West-Brabant wacht nu reeds langer dan een eeuw HET GEULDAL LIJKT EEN KERSTKAART BENDE HAYENDIEYEN TE ANTWERPEN OPGEROLD EEUWFEEST VAN DE MAAS- en ROERBODE Nieu wj aars vriendelij kheid duurde niet lang IMPORT Nieuwjaarsrede mr, v.d. Schrieck KALODERMA GELEE BESST Het drama te Zevendonk DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 12 JANUARI 1956^ Dringende kwesties blijven onopgelost Deltaplan brengt nieuwe elementen van vertraging j Alleen nog maar j j metingen I Kent U het verschil tussen een paardebloem en'een orchidee «VWf AMERIKAANSE I Zij kochten vrachtauto voor het vervoer Zes ton koffie en seven ton koper Tweelingbroers stierven direct na elkaar Tachtig pagina's jubileumkrant BOEKENPLANK Terug naar Pompey's Head Bcursoverzicht van 4 t.m. 10 januari 4- 5 3 Ned. Invest.cert. 99 3 8 99 1/2 VAN MIERLO es ZOON 1.1. IN DE V.S. Minder beperkingen op uitvoer van isotopen O Voor een goede ontwikkeling van westelijk Noord-Brabant wordt reeds jaren uitgezien naar een beslissing met betrekking tot de waterwegenkwestie. De verbetering van de waterstaat kundige toestand en van de verbindingen te land en over water met andere regionen van Nederland wacht op deze beslissing. Was het tot voor kort uitsluitend de waterwegenkwestie welke een beslissende factor heette te zijn voor het opheffen van de west-Brabantse noden, thans is een tweede even belangrijke factor daarbij gekomen, te weten het Delta-plan. jaren of langer op zich zal la ten wachten. Aldus de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor westelijk Noordbrabant, Mr. G. E. F. M. van der Schrieck in zijn nieuw jaarsrede. Ten aanzien van het Deltaplan zijn twee zaken vooral van belang: 1. Op welk peil zal het zoetwaterrreer ko men? 2. In w .e stadium van uitvoe ring zal de Volkerakdam tot stand komen? Met betrekking tot het peil van be doeld meer wordt volgens de Memo rie van Toelichting gedacht aan -fi/2 M NAP bij hoogste stand en i/, M NAP bij laagste waterstand. De hoogst' stand zal benaderd wor den tegen 't einde van de winter en in het voorjaar. Dit is dus in de tijd dat west-Brabant overlast van wa ter heeft en het zal dus betekenen dat de afwatering dan via gemalen zal moeten geschieden. Bij de plannen welke het Hoogheem raadschap van Mark en Dintel in stu die heeft wordt hiermede ook reeds zoveel mogelijk rekening gehouden. In ieder geval zal door bemaling de afwatering van west-Brabant kunnen worden aangepast. i De beantwoording van de tweede vraag is niet uit de Memorie van Toelichting af te leiden. Daarin staat vermeld dat de Volkerakdam in het volledig uitgevoerde Delta-plan een belangrijke rol heeft en dat o.-m. de watervrijmaking van een deel van Noord-Brabant van een vroegtijdige afsluiting van het Volkerak zal pro fiteren. Aanvankelijk schijnt in Wa terstaatskringen de verwachting te hebben bestaan dat het Volkerak in derdaad in of zeer nabij de eerste fase van uitvoering zou worden afge. sloten. Het intussen verschenen vijf' de interimrapport der Delta-commis sie stelt echter dat bepaling van het tijdstip, waarop de dam i~i het Vol kerak zal dienen te worden gebouwd, afhankelijk is van verschillende fac toren die nog tijdrovende studie zul len vergen. Er bestaat dus voor de afwa tering van West-Brabant 't ge vaar dat een definitieve rege ling daarvan weer een tiental Bovendien is via de Volkerakdam een nieuwe wegverbinding Rotterdam Antwerpen door west-Brabant ge projecteerd, de