Pas op HET ZEEUWSE LANDJUWEEL 1956 ZUID-BEVELAND Vlissingen kan bij Almania winnen Vloert Hulst thuis) Desk? ffS*'' voor verkoudheid 21 Verenigingen dingen naar wisselvaandel 40- Afscheid voorzitter Leerlingenstelsel De Vrede" op zijn plaats 'N w G. Jacobs in het ziekenhuis Tilburg se dame door gas verstikt Even de krant inkijken...." Zes jaar de doos in Naar verbetering prof -wielersport 5 STAD-NAAR-STAD WEDSTRIJDEN Voorbereiding Tour de France e.a. STAHLBERG NAM DE KOP GOES H.v.d. Veen-school geopend De Kajotters herleefden Competitierad draait vol spanning verder Terneuzen voor zware opgave GEBR. v. d. SANDE WATERSTANDEN DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 13 JANUARI 1956 De stichting Zeeland deelt mee dat ook dit seizoen een Landjuweel wordt georganiseerd door het werkcomité, samengesteld door de culturele ad viesraad. De leden zijn dezelfde als vorig jaar; alleen werd de heer Rijkse uit Goes, vervangen door de heer J. Jan sen uit Breskens. Ook in de samenstelling der jury kwam een wijziging. In plaats van cle heer Jongsma treedt nu de heer J. Lemaire op. De heer Bloemkolk zal hem terzijde staan. In totaal zijn honderd punten te behalen, n.l. 20 voor de keuze van het stuk en voor regie en spel resp. De bezwaren welke vorig jaar zyn ingebracht tegen verenigingen, die In hotel „St.-Joris" te Middelburg werd donderdagmiddag afscheid ge nomen van de voorzitter van het Leerlingenstelsel Zeeland, de heer A. de Nie, directeur der Technische School te Terneuzen,, in verband met zijn benoeming tot directeur der T.S. te Gouda. Deze bijeenkomst stond onder lei ding van het oudste bestuurslid, de heer van Loo, die de heer De Nie dank bracht voor zijn warme vriend schap en zijn onvermoeibare ijver voor het Leerlingenstelsel. De secretaris-penningmeester der Stichting, de heer van der Breukel wenste de heer De Nie geluk met zijn promotie en herinnerde in het kort aan de geschiedenis van het leerlin genstelsel in Zeeland. De eerste ver gadering onder voorziterschap van de heer De Nie werd gehouden op 24 september 1948 en steeds heeft hij al zijn krachten voor dit werk gegeven. Hij wist o.a. het ministerie, dat eerst wilde, dat men alleen bemoeienis kreeg met die vakken waar het Lan delijk leerlingenstelsel niet voor zorgt, van het tegendeel te overtui gen. Tussen de landelijke stelsels en Zeeland is echter een goede samen werking tot stand gekomen, dank zij de werkkracht van de scheidende voorzitter. Als aandenken werd hem een boekwerk aangeboden: De Kunst van het Oude Europa. Vele sprekers gewaagden hierna van de oprechte waardering die men voor de heer De Nie, zij het in zijn functie, zij het als vriend, koestert. De heer Kloppenburg sprak als adj. inspecteur Nijverheidsonderwijs, de heer Nonhebei als controleur der Stichting. De heer J. Scheele, admi nistrateur der Stichting en Techn. School Terneuzen sprak een persoon lijk woord; de hoofdcontroleur der V.A.M., de heer Wassenaar bracht dank voor de omschakeling, die de voorzitter bewerkstelligd had tussen de regionale en landelijke leerlingen stelsels. Namens de stichting Vakop leiding Bouwbedrijf voerde de heer de Waal het woord, die er op wees, dat de heer de Nie nu wel naar Gouda vertrekt, doch nog niet van hen af was. Een bloemstuk was namens deze stichting aan zijn huisadres afgezon- m De heren Hack, dir. Tecftm School Zierikzee. Oosthoek, corifctfreifr VAM, Kelder, der V.E.V., en Mertens na mens de Schilders. Zij allen brachten dank voor de vele arbeid door de heer de Nie verricht. Deze richtte zich met een persoon lijk woord tot alle sprekers. Bij het aanvaarden van een bestuursfunctie dient men zijn taak uit te voeren. Hij merkte op, dat hij slechts zijn plicht als voorzitter had gedaan en „klein*' was geworden onder de vele lof, hem toegezwaaid. Deze lof wilde hij door geven aan hen die met hem samen werkten. Opgemerkt dient te worden, dat de heer de Nie 27 januari afscheid zal nemen van