Werkzaamheden gezondheidsdienst voor dieren veranderen De nieuwe Bossestraat wordt dit jaar werkelijkheid Postkantoor te Schoondijke in gebruik gesteld Te vroeg gefeliciteerd Nog altijd:. Gent-Terneuzen Winkelweek te Koewacht werd gesloten Z.-VLAA )EREN Sc ïrl Resultaten der t.b.c.-bestrijding constant gebleven Ij DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 12 JANUARI 1956 De watervoorziening op Walcheren Belangrijke projecten voor 1956 „Een droom in vervulling gegaan Op t werk overleden GROENTETELERS GAAN VERGADEREN Over witlof en teeltmaatregelen Flink perenaanbod in Zeeland Antwerpens vrees Een zeekanaal Er wordt gewerkt Walcheren VLISSINGEN Het aantal vergunningen Zuid-Beveland GOES Verlangen naar terugkeer der fanfare EXAMENS Nog moeilijkheden met Drie Gezustersdijk „VALS BESCHULDIGD" TERNEUZEN AXEL Ned. Chr. Landarbeiders- bond jubileerde HULST „De Indringster" kwam niet AGENDA Heden Morgen De werkzaamheden van de dienst, zo lezen we in het pas uitgekomen jaar verslag 19541955 van de Gezondheidsdienst voor dieren in Zeeland, gaan zich steeds meer verplaatsen van de tubcrculose-bestrjjding naar de abortus- bestrüding. In de administatie kwam dit niet zo duidelijk tot uiting, omdat er voor de tuberculose-bestrijding administratief nog altijd zéér veel werk moet wor den verricht. De laboratorium werkzaamheden betroffen in het afgelopen jaar veel meer de abortus-bestrijding dan de tuberculose-bestrij ding. Het aantal tegenvallers bij de tu berculose-bestrijding was ongeveer gelijk met dat var. het vorige jaar. Een sterke daling had men ook niet verwacht. Een van <ie belangrijkste feiten was wel, dat in het afgelopen jaar de provinciale „Verordening tot regeling van de bestrijding van het abortus Bar.g onder het rundvee op het eiland Schouwen-Duiveland" van kracht werd. Door deze verordening werd de basis gelegd voor het abortus-vrij houden van het eiland Schouwen- Duiveland. De abortus-bestrijding werd verder uitgebreid tot de fabrieken in wes' Zeeuwsch-Vlaanderen terwijl met d( ïabrieken ln oost-Zeeuwsch-Vlaande. ren reeds overleg werd gepleegd. Nieuw was de wormbestrijdir.g bij paarden, die voor het eerste jaar al direct een goed succes opleverde. Voor wat de t.b.c.-bestrijding aan gaat, meldt het verslag dat het afge lopen seizoen het tweede was na de sanering. Op de algemene vergadering van 10 dec. 1954 gaf men reeds te kennen, dat het reactie-percentage niet of weinig meer zou dalen. Deze verwachting is uitgekomen; het bleef staan op 0.8 procent tegen 11.9 pro cent in 1950. Open lijders zijn geheel verdwenen uit Zeeland. Op Noord-Beveland en Walcheren was het percentage slechts 0,4 pro* cent. Het gemiddelde werd bedorven door Tholen en St. Philipsland met 2,2 procent. Op Zuid-Beveland was het bijna één proc. Er werden 6160 stallen bezocht en en bijna 80.000 runderen onderzocht, wat zeer hoog te noemen is. De oorzaak van het hoge percenta ge reageerders is wel aan te geven. Het eiland Tholen was met Schou wen-Duiveland vóór de ramp één van de meest besmette gebieden. Bei de gebieden waren vóór de ramp nog niet gesaneerd. Het aantal te genvallers is dan altijd nogal hoog. Op Schouwen-Duievland werden ech ter de meeste dieren die nog contact hebben gehad met oude reageerders afgevoerd of deze zijn verdronken, terwijl het merendeel van deze run deren op Tholen is gebleven. De sectiebevindinger. van de tegen vallers op het eiland Tholen waren echter zodanig, dat stellig verwacht mag worden, dat er bijna geen ern stige tuberculose meer op het eiland is. DE ABORTUS-BANG- BE STRIJDING. In aansluiting op voorgaande jaren werden de fabrieken op Walcheren, Zuid-Beveland en Tholen-St. Philips land weer regelmatig om de drie maanden bemonsterd. De uitslagen van deze driemaandelijkse bemonste ring worden zowel aan de veehouder als aan de fabriek en dierenarts me degedeeld. In die gevallen waar het busmon ster positief was, werd als regel een of meer keren een koemonsterondcr- zoek ingesteld. Daar bij de bemonstering op het bedrijf in het overgrote deel der ge vallen een aangekocht dier de oorzaak bleek te zijn van 'n positief fabrieks- monster op voorheen steeds negatieve bedrijven, is in het afgelopen jaar de abortus-vrije aankoop steeds veel vuldig gepropageerd.' Sedert het begin der bestrijding waren op Walcheren. Zuid-Beveland en Tholen resp. 