P o u j a de eist ongeldigverklaring verkiezingsuitslagen van alle 65 Doden Bedrijven en verkeer volledig lam gelegd DE DOOD OP DE WEG Massameeting Heftige Britse kritiek Dulle s verklaring °P Schakelaar in verdeelstation begaf het Communisten blijven op volksfront aansturen d b in rarijs OP WEG NAAR CYPRUS. Het signalement van de mysterieuze dame bekend GEVANGENEN IN TIBET Maandag komt de harde galden bij ons terug NACHT IN DE MIDDAG DAGBLAD VOOR ZEELAND Frankrijk weer geheel: zieke man van Europa Veerboot in brand De Voorburgse fosforvergiftiging Accent verraadt Duitse afkomst S raSar™ van het dagblad H. Vader hersteld van een lichte verkoudheid Tunnel onder slation Nijmegen Betoging tegen vrije verkiezingen Hij weegt minder, cn is kleiner Papiergeld ook nog in circulatie Meningsverschil weer opgeroepen Heeft minister een slecht geheugen Enkele buien Egyptenaren naar Oost-Bcrlijn Is verbetering van centrale wel effectief Voorzitter opperste sovjet naar België Landelijk advies bureau voor lekenspel Japanse vissers vragen bescherming r A 96e JAARGANG No. 22046 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt .elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: q j. v. Hootegem, Mr. Dr. A J. J. M. Mes, Mr. if M. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende, p. V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 5.85 per kwartaal, per post 6.55, per week (uitsluitend bij niet post- bestell.) f 0.45. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct. Postrek. no. 27884L Voor God, Koningin en Vaderland oblad VRUDAG 13 JANUARI 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per m/'m). Voor advertenties van plaatselijk* aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per m/m). Bij contract a*É- zienlijke reductie; volledig tarief en ASP- mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: UUES. Westsingel 98, Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41,/TeL no. 35) WOUBRUGGE: Een vrachtauto en een personenauto kwamen met elkaar in botsing. De personen auto werd in een sloot geslingerd en verdween geheel onder water. Zowel de chauffeur van de vracht auto als die van de personenauto kwamen om het leven. BUSSUM: Op Rijksweg nr. 1 reed een personenauto met volle vaart tegen een met stenen beladen trailer. De bestuurder, de 25-jari- ge G.J.W. uit Zwolle, kreeg een schedelbasisfractuur en was op slag dood. Zijn lichaam werd en kele tientallen meters van de plaats des onheils op de weg ge vonden. Men kan de beweging van de Fransman Poujade veel ver wijten, maar niet dat zij een tekort aan originaliteit bezit. Pierre Poujade heeft gisteren opeens de eis gesteld, dat de verkiezings uitslagen in geheel Frankrijk ongeldig worden verklaard. Hij heeft hiertoe een officieel request ingediend bij het administra tieve tribunaal van Parijs. Hij motiveert zijn eis met te zeggen, dat het regeringsdecreet van 3 december 1955, waarbij de kies lijsten werden herzien, „onwettig" zou zijn geweest. De regering was op die datum reeds niet meer gerechtigd tot het nemen van zulke besluiten, zegt Poujade. Poujade hoopt, dat hij bij nieuwe verkiezingen minstens een dubbel aantal zetels in het parlement met partijgangers kan bezetten. Zoals bekend heeft hij er nu al 52. VERSCHILLENDE seismologische diensten hebben een aardbeving ge registreerd, waarvan het epicentum vermoedelijk bij Boedapest lag. DE TUNESISCHE regering heeft een congres, dat door de extremistische nationalistische leider Salah ben Joessef was belegd, verboden. VAN DE DRIELING die eergisteren in Winschoten is geboren, is het zwaarste kindje, Geziena, overleden. Zij woog 1480 gr. De