de Techn. School ie Terneuzen. zicli laten bijstaan door een beroeps regisseur worden door het werkco mité niet gedeeld; dit vindt het juist lofwaardig maar wel legt de jury in zo'n geval andere maatsta ven aan Wat de klasse-indeling betreft: De eerste klasse zal worden ge vormd door alle verenigingen, die meer dan 75 punten op het totaal van 100 bereiken. In de tweede klas se zullen geplaatst worden verenigin gen die 65 tot 75 punten behalen. De derde klasse zal bestaan uit vereni gingen die 55 tot 65 punten in de wacht gesleept hebben. Niet geklasseerd zullen de vereni gingen worden, die met minder dan 55 punten uit de strijd zullen komen. Het is aan de leden van het werk comité gebleken, dat sommige ver enigingen wier resultaten in het Land juweel wat onder de maat zijn ge bleven, zich onttrekken aan de deel name aan het daaropvolgende Land juweel. Dit acht het comité zeer be treurenswaardig, omdat dit aan de opvoedkundige waarde van dit eve nement op ernstige wijze afbreuk doet. Hierbij wijst het op de voortreffe lijke resultaten, die enige verenigin gen, die niet of nauwelijks meetel den in het eerste Landjuweel, bij het tweede Landjuweel wisten te behalen, omdat zij de op hun voorstellingen geuite critiek degelijk ter harte had den genomen. Het zijn immers juist de z.-g. minder goede verenigingen, die van dit Landjuweel het meeste profijt kunnen trekken. KEUZE VAN STUK. Voor advies omtrent een verant woorde keuze van het te spelen stuk verwijst het comité de verenigingen naar de landelijke organisaties, waarbij men is aangesloten (N.A.T. U. of W.K.A.). Hoewel de bibliothecaris van de provinciale bibliotheek in Middel burg zich van het geven van advie zen over de te spelen stukken wenst te onthouden lijkt het beter de plaats erop te wijzen, dat ook de pr- vinciale bibliotheek beschikt over een verzameling van voor het amateur toneel gescjiikte stukken. PRIJZEN. blijft uiteraard de ere-prijs. Daar naast zullen vermoedelijk wel enige geldprijzen kunnen worden uitgereikt. In dit verband wil het werkcomi té evenals vorig jaar nogmaals dui delijk stellen, dat het wedstrijdregle ment ondergeschikt dient te blijven aan het cultureel pedagogische ele ment. Iedere deelnemer zal een zeer waardevolle prijs ontvangen nl. een critisch rapport van een terzake des kundige jury, waarmede men zijn voordeel kan doen. De rest is bij zaak, zij het voor de winnaars van de prijzen een alleszins aangename bijzaak. Mosselzaadvisserij op de Wadden De Zeeuwse mosselkwekers zullen aan de inspectife der visserijen ir. het 2e, 3e en 5e district verzoeken 't Groninger wad voor het vissen van mosselzaad open te stellen van 10 April tot 5 Mei, het Friese wad van 8 mei tot 2 juni. - A mtmm In de hierboven genoemde klassen zullen prijzen worden uitgedeeld. Het is thans niet mogelijk om over de grootte der geldprijzen nu reeds me dedeling te doen. Dit hangt nl. af van de financiële uitkomsten van het onderwerpelijke evenement, die op 't ogenblik nog niet overzien kunnen worden. Het wisselvaandel is en De diocesane voorzitter van de KAB in het bisdom Breda, de heer G. Ja cobs, die sinds enige tijd wegens ziek te zijn werkzaamheden had moeten staken, is gisteren in het St. Elisa- beths-ziekenhuis te Tilburg opge- men voor onderzoek. Mevr. Roes-Remmen uit de Lucas Meyerstraat 19 te Tilburg, die sinds een jaar weduwe Is, werd door haar buren dood op bed aangetroffen. De omwonenden roken een doordringen de gaslucht, die bij nader onderzoek uit het huis van mevr. Roes bleek te komen. Een raam werd geforceerd en zo kon men het slachtoffer bereiken. Mevr. R. was 58 jaar oud. De politie stelde een onderzoek in en kwam tot de bevinding, dat de gasslang tussen de muur en een gastoestel gebarsten was, waarschijnlijk door te grote druk rond het middernachtelijk uur. Nadat de zware sneeuwval in het begin van deze week het plaatsen van de vredesjiguur op de centrale pyloon van het nationale monument in