lastilaQ PcSïcw VERTROUWEN IN DE EUROPESE WELVAART IK HEB GEZIEN DAT EGYPTE VREDE WENST CE TUSSENPERSOON Chefariae,4 radio Duel met pollepels LENTEIN COLORADO SNEEUW IN FLORIDA Werkloze won voetbalpool AT EEN ONDERLIJKE ERELD Merkwaardige winter in V.S. Griep? Chefarine„4 doet wonderen Vliegers worden te dik TWEEDE BLAD I VRIJE BEROEPEN UITKERING IN EENS KOMINFORM BLIJFT KAPSTOKKEN Amerikaanse grootindustrieel: WOENSDAG 11 JANUARI 1956 Hebt u vandaag uw Davitamon 10 al gehad Man en vrouw naar de fabriek lm Tito weer thuis TEGEN MAAG- EN DARMSTOORNISSEN Amerikaanse generaal: Meer missionarissen naar Z.-Afrika Canadese boter naar Oost-Duitsland Televisieprogramma DRINKT geregeld ook t' huis Het natuurlijk bronwater uit de Belgische Arden nen. Bevordert de spijsvertering. Overal verkrijgbaar (Naar een roman van E. F. BENSON) i"\E Dr, Wiardi Beckmanstichting, het wetenschappelijk bureau an de Partij van de Arbeid, heeft en rapport het licht doen zien over let „vrije beroep van de arts". Een .aantal zeer- en hooggeleerde heren van socialistischen huize heeft er zijn medewerking aan verleend. jj| In economische zin, zo wordt in het rapport beweerd, is het vrije beroep op weg een maatschappelijk mtavisme te worden. (Ter verduide lijking: een atavisme is, volgens Van Dale, het opduiken bij een na komeling van een kenmerk, dat Vroegere generaties bezaten, maar in tussenliggende generaties niet meer voorkwam. Atavisme is in ieder geval een verschijnsel van veroudering, dat volgens het gang bare spraakgebruik met een zekere Ontaarding gepaard gaat.) De beroepsvrijheid zal daarom Jliet overwegend economisch mogen werden gefundeerd, maar in de bekwaamheid van de beroepsbeoe fenaars haar basis moeten vinden. Dit acht het rapport nodig, juist de notie van de geestelijke vrij heid, die ermee verbonden is, te behouden. Ff Hieruit spreekt bijzonder duide lijk het col'ectivistisch gevaar van het socialisme. Vrijheid is dus een „atavisme", althans economisch ge zien. Er zal een soort economiscne slavernij moeten komen en dan nog wel ter wille van „geestelijke vrij- Meid". Maar van die geestelijke vrijheid lal dan alleen maar overblijven, Srat de economische machthebbers jjoor lief nemen en nog voor ande- Jer willen overlaten. IVoor de artsen en de andere be- efenaars van vrije beroepen lijkt ns dat bepaald geen prettig voor- itzicht. IET Christelijk Nationaal Vak- I verbond wil aan de toestem- ing van de regering om over te gaan tot vrijere loonvorming te rugwerkende kracht geven over het gehele jaar 1955. J Deze organisatie wijst er op, dat 1955, het jaar van toegenomen wel vaart, is verstreken, maar dat aan het college van Rijksbemiddelaars nog steeds niet de aanwijzing is gegeven, dat bedrijfstaksgewijze afwijkingen van de richtlijnen bij de vernieuwing van collectieve contracten mogelijk zijn. I Dat heeft tot gevolg gehad, dat de werknemers in vele bedrijfs- I takken het hun toekomende loon niet hebben ontvangen. Dat hier van een verwijt kan worden ge maakt, valt geheel terug op de re gering, die schijnbaar nalatig is ge bleven om aan de Rijksbemidde laars de nieuwe richtlijnen door te geven. Het C.N.V. heeft daarom aan het bestuur van de Stichting van de Arbeid voorgesteld om de werkne mers alsnog in het genot te stellen van het hun toekomende deel van de groei van het nationaal inko men. Dat zou dienen te gebeuren door een uitkering in eens ten las te van de verkregen bedrijfsresul taten over 1955. I Een dergelijke uitkering komt in feite neer op een uitkering van tantième aan de werknemers en zij is een variant op het voorstel van tie voorzitter der Rotterdamse Ka mer van Koophandel om aan de werknemers een aandeel te geven in de onderneming. Van hoe meer zijden op dit aam beeld wordt gehamerd, des te be ter. Het is een van de aangewezen middelen om er de geesten rijp voor te maken. JN „Die Zeit" wordt een zinnetje aangehaald uit de jongste rede van Kroestjev voor de Opperste Sovjet, dat veelal aan de aandacht is ontsnapt. Hij zei: „De