Zwitsaletten as: Koopt nu een goed KOSTUUM of warme JAS voor MINDER GELD! N.V. JAC. v. d. BREKEL Zn. Het leerlingstelsel raakt langzamerhand bekend Goede films in Z.-Ylaanderen Raad van IJzendijke besloot tót verdubbelde riool belasting ^„WEUWSTE PLATEN.' mi»l@CPUSI@f Boerengezinsdag te Graauw ZEEUWSE GROENTETELERS WAREN ACTIEF IN 1955 Z, VLAANDEREN Losse „lossers" klagen Filmprogram VA LD A DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 13 JANUARI 1956 Velen konden worden voorgedragen BBy in Het carillon weigert nog steeds Twee boeiende toespraken Witlof wordt getrokken met verwarming Walcheren MIDDELBURG Expositie Franse kunst VLISSINGEN Nieuw Zusterhuis Te veel afhankelijk van vaste ploegen Nieuwe chef goederenvervoer Faillissementen Audiëntie PTT-directeur te Vlissingen benoemd 10 PROCENT KORTING op alle courante goederen Tilburg Bergen op Zoom EEN PAUSELIJKE ONDERSCHEIDING Voor voorzitter W. G. Kruis HULST 40 Jaar bij de belasting Actie op Schouwen tegen veergelden AGENDA Heden Morgen 3 HE7„ In de te Middelburg gehouden al gemene vergadering van de Stichting Leerlingstelsel Zeeland is het jaar verslag over 1955 uitgebracht. Daar in werd o.m. opgemerkt, dat de ont wikkeling van het leerlingstelsel zich in 1955 heeft voortgezet. Mede dank zij de in velerlei opzichten ontvan gen medewerking van verschillende instanties, die bij deze vorm van op- leding betrokken zijn, kon ook dit jaar weer een groot aantal leerlingen aan de landelijke leerlingstelsels voor inschrijving worden voorgedragen, 't Stemde de verslaggever tot verheu ging, dat het leerlingstelsel langza merhand een begrip wordt, dat bij patroons, ouders en leerlingen zoda nige bekendheid heeft verkregen, dat steeds minder weerstanden overwon nen moeten worden om de inschrij ving tot stand te brengen. Wel waren er ook in 1955 nog leer lingen, voor wie geen leerovereen komst kon worden afgesloten. De meest voorkomende redenen hiervoor waren onverschilligheid van de leer ling of onwil om de avondschool te bezoeken, ongeschiktheid van het be drijf om de opleiding te verzorgen, het door de ouders prefereren van een hoog aanvangsloon voor hun zoon ten koste van een doelmatige oplei- (Advertentle) Lever deze "*^1 bon in bij Uw winkelier en U ont- vangt in een aardig etui voor slechts 35 cent 8 proefstiftjes Lipstick V 8 modieuze kleur-nuance» Dit is een unieke kans om te proberen, welke kleur U het beste staat) Imp.LAHNEMANN-LAMEVO. POSTBUS 18 UrsnN.H. Telefoon 3047 (K-2953) Een zeer bijzondere film draait de ze week in Luxor te Terneuzen. Het is „La strada" (de weg), een Itali aans filmproduct van gehalte, met een sterk verhaal en uitmuntend be zette rollen. Het is 't dramatisch, eer der: weemoedig verhaal van een doodarm meisje dat haar weinige vermogens uitput om te ontdekken dat het leven toch ook haar iets goeds te bieden moet hebben. In al le eenvoud is dit een ontroerende film welke een meer dan gewone belang stelling verdient. Een van de beste onder de goede Italiaanse filmwer ken. „Het Centrum" in Axel draait de al besproken film „The Country girl" en daarnaast een gangsterfilm die „Tot het bittere eind" heet, een ver haal voor sterke zenuwen, waarin he vig geschoten wordt en de zwarte mis daad in een verdorven stad nog wat aandikt. Da eyclusvoorstelling van a.s. don derdag betreft ,,get grote avontuur". Een charmante film draait in het Bioscoopgebouw te Hulst: „Vader tje Langbeen", een filmversie op het bekende boek, waarin voor een jong lief meisje een nieuwe wereld open gaat door de goedheid van een on bekend weldoener. Dat draait na ve le wederwaardigheden tenslotte na tuurlijk op een romance uit. Een ple zierige film. Olympia, Sas van Gent, brengt in het jubileumprogramma „Zeven broers zoeken zeven meisjes", 'n op windend en vrolijk verhaal over ze ven wildebrassen die plotseling het gemis van een vrouw ontdekken. De vreemdste avonturen zijn er het ge volg van en tenslotte komt alles, na spannende belevenissen, voor elkaar: de dominee zegent en masse huwe lijken in. Verder: „Het dal der ko ningen", een verhaal over een expedi tie naar het graf van een onbekend farao van