430, 571 en 213 altijd negatief en resp. 31, 13 en 17 altijd positief. Ook op Schouwen is het onderzoek nu aangepakt. GEEN MOND- EN KLAUW ZEER. De toestand ten opzichte van het voorkomen var. mond- en klauwzeer blijft zich zeer gunstig ontwikkelen. In de periode van 1 Mei 1954 tot 1 Mei 1955 kwamen in Nederland slechts sporadische gevallen van deze ziekte voor, terwijl in onze provincie in deze periode geen enkel geval werd geconstateerd. In vergelijking met voorgaande jaren geeft deze toestand reden tot grote voldoening. Het zeer geringe voorkomen van mond- en klauwzeer vindt ongetwijfeld zijn oor zaak in de thans reeds enkele jaren lopende georganiseerde enting van bijna de gehele rundstapel. Tenslotte: de resultaten-rekenirtg over 1954-1955 heeft een eindcijfer van f 468.407 en 'n goed saldo van f 8926. De N.V. Waterleidingmaatschappij „Midden Zeeland" streeft ernaar, de watervoorziening op Walcheren zo veel mogelijk te perfectioneren en ze ker te stellen. Walcheren zelf dus het Pompsta tion Biggekerke is lang niet in staat in de behoefte te voorzien, zo dat de aanvoer van water uit Ossen- drecht zeer belangrijk is. Vanaf de Sloedam liep één aanvoerleiding via Middelburg naar Vlissingen. De afna me van water steeg echter belangrijk, 5J Te Schoondijke werd door de heer P. J. Waale, directeur van het post- district Middelburg, het nieuwe P.T.T.-kantoor officieel in gebruik gesteld. In een korte toespraak schetste de heer Waaie de naoorlogse toestand. In plaats van de bekrompen kantoor ruimte, waar behelpen een voorname factor was, stond nu in Schoondijke oen modern en naar de eisen des tijds ingericht kantoor. Zowel voor publiek als kantoorhouder was dit 'n grote verbetering. Hij bracht dank aan allen, die aan de totstandko ming van dit gebouw hadden mede gewerkt, en feliciteerde de gemeen te Schoondijke met het bezit van dit gebouw. De heer F.A. van Roseveld, burge meester van de gemeente Schoondij ke zei; „nu is wederom een droom in vervulling gegaan", n.l. het be zitten van een modern P. T. T.-kan- toor. De ontwerper, dhr Zuidweg, direc teur van de Centrale Dienst te Oost burg, dhr. Hoekstra voormalige Ge meente-opzichter te Schoondijke, die de plannen verder uitwerkte, de da gelijks opzichter dhr. de Ba are, en niet te vergeten aannemer Bliek en onderaannemer, zij allen verdienen al le lof, voor hun werkzaamheden aan dit gebouw. Hij feliciteerde de P. T. T.-kan- Urker vaartuig op paalhoofd Nog goed afgelopen Het Urker vissersvaartuig de UK 244 dat vorige week aan de Belgische kust tijdens dikke mist op een paal hoofd is gelopen, blijkt er nog goed te zijn afgekomen. Het schip is op de helling van de scheepswerf van Gebr. Maas te Breskens gezet. Bij onder zoek bleek dat het schip een deuk in de romp en kiel had opgelopen, een kapotte sdhroef en een klein gaatje ln één der olietanks had. De 62-jarige J. M. uit Biervliet is woensdagmiddag op het werk aan het Molenwater te Breskens, alwaar hij grondwerk verrichtte, in elkaar ge zakt en vrijwel onmiddellijk overle den Dokter A. Ossewaarde uit Bres kens constateerde een hartverlamming toorhouder en ook zijn bevolking met dit mooie kantoor. De directeur van het postkantoor, dhr. Poissonnier onder wie het kan toor ressorteert, sprak eveneens zijn vreugde uit over dit prachtig en mo dern kantoor in zijn ressort. Dhr. Versprille, kantoorhouder te Schoondijke feliciteerde de gemeente met dit kantoor. Hij bracht alle spre kers dank, en zei dat met de ope ning van dit kantoor, wederom een probleem, na de oorlog ontstaan was opgelost. HET EERSTE STUK. Symbolisch overhandigde burge meester M.A. v. Roseveld het eerste poststuk, zijnde de gewijzigde begro ting van de gemeente Schoondijke, geadresseerd aan Gedeputeerde Sta ten ter goedkeuring. In deze begro ting was opgenomen het bedrag uit getrokken voor de bouw van dit post kantoor. Bij de rondleiding bleek inderdaad, dat het gebouw niet te zeer geroemd was Beneden een behoorlijke kantoor ruimte, met een mooi ruim loket en voldoende wachtruimte, boven een ge riefelijke woning voor de kantoorhou der. Deze maken het gebouw tot een goed geheel. De jaarvergadering van de Zeeuw se groentetelersvereniging is uitge schreven tegen woensdag 18 januari a.s. te Middelburg in het veilingsge bouw. Behalve de openingsrede van de voorzitter, de heer Ton, houdt het programma