Nauwere aansluiting van Indonesië bij Britse gemenebest verwacht Driemaal dreigde oorlog Zelfs troonpretendent van Monaco onder de indruk van Grace Kelly Studiecommissie inzake parlementaire controle Niet naar de bruiloft Maatregelen tegen het penetreren der Sovjets Bevatten de geruchten toch waarheid? DE DOOD OP DE WEG Ook Nederland genoemd in speculaties van experts Genève" moet gered worden Geen „laboratorium-beauty" Schoonheidskoningin bleek op eerste plaats: PRESIDENT-ELECT OP SOESTDIJK Atoomproeven voorbereid Brengt Vliegende Ton een omwenteling Duitse geleerde de ontwerper De enig echte Grimaldi drijft een taveerne r Verwacht geen wonderen DAGBLAD VOOR ZEELAND Dit jaar een woningtelling Vijf Nederlanders gearresteerd Foster Dulles Minister van de Kieft murw Halfjaarlijkse begrotingen Uiterlijk schoon niet 't voornaamste Enkele buien Geheime s lukken gewoon „vergeten" GEEN RICHTLIJNEN VAN VATICAAN „Ik wens hen gelukmaar mijn aanspraken blijven H-bom proeven niet gestaakt ü6e JAARGANG No. 22045 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda. Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A J. J- M. Mes. Mr. B M. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende, P. V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 5.85 per kwartaal, per post 6.55, per week (uitsluitend bij niet post- bestell.) 0.45. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct. Postrek. no. 27884L Voor God, Koningin en Vadertand Mailt DONDERDAG 12 JANUARI 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per m,m. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau vou. de Zeeuwse Mand~GUFS, Westsingel 08, Telefoon 2236 - Bureau voot Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Teletoon 102 - (Bljbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41, TeLnoJS) Bjj de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp „regelen voor een in 1956 te houden algemene woning telling". Het in de laatste jaren ge voerde huisvestingsbeleid heeft in be langrijke mate gesteund op de gege vens, welke bij de laatste algemene woningtelling van mei 1947 werden verkregen. Er bestaat daardoor, zowel bij de regering als bij de provinciale bestu ren en de gemeentebesturen met het oog op het huisvestingsbeleid, drin gend behoefte aan recente gegevens over de omvang en de samenstelling van de woningvoorraad, alsmede over de bezetting en het gebruik der wo ningen. APELDOORN: De 62-jarige me vrouw J.H. Oudbier - Roosen boom uit Loenen (G) is door ver drinking om het leven gekomen, toen de auto, waarin zij was geze ten, na een botsing door de glad heid van de weg in het Apel- doorns - Dierenskanaal terecht was gekomen. De auto werd in de flank aange reden, draaide rond en schoot achteruit het kanaal in. Enige tijd geleden doken er plotseling geruchten op, dat Indonesië zou streven naar nauwere banden met het Britse ge menebest, om verlost te worden uit zijn min of meer geïsoleerde positie in Azië. Deze geruchten werden categorisch tegengespro ken. Bij het verschijnen van minister van buitenlandse zaken Anak Agung in Londen, is een nieuwe stroom van geruchten ont staan. Alom in de Britse hoofdstad hoort men beweren, dat op officieel niveau de mogelijkheid van nauwere banden van Indo nesië en zelfs van Nederland met het Britse gemenebest wordt besproken en overwogen. De officiële instanties ontken den de juistheid van deze geruchten niet. Zij adviseerden „geen voorbarige conclusies" te trekken. In de politieke nieuwe spel ling betekent dit, dat er wel degelijk aan gedacht wordt. 