Egypte. Voor de jeugd een leuke Disney-film op Zondagmiddag. Hofzicht Theater te IJzendijke geeft „Moederleed", het verhaal van een vrouw die zichzelf wegcijferde om de toekomst van het. kind dat zij het hare noemde veilig te stellen. In „Zet 'm op, George", komt de oude film komiek Formby de boel op stelten zetten. In Ledel Theater te Oostburg is George Formby ook al present, daar in „George verovert de vloot", een klucht waarin Formby als kellner begint, als altijd hopeloos verliefd is en tenslotte een stel spionnen ont maskert en daardoor op z'n eentje de hele machtige Britse vloot redt. Een bijzonder vrolijk en mal geval. ding in een daartoe geschikt bedrijf, in bepaalde gevallen ook onvoldoende werkgelegenheid, waardoor de leer lingen niet op korte termijn in hun vak konden worden tewerkgesteld. DE CONTROLEUR. Voor zover deze factoren binnen de competentie van de stichting vie len, werd getracht ze in gunstige zin op te lossen, hetgeen uiteraard veel van de controleur vorderde. Met vol doening constateerde de verslag- brenger, dat de controleur zich ook in 1955 tot volle tevredenheid van zijn taak heeft gekweten. Medegedeeld werd voorts, dat met de Stichting Vakopleiding in het Car rosserie- en Wagenbouwbedrijf (V. O.C.) het overleg om tot samenwer king te komen nog steeds gaande is. Daarnaast is ook door de Stichting Vakopleiding Stucadoorsbedrijf con tact opgenomen met de stichting. De hoop werd uitgesproken, dat beide leerlingstelsels weldra mogen wor den toegevoegd aan het aantal lan delijke stelsels, waarvoor de inschrij vingen door de Stichting Leerlingstel sel Zeeland wordt verzorgd. GETUIGSCHRIFTEN. Een overzicht der inschrijvingen van leerlingen, die in 1955 de tech nische scholen in de genoemde plaat sen met getuigschrift hebben verla ten, geeft het volgende beeld: In Middelburg kwamen 70 van de 91 leerlingen voor inschrijving in aan merking; 40 werden in het leerling stelsel ingeschreven; dit is 57 procent. Voor Goes luidden deze cijfers: 94 van de 102; 57 ingeschreven; dit is 60 procent. Oostburg: 38 van de 43; 22 ingeschreven; 58 procent. Terneu zen: 74 van de 84; 56 ingeschreven; 76 procent. Zierikzee: 32 van de 36; 21 ingeschreven; 66 procent. Bergen op Zoom: 24 van de 29; 14 inge schreven; 59 procent. In totaal kwamen dus van de 385 leerlingen 332 voor inschrijving in aanmerking; 210 werden ingeschre ven; dit is 63 procent. In 1955 namen 172 aan het examen deel. Daarvan slaagden er 161 en moesten er 11 worden afgewezen. Na de nieuwjaarsrede van de bur gemeester heeft de raad van IJzen dijke nog een grote agenda afgewerkt. Aan de heer P. van Hyfte te Bier vliet werd zijn verzoek tot aankoop van grond in het uitbreidingsplan ten westen van de brandweergarage toe gewezen. De prijs per m2 zal f7.- be dragen. Wel ging ie raad accoord met het voorstel van B. en W. tot verkoop van in erfpacht uitgegeven grond, maar de prijs die 200 pet. zal zijn van de op de grondprijskaart vermelde be dragen vond het raadslid Dellaert erg hoog. Voorzitter merkte echter op dat de gemeente er nu ook weer niet op ge brand is de grond te verkopen, om dat dit altijd een wairdevol bezit is, vooral als het gaat over tuinen e.d., waar misschien later nog huizen op gebouwd zouden kunnen worden. De Interdiocesane Stichting Katho lieke Beroepskeuze, afd. W.-Zeeuwsch- Vlaanderen ontving een subsidie van f 15 a f 20 per geval, en de Vereniging Protestants Tehuis „Rozenoord" een bedrag van f150. Het voorstel tot aanvulling van de politieverordening met de bepaling dat het in het vervolg verboden zou zijn stoepen te vegen en te schuren, omdat daardoor de afvoerkolken van het gemeenteriool te veel verontrei nigd en verstopt zouden geraken, kon bij de raadsleden geen goedkeuring vinden. Algemeen was men er echter van overtuigd dat er iets aan gedaan moest worden, dat sommigen het zand tussen de stenen uit schuren, zodat deze stenen gaan kantelen. Hoewel de politieverordening niet tot stand kwam, werd er toch met algemene stemmen besloten, dat er in het vervolg streng op zal worden gelet, waar zand en ander straatvuil in de rioolputten wordt geveegd. Ook dient men er aandacht aan te schen ken, dat het straatvuil dat op een hoop geveegd wordt, niet naast een rioolput komt te liggen. Bij het vaststellen van de afstands vergoeding voor schoolbezoek voor kinderen die verder dan 4 km van school wonen, was het voorstel om (Advertentie) ?