 broodjes op één pan. In de Zand- kreek, Hammen en Oosterschelde w. d. en Grevelingen (Oude Tongsche Bank) werd ook op consumptieoes ters gevist. MOSSELEN Door 52 vaartuigen werd de mos selvisserij onregelmatig uitgeoefend. Uit alle districten werden in oktober nog orders uitgevoerd van 100 tot 200 ton met een visgewicht van 20 tot 28%. De consumptiemosselen wer den in alle districten al schaarser. De Zeeuwse vissers hebben in okto ber vrijwel allen weer twee weken op het Friese Wad gevist, aangezien zij op 11, 12, 25 en 26 oktober op de vrije gronden aldaar mosselzaad mochten vissen om hun percelen op het Friese Wad daarmedi te bezaai en. Voorts brachten zij allen een vracht consumpticmosselen van hun percelen mede, die te Yerscke werd gelost. Er was een groot tekort aan consumptiemosselen. ten behoeve van niet-gesteunden werd ongeveer 3.000 betaald. Gedurende 1955 werd ten laste van het ministerie van Maatschappelijk Werk aan 35 oorlogsslachtoffers, 23 Indisch gerepatrieerden en 6 water rampslachtoffers uitkeringen voor le vensonderhoud etc. verstrekt tot een totaalbedrag van ongeveer 104.000. Per 31 december 1955 waren nog 32 oorlogsslachtoffers, 24 Indisch ge- repatrieerden en 1 rampslachtoffer (évacué) in deze verzorging opgeno men. Door de gemeentelijke Volkskre- dictbank werd aan 427 aanvragers een krediet toegekend tot een totaal bedrag van 125.855 tegen 127.963 in 1954, dat is gemiddeld ongeveer 299 per krediet, tegen 272 het vo rige jaar. In goede samenwerking met de Kon. Mij. „De Schelde" werd met de gezinsverzorging voortgegaan. Er waren 4 gezinsverzorgsters werk zaam, benevens enkele tijdelijke krachten. Evenals verleden jaar wer den er gemiddeld 30 gezinnen per week geholpen. In totaal werd aan 106 gezinnen hulp verleend. BIJ HOEST EN KEEÜFMjN PASTILLES' ONTSMETTEND- VERZACHTEND decemiber 1954. Het totaal aantal in het gasverzorgingsgebied geplaatste gasmeters was op 31 december 1955: 10376 tegen 10172 op 31 december 1954 Er staan nog 300 gaslantaarns in de stad. Het aantal aangeslotenen op het P. Z E. M.-net is thans 14.600 tegen 14.200 eind 1954 In de loop van het jaar bereikte het aantal zich hier gevestigd hebbende vreemdelingen bijna 1000 zielen, doch in de laatste maanden liep dit weer belangrijk terug, zodat momenteel nog 783 vreemdelingen in de vreem delingenregisters staan ingeschreven. In het afgelopen jaar is de brand weer 52 maal uitgerukt. Met de am bulance-auto werden 880 patiënten vervoerd De sterkte van het corps bedraagt 10 man vaste kern, aange vuld met 22 vrijwilligers. Voor andere diensten werden verschillende werk zaamheden verricht. Het aantal abonnementen op de wa terleiding steeg in 1955 van 8265 tot 84)4. Het aantal in Vlissingen in gebruik zijnde gasmeters bedroeg op 31 de cember 1955; 6868 tegen 6730 op 31 CONCERT „HOSANNA" Ter gelegenheid van de verjaardag van prinses Margriet, zal „Hosanna" morgen een concert geven voor de patiënten en het personeel van het ziekenhuis „St. Joanna". „IN 'T WITTE PAARD". De Goese operette-vereniging heeft de bekende operette „In 't witte paard" in studie genomen. De uitvoe ringen hebben plaats op 7 en 14 april a.s. Wolf aartsdijk Het met gelden van „Chaine du bonheur" in Friesland gebouwde wijkgebouw is zo goed als gereed ge komen. Het zal worden geopend door de burgemeester op zaterdag 28 ja miari a.s. In het zo juist verschenen drie-maandelijks verslag der afdeling Zeeland van het Rode Kruis lazen we o.m. dat de jaarlijkse inzameling vorig jaar f 48.800 heeft opgebracht of bijna 73 procent van het streefbedrag; in 1954 was dit resp. f 52.542 en 74 procent. Voor 1955 nas het streefbedrag gesteld op f 67.190, terwijl in 1954 nog f 72.280 was. (Advertentie) De afdelingen welke meer dan honderd procent van 't streefbedrag binnenhaalden, waren Kapelle-Biezc- linge; St.