308 Wordt Zeeuwsch-Vlaanderen land van in krotten wonende, bejaarde bevolking Landbouwgebieden „betaalden" de winst der industriegemeenten Extra militaire woningen voor Rilland-Bath Ook kleinere industrie ontsprong de dans niet ESPANA Schoondijke wil een oogstfeest tot traditie gaan maken Samenwerking van verenigingen Z- VLAANDEREN Alarmerende cijfers nopen tot besinning Unnatuurlll ke aanwas omdat de gang van zaken in de ge Faillissementen Kans op een fraaie dorpskern Aan verwondingen besweken Herman Bruggen naar Sas van Cent Walcheren MIDDELBURG Zuid-Beveland GOES „Bloed en liefde" Bijeenkomst van de K. A.B TERNEUZEN „Het hoogste offer" Raadsvergadering AXEL OOSTBURG Een inwoner teveel AGENDA Heden Morgen Eer Trainin Ned. DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 17 JANUARI 1956 Zeeuwsch-Vlaanderen wankelt thans, wat zijn bevolkingsverloop betreft, aan de rand van de afgrond. Het is gedurende de laatste jaren al gewend aan een zich steeds versnellende „af braak" van het zielental en de winsten van be ter gezegende gemeenten hebben nog altijd voor een, zij het allengs onbeduidender wordende, De cijfers over het afgelopen jaar, welke wij vorige weck publiceerden, hebben allerwegen indruk gemaakt.... geen aangename indruk. Ze zijn dan ook alarmerend. Zelfs voor de gemeenten die ondanks de dramatische te ruggang in tientallen andere nog altijd een behoorlijke bevolkingstoename konden registreren, is het verloop der laatste jaren, in zijn algemeen be zien, verontrustend. Want hoewel hun bevolkingstoename zich voortzette, is er in die toename ook een zo duidelijke vermindering te zien gedurende de laatste vier jaren, dat men tot de slotsom moet komen dat ook daar lang zaam maar zeker naar een groeistop wordt toegestuurd. y-. telijke redding betekenen; gedeeltelijk J meenten waar men wel over een be tekenend bouwvolume kon beschik- Dat een volgende toewijzing van bouwvolume daarin voor twee a drie jaren verandering kan brengen, doet eigenlijk weinig ter zake. Zelfs indien de volgende „ronde" weer op dezelf de (voor het agrarische deel van Zeeuwsch-Vl. en voor dat waar landbouw en kleinere industrie samen het middel van bestaan vormen: zeer onvoordelige) basis wordt toegepast, de gemeenten in het gebied der grote industrie dus voortrekkend, zelfs dan kan men daar niet spreken van een natuurlijk bevolkingsverloop. Want geheel Zeeuwsch-Vlaanderen lijdt aan hetzelfde euvel: de afvloeiing van dat deel der bevolking dat juist de kracht ervan vormt. En of dat nu van de dorpen naar de grotere Zeeuwsch- Vlaamse plaatsen is, of vanuit geheel Zeeuwsch-Vlaanderen naar boven de Wester-Scheide, het verschijnsel blijft in wezen hetzelfde. Voor het platteland, met zijn klei nere en grotere woonkernen, kan een gunstiger en rechtvaardiger verde ling van het bouwvolume een gedeel- Advertentie) ken, thans heeft aangetoond dat Zeeuwsch-Vlaanderen er niet is met gunstiger woningbouwmogelijkheden alléén. Daarnaast is het evenzeer nodig dat het funeste isolement wordt op geheven. Omdat anders de nu hori zontaal geworden bevolkingscurve, die onder deze omstandigheden ab soluut naar omlaag gebogen zal wor den, als schlabloon zal gaan gelden voor de dan ook onvermijdelijke ver vreemding tussen Zeeuwsch-Vlaan-. deren en overig Zeeland en Neder land, een vervreemding op alle ge bieden des levens. GROTE VERLIEZEN Wanneer men nagaat waar de be volkingswinsten en -verliezen gedu rende de afgelopen vier jaren zijn te rechtgekomen, dan stelt men belang wekkende feiten vast. Over 1951 stegen de belangrijkste industriegemeenten met totaal ca. 700 zielen, de agrarische centrumge meenten en het landbouwgebied waar kleinere industrie (vlas en textiel) voorkomt, met aantallen tussen de 50 en 120 zielen. Daarnaast boekten de louter agrarische ingestelde ge bieden een verlies van in totaal ca. 300 mensen. Het jaar 1952 was voor de indus triegemeenten nog zeer gunstig: de bevolkingswinst kwam nog boven de 600 zielen uit. De centra en de land- bouw-industriestreken echter schom melden rond de 80 zielen, terwijl de landbouwgemeenten hun verlies za gen dalen tot meer dan 300. Over 1953 was de winst der indus trieplaatsen aanzienlijk lager: ca. 370, de centra en landbouwindustrie- gebieden bleven praktisch op hetzelf de peil als het jaar daarvoor en de agrarische gemeenten boekten een teruggang van in totaal ca. 240 zie len. Leek dit op een iets ongunstiger verloop te