Amsterdam onmogelijk had ge maakt, kon dit grote beeld donder dag eindelijk door deskundigen van de steenhouwerij Tetterode in Am sterdam op zijn plaats worden be vestigd. Hoe het nu snel groeiende nationale monument er na de plaat sing van het beeld uitzag toont deze foto. P.M.Fen zijn echtgenote Lily, gefotografeerd in de straten van het Franse wintersportplaatsje Megeve bij de Mont Blanc. De Franse staats man geniet hier van een korte va- cantie om uit te rusten van de zware strijd, die hij voor de verkie zingen heeft moeten voeren. Toch kan hij het kennelijk niet helemaal zonder nieuws stellen: Reeds op straat wordt er een haastige blik in de krant geworpen... Wegens vergiftiging van renpaarden Met hof van Old Baily Londen heeft Leslie Harry White tot zes jaar ge vangenisstraf veroordeeld wegens vergiftiging van twee renpaarden die hoog verzekerd waren. Daarmee ein digde een proces, dat wekenlang ge duurd heeft en waarin telkens nieuwe bijzonderheden aan het licht kwa men. Het ging om de paarden „Cairo 3" en „Pas de Calais" die stierven tijdens de reis van Engeland naar Zuid-Ame- rika. White kreeg 9600 pond sterling (ruim 100.000 gulden) voor het eerste paard, maar toen hij later ruim 11.000 pond (ongeveer 115.000 gulden) voor het tweede vroeg, stelde de verzeke ringsmaatschappij een onderzoek in. Daarbij werden sporen van strychnine in de ingewanden Van- de twee paar den aangetroffen. (Advertentie) (Olympische Winterspelen) Eurovisie in Cortina De Italiaanse T.V.-maatschappij, „Radiotelevisione Italiana", heeft zich maandenlang bezig gehouden met de voorbereiding voor de T.V.-uitzendin- gen van de Olympische Winterspelen. Op de strategische punten, van de vallei van Cortina naar het meer van Misurina. worden elf camera's opge steld. De opnamen gaan naar Milaan over de ultra korte golf, via posten op sommige toppen van de Dolomie ten. Ook de leden van de Europese T.V.- gemeenschap, de Eurovisie, waarbij negen landen zijn aangesloten, zullen de wedstrijden uitzenden. De route voor de relayering loopt via de Jung- frau in Zwitserland, Keulen, Brussel en Ryssel. Britse renners naar het Continent Vier bekende Britse beroepsrenners hebben besloten het komend seizoen (individueel) deel te nemen aan wed strijden op het continent. Ton^ Hoar, die als laatste eindigde bij de Tour de France in 1955, ver klaarde tijdens een sportuitzending van de Britse televisie, dat hij te za- men met Brian Robinson, Bernard Pusey en Fred Krebs. aan de belang rijkste wedstrijden in Europa deel zal nemen. De renners namen dit besluit om dat de Britse wielerfabrikanten be kend hadden gemaakt, dat zij niet langer teams ^an professionals zou den steunen. Voorwedstrijden dames-scliaaktitel Bij de voorwedstrijden om het schaakkampioenschap van Nederland voor dames behield mej. mr. de Klerck de leiding door een zege op mej. van der Klift. Mej. de Klerck heeft drie punten uit drie partijen. In de andere groep werd de „partij van de dag" gespeeld tussen de Zuid- slavische mevr. Nedeljkovic en mevr. Heemskerk. Na een felle strijd, die vijf uren duurde, werd de partij afge broken. (Biljarten.) „NederlandBelgië" in Oostburg In hotel „Du Commerce" te Hulst heeft de bekende West Zeeuwsch- Vlaamse biljarter R. Claeyssens uit Oostburg een wedstrijd gespeeld tegen zijn sterke Belgische tegenstander Martens uit Eekloo, een cadre-specia- list. Het was een wedstrijd op 200 pun ten. De eerste partij wist de heer Martens te winnen in 10 beurten. Zijn Oostburgse rivaal ging overigens eer vol ten onder, want hij stond op 197. In de tweede match zag het er voor Claeyssens maar droevig uit: na 7 beurten stond de Belgische matador op 147 tegen Claeyssens 93. Maar met een fraaie serie in zijn zevende beurt van 107 caramboles maakte de Oost burgse kampioen de partij uit. Het was een ontmoeting waarvoor vele biljartliefhebbers belangstelling toon den. Overgevoelig en lot in de vingertopper» nerveus zoals zovelen