^^C>^aVVIUPHECCA-TEtEFUNHEHGOlUHBlA..pARLOPHONE« 'TIN Afü.-CBMAOKT J6-B„I-TEl 758 1 HlflIllMMIIIIIIIIIia De afdeling Graauw van Boeren bond, Jonge Boerenstand en Boerin- nenbond organiseerden voor de 1ste keer een gezinsdag in het patro naatsgebouw. Zeer veel leden waren aanwezig; spe ciaal de vrouwen waren in zeer gro ten getale opgekomen om deze dag mee te maken, die begonnen werd met een H. Mis tot intenties van al le leden der organisatie. Na opening door de voorzitter, de heer Alph. Staal werd het woord ge geven aan de heer Eug. van Cam- pen, directeur van de C.H.V. te Hulst. Nadat spreker had geschetst, hoe de toestanden in het boereleven in de vorige eeuw waren, toen er nog geen sprake was van een organisa tie die voor de belangen van de boe renstand kn opkomen, toonde hij door recente voorbeelden aan, wat er thans is bereikt en nog bereikt kan worden. De tijd, dat de boer afhan kelijk was van de pachtheer, die naar willekeur de pacht kon beëin digen of de pachtprijs soms, abnor maal hoog, in vele gevallen* veel te hoog, kon vaststellen, is gelukkig voorbij. Mede door de zeggingsschap van de georganiseerde landbouw zijn er thans wettelijke maatregelen ge troffen, waardoor de gebruiker van de gepachte landerijen naast zijn verplichtingen ook zijn rechten heeft gekregen. Hij schetste vervolgens alles wat de organisatie heeft gepresteerd op het gebied van onderwijs. Ook schil derde hij in felle kleuren de mistoe standen, die er vroeger waren op het gebied van fabrikage en verkoop van meststoffen en veevoeder. Duidelijk toonde hij aan, dat het verdwijnen der thans zo krachtige coöperaties op landbouwgebied, direct tot ge volg zou hebben een terugkeer der toestanden van vroeger, speciaal wat prijsbepaling en productie aangaat. Uitvoerig behandelde hij in dit ver band het product brouwgerst. Omdat er geen redelijke prijs hier te lande was te bedingen bij de brouwerij en, die alles wat ze nodig hebben centraal inkopen, was er door C.H.V. gezocht naar exportmoge lijkheden, die men vond in Portugal (Advertenties) BIJ HOEST EN KEELPIJN PASTI LLES ONTSMETTEND - VERZACHTEND' Uit het nu reeds verschenen jaar- verslag-1955 van de Zeeuwse groen tetelers, blijkt dat deze organisatie in het afgelopen jaar niet stilzat. Er werden o.a. twee excursies on dernomen; één naar Breda en omge ving en tenslotte naar de E 55 en de tweede naar de koolstreek. Beide ex cursies voldeden zeer en slaagden daarom volkomen. De Z.G.V. is dit jaar naar buiten opgetreden met een werktuigendag in Middelburg. Ook daar was veel be langstelling van de leden die een keur van werktuigen konden zien werken. In nauwe samenwerking met de voorlichtingsdienst heeft de Z.V.G. meegewerkt aan diverse proeven voor ziektebestrijding en rassenkeuze. Zeer goede resultaten werden verkre gen bij de bestrijding van de peen- vlieg, wat voor het eiland Tholen van groot belang is evenals voor oos telijk Zuidbeveland. waarts in de goede richting. Op en kele proefvelden werden selecties ge vormd. Alhoewel dit selecteren werk is van enkele jaren, zo is er thans reeds een opmerkelijke verbetering te constateren bij de aanvoer op de vei lingen. Ook dit jaar is er weer vol op Brocoli uitgeplant. VERWARMD GAAS. en in veel groter verband in Duits land. Het laatste land gaf graag een betere prijs, dan hier werd geboden, met als resultaat, dat practisch de hele voorraad door de Duitsers werd opgekocht. Dat de vaderlandse brou werijen nu in minder aangename positie zijn gekomen, wat te verwer ken brouwgerst aangaat, heeft men primair aan zichzelf te wijten. GEEN VERKEERDE ZUINIGHEID. Terecht kon hij besluiten met een stevige aanmoediging er voor te wa ken, dat men een goede en levende afdeling intact moet zien te houden, waarbij elke boer zonder uitzonde ring is aangesloten. Ten overvloede werdnog meegedeeld, dat men uit zuinigheidsoverwegingen