Indonesië zal onderhandelingen in Genève niet voortzetten Spoedig daden Klap met gummistok had de dood van een jongeman tengevolge Geheimzinnige dame" niet die men zocht is Algerije met honderd man in het Franse parlement Kabirtet Haraliap hangt aan een zijden draad Voorzitter Masjumi zag toestand niet somber DE DOOD OP DE WEG Anak Agung in Londen actief John Racdcckcr ZWEEDS PARLEMENT GEOPEND overleden BETOGING IN DAMASCUS Benelux-beraad over jeugdige gevangenen Fragment van „Handelingen van apostel Andreas" in Nederlands bezit gekomen Onbewaakte eist een dode Wachtmeester voor Amsterdamse Hof Belangrijke verklaring werd nu pas afgelegd Ik mocht niet bang lijken' Prinses der Nederlanden vandaag in Spakenburg DAGBLAD VOOR De waterwegen Zij verkiezen de vrijheid Nu rdzaak De Voorburgsc moon Revolutionair plan van SoustelJe Onderzoek nog 111 volle gang Bewolkt Zuid-Afnka wil zichzelf zijn Psalmengeschreven in het jaar 400 Weer te Prinsenbeek Haar petekind wacht voor het raam van haar voorkamer 96e JAARGANG No. 22047 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. B M. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende, P. V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 5.85 per kwartaal, per post 6.55, per week (uitsluitend bij niet post- bestell.) f 0.45. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct. Postrek. no. 27884L Voor God, Konlnjtn en Vaderland ZATERDAG 14 JANUARI 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worde» op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. tureau vooi :ifl lu V-U. M. \JS3 "w. v H. Milanden: GOBS. Westsmgel 98, Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Viaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 - (B-Jbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 260! - OOSTBURG: Nmuwstraat 41, Tel._no._35) (Van onze parlementaire verslaggever) Minister Luns heeft, naar wij uit zijn nieuwjaarsrede af leidden, donderdag lange en vruchtbare gesprekken ge voerd met zijn Belgische ambtgenoot, de heer Spaak, over de kwestie van de water wegen. Naar mr. Luns ver klaarde kan men op korte termijn officiële onderhan delingen tussen beide rege ringen over deze zaak ver wachten. De sfeer voor deze besprekingen is, dank zij het contact tussen de twee be windslieden, gunstig. Desge vraagd verzekerde minister Luns ons, dat de kwestie van de waterwegen ook het Del ta-plan omvat. Het Indonesische kabinet heeft gisteren geen besluit kunnen nemen over zijn volgende maatregelen ten aanzien van de Neder lands-Indonesische conferentie in Genève. Een beslissing is uit gesteld, in afwachting van verder overleg met de partijen die de regering steunen. Het kabinet vergadert maandagochtend v/eer en men hoopt, dat dan een definitief besluit zal vallen. Een week geleden werd de conferentie onderbroken om de partijen gelegenheid te geven tot het uitbrengen van verslag aan haar regeringen. De Indonesische minister van Voorlichting heeft herhaalde malen verklaard, dat Indonesië de conferentie als voltooid beschouwt. Het enige dat beide delegaties nog te doen hadden, was de officiële afsluiting der besprekingen. Hij voegde hieraan met nadruk toe, dat de onderhandelingen niet zullen worden voortgezet. ENSCHEDE: Toen twee 14-jarige scholieren naast elkaar fietsten, kwamen de sturen van hun rij wielen met elkaar in aanraking, op het moment dat een truck met oplegger passeerde. De jongen, die aan de straatkant reed, kwam voor de achterwielen van de op legger en was op slag dood. Twee Indonesische partijen, die de regering steunen, namelijk de PSII en de Nahdatul Ulama, kunnen