zgn. Zoomse weg. Het schijnt dat met het projecte ren van deze weg de gedachte bij Waterstaatskringen heeft postgevat als zou de ontworpen verbinding Roo sendaal Moerdijk bekend als Rijksweg no. 17 van secondair be lang geworden zijn. Ook hier dus het gevaar dat een sedert lang gerechtvaardigd bestaan de wens nog een tiental jaren of lan ger op vervulling zal moeten wachten. Aangezien west-Brabant reeds lan ger dan een eeuw wacht op een- op lossing van zijn waterstaatkundige noden, mag het eisen dat alle wer- Ik wil memoreren, aldus Mr. van der Schrieck, dat de minis- i ter van Verkeer en Waterstaat bij de behandeling van zijn be- groting voor het jaar 1955 heeft S toegezegd dat de verbetering S van de haven te Bergen op Zoom ter hand zou worden ge- nomen. Verder dan het ver- richten van metingen is men hierbij nog niet gekomen. S ken, welke niet vooruitlopen op een beslissing in het waterwegenvraag- stuk, zo spoedig mogelijk een aan vang zullen nemen. Daartoe behoort ook een weg verbinding Roosendaal-Moerdijk, als mede de daarop aansluitende wegver binding met Schouwen-Duiveland. Spr. meende er daarom goed aan te doen 't gevaar van vertraging van voor Brabant zo bel-ngrjjke werken te signaleren. Indien de Kamer over aanwijzigingen zal komen te beschik ken dat dit gevaar reëel is, dan zul len ter bezwering daarvan de nodige stappen ondernomen worden. (Advertentie) (Advertentie) zijn, allebei bloemen" tuil U zeggen „maar het onderscheid Is wel heel erg opvallend" Bij verpakte soepen kunt U het verschil hlet zo gemakkelijk met het oog constateren; bij soep komt het aan op geur, smaak en kwa liteit. Het grote verschil merkt U pas felj U OXO proeft. Reeds bij de eerste lepel OXO staat ook voor V onomstotelijk vast. dat smaak en kwaliteit superieur zijn. Neem die proef.... proef OXO en V hebt de beste soep gevonden. OXO SOEPEN ..Cblcken"-klppensoep. Toma tensoep, Juliennesoep, Cham» pignonsoep. Vermicellisoep, Aspergesoep, Bruinebonensoep Geïmponeerd door: N V. CIGARETTES IMPORT CV A.J. BLOK SCHEVENINGEN v- Schoonheid is broos. Ook de schoonheid, die de natuur in haar grimmige spel van dins dag j.l. creëerde. Even konden de zuid-Limburgers zó het Geuldal zien, mooi als in een sprookje. De sneeuw is inmid dels alweer verdwenen. De winter is grillig dit jaar. Juist op het ogenblik dat een Antwerpse dievenbende haar zesde grote slag in de haven wilde slaan is de havenbrigade van de gerechtelijke politie er in geslaagd de elf dieven en de dertien helers van deze groep aan te houden. Meteen werden een aantal grote diefstallen op gehelderd die in de afgelopen maanden grote ongerustheid verwekten onder de havenge bruikers. Reeds sedert begin oktober van vorig jaar werden alle koffiehande laars van het Antwerpse in het oog gehouden nadat in de nacht van 6 op 7 oktober 840 kg Congo-koffie, die in veertien zakken verstouwd was, ont vreemd was uit een gesloten hangar aan de dokken. Terzelfdertijd gingen u d3even er vandoor met 80 paar schoenen die daar toevallig ook opge stapeld lagen. De bewaking leverde aanvankelijk weinig op. Toen- op 21 oktober daaropvolgend de eigenaar ya" 12 rollen koperdraad die samen 1500 kg wogen en 90.000 fr. waard waren, bij de havenpolitie een klacht Kwam indienen wegens diefstal van aeze party, werd er aanvankelijk nog §?Sl..n a?d selegd tussen beide diefstallen. Later evenwel kreeg men hawonluL1?6611 dat ,een brutale bende havendieven aan het werk was ge gaan. - VOOR 