INDONESISCHE DELEGATIE uit Genève teruggeroepen Laatste eer aan een groot kunstenaar EGYPTE GAAT OP 23 JUNI NAAR STEMBUS Einde van de besprekingen Brutale roofoverval in winkel te Amsterdam AMERIKANEN WILLEN RUS3EN VOOR BLIJVEN Nahdatul Ulama en P kregen hun sin Bouwvakarbeidersbond als communistisch bolwerk DAGBLAD VOOR ZEELAND KLM. wil landingsrecht in de V.S. DE DOOD OP DE WEG KOERIERS ZIJN ONDERWEG Bedienden werden opgesloten Veel wind Terreur in China Missionarissen wenden zich tot de Y.N. De verjaardag van Prinses Beatrix Bescheiden viering In Rijnlandse steden: Prins en Prinses gaan studeren Hoofdkwartier ontbonden Verduistering bij bank in Den Haag? AUTOBUS TEGEN BOOM Dertig gewonden Nasser maakt ontwerp-grondwet bekend OVERGANGSTIJD j IS VOORBIJ Ziekteverzekering Haags fonds voert kinder premie in ARRESTATIES IN BOMBAY Koendcrs getuig l in zaak Schmidt Luchtverkentiing van Zuidpool r PYJAMA-DRAMA 96e JAARGANG No. 22049 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A J. J M Mes, Mr. H M. L. de Rechter, L. J. v. t Westende, p. V. M Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling I 5.85 per kwartaal, pel post 6.55, per week (uitsluitend bij niet post- bestell.) t 0 45. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct Postrek. no. 27884L Voor God, Koningin en Vaderland D I N S D A G 17 JANUARI 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0 35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau vi K.landen: (j<)ES. Wests.nge! 98, Telefoon 2336 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Dubbele Poort 7, Teletuon 102 - (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 - OUSTBUKG: N.euws.raat 41. Tel. no_35) Dezer dagen zijn, zoals is gemeld, prins Bernhard der Nederlanden en enige dagen later de heer I A. Aler, president directeur der K L.M., naar de Verenigde Staten gereisd om daar onder meer bezoeken te brengen aan de vliegtuigfabrieken van Douglas en Lockheed, aan Texas en mogelijk aan Washington. Het doel van het bezoek van de heer Aler is onder meer zich in Los Angelos aan de westkust van de V.S. en in Houston in J'exas te orienteren over mogelijke rechtstreekse verbin dingen Los Angelos Montreal Amsterdam en Mexico City Hous ton Montreal Amsterdam. Het is de bedoeling, dat orins B"rnharu op enkele bijeenkomsten in Los Angeles en Houston aanwezig zal zijn Zoals bekend streeft de KLM. er al jaren naar landingsrechten buiten New York in de Verenigde Staten te krijgen, onder andere aan de westkust. Tot dusverre bestaat nog geen lucht vaartverdrag tussen de V.S en Neder land. SNEEK: De 70-jarige Jelle Lan- geraap, werd toen hij voor zijn woning de straat overstak, door een personenauto aangereden en zwaar gewond. In het ziekenhuis is hij enkele uren later aan zijn verwondingen bezweken. EPE: Op de Tongerenseweg is maandagmiddag de 68-jarige me vrouw Kouw-Klaassen aangere den door een militaire vrachtwa gen. Ongeveer een half uur later is zij overleden aan een schedel- basisfractuur. Mevrouw Kouw liet eerst een autobus passeren, maar bemerkte te laat dat inmiddels van de andere kant de vrachtauto naderde. De Indonesische regering heeft gisteren plotseling besloten, haar delegatie in Genève terug te roepen „teneinde verder rap port uit te brengen." Dit besluit kwani als een pijnlijke verrassing, zowel voor de Nederlanders die aan de besprekingen hebben deel genomen als voor de leden van de Indonesische delegatie zelf. Men mag aannemen, dat het Kabinet op het laatste moment is ge zwicht voor de aandrang van de regeringspartijen Nahdatul Ula ma en P.S.I.I. om de resultaten van de conferentie niet te parafe ren. De ministers van genoemde partijen woonden de Kabinets vergadering van gisteren niet bij. Zij hadden, zo blijkt nu, ook met aftreden gedreigd, als de regering Ilarahap de delegatie niet terug zou roepen. Teneinde de noodzaak van het terugroepen van de delegatie te verdui delijken, zo heet het in een verklaring van Djakarta, heeft de regering het noodzakelijk geacht koeriers naar Genève te zenden. De minister van landbouw, Mohammad Sardjan, en de financiële adviseur