o.m. de volgende punten in: inleidingen van de heren A. v. Drenth; W. Kweldam en K. Jonker resp. over „het electrisch verwarmen bij het witlof"; „aanvoer en prijzen van witlof" en „aspecten van de teelt maatregelen". De tuinbouwconsulent, ir. van Hen- nik, zorgt voor de samenvatting en tenslotte zal de heer Oosthoek enkele kleurenfilms draaien. De directeur van de N.V. V/a- terleiding Mij. Tholente Tho len wist gisteren niet goed hoe hij het had. Tal van bloemstukken, tele grammen en brieven, afkomstig uit alle delen van het land, mocht hij op deze winterse woensdag in ontvangst nemen. „Van harte proficiat met het veertigjarig bestaan van de maatschappij" zo stond er te lezen op de kaartjes, die bij de fleurige gaven waren gevoegd. Eenzelfde taal spraken brieven en telegrammen. Maar we be staan helemaal niet veertig jaar, zo moet de directeur van de waterleidingmaatschappij wel uitgeroepen hebben. En zo was het ook. De Waterleidingmij. „Tholen" te Tholen werd in 1923 opge richt en in 1948 toen dt maatschappij dus 25 jaar be stond vonden er luisterrijke festiviteiten plaats. Gisteren echter bestond er niet de minsle aanleiding tot feesten, want de maatschappij had er op deze woensdag nog „maar" 33 jaar tjes opzitten.... zodat zij der halve nog zeven vette jaren van verdere feestelijkheden verwij derd is. De directeur van de maatschappij scheen toch wel te weten, hoe deze „canard" ter wereld was gekomen. Een vakblad had het vermeende „veertigjarig jubilé" aan de openbaarheid prijs gegeven. Vandaar al die bloemen, tele grammen en brieven.... aanvoer worden. vooral na de oorlog en de moest derhalve uitgebreid Het pompstation Sloedam werd uit gebreid, kreeg er een kelder bij en een tweede aanvoerleiding werd reeds van af de Sloedam gelegd tot aan het zgn. Ronde Putje te Oost Sou burg. Dit jaar wordt deze aanvoer leiding doorgetrokken tot Vlissingen, aansluitend op de Beatrixlaan. De W.M.Z. heeft echter nog meer dere belangrijke projecten op haar programma voor 1956 staan, behou dens de nodige goedkeuringen, nl. aanleg van een leiding Vrouwenpol der naar Serooskerke met aftakkingen naar de Rijkebuurtweg en Lepelstraat, voorziening van de Wilgenhoekweg te' Serooskerke, de voorziening van Bou- dewijnskerke terwijl het Pompstation Sloedam zal worden uitgebreid met een nood-aggregaat ter vergroting der reserve en bedrijfsbescherming. Even eens is men voornemens nog ruim 22 km leidingnet aan te leggen in het kader der Weidevoorzieningen, waar door dit voorzieningsgebied geheel „rond" komt. Totaal wordt het bui zennet der WMZ dan met ca. 35 km uitgebreid wat ten goede komt aan de drinkwatervoorziening van Wal cheren. Ook op ander gebied toont dit be drijf zijn vooruitstrevendheid: het behoort tot de éérste bedrijven, die gebruik maakten van eterniet en kunstharsen voor leidingen. Op de Zeeuwse fruitveilingen is het dinsdag de dag van het perenaanbod geweest. Er werd namelijk een be gin gemaakt met de verkoop van pe ren van het ras conference uit de koelhuizen. Hiervan is nog een flinke voorraad, die als het goed is in de komende weken geruimd moet worden De kwaliteit was over het algemeen zeer goed. De prijs was ook vast. Er was vraag voor de Engelse en voor de Belgische markt. Voor de a-maat werd 63 tot 65 cenpt, per kg. betaald, voor de fa- maat betaalde men 57 tot 60 cent en voor de c-maat werd ongeveer 53 cent per kg. betaald. Er werd dinsdagmorgen in Krab- bendijke begonnen met het veilen van conference. Hier was een aanbod van 19 ton. In Goes had men een aanbod van 28 ton en in Kapelle was de be langstelling om reeds te gaan rui men nog het minst groot, gezien een aanbod van 18 ton. „Ondanks de vele beloften, die de opeenvolgende regeringen sedert ja ren doen, is er dan ook nog geen enkel van de problemen van de Gentse haven definitief opgelost", zo schrijft de Brusselse „Standaard". „Erger, het blijkt zelfs, dat in vele gezaghebbende kringen er nog steeds geen juist doorzicht bestaat in de problemen, waarmede de Gentse ha ven worstelt In het bijzonder wordt hier gedoeld op de rede welke de heer van Doos- selaere, de voorzitter van de Ant werpse Scheepvaartvereniging, on langs gehouden heeft. Deze uitte toen bezwaren tegen de voorwaarden, van Nederlandse zijde gesteld inzake het kanaal van Gent naar Terneuzen bij de onderhandelingen van de commis sie Van