IWTSMINE AL] po: DAM PO Nieuwjaarsrede van burgemeester gaf niet alleen rozengeur en maneschijn Een Deltadag Ir J. Post verlaat Zeeland Slachtoffer nam de benen WALCHEREN Middelburgse raad opende het nieuwe jaar Dokter Colsen nam afscheid van Sint-Jansteen Z- VLAANDEREN WINTER .en toch MOOIE HANDEN Toezicht op het credietwezen Veel werk aan de winkel voor Middelburg in 1956 Toegekende bijdragen NIET toereikend Op 26 januari te Scheveningen Wrijf Kou en Pijn Ir. L. Appelman volgt hem op Automobilist stapte (na botsing) uit VLISSINGEN Een barak voor de vismijn 7Mid-Bcveland GOES Feestavond St. Vincen- tiusvereniging Van muziekschool tot een „memento mori" Televisietoestel aangeboden R.K. School in het goud TERNEUZEN Leger van VS gereorganiseerd AGENDA Heden Aai Russisc en Mi Politiei „Mevr. Morgen DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 11 JANUARI 1956 De burgemeester van Middelburg, dr. Bolkcstein, begon gistermiddag zijn nieuwjaarsrede met een overzicht van de bevolkingsloop. Die was niet ongunstig; men passeerde de 22.000 tot 22.165, wat een winst is van 271. Het geboorte-overschot bedroeg 211 en het vestigingsoverschot 60. Het aantal woningzoekenden steeg van 650 tot 715, wat wijst op toene mende woningbehoefte. Gelukkig dat men in Den Haag, al dus spreker het onjuiste van het oude systeem van verdeling van het bouw volume gaat inzien. Wijzigingen zijn aangekondigd en de afschuwelijke mi gratie-bepaling zal verdwijnen. Wat het opleveren zal is onbekend, maar slechter kan het nooit worden. BOUWEN EN VERBOUWEN. Op 1 januari 1955 waren 61 wonin gen in aanbouw en thans 82, die dit jaar klaar komen. Van de 25 a 30 nog lopende herbouwgevallen zal wel een deel worden gerealiseerd. Na en kele nieuwe werken te hebben geme moreerd, zei de burgemeester, dat de hoop op afwerking van de stad huistoren voorlopig wel kan worden opgegeven. De restauratie van de Abdij-ruines zal worden voltooid met het gereed komen van de kloostergang en de ge deelten ten westen en ten norden hiervan waarin de Rijkspolitie en 'n deel van de Rijksbelastingdienst zul len worden gehuisvest. Met de bouw van een Provincie huis kan worden begonnen, wanneer de rijksgoedkeuring afkomt. Het pro vinciaal bestuur en zijn griffie zijn onvoldoende en beneden hun waardig heid gehuisvest, wat te meer spreekt daar het bestuur en de secretarie der gemeente zo'n schitterende be huizing hebben. En bovendien is het stedebouwkundig noodzakelijk, dat de grond aan de St. Pieterstraat wordt bebouwd en aldus de ring der Abdij gebouwen wordt gesloten, of althans bijna gesloten, want dan rest nog een open ruimte tussen de Statenzaal en de huidige Commissariswoning. Men zal niet mogen rusten, voor ook deze is bebouwd. De - overigens van buiten niet zo zichtbare verbouwing van de recht bank verloopt vlot en zal waarschijn lijk dit jaar worden voltooid. De grote zittingszaal is afgebroken. Een nieuwe vleugel wordt gebouwd en het ge bouw zelf wordt gemoderniseerd. Op het ogenblik vindt de rechtbank voor een deel van haar werk onderdg in het stadhuis en zo zijn bestuur en rechtspraak tijdelijk bij elkaar ge komen. Met de restauratie van de Kuipers poort is in oktober begonnen. DE SPORTVELDEN. De aanleg der sporttereinen verloopt sneller dan aanvankelijk was gepro jecteerd. Indien over de nodige werk krachten en materialen kan worden beschikt, kunnen zij, behoudens na- egalisatie en definitieve