PagWaD 23c Stem THANS VOORDELIGE GEZINSVERPAKKING ZENDELINGEN door'in boorlingen vermoord ?SA"at°BE|i DE TUSSENPERSOON Offensief tegen de duurte Engeland m AT EEN ONDERLIJKE ERELD Broker's Cacao Kobaltbom in broeksak Heropening van moordzaak Emmett Till gevraagd Kilo's slanker BonKorots TWEEDE BLAD VRIJDAG 13 JANUARI 1956 VERKEERD GERICHT HOUTEN WONINGEN WE hebben al vaak de vraag ge steld, waarom ter oplossing van de woningnood toch ook niet meer gedacht wordt aan de bouw van houten woningen. Rijke landen, die geen oorlog hebben gekend, zoals Zweden en Zwitserland achten het toch ook niet beneden hun econo mische stand op ruime schaal hou ten woningen op te trekken. In een rede voor een Partijraadsvergade ring heeft de heer Andriessen al eens een stevig pleidooi gevoerd voor het op grote schaal bouwen van houten woningen, die in voor- gefabriceerde vorm in betrekkelijk onbeperkt aantal ter beschikking kunnen komen. REKENSOM Jeugdig Gezond T urbo-helicopter explodeerde Verheugend nieuws voor de huisvrouiv De hele winter gezond en fit In Groene Hel van Ecuador: Naar aanleiding tijdschriftartikel: (Naar een roman van E. F. BENSON) Vijf kinderen bij brand omgekomen Zwerver bekent moord op Janet Marshall Inbraak in villa van ex-koningin Voor derde maal: Byrd vloog over de Zuidpool EGYPTE KRIJGT „VRIJ" PARLEMENT Kabinet maakt een krijgsplan j T elevisieprogramma LIET behoeft allerminst verwon- dering te wekken, dat de circu laire van minister Beel over de verboden kerstgratificatie bij de ambtenaren kwaad bloed heeft ge zet. Dat die ontstemming zich richt tegen de persoon van de bewinds man zelf, is tot daaraan toe. Onaan genamer is evenwel, dat in ambte naarskringen deze handelwijze overigens ten onrechte de KVP in de schoenen wordt geschoven en on haar rug dreigt te worden uit gevochten. In de Tweede Kamer was het im mers juist het KVP-lid, de heer Van der Zanden, die voor de ambtenaren in het krijt trad en die aan minis ter Beel de verklaring ontlokte, dat hij zou trachten de toepassing van art. 126 van de Ambtenarenwet te beperken, omdat hij er zelf geen enthousiast voorstander van is. Bo vendien beloofde de minister aan de heer Van der Zanden, dat hij het overleg met de gemeenten zo soe pel mogelijk zou toepassen. Die beide toezeggingen mondden uit in de alles behalve gelukkige circulaire van 23 december over de verboden kerstgratificatie. Het is ook de heer van der Zan den, die hierover nu schriftelijke vragen heeft gesteld. Zeker is de loon- en salarispoli- tiek tegenover de overheidsdienaren een stuk kabinetspolitiek, waarvoor alle ministers gezamenlijk verant woordelijk zijn. Maar terwijl de so cialistische ministers in het kabi net de kans krijgen een sinterklaas- of kerstmannetjesrol te spelen, krijgt een katholieke minister, die bovendien tot de KVP behoort, de rol van Zwarte Piet toebedeeld, die de roe moet zwaaien met alle nare gevolgen van dien. Met het oog op de a.s. Kamerver kiezingen is de vrees niet onge grond. dat de KVP daarvan de on aangename gevolgen zal ondervin den, terwijl zij er part noch deel aan heeft. Het is geenszins overbo dig, dit nu reeds uitdrukkelijk vast te leggen. We lazen nu dezer dagen in „De Tijd" een artikel van Ir. J. P. A. M. Petit, dat op dezelfde trom tam boert en ook de wel eens aange voerde bezwaren bespreekt. Een eerste bezwaar zou zijn, dat ze meer plaatsruimte innemen, om dat ze zich niet zouden lenen voor étagebouw en voor bouwen in rijen. Gezien de resultaten in Zwitserland en Scandinavië, aldus Ir. Petit, is het niet juist, dat bij houtbouw geen etagebouw of bouwen in rijen