Cauwelaert-Steenberghe. De heer van Doosselaere vreesde in dit verband mogelijke concurrentie van Terneuzen. De schrijver in „De Standaard" merkt hierbij op, dat de Nederlanders de haven van Terneuzen altijd kun nen uitbreiden als zij dat willen, zelfs wanneer er geen haven van Gent zou bestaan. In werkelijkheid denkt Antwerpen schade door de concurrentie van Gent te lijden, maar Antwerpen wint niets door de achteruitgang van Gent. Het havenverkeer, dat Gent verloor, ging niet naar Antwerpen, maar naar de Franse Noordzeehavens. Hoezeer Gent behoefte heeft aan de verbetering van het kanaal naar Terneuzen, blijkt, °°k uit het feit, dat een Amerikaanse olieraffinaderij, die zich in Gent wilde vestigen, hiervan afzag, vanwege de onvoldoende ca paciteit van de huidige sluit te Ter neuzen. Maar de Amerikaanse raffinaderij is toen niet te Antwerpen gevestigd, doch in Rotterdam. Ook hieruit *s n te leiden, dat Antwerpen er geens zins altijd belang bij heeft Gent be zwaren in de weg te leggen. In zijn rede voor de Antwerpse Scheepvaartvereniging, heeft de heer Van Doosselaere ook nog eens een lans gebroken voor de aanleg van een zeekanaal op eigen Belgische bodem. Het betreft hier de vorig jaar op nieuw vanuit Antwerpen gelanceerde suggestie om een kanaal aan te leg gen over Selzate naar Zeebrugge, zonder Nederlands territoir in Z. Vlaanderen te raken. In Gentse havenkringen ziet men dit slechts als een manoeuvre om de verbetering van het kanaal naar Ter neuzen te doorkruisen. De houding van Gent tegenover het door Ant werpen gesuggereerde alternatief, dat men als ONeconomisch en veel te tijdrovend beschouwt, is dan ook af wijzend, al heeft burgemeester Mer- chiers bij de behandeling van de ge meentebegroting dezer dagen wel ver klaard tegen de aanleg van het voor gestelde zeekanaal „in beginsel" geen bezwaar te hebben. „De Standaard" meent overigens, dat vreemde inmenging, in dit geval van Nederland, in de Belgische zee vaart met de aanleg van dit zeeka naal op eigen bodem niet verdwijnen zou vanwege de uitmonding van die waterweg. „Men dient slechts aan de netelige kwestie van de Wielingen te denken", zo merkt het blad op. Men mag wel aannemen, dat on danks hernieuwde aanbevelingen uit Antwerpen het bewuste zeekanaal geen kans zal krijgen, voor zover Gent het voor het zeggen heeft. Ofschooon men in Gent blijft kla gen over het uitblijven van de defi nitieve oplossing voor zijn havenpro blemen, heeft men er toch ook wel reden tot enige ontevredenheid. De haven van Gent heeft mee ge profiteerd van de algemene hoogcon junctuur. De statistiek van het ha venverkeer geeft voor 1955 de hoog ste cijfers te zien sinds de oorlog, al heeft men hiermee het peil van 1938 nog niet gehaald. De verbreding van het kanaal naar Terneuzen op Belgisch gebied gaat gestadig voort en wordt nog versneld. Voor 1956 zijn hiervoor 150 miljoen franks op de begroting van Openbare Werken uitgetrokken en bovendien nog 35 miljoen voor onteigeningen. Men verwacht zelfs met de verbredings- werken binnen drie jaar Selzate te bereiken. Belangrijk is ook, dat achteraf op de begroting voor 1955 nog een post is opgenomen voor het noordelijk vak van de Belgische ringvaart, welke aansluit op het kanaal van Terneuzen. Zo ziet Gent toch werkelijk wel iets gebeuren, dat de oplossing van zijn havenproblemen naderbij brengt. Maar de hoofdzaak blijft de uitslag van de onderhandelingen tussen Ne derland en België over de waterwe gen, waarop nog steeds het wachten is. Dan zal men eerst weten, wat op Nederlands gebied met het kanaal Gent-Terneuzen geschieden zal. Bij Koninklijk besluit is het maxi mum-aantal vergunningen voor de verkoop van sterke drank in het klein met ingang van 1 januari 1956 vast gesteld voor onze gemeente op 1 per 650 inwoners, met dien verstan de, dat zolang het bevolkingscijfer niet tot 28600 is gestegen, het maxi mum-aantal vergunningen 44 be draagt. onder de muzikanten, aldus de kape- Onder enorme belangstelling had laan. Voor alle deelnemende winkels was een stuk lint gespannen. Het was de bedoeling de juiste lengte te be palen van alle' 29 stukken ÜnFsarrfèh. Bij de uitslag bleek dat 15 personen de juiste maat, 29 meter 24 cm, hadden bepaald. Na een genotvolle avond van spanning werd de eerste prijs, een prachtig servies, gewonnen door A. de Clerq-Kint van Overslag. Met een woord van