825.000 FRANCS van agenten, doch dit leverde weer niets op. Men moest wachten tot 25 novem ber toen bleek dat in de voorgaande nacht een partij van 57 zakken Sap- toskoffie (waarde 250.000 fr.) spoor loos verdwenen was onder hangar 6-7 van de Scheldekaden. Amper veertien dagen later kwam diefstal nr. 5 aan de beurt. In de nacht van 13 op 14 december drongen dieven binnen in een magazijn van de Werf- en Vlasnatie op het Hessenplein te Antwerpen en ontvreemdden er 26 zakken Columbiakoffie. De waarde van deze partij bedroeg 145.000 fr. Dat zou de laatste diefstal van de bende worden. Enkele dagen later ontdekte de gerechtelijke politie dat men een partij koffie, die vermoe delijk ergens gestolen was, aan de man trachtte te brengen. Toen duur de het niet lang of de vogels zaten in het net. In het totaal roofden zij voor een bedrag van 825.000 francs. Enkele dagen en nachten lang wer den er overal in en rond de stad aan houdingen verricht en de balans luid de uiteindelijk 24 aanhoudingen. Daaronder bevonden zich zowel die ven als helers van het gestolen goed. Alle aangehoudenen gingen tot be kentenissen over, in zoverre dat men later zes in voorlopige vrijheid stelde. Terwijl men zich in de beginne afvroeg hoe het mogelijk was dat de dieven dergelijke grote hoeveel heden uit de haven konden krijgen zonder opgemerkt te worden door de politie of de rijkswacht, die nochtans strenge contróle uitoefenden, kwam later aan het licht dat de truc van de dieven erin bestond de gestolen waar met personenauto's weg te ha len. Slechts in één geval werd een vrachtauto gebruikt. Op 26 oktober werd een derde dief stal gesignaleerd. Alle handelaars in oude metalen kregen daarop bezoek Een jongen van zeventien jaar zei moe te zijn, ging liggen en was kort daarop dood. Hij was aan een hart aanval gestorven. Acht en veertig uur later stierf zyn tweelingbroer, eveneens aan een hartaanval. De twee broers waren 1600 km van el kaar. Aldus een bericht in ,,Het Vrye Volk". Van de twee broers Chrisholm was de ene thuis in Schotland en de an dere aan boord van een Brits oor logsschip in de Golf van Biscaye. Zij waren tot hun zestiende jaar altijd samen geweest, gingen gelijk gekleed en hadden nooit ruzie. Op het Britse publiek schijnt dit verhaal diepere indruk gemaakt te hebben dan op de Britse artsen. Wan neer een jongen van zeventien aan een hartaanval sterft, heeft hij meestal een aangeboren hartkwaal, aldus redeneren zij, en in dit geval De Limburgers, die geabonneerd zijn op de „Maas- en Roerbode" zul len nog nooit met zoveel geraas hun krant in de bus hebben horen vallen als gisteren. Ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van het blad, werd een extra-nummer uitgegeven van liefst tachtig pagina's. In honderd jaar gebeurt er veel. En veel van wat er in de afgelopen eeuw is gebeurd, kan men in het jubileumnummer van het blad terug vinden. Natuurlijk is er eerst de ge schiedenis van de krant zelf, prettig verteld en met suggestieve foto's. Verder een kijkje in de journalistieke en druktechnische keuken. Een aan tal artikelen van autoriteiten in het verschijningsgebied van de krant, die hun mening geven over het blad en dit natuurlijk niet doen zonder de nodige gelukwensen. Het land van Maas en Roer. zijr hef en leed in de afgelopen honderd 5? i^,ar' ,y,'Prch uitvoerig beschreven en verschillende pagina's zijn gewijd wIS, ,e soclale e» economische ont takeling van de streek. Honderd VnUÜ n zo'n heel lange tijd, maar van Ho °m levensomstandigheden Ieder A™sen grondig te wijzigen, eebieri vi a3e.ln het verschijnings- van de journal- ïf?' krijgt z«n d*el van ae journalistieke taart en men glduld cn°de eYtg hebben voor het en de vlijt, waarmee dit jubi- !