mogelijk zou zijn. Doch zelfs al zou het toepassen van etage- en rijen- bouw onoverkomelijke bezwaren opleveren, dan bedenke men, dat er op het platteland nog zoveel eengezinswoningen worden ge bouwd, dat wanneer deze woningen in houtbouw zouden worden uitge voerd, de hierdoor vrijkomende traditionele materialen beschikbaar zouden komen om op de plaatsen, waar per se etage- of flatbouw on vermijdelijk is, deze bouw aanmer kelijk te kunnen versnellen en uit te breiden. Een tweede bezwaar zou zijn het brandgevaar. Daar zit natuurlijk wel wat in, al bestaat de mogelijk heid het hout door een behandeling met bepaalde chemicaliën min of meer brandvrij te maken, zoals met rieten daken wel geschiedt. Maar wat wil men? zo vraagt de schrijver in „De Tijd". Thans is de woningnood zo groot dat niét de huizen afbranden, maar in tal van gevallen de gezinnen en wel in mo reel opzicht, niet alleen in enge zin genomen, maar vooral in alge meen maatschappelijke verhoudin gen bezien. ^OU de bouw van houten wonin gen werkelijk een belangrijke uitbreiding van de bouwprogram ma's kunnen geven? Ir. Petit maakt daaromtrent in „De Tijd" het vol gende rekensommetje: Er zijn circa 1000 gemeenten in Nederland. Hier van zijn er wellicht 100, waar prak tisch alleen flat- of etagebouw kan worden toegepast. In de overige ge meenten zal men gemakkelijk plaats kunnen vinden voor gemiddeld 25 eengezinswoningen per jaar. Dit be. tekent dan dat per jaar 900 x 25 is 22500 woningen extra zouden kun nen worden gebouwd. Uit de na de oorlog opgedane er varing met Oostenrijkse en Zweed se woningen is bekend, dat deze zeer goed de vergelijking met de traditionele stenen woningen kun nen doorstaan, dat zij prettig zijn in het bewonen en niet betekenend duurder van bouw en onderhoud. Aan degenen, die vrezen, dat deze woningen over 20 jaar niet meer in trek zullen zijn, stelt Ir. Petit de vraag: Is men er wel zo zeker van dat vele flats over 20 jaar nog be woners zullen kunnen vinden en of men dan niet een goed onderhouden houten woning zal prefereren bo ven al die in tal van gevallen hope loze flatwoningen? Hiermee is dit vraagstuk dan weer eens in de volle aandacht gebracht. Kan een Eerste Kamerlid bij de aanstaande behandeling van de Be groting van Wederopbouw en Volkshuisvesting niet eens infor meren, wat de minister ervan denkt? (Advertentie) Na een koortsachtige speurtocht van twee dagen hebben de autoritei ten in Milford (Connecticut USA) een capsule met radioactieve kobalt te ruggevonden. Het bevond zich in de auto van een arbeider, die er geen idee van had, dat hij zoiets gevaar lijks bij zich had. Hij had het alleen maar bij zich gestoken, omdat er een stuk touw aan zat, dat hij nodig had. De (on)gelukkige vinder was Ben jamin Zawacki, een electromonteur. Hij had het capsule zien bengelen aan een stuk pijp en omdrt hij enige kabels bij elkaar moest binden, had hij het hele geval maar losgemaakt. Het ..kleine dingetje dat eraan vast zat" had hij in zijn zak gestoken en vervolgens in het handschoenenkastje van zijn auto. Van alle waarschuwingen had hij niets gemerkt. Bij controle van alle in- en uitgaande auto's van het be drijf, waar de capsule ve dwenen was. en waar Zawacki ook werkte, was de geigerteller als een razende gaan tikken toen Zawacki met zijn auto voorbijkwam. Zawacki zal nu in het ziekenhuis moeten voor onder zoek. (U.P.) De „Alouett- II", de Franse turbo- helicopter is woensdag tijdens een proefvlucht in de omgevin„ van Pau ontploft. Het toestel, dat op 6 juni 1955 de record-hoogte van 8.260 meter bereik te, stortte na de ontploffing ter aarde, raakte