niet buiten de organisatie moet blijven staan. Nu het landbouwschap er gekomen is, zal ieder niet vrijwillig georga niseerde landbouwer wettelijk ver plicht worden het bedrag, dat hij an ders aan contributie voor de vakver eniging betaalt, nu aan de fiscus af te dragen, in dit geval aan het bo. vengenoemde landbouwschap te beta len. Nog werd er gelegenheid geboden tot het stellen van vragen. Natuur lijk kwamen enkele praktische vragen ter tafel als; Is het gewenst met de huidige prijsbepaling volgende oogst veel erwten te zaaien; hebben wij hier niet blijvend te vrezen voor de reus achtige graanoverschotten in de VS enz. enz. De heer Van Campen heeft alles keurig toegelicht en beantwoord, waarop de voorzitter met recht de spreker kon bedanken voor zijn met aandacht gevolgde rede. Hierna werd de vergadering ge schorst om gezamelijk een Lof bij te wonen. Ondertussen werden de tafels gedekt en konden de leden de inwen dige mens versterken bij hun terug keer in de zaal. DE VERANDERDE WERELD. Op het gebied van verwarming voor het trekken van witlof werden deze winter opmerkelijke resultaten geboekt door gebruik van kippegaas dat door electrische stroom ver warmd wordt. Ook met de afzet heeft het be stuur zich in het afgelopen jaar be zig gehouden. In samenwerking met de veiling te Middelburg werden de leden aangemoedigd vooral bonen en prei te telen om op deze wijze tot een flinke partij te komen. Alhoewel de hoeveelheden nog bescheiden wa ren geven de resultaten toch de aan- Ook de teelt van Brocoli ging voor- wijzing om hiermede verder te gaan. Na de maaltijd werd het woord ge voerd door rector van Bavel over het onderwerp: Het boeregezin in on ze moderne tijd. Na te hebben aangetoond, dat zich, rrjogelijk voor velen ongemerkt, een nieuwe wereld aan het vormen is, trachtte hij de richtlijnen te geven om de opvoeding zo te doen zijn, dat de jeugd zal kunnen aanpassen aan deze veranderde wereld. De moderne mens, die een gevangene is gewor den van de onrust, zal in staat moe ten zijn in deze totaal gewijzigde om standigheden zijn weg te vinden. Hij wees op de noodzakelijkheid van breder opgezette ontwikkeling op velerlei terrein, zowel op cultu reel, als sociaal en politiek gebied. Hij wees op het ontstellende feit, dat zelfs voor de landbouwhuishoudcur- sussen niet voldoende animo meer be stond; op het gemis aan ontwikke ling om bij de film bijvoorbeeld het kaf van het koren te onderscheiden; het gebre> aan politieke geschoold heid enz. De ouderen zullen hun leven zo moe ten inrichten, dat zij de weg naar de toekomst voor de jeugd zullen kun nen openbreken. We hebben nodig godsdienstige moderne gezinnen met ruim denkende mensen en frisse men taliteit. Bovenal vasthouden aan onze ka tholieke beginselen. Communisme, facisme nationaal-socialisme, zij be staan alleen bij de gratie van de laksheid van de katholieken. Offerbereidheid bij moderne mis sionering is meer dan ooit nodig om het werk, dat door Christus hierop aarde is begonnen, voort te kunnen zetten. Een zeer hoog gestemde rede, die niet naliet diepe indruk te wekken bij alle aanwezigen. Het hartelijk ap plaus en een gemeend dankwoord van de voorzitter waren zeker op hun plaats. Na dit gedeelte werd als slot van de dag een revue verzorgd door de leden van Jonge Boerestand en Boe- rinnenbond. De Graauwse Boerenbond kan met voldoening terugzien op deze dag, die in alle opzichten als geslaagd mag worden beschouwd. max. f 40 per kind en per jaar uit te keren bij vervoer per rijwiel en f 50 per kind en per jaar bij vervoer per auto. Na enige discussie over het onderscheid werd besloten de beide bedragen op f 50 te stellen. Aan de winkeliersvereniging „Ons Belang" te IJzendijke werd overeen komstig haar verzoek om subsidie in de kosten van het St Nicolaasfeest, gehouden in 1955, een bedrag van f 100 verleend. Met de bepaling die er bij gemaakt was, dat voor dit doel in de toekomst geen subsidie meer zal worden toegestaan, gingen de raads leden niet accoord. Burgemeester merkte op dat de winkeliersvereni ging een zaak is van de winkeliers. Vooral door het feit, dat de acties van „Ons Belang" nogal