^Un?.T,r ls voorbereid. Gisteren et jubileum in Roermond ge vierd. Directeur C. M. Dosker d!e 25 jaar aan de krant is verbonden zag zich benoemd tot Officier Si dè Orde van Oranje Nassau en verschil! lende van zijn medewerkers werden eveneens koninklijk onderscheiden Op de receptie was het natuuriiik een drukte van belang. Want wie lebben er gewoonlijk meer relaties van hoog tot laag, dan de mensen vaii de krant- heeft de tweelingbroer vaak dezelfde kwaal. Niettegenstaande dit moet de psy chische band tussen de twee broers b'ijzonder sterk geweest zijn, zodat het bericht van het overlijden van de ene broer bij de overlevende tweelingbroer een schok veroorzaakt kan hebben, waar zijn hart niet te gen opgewassen was. Een jonge advocaat, wonend in New-York, moet voor het uitzoeken van een onaangename zaak voor een paar dagen naar Pompey's Head, een klein stadje ir. het zuiden, waar hij geboren ls en zijn jeugd heeft door gebracht. Op de reis erheen beginnen reeds de beelden uit zijn jeugdjaren voor zijn herinnering te verschijnen en het ene tafereel na het andere, de ene figuur na de andere filmen hem voorbij. Dit wordt nog sterker, als hij in het stadje zelf komt en ook nog oude bekenden ontmoet. Verleden en heden schuiven als het ware door el kaar heen en hij beleeft er ook nog even een grote liefde, welke hij in dertijd achteloos voorbij was gegaan. Als de zaak zelf tot een (wat goed koop) verrassende wijze tot oplossing is gebracht, reist hij terug, wijzer en melancholieker dan hij gekomen was. Er zit inderdaad sfeer in dit boek. Het kleine stadje, waar iedereen iedereen kent en alles gewogen wordt volgens een code van stand en af komst, het komt ons zeer nabij ir. de vele herinneringstaferelen, welke door het actuele verhaal heen spelen. Ha milton Basso, een Amerikaans schrij ver, die al enige romans op zijn naam heeft staan, doch met dit boek 'n ver rassend sukses behaalde, toont in dit boek inderdaad 'n talent voor 't door schouwen van mensen en toestanden en het verwoorden in een pregnante stijl. Moreel is het geval niet onberis pelijk en we moeten daarom wel voorbehoud aantekenen. (Uitgave J. H. Gottmar, Haarlem (Advertentie) maakt handen zacht als Hu weet f.' De vorige week konden wij mede delen, dat het nieuwe jaar ontegen zeggelijk zeer vriendelijk was begon nen. Thans ig er van deze vriende lijkheid weinig meer overgebleven. Het begon ai direct op 4 januari, toen de Amerikaanse koerslijsten van de eerste beursdag hier bekend waren en er bleek dat New York zeer on regelmatig en over het algemeen ook met lagere koersen het nieuwe jaar had ingezet. Op 2 januari is New- York gesloten geweest en men ver wachtte dus, dat ook New-York op de 3e met hogere koersen de aan vang van het nieuwe jaar zou vieren. Toen bleek, dat dit een misrekening was, werd men ook in Amsterdam voorzichtiger en naarmate New-York meer onregelmatig en zelfs nog lager werd, ging er de liefhebberij in Am sterdam ook af. Zoekt men naar een oorzaak, dan kan men hiervoor de uitslag van de Franse verkiezingen aansprakelijk stellen, resp. kan men van mening zijn, dat het uitstel tot eind maart omtrent de nieuwe can- didatuur van