in deze onrustige tijd? Wees dan op Uw hoede, want maar al te gemakkelijk kunnen zenuw- storingen het gevolg zijn. Voorkom dit liever door Kloostervrouw Melissegeest te gebruiken. Dat .geeft rust en werkt heilzaam. Vraag dus bij apotheker ot drogist vandaag nog naar de echte Onlangs is een vereniging op gericht, genaamd „Protour", welke ten doel heeft het bevor deren dat een zo groot, sterk en competent mogelijke Nederland se ploeg naar de jaarlijkse wie lerwedstrijden in het buiten land, de Tour de France in het bijzonder, kan worden uitge zonden. Kees Bellenaars treedt als technisch adviseur op. In nauw overleg met het hoofdbestuur en de sportcommissie van de K.N.W.U. zijn de plannen tot het inrichten van vijf wegwedstrij den van stad tot stad voor professio nals uitgewerkt. Zo is meri gekomen tot de volgende koersen: - 15 april van Amsterdam rond de Haarlemmermeer naar Amsterdam, een afstand van 225 k.m.; 29 april Rond Brabant, eveneens over 225 km., In Hoogovenschaaktoernooi Voor de zevende ronde van het hoogovenschaaktoernooi speelden Scafarelli en Toran een kalm verlo pen koning-indische party, die reeds na de 18de zet in onderling overleg In remise eindigde; er was 2 uur en drie kwartier gespeeld. Ook in de ontmoeting tussen Stahl berg en Orbaan werd de koning-in dische verdediging toegepast. Toen Orbaan op onverstandige wijze een pion offerde, glimlachte grootmeester Stahlberg beminnelijk. Hij had reeds voorzien hoe de partij zou verlopen. Orbaan kwam steeds slechter te staan en na bijna vier uur, waarin 42 zetten waren gedaan, moest hij de strijd op geven. Matanovic en van Scheltinga kwa men na 41 zetten (vijf uur spelen) tot remise op voorstel van de Zuidsla- viër. Het was een spaanse partij, die door van Scheltinga op een frisse manier werd behandeld. Tot verdeling van de winst besloten ook Kramer en de Argentijn Pilnik. Het was een Engelse opening, later overgaande in koning-indisch. Volgens Pilnik ver weerde de Friese kampioen zich als een leeuw en de Argentijn wist geen enkele weg te vijlden om tot winst te komen. Er werden in 5 uur 39 zet ten gedaan. Een partij werd afgebroken, nl. die tussen Bouwmeester en Roessel. Hun siciliaanse partij ging gelijk op en bracht weinig nieuws. De ontmoe ting werd na 40 zetten afgebroken in een stelling, die moeilijk te beoorde len was. STAND NA 7e RONDE Na de zevende ronde luidt de stand: 1. Stahlberg 5 1/2 punten; 2. Pilnik 5 pnt.; 3. Toran 41/2 pnt.; 4. Scafarel li 4 pnt.; 5. en 6. Kramer en Matano vic 3 1/2 pnt.; 7. en 8. Bouwmeester en Roessel 2 1/2 pnt: en 1 afgebr, partij; 9. van Scheltinga 2 pnt.; 10. Orbaan 1 punt. Burgemeester mr. ten Kate heeft gistermiddag de nieuwe openbare school in West, die de naam draagt van het vroegere schoolhoofd, de heer H. v. d. Veen, in het bijzijn van T honderd genodigden geopend. Te recht dankte hij de heren Oranje, di recteur van gemeentewerken en de beer Loonen uit Breskens, die de architectuur voerde, want zij schiepen een bijzonder fraai gebouw, met een juweel van 'n hal. Veelzeggend was het daarom, dat de neer van Gaasbeek, die namens net hoofdbestuur van Volksonderwijs zijn gelukwensen uitsprak, het ge bouw ten voorbeeld stelde aan al de genen, die scholenbouw op hun pro gramma hebben. Mr. Schlingemann, voorzitter der plaatselijke afdeling van volksonder wijs complimenteerde het gemeente bestuur met deze aanwinst, alsook de heer v. d. Veen, de „peetoom" d^r school en het hoofd de heer G. van Liere. Verschillende sprekers traden nog naar voren. De directeur der Am bachtsschool, de heer Buurman stelde een cadeau in het vooruitzicht; het hoofd der v. Dusseldorpsschool, de heer Stok offreerde een blinkende koffiekan cn namens het ouderscomi- te, kwam de heer Vonneker met een radio-toestel voor de dag. Namens de bijzondere scholen sprak de heer Rol. Het hoofd der school de heer van Liere sprak een dank en slotwoord. en?hm!isia^UhjLgetlmens1enafs de^K te Goes weer