wat mensen van omliggende plaatsen naar IJzen dijke trekken, deed de raad besluiten de gemaakte bepaling te schrappen. De subsidie voor het ETI werd ge bracht van 5 cent op 7 cent per in woner per jaar ingaande 1 januari'56. De inventaris, aanwezig in de wo ning van de maatschappelijke werk ster aan het Bolwerk, werd in 1947 aangeschaft voor rekening van de catechisten te Breda. Deze catechis ten zijn reeds meer dan 5 jaar uit onze gemeente, waardoor het aanwe zige huisraad steeds gebruikt is ge worden door de Gezinszorg en Maat schappelijk werk. De gebruikte inven taris zal nu van de catechisten wor den overgenomen door de gemeente. Hierna ging men over tot vaststel ling van de begroting. De inkomsten van de gewone dienst bedragen f 479.269,56, terwijl de uit gaven eveneens f 479.269,56 zijn, met de zeer lage post onvoorzien "an f334,86. Het totaal van de batige sloten der kapitaaldienst bedraagt f 945.269,55, terwijl het totaal der nadelige sloten van de kapitaaldienst f 1.151.664,86 be draagt. Een nadelig slot dus van f 206.395,32. HET CARILLON Bij de bespreking van de begroting kwam het carillon nog even ter spra ke, dat sinds lange tijd niet meer speelt. Burgemeester zei dat de laat ste zomer nog getracht was het ca rillon te laten repareren, maar dat het op niets uitgelopen was. Men zou nu liever wachten tot men in staat zou zijn een flink bedrag uit te trek ken voor de reparatie, zodat het ca rillon van zeer slechte kwaliteit deug delijk gemaakt zou kunnen worden. De heer Dellaert vroeg een staatje van het badhuis, zodat men zou kun nen zien hoe de zaken daar staan. Bij de bespreking van de wijzigin gen van de gemeentebegroting kwam nog eens ter sprake de bestrating van de Nieuwe Dijk. Met deze herbestra ting bereikt men een drievoudig doel. De oude stenen die er uit komen kunnen gebruikt worden voor de be strating van minder belangrijke stra ten in de gemeente, terwijl de Nieuwe Dijk zelf van een zeer vlak wegdek zal worden, voorzien.Een derde voor deel is dan dat men de nieuwe weg, die aansluit op de Waterpoortstraat, kan afsluiten bij wielerkoersen, waar dan de sprinten kunnen gehouden worden. RIOOLBELASTING Het voorstel om met ingang van 1 jan. 1956 de rioolbelasting te ver dubbelen en een belasting op ge bouwde en ongebouwde eigendommen in te voeren werd met algemene stem men aangenomen. Voor gebouwde eigendommen bedraagt het percentage 7 pet. en voor ongebouwde eigendom men 3 pet. Ook het laatste punt van de agenda werd aangenomen, waardoor de Bou levard, van de Oranjestraat tot aan de Ravelijnstraat, gesloten verklaard werd voor voertuigen met een wiel- druk boven de 500 kg per wiel. Bij de rondvraag vroeg de heer Del laert over de busdienst naar België. Sinds oktober staakten zowel de Bel gische maatschappij als de ZVTM. Een directe verbinding van Gent naar IJzendijke, met daarop aansluiting naar Breskens zou natuurlijk voor IJzendijke van onschatbare waarde zijn. Daar de Belgische maatschappij wel weer een verbinding tot stand w'l brengen als de gemeente een ga rantieverklaring wil geven voor het traject IJzendijke-Veldzicht valt een en ander nog eens nader te bekijken. De heer v. Hyfte vroeg of er al kolentoeslag is uitgekeerd aan ouden van dagen. Voorzitter zegt dat er zo spoedig mogelijk mee begonnen zal worden. Ook wees de heer v. Hyfte nog eens op de zeer slechte ligginr van de Karnemelkstraat, ter wijl hij tevens vroeg of de noodwo ningen voorbij het kerkhof deze zo mer nog geverfd zouden worden, waarop de voorzitter antwoordde dat dit wel in de bedoeling lag. Tot slot van de vergadering dankte de heer v. Hyfte als oudste raadslid de voor zitter voor het vele werk dat hij in 1955 voor de gemeente had gedaan. Hij sprak de hoop uit dat in 1956 de samenwerking goed zou zijn, dat er eventuele geschillen steeds opgelost zouden worden, en dat de welvaart van IJzendijke in het nieuwe jaar op een hoog peil zou worden gebracht. In de leeszaal van de provinciale bibliotheek heeft de bibliothecaris een keurcollectie boeken tentoonge steld over Franse kunst en wel op zo breed mogelijke basis. Wat de Franse kunstenaars op het gebied van