president Eisenhower van invloed is geweest, maar in hoofdzaak kan de koersdaling gewe ten worden aan gebrek aan affaire. Noch in New-York noch in Amster dam brachten de dalende koersen enige verontrusting of enige uitbrei ding van het aanbod mee. Bekijken wij de interimverslagen, zoals deze toch van circa 100 Nederlandse maat schappijen rond de jaarwisseling in de financiële pers zijn verschenen, dan kan men ook niet aan de indruk ontkomen, dat er voor pessimisme geen plaats ls. Vele maatschappijen hebben zich dit jaar zelfs laten ver leiden tot het doen van uitspraken omtrent een dividend over het jaar 1955 en daarbij bleek, dat er prac- tisch geen dividendverlagingen te verwachten zijn en daj meerdere maatschappijen zelfs te 'kennen ge ven een hoger dividend over het af gelopen jaar te willen uitkeren. Dit heeft in eerste instantie zelfs tot gevolg gehad, dat ook van verschil-, lende maatschappijen, die mededeel den, dat zij het dividend zouden kun nen handhaven, de koersen stegen, waaruit slechts één conclusie te trek ken is, n.l. dat het publiek aange naam werd verrast. In de meeste gevallen zijn echter deze koersstijgingen weer ongedaan gemaakt, niet op de laatste plaats door de zwakke houding van Wall- Street. Een zeer aangename verras sing bezorgde ons de scheepvaart markt, want na de stijgingen, waar van in ons vorige overzicht reeds sprake was, konden ook in de loop van deze overzichtsperiode hogere koersen bereikt worden, alhoewel dit hoge niveau niet gehandhaafd kon blijven en ook de scheepvaarthoek het slachtoffer werd van de algemene tendens. Per saldo waren scheep vaartaandelen toch nog gevoelig la ger. Holland Amerika Lijn sloot op 217% na 222 bij een hoogste koers van 228. Kon. Java China Pakket sloot op 202 en verloor 6 <4 punt. KNSM verloor slechts 2 punten en sloot op 220. Kon. Pakket sloot met een verlies van 2% punt op 207. Rot- terdamsche Lloyd verloor 1 punt, slot 195. Scheepvaart Unie verloor met een slotkoers van 203, 3 punten, evenals van Ommeren, die op 271 sloot. Een gunstige uitzondering vormde Stoomvaart Maatschappij Nederland, die tegenover een vorig slot van 206% thans op 208)/- de periode afsloot, terwijl tussentijds als hoogste notering 217 werd bereikt. Ons hoofdfonds, dat de vorige pe riode op 6573/, afsloot, werd de eerste dagen iets boven en onder de 650 verhandeld. Op zichzelf dus een ge- omdat het interimdividend van 6% ring koersverschil, doch te meer, is geknipt. De laatste dag echter kwam mede onder invloed van de lagere New-Yorkse notering een da ling van ruim 10 punten tot stand, afsloot. Philips, die op 363 begon, zodat het fonds op 639V, deze week daalde ex 6% dividend tot 356, waar na later een vrij gevoelige daling volgde, zodat op 343 werd geëin digd. Ook Unilever kon zich niet aan de algemene tendens onttrekken en verloor ten opzichte van het vorige slot 14 punten. AKU liep van 347% tot 335i/t terug. Onze druk verhandelde industriëlen leden over het algemeen vrij onge voelige koersverliezen. Hoogovens waren op 371, 20 punten lager. Ne- derlandsche Ford verloor 17 punten, slot 375. Nederlandsche Kabel liep van 325 terug tot 317, Van Gelder moest 9% punt prijsgeven en sloot op 269. Fokker, die aanvankelijk 7 punten stijging meemaakte, verloor op de laatste dag 11 punten en sloot op 324, 4 punten lager dan de vorige week. Calvé's waren uiteraard ook lager en liepen 6 punten terug tot 322. Wilton Feyenoord verloor 7 pun ten en