DE TUSSENPERSOON WINTERHINDER OP SCHIPHOL] Hypotheek op andermans huis Nationalisten weigeren uitlevering saboteur TWINTIG JAAR OUDE KOGEL KWAM LOS PafiMaü SeStfw Meningen en Commentaren Een uur in ONDERLUKE ERELD Nerio niesde en (^RADjO TWEEDE BLAD DONDERDAG 12 JANUARI 1956 GELIJKTIJDIGHEID VEREIST NIEUWE KOUDE OORLOG VERWEER ZONDER A-BOM de ijskast NIEUWE KLACHT Europese commissie verlaat Saargebied De ramp met de Kashmir Princess Grieperig Rillerig? na ee AKKERTJE Grootste „zaak ter wereld Atoominstituut in Bagdad (Naar een roman van E. F. BENSON) F)E pauselijke Kerstboodschap over de ontwapening heel weerklank gevonden in de gene e wereld en zelfs in Sovjet-Rusland is met instemming gewag gemaa van de aanmaning van de Pausom het gebruik van de waterstofbom te verbieden. Boelganin heeft, zonder overi gens te zinspelen op de pauselijke boodschap, nog in een interview met een Amerikaans journalist ver klaard, dat Sovjet-Rusland vast houdt aan een onvoorwaardelijk verbod van atoom- en waterstofwa pens en de instelling van een doel treffende internationale controle. De Amerikaanse radio heeft er de nadruk op gelegd, dat het verbod van proefnemingen met de kern wapens en van het gebruik daar van, zoals de Paus dat wil, direct gepaard moet gaan met de oprich ting van een controle-systeem voor de bewapening in het algemeen. Hiermee is het oude geschilpunt tussen Sovjet-Rusland en Amerika over de ontwapening nog eens duidelijk naar voren gebracht. De drie maatregelen moeten gelijktij dig tot stand komen. Sovjet-Rusland heeft tot heden steeds een verbod van de A- of H-bom zonder contro le gewild. De verklaring van Boelganin aan de Amerikaanse journalist ruimt dit verschil in standpunt ook weer niet op, omdat de Russische pre mier over gelijktijdigheid van het verbod en directe controle zwijgt. TN zijn kerstrede, waarin hij krach tens de zedelijke macht van het geweten de proefnemingen en het gebruik van de atoombom door ge controleerd verbod wilde uitban nen, heeft de H Vader tegen de we reldorde van de oorlogstechniek en van het gewetenloze communisme, de wereldorde van de christelijk- menselijke consciëntie gesteld. Wij manen de christenen aan, die in dit industriële tijdperk leven aldus de Paus om zich niet te beperken tot bestrijding van het communisme, dat zich grondt op de leuze van een uitgeholde veiligheid, maar veeleer een eigen maatschap pij op te bouwen, waarin de veilig heid van de mensen berust op de morele orde en die de weerspiege ling is van de menselijke natuur. Tegen deze christelijk-menselijke wereldorde vetzet zich de revoluti onaire orde vas het communisme. Gelijk het bisschoppen en priesters in eigen satellietlanden vervolgt, evenals de christendemocratie in het westen en de missie onder de hei dense volken, wil het over de hele wereld een godloze orde vestigen met de uitgeholde en vervalste leu zen van vrede, veiligheid en para dijselijke welvaart. Dezer dagen nog heeft het Krem lin nieuwe tweedracht gezaaid tus sen Arabië en Israël, de wrijvingen onder de stammen van Afrika en Azië, en het anti-kolonialisme te gen het westen aangewakkerd. Wa penleveranties. ruilovereenkomsten, aanbiedingen van technische hulp en een onophoudelijke infiltratie van sovjetpatrouilles en kominform. propaganda moedigen de nieuwe koude oorlog aan. ■yERWIJL in de redevoeringen op de bijeenkomst van de Opperste Sovjetraad werd gestoft op de kracht van de jongste waterstof bom in Rusland en gedreigd werd, dat de Russische atoomwetenschap nog sterkere kan produceren, is in de nationale en internationale pers over de verschuiving van krach ten geschreven. Het Parool atten deerde op het „nieuw element". „Het betreft hier de mogelijkheid, dat de Sovjet-Unie zich terdege bewust van het feit, dat de weste lijke landen zullen aarzelen een min of meer plaatselijke agressie (een overmeestering van West-Ber- lijn, om een voorbeeld te noemen) onmiddellijk met een H-bommenre- presaille te beantwoorden in de verleiding zou kunnen komen aan de rand van de westelijke were.d te „knagen". Onder geen beding mogen de westerse staten dan ook hun land strijdkrachten verminderen en evenmin hun conventionele wapens veronachtzamen. De gewetenloos heid, waarmed de leninistisch- marxistische sovjet de wereld ver- overing voor hot communisme blijft voortzetten, dwingt tot een volhou dende defensieve toerusting, zelfs tot groter defensie-inspanning in West-Europa, omdat ons continent bij de huidige toerusting zonder atoomwapenen niet te verdedigen is. De Paus heeft het ideaal aange geven, dat de wereld ook zonder atoombom bestuurd kan worden. Zowel de mogelijkheid van een der gelijk wereldbeleid als de practische bestrijding ervan door het Russisch fanatisme, brengen onafzienbare so ciale, economische, militaire en po litieke verschuivingen in het pers pectief. Leidraad blijft daarbij de con clusie uit de pauselijke kerstbood schap over de gelijktijdige controle, vermindering en bewaking der be wapening en dat het geheel van de ze maatregelen als onderwerp van een internationale overeenkomst „een gewetensplicht is van de vol keren en hun regeringen". Mevrouw Sejlund Soerensen uit Try, een vlek nabij Aalborg, is op het nippertje aan de bevriezingsdood in een ijskast van de plaatselijke coöperatie ontsnapt. Zij wilde iets uit de ijskast pakken toen de deur achter haar dichtsloeg. In de ijskast heerste een tempera tuur van 18 graden onder nul. Zij drukte onmiddellijk op de alarmbel, maar die werkte niet omdat de bat terijen uitgeput waren. Zij begon met haar vuisten op de deur te slaan om de aandacht van buiten te trekken en warm te blijven. Niemand hoorde haar echter. Toen haar neusvleugels begonnen te bevriezen werd zij door een pani sche angst aangegrepen en zij stond op het punt flauw te vallen toen haar elfjarige dochtertje, die niet begreep waar haar moeder bleef, tenslotte na veel moeite de zware deur open trok. De vrouw had een uur in de kast gezeten. De voorzitter van ^.e West-Bra bantse K. van K., Mr. van der Schrieck, heeft in zijn Nieuwjaars rede duidelijk gemaakt, dat West- Brabant, wat een aantal dringende problemen aangaat, nu ook al door het Deltaplan dreigt gedupeerd te worden. Zolang men niet weet wat en wanneer er iets gebeurt met be trekking tot zoetwatermeer en Vol- kerakdam, moet de uitvoering van een aantal hoogst dringende pro jecten nog meer naar verdere toe komst verschoven worden. Behal ve allerlei afwateringskwesties oe- treft dit ook de befaamde Rijksweg 17, van Moerdijk naar Roosendaal, Er schijnt in Den Haag de mening te leven, dat die niet meer zo nodig zou zijn, als de Zoomseweg over de Volkerakdam tot stand zou komen Die Volkerakdam is echter nog al tijd een twistpunt, dat zelfs de in diening van het ontwerp Deltawet heeft vertraaöd. Zo wekt de ene vertraging de andere. Plannen zijn er genoeg, maar aarzelingen om te beslissen remmen de vooruitgang van een heel gewest. Gelooft men nu werkelijk, dat bij het fenomenaal toenemende verkeer Rijksweg 17 verlaten zou komen te liggen, als later de Zoomseweg ook nog eens tot stand zou komen? De commissie van de Westeuropese Unie voor Saarland heeft dinsdag avond de secretaris-generaal van de WEU, Goffin, meegedeeld, dat haar mandaat door de installatie van een nieuwe Saarlandse regering afgelopen is. De commissieleden hebben giste ren het Saargebied verlaten. Zij heb ben dinsdagavond afscheid genomen van de Saarlandse regering. VERGETEN De begrafenisstoet, die giste ren op het kerkhof van Slough in Engeland arriveerde heeft een merkwaardig oponthoud gehad. De een of ander had vergeten een graf te delven voor een overleden man. De stoet moest vijf uur wachten. In die tijd