duiden, bepaald verbijste rend was de zaak een jaar daarna, over 1954. De plaatsen der grote in dustrie konden hun toename, ondanks het toen in de praktijk merkbare bouwvolume, niet op peil houden: de vermeerdering bedroeg in totaal 330 zielen. Eén der centra, n.l. Oostburg, kon een aanzienlijke vooruitgang boe ken (ca. 115), maar het andere, Hulst, liep voor het eerst terug, en wel met ca. 40 mensen. Eveneens moest toen het gebied van landbouw en kleine industrie voor de eerste maal zijn tol betalen: daar bereikte men het nulpunt. Bovendien was de teruggang in de toename van het totale Zeeuwsch-Vlaamse zie lental gezorgd. Op 1 januari van het vorig jaar was deze aan was reeds praktisch nihil; ze kwam n.l. neer op nog minder dan 1 promille. Dit jaar is met min der dan een half promille de groeistop bereikt. louter agrarische gemeenten intus sen gestegen tot totaal ca. 350 zielen. En de situatie over het afgelopen jaar is dan als volgt: een winst voor de industrieplaatsen van ca. 300 men sen, één landbouwcentrum (Oost burg) met een belangryke winst van 115, het andere, Hulst, met een ver lies van 15 en eveneens een verlies (ca. 25) voor de gebieden van land bouw en kleine industrie. Tegenover deze winsten een verlies van de land bouwgemeenten van in totaal ca. 330 zielen. Hetgeen de totale Zeeuwsch- Vlaamse bevolkingsvermeerdering tot het onbetekenend cyfer van ca. 40 terugbracht. 3000 TE WEINIG De conclusie uit dit alles? De met grote industrie gezegende plaatsen hebben alle winst opgeslorpt, aan vankelijk alleen de landbouwgebieden „leegzuigend", maar later ook het oostelijk landbouwcentrum Hulst en de daarrond gelegen gebieden waar naast de landbouw de kleinere indus trie de welvaartsbron is, aantastend en in hun groei, in hun redelijke ont wikkeling belemmerend en hen nu zelfs tot bevolkingsteruggang nopend. Daarbij komt nog dat vele, in dit overzicht als louter agrarisch ge meente aangeduide plaatsen, een vaak zeer betekende van oorsprong levensvatbare gemengde industrie be zitten welke door de snelle bevol kingsterugloop aan ernstige gevaren bloot gaat staan. Dit steeds ongunstiger wordend verloop spreekt ook uit de aantallen gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen die een verlies boekten: over 1951 waren dat er 13 en thans reeds 20. Dat aantal zal, als de huidige ont wikkeling aanhoudt, stijgen tot 25. Uit gemiddelden van minder on gunstige jaren blijkt dat een bevol kingswinst van jaarlijks 1% voor Zeeuwsch-Vlaanderen een redelijke mogelijkheid is. Andere, gelijkgeaar- de gebieden, maar dan niet gehandi capt door een isolement als dit ge bied kent, komen tot ongeveer het dubbele. Wil men, naast de toch zeer belangrijke industrie en handel van Zeeuwsch-Vlaanderen, 't sterk agra risch element van de streek zwaar laten wegen, dan moet men toch een jaarlijkse aanwas van 1% een zeker niet onbescheiden vastgesteld mini mum noemen! Welnu, indien men dit minimum gedurende de afgelopen zeven jaren had bereikt, dan zou de bevolking van Zeeuwsch-Vlaanderen op dit ogenblik bijna de 94.000 zielen be reikt hebben. Pas dan zou van „een niet ongezond bevolkingsverloop" sprake zijn geweest. Doch het zielen tal van 1 januari j.l. bleef daar 3000 beneden! KROTTEN BLIJVEN Voorspellen is altijd gevaarlijk. Maar velen in Zeeuwsch-Vlaanderen zijn het er over eens, vooral gezien het feit dat het bouwvolume over de jaren 1954, 1955 en 1956 thans vrij wel overal opgesoupeerd is, dat het nu 'lopende jaar een nog veel ongun stiger beeld zal gaan vormen. Onge twijfeld zal er een vrij aanzienlijke totale vermindering optreden en die zal betaald moeten worden door de agrarische gebieden, ook die waar kleinere industrie voorkomt. De gemeenten die voorheen met grote winsten gingen strijken en het totaalbeeld (op bedriegelijke wijze overigens) bij oppervlakkige beschou wing nog niet zo ongunstig deden schijnen, zullen over 1956 geen onbe tekende winst meer kunnen boeken. Dat verschijnsel kondigde zich trou wens reeds duidelijk aan: Axel kon het thans al niet meer tot een noe menswaardige groei brengen en Terneuzen deed het ook ver beneden zijn stand. Een opmerkelijk verschijnsel is het feit dat juist de gemeenten die tel kens de grootste bevolkingsverliezen hebben, zich „verheugen" in het be zit van het hoogste aantal krotwo ningen. In niet weinig dorpen maakt dit aantal schrik niet! een kwart gedeelte of nog meer van het totale woningbezit