vijanden van het communisme houden niet van de Kominform, maar een feit is, dat het communisme overal een grotere aanhang krijgt". Met de wonderlijke logica, waarvan de Russen het geheim bezitten, voeg de hij eraan toe, dat het Komin- formvraagstuk een zuiver interne aangelegenheid van de communis tische partij van de Sovjet-Unie is. Met het ondergronds en zo nu en dan bovengronds stoken van dit internationale lichaam in tal van landen der wereld hebben die lan den zich dus niet te bemoeien! En dan toch maar plechtige verklarin gen ondertekenen, zoals onlangs weer in India, dat de wederzijdse vriendschap is gebaseerd op niet- inmenging in eikaars binnenlandse aangelegenheden. Het is vooral voor Tito onaangenaam te horen, dat het Kremlin niet denkt aan op heffing van de Kominform. Hij heeft immers de nieuwe toenade ring tot Rusland voor zijn aanhan gers verdedigd met de stelling, dat er een eind zou komen aan de Kominform en dat daarvoor in de plaats 'n veel breder, socialistische internationale moest worden gezet, waarin bijvoorbeeld ook voor een Nehroe plaats zou zijn. Kroestjef heeft nu echter duidelijk laten blij ken, dat de oude Kominform in tact blijft. De niet-communistische wereld moge het zich in de oren knopen. J-JET is een onaangename en ge vaarlijke hebbelijkheid van „Waterstaat" in Den Haag, dat het Brabantse problemen altijd maar weer ophangt aan heel grote pro jecten, waarover een beslissing maar niet genomen wordt of wel ker uitvoering zeer geruime tijd vergt. Het drama van het Moerdijk kanaal is onderhand bekend ge noeg. We moeten nu maar weer onze hoop vestigen op de Benelux- bijeenkomst in Brussel van vrijdag a.s., waar misschien zal worden vastgesteld, wanneer de onderhan delingen nu eindelijk eens kunnen beginnen.Uit de Langstraat komt nu de noodkreet, dat het Deltaplan de kapstok wordt voor vraag stukken, welke met de waterover last in dat gebied verband hou den. De voorzitter van de K. van K.„ de heer van Heesbeen, heeft duidelijk gemaakt, dat het pro bleem van de wateroverlast daar steeds meer gaat nijpen en dit voor het overgrote deel als gevolg van door de Overheid getroffen maat regelen. Rampen zijn niet uit gesloten, als dat zo doorgaat, Men mag voor een periode van 25 jaren, waarin het Deltaplan tot stand moet komen, dit groeien de risico toch niet nemen. Als mi nister Algera straks bij Gedepu teerde Staten in Den Bosch op be zoek komt, zal hem dit, denken we, ook wel met klem voorgehou den worden. In uitstel ligt al te groot gevaar. (Advertentie) In een artikel, getiteld „Europa, onbegrensde stijgingsmogelijkheden in het tijdschrift „Look" schrijft de president der General Motors Cor poration, Harlow Curtice, dat zijn maatschappij op de voorspoed van Europa wedt met een investering van 200 millioen dollar in fabrieksuitbrei- d'lnCIEngeland wordt 100 millioen dollar geïnvesteerd voor uitbreiding van de produktiecapaciteit der auto- fabrieken met 38%, in Frankrijk wordt 8 millioen dollar besteed voor uitbreiding van de fabrieken voor koelkasten en accu's en in West-Duits- land bedragen de investeringen in de fabrieken van personen- en vracht auto's 72 millioen dollar. Curtice oefende critiek op vele Eu ropese industriëlen, die naar zijn zeg gen niet bereid zijn vertrouwen in de toekomst te tonen door in hun eigen bedrijven te herinvesteren. Europese industriëlen hebben volgens Curtice dikwijls geen vertrouwen in het par ticuliere initiatief, zoals Amerika dit kent en naar zijn mening veroorzaakt deze tekortkoming meer schade dan welke tariefmuur ook of zelfs de be treurenswaardige kartels, die er nog steeds zijn. Het plechtige „Café Royal" in Lon den is het toneel geweest van een duel met pollepels, bijgewoond door vierhonderd genodigden, waar- nder enkele van de beste cuisiniers van Engeland. Op een 18 meter breed toneel wa ren gasfornuizen, koelkasten, keuken tafels, potten, pannen, lepels en al wat er in een keuken nog meer thuis hoort, uitgestald en temidden daar van werd de strijd gestreden