dank door de secretaris van de winkeliersvereni ging en de hoop dat meerdere der gelijke acties mogen worden op touw gezet, werd deze avond lansloten. in het patronaat te Koewacht de sluiting alsmede de prijsuitreiking plaats van de door- de winkeliers georganiseerde winkelactie, waaraan door 29 winkeliers werd deelgeno men. Er waren niet minder van 170, waaronder vele waardevolle prijzen. De belangstelling was van deze aard, dat het patronaat, dat circa 350 zit plaatsen kan bevatten, vol was ge stroomd met ongeveer 700 bezoekers. Om deze allen te kunnen bergen wa ren de stoelen uitgeruimd. Deze ge legenheid werd opgeluisterd met mu ziek door de fanfare van Heikant. De opening werd verricht door bur gemeester Dierick, die een welkomst woord sprak tot het muziekgezel schap van Heikant en de aanwezi gen en tevens zijn felicitaties uit- brachto ver deze goedgeslaagde win kelactie. Hij sprak tevens de wens uit dat ook Koewacht weer zelf een fanfare ter been zou brengen. Hierna werd het woord gevoerd door de voorzitter van de winkeliers-vereni ging, de heer R. Vermandei, die een korte uiteenzetting gaf over het ver loop van deze actie. De ingeleverde kaarten gaven blijk van het feit, dat er in deze veertien dagen voor f. 55.000,was verkocht door de plaatselijke middenstanders, die had den deelgenomen. Hij sprak de wens uit, dat bij een volgende dergelijke actie alle middenstanders hieraan zul len deelnemen. Tevens werd nog het woord gevoerd door kapelaan van Lierop, die een dringend beroep deed op de Koewachtse muzikanten om weer eensgezind te willen samenspan nen teneinde deze welvarende gemeen te, terug van een fanfare te voor zien. Aan instrumenten is er geen ge brek noch aan geldmiddelen, doch cr is niets nodig dan eensgezindheid JUDO Voor de judo-examens, die op de sport school Felix Janssens, Bergen op Zoom, werden gehouden, slaagden de volgende personen: Judo-a'dspirant oranje band: L. den Boer, Vlissingen. Judo adspirant gele band: H. Marijs, C. Vroegop, L. Mat- teman, Vlissingen. Judo witte band ben. 14 jaar: K. Pfaeltzer, M'burg. B v. d. Hoven," Rik Merkeleijn, Jet Merkeleijn, J. Kievit, J. Rijnders, Vlissingen. Ie graad jiu jitsu: W. Mieras, Axel. J. Snijders, L. Stolk G. Ypma, mej. C. de Ridder, Vlis singen. A. Rikkengaa, R'dam. J. Gabri- ëlse, Souburg. W Hop, Baarn. W. de Geus, Z. Takarindingan, P. Gommeren, J. de Nijs, R'daal. W. Frijters, Ouden bosch. J. Verheijen, id. B. Frijters, Stam persgat. mej. A. Hamelink. mej. M Dog gen, Hoek (Z.-Vl.) C. Korstanje, M. Schellevis, C. Blokpoel, Goes. J. Verha gen, Hansweert. C. Janssen, P. Engelen, J Maas, H. v. d. Sanden, P. v. d. Sanden. P. Kuystermans, R'daal, J. v. d. Sanden, Nispen. M. v. Steenpaal, R'daal. J. v. Tiel, Hoogerheide. A. Dingemans, Huy- bergen. A. v Paassen, Ossendrecht. S. Helmons, J. Nijssen, J. v. Meer, C. Me lissen. Steenbergen. J. Nuyten, Halsteren. De plannen voor de verniewing van het wegvak Stoppeldijk-Bosch- kapelle-Stoppeldijkveer (Bosse straat en Drie Gezustersdijk) staan al zoveel jaren op stapel, dat velen het in twijfel zijn gaan trekken of er wel ooit iets van deze plannen werkelijkheid zal worden. Het heeft dan ook lang geduurd en telkens weer waren er factoren in het spel, die de uitvoering naar een later tijdstip hebben verschoven. Het bewuste wegvak toch (4 km. lang) komt voor op het Tertiair wegenplan voor Zeeland en het mag als bekend worden verondersteld, dat de provincie nog meer zorgenkinde ren onder de wegen telt dan alleen maar de Bossestraat. Zo kregen o.m. de wegen in de Braakman voorrang en wel niemand zal durven beweren, dat dit onrechtvaardig was t.o.v. de Bossestraat. HEMELTERGEND Intussen werd de toestand van de ze straat er in de loop van de jaren niet beter op. De polder Stoppeldijk, die de weg in onderhoud heeft, gaf van zin voor onderhoud weinig blijk en terwijl druk over de vernieuwing onderhandeld werd, steeg het onge rief. Boschkapelle werd geïsoleerd; de busdiensten waren gedwongen om het dorp links te laten liggen. De kinderen zaten in het slechte seizoen met natte voeten in de schoolbanken, omdat ze nu eenmaal droogvoets de school niet konden bereiken. Reuma tiek en andere volksziekten vonden een gretige voedingsbodem in het slijk en de modder, die de bewoners om de oren spatte. Kortom, de toe stand werd hemeltergend. En hoe wel we schrijven