55 IN EEN bijeenkomst, t.g.v. de „maand van de bouwnijverheid" te Rotterdam, hebben architecten en an dere deskundigen gepleit voor een ander systeem van aanbesteding, waardoor ook des aannemers stem invloed zou krijgen. IN WINSCHOTEN is de derde drie ling van deze week geboren. Het zijn drie meisjes. De kinderen wegen stuk voor stuk nog geen drie pond. Ze zijn nu in een couveuse. Het gezin telde al elf kinderen. OP 27 januari wordt in Wenen een Mozartherdenking gehouden, waarbij een orkest zal optreden, dais samen gesteld uit musici uit alle Europese landen. GISTEREN is de 70.000ste na-oor- logse Nederlandse emigrant naar Australië vertrokken. Australië hoopt ook in 1956 het huidige hoge cijfer van de Nederlandse immigratie te kunnen handhaven. DE VER. NATIES zullen dit jaar voor meer dan een miljoen dollar technische hulp verlenen aan Paki stan. Ook worden 200 VN-experts uit gezonden. Het is reeds bekend geworden, dat men in officiële kringen overtuigd is, dat een bepaalde vorm van nauwere associatie van Indonesië en zelfs Ne derland met het Gemenebest, een basis inhoudt voor een oplossing van de kwestie Nieuw-Guinea. Dit pro bleem vormt nog steeds een gewei- De moord in Bandung In Bandung zijn vijf Nederlanders gearresteerd, tezamen met 35 minder jarige Chinese en Indonesische jonge lui. De arrestatie volgde op de ont dekking van (tv. afschuwelijke moord op de 52-jarige De Kort, Indonesisch staatsburger van Nederlandse af komst, die de vorige week gepleegd werd in diens woning aan de Ban- dungse hoofdstraat Braga. De arrestaties werden verricht op grond van de in de woning van het slachtoffer aangetroffen gegevens. dig struikelblok in de betrekkingen van Nederland tot zijn vroegere ko loniën in het oosten. Dit wetende, is het wel merkwaar dig, dat Anak Agung heeft gesoupeerd met zijn Britse ambtgenoot èn. de Australische hoge commissaris. Australië heeft het grootste belang bij regeling van de kwestie. ten is wel, dat Indonesië zich op economisch gebied meer naar Enge land zal gaan richten. Beide landen zijn lid van het Colombo-verdrag. De Indonesische pers buit de ge ruchten over de mogelijke plannen van de regering behoorlijk uit. Enge land wordt er hierbij van beschul digd, diplomatieke druk op Indone sië uit te oefenen, om een mislukking van de Geneefse besprekingen te voorkomen. Hoe het zij, Anak Agung verknoeit zijn tijd in Londen niet. Hij is hele dagen bezig met het bezoeken van hoge functionarissen. Vandaag ont moet hij premier Eden. BOEMERANG. In Indonesië zelf gaat het politieke gekrakeel lustig voort. De Nationale Volkspartij, die de regering tot aftre den wil dwingen met als machtsmid del het terugtrekken van haar twee ministers, heeft ondervonden, hoe een boemerang werkt. De beide ministers trekken zich van de verklaring van hun partij niets aan en blijven zitten. Er dreigt thans een scheuring in de partij te ontstaan. Wat de twee grote Islamietische partijen, PSII en Nah- datul Ulama precies willen is nog niet precies bekend. Zij hebben de regering een geheime nota gestuurd. Men vermoedt, dat hierin stopzetting van de Geneefse besprekingen wordt Het minste wat men moet verwach-geëist. (Reuter-U.P.) In een interview heeft de Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken, Dulles, gezegd, dat de VS zich in de afgelopen jaren driemaal aan de rand van een nieuwe oorlog hebben bevonden. Door de krachtige houding van de regering kon men steeds de vrede bewaren. De kwesties welke een oorlog ten gevolge konden hebben