zich met de gang van zaken in Genève niet verenigen. De mogelijkheid van een kabinetscrisis is daardoor steeds aanwezig. Er wordt voortdurend ge probeerd de eenheid in de regering te herstellen. De houding van de belangrijke Mas jumi is nog niet geheel duidelijk. De voorzitter van deze partij verklaarde, dat de toestand „niet zo somber" was als door sommigen wordt beweerd. Hij wilde echter niet antwoorden op de vraag hoe men staat tegenover de resultaten van de Geneefse confe rentie. De Nederlandse delegatie heeft haar vertrek naar Genève uitgesteld, aangezien is gebleken dat de Indone sische regering nog niet gereed is met het bepalen van haar standpunt ten nesië inzake Nieuw-Guinea. Hij zou hierbij de nadruk hebben gelegtf op de juridische basis van de positie van Indonesië. de ambonezen. Binnenkort vertrekt uit ons land de heer P. de Queljoe, die voorzitter is van de Indonesische commissie inzake repatriëring van Ambonezen. Volgens zijn voorlopige schatting zijn er in ons land tienduizend Ambonezen, die naar Indonesië willen terugkeren. aanzien van de onderhandelingen met Nederland, Op het ogenblik kan nog niet wor den gezegd, wanneer men wel gereer zal zijn met het bepalen van een standpunt. Minister Luns en andere leden der Nederlandse delegatie zouden vanmor gen naar Genève vertrekken. Gisteravond laat zou Anak Agung Gde Agung, de Indonesische minister van buitenlandse zaken, uit Londen naar Genève vertrekken. Deze minister heeft in de Britse hoofdstad niet stil gezeten. Hij sprak o.m. met de Engelse minister van handel over het standpunt van Indo- Na de Russische verklaring dat er 100.000 Russen in West- Duitsland zouden zijn, die ge repatrieerd wensen te worden, heeft de Westduitse regering de Sovjet-Unie gevraagd namen te noemen. Dit is nu geschied. De Russen hebben de namen van 31 Russen opgegeven. Bij onder zoek is gebleken, dat a.lle 31 in de gevangenis zitten. Het Rode Kruis is nu begonnen deze 31 naar hun wensen te vragen. De eerste twee ondervraagden, veroordeeld wegens resp. roof en moord, verklaarden inder daad, dat zij naar hun land terug wilden. Donderdagavond is te Am sterdam op 70-jarige leeftijd overleden de beeldhouwer John Raedecker, ontwerper van het nationaal monument op de Dam. Al geruime tijd leed de kunstenaar aan een ziekte die zijn gestel ernstig ondermijnde. John Raedecker werd op 5 septem ber 1885 geboren. Hij kreeg zijn eer ste artistieke opleiding in de steen houwerij van zijn vader, en bezocht daarna de academies te Antwerpen en Amsterdam. Reizen naar Parijs en Italië verruimden zijn artistieke ho rizon. Tot zijn bekendste werken behoren o a. het Tooropmonument te Den Haag. het Verhey-monument te Rot terdam en het oorlogsmonument te Waalwijk. Een dag voor zijn dood werd zijn groot beeld van de vrede tegen de pyloon van het nationaal monument op de Dam geplaatst. In de Franse pers zijn donderdag gedetailleerde berichten gepubliceerd revolutionaire -an Algerije plan met DE UTRECHTSE journalisten hebben een avond gemeenteraadje" ge speeld en de Raad zetelde op de pers tribune. Het was aardig, want men kon elkaar zo in alle vriendschap de spiegel voorhouden. En dat was te vens nuttig. PRESIDENT Eisenhower zal jje vol gende week nadere mededelingen doen over zijn eventuele nieuwe kan didatuur voor het presidentschap. Aanhangers van „Ike" lieten hem al inschrijven voor de voorverkiezingen. WICKHAM STEED, voormalig hoofd redacteur van de deftige ..Times" is op 84-jarige leeftijd in zijn huis bij Oxford overleden. Men noemde hem: .,één van de journalisten die werke lijk invloed hadden op de