inzaai, in dit najaar gereed komen. Dan zullen er twee voetbalvelden en één korfbal- veld voorlopig bespeelbaar zijn. Een hoofdtoegangsweg via de Meidoorn laan en kleedlokalen ontbreken dan nog. Voor 1955 stonden als grote kapi- taalswerken op het programma: de Langevielebinnenbrug, de brandwecr- en reinigingsgarage, de turnhal en twee kleuterscholen. Slechts met de brug is een begin gemaakt en wel op 15 november. Het werk is elke dag gratis te bezichtigen. Hopelijk is het vóór de zomer gereed. Over de beelden op de brug werd voorlichting gevraagd, maar nog niet verkregen. De brandweer- en reinigingsgarage is reeds geruime tijd geheel besteks- klaar en wacht slechts op de rijks- (Advertentle) Ged. Staten van Zuid Holland, Zee land en Noord Brabant organiseren op donderdag 26 januari a.s. te Scheveningen een deltadag. Tot de genodigden behoren o.a. de besturen van de betrokken Kamers van Koophandel, van de waterschaps bonden en de plaatsen, die met de afsluiting van de zeegaten te maken hebben. Sprekers zijn prof. ir. Kleyn en ir. Maris. (Advertentie) weg met de genezende goedkeuring. Op de urgentielijst voor deze bouwwerken staat Middelburg op de tweede plaats. Het is een kwestie van wachten en, gelet op het geringe bouwvolume voor deze sector, waar schijnlijk van lang wachten. Het is niet uitgesloten, dat. los van de al of niet spoedige totstandkoming van een brandweergarage, aanschaffing van nieuw materieel noodzakelijk zal zijn. De plannen voor de turnhal kwamen met een aantal opmerkingen van het departement terug. Zij zijn nu naar de architect, opdat deze, rekening houdend met deze opmerkingen, dit project nog wat omwerkt. Hier zit dus enig schot in. De dienst van gemeentewerkeh heeft plannen voor twee kleuterscho len, n.l. bij de vroegere Veersebrug en achter het Veersebolwerk, ontwor pen. INDUSTRIE-TERREINEN. Voor 't nieuwe politiebureau is op dracht gegeven aan een architect. Op 20 december j.l. is met het be stuur van de Schopwburg en de com missie, die de regering inzake de bouw van schouwburgen en concert zalen adviseert, een bespreking ge houden over de schouwburg hier ter stede, waarbij dit gebouw werd be zichtigd. Men kwam tot de conclusie, dat het nu niet de tijd is voor grootse plannen, die in de toekomst zeker naar voren zullen komen, maar dat voorlopig kan worden volstaan met vergroting van de zaal en verbetering van de vestiaire en de foyer. Waar schijnlijk zal binnenkort een adres hierover de Raad bereiken. Van het klein-industrieterrein wor den af en toe gedeelten verkocht. Op het groot-industrieterrein vestigden zich enige bedrijven, waarvan de be langrijkste het Peulvruchtencentrum is. Voor dit bedrijf en voor Alberts, die zijn bedrijf hier naar toe ver plaatst, zal een beschoeiing moeten worden aangelegd, die gedeeltelijk door de gemeente en gedeeltelijk door de belanghebbende bedrijven wordt betaald. Wanneer Pieters de grond, die hij in optie heeft, afneemt, blijft er wei nig over en de gemeente kijkt reeds uit naar nieuwe terreinen. TE WEINIG VERANTWOORD DELIJKHEIDSGEVOEL? Ondanks de hoogconjunctuur nam het aantal bij de dienst voor de maat schappelijke zorg in zorg zijnde ge vallen slechts weinig af. Als niet-des- kundige maakt spreker zich er toch wel eens bezorgd over, dat er in de beste tijden nog zoveel mensen zich zelf niet kunnen redden. Zijn er zo veel schipbreukelingen op de levens zee, of is er te weinig