Berechting van 17 Ambonezen van bij OVER ENKELE DAGEN SLOTBIJEENKOMST? GOOCHELENDE borstelfabrikant Z- VLAANDEREN Moderne boer heeft technisch èn economisch inzicht nodig De vernieling van de gezinskeukens Nederlands advocaat vond hen geen genade Vonnissen in Hongarije en oost-Duitsland dag( Huizen in veertien ;en onder de kap DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 16 JANUARI 1956 2 Harde windstoten te Walsoorden en op de Zeedijk Het overleg in Genève: Wegens ,,spionnage In Jordanië Zendingsgebouwen in brand De Zeeuwse Kamercandidaat „Hij moet een Zeeuwsch-Vlaming zijn" Walcheren VLISSINGEN Kinderfeest bij de Lord Mayor W Verherkmoes te Bergen op Zoom Liefdadigheidsvoorstellingen Znn! Beveland GOES Een boffer Zilveren P.T.T.-man TERNEUZEU Alweer een ei! TEGEN BOOM GEREDEN Oud-V ossemeerse ernstig gewond Mechanisatie-specialist te gast in Hulst Oneindige variaties en ingewikkelder bedrijfsvoering Produktieverhoging 15 NIEUWE WONINGEN AGENDA Heden Morgen 2 De vreemdste rechtzaak, ooit in Middelburg gehouden, was die welke zaterdag te Middelburg ging tegen de zeventien Ambone zen, die op oudejaarsavond in het Nadorstkamp in de Zeeuwse hoofdstad, welbewust zeven nieuwgebouwde keukens afbraken. In vier groepjes werden de ver dachten voor de politierechter geleid. Ieder had zijn woordvoerder, die een snelvuur van volzinnen op de recht bank afvuurde, af en toe ondersteund door stevig vuistgetrommel op de ba lie en alles begeleid door zeer intens gemompel op de publieke tribune, waar het ook Ambon was al wat de klok sloeg. De heer v. Wijk, die als tolk optrad, bewaarde zijn kalmte en gemoedelijk heid, evenals de politierechter, die zich echter wegens de spraakverwar ring, lichtelijk vleugellam voelde. De officier van justitie las de beschuldi ging voor, die gebaseerd was op we derrechtelijke vernieling en openlijk geweldpleging. De eerste vier verdachten waarvoor de heer Marwa als voorman optrad, stemden volmondig met de aanklacht in en de heer M. zei, toen hem de reden van 't optreden werd gevraagd, rad-tongig dat het niet hun eigen wil, maar die van de partij was geweest. Met de kwestie van de voeding had de rel eigenlijk niets te maken, maar zij hadden willen uiten niet in Neder land thuis te horen, maar in Indone sië en dan in het bergachtig deel van Ceram, dat nog niet aan de republiek onderworpen is. Breng ons daar heen, zei M., nog liever vandaag dan mor gen. Heftig gesticulerend beweerde M. dat de keukens uit politieke overwe gingen gebouwd waren! De politie rechter keek zeer verbaasd en vond dat zolang de Ambonezen in Neder land waren, zij zich moeten onderwer pen aan de Nederlandse wetten. Ge tuige Schols, inspecteur van de Am- bonezenzorg, verwees de opmerking over de politieke bedoelingen t.a.v. de keukens naar het rijk der fabelen. Slechts een kleine groep zegt dit zo te zien, alle andere Ambonezen aan vaarden de maatregel van minister v. Thiel, die alleen beoogt de Ambonezen tot zelfvoorziening te brengen. De officier achtte de feiten bewezen en zei vooral de samenspanning beden kelijk te vinden. Hij vorderde vier maanden met aftrek. AL DUURT HET EEN JAAR Mr Terwoert, die als verdediger was aangewezen, stapte hierop met een pleidooi, waarvan hij veel werk had gemaakt, naar voren, maar het kwar tet protesteerde krachtig, bij monde van meergenoemde M., die een Am- bon'ese advocaat eiste en een adres in New York opgaf De politierechter wees er M. op, dat inwilliging van die eis met zich mee kon brengen, dat verdachten langer in de gevangenis moeten blijven dan de eis