waren: het gevaar van uitbreiding van de Ko reaanse oorlog; de interventie in de strijd in Indo-China en de Amerikaan se bemoeiing in de strijd rond For mosa. De VS waren steeds terdege voorbe reid. Tijdens de Indochinese crisis bevonden zich twee vliegdekschepen met atoomwapens in de zuid-Chinese zee. Bij uitbreiding van de Koreaan se oorlog waren de VS paraat om Mantsjoerije aan te vallen en atoom wapens te gebruiken. Een aanval op Quemoy en Matsoe zou door Eisen hower beschouwd zijn als een aan val op Formosa, met alle consequen ties van dien. Bij Montebello-eilanden Voor de derde reeks Britse atoom- proeven, die in April in het gebied van de Montebello-eilanden worden verricht, zal een groep van meer dan twintig vliegtuigen van de Britse en Australische luchtmacht worden ge vormd. Een vlootgroep, bestaande uit Brit se en Australische schepen, is reeds voor de proeven gevormd. Later in het jaar zal nog een reeks proefnemingen te Maralinga, in centraal - Australië, plaats vinden. De president-elect van Brazilië, Juscelino Kubitschek, is woensdag morgen door H.M. de Koningin op het paleis Soestdijk ontvangen. Hij werd begeleid door de Braziliaanse zaakgelastigde ad interim, de heer Manuel M. Fernandez Alcazar. De Koningin heeft zich ruim een half uur met haar gasten onderhouden. Op de foto H.M. en de president tijdens het onderhoud. (Van onze pari. verslaggever) Van der Kieft heeft de Eerste Ka mer toegezegd, dat er een studie commissie zal komen, die zich zal verdiepen in de vraag, of de Tweede Tot niet geringe verbazing van ve len, bleek miss Australië 1955. die gis termiddag uit Londen op Schiphol aankwam, niet de specifieke schoon heidskoningin - met pin - up kwali teiten, die men had verwacht, doch een charmante, welbespraakte en IN ECUADOR is een vliegtuig met vijf Amerikaanse zendelingen aan boord neergestort in een oer woud waarin indianen huizen, die iedere vreemdeling zonder pardon doden. Militairen zijn op weg om eventueel hulp te bieden. welopgevoede Australische jongeda me, met een paar vriendelijk lachen de ogen, stralend uit een aardig ge zichtje. Miss Maureen Rustle; het bijna 20- jarige meisje uit Toowoomba, Queens land, is dan ook niet alleen om haar uiterlijke kwaliteiten gekozen, doch en dit is een revolutionaire omme keer in de grootste Aust-alische schoonheidswedstrijd werd met de andere vijfhonderd mededingsters streng beoordeeld naar opvoeding, spraak, charme en „personality" kortom er werd gelet op algemene beschaving. De fysieke schoonheid telde slechts voor 30 van het to taal aantal te behalen punten mede. Miss Kistle heeft kastanjebruine krullen en groene ogen. Maureens prijs was een reis van zes maanden door Australië, duizend Australische ponden contant en een garderobe voor een evengroot bedrag. „Ik heb gisteren in Londen voor de eerste maal in mijn leven echte sneeuw gezien en gevoeld", vertelde Maureen ER IS EEN KANS, dat in de Hore ca-bedrijven dit jaar een 51-urige werkweek zal worden ingevoercj, als overgangsmaatregel tot de 48 - uren week. Dit werd gezegd op de jubi leumvergadering van „St. Antonius" dat 45 jaar bestaat. DR. HELMUTH DIX, oen der be. kendste Westduitse advocaten is naar Karlsruhe gereisd om de vrijlating te gen borgtocht te verkrijger van zijn cliënt dr. Otto John. (U.P.) DE BB zal voortaan een eigen kwar tiertje krijgen in de regeringsuitzen dingen voor de radio. Iedere derde maandag van de maand kan men het BB-geluid beluisteren. PRINS BERNHARD is gisteren in New York aangekomen voor een par ticulier