verantwoorde lijkheidsgevoel bij vele mensen om voor zichzelf en hun gezin te zorgen cn te veel sociaal gevoel bij de so ciale diensten? Steeds meer mensen gaan er naar inrichtingen, vol. kinderen, voor be jaarden voor zwak- en krankzinnigen etc. en deze inrichtingen declareren steeds hogere verpleegprijzen aan de gemeente. Gelukkig gaan er ook steeds meer werken voor steun", zowel hand als hoofdarbeiders. Zo werd er ge werkt op hef xduinterrein Oranjezon, op de Schoorsteenvegerssingel, aan het eilandje in de Vest, aan de mi niatuur Walcheren, op Toorcnvliedt, in de plantsoenen, bij de verwerking van afvalstoffen en in de beschuttende werkplaats, waar op 31 december 38 minder validen werkten. Voor deze werkplaats is de stichtingsvorm ge kozen, waarin ook de kleinere ge meenten op Walcheren deelnemen. Ui teraard moet worden getracht deze gehandicapten weer geschikt te ma ken voor de vrije arbeidsmarkt. Er wordt thans op vier plaatsen ge werkt, wat practische bezwaren heeft. Men denkt nu aan nieuwbouw. Hier zullen dan 'n 80 mensen moeten kunnen werken. De volkskredietbak neemt geen gro te vlucht. Er werden slechts 20 le- neningen verstrekt van in totaal 6.320,—. Verschillende andere zaken voerde spreker nog aan. Er is te weinig reserve-politie, omdat het politie corps niet sterk genoeg is. Van de 600 mensen die men nodig heeft voor de B.B. zijn er nog slechts 44. De muziekschool ried spreker aan haar zorg ook uit te strekken tot de har monie en fanfare. TE VEEL RIJKSINSTANTIES. Tenslotte roerde spreker het peni bele punt der uitkering uit het ge meentefonds aan: Tegenover de categorische uit spraak van het rijk: de gemeenten moeten maar uitkomen met de tot nu toegekende bedragen, stellen vele ge meenten, en zo ook Middelburg, het even categorische: het kan niet. Hoe zou dit ook? Terwijl de prijzen en de lonen stijgen en het rijk en de par ticulieren rustig hun uitgaven opvoe ren zouden de gemeenten deze moeten bevriezen! En dit in een tijd van hoogconjunctuur! Het is oniogisch, onrechtvaardig en onmogelijk. Het is tegenwoordig niet altijd een genoegen gemeentebestuurder te zijn. De financiële armslag is gering. Kan men zich financieel eens iets permit teren, dan wordt er nog geen Rijks goedkeuring om te bouwen verleend. En voor alles heeft men toestemming en medewerking van allerlei techni sche z.g. deskundige instanties nodig. Wat zou alles veel sneller en beter gaan en wat zou. er veel kunnen wor den bezuinigd, wanneer een groot aan tal Rijksinstanties zou worden opge ruimd of althans de werkzaamheden sterk zouden worden ingekrompen. Thans wordt stellig niet overal uit de energie van het Nederlandse volk ge haald wat er in zit. Men beperkt de bouw van allerlei gebouwen om de woningbouw te bevorderen, maar de ze laatste remt men ook overdreven af. Gelooft iemand, dat er in Zeeland niet meer zou kunnen worden ge bouwd, dan thans geschiedt!? Het zal taak zijn hier altijd op nieuw weer op te hameren. En in de tussentijd moeten wij maar doen, wat er te doen is." ■SP De benoeming is afgekomen van ir. J. Post, cultuurcon sulent voor Zeeland en hoofd ingenieur-directeur van de Herverkavelingsdienst te Goes tot inspecteur van de cultuur technisch dienst voor noorde lijk Nederland, met stand plaats te Utrecht, waar hij ir. Westerhof opvolgt. Ir. Post, die in 1914 te Amsterdam werd geboren, promoveerde in 1941 te Wageningen en kwam na enfge jaren