tussen de Franse televisiekok Olivier en mrs. Phyllis Cradock, een bekende Engelse deskundige op kookgebied. De aanleiding tot deze krachtme ting was een laatdunkende uitlating van Olivier, in 1955 gedaan: „Vrou wen kunnen geen nieuwe gerechten creëren, Zij moeten door hun gezin koken en hel oen daardoor noch de tijd noch de neiging creatief te ko ken". Mrs. Cradock zei bondig: „Klets koek. Vrouwen kunnen koken. Ze kunnen nieuwe gerechten creëren ook. En ik zal het bewijzen." De jury bestond uit mrs. Constance Spry, lerares aan de „Cordon Bleu" kookschool in Londen, Eugen Kaufe- ler, chefkok in het Londense Dor- chester-hotel, en Dupont, chefkok van het Café Royal. (U.P.) Volgens Curtice is West-Duitsland het land met de grootste industriële vooruitgang. Dit land is voornemens 27% van zijn bruto nationale product te blijven herinvesteren. Curtice deelde in het artikel verder mede, dat zijn maatschappij uit com munistische landen, waarmede Ge neral Motors vroeger zaken heeft ge daan, aanvragen heeft ontvangen voor grote leveranties personenauto's en onderdelen. Hij verklaarde niet te kunnen inzien, waarom Amerika geen auto's aan de communistische landen zou verkopen. Zolang de Amerikaan se politiek geen afbreuk wordt ge daan, kunnen naar zijn mening de verkopen van goederen voor vreed zame doeleinden naar de communis tische landen worden uitgebreid. Als een van de eersten in ons land nam de directie van Bruynzeel's fa brieken n.-v. te Zaandam het buiten lands initiatief over, de echtgenoten van employees in vaste dienst in het normale arbeidsproces in te scha kelen. De vrouwen (er best-.at geen leeftijdsgrens) werken halve dagen. Van 's-ochtends 8 tot 12 uur of van 's-middags 1 tot 5 uur. De dames hebben een aparte can- tine, die speciaal voor haar is ge bouwd en modern is ingericht. Voor clubjes, naaikransjes e.d. mogen zij ook gebruik maken van deze can- tine. Daarnaast hebben zij een eigen garderobe en douche- en kleedgele genheid. I *N QffV, Eén enkele dragée Davitamon-10 (met de hoge vitaminewaarde) heft vitaminetekorten radicaal op Verhoog uw weerstand en die van uw gezin met dagelijks 1 dragée Davitamon-10 per persoon. Een 10 voor gezondheid! ORGANON-OSS Het oostelük deel van de Verenigde Staten, van Maine tot Florida, heeft de zwaarste winterstorm van de laat ste zeven jaar beleefd. De storm gin£ vergezeld van regen, natte sneeuw en vaste sneeuw. Tientallen auto's slipten op de gladde straten en wegen en vele voetgangers vielen op de ge vaarlijke trottoirs. Minstens tien do delijke ongevallen in vijf staten wor den aan de storm toegeschreven. Tientallen personen liepen letsel op. De storm begon zondagavond met (Advertentie) Rheumatische pijnen slopen Uw gestel, maar óók Uw humeur en energie. [Wanhopen baat niet! Kruschen wel Tienduizenden Reumatieklijders, die •genlijk al niet meer in genezing ge loofden, probeerden ten einde raad ■ruschen Salts en.vonden er baat bij. Ook U kan een Kruschen-kuur bevrijden van die slopende reuma tische ongemakken. De kleine, dage lijkse dosis Kruschen brengt en.... houdt uw bloedzuiverende organen in topconditie Met verjongde energie lervullen zij dan hun heilzame, zui verende functie, omdat de bloeds omloop krachtig wordt gestimuleerd. Unzuiverheden krijgen geen kans meer zich vast te zetten en Uw gestel te ruïneren. Bij regelmatig gebruik van Kruschen gaat reumatiek Uw 'Schaam voorbij. 76-oo Een werkloze arbeider won zondag de op een na grootste pot uit de geschiedenis van de Duitse voetbal pools. De west-zuid Duitse totomaat schappij deelde mede, dat een ze kere Johannes Pschantka 661.900 marken had gewonnen. Johannes, een werkloze pannendek- ker had sinds de instelling van de voetbalpools in Duitsland meegedaan aan de weddenschappen, maar er nooit meer dan een of twee marken aan uitgegeven. Dit keer had hij het formulier tezamen met zijn bejaarde moeder ingevuld. Johannes is van totoplan 'n huis voor zijn familie te bouwen. Ook wil hij zo spoedig mogelijk trouwen. De groot ste pot