betrekkin gen in Europa". DE CHRYSLER-fabrieken in De troit gaan de productie van per sonenauto's met tien procent be perken, in navolging van Ply mouth. Bij de eerste fabriek wor den 1000 mensen ontslagen, bij de tweede: 1400. over Soustelles voor integratie Frankrijk. De acht miljoen Moslems in Alge rije zouden hetzelfde stemrecht heb ben als het miljoen Europeanen, zo dat het land in de Franse nationale vergadering zou worden vertegen woordigd in verhouding tot zijn inwo nertal. Hierdoor zouden volgens de persberichten honderd afgevaardig den uit Algerije naar Parijs komen in plaats van de tegenwoordige dertig. Soustelle zelf heeft geen bijzonder heden over zijn plan meegedeeld. In een donderdag in Algerije uitge sproken rede zei hij wel, dat een af scheiding van Algerije een economi sche ramp voor dat land zou beteke nen. In Frankrijk en Algerije, zei hij, moeten gelijke rechten en plichten be staan, gelijke voordelen en offers. De Haagse politie heeft de „ge heimzinnige dame" met het Duitse accent, van wie gedacht werd dat zij fosforpillen liet innemen door nierpa- EEN AANTAL Amsterdamse behan gers en stoffeerders heeft besloten tot oprichting van een coöperatie. Deze zal grondstoffen en materiaal inkopen, voor spreiding van opdrach ten zorgen en sociale maatregelen treffen. BEHALVE de troepen, die woensdag naar Cyprus zijn overgevlogen, zal er nog een bataljon van de Highland Light Infantry worden uitgezonden. EEN HAAGS modemagazijn heeft aangifte gedaan van een kastekort van 42 mille. De boekhouder heeft zich ziek gemeld. Een dokter en een accountant waren al spoedig naar hem op weg. DR. ADENAUER heeft de ontslagaan vragen van de ministers Kraft en Oberlaender afgewezen. Zij vertegen woordigden aanvankelijk de vluchte- lingenpartij, doch vorige zomer gin gen zij over naar de CDU. HET luchtverkeer boven Amerika is zo intensief, dat zich elke dag vier gevallen voordoen, waarbij een bot sing tussen passagiersvliegtuigen op net nippertje wordt voorkomen. Een studiecommissie maakte dit bekend. DE INTERNATIONALE liga tegen rassenhaat en anti-semitisme heeft al le Franse republikeinen opgeroepen om de beweging van Poujade te boy cotten wegens het gevaar van fascis me en rassenhaat. Weersverwachting geldie tot vanavond, opgemaakt vrijdag avond te 23.15 uur: vr,Jaas In de ochtend plaatselijk mist. hater toenemende bewolking en later op de dag een kans op enige regen. Iets lagere temperaturen dan gisteren. Vandaag: Zon onder 16 57 maan onder 18.49 uur. Morgen' l°n°P onder 16-59, maan J op 9.,.3, onder 19.57 uur. Maan- dag: Zon op 8.43, maan op 9.42 uur. t Meer dan vijfduizend studenten hielden in de Syrische hoofdstad Damascus een massabetoging om te protesteren tegen het bloedvergieten in Jordanië en om de agitatie in dat land tegen he- Pact van Bagdad te steunen. Er werd veel en hard ge schreeuwd, terwijl boven de me nigte grote borden met anti-wes terse leuzen werden gezwaaid; de politie, die de wacht had betrokken bij de westerse ambassades, behoef de echter niet op te treden. In het nieuwe Zuidafrikaanse parle ment, is een motie van de nationa listen ingediend, waarin wordt voor gesteld het „God save the queen" ais volkslied en de „Union Jack" als na tionale vlag af te schaffen. Tot dusver neemt „God save the queen", het Britse volkslied, een zelf de plaats in ais ..Di, Stem van Suid- Africa" terwijl de Britse vlag wordt gebruikt naast de Zuidafrikaanse vlag. Vrouwenorganisaties hebben aange kondigd dat zij gedurende de zes maanden van de zitting van hot par lement bij het parlementsgebouw door rouwdragende vrouwen zullen laten