ar chitectuur, beeldhouwwerken en schilderkunst presteerden ligt in kost bare uitgaven open, evenals het on geëvenaarde kunstbezit van de voor naamste Franse muzen. Uren zou men hier bewonderend kunnen doorbrengen en ongetwijfeld zuilen weer honderden belangstellen den naar al dit moois komen zien. Nieuiven St. Joosland UITVOERING MUZIEKVER ENIGING „ONDA" In de zaal Pluijmers gaf de mu ziekvereniging ..Oefening na den Ar beid" een geslaagde uitvoerng. Na verwelkomng door de voorzitter de heer S. F. Alberts, werd de leiding overgedragen aan de directeur de heer J. Meliefste. Aohtreenvolgens werden ten gehore gebracht de num mers „De Garde"; .Fructidor"; „L' Errante"; „The Teddy Bears Picnic" en de 2e Potpourri Populaire", waar na de heer Alberts het speldje var. verdienste van meer dan 25-jarig lidmaatschap uitreikte aan de leden C. I. Meliefste, Iz. Pleijte, Job. Keur en I. C. Meliefste, die resp. lid muzikant waren sinds 1919, 1921, 1924 en nogmaals 1924, die ais kader moes ten worden beschouwd van de andere leden muzikanten. In de pauze wei-den er.ige fraaie prijzen verloot. Na de pauze werd het toneelstuk in 4 bedrijven ten to nele gebracht „Het Smeulende Vuur", welk stuk zich afspeelde op een klei ne plaats langs de Engelse kust. De amateur-deelnemers gaven uitstekend werk te zien. 8 Februari zal voor het St.-Joscph- ziekenhuis een bijzondere dag wor den. Het nieuwe Zusterhuis zal dan officieel in gebruik worden genomen. De laatste tijd kon men lezen, dat de Duitse haringkotters niet te Bres kens gelost zouden worden, daar de lossers er géén medewerking aan wilden verlenen. Verschillende haringslossers, van de zogenaamde losse ploegen hiernaar gevraagd, verklaarden echter dat het hun gelijk was welke shepen ze te lossen kregen, als zij maar betaald worden, want, zo zeggen sommigen, als losse „losser" hang je toch te veel af van de zogenaamde v^ste ploegen, die niet eerder, dan nadat ze in het geheel géén kans méér zien, alles zelf te lossen, de restanten over geven aan de losse ploegen, zodat het verschil in verdienste meestal in de tientallen guldens beloopt, zodat deze losse ploegen betrekkelijk met lede ogen het voorbijvaren der Duitse kotters naar Vlissir.gen aanzien, en nu reeds verschillende zich tot de steun hebben gericht, daar er géén droog stuk brood voor hen te ver dienen valt. Drs. A. H. Rijnberg, chef van de afdeling goederenvervoer te land van de Rijksverkeersinspectie te Middel burg, heeft van deze dienst afscheid genomen om een functie te aanvaar den op het Bureau voor Internatio nale Verkeersbetrekkingen te 's-Gra- venhage. In zijn plaats werd benoemd de heer G. v. d. Vlugt, die met ingang van 1 januari 1956 werd bevorderd van administratief ambtenaar B 1ste klasse, tot administratief ambtenaar A 2de klasse. Uitgesproken is het faillisement van C.A. Blaakman, koopman te Philip pine. R.C. is mr. J. Abbing curator mr. G. Tichelman, Terneuzen. Z. H. Exc. de Bisschop van Breda zal op zondag 15 en woensdag 18 januari a.s. geen audiëntie verlenen. (Advertentie) Bij beschikking van de directeur- generaal der PTT is de bureauchef der PTT, de heer J. A. Schaarman te Rotterdam ingaande 1 januari 1956 benoemd tot directeur van het PTT- kantoor te Vlissingen. TIJDENS DE OPRUIMING Sas van Gent m "Htm. Op de vergadering: van de r.-k. Vereniging ,,Het Wit-Gele Kruis" al hier werd door pastoor F. J. W. Smeltzer aan de heer P.C. van Hecke de Pauselijke Onderscheiding: Ere kruis in Goud ,,Pro Ecclesia et Pon- tifice" uitgereikt. De heer van Hecke mocht deze onderscheiding ontvangen voor zijn vele verdiensten voor de Ka tholieke zaak in het algemeen en voor zijn werk ten behoeve van het Wit-Gele Kruis, waarvan hij thans 34 jaar voorzitter en 35 jaar be stuurslid is, in het bijzonder. In de lange periode van zijn be stuurslidmaatschap heeft de onder scheidene de r.