een hek en vloog in brand. De piloot, lt. de Vaisseau Lesmoustre wist zich met zijn parachute te red den maar de boordmonteur Roger Verjus, kwam in de vlammen om. De machine was opgestegen voor een uithoudingsproef. (U.P.) lAdvei tenue» Amsterdam, 13 januari. Dezer dagen werd door de N.V. Philips Roxane te Am sterdam 'n nieu we verpakking van de bekende Actifral-10 vita minen in de han del gebracht. Voortaan is ACTIFRAL-10 ook verkrijgbaar in fla cons met 150 dra gees (prijs f 3.75). Dit betekent een flinke besparing (vooral voor gezin nen) als u bedenkt, dat 100 dragées Actifral-10 ƒ2.90 kosten. Voor velen zal deze nieuwe verpakking Actifral-10 (150 dra gées) een uitkomst betekenen. Het nut van één dragée Acti- fral-10 per dag behoeven wij nauwelijks meer te onderstre pen. Zoals men weet gaan vele vitaminen verloren door ko- ken, bakken en braden. Tekor ten aan vitaminen verlagen het weerstandsvermogen en kunnen de oorzaak zijn van allerlei vervelende verschijn selen. Let U er wel op: Vraag voortaan naar de nieuwe verpakking Actifral-10 van Philips-Roxane. 774-oo Tenminste twee leien van een ge zelschap van v(jf Amerikaanse zen delingen zijn, naar rnen woensdag concludeerde, door wilde Indianen van de Acua-stam vermoord in de groene hel" van noordoost-Ecuador. De Acua's zijn de biocddorstigste wilden ter wereld. Verleden zondag waren de vijf zendelingen verdwe nen in de dichte oerwouden. Zij wa ren met een Piper-cup onderweg en opsporingsvliegtiiigen hebben het vliegtuig vernield zien liggen. Twee doden lagen erbij, een van hen was door een Indiaanse peer doorboord, en naar verluidt is op een afstand van circa 500 meter van het kleine vliegtuigje de tweede dode gesigna leerd. Van het neerstorten van het vlieg tuig hebben we al melding gemaakt. De opsporing werd verricht door samenwerkende Amerikaanse en Ecuadorese vliegtuigen, terwijl ook op de begane grond pogingen tot redding en opsporing werden gedaan. Van de naastbijzijnde blanke neder zetting slaan zich reddingsploegen een pad door het oerwoud. Het vliegtuig werd gesignaleerd op de oever van de rivier de Olgan, die de grens vormt tussen het land der Acua's en de gebieden van minder woeste inboorlingen. Zover men heeft kunnen zien was het lichaam, dat bij het vliegtuig gesignaleerd was, dat van Edward McCully, een zendeling, die met zijn echtgenote in een huisje bij de oever van de Olgan woonde. Volgens vrien den ✓an de McCully's meende het echtpaar met de viice Acua's op vriendschappelijke voet gekomen te zijn. (U.P.) DANK Zll SANATOGENl Voorkom ziekte, zwakte en moe heid, die U telkens weer trachten te ondermijnen. Bestrijdt deze kwalen door regel- matig gebruik van het zenuw tonicum, dat onontbeerlijk is voor het behoud van gezondheid en vitaliteit - net zenuwsterkend tonicum" De NAACP (nationale organisatie voor de ontwikkeling van kleurlin gen) heeft een hernieuwd onderzoek in de moordzaak Emett Till geëist, nadat in het tijdschrift ,,Look" een artikel is verschenen, waarin de uit lating van twee blanken wordt geci teerd, dat zij Emett Till, een 14- jarige negerjongen, hebben vermoord. Het artikel in „Look" is geschreven door William Bradford Huie, en het citeert J. W. Milam, die gezegd zou hebben dat hij met zijn halfbroeder Koy Bryant de jongen gedood zou hebben, nadat Emett Till beweer delijk avances tegenover Bryant's vrouw zou hebben gemaakt. In september stonden de mannen wegens moord terecht en werden vrij- fnJ?1 e?' ^ury weigerde rechts- zake van ontvoering. Mna Wi^s nb eerst ontvoerd), zii 7 irhVSwBryant ontkennen, dat die hI u uitgelaten in de zin, k aaSe