-Philipsland; Tholen en Westkapelle. Als gemeente, die naar verhouding het hoogste bedrag in zamelde, wordt Oostburg extra ver meld: het kwam tot een geldsom van f 1960,het streefbedrag was f 840! De collecten in de Zeeuwse biosco pen hebben f 1727,opgebracht tegen f 2073,— in 1954. VEERTIG JAAR TROUWE DIENST De afdeling Tholen en Zuid-Beve land-Oost hielden in talrijke tot hun gebied behorende gemeenten propa- ganda-filmavonden. Een hoogte-punt vormde de bijeenkomst te Wcmeldin- ge, waar de Rode Kruis-veteraan, de heer J. Prins afscheid- nam en de bronzen medaille van verdienste kreeg. De heer Prins, die een groot aan tal jaren vice-voorzitter van genoem de afdeling is geweest en contactper soon te Wemeldinge voor zijn bestuur, leidde de inzameling altijd op voor treffelijke wijze terwijl het verwor ven aantal leden in zijn Gemeente hoofdzakelijk zijn werk is geweest. Naast het vele en nuttige werk dat hij ook speciaal ten behoeve van dc Hebt U pijn ?l Loop er dan niet langer mee door! Dat is helemaal niet nodig. Een Rheumientje - van Brocades - en uw pijn is weg! Vraag echter nadruk kelijk Rheumin, als U een betrouw bare, snelle pijnstiller wilt hebben. Er is zoveel verschil, (ook in prijs) en u weet het: en kost maar 65 ct. per buisje van 20 tabletten colonne in zijn vroegere woonplaats Roosendaal verricht heeft, kwam de ze hestor aan een 40-tal jaren waar voor hij zich ten dienste van het Rode Kruis had ingezet. DE BOOTTOCHT IN DIT JAAR Onlangs had bij dokter Huygens te Westkapelle een eerste officieuse be spreking plaats aangaande de Zeeuw se boottocht '56 voor chronische in validen, waaraan deelnamen mevr. Boclkens-Navis uit Hengelo, secreta resse van de Invalidcnraad, mevr. van Heel-van Dissel, de gew. onder commandante, de wnd Kringcommis saris. dc heer mr. M. Tydeman te Westkapelle cn de kringsecretaris. Een vaart werd reeds uitgestippeld terwijl ook de inschepings- en ont schepingshavens in het plan werden opgenomen. Daar een cn ander ter goedkeuring aan de Invalidenraad moet worden voorgelegd en boven dien het vaarplan 1956 voor alle pro vincies eerst in Februari bekend zal zijn. zou het té voorbarig zijn nu reeds de Zeeuwse plannen officieel bekend te makqn, aldus het verslag. ST. PHILIPSLAND STEEDS AAN DE SPITS Onder de vele activiteiten noemt het verslag ook de bloedplasma- avond, die te St.-Philipsland werd gehouden. Wat deze afdeling, naast de behar tiging van vele andere taken, weer gepresteerd heeft grenst aan het on gelooflijke: 194 flessen met bloed gaarde men voor Amsterdam bij el kaar cn dan te bedenken dat St- Philipsland nog géén 600 gezinnen telt. Vergeet voorts niet dat per ul timo April j.1. ook 'n 150-tal perso nen naar Hotel ,,De Druiventros" kwam om vrijwillig hun bloed te ge ven en op 20 Juni '54 ca. 135, waar mede men toen voor het eerst deze taak aanpakte. Ook deze avond was het weer de colonne uit Steenbergen welke de onmisbare assistentie ver leende. Het is wéér St.-Philipsland, welke de pluim op haar hoed gestoken krijgt, omdat de kringsecretaris van nabij ervaren heeft wat daar alle maal door de jeugd en vóór de jeugd (speciaal natuurlijk de „stakkerds") gedaan wordt. De volijverige secre taris dier afdeling, nam de kringse cretaris mee naar school en liet toen zien wat de kinderen voor leuk speel goed weten te maken voor de minder gelukkige jeugd in ons land en daar buiten. Hansieeert I 55 ;?j Oostelijk van de weg ZoutelandeWestkapelle ligt Boude- wijnskerke. Het ligt er wat verscholen, opgenomen in de schoot van het wijde Walcheren. Een blauw bordje „Boudewijnskerk- seweg" aan de ingang van een herverkavelingsweg, is de be zoeker tot wegwijzer. Wc zetten de klok vijftig jaar terug: dc kalender wijst 16 jan. 1906. Een