inhoudt. Al duurt het een jaar, riep M., dat nemen we maar. „Zijn uw kameraden het daar mee eens", vroeg de rechter. De drie andere ver dachten knikten met ijver. M. ver klaarde nog, dat de partij voor zo'n advocaat kon zorgen. De rechter had daar een hard hoofd in en was niet van plan tot in het oneindige te wach ten op buitenlandse hulp. Hij wilde geduld hebben tot 24 januari a.s., maar dit was dan het uiterste. NATIONALE KRETEN Met zachte aandrang wist men ten slotte de verdachten tot de aftocht te doen besluiten, die daarop luidkeels tot hun supporters op de tribune rie pen: „Mena", wat even demonstratief werd beantwoord met de kreet: „Moe- ria". Dit betekent „voor" en „achter", wat oude roeiers-uitroepen zijn, die als symbool voor samenwerking gel den. „HERHALINGSOEFENINGEN" M. zei nog dat zijn beslissing ook voor de andere dertien verdachten gold, maar de rechter antwoordde hem, dat dit leidersbegrip zich niet ver stond met het Nederlandse recht, dat meer op de individualiteit is gebouwd Driemaal achtereen kregen we toen een herhaling van de berechting der eerste groep: bijna met gelijke woor den en eveneens met dezelfde slot- kreten. Het slot komt dus op 24 ja nuari. Op het bedrijf van de heer J. Bleyenbergh te Walsoorden heeft zich een merkwaardig ongeval voorgedaan, dat gelukkig geen slachtoffers heeft gevergd. Hoewel er vanzelfsprekend nogal wat materiële schade aan het be drijf berokkend werd, is er tooh ge lukkig geen enkel slachtoffer te be treuren. Doch één van de arbeiders van deze zelfde firma maakte ook met deze windstoot kennis maar hij bracht het er niet zonder kleerscheuren af. Deze arbeider, die zich per fiets naar huis begaf en daarbij over de zee dijk langs het muurtje naar Baai- hoek reed, werd bij dezelfde wind stoot met fiets en al opgenomen en kwam tamelijk onzacht aan de andere kant van de zeedijk in het gras terecht. Dit liep niet zo goed af, want hij kon de volgende dagen niet op zijn werk verschijnen. Het was ongeveer kwart voor 6, het industrieterrein lag zo goed als geheel verlaten. De arbeiders waren, na het geluid van de laatste sirene, allen weggereden, alleen" de arbeider R. Duerinck, die de taak heeft iedere avond de gebouwen af te sluiten en na te gaan of er bijzonderheden, zijn, deed zijn dagelijkse ronde. Het waai de heel hard, ja het stormde op dat tijdstip en ineens, met een. flinke harde windstoot, klonk er vreselijk lawaai. Een verrijdbare metalen loods van 40 vierkante meter en van ruim 10000 kg vloog als een veertje door de luoht, beukte over 2 daken van 5 meter hoog, kantelde en kwam een eind verder op de rijbaan van het terrein terecht. Het ding stond netjes terug op zijn poten hoewel hij op enkele plaatsen deerlijk gehavend door de knieën zakte. De ooggetuige, de heer Duerinck mag zich zeker gelukkig prijzen, dat hij bijna klaar was met zijn rond gang, zodat hij een eindje uit de buurt was toen het gevaarte neer kwam. Als dit ongeval een half uur eerder gebeurd was, waren er zeker slachtofferr gevallen, daar er altijd arbeiders buiten de gebouwen aan het werk zijn. De loods, die gebuikt werd om buizen af te dekken voor de regen, stond in een hoek van 2 gebouwen, dus toch tamelijk beschut. Het is niet onmogeiyk, dat over enkele dagen de slotbijeenkomst kan worden gehouden van het Nederlands- Indonesische overleg in Genève. Dit zal in hoofdzaak afhangen van wat vandaag in de kabinetsbijeenkomst te Djakarta besloten wordt. Als de Indonesische delegatie machtiging krjjgt om de thans getroffen overeen komsten die overigens niet meer zijn