u^eSC^njft' doch Huie ver" ^iedere Öat feit is Ik «ta het artikel een IVL5> U borg vo°r ieder woord De tegenwoordige procureur gene raal van de staat Mississippi, J. H. Coleman, die gekozen doch nog niet bevestigd is als gouverneur van Mis sissippi, verklaarde in een interview dat Milam en Bryant veroordeeld en geëlectrocuteerd hadden behoren te worden". Dit interview is op geluidsband op genomen door een radiostation in Texas. (U.P.) INOTTAWA In Ottawa zijn woensdag vijf kin deren uit een gezin, van 6 maanden tot 7 jaar oud. omgekomen bij een brand. De moeder en een zesde kind konden gered worden. Sedert 1 no vember zijn door b anden in het ge bied van Ottawa 28 mensen o.w. 20 kinderen om het leven geko men. De Franse politie heeft woensdag avond te Amiens bekendgemaakt, dat zij de moord op de Engelse onder wijzeres Janet Marshall het slacht offer was op 28 augustus 1955 in de omgeving van de weg AmiensAb beville gevonden tot oplossing heeft gebracht. Een 43-jarige zwerver, Ro bert Avril, bekende de moord te heb ben gepleegd. Eerder had hij toegegeven bepaal de dingen van de onderwijzeres te hebben gestolen, zoals een camera en reparatiemateriaal voor fietsen. Inbrekers hebben uit de villa van exx-koningin Elizabeth van Grieken land. in Cannes, juwelen ter waarde van enkele miljoenen francs gestolen. Volgens de eerste berichten waren de inbrekers zo zacht te werk gegaan dat noch de voormalige koningin, noch het hoofd van haar staf, de markies de Favrat, iets hadden ge hoord. Admiraal Richard E. Byrd vloog zondag voor de derde maal in 27 jaar over de Zuidpc -1. Zijn vliegtuig cirkelde drie malen rond het zuide lijkste punt van de aarde, boven tot dusver nog niet verkend gebied. Toen zijn marine-toestel (een DC 4) weer op zijn basis terug was gekeerd, zeide Byrd tot de pers, dat men zon der overdrijving kan zteggen dat deze expeditie via de lucht meer dan enige andere expeditie aan het licht heeft gebracht. (U.P.) Het Egyptische kabinet zou na een zitting, die de gehele nacht heeft ge duurd, eei. ontwerp-grondwet hebben aanvaard, welke voorziet in verkie zingen voor een volksvertegenwoordi- ging, nadat de laatste Britse militair Avril was vorige week op beschuldi- K ptis(,h bied zal hpbben verIa. atrict van hot etolon van oan fiore in I r_ ten. Dit laatste zal in juni a.s. het geval zijn. ging van het stelen van een fiets in hechtenis genomen. Sir Anthony Eden en zijn ministers hebben zich woensdag bezig gehouden met de opstelling van de plannen voor hun komende campagne tot ver laging van de hoge kosten van le vensonderhoud in Engeland. Met deze campagne van de rege ring hangt een nieuw wetsontwerp samen, dat het land wil beschermen tegen de invloeden van monopolies en beperkende praktijken, welk ont werp kort nadat het parlement op 24 januari weer bijeenkomt zal wor den ingediend. Enkele commentators voorspellen, dat de regering bij haar strijd tegen de hoge kosten van levensonderhoud ook een beroep zal doen op het be drijfsleven, om de winsten te gebrui ken voor het omlaag brengen van de prijzen, inplaats van voor de ver hoging van de dividenden. Dit zal mo gelijk gepaard gaan met andere maatregelen tot verlichting van de lasten van de ruim 20 miljoen arbei denden in Engeland, waarmede dan nieuwe looneisen in de industrie voor komen zouden kunnen worden. Wormen Twee mannen uit Aberdeen hebben een hoeveelheid van twee miljoen wormen aange boden aan vissers, die ze als aas willen gebruiken. De Ka mer van Koophandel, die van de aanbieding hoorde, heeft al kopers gevonden: Amerikanen, die in Engeland willen vissen, maar tot dusver