landbouwconsulent te zijn geweest, in 1945 bij de Cultuurtechnische dienst. Vlak voor de stormramp, n.l. in Januari 1953 is ir. Post benoemd tot rijkscultuurconsulent voor Zee land te Goes en hij werd later ook hoofd van de Herverkavelingsdienst in de provincie Zeeland, inspecteur landbouwgronden, kreeg de leiding bij landbouwherstel, enz. Ir. Post deed zich kennen als een bekwaam ingeni eur, goed organisator, hard werker en aangenaam mens. Opvolger van lr. Post wordt nu ir. L. Appelman te Goes, hoofd van de herverkavelingen Waarde, Zak van Zuid-Beveland en Tholen. Daarmede is hij de jongste provin ciale cultuurconsulent in Nederland. Ir. Appelman is eveneens als zijn voorganger een Noord-Hollander. Hij werd in 1924 te Schermerhorn geboren bezocht het lyceum te Alkmaar en studeerde in 1951 te Wageningen af. Eerst werd hij adjunct bij de Cul tuurtechnische dienst voor Limburg te Roermond cn na de watersnood werd hij gedirigeerd naar Goes. Aan vankelijk werkte hij voor Landbouw herstel in Zeeuwsch-Vlaanderen, om kort daarna de leiding te krijgen van de herverkavelingen in het water- snoodgebied met uitzondering van Schouwen. Ook ir. Appelman is een zeer kun dig landbouwingenieur en man van en Bredase automobilist be leefde ter hoogte van de krui sing St. Willebrord op de rijks weg Etten-Roosendaal de schrik van zijn leven. Hij zag plotse ling een man in het licht van zij.-, koplampen de weg over steken. Een aanrijding was on vermijdelijk. De man werd ge schept, kwam op de motorkap terecht, sloeg door de voorruit en werd vervolgens weer op de weg geslingerd. Hevig ontdaan stapte de automobilist, na zijn wagen tot stilstand te hebben gebracht, uit om het slachtoffer i an de aanrijding te helpen. Tot zijn stomme verbazing zag hij de man opkrabbelen en de benen nemen. Helemaal gerust was de bestuurder echter niet en hij waarschuwde de politie. Deze ging op onderzoek uit en vond het slachtoffer thuis met een bloedende wonde aan het hoofd. Voor zover bij het eerste onderzoek viel na te gaan had A. W. behoudens die hoofdwond geen ernstig letsel opgelopen. Hij had vanuit een café zonder op te letten de grote verkeers weg willen oversteken. Ir. L. APPELMAN grote werkkracht. Hoewel zeer druk bezet nam hij vorig jaar het secreta riaat op zich van het St.-Willibrord- college te Goes. Tot opvolger van ir Appelman bij de herverkavelingswerken is aange wezen ir Winkoop te Assen. J. M. Baan overleden Na een vrij langdurige ziekie over leed dinsdagmiddag in het St-Joseph- ziekenhuis in de leeftijd van 67 jaar, de heer J. M. Baan, oud-administra teur der P.Z.E.M. De heer Baan trad op 26 juni 1910 in dienst van het voormalige trambe drijf te Vlissingen, dat per 1 januari 1929 door de PZEM werd overgeno men. Gedurende 43 jaar heeft de heer Baan het bedrijf in opvolgende rangen gediend en hij heeft de op komst en de groei van de elektrici teitsvoorziening in Zeeland geheel medegemaakt. Toen hij op 13 januari 1954, wegens het bereiken van ae pensioengerechtigde leeftijd, afscheid nam van het bedrijf getuigden de woorden van bestuur cn directie uer PZEM van de grote dank en waarde ring voor het door de heer Baan verrichte werk in het belang van Zeelands-elektriciteitsvoorziening. Op 30 april 1955 werd hij voor zijn ver diensten door H.M. de Koningin be giftigd met de ere-medaille verbonden aan de Oranje-Nassau-orde, in goud. Uitbreiding Noorderbegraafplaats B. en W. schrijven de raad, dat het in de bedoeling ligt om in de naaste toekomst over te gaan tot uitbreiding der Noorderbegraafplaats. Gezien de moeilijkheden welke op die plek worden ondervonden bij het drie-diep begraven wegens de hoge grondwaterstand achten B. en W. 