die ooit in Duitsland werd gewonnen bedroeg 738.115 mark en werd gewonnen door de 61-jarige Ja cob Gepraegs op 21 maart 1954 (U P Radio Zagreb meldt, dat president Tito van Zuidslavië, die officiële be zoeken aan Egypte en Ethiopië heeft gebracht, dinsdag met zijn schip Ga- leb" in een Zuidslavische haven is teruggekeerd. Tito werd door een menigte van naar schatting 70.000 personen be groet. In een toespraak verklaarde hij onder meer: ,,Wij hebben twee verafgelegen landen bezocht, waar omtrent wij tot nu toe vrijwel uit sluitend door hun voormalige ver overaars waren ingelicht. Wij zagen in de ogen dergenen, die wij bezoch ten, wezenlijke vreugde wellicht voor de eerste maal bij het ver welkomen van vreemdelingen, die deze maal hun land zonder enig bij motief kwamen bezoeken lAdvertentie) I» Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en.... doen wonderen) Elk tablet Chetarine „4" bevat 4 genees middelen, die in de gehele wereld be roemd zijn geworden en millioenen men sen al baat brachten. De vier middelen tezamen werken nóg beter en helpen ook dan, wanneer andere middelen falen. M BEROEMDE GENEESMIDDELEN *1" IN ÉÉN TABLET tegen pijnen en griep 20 tabletten es «l Tito zag ook mogelijkheden tot uit breiding van de handel tussen Zuid slavië enerzijds en Egypte en Ethio pië anderzijds. „Ik ben in Egypte op verrassend hartelijke wijze ontvangen", zeide hij. „Er wordt over gepraat, dat Egypte zich aan het bewapenen is en dat het in bepaalde opzichten oorlogszuchtige plannen zou koesteren, doch wij heb ben gezien dat Egypte slechts vrede wenst, om zich verder te kunnen ont wikkelen. een ijskoude mist, die voorruiten en zelfs brillen met een laag ijs bedekte en hij was tijdens het spitsuur in de ochtend op zijn hevigst. Vele treinen waren laat doordat tal van mensen die anders per auto reizen, de auto's thuis lieten en moeite deden in de stampvolle treinen te komen. De bus diensten werden drastisch beperkt wegens de gevaarlijke wegen. Vele scholen bleven gesloten. Duizenden arbeiders kwamen laat of in het ge heel niet op hun werk. In Washing ton mochten alle ambtenaren twee uur vroeger naar huis. In de noorde lijke staten werd de storm gevolgd door een warmtefront, waardoor weer veel van de sneeuw en ijs verdween. Men kreeg de unieke situatie dat in het gewoonlijk winterse Denver in Colorado het weer een lente-karakter kreeg. In Miami kwam het kwik zo laag dat ijslaagjes ontstonden op de ruiten van auto's die onder de palmbomen geparkeerd stonden. De duizenden toeristen die 40 dollar per dag be talen om in Miami de winter te ont lopen, kregen geen waar voor hun geld. Bij een rit langs het strand wer den over een afstand van 30 kilometer slechts vijf menten geteld. NAGELS Een Westduits gerechtshof heeft onlangs bepaald, dat het feit, dat iemand gelakte nagels heeft, geen reden tot ontslag mag zijn. De leiding van een firma in Bonn dacht er an ders over. Zij had een 27- jarige kantoorjuffrouw op straat gezet, omdat zij wei gerde de helrode lak van haar nagels te verwijderen. Men ging er zich eerst een hele tijd aan zitten ergeren en zei toen, dat ze kon gaan. De juffrouw nam het niet en stapte naar de rechter. Ze zit weer op het kantoor van de firma. Mét gelakte nagels. Geld Scotland Yard heeft een bende valsemunters opgerold, die op een bijzonder simpele manier vals geld wist te vervaardigen. De mannen maakten van tien bankbiljetten ge woon elf stuks. Ze deden dat door van tien (echte) biljetten strookjes te knippen en die als een legpuzzel aan elkaar te plakken. De stukken van de andere bankbiljetten werden ook weer aan elkaar gelijmd en ni"- mand vermoedde daarin iets anders dan normale slijtage. Nieman-V b- halve Scotland Yard. Die hccfl *crs haarfijn uitgezocht, hoe dat nu pre cies ging en arresteerde de/er dagen het hele schuldige belletje. sche) minister van Onderwijs, Collard. Ze gaven op hun claxons zo hard mogelijk het morseteken (de eerste letter van Col lard), zodra ze een ministeriele auto zagen. Het