herleefd. Op dé jongste bestuursvergadering der af deling Goes van de K.A.B. werden de ondernomen pogingen met instem ming begroet. Hierop volgde eergis teren een propaganda-avond, waar 't definitieve besluit tot oprichting der miria 1,-f zestien leden traden on- hlom J toe en kozen Adri Ver- Arth?, 4 voorzitter; secretaris werd Kees Wo't'. Penningmeester Kn zaUnt j Kapelaan van Lan gen zal optreden als geestelijk advi- De voorzitter kon mededelen dat reeds een café-biljart is aangekocht cn dat het in de bedoeling ligt ge- westelijke tafeltennis- en damcom- petities te houden. Onderhandelingen over een vergaderlokaal zijn aan de gang. Verzoeken om subsidie aan de kath. ZZ"ganisaties gaan in zee en ge- to,° *za4 worden de vroegere dona teurs terug te winnen. Concert voor nijverheids- scholieren a« L?epaurtement van °-K. en W. ting S lds°nderwijs en de stich- A scho°lconcert" hebben di en van de ambachtsschool al leerlin'pfm sch°°lconcert" hebben de hier een A de ambachtss. Dit wPA°ncert ongeboden, riton Len bÜ86™ door de bas-ba- har. amnaerts en de pianist Jo- han Papist VA en °e Plamst Jo- gegeven né A°oraf werd toelichting Ued en de M1*Slksli.fd' het kunst! verklanking. Uade! daarna volgde llerd'^we'rd 'het8™8 hadden toegeluis- de meisjes der VateS^®.8®™11 V°°r Benoemd. De heer W secretarie werkzaam op de afdéling onderwijs, is met ingang «7. u g ari benoemd totadjunct ™™L-ebrU" de gemeente-secretarie te Ch™eSbeeh Heinkenszand jaarvergadering kar In zaal Vermeulen hield de' KAR haar jaarvergadering. B Uit het jaarverslag van de secre tans bleek dat de afdeling moment»», 123 leden telt. Ook de diverse oTdl? afdelingen en instellingen van de KAR in Heinkenszand staan er wat leden tal betreft goed voor cn bij practisch allen is een stijgende tendenz waar te nemen De penningmeester deelde mede dat het kassaldo f 227.00 bedraagt De districtsbestuurder, de heer van der Himst, hield een causerie over het algemeen sociaal en economisch beleid van de KAB. Spreker wijdde nog enige aandacht aan de nieuwe situatie zoals deze bin nenkort zal ontstaan nu Zeeland tot het bisdom Breda zal gaan behoren. Naar zijn mening zal hiermede o.a. de KAB in Zeeland uit haar isole ment worden verlost. Voorzitter J. Koens deed aan het slot nog enkele mêdedelingen betref fende de op 21 januari a.s. te houden jaarvergadering. Als spreker werd hiervoor uitgeno digd de heer Korting, voorzitter van de afdeling Haarlem van de KAB. Een cabaretgroep, bestaande uit le den ^an de afdeling, o.l.v. Jan Bos zal o.m. aan deze avond haar me dewerking verlenen. De race naar de top is iedere week opnieuw een attractie op zich, vanwege de onophoudelijke verrassingen ook voor bije zondag weer van groot kaliber die vooral boven de schei dingslijn gepresenteerd worden. Het blijft schommelen. Zie naar NAC, dat nu de derde plaats inneemt mèt Sparta en slechts één punt tekort komt bij Fortuna en Ajax, die de leidersplaats delen met 23 punten. Kijk naar BW, dat eveneens vierde gerangschikt staat, in B, slechts één punt verwijderd is van Enschede, drie punten tekort komt bij Rapid en vier bij Elinkwijk, dat opnieuw de kop kon nemen, dank zij het jonge gelijke spel van Rapid bij Graafschap. De zuidelijke clubs blijven dus mede de toon aangeven. Zondag gaat het gros van de hoofdklassers aan de tweede helft van de competitie-taart beginnen. Een wedstrijd van formaat is o.a. LimburgiaNAC, vooral gezien in het licht van de omstandigheid, dat Limburgia vorige zondag een sprekende 53 zege op Sparta wist te behalen. Ook voor de Bredanaars wordt deze ontmoeting een zware opgave, temeer, omdat deze Limburgers net onder de beruchte streep staan geklasseerd. De conditie van Lussen- burg c.s. is momenteel echter weer op het beproefde peil en ook het zelfvertrouwen keerde volkomen in hun gelederen terug, zodat een kleine zege niet zal behoeven te verbazen. de voorhoede ontbreekt het aan het doeltreffende schot. Overmorgen is