zonder resul taat naflr wormen hebben ge zocht. Nu kunnen ze tenmin ste een tijdje uit de voeten. ken chauffeurs en roekeloze rijders. Van nu af kan uit elke gewone personenauto een schrijvensgereed politieman komen. Niemand kan meer bijtijds worden gealarmeerd doordat hij de welbekende politie wagens ziet. Er zijn automobilisten geweest, die al hebben gezegd, dat ze deze manier van doen „onspor tief" vinden. De New-Yorkse politie commissaris had daarop een raak antwoord: ,.De weg is geen sport veld", zei hij. ,.Het stijgend aantal verkeers-doden kan niet worden ge stopt met spelletjes doen. De politie heeft wel wat anders te doen dan een beetje met vlegels van chauf feurs sport te gaan beoefenen". Vader De 91-jarige Eli Lucas uit Whi- tesburg in het goede Kentucky heeft onlangs aangifte gedaan van zijn negentiende kind, een jon gen. „Ik hoop. dat er nog maar veel mogen volgen", zei de heer Lucas op het gemeentehuis. Advies De lieer Leonard Higgeman uit Los Angeles heeft verklaard, dat men best gelukkig kan zijn „al is men dan ook gterouwd". „In veel huwelijken", aldus nog altijd onze Leonard, „speelt één, van de par tijen de baas. Maar alle geschillen zijn met praten uit de weg te rui men. De mensen die dat doen heb ben een model-huwelijk". Koe Daisy, een rood-bonte koe, die sinds enkele dagen in Blackburn werd vermist, is terug gevonden. Het dier wist het slachthuis te ont vluchten, kwam in het drukke stads centrum terecht en raakte zo over stuur van al het geweld, dat ze in galop rustiger oorden opzocht. Hoewel men Daisy fanatiek heeft achtervolgd, raakte men toch het spoor bijster. Een boer, vier kilo meter van Blackburn, trof een rood-bonte koe in zijn wei aan, die daar weliswaar vredig graasde, maar niet tot zijn stal behoorde. Hij deed aangifte en de politie was er snel achter, dat Daisy was gevon den. Edele mensen willen nu pro beren de koe van het slachthuis te redden. Mysterie De veertienjarige Jane Dotclün uit het Engelse Hexham heeft een 26 jaar oud mysterie opgelost, al leen door met iets te gooien, waar van ze dacht, dat het een steen was. Het was geen steen. Het was een schedel. De gewaarschuwde politie heeft na een uitgebreid on derzoek als haar vermoeden uit gesproken, dat de schedel heeft toebehoord aan iemand, die 26 jaar geleden verdween en van wie niemand nadien nog iets heeft ge hoord. Sport De politie van New-York heeft besloten gebruik te maken van ge- O. Dat zal die oorbel zijn die ik wone auto's bij de jacht op dron- vanmiddag kwijt was! (Advertentie) geurig - gezond en'/ütcWZtf Carton a 100 gram f 0.65 Carton a 200 gram f 1.20 ZATERDAG. 14 JANUARI 1956 HILVERSUM I. 402 m. VARA: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,25 Gram. 8,00 Nws. 8,18 Gram. 8,55 V.d. vrouw 9,00 Gym. v.d. vrouw 9,10 Gram. VPRO: 10,00 Tijde lijk uitgeschakeld, caus. 10,05 Morgen wijding VARA: 10,20 V.d. arb. i.d. con- tinubedr. 12,00 Orgelspel 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Gram. 13,00 Nws. 13,15 VARA-varia 13.20 Lichte muz. 13,45 Sportpraatje 14,00 V.d .jeugd 14,35 Muz. caus. 14,50 Dansmuz. 15,25 Streekuitz. 15,50 Omr. kamerork. 16,35 Het voile pond, caus. 16,50 Gram. 17,15 Act. 17,45 Orgel spel en comm. 18,20 Lichte muz. 18,45 Regeringsuitz.: Atlantisch Allerlei. Een en ander over de 15 landen van het At lantisch Pact. 19.00 Artistieke staalkaart VPRO: 19,30 Passepartout, caus. 19,40 De Bijbel in het kerkelijk jaar, caus. 19,55 Deze week, caus. VARA: 20,00 Nws. 20,05 Gevar.progr. 22,25 Soc. comm. 22,40 Lichte muz. 22.55 Binnen zonder klop pen, hoorsp. 