dan 'n voorzichtig compromis met haar handtekening te bekrachti gen, zou één vergadering voldoende zijn om de zaak „rond" te krijgen. Voor de kwestie Nieuw-Guinea en de zaak der Nederlandse arrestanten in Djakarta zijn blijkbaar nog geen bevredigende uitkomsten verkregen. Op deze punten zal waarschijnlijk nog wel enig overleg nodig zijn voor de delegaties voorgoed uit elkaar gaan. Op een massabijeenkomst die gis teren in Djakarta is gehouden, zijn resolutie aangenomen, waarbij on middellijke stopzetting van de Ne- Advertenties) EGEN HOEST EESHEI0 ffEGE? \£N H DAGELIJKS V001 STEM EN KEEl Neem geen risico en gebruik bij guur weer Wybert, het beproefde middel tegen hoest, heesheid en keelpijn. Zorg ervoor steeds een doosje Wybert bij U tc hebben. Dr. Endre Marton en zijn echtge note Ilona Marton, correspondente te Boedapest, respectievelijk voor de Amerikaanse persbureaux „Associate Press" en „United Press" zijn zater dag door een militair gerechtshof tot gevangenisstraffen veroordeeld we gens spionna ge-activiteit. Dr. Marton kreeg zes jaar, mevr. Marton drie jaar. Keiden hebben de Hongaarse nationaliteit. Radio-Boedapest verklaart, dat een aantal medeplichtigen terzelfdertijd werd veroordeeld wegens spionnage, ondermijnende activiteit en „andere misdaden". Onder hen bevinden zich twee voormalige employé's van de Amerikaanse legatie te Boedapest. In Oost-Duitsland is een zekere Karl Mueller tot levenslange gevan genisstraf veroordeeld op beschul diging van het geven van leiding aan een door Amerika en Frankrijk be taalde spionnagegroep. derlands-Indonesische besprekingen worden geëist. Op deze bijeenkomst werd het woord gevoerd door ex- premier Ali Sastroamidjojo van de oppositiepartij de PNI, door de secre taris-generaal van de communistische partij, Aidit, en door Arudji Karta- winata, een van de leiders van de Islamietische partij de PSII (rege- rings-gezindX De resoluties zijn overhandigd aan president Soekarno en de regering. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft medegedeeld, dat onge veer 1.000 arabieren zaterdag drie gebouwen van de Baptistenzending in het noorden van Jordanië in brand hebben gestoken. Het ziekenhuis bleef gespaard en er zijn geen slachtoffers. Even tevoren had de Jordaanse regering het uitgaansverbod, dat in Amman, Jeruzalem en andere ste den was afgekondigd, opgeheven. De toestand was daar weer normaal na de jongste onregelmatigheden, waar bij naar schatting 100 doden vielen. Proef met nieuw bouwsysteem In de gemeente 's-Gravendeel zal binnen afzienbare tijd een fabriek worden gevestigd, waar de vervaar diging van trilbeton-elementen ter hand wordt genomen. Hiermee zou men in de tijd van veertien dagen een woning van twee verdiepingen onder de kap kunnen hebben. Degenen, die dit bouwsysteem in troduceren en de leiding van de fabriek op zich zullen nemen, zijn de heren B. A. Bakker uit Dordrecht en P. Corba uit Zwijndrecht. Zij heb ben oktrooi aangevraagd en beschik ken over rapporten van diverse offi ciële instanties, zoals de technische contröle van het departement van wederopbouw en volkshuisvesting, waarin het systeem wordt goedge keurd. De holle elementen worden onder ling vastgeschroefd en de ruimte tussen buitenmuur en spouwmuur ten dele volgestort met beton. De „ste nen" zijn 52 cm lang, 22 cm breed en 26 cm hoog. De bouw volgens dit systeem kan door ongeschoolde ar beidskrachten geschieden en maakt het bovendien overbodig stellingen te gebruiken. Er behoeft slechts ge bruik gemaakt te worden van jukken. De ondernemers zijn op het ogenblik