bezoek aan de VS. Hij zal twee grote vliegtuigfabrieken bezoe ken en een pntvangst van de KLM bijwonen. IN MEPPEL dient een proefproces over de vraag of een rij-instructeur die achterop een motorfiets zit wel voldoende invloed kan uitoefenen op de manipulaties van zijn leerling, die het stuur- houdt. Weersverwachting geldig tot van- avond, opgemaakt woensdag- avond te 23,15 uur. J Veranderlijke oe.volking met en- J kele buien. Matige, af en toe J krachtige wind tussen zuid en west. Ongeveer dezelfde tempera- turen als gisteren. I Vandaag: zon onder 16 54, maan S j onder IS 36 uur. Morgen: Zor op 8.46, maan op 8.38 uur. J In antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Vermeer over door de Koninklijke Landmacht te Ifar, op Nieuw - Guinea achtergelaten gehei me stukken, heeft minister Staf het volgende geantwoord: De bewuste bescheiden, die ge woon „vergeten" waren, zijn onmid dellijk bij de overheid ingeleverd. Er is niet gebleken, dat- enig geclassifi ceerd stuk in handen is gekomen van onbevoegden. Tegen de schuldigen is krijgstuchtelijk opgetreden. Terwijl de verrassende uitslag aan de verkiezingen in Frankrijk al lang en breed bekend is, beginnen uit Frans Afrika berichten en foto's binnen te komen, waaruit blijkt, dat daar onder de gekleurde be volking grote belangstelling voor de stembus bestond. Deze foto laat zien hoe de heer Felix Houp- houet-Boigny, de leider van de de mocratische partij van de Ivoor kusttevens president van de terri toriale vergadering, in Adjame, de Afrikaanse voorstad van Abidjan, de hoofdstad van de Ivoorkust, te midden van een groepje geïntri geerde kiezers uit zijn gebied zijn stem uitbrengt. 5? De Amerikaanse vloot heeft met de „Kaman Helicopter Corpora tion" een contract afgesloten voor de bouw van een tonvormig vliegtuig zonder vleugels, dat in de verte iets doet denken aan de zeppelin. Het toestel kan lood recht stijgen om daarna in hori zontale vlucht over te gaan. Er nieuwe gast in de luchtvaart te njuwe gast in de luchtvaart te doen. In Frankrijk werkt men ook aan een dergelijk vliegtuig. Sedert de straalmotor zijn intrede deed, heeft men gezocht naar nieuwe toepassingen. Een Duitse geleerde, dr Alexander Martin Lippisch (61 jaar oud), die op het ogenblik in de VS werkt, ont wierp de vliegende ton waarvan wij hierbij een afbeelding plaat sen. Tijdens de tweede wereldoor log was dr Lippisch raket-deskun dige in dienst van Duitsland. Hij wist in 1945 naar Amerika te vluchten, waar men hem blij be groette. Zijn vliegende ton noem de hij „Aerodyne". Door de neus van het toestel wordt lucht inge voerd. die wordt samengeperst door ingebouwde turbines. De naar buiten geperste lucht houdt het toestel op hoogte en zorgt ook voor de aandrijving in voorwaartse en desnoods achter waartse richting. Dr. Lippisch verwacht, dat de „vliegende ton" een ware omwenteling in de lucht vaart teweeg zal rengen. Op de foto zien wij de uitvinder aan de controletafel. De „Aerodyne" die op de achtergrond in de luclit zweeft, is een model dat elek trisch wordt aangedreven. Kamer een eigen orgaan kan krijgen dat de volksvertegenwoordiging kan bijstaan bjj de controle op de rijks begroting. De minister had een gedachte, die hij nog slechts als een persoonlijke lanceerde. Men zou voortaan halfjaar lijkse begrotingen kunnen indienen om aan de haast waarmede voor Kerstmis ieder jaar de gehele begro ting moet worden afgewerkt een ein de te maken. Over de economische positie waar in ons land verkeert heeft minister van de Kieft wederom