Indraku- suma zijn als zodanig aangewezen. woordvoerder van de delegatie meege deeld, dat uit Djakarta nog geen of ficiële berichten waren ontvangen, dat de Indonesische delegatie is te ruggeroepen. De delegatie wacht thans de komst van Mr. Indrakusuma en de minister van landbouw, Sardjan, af. Vanochtend zouden zij uit Djakarta vertrekken, zij kunnen dus woensdag avond in Genève aankomen. Mr. Koem verklaarde, dat de con ferentie nog steeds verkeert in het stadium, zoals dat op 7 januari was bereikt, toen de Nederlandse delegatie voor overleg met, haar regering naar Nederland terugkeerde. „We hadden toen kunnen tekenen, maar sindsdien IN CASABLANCA en andere Marok kaanse steden zijn geheime tribunalen van een anti-Frans „bevrijdingsleger" opgericht, die „verraders" onder de Marokkanen standrechtelijk veroorde len en laten executeren. VOOR DE KUST bij Kiel heeft zich een ontploffing voorgedaan aan boord van een klein Zweeds schip. De twee bemanningsleden konden in veiligheid worden gebracht. VOLGENS DE Japanse minister van Buitenlandse Zaken zal Japan zich dit jaar in het bijzonder toeleggen op het ontwikkelen van de betrekkingen met andere Aziatische landen. HO TSJI MINH, de leider van de Vietminh, zou de campagne voor her eniging van Vietnam voor de tijd van vijf jaar stop willen zetten als Zuid- Vietnam zich bereid verklaart tot eco nomische samenwerking met het noor den. De Nederlandse regering heeft, vol gens een mededeling in Den Haag, kennis genomen van de via de pers agentschappen binnengekomen be richten omtrent het besluit van de Indonesische regering. Zij vond geen aanleiding op bedoelde berichten nu al commentaar te geven. Na een interne vergadering van de Indonesische delegatie in het Bati- ment Electoral in Genève heeft een In een zaak van rijwielen, radio toestellen e.d. in de Eerste van Swin- denstraat te Amsterdam, is tegen vijf uur gistermiddag een met een pistool gewapende man binnengekomen, lie de drie winkelbedienden onder bedrei ging gelastte zich naar de tuin te be geven. Toen de overvaller ontdekte, dat het pand te veel ingesloten lag en onmid dellijk alarm kon worden geslagen, werden de heren in een achter de win kel gelegen kantoortje gelaten. Nog steeds onder bedreiging moest het drietal zich ontkleden. Nadat de man de deur had afgesloten en de tele foondraden had doorgesneden, griste hij uit de cassa een bedrag van naar schatting vijfhonderd gulden en zag kans zich daarmee uit de voeten te maken. De drie bedienden die uit het kamertje waren ontvlucht, renden in hun ondergoed de straat op, maar van de overvaller was geen spoor meer te ontdekken. Bij een naastgelegen banketbakker hebben zij de politie opgebeld. De leeftijd van de man, die niet gemaskerd was, wordt geschat tussen de 20 en 30 jaai. "KEIVLIER FAUKE van Frank rijk weigerde zijn jas uit te trek ken, toen hij gisteren in een ver gadering van de radicale partij tegen zijn uitstoting kwam protes teren. ,,Ze hebben mijn lidmaat schapskaart weggenomen, ze zou den ook mijn overjas kunnen weghalen", zei hij tegen de ves tiairejuffrouw. OP DE RIVIER de Godavari, 400 ki lometer van Hyderabad, in India, is een veerboot omgeslagen. Van 51 vrouwen, die aan boord van de boot waren, konden er maar vijf worden gered. DE ISRAëLISCHE luchtvaartmaat schappij El AJ zaï op 28 februari a.s. tussen Amsterdam en Tel Aviv een wekelijkse passagiersdienst beginnen. Totnutoe werd er alleen een vracht- dienst onderhouden. IN ANTWOORD op vragen van het Amerikaanse tijdschrift „Vision' heelt Boelganin verklaard, dat de Sovjet unie betrekkingen wil aangaan met de Latijns Amerikaanse landen en met alle staten, waarmee de Sovjet-unie nog geen diplomatieke relaties heeft DE SOVJETS blijken hun belofte aan Adenauer, om 9626 Duitse krijgsgevan genen te repatriëren, thans vrijwel te hebben vervuld In totaal zijn 9382 gerepatrieerden geregistreerd. Weersverwachting tot vanavond- Half tot zwaar bewolkt, met en kele verspreide buien. Over hel algemeen weinig verandering in temperatuur. Matige tot kraehti W, langs de kust tijdelijk harde wind uit westelijke riehtingen Vandaag: zon