met het gemeentebestuur van 's- Gravendeel in onderhandeling over de proefbouw van 20 woningen en 8 garages. Zaterdagmiddag is te Hulst een vergadering gehouden, waar vertegenwoordigers van verreweg de meeste afdelingen der K.V.P. in oost Zeeuwsch-Vlaanderen aanwezig waren, ter be spreking van de candidaatstellingen bij de a.s. kamerverkie zingen. Men is het er over eens geworden dat de Zeeuwse candidaat een Zeeuwsch-Vlaming dient te zijn en men zal dit verlangen kenbaar maken aan de Zeeuwse leden der groepsadviescommissie. Hiervan zal de Statenkring Sluis der K.V.P. op de hoogte worden, gesteld met het verzoek de betreffende brief aan de Zeeuwse leden der groepsadvies commissie mede te ondertekenen. Bovendien, en dit is gezien in het licht van de gewenste eenheid een belangrijk winstpunt, is unaniem te kennen gegeven dat men als een man achter welke Zeeuwsch-Vlaamse candidaat die men zal aanwijzen dan ook, zal gaan staan. BEGRAFENIS J. M. BAAN Onder zeer grote belangstelling, met name van de zijde van directie en personeel der P.Z.E.M., werd op de algemene begraafplaats alhier, het stoffelijk overschot van de heer J. M. Baan. oud-administrateur der P.Z.E.M. ter aarde besteld. Een aantal bloem stukken dekte de baar. Op verzoek van de overledene werd aan de groe ve niet gesproken. Een zoon. ir J. Baan. dankte voor de belangstelling. Jaarlijks organiseert de Lord Mayor van Londen, Alderumn Cuthbert Ackrt yd, een kinder verkleed-jeest. Op de linker joto de eerste gast van de burgemeester, die vol be wondering opkijkt naar de reus achtige pilaren in de hall nan het Mansionhuis. Op de rechterfoto zit het 6-jarige meisje Jane Ridley op de knieën van de burgemeester een verhaaltje te vertellen. (Van onze speciale verslaggever) Zijn er wel mensen, die er geen speciale liefhebberij op na plegen te houden De een vermaakt zich met het schilderen van landschappen, een tweede schept er een genoegen in een stelletje olifanten te dresseren en een derde meent zich verdienstelijk te maken met het optillen van biljartkeuen. Zo is Willem Verherkmoes van de Halsterseweg te Bergen op Zoom een amateur-goochelaar, maar hij heeft het nu toch zo ver weten te brengen, dat hjj een paar uur lang op het toneel kan blijven staan zonder ook maar een ogenblik te vervelen. Vijf Jaar lang oefende de borstelfabrikant prak tisch van dag tot dag om het goochelen meester te worden. Zoals een ander zijn geld in kanaries steekt of duiven, zo stak „mister Vebemo" heel wat zakcenten in zijn goocheltrucs. Er is namelijk nog al wat materiaal voor n.odig om honderd minuten aan een stuk te kunnen goochelen. De heer M. Moens aan de Westwal alhier, heeft geboft. Var. het secre tariaat van het comité voor kinder postzegels, ontving hij n.l. bericht dat hij de eerste prijs heeft gewonnen ir. de kinderzegel-actie. Hij kan nu kiezen tussen een veertiendaagse reis voor twee personen naar Zwitserland, een ijskast of een televisietoestel. Zo goed als zeker zal zijn keuze op het laatste vallen. MEDISCHE MISSIEZUSTERS Twee medische missie-zusters col lecteerden gisteren in onze parochie kerk voor hun heilzaam werk in de missie. De collecte, die tevens be doeld was als afscheidsgeschenk der parochie voor de oud-parochiane, Zuster Dominica Dogge, die vorig jaar als medische missie-zuster naar Zuid-Afrika vertrok, bracht niet minder dar f 867,op. Vandaag herdenkt de heer A. J. Roos, kantoorbediende bij de P.T.T. te Bergen op Zoom de dag, waarop hij voor 25 jaar in dienst van de poste rijen kwam. De heer Roos is, voor hij naar Bergen op Zoom