alsof alles verleden tijd is geworden, die toestand bestaat nog! Maar nu de nood het hoogst is, is ook hier de redding nabij. De Bs- sestraat wordt in 1956 vernieuwd. Deze verzekering is door het College van Gedeputeerde Staten, bij monde van zijn lid de heer Dikötter, gege ven. De heer Dikötter kwam tot deze uitspraak tijdens een bespreking met Burgemeester en Wethouders van Vo gelwaarde, waarbij o.m, ook aan wezig was de Hoofd-Ingenierur Di recteur van de Prov. Waterstaat, de heer Swaters. De heer Dikötter toon de zich een voorstander van snelle vernieuwing van het gewraakte weg vak. Hij deelde mede, dat de op metingen van de Bossestraat zijn verricht en dat binnen twee maanden dit ook het geval zal zijn voor de Drie Gezustersdijk. VELE MOEILIJKHEDEN Overigens staan, wat de Drie Ge zustersdijk betreft, nog heel wat moeilijkheden de uitvoering in de weg De bestaande weg heeft een gemid delde breedte van 7 meter, terwijl voor de nieuwe weg een breedte van 12 meter benodigd zal zijn. Er zal dus, als het oorspronkelijk plan ge handhaafd wordt, onteigend moeten worden. Onteigenen van woningen is op zichzelf niet zo'n lastig karwei, maar het zorgen voor andere wonin gen is dikwijls lastiger. Het is daar om waarschijnlijk, dat men aan de kant van de weg waar woningen staan, de bestaande begrenzing zal aanhouden. Maar aan de andere kant rijst een forse dijk op en zo'n kolos is ook niet in een wip verplaatst. Bo vendien is dit een tweede binnendijk hetgeen inhoudt dat hij niet mag afge. graven worden. Er zijn mogelijkheden genoemd om aan dit bezwaar tege moet te komen. Een eerste mogelijk heid is het naar rechts verplaatsen van het dijklichaam. Ook zou een nieuwe dijk gelegd kunnen worden dwars door de Willem II polder; de oude dijk zou dan afgegraven mogen worden. Het is duidelijk, dat beide mogelijkheden zeer veel grondwerk vergen en derhalve een kostenverho gende factor van betekenis vormen. Intussen is met de opmetingen een aanvang gemaakt en pas als de vol ledige resultaten hiervan bekend zijn, kan iets met zekerheid gezegd wor den. Waarschijnlijk zal over twee maanden nogmaals een bespreking worden gehouden tussen provincie, gem. Vogelwaarde en Stoppeldijk polder, de drie lichamen, die in de kosten v.'.n de wegsvernieuwing par ticiperen. HOOPVOL GELUID Hoe de beslissing omtrent de Drie Gezustersdijk ook moge uitvallen, de vernieuwing van de Bossestraat wordt in ieder geval dit jaar verwezenlijkt. Dit kreeg wethouder de Bakker ver zekerd, toen deze zich (niet erg op timistisch terzake de opmetingen van de Drie Gezustersdijk) veiliger voelde met één vogel in de hand, dan met tien in de lucht. De heer Dikötter wees er echter op, dat gestreefd wordt naar uitvoering van het werk in zijn geheel. De provincie, die de houding van het gemeentebestuur in zake de participatie in de kosten zeer waardeert, zal al het mogelijke doen om de plannen spoedig uit te voeren. Met het leggen van een riolering zal zo snel mogelijk begonnen worden Het ziet er dus voor Boschkapelle wel hoopvol uit! De opvoering van „Vals beschul digd", een spel in drie bedrijven door Ph. King, in de „Prins van Oranje" gegeven, werd een der beste toneel avonden van de Z.V.U. Het bleek een prachtig opgebouwd stuk, met de climax vol beklemming in het laatste bedrijf, vol flitsende dialogen en me nig puntig en geestig gezegde. Na het luchtig ingezette eerste to neel, werd de ondertoon der volgen de steeds donkerder om het hoogte punt te bereiken in het haast drei gende dramatische derde bedrijf, met sterk bevredigend slot, waaraan ge lukkig het gebruikelijke „hppy end" ontbrak. Guus Hermus speelde de rol van de jonge dominee, die op zijn nieuwe standplaats het slachtoffer wordt van een afschuwelijke laster campagne, opgezet door een perverse door hem ontmaskerde vlegel en ge steund door een hysterische dame, die de dominee was gaan haten, om dat hij toenadering afwees. Óp volmaakt ongedwongen wijze gaf Hermus eerst de onbezorgde, la ter de haast verpletterde geestelijke Magda Janssens was de stralende moederfiguur, eerst wat plaagziek en kwasi zorgeloos, maar later de vrouw van formaat, die achter haar jongen stond toen allen tegen hem waren. Een creatie maakte Marian Goban van de hysterische Hester Bijfield; tot in de kleinste onderdelen typeerde zij deze beklagenswaardige jonge vrouw raak en