beide andere kinderen zijn nog in de couveuse. Hun toestand is delicaat. DE IJMUIDENSE reders hebben nog geen besluit genomen over het al dan niet in dienst nemen van de staken de opvarenden van de treilervloot en over het terugnemen van de werk willigen. BIJ HERLESHAUSEN aan de zone- grens in Duitsland, is weer een trans port van 285 voormalige Duitse ge vangenen uit de sovjet-unie aangeko men. Slechts 30% van het transport bestaat uit voormalige krijgsgevan genen. Het is niet waarschijnlijk, dat de Poujadisten hun zin krijgen. Zij heb ben voor maandagmiddag drie uur een massa-bijeenkomst in Parijs belegd. De „leider" en al zijn gekozen depu- In de Zuidkoreaanse haven Samt- sjonpo is een veerboot in brand ge raakt, waardoor 65 Koreanen, passa giers en bemanning van de veerboot in de vlammen zijn omgekomen. De veerboot lag voor anker in de haven en was onderweg van Pusan naar Yosu (verder -westelijk). Aan boord bevonden zich 123 passagiers. Het vuur brak uit om 4.30 uur in de ochtend. In een oogwenk stond het gehele schip in lichter laaie. Uren nadat de brand was uitgebro ken woedden de vlammen nog door het gehele schip (U.P.) té's zullen dan in het publiek ver schijnen. Deze week nog zal de tak- tiek van de nieuwe partij worden vastgesteld. De afgevaardigden van Poujade staan aan veel critiek bloot. Hen is gezegd, dat zij niet tot het parlement mogen worden toegelaten, omdat zij een geheime eed hebben moeten zwe ren aan iemand, die zelf geen parle mentslid is. (Poujade zelf). De Pou jadisten hebben nu gezworen licha melijke en morele straffen toe te dienen aan afgevaardigden, die niet precies doen wat Poujade wil. Met enige moeite herkent men hierin de grondtrekken van Hitiers „Sturm-Ab- teilung". Ook in Nederland heeft Poujade navolging gevonden. In Tilburg heeft een accountant zich voorgesteld als geestverwant van de beroemde win kelier. De Tilburger wil ook in ons land een beweging stichten. In Enge land heeft een Labour-lid van het Lagerhuis het vaandel van Poujade ge plant in Hyde Park. Noch over de Nederlandse, noch over de Engelse Poujade-beweging behoeft men zich echter zorgen te maken. In Frankrijk voeren de communis ten een intensieve propaganda voor de vorming van een „volksfront" met de socialisten en de aanhangers van Mendès-France. Speciale comité's ageren onder de arbeiders om sym pathie voor het denkbeeld te winnen. Guy Mollet, de socialistische par tijleider, liet doorschemeren, dat een eventuele regering van het re publikeinse front geen lang bestaan zal zijn beschoren. Zonder de com munisten kan men toch niet veel beginnen. (U.P.) ïmOTSESIè Besprekingen nog te redden Ecu Indonesische splinterpartij „Perti" geheten, heeft er bij de re gering op aangedrongen, de Indonesi sche delegatie uit Genève terug te roepen. ,,Perti" behoort ook tot de Islamietische groep. Het kabinet besprak gisteren de po litieke gevolgen van de conferentie. Voorzover bekend is nog geen wijzi ging gekomen in de plannen t.a.v. het tijdstip van hervatting der besprekin gen, dat was vastgesteld op zaterdag 14 januari. Het is nog steeds niet zeker of mr. van Empel, de Nederlandse advocaat die heeft aangeboden Jungschlaeger c.s. te verdedigen, wel een visum zal krijgen. In de zaak - Jungschlaeger hebben de uit Nederland overgeko men getuigen inmiddels volhard bij hun verklaringen, die lijnrecht staan tegenover die van de getuige a char ge. In het parlement is aan de regering gevraagd waarom de Nederlandse ge tuigen diplomatieke immuniteit genie ten. Dit werd onbillijk gevonden. Na de Indonesische kabinetsverga dering is verklaard, dat de conferen tie met Nederland in feite reeds