kwam, werk zaam geweest te 's Hertogenbosch, Groningen, Zierikzee, Roosendaal en Zevenbergen. Het feest wordt alleen in besloten kring gevierd. AANRIJDING De landbouwer J. F. de C. reed met zijn auto richting Terneuzen, toen hij ongeveer bij de kwekerij van de firma Smallegange de landbouwer A. A. uit Zaamslag, die met paard en wagen eveneens richting Terneuzen ging, voorbij reed. Even daarna slipte de auto door de gladheid van de weg en botste tegen de achterzijde van de met twee paarden bespannen wagen van de landbouwer H. de R. De gehele linkerzijde van de auto werd zwaar beschadigd. Geslaagd De heer C. Dey slaagde voor het praktijkdiploma boekhouden. GESLAAGD. De heer A. M. Cohen is geslaagd voor het akte-examen wiskunde m.o. K I. Sas van Gent BENOEMING Tot directrice van de r.-k. Huis houdschool alhier is benoemd mej. Zonneland, katechiste te Sprundel. Clinge „Hoe ik er toe gekomen ben om te gaan goochelen? Het is feitelijk heel eenvoudig. Je hebt zo wel eens van die gezellige avondjes in de familie- kling en je doet dan enkele spel letjes, waaraan ieder plezier beleeft. In onze familie komt dat ook voor en zo kreeg ik er plezier in dingen te vertonen, waarvan een ander niets, maar dan ook helemaal niets be greep. Zonder dat ik het zelf wist was ik aan goochelen toe. Het kost te me natuurlijk wel oefening bepaal de dingen meester te worden, maar is de vingervlugheid er eenmaal en is men in staat trucs te kopen, dan is het goochelen feitelijk niet eens zo moeilijk meer, ofschoon De heer Verherkmoes kwam met een heel klein plankje aandragen, eigenlijk twee plankjes, vastgehouden door een scharniertje. In het midden van het plankje bevond zich een blauw cirkeltje, daarnaast een groen cirkeltje. Even beraadde zich de bor stelfabrikant, hij zei (heel gewich tig) „piemelapom", draaide even met het plankje en in plaats van dat de cirkeltjes blauw en groen waren, wa ren zij nu rood en paars. „U mag tot morgenavond hier blij ven zitten en dan bent u nog niet ach ter dit trucje", deelde hij terloops mee. Hoezeer de plankjes ook wer- d enbestudeerd, hoe ze -werden ge draaid en gekeerd, er was niets aan den bestudeerd, hoe ze werden ge- gens een truc verborgen. TOVEREN. Het spelletje, dat daarop door de heer Verherkmoes werd gespeeld leek wel erg veel op toveren. Hij nam uit een stok een drietal kaarten, scheurde van klaveren acht een hoek je af, deed de kaarten in een stuk krant en verbrandde de hele sante- kraam. „Nu moet ik die verbrand zijnde kaarten weer terug zien te krijgen", commentarieerde hij. Op de hoek van een dressoir stond een ingewikkeld instrument, waarvan de top werd gevormd door een dood gewone ballon. De goochelaar haal de een pistool tevoorschijn, waarin, bij nader inzien, een erwt als „ha gel" diende, schoot daarmee de bal lon aan flarden en... in plaats van een op de top staande ballon zag men nu de drie kaarten, die zo juist wa ren verbrand terug en het merkwaar dige was, dat ook deze klaveren acht een hoekje miste. „Dit is een sterk staaltje", meende de fotograaf, die de goochelaar on der schot nam. De heer Verherkmoes liet intus sen zijn materiaal zien. Binnen enkele minuten lag de hele tafel vol met goochelspullen. Een vierkanten spon sen blok en een konijntje van dezelf de makelij, een onnoemelijk aantal „eieren" in alle mogelijke kleuren en „combinaties", toverkastjes en valse kaartspelen, te veel om op te noe men. Tussendoor haalde de amateur allerlei stunts uit, die noch door zijn vrouw noch door zijn flinke zoons werden begrepen, „Ik begin het met heel die gooche