zuiver. Dit was geen spel meer. doch realiteit. Ton Kuyl gaf de verdorven, brutale jongen, die tot de gemeenste midde len zijn toevlucht neemt, als .hij zich benard voelt en pas laf werd en be kende toen hij meende Hester Byfield vermoord te hebben. De enige fout bij zijn meesterlijk spel was. dat hij meer op het doorgekookte grote stadsboefje, dan op een ontaarde dorpsjongen leek. Een flink compliment komt An nie v.d. Vorstenbosch toe voor de wijze waarop zij het sympathieke dienstmeisje op de planken zette. In 't sterk ensemble-spel van „Het nieu we Comedia" - 'n zwakke plek von den wij niet - paste ook het optre den van Lucas Wensing en Bep Dek ker. Na liet laatste bedrijf bracht het puhurl? de kunstenaars een minuten- 'r- ovationeel applaus. UITSTEKEND INITIATIEF De Terneuzense gemeentepolitie gaat een gratis verkeerscursus geven voor personen boven de 16 jaar. Ieder die hieraan mee wil doen, kan zich tot en met 17 januari aan het politie bureau opgeven. In groten getale waren de leden van de afd. Axel van bovengenoemde bond bijeen, tijdens de jaarlijkse alge mene vergadering, die uiteraard een feestelijk karakter droeg omdat de bond het 25-jarig bestaan herdacht. De afdelingsvoorzitter, de heer, J. Ollebek, gaf een kort resumé van wat in die 25 jaren was voorgevallen en veranderd. Hierna werd door de se cretaris, de heer C. Overdeelve, een terugblik gewijd, die de door de voorzitter reeds in het algemeen vermelde feiten meer in bijzonder heden accentueerde. Het ensemble „Mondaccordeola" onder leiding van de heer A. van Meurs betrad vervolgens het podium, en bracht enige populaire nummers ten gehore. Na een korte pauze gaf ook de pen ningmeester een uitvoerig verslag. De contributie-ontvangsten in 1955 bedroegen ruim f 5000,en de af dracht aan het hoofdbestuur in dat jaar bedroeg ruim f 4000,Het le dental bedraagt momenteel 150. Door de alg. voorzitter van de N.C.L.B., de heer Stocman uit Utrecht, werd wegens het 25-jarige onafge broken lidmaatschap het gouden in signe uitgereikt aan een zestal leden, n.l. M. Wieland, J. Pijpelink, P. Die- leman, L. Haak en A Deij. De heer Adr Jansen was door ziekte niet aan wezig. Nadat een verloting had plaats ge had, sprak de alg. voorzitter nog een begeesterend propagandistisch woord. Enkele films werden vertoond en ter afwisseling trad nogmaals het ensem ble „Mondaccordeola" op. BENOEMD. Tot bestuursleden van het Burger lijk Armbestuur werden benoemd, de heren H Smies en M. H. de Smet. BEKENDMAKING. Het gemeentebestuur van Hulst brengt ter openbare kennis dat wet houder F.A.M.G. de Meurichy deze week niet op vrijdag doch op zater dag a.s. te 10 uur spreekuur zal hou den. Het gemeentebestuur voornoemd. A.L.S. Lockefeer, burgemeester. J.F. v. Denderen, secretaris. 690-O De velen die naar „De Koning van Engeland" gekomen waren, in vele gevallen zelfs van 'ver buiten onze stad, om de toneelgroep „Studio" te zien spelen, hebben wel een zware tegenvaller moeten incasseren. Nau welijks een uur voordat de opvoering had moeten beginnen, kwam er een telefoontje met de boodschap dat de toneelgroep onderweg pech had ge had tengevolge waarvan men onmo gelijk nog op een enigszins redelijke tijd in Hulst kon zijn. De opvoering van „De Indringster" in het programma van de Kunst kring, moest dus helaas voor onbe paalde tijd worden uitgesteld. Boschkapelle Dansavond. - In café „De Sport" bij P. Vonk werd een dansavond ge houden ten bate van de voetbalvereni ging Vogelwaarde. In een gezellige sfeer kwamen zowel de liefhebbers van een dansje als de penningmees ter van de vereniging aan hun trek. O.L. VROUW VAN FATIMA. De plaatsing van een beeld van O.L. Vrouw van Fatima in onze pa rochiekerk is geschied onder zeer grote belangstelling van de parochi anen. Tijdens de plechtigheid werd een predikatie gehouden door pater Terstroet, één van de paters die vo rig jaar het beeld van O.L. Vrouw van Fatima op zijn glorietocht door Zeeuwsch-Vlaanderen vergezelde. I Jzendijke WEER EEN SUCCES VOOR ELMARE Dat het de Katholieke Kulturele Kring „Elmare" ernst is met haar streven, is na de beide voorgaande uitvoeringen weer eens duidelijk ge bleken door het derde evenement van het tweede seizoen; het optreden van de bekende acteur Rob Geraerds met de toneelsolo: Scrooge en Marley. Onder grote belangstelling volgden de toehoorders de ontwikkeling van