kleine stoet is op weg naar Boudewijnskerke, over moeilijk begaan bare wegen. Twee „grote" broers en een zusje van dertien jaar. Een van de broers draagt een valies. Wat doen die broers? Zij brengen hun zusje weg, die gaat dienen bij de gebr. Jobse, die boeren in Boudewijnskerke. Zij brengen haar tot aan de deur, een korte groet en voor Barbaraatje is een nieuw deel van haar leven begonnen. klein, fris boerinnetje, een elegant wezentje in dc dracht van Walcheren. Mej. Flipse is die dracht nimmer ontrouw geworden. Boven haar bor.te schort, de kleurige beuk en de om slagdoek draagt zij de witte Walchersc kap, die nog witter wordt door de toeren bloedkoralen rond de hals. Wat heeft zij al die vijftig jaar ge daan? Het is een bedrijvige tijd ge weest. Vooral vroeger. Toen werd op de hoeve het brood gebakken, de melk tot boter gekarnd; de kaas was van eigen beesten. Ook thans melkt mej. Flipse nog en schuurt zij de em mers tot blinkens op de schuurstraat. En dan de „normale" huishouding nog. Ledigheid kende en kent zij niet. Maar maandag, toen werd er niet gewerkt, was er feest. Pier", ras echt met de pony vanonder het mar kante petje, scharrelt wat in het achterluiks, op zoek naar de „glaas jes". Dat was dus maandag vijftig jaar geleden. En hoe was het maandag? De. boerderij van de gebr. Jobse staat er nog, een weinig gebogen, wellicht gekromd in de strijd tegen het water, 't Is een oude boederij, waarop reeds vier geslachten Jobse een broodwinning vonden. Maar de luiken zijn frisgroen geschilderd en de pompstraat blinkt; een afgelegen brokje romantiek. En binnen is het feest. De mannen zitten er te zitten in hun zwarte buis en broek; de rook van hun pij pen kringelt tevreden naar de bal ken zoldering. En het middelpunt is Barbaraatje, nu de 63-jarige mej. B. Flipse, die dus deze dag vijftig jaar huishoudster bij de gebr. Jobse is, „Pier" cn „Kricn" (Piet en Krijn), die tevreden zitten te lachen in hur. gemakkelijke stoelen bij dp schouw. Barbaraatje kwam bij hen als een VERENIGINGSGEBOUW IS KLAAR. Naar wij vernemen is het fraaie verenigingsgebouw, waarvoor Dene marken de gelden bijeenbracht, gereed gekomen. Woensdag 25 januari a.s. zal het 's middags om drie uur officieel in gebruik worden genomen. Na Kruiningcn, waar het écn ge meente mee vormt, heeft dus ook Hansweert een mooi en modern inge richt dorpshuis bekomen. Mej. Flipse moest aan velen, die haar kwamen feliciteren, vertellen dat zij 63 jaar geleden te Biggekerke in het geboorteregister werd opgeno men; hoe zij bij haar 45-jarig jubi- leum de bronzen médaille in de orde van Oranje-Nassau mocht ontvangen. De kamer is een bizonder goed passend decor voor dit zeldzame jubi leum. Er hangt een gemoedelijke sfeer. De lobses zitten boven hun gouden knoppen maar wat te knik ken, als haler, zij in gedachten al die dingen van deze vijftig jaar weer voor zich. Zij kijken de kamer in, kijken naar de delftsblauwe tegeljes, naar het kabinet. Zij praten wat over de klederdracht, die aan het verdwijnen is. „Op z'r. burgers gaan?" reageert een Jobse, als een van de vrouwen hierover begint „je zouw kouw' ebbü Mej. Flipse moet weer vertellen. Over die eerst»- tijd, toen men eens in de drie weken een .kuierdag" kreeg. Gekuierd, dat werd cr toen inder daad. want veel openbare vervoer middelen waren cr toen nog niet. Er is heel wat veranderd, ,,'k Strieke noe op élcktrick!" zegt dc jubilaresse vol trots tegen een paar vriendinnen. 