werd haastig het verzuim hersteld. Tennis Twee Canadese tafeltennisspe lers, Normand Dozois en Jacques Hurtubise uit Longqueuil, hebben verklaard, dat zij beslag hebben gelegd op een nieuw wereldrecord door de bal 14 uur en 19 minuten in het spel te houden. Het oude wereldrecord zou met 13 uur en 20 minuten sedert 1954 op naam hebben gestaan van de broers van flurtubise, Pierre en Claude Tur- geon. Voor de rechtbank te Almelo heeft terechtgestaan de 57-jarige Chr. J. N. uit Enschede. Hij had een schuld van 1200 bij zekere R., bij wie hij in huis was. Om aan geld te komen had hij een eigendomsbewijs van een huis van R. in handen gekregen en was daarmede naar een notaris ge gaan met de bedoeling een hypotheek op het huis te nemen en zo aan geld te komen. De opzet gelukte: de hy potheekakte ondertekende hij met de naam van R., waarna hij in het bezit kwam van 3000. Enige tijd later wist hij op dezelfde manier nog eens en bij dezelfde no taris 1000 in handen te krijgen. De Officier van Justitie achtte de oplichtingen en tweemaal valsheid in geschrifte wettig en overtuigend be wezen en requireerde een maand ge vangenisstraf en ter beschikkingstel ling van de regering. Wie mocht denken, dat door de dooiende sneeuw, spuit elf en alle andere spuiten op Schiphol modder zou geven, heeft in deze foto het be wijs van het tegendeel. De spuiten op Schiphol geven r.l. warm water, dat, zoals deze foto toont, wordt gebruikt voor het afspuiten van de vliegtuigen, die op h^t in een witte j woestenij herschapen platform heb ben staan wachten op het vertrek en daar onder een dikke witte sneeuwdeken zijn geraakt. Smoesje De heer Fidel Cruz, die als offi cier van gezondheid op het eiland Babuyan van de Philippijnen wad gestationeerd, werd de eenzaamheid op het eiland moe. Hij wilde weg en het moet gezegd, dat hij zijn zin heeft gekregen. Wat deed onze Cruz? Hij schreef op het strand van Ba buyan met enorme letters SOS. Dit alarmseim werd waargenomen door de piloot van een Amerikaans vlieg tuig. Deze kon nie landen, maar wierp alvast een radio-zender naar beneden. Daarmee seinde Cruz de volgende boodschap naar de be woonde wereld: „Dit eiland heeft sedert enkelr dagen een serie moorden beleef De moordenaar is nog steeds n vrije roeten.. De bevolking trad1 dekking te zoeken in t oerwoud De politie en de marine organ. seerden in alle haast een reddinrs- macht, die naar Babuyan toog. Het bleek, dat daar niets was te doen. Cruz had het verhaal gewoon ver zonnen om van het eiland weg te komen. Men heeft al een aanklacht tegen hem ingediend. Kennismaking Gij kent toch nog wel de heer Lando Degoli, Italië's meest bespro ken quiz-slachtoffer, waarover wij enige dagen geleden een stukje schreven? Die man, die de vraag over de contrafagot niet kon beant woorden? De man ook, die heel Italië op zijn hand kreeg en zodoen de van de betrokken televisie-maat schappij een nieuwe vraag krijgt ge steld? Goed. Over die man gaat nu DIT stukje weer. Wat wil het ge val? De directie van de Opera in Triëst was zo met hem begaan, dat ze hem aanbood eens naar de con trafagot te komen luisteren. Tijdens een opvoering van Verdi's „Don Car los" mocht hij gewoon naast de mu sicus zitten, die dit geweldige in strument bespeelde. Nu weet hij ten minste wat hij gemist heeft. Brug In de Westduitse stad Einsbeck zal binnenkort een zogenaamde tweedekkersbrug verrijzen. De brug zal twee wegen boven elkaar bevat ten. Het bovenste gedeelte wordt be stemd voor het doorgaande snelver keer, dat dan lekker hard kan doorsjassen. Het onderste gedeelte krijgt het plaatselijke verkeer. Hier mee denkt men een probleem op te lossen, dat de plaats al lang kwelt. Verliefden De jongeheer Bjoern Magnusson en de jongedame Dagmar Jeansson uit het Zweedse Kalmar. zullen zeer arschijnlijk geen toestemming -ijs-en voor een huwelijk, ofschoon - zwaar op elkaar verliefd zijn. De '--s van Dagmar hebben bezwa- -< Rjoern is de zoon van een werk- - en Dagmar is een miljonairs- r'orhler. Een zus van onze Dagmar is getrouwd met een zoon van Ade nauer, de Westduitse bondskanselier. Het meisje heeft a! verklaard, dat ze wacht tot haar 21ste jaar en dan trouwt met de man van haar dro men. Het doorzagen van een meisje 's al zo vaak vertoond. Ik heb er iets nieuws op gevonden 'n Kwaliteitsproduct van de Wvbert-Fabrieken. 