demonstreren tegen de uitbreiding van de senaat door de nationale par tij ter verkrijging van absolute meer derheid. Op de elfde bijeenkomst van de pe nitentiaire Beneluxcommissie, die gis teren in het gouvernementsgebouw te Den Bosch bijeen kwam, was het voornaamste onderwerp van beraad slaging, de vraag, welk het juiste regime is voor die groep van delin quenten, die men klassificeert als „jeugdige volwassenen", nameljjk de leeftijdsgroep van 18 tot 23 jaar. Deze vallen niet meer onder de strafrechtelijk minderjarigen, maar kunnen toch ook weer niet op geheel dezelfde wijze worden behandeld als de volledig volwassenen. Er bestaan voor hen reeds jeugdgestichten, maar een coördinatie van de regimes in de Beneluxlanden verdient ernstige over weging. Op verzoek van een VN-conferentie zullen er regionale rapporten over dit vraagstuk worden opgesteld. De Bene luxlanden zullen hun bijdragen tot het Europese regionale rapport gemeen schappelijk leveren. Besloten is tot uitwisseling van Ne derlandse, Belgische en Luxemburgse docenten voor de opleiding van gevan genispersoneel tussen de drie landen. Bij de bespreking van het pro bleem der half-volwassen delinquen ten werd veel aandacht besteed aan het Belgische systeem van de inscha keling der padvindersbeweging bij de behandeling van die delinquenten en aan het Nederlandse systeem van op leiding dat in het jeugdgesticht te Zutfen wordt toegepast. tiënten gevonden en haar aan, een ver hoor onderworpen. Het is echter ge bleken, dat deze vrouw niets met het vergiftigingsgeval in Voorburg te ma ken heeft. Zij is lid van een Amerikaanse be weging en colporteert met boekjes, die aanwijzingen geven hoe ..geestelijk en lichamelijk gezond kan worden. De vrouw die verant woordelijk is voor de dood van een Voorburgse dame heeft men nog stoeds niet gevonden.^ In het communique dat over deze zaak door de politie werd verstrekt, wordt reeds gesproken van „moord Zoals eerder gemeld schenen er geen motieven daarvoor aanwezig te zijn. Het onderzoek wordt met kracht voortgezet. De nieuwste foto van de Zweedse koninklijke familie. De opname werd gemaakt voor de aanvang van de plechtige opening van t Zweedse parlement die door de leden van de koninklijke familie werd bijge woond in de Bernadotte galerij van het paleis te Stockholm. We zien hier v.l.n.r. Koningin Louise Koning Gustaf AdolfPrinses Sy- billa, Prinses Margaretha en Prinses Brigitta. Militair verdrag tussen Syrië en Libanon Syrië en Libanon zijn overeengeko men een militair verdrag te sluiten. Het desbetreffende akkoord zal de volgende week dinsdag worden gepa rafeerd. De onderhandelingen over 'n militair verdrag zijn verscheidene maanden geleden al begonnen. De Rijksuniversiteit te Utrecht heeft in west-Berlijn een collectie papyri aangekocht, welke fragmenten van (Van onze correspondent) Gisteravon.d omstreeks half negen is de 21-jarige P. Bastiaansen uit Prinsenbeek op de onbewaakte over weg aan de Spoorstraat aldaar met zijn rijwiel onder een electrische per sonentrein, komende uit de richting Breda, terechtgekomen. Het slachtof fer was op slag dood. De man, in dienst bij de „Drie Hoefijzers" te Breda, kwam van zijn werk. De trein had ongeveer 20 minuten vertraging. BIJ EEN botsing tussen een goede rentrein en een diesel-spoorbus bij Kopparberg in midden - Zweden zijn gisteren 15 mensen, waaronder veel schoolkinderen gedood. Het was het tweede ernstige spoorwegongeluk in 14 dagen. MINISTER Dulles heeft laten ver klaren, dat zijn uitlatingen over de oorlogskansen, die er de laatste ja ren zijn geweest en die felle Britse kritiek