gebeurde, bat dergelijke wagens heel de dag door dit honende geluid werden achtervolgd. Nu mag het opeens niet meer, want de toeter mag alleen gebruikt worden om een dreigend ongeluk te voorkomen en dan nog zo kort mogelijk. De bestuurders, die de toch niet achterwege kunnen laten, zullen voortaan worden bekeurd. Poppen Maarschalk Boelganin heeft de 11- jarige Ann Latman uit Los Angeles eindelijk een pop in de Russische klederdracht gestuu.Het meisje had een dergelijk verzoek al eerder aan Malenkof (de vroegere Sovjet premier) gericht, maar die had nooit geantwoord. De pop, die Boelganin zond is de moeite waard. Het is een juweel, dat een ereplaats krijgt in de ver zameling, die Ann reeds heeft. Zij heeft tot 200 buitenlandse leiders al zo'n verzoek gericht. Vijfenvijftig keer had haar vraag sukses. Russen ,'ier Britse eerste-jaars-studenten, die zich lieten doorgaan voor Rus sische studenten die een bezoek aan Engeland brachten, hebben zich met veel vertoon officieel door de Londense universiteit laten ontvan gen, Door de havenautoriteiten lie ten zij zich de havenwerken tonen, 's Avonds was er een diner te hun ner ere. Aan de pers vertelden zij een en ander over het studenten leven in de Sovjet-Unie. Voorspelling Pas geleden heeft mevrouw De mitra Gekas uit Athene nog een gezellig feestje gehad ter gelegen heid van haar verjaardag. Zij ver telde daarbij terloops van haar her inneringen. Eén ervan was, dat de dokters haar in 1910 hadden opge geven, toen ze een zware aanval van waterzucht kreeg. Ze gaven haar nog slechts 24 uur te leven. „Het spijt me een beetje, dat ik de dok ters nadien voor gek heb gezet," glimlachte mevrouw. Ze vierde haar 101e verjaardag. Protest De Belgische automobilisten hadden een nieuwe methode be dacht om hun nog steeds levend misnoegen te uiten tegen de Ho maar Willem! De wasmachine schoolwetten van de (socialisti- doet het alweer! (Advertentie) De Amerikaanse militaire vliegers in Duitsland zijn te dik. Ze zullen moeten vermageren, anders zullen ze de lucht niet meer in mogen. Gen.-majoor Robert M. Lee, com mandant van de Amerikaanse lucht vaartbasis in Ramstein, heeft een rondschrijven doen uitgaan, waarin wordt bevolen, het lichaamsgewicht in overeenstemming te brengen met de geldende voorschriften. Wie zich daar niet aan houdt, moet erop reke nen, dat dit in zijn „effectiveness re port" wordt vermeld en het vliegende personeel wordt niet de lucht in ge laten, tot aan het voorschrift is vol daan. De commandanten moeten erop toe zien, dat de te dikke vliegers „be vredigende resultaten" in hun ver- mageringspogen boeken. Lee geeft geen methode aan. (U.P.) De katholieke kerk in Zuid-Afrika voert thans onderhandelingen met üe j Zuidafrikaanse regering over het zenden van meer missionarissen naar dat land. De meeste katholieke missionaris sen. in de Afrikaanse gebieden zijn op het ogenblik afkomstig uit Nederland, Ierland, Engeland en Duitsland. In katholieke kringen is verklaard dat het moeilijk is visa te verkrijgen voor buitenlandse missionarissen en dat verleden jaar aan zes missiona rissen de toelating tot Zuid-Afrika is geweigerd. Deze week zullen nog 2 miljoen pounds van de overschotboter der Canadese regering naar Oost-Duits land worden gezonden. Volgens ra mingen van ambtenaren zal daardoor de totale hoeveelheid, welke beneden kostprijs is verkocht voor afzet aan communistische landen in 1955/56 iets minder dan 10 miljoen pounds belo pen. De Canadese regering hoopt via dezelfde kanalen nog 2 miljoen pounds boter te verkopen, maar de onderhandelingen hadden tot nu toe nog geen sukses. DONDERDAG 12 JANUARI 1956 HILVERSUM I. 402 m. AVRO: 7.90 Nws. 7.10 Gym. 7.25 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 V. d. huisvr. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Mor genwijding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleu ters. 11.00 „Tussen de wal en het schip", caus. 11.15 Omr. kamerork. en solist. 12.00 Zang en piano. 