onder 17 02 uur m-'an onder 22.16 uur. Morgen; zon op 8.42 uur, maar °P 10.18 uur. Een 70-tal katholieke missionaris sen en religieuzen, die in communis tisch China gevangen hebben gezeten hebben de V.N. verzocht een onder zoek in te stellen naar „het gevan genisregiem en de dwangarbeid" China, zo wordt in Hongkong ver! Er zijn geestelijken onder uit Cana da, Amerika, Frankrijk, Spanje, Ne derland, Duitsland, België, Italië en Ierland. De gevangenen, zeggen zij, zijn ver stoken van de „meest elementaire justitiële bescherming." Volgens het winkelpersoneel zou de overvaller iemand geweest kunnen zijn, die een poos geleden een artikel op termijnbetaling heeft willen ko pen, doch aan wie, na verkregen slech te informaties, dat toen is geweigerd. Dl winkelbedienden hebben de poli tie een duidelijk signalement kunnen verstrekken. zijn er politieke ontwikkelingen in Djakarta opgetreden, die de basis van de delegatie hebben aangetast", aldus Moh. Roem, die verder zei, dat de In donesische delegatie binnen de gren zen van de haar gegeven instructies is gebleven. Hij zei voorts niet te weten, of Mr. Indrakusuma en de heer Sardjan nieu we voorstellen zullen meebrengen. Wel zijn er uit Djakarta steeds „verzoe ken gekomen voor terugkeer van de hele delegatie", voor overleg met de Indonesische regering. Vragen over het verdere verloop van de conferentie beantwoordend, zei de heer Roem slechts: „De overeen komst van Linggadjatti werd op 7 no vember 1946 geparafeerd en eersl op 25 maart 1947 ondertekend." President Soekarno is maandagoch tend voor een vakantie van tien dagen per vliegtuig naar Bali vertrokken. De vergadering van het kabinet werd onderbroken om de leden van het ka binet in de gelegenheid te stellen, de president uitgeleide te doen. Prinses Beatrix heeft het voorne men om, in verband met het naderend eindexamen, haar achttiende verjaar dag te vieren op een wijze, die weinig afwijkt van hetgeen de laatste jaren gebruikelijk was. De prinses zal op 31 januari a.s. ge woon naar school gaan. In de namid dag zal zij enkele deputaties ontvan gen, terwijl 's avonds de verjaardag viering in de familiekring zal plaats vinden. Op 4 februari a.s. zal de prinses aanzitten aan een diner, dat te harer ere door de Koningin en de Prins der Nederlanden in het Koninklijk Paleis te Amsterdam aan de leden der rege ring en andere hoge autoriteiten wordt aangeboden. Prinses Beatrix zal op 7 februari a.s. te 15.30 uur een buitengewone ver gadering van de Raad van State bij wonen, in welk college zij krachtens de grondwet na het vervullen van haar 18e jaar van rechtswege zitting heeft. De Koningin zal deze vergadering voorzitten. Ook Prins Bernhard, die eveneens zitting heeft in de Raad van State, zal de plechtigheid bijwonen. De Westduitse federatie van bouw vakarbeiders, die 430.000 leden telt, heeft gisteren tien plaatselijke organi saties, waaronder het belangrijke hoofdkwartier van het verbond in Rijnland, ontbonden. Vijfentwintig be zoldigde functionarissen, van wie er vijftien lid zijn van de communisti sche partij, en enkele honderden onbe zoldigde functionarissen zijn ontsla gen. De «vice-voorzitter van de federatie, Georg Leber, heeft bekend gemaakt, dat een zaterdag door de Nationale Raad van de federatie genomen be sluit vandaag uitgevoerd is. Een on derzoek had uitgewezen, dat de afde ling-Rijnland „het belangrijkste bol werk van de communistische partij in de bondsrepubliek" was. De federatie heeft het uitvoerende orgaan en het hoofdkwartier van de federatie in het Rijnland, dat in Dues- seldorf is gevestigd, opgeheven en de bureaus in Duisburg, Hamborn, Dues- seldorf, Essen, Muenchen-Gladbach, Moers, Muehlheim, Niederberg en Wuppertal gesloten. Ontbonden zijn ook alle technische en jeugdorganisa ties in hetzelfde gebied. Het district Rijnland van de federatie omvat on geveer 50.000 bouwvakarbeiders en heeft in het geheel 18 plaatselijke bu reaus. Deze foto geeft een beeld van de aankomst van prinses Lalia Nezha van Marokko (midden)haar broer Monlay Abdallah rechtsen de Marokkaanse minister van Onder- wijsMohammed El Fassy (links) v' Parijs. De