-k. „E.H.B.O." pge- richt en een consultatie-bureau voor zuigelingen en kleuters. In 1931 kwam het eerste wijkgebouw van het W.G.K. tot stand en in 1954 werd een geheel nieuw, gemoderniseerd wijk gebouw aan het Schulpenpad in ge bruik genomen, dat wel het fraaiste in Zeeland mag worden genoemd. Meerdere jaren gaf de heer van Hecke verder zijn beste krachten als bestuurslid van de Bredase Diocesa ne Bond van het Wit-Gele Kruis, la ter nog als penningmeester van de Prov. Bond ,,Het Zeeuwse Wit-Gele Kruis". Meer dan 20 jaren lang was hij penningmeester van de Federa tieve Commissie voor de zedelijke Volksgezondheid, en verscheidene ja ren vervulde hij een soortgelijke func tie van de commissie voor Geeste lijke Volksgezondheid. Ook de middenstand heeft steeds op zijn werklust kunnen rekenen. Hij is nl. voorzitter van de r.-k. Mid denstandsvereniging, doch mag om gezondheidsredenen de laatste jaren niet actief meer deelnemen aan het verenigingsleven. Naast dit alles is de heer van Hecke nog lid van het Parochiaal Armbestuur en prefect van de Bond van het H. Hart. Maandag a.s. viert de heer C. Sehau- waert zijn 40-jarig jubileum in dienst van 's Rijks belastingen. Ir. 1916 kwam hij op het kantoor te Hulst in dienst als „particulier klerk", zoals de bena ming destijds luidde. Behoudens een zeer korte onderbreking hij werk te gedurende een half jaar te Ter neuzen is hij het kantoor te Hulst trouw gebleven. Hij is thans com mies-titulair. Uiteraard zullen zijn chefs en col lega's hem maandag een passende huldiging bereiden en ongetwijfeld zullen vele Hulstenaren niet verzui men de jubilaris hun gelukwensen oveT te brengen want de heer Schau- waert is bekend als een bescheiden en sympathiek^ figuur. t. raatite JAARVERGADERING „ST. CORNELIS" De varkensverzekering „St. Corne lls", één der nuttigste en onmisbaar ste verenigingen in onze dorpsge meenschap, hield haar jaarvergade ring. Uit het financiee, verslag van de penningmeester hoorden we, dat er per 1 januari 1955 in kas was f.4413,48 dat de inkomsten in dat jaar f 1115,83 bedroegen. Daartegenover stond een uitgaaf van f 1.461,75. Het jaar sloot met een nadelig saldo van f 375,92. Per 1 januari 1956 in kas f 4067,56. De contributie voor dit jaar werd vastgesteld op f 0,60 per maand en per varken; de uitkering op f 1,50 per kilo. Het entreegeld werd be paald op f 5,voor jong-gehuwden op f 2.-. 'Als bode werd herbenoemd de heer R. Bauwens. De aftredende bestuursleden de heren P. v. Gimst, Em. Strobbe en Jos Leeraert werden bij acclamatie herkozen. De heren Alph. Rens en Alph. de Maat werden benoemd als commissieleden. In ver band met het feit, dat men in de loop van dit jaar f 280,had moeten uit keren, omdat een geslacht varken was afgekeurd, werd nu na ampele be sprekingen besloten deze slachtvar- kens ook te verzekeren, waarvan de kosten 75 ct per varken bedragen. Er waren 102 leden aanwezig. Bosclikapelle TONEELUITVOERING. Op uitnodiging van de v. v. Vo gelwaarde verzorgt de toneelgroep „Thalia" uit Axel op zondag 15 ja nuari in het parochiehuis alhier een toneelavond. Op het programa staat het stuk ,,Ivarsdochter". Nu onze plaatselijke toneelvereniging op non- actief staat, is dit de eerste toneel opvoering, die in dit seizoen in ons dorp plaats vir.dt. Kloetinge CABARET VOOR OUDEN VAN DAGEN. Op de societeitsmiddag van de Kloetingse ouden van dagen die werd gehouden in het verenigingsgebouw trad belangeloos op de Zeeuwse ca baretier Rien de Jonge. Met een eigen repertoire, bestaan de uit conferences, liedjes en decla maties in ernst en luim heeft de Jon ge de oudjes enige tijd aangenaam bezig gehouden. Deze middag werd op de geburi- kelijke wijze geopend en gesloten door ds. P. Kloosterman. Rilland-Bath RAADSVERGADERING. De raad, die vanavond in vergade ring bijeenkomt, krijgt slechts enkele punten te behandelen. Er is een voor stel tot aankoop van de krotwoning Hoofdweg 46 met de grond en er zijn een aantal subsidieverzoeken. Rilland VERGADERING ORANJE VERENIGING De Oranjevereniging „Juliana" te Rilland - Bath, hield haar jaarverga dering in de zaal van „Café 't Wa pen van Rilland" onder voorzitter schap van dhr. J.A. Boot Uit het verslag van de penning meester bleek dat het batig saldo over het afgelopen jaar, bedroeg f 209,93. De aftredende bestuursleden de he ren J.A. Boot. A.J. Colpaart en J.A. v.d. Griek, werden herkozen. Beslo ten werd op de a.s. verjaardag van H.M. de