be ëindigd is, doch dat de Indonesische delegatie de besprekingen nog offi cieel moet besluiten. Dank zij de medewerking van het publiek heeft de Haagse politie, kun nen vaststellen, dat de geheimzin nige dame, die in Voorburg een nier- patiente fosforpillen had verschaft, waaraan deze was gestorven, nog el ders heeft geopereerd. Half december heeft de vrouw zich vervoegd aan een Haags pension, waar zij vroeg naar de pensionhoud ster. Zij had een middel tegen nier- IN NOORDWIJK aanschouwde men gisteren een zeldzame hu welijksplechtigheid. Twee doch ters en één zoon uit hetzelfde ge zin lieten zich tegelijkertijd in de echt verbinden. Ondanks de regen was de belangstelling reusachtig. EEN Rotterdamse vader heeft vele benauwde uren doorgebracht, door dat zijn zesjarig zoontje spoorloos was verdwenen. De politie trok er met speurhonden op uit. Men vond het kind onder een omgekeerde kruiwa gen. Slapend. DE SOVJET-UNIE zal dit jaar deel nemen aan een aantal jaarbeurzen in het midden-oosten en west-Europa. HET BENELUX-ministerscomité dat in Brussel vergaderde, heeft over eenstemming bereikt over de vraag stukken van het arbeidsverdrag en van de gemeenschappelijke handels politiek. DE WESTDUITSE spionnagedienst van ex-generaal Gehlen (die door de Amerikanen wordt gefinancierd) zal op een nader te bepalen tijdstip door de Bondsregering worden overgeno men. Gehlen blijft aan het hoofd. TER VOORTZETTING van hun po gingen om de spanning in het verre oosten te verminderen, zijn vertegen woordigers van de VS en Peking- China weer in Genève bijeengekomen. (U.P.) DE MARINE luchtvaartdienst zal dertig Seahawk-straaijagers krijgen. Dit zijn Engelse toestellen, die door de VS aan ons land worden geschon- ken. De toestellen gaan dienst doen op de „Karei Doorman", POLITIE en brandweer hebben drif tig de kathedraal van Bourges door zocht, nadat zij waren gewaarschuwd door een zekere René, dat hij een bom in het bedehuis had neergelegd. Het was slechts een grapje.... WEDEROM vragen wij ons af: waar blijft Nederland nu ook in Enge land een Poujadistische beweging is gesticht. De leider is geen ambachts man of winkelier, maar een echt lid van het Lagerhuis. IN AMSTERDAM is op 68-jarige leef tijd overleden de heer J.C. Freankel ST.0RM van gisteren was kort maar hevig. Er zijn rukwinden ge- ner S.i„rlei, aa" snelhe'd van 100 km per uur hadden. ziekte, zo vertelde ze. Ongeveer een maand geleden probeerde de vrouw I contact te krijgen met een andere I niefpatiënte. I De bewuste vrouw is tussen de 1.65 en 1.70 m. lang. Ze heeft een nor maal postuur en is niet opgemaakt. Zij is tussen de 40 en 50 jaar oud. Ze droeg een gladde bontjas, een zwart hoedje -en gekleurde sjaal. Zij is een vlot type en ge draagt zich keurig. Haar spraak verraadt haar Duitse afkomst. Zoals wij reeds eerder meldden, ver schaft deze vrouw fosforpillen tegen nierziekte. Ze vertelt daarbij, zelf ook nierpatiente te zijn geweest. Haar klanten raadt ze aan, vijf uur te gaan vasten, na hot innemen van de pil. De politie heeft kunnen vast stellen, dat deze pillen fosfor bevat ten en dat zij een dodelijke uitwerking kunnen hebben, zoals in Voorburg reeds is gebeurd. Het is niet uitgesloten, dat de vrouw in de bontjas ook in onze ge westen bezoeken heeft afgelegd. Wie zich haar herinnert, waarschuwe on verwijld de politie. l'it Vaticaanse bron is vernomen dat een lichte verkoudheid, waaraan de H. Vader leed, verdwenen is. De aandoening had geen bezorgdheid ge wekt. De H. Vader voelt zich af cn toe enigszins vermoeid maar dat geeft geen reden tot ongerustheid. Volgens zijn lijfarts, bevindt de Paus zich voorj een man van zijn leeftijd