70 en 90 ct. alléén bij Apothekers en Drogisten (Advertentie) U voelt U weer "stralend De 38-jarige Nerio Aspromonti in Rome was vroeg naar bed gegaan vanwege een verkoudheid, die hij door het slechte weer had opgelopen. Juist toen hij zich om wilde draaien om te gaan slapen, moest hij niezen een formidabele nies. Plotseling voelde hij iets hards en zwaars achter in zijn mond. Hij spuw de het voorwerp geschrokken uit en zag een 6.35 mm revolverkogel liggen. Aspromonti herinnerde zich, dat hij 20 jaar geleden per ongeluk een kogel in het hoofd kreeg toen hij in de delicatessenzaak van Ernesto Santi werkte. Santi was zijn revolver aan het schoon maken toen plotseling een schot afging. De kogel ricocheerde op de marmeren toonbank en raakte spi omonti op het voorhoofd. Daar Santi een politie-onderzoek vreesde kwam hij met Aspromonti overeen niet onmiddellijk een dokter te roepen, daar deze er niet erg aan toe scheen te zijn. De volgende dag voelde Aspromonti zich uitstekend en beiden waren van oordeel, dat er slechts van een flink schampschot sprake kon zijn geweest. De kogel vonden zij i merkwaardigerwijze niet terug. Nu bleek dat die 20 jaar veilig in Aspro- monti s hoofd opgeborgen had gezeten... Nationalistisch China heeft gewei gerd een man uit te leveren, die er van wordt verdacht een tijdbom te hebben geplaatst aan boord van het Indisch vliegtuig, dat in april ver leden jaar ten noorden van Borneo met zestien Chinese functionarissen aan boord is neergestort. In een verklaring werd gezegd dat er bewijzen zijn dat een Chinese vliegveldarbeider uit Hongkong gel den heeft ontvangen van nationalisti sche agenten om een bom binnen te smokkelen in het vliegtuig „Kashmir Princess", dat met leden van de communistisch-Chinese delegatie op weg was naar de Afrikaans-Aziati sche conferentie in Bandung. Voor deze man is een arrestatie bevel uitgevaardigd doch de autori- Het Amerikaanse leger is een van de grootste ondernemingen in de ge hele wereld, met een kapitaal van meer dan 44 miljard dollar. Het be schikt over installaties in 73 landen en over meer dan een miljoen mili tairen en 440.000 burgers, aldus heeft generaal Maxwell D. Taylor, de staf chef van het Amerikaanse leger, dinsdag op een bijeenkomst in Miami (Florida) verklaard. teiten op Formosa, waarheen de ver dachte is gevlucht, hebben „op wet telijke gronden" geweigerd deze man uit te leveren, aldus de verklaring. De man zou reeds hebben toegege ven in het toestel, een tijdbom te hebben geplaatst tegen een toegezeg de beloning van 600.000 Hongkong- dollar. De Economische Raad van het pact van Bagdad heeft dinsdag voor lopige overeenstemming bereikt over de oprichting van een atoominstituut in Bagdad door Engeland. Deskun digen van het Britse atoomstation te Harwell zouden de leiding van dit opleidingsinstituut krijgen, aldus is uit gezaghebbende bron vernomen. VRIJDAG 13 JANUARI HILVERSUM I 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.25 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.45 V. d. huisvr. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. VPRO: 10.00 „Thuis" caus, 10.0-5 Morgen wijding. VARA: 10.20 V. d. kleuters. 10.40 Gram. 10.55 Piano-recital. 11.30 Rep. 10e Agrarisch Congres te Heerenveen. AVRO: 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land en tuinb. meded. 12.35 Sport en prognose. 