larij druk te krijgen" zei de heer Verberkmioes. „Ach weet je, ze vra gen je zo links en rechts nog al eens een keer. De ouden van dagen van Halsteren en de kinderen heb ik pas een paar uur bezig gehouden. De da mes van, het Halsterse vluchtelingen comité ook en nu zjjn er weer enke le Bergse verenigingen, die me willen zien optreden. Als ik tijd heb, doe ik het natuur lijk graag, maar het mag toch weer niet al te veel tijd gaan vergen. Ik moet namelijk op de eerste plaats m'n borstels aan de man gebracht zien en daarna pas goochelen". Uren kan de heer Verherkmoes ver tellen over zijn goochelen en de vele trucs, die er zijn. Het beste met zijn kunst zijn de organisaties, die eens een gezellig apondje wil len hebben, maar die niet diep in hun kas kunnen grijpen! En tussen deze woordenvloed door had de heer Verherkmoes zo waar een ei gelegd! ST.-ALOYSIUSPATRONAAT WORDT OPGEKNAPT Men is begonnen om het St, Aloy- siuspatronaatsgebouw opnieuw te schilderen en schoon te maken. Het schilderen van het gebouw geschiedt door eigen personeel onder leiding van de concierges Th. de Block en R. van Gaever. Al de muren zijn van een nieuw kleurtje voorzien. Ook het to neel is vernieuwd en van een nieuwe schildering voorzien. De oude kleu terschool is bestemd geworden als meisjespatronaat en alszodanig inge richt. Het jongenspatronaat is nog steeds boven. Ook hier is een en an der opgeknapt. Zelfs de vergaderzaal boven het Wit Gele Kruisgebouw is weer prima in orde gemaakt. Aan alle ramen werden nieuwe gordijnen gehangen. Voorlooig zal de biblio theek gevestigd blijven in het meis- jesoatronaat. dioch zodra het Wit Gele Kruis een nieuw gebouw zal heb ben, zal in dit oude gebouw de bi bliotheek geplaatst worden. Het geheel ziet er thans aardig uit en doet aangenaam aan. Het was wel nodig, dat dit werk eens flink werd aangepakt. Doch dit bracht vele moei- Doordat zij verblind werd door het felle licht van een tegenligger, reed mevrouw Brooymans-de Wit uit Oud- Vossemeer zaterdag in de namiddag met haar auto nabij de Slikkenbrug (halverwege HalsterenTholen) tegen een boom aan. Met zware verwondingen werd zij in het Algemeen Burger Gasthuis te Ber gen op Zoom opgenomen. Het ongeluk vond plaats, toen mevrouw Brooy- mans, die in Bergen op Zoom inkopen had gedaan, naar Oud-Vossemeer terugkeerde. In „De Koning van Engeland" te Hulst heeft ir. P. W. Bakker Arke- ma uit Wageningen, op uitnodiging van de Bond van Oudleerlingen van de R.K. Landbouwwinterschool te Hulst, een causerie gehouden over de mechanisatie van de landbouw en de daarmee samenhangende pro blemen. Het is een bijzonder belangwekkend betoog geworden, dat aller inte resse kreeg en dat tenslotte aanleiding werd tot een langdurig en ge animeerd vraag- en antwoordspel, waaruit vele boeren ongetijfeld tal rijke praktische wenken bebben kunnen putten. Overigens was de hoofdlijn in sprekers betoog juist: de oneindige variaties in het wezen der bedrijven maakt het geven van uniforme ad viezen onmogelijk en daarom dient iedere boer, wat de mechanisatie betreft, allereerst voldoende technisch en economisch inzicht te ver zamelen. sprake was van de onnoodzakelijk- heid van vakmanschap dan noemde men als eerste de landarbeider, op wie dit van toepassing zou zijn. Dit is uiteraard pertinent onjuist. Maar aan de andere kant is de land arbeider niet als vakman beloond geworden. De mechanisatie stelt nieuwe eisen van vakmanschap. De vergroting van de bedrijfstechnische kennis, door de als een lawine over de landbouw gekomen mechanisatie, is echter ge handicapt