uit. Juist in die zelfde gemeenten bedraagt het per centage ouden van dagen (mensen boven de 65 jaar) ca. 12%, dat is an derhalf maal het landelijk gemiddel de. Verwonderlijk is dat niet. De jonge ren trekken gedwongen weg, naar een gemeente waar behalve werk ook een huis is, een huis dat ze in hun eigen woonplaats zelfs na tien jaar op de wachtlijst te staan, niet kunnen bemachtigen. Omdat het bouwvolume en het fantastisch aantal van drie, twee, een of zelfs 2/3 huis per jaar bedraagt. Nog dezer dagen hoorden we van verschillende zijden de verzekering dat zeer velen van degenen die hun geboortedorp verlaten, liever in de eigen vertrouwde omgeving zouden blijven en dan ook, ondanks hun mooie nieuwe huisje in Terneuzen, Axel of waar ook, de burgemeester van hun geboorteplaats komen vra gen toch alsjeblieft op de lijst van woningzoekenden te mogen blijven staan. Dat mag dan. Het verandert toch niets aan de zaak. Het bouwvolume is een druppel op een gloeiende plaat. De landelijke gemeente blijft zitten met zijn honderden krotten, al dan niet onbewoonbaar verklaard. Want wat heeft zo'n bord voor zin? Van af braak komt niets, want afbraak be tekent: een ander huis voor de be woners. Een ander huis is er niet en komt er ook niet, want uit een bouw volume van twee of drie huizen is geen krotopruiming te realiseren. De krotten blijven dus en vermeerderen zich, terwijl elders wijk na wijk nieuwbouw verrijst. Is het een wonder dat het agrarisch land van Zeeuwsch-Vlaanderen het spook der ontvolking meer en meer gaat zien als de kwade geest die een leger van andere fantomen aanvoert? Die van de ontworteling, van de so ciale afbraak, van de vernietiging van vele economische en maatschap pelijke waarden. Want hoe kan een gebied, dat zyn jonge mensen kwijt raakt en een in bouwvallen gehuis veste bevolking van ouden van dagen de zijne mag noemen, hoe kan zo'n gebied van de algemene bloei mee delen? De cijfers bewijzen het: hier ligt een enorm gevaar. Het te keren is geen eenvoudige zaak. die Zeeuwsch-Vlaanderen niet alleen aan kan. Hiervoor heeft het begrip en daadwerkelijke hulp nodig. En het zal dan ook geen organisch levend deel van Nederland kunnen blijven als het niet zeer nauw aan Ne derland wordt verbonden. Want dit gehele probleem der ontvol king is onverbrekelijk verbon den aan het vraagstuk van het isolement, dat in een vaste ver binding zijn oplossing heeft. -A -.'Sv a gentleman's cigür Uitgesproken is het faillissement van de fa. Gebr. Mol, handel in landbouwwerktuigen en smederij, Burg. Lewestraat 22, Lewedorpe, en haar firmanten K. J. Mol Molenweg 16. Lewedorpe. en P. K. Mol, Claras- pad B 50, Heinkenszand. R.C. Mr. J. A. Abbing. Cur. Mr. J. J. van Luyk, Kleine Kade 33, Goes. Voordracht voor gemeente ontvanger te Zierikzee Op de voordracht ter voorziening in de vacature van gemeente-ontvan ger komen voor de heer C. H. Rus- scher te Delft, commies bij het mi nisterie van financiën en de heer M. Wieringa te Winschoten, kassier ten kantore van de gemeente - ontvan ger te Winschoten. kantore van de gemeente - ontvan- HBSHHtflsSHiiBBBHHHSHBHB I ger te Winschoten. Langzamerhand begint ook bij de Schoondijkse verenigingen het besef veld te winnen, dat eendracht macht maakt. Het verenigingsleven te Schoondjjkc kampt reeds geruime tijd met moeilijkheden die beslist niet alle gelegen zijn op financieel ge bied; het doet alle mogelijke moeite om niet terug te vallen op een lager niveau, maar ziet geen kans om zich Krachtiger te ontplooien. Bu. gemees- ter F.A. van Rosevelt heeft het kwij nend bestaan van het verenigingsle ven in zijn gemeente nauwgezet gade geslagen cn is tot de slotsom geko men dat in de eerste plaats onder linge samenwerking een eerste ver eiste zal zijn om uit de impasse te geraken. De vraag is gerezen, wat in deze de reddende factor kan zijn, het stichten van een dorpsgemeenschap of het oprichten van een krachtige vereniging ter bevorderinr van het vreemdelingenverkeer. De beslissing over deze vraag is nog niet gevallen doch de door de burgemeester geor ganiseerde vergaderingen. welke aanvankelijk weinig resultaat beloof den, hebben nu in elk geval dit voorname winstpunt opgeleverd, dat de verenigingen aan elkander de no dige. niet financiële bijstand zullen verlenen. Een eerste stap in de goe de richting. OOGSTFEEST Bovendien is besloten om. te be ginman in 1956, op 20 en 21 juli, een oogstfeest te organiseren. Het ligt