12.50 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en Gram. 13.25 Gevar. progr. 13.55 Beursber. 14.00 Orgelconc. 14.20 Litterair progr. 14.40 Gram. 15.00 Gevar. progr. VARA: 16.00 Muzikale caus. 16.30 V. d. jeugd. 17.00 Muzikale caus. 17.40 Lichte muz. 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Lichte muz. 18.45 „De strijd voor meer welvaart'.- caus. 19.00 V. d. kind. 19.10 „F. 17-30-F. 7a", klankb. VPRO: 19.30 „Zondagmor gen", caus. 19.50 Nws. v d. VPRO. 19.55 Streeknws. 20.00 Nws. 20.05 Boekbespr. 20.15 Voordr. en muz. 20.30 „Benelux", caus. 20.40 „Na tien jaar", caus. VARA: 21.00 Lichte muz. 21.30 Aetherforum. 22.10 Buitenl. weekoverz. 22.25 Metropole Ork. en soliste. VPRO: 22.40 „Vandaag", caus. 22.45 Avondwijding. VARA: 23.00 Nws. 23.15-24.00 Gram. HILVERSUM n 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9.00 V. d. huisvr. 9.40 Schoolradio. 10.05 Gram. 11.00 V. d. zieken. 11.40 Kamer koor. 12.00 Angelus. 12.03 Pianoduo. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Wij vrou wen van het land. 12.40 Pianospel. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws en Kath. nws. 13.20 Dansmuz. 13.45 V. d. vrouw. 14.00 Omr. ork. en solist. 14.55 Gram. 15.00 Schoolradio 15,30 Instr. octet 15,50 Gram. 16.00 V. d. zieken. 17.00 V. d. jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Beursber. 17.45 Fluit en piano. 18 05 Lichte muz. 18.30 En nu mijn geval. 18.45 Gram. 18.55 Toespr. 19.00 Nws. 19.10 Regeringsuitz. 19.30 Verz. progr. v. d. militairen. 20.20 Act. 20.35 De gewone man 20.40 Lichte muz. 21.00 Politiek forum. 21.30 Lichte muz. 21.50 „De wer kende vrouw thuis", caus. 22.00 Kamer- ork. en solist. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15-24.00 Lichte muz. BRUSSEL 324 m.! 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio. 16.00 Koersen. 16.02 Operamuz. 17.00 Nws. 17.10 Lichte muz. 17.45 Gram. 18.00 Kamermuz. 18.10 Voordr. 18,20 Kamermuz. (verv.) 18,30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Volksliederen. 20.15 Ork. conc. 21.45 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Int. Radio-Universiteit. 22.30 Gitaar- recital. 22.55-23.00 Nws. BRUSSEL 484 m.: 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.30 Lichte muz. 14.00 Gram. 15.00 Ork. conc. 16.05 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.15 Gram. 17.30 Cello en piano. 17.50 Gram. 18,30 Idem 19,05 „Uw progr." 19,30 Nws. 20.00 Gevar. progr. 21.15 Gram. 21.55 Idem. 22.00 Nws. 22.15 „Vrije Tijd". 22.55 Nws. 12 Hij meende dat het publeik genoeg had van probleem-drama's; ze had den nu liever dat hun gedachten voor hen werden klaargemaakt en hen voor gelegd in een gemakkelijk ver teerbare vorm. Op het ogenblik voel den ze ook niets voor geweldige ro mantiek aan de ene kant of voor fijne situaties en nog fijnere analyses aan de andere. Ze hielden nu meer van iets, dat, met 'n beetje lachen en veel tranen, makkelijk kon overkomen aan heel gewone en bescheiden mensen. En hij was er zeker van dat de co- medie die hij in zijn hand had, een geweldig sukses zou kunnen hebben, met zijn voorstadsmensen, zijn make laars in effecten, zijn predikanten en zijn kerkmeesters die zich zo natuur lijk en humoristisch gedroegen, als van hen -verwacht mocht worden. De schrijver was jong en straat arm. Er was al eens een spel van hem op de planken geweest, waarvan Arthur Craddock de eerste opvoering had bijgewoond. Het was zo'n volledi ge mislukking geweest, als maar wen selijk kon zijn om een jonge man ne derigheid te leren. Maar Craddock die liever zelf dacht dan de opinies van anderen aan te nemen, had gemerkt dat er goede stukken in voorkwamen en dat de stof merkwaardig handig verwerkt was en hij wist dat de oor zaak van de mislukking voornamelijk lag in de keus van het onderwerp hoewel het tien jaar geleden vermoe delijk even geweldig toegejuicht