23,15 Nws. 23,30-24,00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. KRO: 7,00 Nws. 7,10 Gram. 7,15 Koorconc. 7,45 Mor gengebed en lit. kal. 8,00 Nws. en weer- ber. 8,15 Gram. 9,00 V.d. huisvr. 10,00 V.d. kleuters 10,15 Gram. 10,30 Ben je zestig? 11,00 V.d. zieken 11,45 Franse chansons 12,00 Angelus 12,03 Metropole ork. 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Dansmuz. 12,55 Zonnewijzer 13,00 Nws. en kath. nws. 13,20 Promenade-ork. 14,00 Boekbespr. 14,20 Eng. les 14.40 Koorzang 15,00 Kron. v. letteren en kunsten 15.40 Harmonie-ork. 16,00 De schoonheid v.h. Gregoriaans 16,30 V.d. jeugd 17,00 Mu- settemuz. 17,20 V.d. jeugd 18,00 Simple Music 18,15 Journalistiek overz. 18,25 Gram. 18,30 Van het Binnenhof 18,40 In- str. octet 19,00 Nws. 19,10 Omr.ork. en solist 20,00 Lichtbaken 20,20 Act. 20,35 De gewone man 20,40 Gevar. progr. 21,45 Sprong in het heelal, hoorsp. 22,05 Caba ret 22,35 Wij luiden de zondag in, avond gebed en lit. kal. 23,00 Nws. 23,15 Nws. in Esperanto 23,22-24.00 Gram. BRUSSEL, 324 m. 11,45 Gram. 12,30 Weerber. 12,34 Gram. 13,00 Nws. 13,15 Radio Almanak 14,30 Radiojourn. 15,00 Gram. 15,45 Idem 16,00 Accordeonrec. 16,15 Gram. 16.30 Accordeonrec. 16.45 Engelse les 17.00 Nws. 17,10 Gram. 17,20 Lit. zangen 17,30 Mannenkoor 17,40 Gram. 18,00 Mannenkoor 18,15 Ork.conc. 18,30 V.d. sold. 19,00 Nws. 19,40 Gram. 19,45 Omroep Ommeganck 21.15 Gram. 22.00 Nws. 22,15 Gevar.muz. 23,00 Nws. 23,05- 24,00 Gram. BRUSSEL, 484 m. 12.15 Lichte muz. 12,55 Gram. 13,00 Nws. 13,15 Verz.progr. 16,00 Operamuz. 17,15 Ritm.muz. 18,38 Gram. 19.05 Uw progr. 19.30 Nws. 20,00 Gevar.progr. 22.00 Nws. 22,15 Lichte muz. 22,55 Nws. 23,00 Dansmuz. 23,55 Nws. NTS. 20,00 Journ. en weeroverz. KRO: 20,15 Veilig 4- Viug kan voordelig zijn, Wereldvisie en Telemimiek 21,00 Ballroomdancing 21,30-22,30 Cabaret. (Advertentie) Waarom de last van ongezonde (en vaak lelijke) dikte nog langer met u meedragen? BonKorets geven u in enkele weken weer uw jeugdig slank figuur. BonKorets werken volgens het principe van dehydratie - veilig en snel. Opgehoopt vet smelt weg, loom heid en verstopping maken plaats voor een opgewekt en monter gevoel - veroverende charme straalt van u af - u is een ander mens. Begin een nieuw leven, begin nog vandaag met BonKorets, f. 3.30 per flacon. VERMAGERINGSDRAGEES 13 Craddock leed werkelijk onder dit gebrek aan atmosfeer. Om zo te zeg gen gaapte hij als een ongeoefend vliegenier in hoge verdunde lucht lagen. ,,Ah," zei hij, ,,ik ben het niet met u eens dat het gebazel is. Zonder twij fel is de intrige maar zwakjes, maar de dialoog is uitstekend en uw ka raktertekening is precies en fijn. „Maar wat voor karakters!" zei dc oprechte amateur. ,.De predikant, het dienstmeisje, de ke-kmeester! at een mensen, zonder een aasje le ven of kracht in hen. Maar het be antwoordt aan uw beschrijving van de stukken, waar het publiek van houdt. Ik schreef het verleden jaar. in een reactie na de Laan zonder Bocht." „Ah, zi. het zo?" zei Craddock. „Ik begreep niet goed hoe een jon gen zoals u je bent een jongen mijn beste kerel hoe iemand iets zo bitters en hopeloos als dat stuk en iets zo gemoedelijks als „Paaseie ren kon hrijven. ,,'t Was gemakkelijk genoeg. Ik zelf schreef het een: ik schreef over mezelf en ontdekte dat niemand er om gaf. „Paaseieren" is alleen maar mijn observatie van een trncn schuldige kletsende mensen woCn" de in Surbiton toen k een 'kind was" Ze leken er daar veel op: daar waren theepartijen en tuinpartijen en naai kringen, om de armen te helnen Maar laten we terugkeren tot ons onderwerp. Is het lonend of niet'" „Zonder twijfel lonend." stemde Craddock