in de bedoeling om dit dorpsfeest ieder jaar te doen terugkeren. Zoals b.v. de gemeente Breskens zijr ..visserij- dagen" kent zo zal Schoondijke zijn „oogstdagen" kennen. Getracht zal worden, om door het aantrekken van verschillende goede gezelschappen en het plaatselijk or ganiseren van uiteenlopende attrac ties, het herbouwde Schoondijke op die dagen in het bijzonder aantrek kelijk te maken voor inwoners, om wonenden en last but not least voor vreemdelingen. Doordat één van de oogstdagen op een Belgische feestdag valt, mag wanneer men althans bij onze zuiderburen een intensieve en opvallende propaganda voert, verwacht worden, dat ook zij Schoondijke zullen gaan opnemen in de rij van west Zeeuwsch-Vlaamse plaatsen, waar de vreemdelingen zo gaarne vertoeven. Het ziet er naar uit, dat wahneer de burger'; medewerkt, de moeizame pogingen van burgemeester van Ro sevelt uiteindelijk zullen leiden tot een volledige opheffing van Schoon dijke uit zijn cultureel isolement. Als het eenmaal zover is zal er ook te Schoondijke bij gelegenheid genoten kunnen worden van voor drachtskunst, toneelkunst exposities e.d. Zelfs de vertoning van een en kele goede film. een verlangen van velen, zal dan ook vervuld kunnen worden. Burgemeester Jobse heeft in de raadsvergadering van Rilland-Bath zijn nieuwjaarsrede uitgesproken, waarin hij o.a. herinnerde aan de houw van 20 woningen, tesamen met 2 in Bath. Diverse straten zijn gerio- leerd en bestraat. Een nieuw sport terrein werd in gebruik genomen. Van Staatsbosbeheer was een schrij ven gekomen, dat de gemeente f 70.000 subsidie krijgt in de kosten van be planting. De N.S. had laten weten, dat i.v.m. de elektrifikatie drie onbe waakte overwegen in de gemeente voorzien zullen worden van flikker lichten. De overweg bij het station zal van automatisch sluitende halve bomen worden voorzien met dubbele flikkerlichten en alarmbellen. G.S. hadden laten weten, dat het beroep van de school aan de Zand- baan om gelden beschikbaar te stellen voor gymnastiekschoenen, is afgewe zen. EXTRA CONTINGENT De burgemeester deelde mee, dat aan de gemeente, na een bespreking met de commandant van de vliegbasis Woensdrecht, een extra toewijzing van 100 nieuwe woningen voor het perso neel van de basis is verleend, bene vens tien woningen voor officieren. Deze laatste zullen gebouwd worden rond de Herv. kerk, waardoor een fraaie dorpskern ontstaat. De rest van dit complex zal op het bouwterrein aan de Zandbaan komen. Besloten werd de krotwoning staan de Hoofdweg 46, aan te kopen met de daarbij behorende grond: f 250 voor de woning, f 750 voor afkoop eeuwig durende erfpacht en f 150 voor de grond. Er werd f 50 subsidie verleend aan In liet Algemeen Burger Gasthuis tc Bergen op Zoom is gistermorgen mevrouw Brooymansde Wit uit Oud-Vossemeer, die zaterdag in de namiddag met haar auto tegen een boom reed en daarbij zwaar werd gewond, aan haar verwondingen be zweken. Mevrouw Brooymans was gehuwd en moeder van 7 kinderen. In Oud-Vossemeer is de verslagen heid over dit tragisch verschelden algemeen de stichting 1940-'45 en aan de CJMV werd voor de bibliotheek 5 ct. per boek verleend; f 75 werd bijgedragen aan de opleiding van kleuteronder wijzeressen. De schoonmaakster van de o.l. school en het gymnastieklokaal werd in vaste dienst benoemd. DE RONDVRAAG In de rondvraag kwam o.m. de heer T. Walraven aan het woord en jen van zijn verzoeken gold een snelheids bepaling in de kom der gemeente. De voorzitter deelde mee, dat dit niet mogelijk is. De heer J. Walraven bepleitte in schakeling van de plaatselijke aanne mers bij de komende bestedingen. Hieraan zal aandacht worden ge schonken. De voorzitter deelde tenslotte mee, dat B. en W. op 29 december naar Zaandam geweest zijn om het afscheid mee te maken van weth. Plooyer van openbare werken. Hij heeft destijds namens Zaandam veel voor Rilland- Bath gedaan en daarom werd hem een leeslamp geschonken. In Zeeuwsch - Vlaanderen vooral begint zich Herman Bruggen's faam als toneelspeler en regisseur steeds meer en meer te verbreiden. Begon hij hier en paar jaar geleden met het geven var. regie, en toneelcur sussen, dit leidde weldra tot vaste regisseur van Terneuzen's „Crescen do", gastregie bij de St. Jozefs Ghe- sellen" te Hulst en nu weer een re gie bij „Sempre Avanti" te Sluis kil. Ook zijn opvoeringen beginnen steeds meer bekendheid te krijgen. Eerst met Willem Putmans „Me vrouw Pilatus", „Schipper