in goede ge zondheid. De H. Vader wordt wel gewaar schuwd voor gevaar van overspan ning in het bijzonder tijdens de win termaanden wanneer zijn weei-stands- vermogen minder is. (U.P.) Om liet aantal militairen, aat ter beschikking van de Britse opper bevelhebber in het Midden-Oosten staat, ter eventuele bescherming van Britse onderdanen, te vermeer deren, is de Britse regering, als voorzorgsmaatregel, donderdag be gonnen met het transport van twee bataljons parachutisten naar het eiland Cyprus. Het betreft hier in totaal een 2000 man. Deze telefoto laat zien hoe parachutisten met volle bepakking op het vliegveld van Blackbushe in het Engelse graafschap Hampshire aan boord 1 gaan van een transportvliegtuig van het type „Shackleton" voor de tocht met gevaarlijke bestemming. De gemeenteraad van Nijmegen heeft met algemene stemmen het voorstel van B. en W. aangenomen een crediet te verlenen van 6.600.000 voor de aanleg van een tunnel onder het station als een kortere verbinding tussen Nijmegen-wes* en het centrum van de stad. Dit jaar zal nog met het werk worden begonnen. Men hoopt in 1957 de tunnel gereed te hebben. Het rijk verleent een bijdrage van 800.000, de gemeente hoopt dat deze subsidie zal worden verhoogd. In Oost'Duitsland In, Maagdenburg hebben 15.000 be-1 wapende leden van communistische j fabriekswachten een mars gehouden j als demonstratie tegen het houden j van vrije verkiezingen. ,,Neues Deutschland" schreef dat f enkele eerlijke Maagdenburgse ar-j beiders nog steeds het demagogische en kleinburgerlijke denkbeeld van z. g. vrije verkiezingen voorstaan". j MINISTER van buitenlandse zaken j von Brentano zal vermoedelijk in een der komende maanden een bezoek i aan ons land brengen. j Maandag 16 januari a.s. zal een begin worden gemaakt met het in omloop brengen van de nieuwe zilveren guldens. Met ingang van die dag zal de Nederlandse Bank de afgifte van muntbiljetten van 1.— stopzetten en overgaan tot het beschikbaar stellen van metalen guldens. De pupieren guldens worden nog niet ingetrokken. Zy blyven voorlopig in omloop. De nieuwe guldens hebben dezelf de samenstelling als de oude gul dens die tussen de twee wereld oorlogen in omloop waren, n.l. muntzilver van een gehalte van 720/1000. Bleef derhalve het in nerlijk van de nieuwe gulden ge lijk aan dat van zijn voorganger, het uiterlijk onderging enige wijzi gingen. De beeltenis van de ko ningin bevindt zich op de voorzij de en het rijkswapen op de tegen zijde, beide ontworpen door pro fessor L.O. Wenckebach. Het randschrift „God zij met ons", dat al bijna anderhalve eeuw op deze Nederlandse munt voorkomt als voortzetting van een tijdens de 80-jarige oorlog ontstane tra ditie, is op de nieuwe guldens be houden. Het meest in het oog springende verschil tussen de oude en nieu we gulden is de kleinere diameter en dikte van de laatste. Dienten gevolge verminderde het gewicht van 10 gram tot 6 1/2 gram, waardoor de gulden, than,s nog meer dan vroeger, de munt met relatief het laagste gewicht is geworden. De laatste onthullingen van mini ster Dulles, waarin hij o.m. zei, dat de VS driemaal een oorlog hadden voorkomen, hebben Britse bladen tot heftige kritiek bewogen. f 4 i f tot i VVeersverwachting geldig J vanavond opgemaakt donderdag- avond te 23.15 uur. Opklaringen, afgewisseld door enkele buien. Matige tot krachti- ge zuidwestelijke wind. Dezelf. Drie leden van een Himalaya expe ditie uit Wales zijn eind oktober in 'bet door de Chinezen gevangen genomen. Enige dagen geleden werden gij echter plotseling vrij gelaten en slaagden er in, na een moetzame tocht door de sneeuw van Tibet welke 21 dagen duurde, India