evenals in de Tweede Kamer een vrij opti mistisch geluid laten horen. Hij be streed de mening van de liberale prof. Molenaar, dat onze betalings balans een niet geruststellende ont wikkeling zou vertonen. Het actieve saldo is wel gedaald de laatste jaren maar het was ook abnormaal hoog in verband met de crisis rond Korea in 1952, die tot voorraadvorming aanlei ding had gegeven. Wel was de minister overtuigd van latente gevaren die ons bedreigen wanneer een conjunctuuromslag zou komen. De staatsinkomsten zullen dan vrij ernstig gaan dalen, terwijl de uit gaven hoog zijn. Zij zullen in verband met onze bevolkingstoename en het hoge peil van de verzorging nog aan zienlijk moeten worden opgevoerd. De minister zag echter ock in dit perspectief weer een lichtstraal. Er zijn vele factoren in ons economisch leven, die stabiliserend werken. Het klassesysteem op begraafplaatsen Bevoegde Vaticaanse autoriteiten hebben verklaard, dat er bij de Con gregatie der Riten te Rome geen plannen bestaan tot reorganisatie van de kerkelijke begrafenis. De verklaring zou in verband staan met geruchten, dat de H. Vader plan nen in die richting koestert. Dezelfde Vaticaanse autoriteiten voegen er aan toe, dat de Congrega tie der Riten zich niet in eventuele veranderingen wil mengen, doch deze wil overlaten aan het gezag der af zonderlijke bisschoppen. De verande ringen hebben betrekking op de alom waar te nemen strevingen tot afschaf fing van het klassesysteem en tot in voering van steeds gelijke plechtighe den. RUSSEN DOEN ROYAAL Schadeloosstelling met andermans geld De Russen hebben Engeland een voorstel gedaan ter regeling van een oude eis tot schadeloosstelling we gens de onteigening van, goudconces sies van een Engelse maatschappij. Het voorstel houdt in, dat aan de eis tot schadeloosstelling wordt vol daan met het voormalige goudbezit van Estland, Letland en Litauen, dat in 1940 door de Bank van Engeland is geblokkeerd. De sovjet-unie heeft al in 1945 aan geboden de betalingen tei voldoening aan de verplichtingen te hervatten, indien Engeland bereid zou zijn het goud te deblokkeren. Engeland heeft geweigerd hierop in te gaan. Het erkent de aanspraak van de sovjet-unie op het Baltische goud niet. ?5 ?5 troonpretendent van Monaco, markies Grimaldi, is zo onder de indruk van de charme van de aanstaande vorstin van Monaco, dat htf de „usurpator prins Rainier in verband met het huwelijk een gelukwens zal zenden. De markies zegt, dat hij de rechtmatige heerser van het kleine vor- s en om is en dat zijn voorvader verdreven is in een van die duistere in triges, waaraan het begin van de 18e eeuw waarlijk rijk genoeg was. Maar 1J u- °u zoveel ^aar neemt hij dat alles prins Rainier niet klanten evenveel belang gesteld in deze romance als Klanten Ja, de tijden zijn veranderd sinds de voorouders van de markies heers- !f^,et Parate der palmen aan de Middellandse Zee. Want de mar- we' scePter, maar in „The Chequers", een taveerne onge veer 50 mijlen buiten Londen. Hij is eigenaar van de taveerne. Hij is 47 jaar. donker en volgens zijn klanten, die bij hem hun grote glazen ale en "mild and bitter" drin ken. lijkt hij sprekend op de portret zijn ten, die van Rainier in de kranten hebben gestaan. „De familiegelijkenis misschien" zegt de markies en met een vleugje bitterheid.' „Rainier is niet eens hon derd procent een Grimaldi, weet u. Eén van zijn voorouders, prinses Hip- polyte, is met een burger getrouwd. Die man heeft zijn naam toen in Grimaldi veranderd. Mijn voorouders zijn echte