't Straalt eenvoudig van de pronte kap af. Op de tafel ligt ook iets plat gestreken. Het is een brief van bur gemeester D. Kodde van Zoutelande. Hij besloot die als volgt; „God sehen- ke U om, met de plichtsbetrachting en het verantwoordelijkheidsgevoel U eigen, anderen tot voorbeeld, de fa milie Jobse nog lang te mogen die nen." Het muziekgelschnp van Zoutelande heeft hier ir. een spontane serenade een dikke muzikale streep onder gezet. Philippine H. MISSIE GESLOTEN. De paters G. Beusenberg en W. Jonckbloct C.s.s.R. hebben de H. Mis sie plechtig gesloten. Op de voorlaatste avond werd er een ontroerende Mariabede gehouden, waarbij kinderen in het priesterkoor een levende rozenkrans vormden. De sluiting ging gepaard met een H. Kruishulde. Sas van Gent CYCLUSVOORSTELLING OLYMPIA In de reeks van cyclusvoorstellin gen draait morgen, donderdag, in het Ölympiatheater de film „Marie Wa- lewska". een M.G.M.-film, gebaseerd op de tragedie in Napoleons leven. In de hoofdrollen Greta Garbo, Char les Boyer en Reginald Owen, beken de namen uit de historie van het wit te doek. Op spectaculaire wijze is dit drama uit het leven van de „Ade laar", die om wille van Marie Wa- lewska ziin keizerrijk verlaat, ver filmd. Het zal om zijn merkwaardig karakter zeker vele bezoekers trek ken. Westdorpe OUDERAVOND VERKENNERS. Door de staf van de verkenners- groep St. Tarcisius alhier is besloten om op 28 januari a.s. een ouderavond te houden. Diverse schetsjes zullen door de verkenners en ook de welpen ten tonele gebracht worden. TONEELUITVOERING. Door de R.K. Toneelgroep Thalia zal in het Gezellenhuis op zondag 22 januari worden opgevoerd het toneel spel „Ivars dochter" door Arie v. d. Lugt. GETUIGEN GEVRAAGD Op tweede Kerstdag j.l. 's middags om kwart over vier. had op de Ruth- dijk een verkeersongeval plaats. Hier bij werden de motorrijder B. uit Winkel en de duopassagier de V. uit Koewacht gewond, terwijl het motor rijwiel werd beschadigd. Op dat tijd stip reden deze personen per motor rijwiel. evenals 3 of 4 wielrijders in de richting Axel. Terwijl de motor rijder deze wielrijders passeerde, tripleerde een personenauto hen. welke eveneens in de richting Axel reed. Doordat deze auto moest uitwijken voor een hem tegemoet komende personenauto, werd de motorrijder gesneden door eerstgenoemde auto. Bij deze manoeuvre is de auto ver moedelijk met het motorrijwiel in aanraking gekomen, waarbij de mo torrijder en de duopassagier met het motorrijwiel zijn komen te vallen. Volgens ooggetuigen is de auto, waaraan het ongeval te wiiten was doorgereden en ongeveer 200 meter verder gestopt. De wielrijders, die eveneens doorgereden zijn, hebben stilgestaan bij de personenauto, waar deze was gestopt. Na verloop van enkele minuten is de auto verder ge reden in de richting Axel, zonder dat dc identiteit daarvan of van de be stuurder is kunnen worden vastge steld. In verband met het voren staande verzoekt de groepscomman dant der rijkspolitie aan dc betref fende wielrijders, in het belang van de gedupeerde motorrijder zich ten spoedigste te willen melden bii de rijkspolitie te Axel of bij de politie van hun woonplaats. De heer C. Schauwaert heeft zijn veertigjarig jubileum in dienst van 's Rijks belastingen gevierd. Zijn su perieuren. de ontvanger en dc inspec teur, kwamen hem hun gelukwensen aanbieden en ook het voltallig perso neel van het kantoor in de Steen straat, waar de jubilaris nu al zoveel jaren werkzaam is. feliciteerde de collega hartelijk. Hierbij werden na tuurlijk de nodige geschenken aange boden. Ook van andere plaatsen kwa men collega's enz. de jubilerende be lastingman gelukwensen en 's avonds is in huiselijke kring het jubileum gezellig verder gevierd. Heikant TONEEL NIEUWS. De r.