te bereiken. Zoals deze foto toont kon er na de veilige aankomst gelukkig weer een (baardige) glimlach af... De Egyptische vice-premicr, over ste Salem, heeft een uitnodiging aan vaard om oost - Duitsland te bezoe ken. Hij zal worden vergezeld door de minister van handel en industrie Mohammed Aboe Nossier, en nog ceri Egyptische staatsman, wiens naam nog niet is genoemd. Dit zal het eerste officiële bezoek worden, dat leden van een niet-com- munistische regering aan de Oost- duitse autoriteiten zal brengen. De voorzitter van de Belgische se naat heeft voorlezing gedaan van een telegram van de voorzitter van de opperste sovjet van de USSR, waar bij deze doet weten dat hij de uitno diging van het Belgische parlement J de temperaturen als gisteren óf t vmicmeni t 'ets lagere. Vandaag: Zon nmw t aanvaardt om in april en mei een of- ie cc r ffciëel bezoek aan België te brengen. De voorzitter, Gillon, zai zich met de voorzitter van de Kamer in ver binding stellen in verband met de or ganisatie van de ontvangst. I 16.56, maan onder 17.41 uur. Mor- Zon op 8-45, maan op 9.02 (Van onze correspondent.) Vier uur lang heeft Vlissingen donderdagmorgen zonder stroom gezeten. Vier uur lang lag daarom vrijwel alles stil in lissingen wat gebruik moest maken van elektriciteit of elektri sche apparaten. De Kon. Mij. De Schelde behoorde eveneens tot de bedrijven, die volkomen lam werden gelegd. Om tien minuten over negen viel de stroom uit. Het bleek, dat een sc ïakclaar in het verdeelstation voor 3000 volt was verbrand. Alleen Vlis singen is nog op dit station aangesloten, zodat derhalve alleen deze plaats zon er stroom kwam. Het duurde echter tot 17 minuten over één voordat v-Jfp' was hersteld. Het is niet mogelijk geweest de koppellijn met rabant of West-Duitsland in werking te stellen. wIlrWk T® industrieën waren tot SS'i gedoemd. De Melkfa- vooikomen tUudig InSr«Pen bederf ooi Komen, doch ondervond grote stagnatie. De ziekenhuizen behoor- alle elTATt0t „slachtoffers/: alle elcktusche apparaten waren bui ten bedrijf, zelfs op de operatief mers. De ziekenhuizen beschikken ge- laties8 °Ver "bbdver hchtingsinstal- Scheepvaart en wegvervoer onder vonden grote hinder. De buitcnsluizen en keersluisbrug konden voor de scheepvaart niet bediend worden. Het radioverkeer tussen de loodsboten en de vaste posten op de boulevards was gestremd, zodat beloodsing eveneens moeilijkheden opleverde. Het verkeer van cn naar Zeeuwsch-VIaandcren werd gehandicapt doordat de los- en laadbrug niet op of neer kon. Men moest derhalve gebruik maken van de nood-ponton zodat slechts auto's met een gewicht van 1% ton konden worden overgezet. Een lange rij auto's meestal bcroepsgoederenvervoer stond te wachten op de opheffing der stoornis. Bovendien was het markt dag in Middelburg, zodat de terugslag daar eveneens gevoeld zal zijn. Middenstanders zaten met de han den in het haar. De dameskappers waren genoodzaakt de handen uit het haar te houden en moesten hun klan ten naar huis terugsturen. Vanzelf sprekend noteerden zeer velen be langrijke schade of derving van in komsten door het uitvallen der stroom en de hierdoor ontstane „werkloos heid". De ontstemming over dit ongerief is algemeen, doch ook is er bezorgd heid voor de toekomst, omdat stag natie in stroomvoorziening ieder moment kan optreden. De N.V. PZEM hoopt echter binnen 2 jaar het verdeelstation van 3.000 volt geschikt te hebben gemaakt voor een vermogen van 10.000 volt, zodat de kans op een dergelijk euvel dan tot een minimum wordt beperkt. Doch ongerustheid bestaat ook door dat men weet, dat deze nieuwe cen trale nu reeds te klein blijkt te zijn en