Grimal- di's, en wij zijn de rechtstreekse af stammelingen. Mijn grootvader heeft het familiebezit grotendeels besteed om dat feit te doen vaststellen en hier in Engeland is het erkend." De markies verhaalt dan, hoe in het einde van de 17e eeuw de koning van Sardinië tussenbeiden kwam in een ingewikkelde politieke situatie, als gevolg waarvan de rechtstreekse voorvader van de markies, Alexan der Maria (de zesde markies), van de troon werd gestoten en opgevolgd door zijn dochter Hippolyte. Maar de markies stamt in de mannelijke lijn van hem af „Wordt u uitgenodigd voor de brui loft?" wilde ik weten. „Dat lijkt me heel onwaarschijn lijk", antwoordt de markies objectief. TE DUUR. „Zou het een slag zijn voor Grace Kelly als u nog eens op de troon terugkeert?" Een omstander werpt er tussen: „Ze kan altijd weer gaan filmen". „Neen", antwoordt de markies met de echte ridderlijkheid der Monagas- ken, „ik zal ze feliciteren met hun huwelijk. Maar mijn aanspraken op de troon geef ik niet prijs", en hij maakt een breed gebaar dat de jach ten, casino's, paleizen van Monaco schijnt te omvatten. „Maar", zegt hij dan nadenkend, „het kost te veel geld om het door te zetten". „Hoeveel?" „Te veel". En uit de toon, waarmee die laatste woorden gesproken wor den, maak ik op, dat Grace geen zorgen behoeft te koesteren. Buiten voor de taveerne speelt een kind, de elfjarige prinses Vanessa Grimaldi. „En hoe vind jij het wel, prinses te zjjn?" vraag ik haar. „Fijn", zegt ze, „maar ik wou dat mijn vriendinnetjes het wilden gelo ven." (U.P.) President Eisenhower en Foster Dulles, hebben het Amerikaanse volk „als geheel" opgeroepen te beseffen dat het nodig is maatregelen te ne men tegen de pogingen van de sovjet unie om ziel in het midden-Oosten en Azië in te dringen. Zij onderschreven een verklaring van leden van de Amerikaanse dele gatie bij de Ver. Naties, waarin ge zegd wordt, dat de VS de concurren tiestrijd met de soviet-unie op het ge bied van economische ontwikkeling van minder ontwikkelde landen zou kunnen verliezen, „tenzij het land als geheel alle verwikkelingen van deze concurrentiestrijd gaat beseffen". Naar aanleiding van de Amerikaan se plannen voor nieuwe waterstofbom- proeven zei Dulles, dat het weik aan deze wapens voortgezet moet worden tot een bruikbare basis gevonden zal zijn ter verzekering van een ontwape ningsplan. Dulles geloofde dat Amerika een voorsprong heeft op de sovjet-unie, doch hij gaf toe, dat dit slechts een speculatieve raming is. JHR. H.A.C. van Riemsdijk is be noemd tot hoofddirecteur van Philips Nederland NV. als opvolger van de heer" C.P. Fluijt, die zijr. functie op 31 December heeft neergelegd. Amerikaanse mechanisatie- deskundigen zijn tot de slotsom gekomen, dat mechanisatie van bedrijven meer, en niet minder geschoolde arbeiders vergt. De deskundigen, die een bijeen komst vat, de Amerikaanse ver eniging van mechanisatie- exp erts bijwoonden, conclu deerden voorts dat geen enkele fabriek volledig gemechaniseerd kan worden. Vooral in de Ame rikaanse auto-industrie heeft de mechanisatie grote vorderingen gemaakt. In sommige bedrijven worden dozijnen machinale handelingen verricht, toaarbij aan het vervaardigingspro ces van grondstoffen tot auto geen rechtstreekse menselijke arbeid te pas komt. Sommige Ameri kaanse vakbondsleiders hebben de vrees uitgesproken, dat deze ver doorgevoerde mechanisatie in de komende jaren een be dreiging zal vormen voor de thans bestaande overvloedige werkgelegenheid in de Vere nigde Staten.

de Stem | 1956 | | pagina 1