door een begrijpelijk te kort aan leerkrachten. Op de land bouwscholen heeft men het tempo daarom niet kunnen bijhouden, ARBEIDERS BEHOUDEN! Dit bedenkende, Is het dan ook zo vreemd niet dat ir. Bakker Arkema Nederland's meest bekende specia list op het gebied van de landbouw mechanisatie, op een bepaald moment kon zeggen „het is een slechte ma chine, doch koop haar toch maar." In een bepaald geval kan dit inder daad verantwoord zijn. Hij begon met vast te stellen dat het probleem van de produktiever hoging neerkomt op de noodzaak om de produktie per man-uur te ver hogen. Dit betekent niet dat de ar beid opgejaagd moet worden. Integendeel: het is evenzeer nood zakelijk de landbouwarbeid aange namer en aantrekkelijker te maken. Dat brengt dus deze konsekw<mtie met zich mee; de arbeider de be schikking geven over meer paarde- krachten, zodat in de oogsttijd in minder tijd meer opbrengst ver werkt kar worden. Nu eist de bedrijfstechniek groot vakmanschap. Wanneer er eertijds Als grootste moeilijkheid bij het volledig mechaniseren van het bedrijf noemde ir. Bakker Arkema de sterke evolutie in de vervaardiging van werktuigen. Dit is er de oorzaak van dat de technische levendsuur en de economische levensduur vaak grote verschillen vertonen. Daarom is het noodzakelijk de machines over korte gebruiksperiodes af te schrijven, omdat wel eens de noodzaak kan op treden een nog niet versleten ma chine te verwisselen voor een nieuwe, een geperfectioneerde, die men niet kan missen om economisch niet ach ter te geraken. Naast voldoende technische kennis is daarom voor de moderne boer een zeer goed economisch inzicht ver eist. Hij moet kunnen becijferen wat de mogelijkheden en bezwaren van iedere machine zijn, aan de hand van de aard van zijn bedrijf en even zeer rekening houden met de om standigheden waarir. hij verkeert. Als praktische wenken gaf de heer Bakker Arkema nog een aantal .raadgevingen op het gebied van de veiligheid, bij de verhoging waarvan men uiteraard geen financiële over wegingen mag laten gelden. „Veilig heid is nooit te duur", zei hij. De veiligheidsbezwaren der mechanisate betreffen aftakassen, riemen, koppe lingen, enz. De ingewikkelder bedrijfsvoering is een ander bezwaar der motorisering en mechanisatie. Er komt altijd de noodzaak bij om andere bedrijfsfac- toren aan te passen. Tenslotte bena drukte hij nogmaals zoals vorige zomer te Sluiskil de vergrote be langrijkheid var. het voorjaarswerk, dat de mogelijkheden van het econo misch en technisch gebruik van de machines bij het oogsten vergroot. Ook deed hij een beroep op de boeren om ,,de landarbeiders die we nog hebben" te behouden, door be hoorlijke beloning en goede huis vesting mogelijk te maken. Aan het slot sprak de voorzitter van de bond, de heer Th. Staal, het verlangen der leden uit om ir. Bak ker Arkema nog vaker in Hulst te mogen beluisteren en dat dit een vertolking van aller wens was. be wees het daverend applaus dat daar op volgde. lijkheden met zich mede. Iedere week komen in het patronaatsgebouw on geveer 200 kinderen tussen de 10 en 25 jaar. die behoren tot de K.A.J., de V.K.A.J., de Zonnekinderen, het I'oisjespatronaat of het Jongenspa- tronaat. Verder hebben er nog vele vergaderingen en bijeenkomsten plaats voor diverse doeleinden. Het parochiehuis draagt inderdaad met recht zijn naam. CLINGE VERKENNERS Mocht enige jaren geleden ook op Clinge e en groep verkenners be staan en door omstandigheden teniet gaan. thans is men weer zover gevor derd, dat binnen zeer korte tijd met de heroprichting een begin zal worden gemaakt. Et. Sehijvenaars is cursus- voor-leider bij de verkenners. Zodra deze bevorderd is zal worden overge gaan tot de oprichtinig. Wat betreft de welpen, bestaat er nog steeds een welpengroep St.