't noodzakelijk dat het terrein, bestemd voor de toekomstige uitbreiding, van een goede drainage wordt voorzien. Aangezien thans uit diverse in uit voering zijnde werken overtollige grond beschikbaar komt, welke ge bruikt kan worden voor de ophoging van het bovenbedoelde terrein, zouden zij het terrein tegelijkertijd willen draineren door het aanbrengen van puindraineersleuven met drains en hoofddrains voor de afvoer van het grondwater. De kosten van deze drainering wor den geraamd op f 21.000, Voor de ophoging van het terrein zou men bovendien gebruik kunnen maken van overtollige grond, welke vaak door particulieren beschikbaar wordt gesteld. De kosten van het transport van deze grond worden voorlopig geraamd op f 4.000, Daarom vragen B. en W. een cre- diet van f. 25.000, Onlangs verleende de raad een cre- diet van f. 13.850,voor de aankoop en verplaatsingskosten van de barak aan de Koudekerkseweg. B. cn W. berichten thans de raad dat zij haar wensen te bestemmen voor het vismijnbedrijf, hetwelk hier aan behoefte heeft. De barak zal wor den geplaatst op een terrein, gele gen aan de kop van de landtong tus sen de eerste en de tweede binnen haven, welk terrein zal worden ge huurd van de N.V. Haven van Vlis singen. B. en W. vragen nu nogmaals een crcdiet voor de bijkomende werken, waarvan zij de grootte niet noemen. Dc St. Vincentius-vereniging heeft in „Terminus" een feestelijke verga dering gehouden om twee zilveren ju bilarissen te huldigen. Het waren de heren M. Goedemondt en G. Telgen kamp, die 25 jaar lang ijverige le den van de St. Vincentiusvereniging zijn geweest. Eerst werden de ju bilarissen op waarderende wijze toe gesproken door de president, de heer J. Witkam, die in het archief gedo- Na de Nieuwjaarsrede van de bur- gemeeser van Middelburg in de raadsvergadering heeft de heer v. Loo, als oudste lid van de raad de toespraak beantwoord en de voorzit ter bedankt voor zijn prettige lei ding. Daarna wérden doktoren Stevens en Snethlage benoemd tot geneeskundi gen belast met doodschouw. De heren L. Onderdijk cn J. Vroom werden herbenoemd tot lid van bet bestuur der Godshuizen. Nog werden verschillende leraren benoemd aan de avondschool voor het nijverheidson derwijs. Ëcn stuk grond aan dc Kanaal- 'weg werd Verkocht aan de S'hell voor' f 6453; een deel van het industrie terrein werd verkocht aan de N. V. Polak voor f 20.625. Aangenomen werd het voorstel in zake de gemeenschappelijke rege ling muziekschool. De heer Hesselink vroeg de kosten van deze school wat in het oog te houden. Graag zag hij dat men zich vastlegde op een maximumbedrag per leerling. Ook vroeg hijwat de andere gemeenten doen. Wethouder Kögeler antwoordde, dat ook hij liever had dat men aan de school een toontje lager zingt; het stellen van 'n limiet vond hij wel aan- lokkeijk. Op de laatste vraag kon de wethou der niet antwoorden. Bij het voorstel om de beroepskeu ze te subsidieëren met f 10.