Koningin, een schoolfeest te organiseren en des avonds voor de leden een gezellig samenzijn. LANDBOUWVERENIGING JUBILEERT De Landbouwvereniging „Reijgers- bergh" hield haar jaarvergadering in de zaal van dhr. Colpaart. De voor zitter deelde mede dat de vereniging op 20 januari a.s. 70 jaar bestaat. Deze dag za' in een gezellig samen zijn van de leden met hun dames worden gevierd. Stoppeldijk OPTREDEN HERINI. Onze plaatselijke v.v. Rapenburg organiseert op zaterdag 14 januari in het Verenigingsgebouw een avond, waarvoor ongetwijfeld veel belang stelling zal bestaan. De hypnotiseur, telepaat en gochelaar „Herir.i" zal op deze avond een interessant program ma verzorgen. Voor de vele liefheb bers van dergelijke programma's doet zich dus een unieke gelegenheid voor om in eigen dorp deze séance bij te wonen. Dansavond. Van de plaatselijke verenigingen, die jaarlijks een dans avond organiseren, is zondag 15 ja nuari de beurt aan het plaatselijk- wielencomité. De dansavond wordt belegd in de bovenzaal van café Compiet. GOUDEN BRUILOFT. Op maandag 16 januari viert het echtpaar A. Peersman-Bogaert zijn gouden bruiloft. De bewoners van de buurt Sasdijk, waar het edhtpaar woont, zullen er wel voor zorgen, dat het de jubilarissen op die dag niet aan belangstelling ontbreekt. Er is kort geleden een inzameling ge houden, uit de opbrengst waarvan het gouden bruidspaar een cadeau zal worden aangeboden. W estdorpe INSTUIFAVOND. Om de instuifavonden weer in het teken van de belangstelling te plaat sen worden 27 januari twee toneel stukjes opgevoerd t.w. „Bureau Suk- ses" en „Een huis vol inbrekers". De stukken zijn in studie genomen. Op Sehouwen-Duiveland is een aantal inwoners een actie begonnen om te komen tot afschaffing, c.q. ver laging, van veergelden op de dienst die door de prov. stoombootdiensten wordt uitgevoerd (dienst Zierikzee- Katse Veer). De Schouwen-Duivelanders betalen jaarlijks een zeer grote extra belas ting in de vorm van hoge veertarie- ven, terwijl de diensten over de Wester-S'helde kosteloos worden uit gevoerd, aldus de motivering van de initiatiefnemers. Ten behoeve van onze lezers in Zeeland geven wij de katholieke keu ringen voor de films, die deze week in de Zeeuwse bioscopen worden ver toond. Luxor Theater Terneuzen, La Stra da, 18 jaar. Ledel Theater Oostburg, George verovert de vloot. a.l. Concertgebouw Terneuzen. De man zonder noodlot. Donderdag 19 Jan. Het Centrum, Axel. Het grote avontuur, 14 jaar. Hofzicht Theater Yzendijke. Moe derleed, 18 jaar. Zet 'm op George, alle leeft. Olympia Theater, Sas van Gent. 7 Broers zoeken 7 bruidjes, alle leeft. Het dal der koningen, 14 jaar. Bioscoopgebouw Hulst. Vadertje Langbeen, alle leeft. Het Centrum, Axel. The country girl, 18 jaar. Tot het bitter einde, 18 jaar. Grand, Goes, Zij allen waren schuldig, 14 jaar. Jupiter's darling, a.l. Luxor Vlissingen, Die man is ge vaarlijk, 18 j. Alhambra, Vlissingen, Gezworen kameraden, 18 jaar. Schouwburg Middelburg, Opstand der Maori's, 18 jaar. Electro Middelburg, Ciske de Rat, 14 jaar, (Vervolg op pagina 7) (Advertentie») Bestrijd UW PIJNEN met: SAJ VAN GENT Olympia 8 uur: Zeven broers zoeken zeven meisjes. TERNEUZEN Luxor 8 uur: La Strada. GOES Grand: Zij allen waren schuldig MIDDELBURG Schouwburg: Opstand der Maori's. Electro: Ciske de rat. VLISSINGEN Alhambra: Gezworen kameraden. Luxor: Die man is ge vaarlijk. OOSTBURG Ledel 8 uur: George ver overt de vloot. TERNEUZEN Luxor 8 uur: La Strada. Concertgebouw 8 uur: De man zonder noodlot. LAMSWAARDE Biljartmatch l^vns- waarde-Boschkapelle in café A. v. Dors- selaar, om 5 uur. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: die ven broers zoeken zeven meisjes. AXEL Het Centrum 6.30 en 9 uur: The country girl. - IJZENDIJKE Hofzicht 8 uur: Moeaer- leed, DE KLINGE Kinema van Dijck i.óu uur: De losprijs van de liefde. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 8 uur: Zwarte viooltjes. of den, WEhd steil de wonf gedacht| houten geen od Zweden! toch oof mische ten won rede vol ring h| al eens voor he van hou gefabricl onbeperj kunnen We lal Tijd" eei M. Petit, DAN 13

de Stem | 1956 | | pagina 2