de gunstige uitzondering was Van Berkel's Patent, die van 185>/2 tot 190 kon oplopen. Billiton verloor 11 punten en sloot op 320. CULTUURWAARDEN De stemming voor cultuurwaarden viel, gezien het algemene marktbeeld, nog al mee en de verliezen beperkten zich dan ook in de meeste gevallen tot enkele punten. Zo was Amsterdam Rubber op 137>/2, 1 punt lager dan het vorige slot. HVA moest met een slot van 146%, ruim 4 punten prijs geven. Nisu verloor 214 punt en kwam precies op de parikoers te recht. Vorstenlanden daalden van 55 tot 52i/2. Ver. Deli verloor 3% punt en bleef op 149%, terwijl Senembah slechts )/t punt lager was en op 106% sloot. Opmerkelijk is het koersverloop geweest van aandelen Oostkust. Na een vorig gedane koers van 176% werd zelfs 200 bieden bereikt. Hierop werden echter geen zaken gedaan, waarna een notering van 195 en een dag later van 190 laten volgde, zon der dat er een enkel stukje van eige naar verwisselde. Hoewel dus de markt over het Al gemeen lagere koersen te zien gaf, was het koersverloop vrij onregel matig, zodat naast vrij veel dalingen ook hogere koersen te melden zijn. Van de dalingen vermelden wij: Machinefabriek „BREDA" 15 Heemaf Van der Heem Gouda-Apollo Indola Kon. Papier Vredestein Rijnstaal Ver. Machinefabr. Vlissingen Katoen 8 6% 6 7 7% 7 6 6% 8 terwijl daartegenover stijgingen voor kwamen bij: Dikkers Holl. Beton Leidsche Wol Mach.fabr. Alkmaar Nijma Thomassen en Drijver Steenfabr. Udenhout -r 7 4- 11 4- 10 4- 10 15 6 Waarschijnlijk zijn deze koersafwij kingen naar beide zijden zuiver en alleen veroorzaakt door de positie van het fonds, zoals die op een be paalde dag was en hebben ze weinig of niets te maken met de uiteinde lijke merites van de betreffende fondsen. ONREGELMATIG OBLIGATIES 3 1 '56 99 15 16 99 5 16 99 5 8 3 Ned. '62-'64 3—3'.'»% Ned. '47 3 Ned. '47 doll.l. 3 Ned. '37 96 3 Grootb.obl. '45 97 1 4 3 Ned. Indie '37 A 97 3 4 3"*% Ned. '53 102 1 2 AANDELEN A'damsche Bank 275 R'damsche Bank 279 Twentsche Bank 272 Nat. Handelsbank 162 1 4 Ned. Handel-Mij 255 1 2 Alg. Kunstzijde Unie 347 1 2 v.d. Bergh's en Jurgens 315 Machinefabr. Breda 213 Van Gelder Zonen 278 1 2 Unilever 385 1/4 Ned. Kabelfabriek 325 Philips' Gloeil. 363 1/4 Kon. Ned. Hoogovens 391 Wilton Fijenoord 232 Int. Gew.beton Bouw 157 14 Intematio 162 Billiton Mij II 331 Kon. Ned. Petroleum 656 1 2 Rubbercult. Mij A'dam 138 1 2 Bandar Rubber Mij 182 Holl. Amerika Lijn 222 1 4 Kon. Ned. Stoomb. Mij 223 Ned. Scheepvaart Unie 206 R'damsche Lloyd. 196 Ken. Java China Pak.v. 208 1 2 Ver. Vorstenl. Cult. M, 55 Handelsver. Amsterdam 151 Ned. ind. Suiker Unie 102 14 Ver. treil Mij 153 Senembah 107 AMERIKAANSE FONDSEN Anaconda Copp. M. Comp. 73 7/8 Bethlehem Steel Corp. 168 General Motors 140 1/8 Intern. Nickel 84 13'16 Rep. Steel Corp. 50 3 8 United States Steel Corp. 59 3/8 Cities Service Comv. 60 Shell Union Oil Comp. 65 Tide Water Ass. Oil C. 33 5 8 Southern Pacific Comp. 59 18 Union Pacific Railr. C. 183 11/1 '58 100 I'S 99 7 16 96 3 8 96 97 1/2 97 3* 102 1/2 269 3 4 279 3 4 282 1/2 162 253 3/4 335 1/2 311 198 269 371 3/4 317 343 1/2 371 275 157 158 14 320 639 4 137 1/2 184 217 1/2 220 1<2 203 195 202 1 8 52 1 2 146 12 100 149 1 2 106 1/2 71 116 159 1'2 132 1 4 84 12 47 1 8 55 5'8 58 3 8 62 3 4 34 56 3/4 183 (Advertentie) Bankieri Anno 1884 EFFECTEN-COUPONS Hoe onregelmatig het koersverloop wel is geweest, werd het duidelijkst geïllustreerd door de notering van aandelen