-k. muziekvereniging Heikant is thans druk bezig met het instude- ren van het drama ,.Het verleden spreekt" en het blijspel ..Amor in de Rode kater". Zij zullen hicrmpdc op 5 en 6 februari voor het voetlicht verschijnen. De regie is in handen van ..Meester" van Hooye. Decors, A. Hermans. Stoppeldijk GOUDEN BRUILOFT Onder grote belangstelling vierde het echtpaar A. Peersman-Bogaert, wonende aan de Sasdijk, het 50-ja- rig huwelijksfeest. Om half zeven al werd de feestdag aangekondigd door kanongebulder". Om negen uur werd in de parochiekerk een plechtige H. Mis uit dankbaarheid opgedragen. Dc Mis werd gezongen door buurtbewo ners. Op het middaguur brachten schoolkinderen een zanghulde. Hierna volgde een declamatie door Rita van Hove en Martha Hiel. De kinderen ontvingen in dc loop van de middag een tractatie. De receptie werd druk bezocht en o.m. gaven de burgemees ter en de secretaris van Vogelwaar de van hun belangstelling blijk. De voorzitter van het feestcomité, de heer A. Jacobs hield een toespraak cn bood als feestcadeau een radio toestel aan. Met een declamatie door Ria Jacobs cn Angèlc* Verschuercn werd de receptie besloten. Voor de buurtbewoners was het feest nog lang niet ten einde. De feestelijkhe den werden in een gezellige sfeer tot in de kleine uurtjes voortgezet. OPTREDEN HERINI In het verenigingsgebouw trad de goochelaar, telepaat cn hypnotiseur ..Herini" op. Het was voor de orga niserende voetbalvereniging wel erg jammer, dat voor dit optreden zo wei nig belangstelling bestond. Herini bood een zeer interessant, amusant cn beschaafd programma, dat dc aan wezigen van begin tot eind wist te boeien. Ossenisse GESLAAGD. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het eerste deel van het doctoraal examen tandheelkunde de heer J.C.A. Ncve. Bosehkapelle TONEEL Op uitnodiging van de voetbalver eniging „Vogelwaarde" gaf de toneel groep Thalia" uit Axel in het Paro chiehuis een voorstelling van het stuk „Ivarsdochter". Dc zaal was goed bezet en de aanwezigen konden genieten van een vlotte vertolking. Koewacht OUDERAVOND In Don Bosco werd een ouderavond gehouden door do K.A.J. en V.K.A.J. Tevens was hierbij de K.A.B. uitge nodigd. De muziek en voordrachten voor deze avond werden verzorgd door de vereniging van St. Jansteen welke een buitengewoon mooi pro gramma ten beste gaven. Op het eind van de avond werd het woord ge voerd door kapelaan van Lierop die sprak over dc Katholieke arbeiders beweging en een woord van dank bracht aan de vereniging van St. Jansteen voor de geslaagde avond. Ook bracht hij dank uit aan de voor zitter der K.A.J. de heer A. Braem, daar deze door zijn huwelijk verplicht is de K.A.J. te verlaten. In de „Katholieke Kring" hebben de St. Joseph's Ghesellen uit Hulst een vlotte opvoering verzorgd van het blijspel „Eindexamen", een gezel lig stuk, dat de toeschouwers herhaal delijk tot grote vrolijkheid bracht. De zaal was niet zo vol als bij het vorige bezoek der Ghesellen, die met de K.V.C.O., opwier uitnodiging zij ook nu weer kwamen, nauwe vriendschapsbanden onderhouden, doch hetzelfde stuk hebben de Hul stenaren reeds in twee plaatsen van West Zeeuwsch-Vla anderen gespeeld, hetgeen ongetwijfeld van invloed is geweest. Na afloop van de opvoering sprak drs. G. Mornout, voorzitter van de K.V.C.O., een dankwoord tot dc Ghe sellen en mej. M. Bogers bood na mens deze vcrr/iiging aan de hoofd rolspeelster mej. Marie-Louise de Bruijn een boeket aan als een wel verdiend huldeblijk aan alle speel sters en spelers. BLIJSPEL SUKSES. Traditiegetrouw kwamen he „St. Josefs Gezellen" uit Hulst dit voor jaar weer naar Oostburg. ditmaal met een blijspel. Op uitnodiging van de katholieke Vereniging voor Cul tuur en Ontspanning, zowel Oude ren- als Jongcrengroeperingen. brach ten zij ..Eindexamen" op 'n vlotte wij- ze, zodat de zaal enige uren van ont spanning heeft kunnen genieten. IJzendijke GESLAAGDE TONEEL UITVOERING De toneelvereniging de Leeuwerik hield haar jaarlijkse uitvoering. Dc avond werd geopend door de geestelijk adviseur, de kapelaan, die tevens een korte uitleg gaf van het stuk. Suuske Perdaems werd zeer goed ten tonele gebracht, cn vooral