12.25 „In 't spionnetje" 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.35 Ham mondorgelspel. 12.50 „Uit het bedrijfsle ven". caus. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Dansmuz. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.15 „Mag ik mij even voorstel len? Mijn naam is Cox!" hoorsp. 14.45 Pianoduo. 15.15 V.d. zieken. 16.00 „Van vier tot vijf". 17.00 V. d. jeugd. 17.45 Re- geringsuitz.Nederland en de wereld: lr G. J. Lienesch: „De plaats van Neder land in de walvisvaart". 18.00 Nws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Lichte muz, 1855 Gesproken brief uit Londen. 19.00 V. d. kleuters. 19.05 Lichte muz. 19.30 Jazzmuz. 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.15 Concertge- bouwork. en solist, i. d. pauze 21.20 21.45) Voordr. 22.15 „Rekenschap van het Humanisme", caus. 22.25 Gram. 22.40 Act. 22.50 Sportact. 23.00 Nws. 23.15 Sport weet het of niet'.? 23.30—24.00 Jazzmuz. HILVERSUM II. 298 m. KRO: 7-00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengeb. en lit. kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9.00 V.d. huisvr. 9.40 Gram. NCRV: 10.00 Gewijde muz. 0.30 Morgendienst KRO ,1.00 V. d. zieken. 11.45 Pianospel. 12.00 Angelus. 12.03 Lichte muz. (12.30—12.33 Land- en tuinb.meded. 12.3312.40 Wij van het land). 12.55 Zonnewijzer. 13 00 Nws. en Kath. nws. 13.20 Tenor en luit. 13.45 Gram. NCRV: 14.00 Amus, muz. 14.30 Gram. 14.45 V.d. vrouw. 15.15 Lichte muz. 15.40 Gram. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Piano en viool. 17.00 Hoorsp. v.d. jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Amus. muz. 18.10 Vocaal ens. 18.30 Friese uitz. 18.45 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19 10 Gram. 19.20 Sociaal perspectief. 19.30 Gram. 19.55 „Wat drijft ons", toespr. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevar. progr. 2. .45 Gram. 22.00 Periodieken parade. 22.10 Or- gelconc. 22.35 Gram. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nws. 23.15 Sportuitsl. 23.20— 24.00 Gram. BRUSSEL 324 m. 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Operettemuz. 13.00 Nws. 13.15 Orgel en piano. 14.00 Engelse les. 14.15 Ork. conc. 14.30 Franse les. 14 45 lichte muz. 15.00 Pianorecital. 16.00 Koer- ens. 16.02 Ork. conc. en vocaal kwart. 16.55 Gram. 17.00 Nws. 17.15 V.d. kind. 18.15 Gram. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.50 Pol. caus. 20.00 Filmmuz. 20.30 Verz. progr. 21,30 Lichte muz. 22.C0 Nws. 22.15 Klassieke muz. 22.35 Gram. 22.55—23.00 Nws. BRUSSEL 484 m. 12.00 en 12.30 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 13.20 Lichte muz. 14.15 Festival v. Montreux. 16.05 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.15 Gram. 19.05 „Uw progr." 19.30 Nws. 20.00 Hoorsp. 22.00 Nws. 22.55 Idem. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.15 Discussie over het Deltaplan. 20.45 Russische operafragm. 21.0521.30 „Larongs verliezen hun vleugels", TV- spel. (Advertentie) SPA ii H Breng uw schilderij mee, maar zoek een jongen van het dorp ,om hier een paar nachten op uw tent en eigendommen te letten, als u lie ver nier bent dan in een hotel. Want faarschijnlijk zult u uw tent nog ens moeten betrekken. De Reynolds, 'aarover ik het had, is in een huis uer dicht bij." Craddock stond op en haalde een ,us isch-leren portefeuille te voor schuil. k-Hier zijn de tien pond," zei hij. jyM' adres van uw atelier? Dank Het hart van Charles was zo vol dat Hij niet kon praten. Het eerste onuitsprekelijk ogenolik van waarde- rm waar ook de kunstenaar met net neeste zelfvertrouwen aan hecht ya voor nem gekomen en pas nu «ntdekte hij dat hij er bijna aan had gewanhoopt. Hij stak zijn hand uit Hl v milachte en schudde zijr hoofd! behoef niet te proberen u te 'dunken. zei hii. „want daar be an uren geschikte woorden voor; r1',, 'k vermoed dat u het we'l Zoals al gezegd is had Arthur Crad dock een diepe eerbied voor talent, afgezien van zijn liefde voor voorde! lige zaakjes; en zijn antwoord dat hem door die eerbied werd ingege ven, was geheel en al oprecht. „Ik