prins en de prinses, zoon en dochter van Sultan Sidi Mohammed Ben Joessef zullen daar hun studies voltooien. De minister maakte de vliegtocht van Rabat, de hoofdstad van Marokko, naar de lichtstad mee. Op last van de Officier van Justitie te 's-Gravenhage zijn aan een verhoor onderworpen de president-commissa ris en de directeur van de in likwi- datie zijnde naamloze vennootschap „Commerciële Bank" te 's-Gravenha ge, respectievelijk Ir. L. J. M. F. en Mr. C. H. J. F. van H. Een en ander houdt verband met vermoede verduisteringen, bij de Commerciële Bank gepleegd. Des tijds bleek namelijk dat een tegoed bij de bank ten name van de Algeme ne Exploratie-Maatschappij niet meer aanwezig was. Het betrof een aande lenpakket, ten name van de algemene Exploratie-Maatschappij, dat zou aan gewend zijn ter dekking van de eigen debet-positie der Commerciële Bank. Achteraf is deze dekking door de Al gemene Exploratie-Maatschappij goed gevonden. Desondanks hebben de ver horen plaats gehad op vermoeden van verduistering. Mr. van H. is in arrest gehouden, Ir. F. is vrijgelaten, op voorwaarde dat hij ter beschikking zal blijven. Het bedrag, waarvan vermoed wordt dat het is verduisterd, wordt geschat tussen de 250.000 en 500.000 gulden. Bij een ernstig busongeval, dat zich maandagmorgen heeft voorge daan op de straatweg Losser Ensche de, zijn zevei personen vrij ernstig gewond, terwijl 23 anderen lichte ver wondingen opliepen. Een bus ui. Losser, die personeel vooi twee Enschedese textielfabrie ken had opgehaald uit Losset en Over dinkei. is bij het passeren van een andere bus. aan de linkerkant van de weg op de berm terecht gekomen en vervolgens tegen een boom gebotst. Het merendeel van de passagiers kon. na verbonden te zijn, naar huis terug keren. Zeven personen moesten in hel «iekenhuis worden opgenomen. De chauffeur, die aanvankelijk bekneld zat, kon later worden bevrijd. Premier luitenant - kolonel Nasser heeft maandag de ont- werp-grondwet voor Egypte be kendgemaakt, zoals die door het Kabinet is goedgekeurd. Er is onder meer in bepaald dat 23 juni a.s. over dit ontwerp ge stemd zal worden. In zijn toespi aak verklaarde Nasser ondei meer, „dit is uw dag Nu kunt u zich vrij gevoelen. De overgangspe riode is nu voorbij." Hij voegde hieraan toe: „Wij zul- en, van de Atlantische Oceaan tot de i.i, isch GoJl vooi de vrijheid der Arabieten strijden. Wij strijden allen verenigd voor vrijheid tegen het im perialisme". Nasser deed zijn bekendmaking op een massa-jeugdbijeenkomst te Cairo. Hij zei dat de grondwet een republi keinse wordt, berustend op het begin sel, dat het volk de bron van alle staatsmacht is. De nieuwe grondwet zal geen on derscheid van rang en/of stand er kennen. Er mogen geen burgerlijke titels in het leven worden geroepen. Vastgelegd wordt, dat Egypte een Arabisch land is en dat de Egyptena- ren een Arabisch volk vormen. De staatsgodsdienst is de Islam en de officiële taal het Arabisch. De militaire junta, die ex koning Earoek in juli 1952 al zette, heeft zich sindsdien on lm meer bezig gehouden met het opstellen van het ontwerp. Het wordt van kracht op de datum, waarop het door een volksstem ming is goedgekeurd. Tot zo lang blijft de huidige regering aan het bewind. Er komt een wetgevende vergade ring. de „Madjlis", wier leden voor vijf jaar zullen worden gekozen. Er is slechts één vertegenwoordigend li chaam. De uitvoerende macht komt bij de ii'Sident te berusten. Deze moet ptenaar, ouder dan 35 jaar en niet et want met het voormalige vorsten huis zijn. Hij wordt voor zes jaar door het vol" gekozen. Het katholieke ziekenfonds „St. Joannes de Deo" in Den Haag deelt mede, dat de premie voor vrijwillig verzekerden moet worden verhoogd van 1.38 tot 1.80. Wat nog erger is: het fonfls ziet zich gedwongen, een kinderpremie in te voeren van 30 cent per week. Tot dusverre waren kinde ren beneden 16 jaar mede verzekerd, wanneer de ouders zich vrijwillig bij het fonds hadden aangesloten. De verhoging van de premies is een gevolg van de stijging van de exploi tatiekosten, gestegen honoraria voor de artsen e.d. Verder zijn de