de verschillende hoogtepunten, welke er in het spel waren, werden goed gespeeld. In de pauze werd er een verloting gehouden. De voorzitter van de vereniging, de heer J.Ch. Cornelis, dankte na afloop de verschillende mensen, die mee geholpen hadden de avond zo te doen slagen. OLIEBOLLENACTIE Op dc markt stond een tent met het opschrift ..Eet oliebollen en steunt het jeugdwerk". Deze was opgericht door dc Gidsen cn Welpen, die een oliebollenactic hielden. Zakken meel werden er in de bak kerij van de heer de Sutter omge toverd tot oliebollen, door de leidsters van beide jeugdverenigingen. Huis- aan-huis kwamen de gidsen en de wel pen cn er werden zeer veel oliebol len verkocht, zodat de actie goed ge slaagd mag heten. Aardenburg FIETSENBERGPLAATS ACHTER GEMEENTEHUIS. Van gemeentewege werd er toe overgegaan voor eigen gebruik ach ter het gemeentehuis een overdekte fietsenbergplaats op te richten. Voor het personeel wordt daardoor in een lang gekoesterde wens voorzien, ter wijl ook de raadsleden, wanneer zij naar de raadsvergaderingen komen en naar andere bijeenkomsten op het gemeentehuis hun karretje vlakbij onderdak kunnen verschaffen, hetgeen vooral bij regenachtig weer een goe de oplossing is. Er zal plaats zijn voor 12 fietsen en ook voor een aan tal bromfietsen. SAS VAN GENT Olympia-theater 8 uur: Het dal der koningen. TEKNEUZEN Luxor-theater 8 uur: La otrada. GOES Grand: Jupiters darling MIDDELBURG Electro: Het duel met d-? duivel. VLISSINGEN Alhambra: Gezworen kameraden. Luxor: Heersers der vallei. Ariënsgebouw 20 uur. Vergadering KAV GENT Kon. Ned. Schouwburg 7.30 uur: Het donker is licht genoeg. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 8 uur: Zwarte viooltjes. SAS VAN GENT Olympia-theater 8 uur: Maria Walewska. AXEL Het Centrum 8 uur: Het grote avontuur. GOES Grand- Bastogne. De Prins: To neeluitvoering O.K. 'HDDKLBURG Electro: Koppensnel lers der Amazone. VLISSINGEN Ariënrgebouw 19.30 uur: Vergadering EHBO. Alhambra: Het do denmasker. Luxor: Heersers der vallei. De konin dag te 't-H ciaal voor d dat de over kom had vincies van Het was e{ acht drie-jai goedgekeurd, den de ee. het keurstan en vier afge ouderen 18 voor vier ja» voor één ja den terwijl arbitrage. O ren twee ze K. waren op De drie dl zijn de bruii d. Ed. van 1 Amstel te Li Voshoeve, c Corrie v. d. lijk Az„ te burg gefokt< Victor v. Ca van fa. D. te Kattcndijl Van de vie hengsten kw lijn: de brui) Crog, d. Nic Kuijpers te mooi typisch van Aarden! Zwartewater, Blondeel te Paul A. van de zwartschii d. Nico van M. A. van W dorpe, eig. Nuenen en vier is een inahoeve van Mill. Van de twee telgen beiden gefok Retrancheme 4 jaar werd bruinschimm en voor 1 ja» van G. J. Ti Brillant van te Made. Verder w goedgekeurd Orient du Pi Gebr. N. C. Gilze en de Nico van 't gefokt door schouwen, A: rel v. Nooit Zeedijk van Werkendam, C. Mol te Z. schimmel Ca van Alstein, man Mz. te Toon en te Nico van Ros f, Do u,YVa. De: J laat de gezwol J' "ontstopt" Uw I VICKS VA IL Sultan Ben heeft verklaai de onafhankel ,,door middel van alle drie de Franjse, d< nationale. Hij zei dat van orde en hangt van d onderhandeling lijkheid voor 1 finiëring van Marokkaanse ,,Het Marok geduldig op d| baseert al ervan. Het v| gedesillusionei Het bergdor mo in zuid-It; conden lang dooreengeschu stonden scheu meeste van d< ten in paniek, slachtoffers. De vermoed berijder van M. Mulder te .J •lag zijn 91e \li der de velen, kwamen aanb zijn 70-jarige quert, die, oir Mulder te bljjv fiets van Usq was gereden, zijn vader te 1 Opa Mulder op, dat hij o Bij het spelt van zijn vade: Finse jongetjt vierjarig broe rige neefje S drie kinderen in de stad Alt Amerikc „in Volgens de ging van moi V.S. wordt de se man steed een van de genoemd „het

de Stem | 1956 | | pagina 2