ben het, die u moet bedanken," zei hij. „Mensen, zoals ik. die niet in staat zijn iets te scheppen, vinden hun beloning daarin, dat zij ii staat zijn het werk te appreciëren van hen die dat wel kunnen, zoals u. u moet wer kelijk niet denken dat ik een Maece nas ben: ik ben een liefhebber, maar ik hoop dat ik voor u een goede zal blijken te zijn. Dus overmorgen dan om tien uur!" Craddock had de niet genoeg te waarderen geestelijke gaVe van zich uitsluitend bezig te kunnen houden met de zaak die hij onder handen had, zonder zich ook maar in het ge ringste door anderen af te laten lei den. Evenmin liet hij zijn geest zijn krachten verdelen over verschillende kanalen, als hij het nodig vond dat die krachten in één richting stroom den. En in zijn gesprek met Char les Lathom had hij al zijn energie te hulp geroepen, hoewel hij zich heel rustig gehouden had, om het vertrou wen van de jongen te winnen en zich zelf het voorkomen te geven van een edelmoedige belangsteller in kunst. Het 'eek hem een armzalige politiek zich meester te maken van het schil derij, voor een vierde van de prijs die hij geboden had, wat hii zeker zou hebben kunnen doen. terwijl het van de andere kant onnodig was dat bedrag te verdubbelen (wat h'j met genoegen gedaan zou hebben) daar hij de indruk, die hij voor zijn toe komstige plannen nodig had, kon be reiken voor een lagere prijs. Spaar zaamheid was iets prachtigs, maar het was een grove vergissing spaar- o® zi^n op verkeerde ogen blik. Hij was tevreden over wat hij bereikt had, en nu zette hij het on derwerp van Charles en zijn schilderij geheel uit zijn gedachten en richtte h'J d,e op iets anders. "V had ze met voordeel kunnen y*! ey..op. verschillende andere din- móo„inÏKrlijhtte ze op iets waar de mogelijkheid van voordeel in verre rwi!J! g' uDie m01'gen. voor hij L°£?0chï- had Craddock zijn L verklaard aan Joyce, die hem had afgewezen. Hij had haar weige ring niet als definitief beschouwd en was ook met van plan dat te doen, wat hij haar ook gezegd had, maar het had hem zeer verbaasd. Hij wist heel goed hoe n afgezonderd leven ze leidde, hoeveel last had van haar vadcr's onaangename grillen en klachten, hoe ze afgesneden was van alle gewone amusementen en dit al les, met haar vader's verzekering dat hij haar aangenaam was. was voldoende om hem oprecht verbaasd te doen staan over haar afwijzing, haar weigering om door de deur te gaan die hij voor haar opendeed en die zo'n gemakkelijke ontsnapping van al die onaangenaamheden waar borgde. Al deze voordelen had hij haar voorgelegd, maar zonder er te sterke nadruk op te leggen; hij had haar gezegd dat haar vader zijn aan zoek gunstig gezind was; hij had niet nagelaten de nadruk te leggen op zijn toewijding voor haar en had er zich van vergewist dat er geen mededin ger in he+ spel was. Weliswaar was hij nooit verliefd op haar, maar het was nooit in zijn hoofd opgekomen, al was hij nog zo scherpzinnig, zelfs nu niet, terwijl hij naar het station reed en diep nadacht over het onderwerp, dat dit iets te ma ken kon hebben met zijn wan- sukses. Het is zeer twijfelachtig of Joyce hem een ander antwoord zou hebben kunnen geven, zelfs wanneer hii wanhopig verliefd was geweest. Maar nu met dit tekort, dat zij heel goe 7 voelde, was er zelfs geen ogen blik van strijd of overleg geweest. Het speet haar niet eens voor hem, want het was duidelijk dat er niets was dat op spijt aanspraak kon ma ken. Anders zou ze oprecht bedroefd zijn geweest, dat zij hem niet aan kon nemen, want ondanks een zeke re fysische afkeer, die zij voor hem voelde, mocht zij hem graag en be wonderde zij zijn vlugheid en scherp zinnigheid. Als haar vader haar ge zegd had dat Craddock bij hen in zou komen wonen, zou zij hem hartelijk verwelkomd hebben. Maar zelfs ge heel afgezien van haar gevoelens voor hem was er de onoverkomelijke hin derpaal van zijn gebrek aan gevoe lens voor haar. Geen ogenblik was het vermoeden in hem opgekomen, dat zij het bestaan van die hinder paal op zou merken. Maar