Enschedese Boys in Roosendaal op bezoek. Komaan Oranjewitten, de moed niet verloren! Eenmaal op het succesvolle pad teruggekeerd, kan er nog veel verloren terrein worden ver overd! Een hoogst belangrijke ontmoeting is hier ook AGOWVSV. Weet de bezoekende club te winnen wat niet eenvoudig is dan prijkt zij zondagavond aan c* kop, want RCH heeft vrijaf. Baronie speelt opnieuw op eigen terrein, ditmaal contra Heracles uit Almelo. De Bre dase groenwitten delen met Wa- geningen en Haarlem de derde plaats, terwijl Hermes DVS en Leeuwarden (2e en le op de ranglijst) respectievelijk drie en vier punten meer verzamelden, waarbij niet vergeten mag wor den, dat Leeuwarden één wed strijd meer gespeeld heeft dan de Baronnen. Waarmee slechts gezegd wil zijn, dat het onder linge verschil in de kopgroep betrekkelijk onbeduidend is en de kampioenskansen voor dit vijftal zeer weinig uiteenlopen. Dat het steeds zwaarder wordt om overwinningen te behalen, bleek ver leden zondag, toen Baronie met nog al veel moeite hekkensluiter ONA kon kloppen. Minstens even hard aanpakken voor de Bredanaars wordt het tegen Heracles en de overwinning zal zwaar moeten worden bevochten. Eindhoven zal het bezoekende EBOH niet mogen onderschatten, nu het de jongste wedstrijd bij Fortuna in een gelijkspel heelt weten om te zetten, ongetwijfeld een puike prestatie. NOAD heeft weer een zware uitwed strijd, ditmaal naar Ajax. Evenals NAC, voor de tweede achtereenvol gende maal en route. Gevolg van het keerpunt in de competitie. Het zal moeilijk zijn voor Walhout c.s. om met winst uit Amsterdam terug te keren. Ook BW speelt voor de twee de achtereenvolgende keer op vreem de grond, bij Emma in Dordrecht. Emma behoort tot de zwakke broe ders (op een na onderaan) en het T® .wel..voor de hand, dat Krijgh üe zijnen zegevierend uit Dordt zuilen terugkomen. Willem II, op- ln ..betere doen" geraakt, ope- ninaenVH0ri,eig.eA volk 4eSen Scheve- furnr? sP°rt, dat niet zoveel rich on VP"S afzoen en ten herben ike wijze zou moe- ïe klasse betaald In 1 A heeft RCH gezelschap ge kregen van VSV, waarmede het nu op gelijke hoogte gekomen is dank ZIJ de eerste nederlaag der Haarlem mers j 1 zondag; tegen PEC nota dus Tegonnenf1 Met RBC gaat het niet zo best Voortdurend ontplooien zij i„ hun wedstrijden een sterk overwicht, maar aanwezig, temeer omdat de uitwed strijd met 23 werd gewonnen. LONGA zal in Zwolse Boys (uit) een taaie en hardnekkige tegenstan der aantreffen, die zich moeilijk ge wonnen geeft. Eenzelfde beoordeling geldt RhedenHelmond, met andere woorden, ook hier heeft de thuisclub de beste winstpapieren. Wilhelmina krijgt het Vlaardingse Fortuna te gast. De punten blijven hoogstwaar schijnlijk in Den Bosch. DOSKO doet de verre reis naar Oosterparkers te Groningen. Taaie tegenstanders, die Groningers. Laten de Bergse rood gelen daar wél rekening mee hou den! Helmondia zien we afrekenen met het Delftse DHC en ook TOP zal weten te winnen, van Zeist. De amateurs Men kan niet beweren, dat de drie leiders in 1 C deze zondag voor moei lijke opgaven zijn gesteld. TSC heeft in Oosterhout nummer laatst van de ranglijst: Schijndel tussen de krijt lijnen. De uitslag is niet moeilijk te voorspellen. Minder gemakkelijk krijgt Vlissingen het, nu 't uit speelt bij Almania in Broeksittard. Maar de club uit de De Ruyterstad treedt weer volledig aan, zodat de punten wel mee naar Vlissingen zullen komen. VSV 34 heeft het op zijn beurt wéér iets zwaarder, met Sportclub Emma uit Treebeek als tegenstander. Niet temin nemen wij aan, dat de vol ledige winst in Valkenswaard blijft. Alliance heeft de „wachtbeurt". De tweede klassers Verreweg de belangrijkste ontmoe ting in 2 A is SartoGemert. De thuisclub is de laatste tijd met enige uitschieters voor de dag gekomen en het is dus niet uitgesloten, dat Gemert er onderdoor moet. Uno Animo heeft uitstekende winstkansen contra Taxandria om een gelijkspel te bevechten. JVC is niet opgewassen tegen