zou zijn als het nu uitgefloten was. Het was een schitterend stuk van tien jaar geleden of misschien van over tien jaar met zijn sombere in houd die te moeilijk was voor de ge makzuchtige theaterbezoekers van te genwoordig met zijn climax van nood lottige ellende. Hij had daarom di rect geschreven naar Frank Arm strong, schrijver, en bij het daarop volgende onderhoud had hij hem ge zegd, wat naar zijn mening nodig was om sukses te hebben bij het publiek. Toen, vermoedend of liever wetend, dat Armstrong zich dikwijls gewaagd moest hebben aan het schrijven van drama's om zo'n rijp werk als het ongelukkige „De Laan zondeBocht" te kunnen voortbrengen, zei hij: „Ik vermoed dat u thuis wel iets hebt dat beantwoordt aan de eisen die ik u uiteengezet heb en dat u tot dusver niet op de planken hebt kun nen brengen. Stuur het mij en laat het mij lezen!" Het was dit spel „Paaseieren" dat Craddock juist ten einde las, toen de trein langzamer ging rijden bij het Paddington station. Het was wel niet zo'n goed stuk als het andere dat zo slecht ontvangen was, maar het sprak tot de gevoelens van het pu bliek, wat het andere niet deed. Hoe veel ondervinding Craddock ook had van het tekort aan inzicht van thea terdirecties, toch verbaasde het hem dat het geweigerd was, maar de re den daarvan vermoedde hij wel. Want er was geen hoofdrol in; er was geen karakter dat het stuk beheerste. Het sukses was afhankelijk van de samen werking van alle spelers. Het was een huiselijk spel, zonder schurk of held of overheersende persoonlijk heid, en toen hij weer de lijst van theaterdirecteurs las, aan wie Frank Armstrong zijn stuk gestuurd had, zag hij in hoe dwaas het was te ver onderstellen ddt Tranby of Akroyd of Loughton het op hun répertoire had den kunnen zetten. Maar hij begreep ook dat een gezelschap van onbe kende acteurs het uitstekend zou kun nen spelen, met een grote besparing °p salarissen. Er was een gelijke verdeling van bescheiden talenten voor nodig en een verkeerde rol zou het stuk even zeker doen mislukken als de een of andere bombastische directeur die er een hoofdrol in zou willen forceren en daardoor alleen sla gen in het verstoren van het hele evenwicht. Nog terwijl hii naar ziin weelderige en hete flat-woning 'in Berkeley Square reed, zette hij een half dozijn namen op papier van ac teurs die kleinere rollen uitstekend speelden. Hij had hèn nodig en niet de theatersterren. En toen plotseling, maakten zijn ge dachten, die gewoonlijk zo gehoor zaam waren, een sprong en holden zij met een vaart in een geheel andere richting. Zonder het te willen, ontdek te hij dat hij zich afvroeg, wat Joy ce aan het doen was; of ze haar va der iets gezegd zou hebben over zijn aanzoek of haar vertrouwen zou ge schonken hebben aan die scherpzin nigste van alle grootmoeders; of ze in de boot was met haar hijgen de honden, of zich nog bezig hield met de ongesteldheid van Buz, die, zoals zij hem verteld had, de laat ste dagen helemaal niet goed was. Hij beschouwde haar leven als een droevige verkwisting van haar heer lijke meisjestijd waarvan gedeelte lijk haar vader de schuld was. maar nu, tenminste, zij zelf ook, omdat zij er niet in toe had gestemd het niet langer te verkwisten. De jeugd duur de maar zo kort en werd zo dikwijls besteed aan dingen van geen waar de, aan zieke honden bijvoorbeeld of aan zwanenesten tussen het riet. Toen zag hij zijn eigen groot en grof gezicht in de spiegel van zijn auto en hij voelde zich geweldig oud. Ook hij had zijn jeugd verkwist door het opeenhopen van kennis, door al les dat hij nog had kunnen veroveren, als het bloed minder snel door zijn 1 aderen zou vloeien, door de harts tocht die hij wijdde aan levenloze dingen, door het opeenhopen van rijk dommen, door 't vormen van zijn on feilbare smaak en zijn vernuft. Maar hij wist dat zijn bloed