Wijers. Dit fonds kon de eerste beursdag van 300 gedaan en bieden verbeteren tot 318 gedaan en bieden, doch hield van dit koersavan- ce op het einde van de week slechts 5% punt over. Zo liep maandag de notering van Heineken's Bieren 9 punten op, waar van dinsdag weer 6 punten moest worden prijsgegeven. Voorbeelden als deze zijn er nog veel meer te vinden en tonen wel duidelijk aan, dat het boekje van de hoekman een zeer sterke Invloed op het koers verloop uitoefent. Op de obligatiemarkt was de stem ming aan de vaste kant en konden overwegend koerswinsten geboekt worden. Zo steeg de 3-3%% 1947 van 99li tot 99 7/16, de 3% 1962/64 kon van 99 15/16 weer 100 V» bereiken, terwijl de 2>/2% NWS van 78% tot 78% opliep. Van de te verwachten emissies werd deze week alleen aangekondigd de uitgifte van een millioen gulden aand. B. in de n.-v. Bronswerk. Deze aandelen delen ten volle in de resul taten over 1956, terwijl de emissie- koers 100% bedraagt. De uitgifte ge schiedt met recht van voorkeur voor oude aandeelhouders in de verhou ding van een nieuw op vijf oude aan delen. In verband hiermede gaat ook de n.-v. Bronswerk v/h Becht Dy- sennck. die als actief uitsluitend een pakket aandelen van de n.-v. Brons werk bezit, over tot uitgifte van 405.000 aandelen tegen een koers van 105% met recht van voorkeur in ver houding van 3 nieuwe op 10 oude aandelen. De claims werden de eer ste dag iets beneden de theoretische waarde, n.l. op 80 resp. 20.40 ver handeld. De koers kon zich echter op dif peil niet handhaven en liep terug tot 71 resp. 19.90, waarna op de derde dag van verhandeling 74.50 voor Bronswerk n.-v. en 18 voor Becht Dyserinck werd genoteerd. De voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie, Lewis Strauss, heeft dinsdag bekendge maakt dat de Verenigde Staten de beperkingen op de uitvoer van radio actieve isotopen voor medische, in dustriële en wetenschappelijke doel einden en voor gebruik in de land-, bouw hebben verlicht. Gebruikers van radio-actieve iso topen buiten de Verenigde Staten kunnen zich voortaan rechtstreeks in verbinding stellen met commerciële relaties in de V.S., inplaats van uit voervergunningen voor deze isoto pen aan te vragen via de ambassade van hun land te Washington. Een woordvoerder van de commis sie zei dat ook de uitvoer van isoto pen naar landen van het Sovjet-blok zal worden toegestaan, doch slechts dan indien de commissie van mening is dat hierdoor de verdediging en de veiligheid van de Verenigde Staten niet in gevaar wordt gebracht. Voor de rechtbank van Turnhout werden de omstandigheden nader onderzocht waarin op 17 september j.l. baron de l'Escaille neergeschoten werd door de stropers Fons Claes uit Turnhout en Jozef Snollaert uit Lichtaart. De debatten namen de hele zitting in beslag. Uit naam van de weduwe van de neergeschoten baron vroeg haar verdediger toeken ning van een schadevergoeding ten bedrage van 1.190.000 fr. De recht bank zal op 13 januari uitspraak doen. De eerste die ondervraagd werd was Claes. Hij zei reeds een jaar het geweer in huis te hebben gehad en slechts vier keren te zijn gaan stro pen. Claes en Snollaerts hadden in de morgen van 16 september afge sproken. Claes bevestigde, dat hij het geweer droeg en Snollaerts het licht. „Ik heb nooit het plan gehad", zei hij, ,,te schieten en heb ook niet ge schoten en als er een schot is afge gaan, gebeurde dit toen het geweer in de gracht viel".

de Stem | 1956 | | pagina 7