het bekende kerstverhaal van Ch. Dickens, waarin de vrek door de geest van zijn compagnon tot be kering komt. Met bewonderenswaar dige dictie en mimiek werden de ver schillende personen a.h.w. tot leven gewekt. Het was artistiek en spannend VERGADERING VARKENSASSURANTIE In het lokaal van de heer Ph. Wijf fels hield de varkensvereniging „Steunt Eikander" haar jaarvergade ring. Doordat de voorzitter, de heer P. van der Hooft vertrokken is naar elders, werd het welkomstwoord ge sproken door de waarnemende voor zitter. Dat het voor de vereniging een gunstig jaar is geweest bleek uit het verslag van de secretaris. Drie var kens moesten slechts worden uitge keerd. Uit de rekening en verantwoording bleek er te zijn ontvangen f 1043,38 en uitgegeven f 807,88. Een batig saldo dus van f 235,50. Als voorzitter werd uit het bestuur gekozen de heer J.Tri- ou. In de vacature voor bestuurslid werd gekozen Ed. Sutin. De vereni ging telt momenteel 199 leden. De uit kering van dode varkens werd vast gesteld op f. 1,50 per kg. Breskens SLECHTE HARINGVANGSTEN De slechte weersgesteldheid van de laatste weken, is aanleiding dat de haringvangsten betrekkelijk slecht zijn, zodat reeds verschillende Urker en andere schepen hun eigen haven hebben opgezocht, om vandaar uit ter visvangst te gaan in de hoop be tere resultaten te bereiken dan op de haring. DEUR OP AUTO. Tijdens de harde wind van Woens dagmiddag werd een der grote deuren van het pakhuis van de heer Ver schelling uit zijn hengsels gelioht en kwam met een harde klap op een voor het pakhuis staande luxe auto, van de heer Keymel uit Breskens terecht. Deze auto liep behoorlijke deuken op. Hengstdijk „TRANEN OVER TER LINDE" De „Toneelclub Hengstdijk" repe teert druk op het toneelstuk „Tranen over Ter Linde", een dramatisch we'k dat onder regie van de heer J. Burg- grave zal worden opgevoerd. Die op voeringen vinden plaats op 4 en 5 februari. Nieuic-Namen BRAND. Door onbekende oorzaak brak brand uit in de hangar van de landbouwer handelaar L. de Bock en Zn. De han gar die propvol stro zat, brandde geheel uit. Een vrachtauto werd me de de prooi der vlammen. De burge meester, die dadelijk bij de brand aanwezig was, vroeg assistentie van de brandweer uit Hulst, die in een minimum van tijd aanwezig was. De in de nabijheid gelegen gebouwen kon den gelukkig gevrijwaard blijven. Verzekering dekt de schade. FEESTDAG VAN DE „SCHELDEZONEN." De fanfare „de Scheldezonen" vier de op de traditionele dinsdag na Driekoningen haar jaarlijks feest. Des morgens werd een H. Mis opgedragen door de pastooradviseur voor de over leden en levende leden. Ondanks de sneeuw werd de gebruikelijke rond gang door het dorp gemaakt. Het diner werd genuttigd in de grote zaal van het Parochiehuis. De voorzitter, burgemeester Vercauteren hield een Nieuwjaarsrede en wenste zijn leden alle goeds voor 1956. De aftredende bestuursleden, de heren C. v.d. Hey- den, R. Blommaert en J. Lockefeer werden herkozen De afgetreden direc teur F. Kinds sprak enige hartelijke woorden tot de werkende leden en spoorde hen aan hun best te blijven doen. Goede muziek ten gehore bren gen is moeilijk, maar als ge wilt kunt ge het. Hij dankte voor de pret tige omgang tijdens zijn Directeur schap ondervonden. Na dit officiële gedeelte werd de rest van de dag in grote gezelligheid 'doorgebracht. Stoppeldijk Toneel. De toneelvereniging van Lamswaarde bracht in het Vereni gingsgebouw een opvoering van het toneelstuk „En de bossen zingen hun lied". Voor deze toneel-avond be stond een behoorlijke belangstelling. Het publiek kon genieten van een vlotte vertolking. GENT Kon. Ned. Schouwburg 7.30 uur: Het huis van de nacht. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 7.30 uur: Tannhëuser. De voorzil Boiinii gaderi Well lid Ri| De raadsv meend het ni| in sar en de samenl vredig| De zoveel waaron bevolk! wat in| ten is werkgc heid zl worden! si^-ieënf jaren dat dez en dat I gaan tol toeriste breidt dijke hebben. I boden \l beeld gl bad, w| stelling mensen I aantrekJ Verwa regerind zal ui Ir 1 (Ikheid ginsel w| Moelei vertegen van Suit rokko ge In de handelin van Spal muniquel vooravorf sen de generaal| raai var In de I o.m. del Spaanse I dat noch noch de geschaad if.!/ SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Zeven broers zoeken zeven meisjes.

de Stem | 1956 | | pagina 2