toe. mae „Maar ik heb drie of vier van de voornaamste directeurs de gelegen heid gegeven om zichzelf en mij te be lonen, maar zij wilden er niet aan be ginnen. Is hun ziel boven het gelde lijke verheven en geven zij alleen maar iets om hoge kunst?" Arthur Craddock voelde er niets voor om Armstrong te zeggen dat hij zijn stuk juist gestuurd had naar die directeurs, die het zekerst zouden weigeren, omdat dat een mededeling was die hij het best deed met voor zich te houden, als hij een goed zaak je wenste te maken. „En toch heb ik gelijk." zei hij, „en Tranby en Akroyd hebben het mis." Frank haalde zijn schouders op. „Dat zegt u!" „Ja. en ik zal u bewijzen dat die mening mij iets waard is. Ik wil nu en op dit ogenblik het stuk van u ko pen en er u een som voor betalen, die u niet onbelangrijk zult vinden, gezien het feit dat het van mijn kant een zuivere speculatie is. Maar op zekere voorwaarden." Frank Armstrong trok zijn stoel dichter bij de tafel, waarop hij leun de met zijn ellebogen. Craddock kon zijn vingers zien beven. „Noem uw voorwaarden, als u zo goed wilt zijn." zei hij, „misschien zou umij ook iets meer willen mede delen over die niet onbelangrijke som?" Craddock stak protesterend een zachte blanke hand op. Hij kon waar lijk met doorgaan zonder goede ma nieren en de kleine onoprechtheden van het leven. En daar deze jonge man daar niet over scheen te beschik- t,en' "J?®51 hij zijn best doen voor twee. Hij was blij dat hij dat teken van zenuwachtigheid bij Armstrong had opgemerkt: het was een goed voo£teken van sukses. „Mijn waarde heer," zei hii u een JZa"nfrd va" stapel vraagt „o een „Neen" als een rech- mnet mfi krulijverhoor afneemt. U te leggen Tk°h £V£n ,de situatie uit 4 "eE heel veel belantr- stelling in uw werk en in u en ik ben genegen betrekkelijk veel te wagen om uw werk de kans te given be- hoor lijk beooi deeld en geapprecieerd l, NV er niets z° moeilijk te schatten als de neigingen van het publiek cn als ik u zeg dat uw stuk zonder twijfel lonend zal zijn. 'dan is het mogelijk dat ik een wanhopi ge vergissing bega. Maar ik zie er zekere kwaliteiten in, waarvan ik vermoed dat zij het publiek aange naam zullen beïnvloeden, hoewel dat zelfde publiek door uw vorig stuk werd afgeschrikt en toch was dat naar mijn mening, een beter stuk werk dan dit. Maar hier De elleboog van Armstrong maak te een onwillekeurige plotselinge be weging. „Zullen we niet liever ter zake ko men?" zei hij. „Al wat u daar zegt is natuurlijk heel vleiend, maar wij kui..~en over de verdiensten van het stuk later praten. Hoeveel biedt u mij voor „Paaseieren", en op welke voorwaarden?" Craddock trommelde met zijn dik ke vingers op de tafel. Toen hij naar het sterke ruwe gezicht tegenover hem keek, zag hij er duidelijk span ning en onzekerheid op geschreven. Dat deed hem werkelijk een beetje plezier: het was alsof je een wild beest porde met een stok, terwijl er tralies zijn die mogelijke onaange naamheden kunnen voorkomen. Maar misschien zou het toch vriendelijker zijn om het beest uit zijn spanning te verlossen, want Armstrong ver langde nog sterker naar het geld en de voorwaarden, dan hij naar de lunch had gedaan. „Ik bied u vijfhonderd pond voor alle rechten op uw stuk," zei hij, „op voorwaarde dat u mij binnen de vol gende drie jaar nog drie van uw stuk ken gunt voor hetzelfde bedrag, als ik ze zou wensen te kopen." Armstrong nam zijn ogen niet van hem af en evenmin verslapte de door dringendheid van zijn blik. „Zei u vijf honderd pond?" vroeg hij met een vreemde, beverige, zwak ke stem. „Zeker! Toen verslapte de spanning. De jonge man stond op en wreef met de ru van zijn hand over zijn ogen. „Als ik slaap," zei hij, „hoop ik dat ik vooreerst niet wakker zal wor den. 