sneller en ster ker was gaan kloppen, sinds Joyce haar hoofd geschud en geglimlacht had Craddock hem voorgesteld wat weest. Of was haar verwardheid te danken aan de ongesteldheid van Buz? Maar toen hij thuiskwam werd hij zichzelf weer en hartelijk telefoneer de hij Frank Armstrong om met hem te komen lunchen. DERDE HOOFDSTUK. Een uur later zat Frank Arm strong tegenover Craddock te lun chen. Hij at met het vastberaden en zakelijk air van een man die niet alleen nu hongerig is, maar uit on dervinding weet, wat voortdurende honger betekent. Enkele minuten had Cradock hem voorgesteld wat koud vlees te gebruiken om wat kracht bij te zetten aan he+ heel lich te maal, dat zo geschikt was voor de hitte van de dag en vanaf dat ogenblik had Armstrong zonder te pauzeren of te praten ham zitten ver orberen met grote stukken brood. Maar niemand was minder gulzig dan hij; alleen was hij jaren voort durend hongerig geweest. Hij was hoe kig van gestalte, armoedig gekleed en van een heftig temperament; een grote massa zwart haar bekroonde een voorhoofd dat vooruitstak als een afdak over diepliggende woeste ogen en het was te vermoeden dat het ge makkelijkst te lezen was op zijn ruzie mei, hem te krijgen, want zijn gelaatsuitdrukking was achterdoch tig en lichtgeraakt, als 'san een of ander wild beest dat gewend is aan mishandeling, maar zich daardoor niet heeft laten temmen. Maar hoe wel deze uitdrukking zeker het ge makkelijkst te lez en was op zijn krachtig wantrouwend gezicht, kon 'n aandachtig beschouwer er toch wel betere dingen uit lezen, een zekere begerigheid, een zeker geduld, een ze kere gevoeligheid. Na een tijdje keek hij op naar Craddock met een vreemde vertrok ken glimlach om zijn grote mond. „Ik zal er nu mee ophouden een zwijn te zijn", zei hij. „Maar als je werkelijk honger hebt, kun je onmo gelijk aan iets ar Iers denken. Het is ook werkelijk niet méér varkens achtig dan het verlangen naar slaap, als je in geen nachten geslapen hebt, of naar water, als je dorst hebt. Ik heb vanmorgen niet ontbeten. En waar wou u met mij over praten?" Craddock had een sterk geloof in de verzachtende invloed van voed sel en hij had besloten niet over zaken te spreken tot zijn cliënt op zijn gemak in een stoel zat met ta bak en andere rustgevende ingre diënten. .,Ah, geen ontbijt," zei hij. „Ik voor mij vind dat ik het best kan werken voor ik eet." Frank Aimstrong lachte. „Ik niet", zei hij. Ik kan het best werken als ik good gegetc.i heb. Neen. ik heb niet ontbeten omdat het mij niet convenieerde een ontbijt te be talen. Er zijn zulke mensen, weet u. Ik heb ér dikwijls toe behoord." Arthur Craddock vond deze vastbe raden jonge wilde een beetje ge vaarlijk. Hij hield ervan dat een ge sprek gevoerd werd in een rustige atmosfeer van beleefdheid, van ma nieren. Evengoed als er atmosfeer moest zijn in een geschilderd land schap anders kreeg en 'n gietijze ren effekt, evengoed was d^t nodig in de omgang met de medemens. Iets als hoekigheid mocht niet bestaan en zeker geen scherpe hoekigheid. Hij vond dat hij zelden iemand ontmoet had die zo atmosfeerloos was. „Mijn beste kerel," zei hij, „meen je werkelijk dat je te weinig geld had om een maal te kunnen kopen? Waarom dat mij niet verteld? U wist toch welk een belang ik stelde in u en uw werk." Frank keek hem heel atmosfeer loos aan. „Maar waarom zou mijn ontbijt uw belangstelling op kunnen wekken?" zei hij. „U wilde mijn werk hebben, als u het goed vond; als u het niet goed vond. dan was ik u niets meer dan alle andere proleten die zonder ontbijt rondlopen. Maar nr het stuk! Ik geloof tenminste niet dat u mij te lunchen gevraagd hebt om over ontbijten te praten. Ik verwacht dat u me zult zeggen dat het gebazel is ik weet dat het dat is. Maar mis schien vindt u dat er geld uit te slaan is? (Wordt vervolgd)

de Stem | 1956 | | pagina 5