naast God" in Yzendijke er. nu op uitno diging van de „vereniging voor Bel gen" te Sas van Gent op 28 Januari: „Hoera wij zijn verloofd" van de Oostenrijker Leo Lenz een pittig en welhaast adembenemend blijspel. Vooral in Sas van Gent wonen er nog velen, die de gloriejaren van Staf Bruggens Vlaams Volkstoneel hebben gekend. Na vele jaren zullen deze Staf Bruggen-vereerders hun toneelidool willen herrezen zien jn zijn zoon Herman. GESLAAGD. Voor het praktijk examen Boekhou den Nederlandse Associatie van Praktijkexamens, slaagde de heer J. Gillissen. „De Nardusbloem", de toneelclub van het St. Willibrord-college, heeft voor een stampvolle Schuttershofzaal Godfried Bomans kolderstuk „Bloed en liefde", met zo'n vaart en zoveel verve gespeeld, dat ieder genoot en zich vrolijk liet gaan. De proloog met de vereiste „siddering en be ving" knap gezegd door mej. L. Roose pakte en ook daarna wisten de jeugdige acteurs en actrices de juiste toon te treffen, bij het debi teren van Bomans daverende non sens en spitse geestigheden. Het ge weldige drama, dat zich afspeelt deels te Brussel, deels te Madrid en zo wel op- de planken als in diverse le dikanten, bracht een keur van vor stelijke personen naar voren met een volkomen doorbreking van de chro nologie, De adellijke titels rolden over het toneel met dezelfde vlot heid als dit later de lijken deden. Behalve aan bloed, werd ook aan de liefde rijkelijk geofferd al kwam het dan niet tot huwelijken; dit was be paald jammer want de candidaten: Philips van Bourgondië door A, Bos met talent weer even tot leven ge bracht en zijn schildknaap Boude- wijn, met komische kracht gespeeld door H. Lucas Luijckx, hadden er moeite genoeg voor gedaan! Hun twee beminden Jacóba van Beieren en haar dienstmaagd Amalia van Solms - men moet maar durven - werden alleraardigst uitgebeeld door A. Joosse en N. Hopmans. R. Ha- melijnck gaf een goede, zeer ver grijsde Maximiliaan van Oostenrijk en C. v. Waterschoot een lugubere Iwan de Verschrikkelijke. Een „tien" verdient verder J. Spelier voor zijn tragische Karei „vijf", terwijl A. Westdijk, J. Geijser en B. Paree uit hun heldenrollen haalden, wat er in zat. „De zaal" had sterker zenuwen dan de schrijver dacht, want ze schudde nog van het lachen toen in de aba- toir-scéne, die de laatste was, de twee overlevenden hun glas vergif met 'n rietje dronken. De rollen zaten er bij de jongelui stevig in; opstelling, uitspraak en mimiek waren in orde en de aan kleding voortreffelijk. De regisseur, pater Gerlach Heiburg, heeft eer van zijn werk gehad. Het schoolkoor ..Viva la musica" kleurde niet alleen het drama nog wat rood bij, maar zong voor en na het eerste bedrijf, onder leiding van de heer Heijblok, ook nog énkele liederen. De avond werd geopend door de voorzitter van het schoolbestuur, de heer J. Roose, die een bijzonder woord van welkom sprak tot ir L. Appelman, die wegens drukke werk zaamheden verbonden aan zijn nieu we functie van Zeeuws eultuur-techn. consulent, zjjn functie als secretaris had moeten neerleggen. Dank bracht spreker ook aan de Deken voor de vlotte samenwerking met hem als bisschoppelijk commissaris, in het be lang der school, die een hoger doel heeft dan het verwerken der leer stof alleen. De heer Roose duidde met enkele woorden op de aanstaan de voolledige subsidie en wees in dit verband op de schuld van 'n ton, welke nog op de school rust. Maar zelfs, zo zei hij, al raken wij uit die schuld, dan nog kunnen we nog niet buiten de steun en sympathie van de katholieken op de eilanden. „Stel U open", zo eindigde hij, „voor het wel en wee van onze school, die in zo'n grote behoefte voorziet." Burgemeester ten Kate had graag de avond bijgewoond, maar was ver hinderd. „Bloed en liefde" wordt zondag a.s. in „Britannia" te Vlissingen ge speeld door „De Nardusbloem". EERVOL ONTSLAG. Bij beschikking van de Minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening' van 11 januari 1956 is met ingang van 1 mei 1956 aan de heer J. Eversdijk, leraar in vaste dienst aan de rij'kslandbouwwinter- school alhier, in verband met het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd eervol ontslag als zodanig verleend. 