ondervinden, geen correctie behoeven. Voor het Amsterdamse Hof heeft gisteren in hoger beroep een wacht meester der rijkspolitie uit Vinkeveen terecht gestaan. Hij had op 31 juli 1J54 in Vinkeveen een 23-jarige jongeman een klap met een gummistok ge geven, die een dodelijke bleek te zyn geweest. De wachtmeester was in eerste aanleg wegens mishandeling, de dood tengevolge hebbende, door de rechtbank te Utrecht veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. Ook van daag voor het Hof hield de wachtmeester vol, dat hij zich door de 23-jarige Karei van Vliet en enkele zijner kornuiten op de fatale zaterdagavond be dreigd had gevoeld. 55 55 Op een tentoonstellingsterrein bij Vinkeveen moest de wachtmeester ga er°P toezien dat het pubhek de tentoonstelling die om elf S was' ordehjk verliet. Vliet tl wa?htmeester had van t ét H - £nS fet.reuzeld met zijn ver trek. Hij had de jongeman samen met de anderen naar de uitgang geduwd. Van Vliet was op de grond gevallen weer opgestaan en vervolgens met gebalde vuisten kwaad op de wacht meester toegelopen. Deze laatste ver klaring werd voor het Hof echter door ooggetuigen tegengesproken. Vol gens hen was er geen enkele aanlei ding geweest voor de wachtmeester om zijn gummistok te trekken. Dit was echter wel geschied. De wachtmeester had van Vliet twee harde klappen uitgedeeld. Het staat vast dat minstens een van die twee tikken op het hoofd van de jongeman terechtkwam. Deze krabbelde weer op en verliet daarna het terrein zonder ogenschijnlijk ernstig letsel te hebben opgelopen. Doch zoals sectie op zijn lijk later uitwees, had de slag met de gummistok een barst in zijn bij zonder dunne schedel tengevolge ge had. Hij stierf dezelfde nacht. De vrouw van een drogist uit Vin keveen had verklaard, dat zij de be wuste avond geruime tijd voor de tentooirst^JIing gesloten werd, een aantal jongens tegen elkaar had ho ren zeggen, dat zij van plan waren de wachtmeester het leven die avon,d eens flink zuur te maken. De vrouw had dit aan de burge meester overgebracht. cDe burgemees ter kwam echter nu pas met deze toch belangrijke verklaring voor de dag. Hij moest erkennen dat de be trokken vrouw in het vooronderzoek noch op de zitting van de rechtbank ais getuige was gehoord, doch hij voerde aan, dat de vrouw steeds groot bezwaar had gehad om deze verklaring officieel te bevestigen, omdat zij meende, dat haar dit in Vinkeveen schade zou kunnen doen. De toenmalige chef van de wacht meester verklaarde, dat de slagen met een gummistok altijd gericht zijn op de schouders. „Maar blijkbaar raken zij de sche del ook wel eens en die kan daarbij worden ingeslagen", zei de presi dent. „De zorgvuldigheid om de schedel te vermijden is in de praktijk onmo gelijk". zei de getuige. GROTE SPIJT „Toen,ik van Vliet van het terrein trachtte te verwijderen, drong het publiek achter mij op", hield de ver dachte vol, „en ik voelde dat ik alleen stond. Er werd dreigend geroepen. Je moet iets doen als ze op je af komen en dan heb ik mijn gummistok en die moet ik gebruiken en dan ge bruikte ik hem ook". Overigens betoonde verdachte grote spijt over het gebeurde. „Ik had dit onmogelijk kunnen voorzien", zei hij. „Het was het laatste wat ik had ver wacht. Ik vind het meer dan ver schrikkelijk dat het gebeurd is. Met de moeder heb ik diep medelijden. Maar voor mij zelf is het ook erg ge weest. Deze zaak loopt nu al ander half jaar". Verdachte verklaarde zijn optreden met de motivering, dat hij niet de indruk had mogen wekken bang te zijn. Nadat h(j van Vliet de twee sla gen had toegediend, had hjj zich om gekeerd naar de andere