't Is vervloekt aangenaam! Ik weet niet precies hoeveel vijfhonderd pond is, ik kan er het eind niet van zien. Ik dacht dat u mij misschien een pond of vijftig aan zou bieden. Waarom deed u dat niet?" Dit was een mooie gelegenheid voor Craddock. „Omdat ik toevalligerwijze geen uit zuiger ben," zei hij, „en omdat ik er als fatsoenlijk man de voorkeur aan geef voor goed werk een goede prijs te betalen." Armstrong begon hard te lachen. „En omdat er voor u niet veel ver schil is tussen vijftig en vijfhonderd pond," zei hij. Hij hield op. „Ik bied u mijn excuses aan," zei hij, „ik behoorde dat niet te zeggen. Maar ik begrijp uw bod niet." Craddock had geprobeerd een ge zicht te trekken, alsof hij pijnlijk aangedaan was, toen dit nog al mee dogenloos vermoeden omtrent de re den van zijn edelmoedigheid werd uit gesproken. maar hij voelde wel dat zijn poging niet schitterend slaagde en was blij dat hij er weer gemoe delijk uit kon zien, toen Frank Arm strong zijn excuses aanbood. Het beven van zijn handen had op gehouden en hij keek recht naar zijn weldoener met achterdochtige ogen. Toen kwam weer die vertrok ken, scheve glimlach om zijn mond. „Ik ben ervan overtuigd", zei hij, „dat u ni~ts dan minachting hebt voor mijn persoon, dus ik vermoed dat 't u financieel de moeite waard is er uw geld aan t? wagen. En daarom, hoe wel ik verbijsterd ben, zeg ik open hartig dat ik zelfs met bet vooruit zicht van die vijfhonderd pond u niet dankbaar ben. Ik wou dat ik het was. Natuurlijk, als „Paaseieren" in slaat, dan zult u een aardig zaakje maken en ik zal een populair schrij ver zijn Hij hield even op en streek zijn haar achteruit. „Ah, nu zie ik het: daar ligt uw voordeel!" zei hij. ,,U hebt het recht nog drie stukken van een populair schrijver te kopen voor dezelfde prijs. En als er maar een van de drie suk ses heeft zal het u geen windeieren leggen." Craddock ging even op de bakke- baardjesjacht. „En als „Paaseieren" voor het voet licht wordt gebracht en valt, zoals uw ander stuk deed," merkte hij op, dan zal ik er heel wat op toegege ven hebben, en een nieuwe mislukking zou werkelijk geen aanmoediging zijn om van mijn recht tot aankoop ge bruik te maken. Maar om kort te gaan, laat ik het deze keer zijn, die u vraagt ter zake te komen. Neemt u mijn bod aan of niet? Ik verzeker u, dat ik het niet zal vernieuwen. Ik kan mijn tijd niet verspillen aan zaken, waar de beslissing uitblijft." Armstrong knikte hem betrekkelijk vriendelijk toe. „Waarachtig neem ik het aan," zei hij. „Ik zei U immers al dat ik genoegen zou genomen hebben met vijftig pond!" Craddock stond op. „Als U dan klaar bent met uw lunch zouden wij onder het genot van een sigaret het contract op kun nen maken." „Uitstekend! Maar ik mag zeker wel een sigaar hebben? En als ik ge tekend heb, of wat moet ik doen, krijg ik dan dadelijk mijn chéque? Ik vermoed dat ik een rekening zal openen bij een bank en voor zover ik zie, zal ik nooit meer honger heb ben. Maar ik geloof dat de ervarin gen die ik opgedaan heb een mens niet erg oefenen in dankbaarheid. Dankbaarheid is een aangeleerde deugd. Gewoonlijk is ze alleen in het bezit van welgestelden." Craddoc>. klopte hem op zijn schou der. „Mijn waarde heer, het cynisme van „De Laan zonder Bocht" kon U nu wel laten varen," zei hij. Plotseling stroopte Armstrong zijn mouw op en liet 'n groot litteken zien dat al jaren genezen was en bijna doorliep tot de elleboog. (Wordt vervolgd)

de Stem | 1956 | | pagina 3