's Heerenhoek BURGEMEESTER HERVAT WERKZAAMHEDEN Burgemeester v. Horsigh, die een jaar met ziekte-verlof is geweest, zal volgende week maandag zijn werk zaamheden hervatten. Lewedorp In de zaal van de heer v. d. Dries hield de K.A.B. een geslaagde bijeen komst. In zijn openingsrede gaf de voor zitter, de heer A. de Kooning, een korte beschouwing over de positie van de landarbeider in vroeger jaren. Met dankbaarheid memoreerde spre ker dat de grove miskenning en onderwaardering thans tot het ver leden behoort. De verbeterde sociale voorzieningen maken het thans moge lijk, dat vrijwel alle landarbeiders in de gelegenheid zijn hun kinderen die opvoeding te geven, die hun qua hun aanleg toekomt. Hij geeft daarna het woord aan de heer Kaam, die dit on derwerp nader uitwerkt in <?en rede met als titel: „Ons dorp verandert". O-p eenvoudige wijze ging spreker diep ir. over de oorzaken van deze verandering en noemde o a. de ont sluiting als gevolg van de aanleg van snelverkeerswegen, mechanisatie in de landbouw, sociale wetgeving, enz. Ook de veranderde verstandhouding tussen werkgever en werknemer, droegen veel tot de verandering bij. Een verandering niet alleen in mate- riëel, doch ook ln geestelijk opzicht. Deze verandering is niet tegen te gaar., aldus spreker Om de gevolgen van deze verandering zo goed mo gelijk op te vangen, deed spreker een dringend beroep op allen te trachten de goede verstandhouding te bewaren en deze via parochieleven en K.A.J. nog te versterken. Hij noemt ir. dit verband nog de cursussen die de centrale leiding van de K.A.B. uit geeft, speciaal voor de jongeren en die een aanloop betekenen voor hun verdere ontwikkeling. Een hartelijk applaus beloonde spreker voor zijn uiteenzetting. Voor het voetlicht trad vervolgens de toneelclub van. de culturele afde ling van de K.A.B. met een één-ak- tertje ,,De dubbelganger' als voor proefje van hetgeen de leden te wachten staan op de feestavond op 3 februari a.s. Een geslaagd nummertje waarom hartelijk werd gelachen. Een openbaring was voorts voor velen, hetgeen naar voren werd ge bracht door het Meisjeszangkoor on der leiding van hun dirigent, de heer Vermeule. De meisjes 17 in getal brachten vier liederen welke onder doodse stilte werden aangehoord. Een warm applau^ beloonde de meis jes en hun dirigent voor hun presta ties. Een gezellig samenzijn besloot deze wel bijzonder geslaagde avond, die o.a. werd bijgewoond door districts bestuurder v. d. Kaam. Yerseke BENOEMING Door het Bedrijfschap voor Visserij producten is als plaatsvervangend lid van de Oester-Advies-Com. benoemd de heer L.H. v.d. Have. voorzitter van de vereniging „de Zeeuwse Oes ter". VERLOTING „MOZART" Aan de gehouden bazar van de muziekvereniging Mozart" was bo vendien een grote verloting verbon den. Hoewel oorspronkelijk het plan bestond om uit te loten op de jaar lijkse uitvoeringen die deze week ge houden worden, is de verloting nu vastgesteld op 28 januari a.s. Bij de ze gelegenheid zal ..Mozart" een mu zikale wandeling door het dorp ma ken. Waarde C. V. D. ZANDE OVERLEDEN Op 51-jarige leeftijd is hier over leden de heer C. v.d. Zande, hoofd der openbare school. De heer Van de Zande werd te Tholen geboren en is ongeveer 26 jaar bij het onder wijs geweest. Vanaf 1940 was hij hoofd der school te Waarde en voor heen onderwijzer te Kloetinge. De heer Van de Zande is tien jaar kerk voogd der Ned.Herv. Gemeente ge weest. secretaris der Oranjevereni ging en secretaris van de Stichting „Ons Dropshuis". Rilland FILMVOORSTELLING In de zaal van café ,,'t Wapen van Rilland" werd een film vertoond, ge titeld ..Judi en het hertejong", door een afgevaardigde van het Prov. Kerkcentrum uit Middelburg. Er was een grote belangstelling. Vicaris C.J. Amesz, opende en sloot de avond. Als eerste optreden in dat winter seizoen bracht de toneelgroep „Cres cendo" ir. het Parochiehuis voor twee uitverkochte zalen A. J. Cronins to neelspel in drie bedrijven „Het hoog ste offer". Cronin, de schepper van „De Citadel" heeft in dit toneelspel dat ook nu weer in de wereld der imedici speelt, enkele karakters, scherp en medoger.loos getekend, daarmee tot uitdrukking willende brengen dat, hoewel deze artsen zich tot taak hebben gesteld het lijden van de evenmens te verlichten, dit ideaal vaak wordt versomberd doordat zij als intellectuele mensen niet in staat blijken te zijn hun slechte eigen schappen te bedwinger- Regisseur Herman Bruggen heeft met de feilloze intuïtie van de ware kunstenaar de bedoelingen van dit stuk uitgediept en zo de spelers ver trouwd gemaakt met de verschillen de karakter. Zijn regie, zijn mise er. scène, de rol die hij de muziek van Chopin heeft