De Spechten, doch ODC kon wel eens zegevieren over Veloc, even als Baardwijk over Boxtel. Een derby van het zuiverste water kan men MOCInternos in 2 B noe men. Er is ongetwijfeld in verre om trek grote belangstelling voor dit treffen, ook al omdat Internos die fa meuze sprong naar boven heeft we ten te maken en thans slechts twee punten achterstand op het nog steeds ongeslagen MOC heeft. Wel dient men daarbij in aanmerking te nemen, dat de Bergse blauwwitten drie wedstrij den minder hebben gespeeld dan de te gast komende Ettenaren. We zijn erg benieuwd naar het resultaat van deze ongetwijfeld spannende wed strijd op het fraaie Rozenoord. Goes zal wel in staat blijken om Dongen er onder te houden, doch een puntenverdeling voor spellen wij bij Rood-WitWVO. Middelburg gaat Axel een ne derlaag bezorgen en niet on- De mogelijkheid is echter ongetwijfeld waarschijnlijk zegeviert Hulst thuis over Desk. RAC bezorgt Roosendaal ledige koffers. De derde klassers Reusel Sport en Heusden, de twee ernstige concurrenten voor de titel zullen niet erg opzien tegen de uit wedstrijden, die zij respectievelijk kregen toegewezen contra Concordia en Zwaluw. VOAB en RKDVC delen vermoedelijk de winst. St.-Michiels gestel klopt GSBW en er is voor Hieronymus een kansje op winst te gen het bezoekende RKTVV. In 3 C is VES—BSC ais de belang rijkste wedstrijd aan te merken. Het zou ons niet erg verbazen ais de winst in Oudenbosch achterbleef. Gudok is al bij voorbaat verloren tegen Veerse Boys. evenals Virtus contra leider WSC. RKC heeft gelijke kansen als De Schutters en Hero zien we de zegereeks voortzetten tegen het bezoekende DHV. Nu Meto in 3 D een vrije dag heeft, kan RCS weer wat dichter bij deze leiders komen, omdat het zwakke N.-Borgvliet op bezoek komt. Zeeland Sport kan het vermoedelijk niet halen tegen Biervliet, evenmin als ODIO contra Corn. Boys. RKFC heeft op zijn beurt niets te' vrezen van Hon- tenisse. Een vraag is vooralsnog of Zeelandia er in slagen zal bij Ter neuzen de volle buit weg tc halen. De vierde klassers Met uitzondering van Were Di, dat Nevelo op bezoek krijgt en daar niet tegenop zal kunnen, hebben verder alle thuisclubs beste winstpapieren. Oisterwijk klopt Zigo, Nieuwkuik doet idem met SVG, Hilvaria zegeviert over Wit Zwart en Ons Vios over hekkensluiter Haarsteeg. Drie van de vijf ontmoetingen in 4 F vragen bizondere aandacht; Bre daMadese Boys, SCOGilze en Groen WitZundert. Behalve SCO zien we de twee andere gastheren de volle buit binnenhalen. PCP kan op geen stukken na op tegen RKWU, doch een puntenverdeling is te ver wachten bij DWCBoeimeer. Het programma in 4 G vermeldt vier wedstrijden. Gi'enswachters en RSV zullen zich geen kopzorg maken over het resultaat tegen resp. HSC en Burgh, maar Steenbergen zal te recht met spanning de ontwikkeling afwachten tegen bezoeker SC Gastel. Een puntenverdeling zou niet behoe ven te verbazen. HalsterenDevo is in deze klasse het treffen van de week. Een gelijkspel? In 4 H is Clinge-Breskens de sterkst op de voorgrond treden de match. Wij houden 't voor alsnog op een zege voor de thuisclub. Aardenburg en Luc- tor zijn aan elkaar gewaagd, zo dat terreinvoordeel hier de doorslag kan geven. Hansweert- se Boys zal te sterk blijken voor Koewacht en RIA te zwak voor Ierseke. Gaat Hoofdplaat tenslotte Oostburg verplich ten met hen de onderste plaats te delen? De kans daarop lijkt ons niet uitgesloten. 