voor Joy ce was de hele zaak uiterst duide lijk; ze wist dat hij niet eens van haar hield en zijn liefde was toch het enige dat haar er ooit toe zou kunnen brengen hem aan te nemen. Als die er r^iet was. waren alle an dere redenen waardeloos. Het was zelfs niet de moeite waard er even over te denken. Terwijl hij door de blanke zonne schijn reed na zijn onderhoud met de verbaasde en dankbare Charles, dacht hij na over de mislukking van zijn aanzoek, raadde hij naar de voornaamste reden van haar weige ring, maar zonder de waarheid te kun nen benaderen. Bijna ogenblikkelijk voelde hij dat zijn gevoelens voor Joy ce de laatste uren op een merkwaar dige manier versterkt waren. Daar hij zich zijn hele leven had laten leiden door verlangens van zuiver stoffelij ke aard, was hij gewoon dat die, ge holpen door zijn scherp verstand, wer den ingewilligd. Het was natuurlijk dikwijls gebeurd dat het verlangen alleen niet voldoende was geweest om de begeerde zaak te veroveren en tot dusver was het bijna altijd voorge komen dat een tijdelijke tegenslag hem aanzette om alle pogingen in het werk te stellen die nodig waren om zijn doel te bereiken. Tot dus ver had ^en niet-bereiken van zijn verlangen altijd betekend een ver sterking er van en daar er heel veel waarheid is in de gemeenplaats dat men zijn begeerten kan bevredigen, als men maar sterk genoeg begeert, had hij niet dikwijls zijn doel gemist. Zelfs nu scheen zijn verlangen voor langens; het werd een begeerte zo eenvoudig en primair, als het ver langen naar brood, wanneer men hon ger heeft... Het was hem opgelegd door de een of andere inwendige be hoefte. Dit was verbijsterend; en daar nog andere dingen zijn aandacht ogenblikkelijk nodig hadden, nam hij een getypt manuscript ter hand waarvan hij de vorige nacht een deel had gelezen; hij was van plan het af te maken in de trein. Zoals gezegd is had Craddock een zeer critische geest; daarvan geheel gescheiden en afgezonderd had hij ook een verbazende flair om te ontdek ken wat het publiek zou appreciëren. Het gebeurde dikwijls dat hij schilde rijen kocht die hij artistiek gruwelijk vond omdat hij er iets inzag dik wijls zonder het te kunnen berede neren dat de aandacht van het publick zou trekken. Hij bracht een zijn aankopen naar de toonzaal van Thistlcton en verkocht ze met groot genoegen, als er voordeel aan zat. Maar deze flair was in het geheel niet beperkt tot werken van beelden de kunst en hij was altijd blij een roman of 'n toneelspel in manuscript te lezen met het oog op een moge lijke aankoop om dan zijn gekochte rechten weer af te staan aan een uit gever of theaterdirecteur. Hoewel hij een uitgaand leven leidde en veel be zoeken aflegde, had hij toch nog een rustig en geheim leven op zichzelf dat zo verscheiden was van zijn an der leven, als de levens van mensen, die in huizen naast elkaar wonen, wier vriendenkring zo ver van el kaar verschillen als bisschoppen van balletdanseressen. Hij gaf er de voor keur aan te handelen in werk van mensen die jong of onbekend waren en tot dusver niet in staat waren ge weest om hun meesterwerken onder de aandacht van het publiek te bren gen. Zo lukte het hem dikwijls door vrijgevig te zijn het recht van aan koop te verwerven (tegen van te vo ren bepaalde prijs) van nog in vol gende jaren te produceren werk. Dik wijls scheen die vrijgevigheid vorste lijk en werden de er aan vast ge knoopte eisen met genoegen aanvaard. Hij had massa's van zulk werk ge lezen en afgewezen, maar nu en dan kreeg hij toch iets in handen dat hem een aardig voordeeltje op zou kun nen leveren, als hij er voorzichtig mee omsprong en gebruik maakte van de sterke invloed die hij op het publiek uitoefende door middel van de pers. Vanmorgen pas had hij bij de wa terkering een juweel van het zuiver ste water gevonden, dat hij meende gemakkelijk te kunnen kopen en nu hij d manuscript zat te lezen in de trein voorzag hij dat het juwelenkistje niet gesloten zou behoeven te worden. (Wordt vervolgd)

de Stem | 1956 | | pagina 5