toebedacht, gaven een bizondere bekoring aan deze opvoe ringen. Door deze meesterhand geleid, heb ben de leden van de toneelgroep „Crescendo" een gave en verdien stelijke opvoering van dit magnifie ke toneelspel gebracht. De belichting, décors, kleding en grima waren smaakvol en passend, terwijl de toneelaankleding van ..Eigen Haard" er in hoge mate toe bijdroeg die voorname sfeer te scheppen, die dit stuk nodig heeft. Een uiterst dankbaar publiek gaf ondubbelzinnig blijk van zijn waar dering voor deze opvoeringen. Op Woensdag 18 januari om 19.00 uur komt de gemeenteraad voor de eerste maal in het nieuwe jaar, in 'n openbare vergadering bijeen. Op de agenda staan een 10-tal pur.ten w.o. het voorstel tot verkoop van een perceelgrond aan de Mo lendijk, een voorstel tot het verle nen van schadevergoeding aan de pachter van de aangekochte gronden in de ZuidlandpoleT en eveneens een voorstel van B, en W. tot aankoop van gronden in de Zuidlandpolder bij wijze van arbitrage. Dit laatste in verband met de aanleg van de sportvelden en de nieuwe begraaf plaats. Een voorstel van B. en W. tot het verlenen van een voorschot op de vergoeding ex artikel 101 van de Lagere Onderwijswet 1920 en een voorstel tot het aangaan van een geldlening zullen eveneens ter tafel worden gebracht. Traditiegetrouw zal op deze eerste vergadering van de gemeenteraad de burgemeester zijn Nieuwjaarsrede uitspreken waarin ook nu weer de plannen en verlangens van Terneu zens bcstuurderen zullen wond tot uitdrukking gebracht. Oraauic POTVERTEREN Onze duivenmaatschappij De Reis- bode alhier, heeft haar gebruikelijke teerdag gehouden. Van potverteren was eigenlijk geen sprake, want ieder lid was verplicht een klein bedragje bij te dragen in de gemeenschappe lijke maaltijd. In ieder geval: de pret was er ze ker niet minder door en onze dui venmelkers hebben er een aangename dag van gemaakt. TONEELVOORSTELLING Zondag en maandag aanstaande zal onze toneelclub Sint Genesius haar tweede voorstelling geven met het zeer bekende en zeer mooie blij spel in 3 bedrijven van Hans Sturm: „Eindexamen". Dat onze club onder leiding van de regisseur, de heer Koene uit Hulst, met dit stuk zeker sukses zal weten te behalen, daarvan zijn we wel overtuigd, gezien de goede pres taties der laatste jaren. Een extra bus is ingelast om de liefhebbers van de buitenwijken op te halen en thuis te brengen. Breskens DOOR EEN BROMFIETSER AANGEREDEN. H. S., die langs de rijksweg even buiten Breskens liep, werd door de bromfietser J. W„ uit Vlissingen van achteren aangereden. Hij liep hierbij een verwonding op aan het hoofd, zodat hij met een hersenschudding in het ziekenhuis te Oostburg moest worden opgenomen. VAN STELLING GEVALLEN. Zaterdagmorgen is tijdens het ha- ringlossen de 37-jarige C. v. d. L„ aan boord van een vissersvaartuig zodanig gevallen, dat hij met een gebroken enkel ln het ziekenhuis te Oostburg moest worden opgenomen. Het ongeluk gebeurde, doordat de stelling, waarop v. d. L„ zich be vond, door een auto werd aangere den. TONEELVOORSTELLINGEN. De toneelvereniging Thalia gaf twee uitvoeringen in het gemeente lijk ontspar.ningsgebouw. Beide avon den was de zaal uitverkocht. Opge voerd werd het blijspel in drie be drijven „Gespikkeld en getikt". Het mocht bijzonder veel bijval oog sten. Geslaagd Mej. C. Pot alhier, slaagde voor het praktijkdipiuma boekhouden. Westdorpe WERKZAAMHEDEN AAN ELECTRISCH NET Maandag werden in de kom dezer gemeente werkzaamheden verricht aan het electrisch net. Percelen, welke nog op het bovengrondse net waren aan gesloten, werden thans aangesloten op het ondergrondse electrische net. Sluiskil ERELID MIDDENSTANDSVERENIGING Dhr. E. Kalle alhier, werd benoemd tot erelid van de middenstandsver eniging „Animo". Op de vergadering van genoemde vereniging, werd het jaarprogramma besproken waarbij o.a. ter sprake kwam, het houden van een „Bradery" en de jaarlijkse St.