-Pau- lus. Deze welpengroep leeft nog steeds, want regelmatig worden bij eenkomsten gehouden en wordt de welpen de nodige kennis bijgebracht om later verkenner te worden. Kloosterzande „ADEM VAN DE DOOD". De toneelafdeling van de Harmonie St. Cecilia heeft voor haar Vasten avonduitvoeringen in februari a.s. een nieuw stuk in studie genomen. Na het grote sukses dat zij met de opvoeringen van „De Ooievaar ver gist zich" geoogst hebben, wordt er al met belangstelling uitgekeken naar de 12e en 13e februari, wanneer het nieuwe stuk „A,dem van de dood", een Amerikaanse thriller in drie be drijven, ten tonele gebracht zal wor den. Aardenburg EMIGRATIE. Gedurende het afgelopen jaar zijn 14 Aardenburgers naar overzee ge ëmigreerd. Van hen gingen er 5 naar Nieuw Zeeland, 2 mannen en 3 vrou wen, 5 gingen er naar Canada, (3 mannen en 2 vrouwen). Naar Austra lië ging een gezin van 3 personen, terwijl een jongeman uit Draaibrug naar Cleveland in de Verenigde Sta ten van Noord-Amerika vertrok. Sint Jansteen Per 1 februari a.s. zullen 15 nieuwe woningen, welke door een aanne mingsmaatschappij in deze gemeente aan de Prins-Hendrikstraat en de Pastoorschetsstraat worden gebouwd, betrokken kunnen worden. De woning Prins-Hendrikstraat 13 zal door de aannemer volledig gemeubileerd en gestoffeerd worden en als modelwo ning voor het publiek te bezichtigen zijn. 10 van deze woningen zijn reeds aan woningzoekenden verkocht en on getwijfeld zal ook voor de andere 5 wel voldoende belangstelling komen, zeker nu men straks kan zien hoe deze woningen met betrekkelijk wei nig kosten volledig ingericht kunnen worden. Een aanwinst van 15 wonin gen betekent voor onze gemeente, waar de woningnood nog zo ontstel lend groot is, zeker een zeer welkome aanvulling van de woningvoorraad. V.G.L.O.-SCHOOL NADERT HAAR VOLTOOIING De V.G.L.O.-school, die gebouwd wordt aan de Geslechtendijk, nadert haar voltooiing. Door de zeer gunsti ge wintermaanden is er practisch nog geen verlet geweest en het grote ge bouw staat dan ook al geruime tijd ander de pannen. MET PENSIOEN Opperwachtmeester bij de Rijkspolitie van Aert die sinds 1948 onze gemeen te als standplaats heeft, zal op 6 april a.s. de pensioengerechtigde leeftijd bereiken en de dienst verlaten. GOUDEN BRUILOFT. In het afgelopen jaar vierden in onze gemeente acht echtparen hun gouden huwelijksfeest. Dit jaar is er echter maar één echtpaar nl. C. Cocqheijtvan Avermaete uit Abs- dale dat op 11 april deze heugelijke dag zal herdenken. GEMEENTE ST. JANSTEEN. Herinenting. Voor de kinderen, die in 1951 en 1952 zijn ingespoten tegen difterie, kinkhoest en tetanus, zal op 17 janu ari om 15 uur in het wijkgebouw ge legenheid gegeven worden tot her- inenting. 835-0 SAJ VAN GENT - Olympia 8 uur: Zeven broers zoeken zeven meisjes. HULST öioscoopgebouw 8 uur: Va dertje Langbeen. AXEL Het Centrum 8 uur: Tot het bittere einde. TERNEUZEN Luxor 8 uur: La Strada. DE KLINGE Kinema van Dijck 7.30 uur: De losprijs van de liefde. GOES Grand: Zij allen waren schuldig. MIDDELBURG Schouwbn-g: Opstand der Maori's. Electro: Ciske de rat. VLISSINGEN Alhambra: Gezworen kameraden. Luxor: Die man is ëe~ vaarlijk. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Vader tje Langbeen. SAS VAN GENT Olympia-theater uur: Het dal der koningen. TERNEUZEN Luxor-theater 8 uur: La Strada.

de Stem | 1956 | | pagina 2