dringend uitgebreid moet worden. Bovendien zal begin 1957 de Neder landse Spoorwegen stroom afnemen voor de electrificatie van het baan vak Vlissingen-Roosendaal, zodat met belangstelling een afdoende oplossing tegemoet wordt gezien. De conservatieve „Times" schrijft dat Dulles opnieuw een der diepst- gaande meningsverschillen tussen de VS en Engeland heeft opgeroepen, na melijk de tegenstelling ten aanzien van de kwestie of de twee landen tussenbeide moesten komen om de Franse verdedigers van Dien Bien Phoe te verlichten. Het blad zegt in dit verband dat het niet waar is dat Groot-Brittannië er in had toegestemd steun te verlenen aan een bombarde ment van Chinees grondgebied ten noorden van de grens met Vietnam. De liberale „Manchester Guar dian" schrijft, dat van een waar schuwing aan noord-China tot nog toe geen enkele serieuze mededeling is gedaan en dat men aan die waar schuwing thans in deze vorm bekend heid geeft. Een dergelijke waarschu wing zou volgens het blad een radi cale wijziging van de Amerikaanse politiek, die gericht was op beper king van de oorlog tot Korea, bete kend hebben. Ook in Britse regeringskringen heeft men donderdag verklaard, dat men het niet eens is met onderdelen van het verslag van Dulles, over de kri tieke internationale verwikkelingen in 1954. Men wilde echter niet met de Amerikaanse minister in debat tre den, om de atmosfeer van de komen de besprekingen van premier Eden in Washington aan het einde van deze maand niet te bederven. Dulles had gezegd, dat Eden, in dertijd had ingestemd met inmenging in Indo-China, doch dat de Britten later van mening veranderden. Eden had echter nooit oren naar dit plan gehad, zegt men in Londen. Daartoe in staat gesteld door een subsidie van het ministerie, is het werkcentrum voor leketoneel en crea tief spel er toe overgegaan een lan delijk adviesbureau te stichten. Als directeur van dit bureau is be noemd de 'heer Lou Hoefnagels. Het bureau zai zich voornamelijk bezig houden met het geven van schrifte lijke en mondelinge inlichtingen aan organisaties en personen die in het onderwijs, in de jeugdbeweging of op het terrein van de volksontwikkeling werkzaam zijn. Voorts niet het geven van cursussen en instructie-avonden aan jeugdleiders en onderwijskrach ten. Een organisatie van Japanse visse rijbedrijven heeft de vloten van Ame rika en Japan verzocht, haar schepen te beschermen tegen buitmaking door Zuidkoreaanse patrouillevaartuigen. Aldus het Japanse blad Mainichi. Een commentaar van Amerikaanse zijde was niet onmiddellijk te ver krijgen, doch men verklaarde in Amerikaanse militaire kringen te Tokio, dat deelneming van de Ame rikaanse vloot niet waarschijnlijk was. Zuid-Korca pleegt Japanse vissers schepen op te brengen als zij minder dan 60 mij] uit de Kust blijven, een territoriale grens die allc-n door de regering van Seoul erkend wordt. (U.P.) Een vreemd verschijnsel deed zich gisteren kort na het mid daguur in Londen voor. De he mel werd plotseling pikzwart zodat het leek of de nacht was aangebroken. Iets soortgelijks heeft men hier verleden jaar mei meegemaakt. Sommige mensen dachten toen dat „het einde van de wereld nabij" was en er waren er die op straat neerknielden om te bidden. Ditmaal werd de hemel eerst donkergroen en daarna pikzwart. Overal in de stad gingen de lichten op. Een zegs man van het ministerie van Luchtvaart zei dat ie duister nis veroorzaakt werd door een mengsel van dichte regenwol ken, rook en door 't ontbreken van wind. Hij voorspelde dat de hemel tegen de avond weer normaal zou zijn. Inderdaad was het toen even donker als op het middaguur...

de Stem | 1956 | | pagina 1