-Nico- laas actie. Biervliet AANRIJDING Toen de heer F.H. met zijn auto de Noordstraat vanuit de Singel wil de inrijden, bemerkte hij te laat de van rechts komende auto, bestuurd door de heer J.l. Met een luide knal botsten de twee wagens op elkaar. Gelukkig liep alles af zonder per soonlijke ongelukken, maar de scha de aan de twee nieuwe wagens was niet gering. ONDERSCHEIDING De Kon. Muziekvereniging Harmo nie bracht haar lid W. Moerdijk een serenade t.g.v. zijn 70 ste verjaar dag. Deze krasse muzikant, die reeds meer dan 50 jaar lid is van de Kon. Harmonie, werd door de Burgemees ter gecomplimenteerd en als voor beeld gesteld. Tot zijn groot genoe gen kon hij de jubilaris meedelen, dat het Hare Majesteit de Koningin had behaagd hem om zijn verdien sten te onderscheiden met de ere medaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau in zilver. Onder luid hoerageroep werd hem het onder scheidingsteken opgespeld. GESLAAGDE UITVOERING De bekende accordeonvereniging „Flandria" gaf in de zaal „Willem Beukelsz" een zeer geslaagde uitvoe ring. Een drietal Belgische artisten brachten de nodige stemming in de goed bezette zaal, terwijl ook de ac cordeonvereniging. onder de eminen te leiding van de heer Jasper An- thonisse de zaal een genoeglijke avond bezorgde. Pater v. Gessel niet vakantie De heer van Gessel alhier bericht, dat zijn zoon pater Renado CssR (Reinier v. Gessel), na een verblijf van 24 jaar als missionaris in Brazi lië met een jaar verlof naar ons land zal terugkeren. Pater Renado werd in 1932 te Wit- tem priester gewijd. Vooral te Ove- zande waar hij zijn eerste H. Mis opdroeg en te Lewedorp geniet hij grote bekendheid. Op 11 februari vertrekt de boot van Bclo-Horizonte. De pater hoopt eind februari in Nederland te zijn. Tijdens zijn verblijf zal hij de 80e verjaardag (18 Mei) van zijn vader en zijn 25-jarig priesterfeest kunnen vieren. Het grootste deel van zijn vakantie zal de pater doorbrengen in onze plaats, daar zijn vader verblijf heeft in het Sint Antonius ziekenhuis. Het vermelden van het to taal-overzicht van de loop der bevolking op Zuid-Beveland, zit vast op de gemeente 's H. Arendskerke. Door 'n klein foutje in de beuolkings boek houding moet men een ver schil constateren; er is n.l. één inwoner teveel aanwezig en naarstig probeert men na tuurlijk langs legale weg dit verschil weg te wissen. Laten wc hopen dat „het lek" gevonden wordt. HULS* Bioscoopgebouw 8 uur: Vader tje Langbeen. SAS VAN GENT Olympia-theater 8 uur: Het dal der koningen. TERNEUZEN Luxor-theater 8 uur: La Strada. GOES Grand: Jupiters darling M1DDFlBURG - Electro: Het duel met de duivel. VLISSINGEN Alhambra: Gezworen kameraden. Luxor: Heersers der vallei. SAS VAN GENT Olympia-theater 8 uur: Het dal der koningen. TERNEUZEN Luxor-theater 8 uur: La Strada. GOES Grand: Jupiters darling MIDDELBURG Electro: Het duel met de duivel. VLISSINGEN Alhambra: Gezworen kameraden. Luxor: Heersers der vallei. AriOnsgebouw 20 uur: Vergadering KAV Het grote van maand; Europa met Zee. Alleen ploeg vertro Reg maar al Uit Stockh pe, een Fin; zes weggevl Het gezels se hoofdstac mengd. Ne< vertegenwoo senHertzds hout, Hulske van Lamme: van der VI Bergh en va Natuurlijk in 15 Mon gekomen en dames heeft de partij; ze ln een Mere medebestuur het eerst. In Glasgoi maandagmor naam. In dez rijden geen Reg Harris, met een Jag werden in R Chiron, wint Longo in een hartelijk app aanvaardde. In Lissabo rend tijdens Tot de 63 in| hoort 1 Nedt eën Standard debestuurder. ervaring en Y al eens gewc landgenoot a gent Lissabo nummer één. Uit Athene vertrokken. Parijs zag gaan. Tot de; ten laten ga; man Pollet, favorieten, clublicentie te en zijn ploegr ven dus nood Eerste pech dr. Mitchell e Glasgow. Ze honderd met; Wolseley in 1 autobus. Hoe aan het werk zo aanzienlijk termijn niet ploeg de nau moest staken. Oslo verwat Stockholm n sneeuw en een tien graden werd de Noor; dum verwelko de winnende nu met een a zijn land- en V ook bakker mannen hebbt de ..broodkar Tijdens het ders in de Nol bekende Fadu lega erg bijge den ze een zv Het trainin; Nederlands el de interlandu zoen met enk; tingen aangev Behalve d; oefenwedstrijd hination op 29 zal behoud; betrokken clul terdam worde Franse eerste de Reims, die ring-partner v tal optrad ln De Franse clu bevestiging ge Op 2 mei k pioensploeg Ai de Maasstad Vastgesteld is mei nog een den gehouden tegenstander wedstr In het KNV zondag zijn melden. Ingelast zijn en Corn. Boys se C). Om de te H< Door de hai kenszand wer gestreden om koning van werd hierbij Verschillend serieuze greep en enkelen v< dicht bij. De 1 slotte aan alle en trof de vo; door de leden roepen tot K hieraan voora werd medege< bestaan kornet den gevierd niseren concoi Om de te Zondag 22 j; zande in de Doene de wed lijk kampioen district Z.-Bei Aangezien klasso liggen zeker voor de Zak van Zui genieten valle januari a.s. toernooi zull« kend worden.

de Stem | 1956 | | pagina 2