10 mei Rond Limburg over 222 k.m.; 1 juli Rond de Achterhoe,k over 250 k.m.; 19 of 20 augstus Rond de Noor delijke provincies over 225 k.m. HOGE GELDPRIJZEN. In een onderhoud verklaarde Pel- lenaars, dat door de medewerking van de bedrijven de prijzen voor deie wegwedstrijden, in verhouding tot die welke in het buitenland worden ge geven, hoog liggen. Startgelden zul len evenwel niet worden geheven. Het is de bedoeling dat slechts dege nen, die deelnemen aan deze 5 wed strijden van stad tot stad, in aanmer king zullen kunnen komen voor een keuze in de ploegen voor de grote buitenlandse ronden. De sportcommis sie van de KNWU wil de wedstrijd in de noordelijke provinciën, welke op 19 of 20 augustus wordt gehouden, zien als een laatste selectie voor het wereldkampioenschap, dat eind augustus te Kopenhagen is vastge steld. De omstandigheden in het noor den van het land zijn vrijwel gelijk aan die, welke de renners in Kopen hagen zullen treffen, namelijk vlakke wegen en een stevige wind. Het spreekt vanzelf, dat de definitieve routebepaling van dit vijftal wedstrij den pas zal kunnen plaats vinden na goedkeuring van de provinciale auto riteiten. De prganisatie zal, en dit is weder om geschied in overleg met de KNWU, zo mogelijk in handen worden gege ven van de bij de Unie aangesloten wielerclubs. Het spreekt vanzelf, dat op die da gen geen andere wedstrijden op de weg voor beroepsrenners zullen plaats vinden. Er is geen sprake van, dat buitenlandse renners voor het deelne men aan deze wedstrijden in aanmer king komen. Aan de hand van de resultaten zul len de ploegen voor de Ronde van Ita lië en voor de Ronde van Frankrijk worden samengesteld. De renners zullen op deze wijze heter voorbereid aan de start komen voor de zware ronden in het buitenland en voor het wereldkampioenschap. Er wordt naar gestreefd dat deze vijf wedstrijden voor professionals van stad tot stad niet alleen dit jaar, maar ook de volgende jaren op de wielerkalender zullen komen te staan. In finale Nederlandse turnkampioenschappen Zondag 15 januari a.s. organiseert de vereniging D.O.O. in Borne de élnd-wedstrijd om het kampioenschap van Nederland turnen voor heren. De totalen in de halve finale behaald, tellen mee voor deze eindwedstrijd. De nationale kampioen Klaas Boot begint met een kleine voorsprong, want hij behaalde in de halve eind strijd 57.60 punten en nummer twee Jac. van der Sande 56.20 pnt. Daarna volgt van Galen met 54.95 punten, Salle met 54.80 punten. Joh. van der Sande met 54.20 punten, Meynen met 54.15 p en vervolgens de andere finalisten, zestien in totaal, allen met kleine verschillen. In de morgenuren wordt de wed strijd gehouden om het Nederlands jeugdkampioenschap. (Biljarten.) Van Loenhout nam de leiding Voor het biljartkampioenschap le klasse libre van het district Walche ren en Zuidbeveland van de KNBB werden in café Korff te Souburg weer enkele partyen gespeeld. Er waren enkele zeer spannende bij. Zo speelden Korff en Merk gelijk evenals Leynse en van Loenhout. Bo vendien won Leynse na veel spanning met miniem verschil van Rijn. De uitslagen waren: De Groot 2003340606de Bruy- ne 148—33—28—4.48; Korff 200—38— 18-5.26-Merk 200-38-23-5.26; Korff 200 -31-21-6.45-De Bruyne 153-31-21-4.93; Leynse 200-29-25-6.89-Rijn 197-29-30- 6.79; Rijn 200-26-55-7.69-Korff 163-26- 15-6.26; Leynse 200-41-28-4.87-v. Loen hout 200-21-28-4.87. Door deze uitslgen heeft W. van Loenhout de leiding genomen, gevolgd door Merk op de tweede plaats en Korff op de derde plaats. (Kegelen.) Rondgang te Loon op Zand voortgezet Deze week werd de rondgang van de Tilburgse Kegel Bond voortgezet op de hanen van café Concordia te Loon op Zand. Tot en met woensdagavond was de stand: Vijftallen A klasse: Natte Spons 604 Zet 'm Op 596; MOP 594; SNA 584; Vriendenkring 563; Vereniging 531. Vijftallen B-klasse: Reünie 538; KIK 567; NIOD 526; Vr. Poedelaars 517. Drietallen: SNA 343; Natte Spons 327; KIK 310; NOP 308; Reünie I 304; Zet 'm Op I 293; Reünie II 291; Vr. Poedelaars 291; Zet 'm Op 279; NIOD 249. (Advertentie) Neem tijdig KEELTABLETTEN Sterk desinfecterend 60 tabletten f 0.98 PH I IIPS^^ROXANE Mannheim 230 (-8), Kaub 201 (-5), Trier 235 19). Koblenz 225 (-10), Keulen 215 (-15), Ruhrort 428 (-25). Lobith 1071 (-25) Nijmegen 870 (-20), Arnhem 861 (-20), Eefde 403 (-15), Deventer 305 (-12), Na men la Plante 190 (4-30), Maastricht hoofdsluis 4388 (0), Borgharen 4018 18), Belfeld 1174 (-34), Grave 507 (+4).

de Stem | 1956 | | pagina 7