jongens en zo bekende hij enigszins be schaamd inderdaad geroepen: „Wie volgt". REQUISITOIR De procureur-generaal achtte mis handeling, de dood tengevolge heb bende, bewezen. Gezien echter de bijzonder goede staat van dienst van de wachtmeester op wie behalve in dit uitzonderlijke geval niets valt aan te merken, achtte de procureur een gevangenisstraf voor de ongelukkige slag met zijn ernstige gevolgen een te zware straf. Gezien ook het feit, dat de verdach te zich het drama zelf bijzonder ern stig aangetrokken heeft, meende dc procureur te kunnen volstaan met het eisen van een geldboete: 200 gulden, subsidiair 20 dagen hechtenis. I verschillende lot dusver onbekende Griekse, Egyptische en Koptische ge schriften bevat. Een voorlopig -onderzoek heeft uit gewezen, dat zich in deze collectie een groot aantal tamelijk uitvoerige fragmenten van bijbelse geschriften in de Griekse en Koptische taal be vindt. Enkele psalmen, die dateren uit het begin der vierde eeuw na Christus, zijn welhaast de oudste getuigen van de Koptische bijbelvertaling en wor den door de specialisten op dit gebied om verschillende redenen van grote betekenis geacht. Ook is er een Grieks fragment uit het boek Genesis. Ge deelten van het Nieuwe Testament zijn tot dusver nog niet in de verza meling aangetroffen. Van groot belang acht men een vijftal bladzijden uit 'n „geschiede nis van de aartsvader Jozef". Deze is volgens deskundigen, geheel on bekend. Voorts heeft men vijf pa gina's aan kunnen kopen uit de verloren „Handelingen van An dreas" De apostel Andreas genoot in, de Oosterse kerk der middeleeuwen een bijzondere verering, omdat men aannam dat hij de eerste bisschop van. Constantinopel was geweest, 'n „concurrent" van de apostel Pe trus. De thans gevonden bladzijden, wel ke beschrijven hoe een soldaat zjjn uniform uittrekt als hij zich tot het Christendom bekeert, bieden een volledige en onbekende episode uit dit oude geschrift en bevestigen het vermoeden van de geleerde R.A. Lipsius, dat „dc handelingen van Andreas" een ketterse inhoud had den. De gehele collectie zal worden uit gegeven in de reeks van publikaties van de theologische faculteit van de Rijksuniversiteit te Utrecht. DE PROCUREUR-generaal bij het Haagse gerechtshof heeft bevestiging van het rechtbankvonnis gevraagd in de appèlzaak van de journalist F., die in zijn periodiek „De Nieuws brief" een grievende opmerking over de vorstin heeft gemaakt. De eis was tien dagen. Aartje Wilhelminn Vedder uit Spakenburg wordt vant^aag veertig jaar. Op zichzelf is dit feit amper vermeldenswaard, tenzij ge weet wie Aartje Wilhelmina Vedder is. Zij is ge zoudt het toch niet ge raden hebben een petekind van H.K.H. Prinses Wilhelmina. Aar tje werd namelijk geboren tijdens de hevige overstromingen van 1916 waarbij het dorp Spakenburg zwaar werd getroffen. H.M. Ko ningin Wilhelmina was twee dagen na de ramp reeds in het dorp, om zichzelf van de nood in dit dorp op de hoogte te stellen. Men ver telde de koningin, dat er in de rampnacht een meisje was gebo ren en spon.taan zei de landsvrou we: „Van dat kind wil ik peettante wor den!" Zo ontving het kin.dje bij de Doop de namen van Aartje Wil helmina. Bij alle hoogtepunten in haar leven was er een heilwens of een geschenk van de vorstin. Het is zelfs zo, dat men in de straat waar Aartje nu met haar man en kinderen woont, al gewend is aan het verschijnen van de hofauto. Met spanning zal Aartje vandaag weer voor het helder gepoetste raam van haar voorkamer zitten. En de Spakenburgers zeggen: Mis schien komt prinses Wilhelmina vandaag weer".

de Stem | 1956 | | pagina 1