aanzien lijke stijgingen van de ziekenhuiskos ten hiervoor verantwoordelijk. Het fonds ondervindt echter nog andere moeilijkheden, o.a. als gevolg van het feit, dat de katholieke gezin nen meer leden tellen. Sinds 1950 kan de Rijkssubsidie niet meer worden aangewend voor premieverlaging ten behoeve van de grote gezinnen. Het fonds heeft al zijn hele reserve moe ten uitputten om de verliezen uit dien hoofde op te vangen. Het bestuur van het fonds zegt, tesamen met de ande re ziekenfondsen, actie te zullen blij ven voeren voor een „minder onsocia le subsidieregeling." Op de Algemene Begraafplaats te Blaricum is maandag ter aarde be steld het stoffelijk overschot van de bekende Nederlandse beeldhou wer John Radecker, die eind vorige week in Amsterdam overleed. Op de tocht van Amsterdam naar Blari cum passeerde de rouwstoet het Nationaal Monument op de Dam in Amsterdam, de laatste schepping van de heer Radecker. De foto toont de lijkstoet bij het Nationaal Mo nument. Op het trottoir voor het monument, ziet men arbeiders, die artiest eerden door het werk even stil te leggen. De politie van Bombay heeft maan dagoehtend verscheidene linkse lei ders aangehouden ter voorkoming van ongeregeldheden over de kwestie van de toekomstige status van de stad. Tegen het middaguur bedroeg het aantal arrestanten 350. Toen de arres taties bekend werden, ontstonden sta kingen die spel in omvang toenamen. Omstreeks 12 uur werd in 40 van de 62 textielspinnerijen gestaakt. De regering van India heeft voor gesteld de staat Bombay in drie af zonderlijke taalgebieden te splitsen. De stad Bombay zou een aparte twee talige staat moeten worden. Linkse politieke partijen en vakverenigingen dringen echter aan op aansluiting van de stad bij een staat met Marathi al' voertaal. Enigen van de groep uit Nederland gekomen getuigen a decharge, in de rechtszaken tegen de Nederlanders, die beschuldigd worden van subver sieve activiteiten, worden niet alleen in het proces-Jungschlaeger, doch ook in het proces-Schmidt gehoord. De eerste van hen, gepensionneerd onder-luitenant Koendcrs, verklaarde maandag op de 36ste zitting in de zaak Schmidt, beklaagde te hebben gekend als commandant van het kamp-Ma- kassar in Djakarta, na de capitulatie van Japan. Hij ontkende, evenals hij dit vorige week in de zaak Jung- schlaeger deed, kroongetuige Manoch te kermen. Manoch was op de zitting van heden niet aanwezig. De Nederlandse getuigen Verschoor, Koenders en Nolten zullen volgende week met de kroongetuige Manoch en Tomasoa worden geconfronteerd. Een korrespondent van de „New- York Times", die bij de Amerikaanse zuidpoolexpeditie in het gebied van McMtirdo Sound is, heeft aan zijn blad geschreven, dat de Amerikanen ..in snel tempo en met groot risico" een luclitvcrkenning van liet gebied rondom de Zuidpool hebben gemaakt. Er werden vier grote vliegtuigen ge bruikt, die op negen vluchten meer dan 32.000 km aflegden. De korres pondent meende, dat de voorrang die aan deze luchtverkenning gegeven wordt, oen aanwijzing zou kunnen zijn van een Amerikaans voornemen, even tuele aanspraken op het zuidpoolge bied mogelijk te maken. Zij zouden de Russen voor willen blijven, die in Knoxland in het Australische zuid poolgebied geland zijn en daar lucht-" verkenningen verrichten. Intussen is een vooruitgeschoven groep van de expeditie van het Brit se Gemenebest nog bezig met man en macht een weg open te maken voor hun schip, de 949 ton metende „The- ron'door het pakijs van de Wed- dellzee. De „Theron" is nog honder den kilometers van zijn doel verwij derd. Een zoon van de eigenaar van een partij oud ijzer, op geslagen op de Goudriaan in Den Haag, hoorde hoe ie mand dit materiaal op een oakfiets laadde. De jonge man, die aan boord van een daar gemeerd schip sliep, was namelijk wakker ge worden van het lawaai dat de dief maakte. In nachtgewaad vloog hij de wal op en ging de man, die inmiddels de vlucht' had genomen, achterna. Hij wist hem te grijpen en leverde hem over aan 2 politie agenten. Het bleek een 26- jarige expeditieknecht te zijn, die zo onfortuinlijk was.

de Stem | 1956 | | pagina 1