— per ge val, vroeg de heer Baars hoe het stond met de samenwerknig tussen de beroepskeuze-bureaus en de be roepsvoorlichting door het Arbeids bureau. De voorzitter zei dit niet te weten maar wel te willen onderzoe ken. Het voorstel om f 3600 uit te trek ken voor een vaste mobilifoonpost op het politiebureau werd verdedigd door de voorzitter, die er op wees dat zo'n post niet te missen is. Ir. normale gevallen kan men wel de mobilifoon van de rijkspolitie gebruiken, maar juist bij buitengewone gevallen zou men omhoog komen te zitten. Het voorstel werd aanvaard. Aangehouden werd, op aandrang van B. en W. zelf. het voorstel om f 6000.ter beschikking te stellen voor de belichting van de Abdijto ren. Er hebben zich nog enige dingen voorgedaan, die eerst nog moeten worden bekeken. Onlangs verwierp de raad 'r. voor stel om 1 2500 ter beschikking te stel len van de commissie die te Middel burg een Beneluxcongres wil houden. Thans vroegen B. en W. f 1000. voor dezelfde zaak. De raad voelde hier wel voor en zei volmondig „ja". De heer Schot opperde nog de mo gelijkheid dat hogere instanties „neen" zouden zeggen, maar de voorzitter ried aan niet te vluchten vóór men verslagen was. GELD VOOR V.V.V. R.-k. sigarenwinkeliers congresseren Het bondscongres van de Ned. Kath. Bond van sigarenwinkeliers zal dit jaar gehouden worden op maandag 28 en dinsdag 29 mei. in de nieuwe ko ninklijke Harmonie te Tilburg. In het r.-k. jongenspatronaat te St.-Jansteen werd door patiënten en vrienden van dokter Colsen afscheid genomen.. De voorzitter van het per manent feestcomité, de heer P. Stevens, opende deze bijeenkmost nadat door 4 kleine meisjes onder het opzeggen van een voor deze gelegenheid gemaakt gedichtje aan mevrouw Colsen bloemen waren aangeboden. De heer Stevens dankte in korte woorden dokter Colsen voor al het geen hij voor de zieken in St. Jan steen en omgeving in zijn tienjarige praktijk heeft gedaan. Dank zij de geldelijke steun van de Steense ingezetenen kon hij hem na mens hen allen een televisie-toestel aanbieden. Dit cadeau, dat voor bij na allen een grote verrassing was, werd door het aanwezige publiek, dat het patronaat geheel vulde, op een hartelijk applaus onthaald. Pastoor Preijers dankte dokter Col sen voor al hetgeen hij voor de paro chianen op 't gebied van het Katho liek geloof gedaan heeft en betreur de het dat dokter Colsen die zich in de 10 jaren dat hij op Steen de prak tijk uitoefende onze gemeente gaat verlaten. Hij betreurde dit omdat dokter Colsen iemand was, die met zijn patiënten volledig meeleefde en zoveel gevoel voor hen had dat hij hier zelf onder gebukt ging. De te zware praktijk cn hetgeen hij hier voor gedaan heeft zijn mede oorzaak geweest dat zijn gezondheid hier on der moest lijden en dat hij genood zaakt werd een gemakkelijkere toe komst te zoeken. Burgemeester Reuser, burgemees ter Vercautereil en Zuster Hoenselaar voerden vervolgens het woord waarna dokter Colsen namens zijn vrouw en verdere familie dank bracht aan al len, die medegewerkt hadden om dit afscheidsfeest mogelijk te maken. Het geen ik voor de zieken gedaan heb, vervolgde dokter Colsen, heb ik al leen maar gezien als mijn plicht. Het Steens gemengd koor zorgde tussen de verschillende sprekers in voor de omlijsting. Dokter Colsen gaat zich nu deze week definitief vestigen in Nijmegen waar hij aan een r.-k. ziekehuis ver bonden zal zijn. Herbenoeming Bij Koninklijk Besluit is nu J. J.M. Mes met ingang van 1 januari 1956 herbenoemd tot kantonrechter plaatsvervanger in het kanton Mid delburg. Het eerste punt dat de tongen los maakte, was dat om f 1200 uit te trekken voor 'n viertal artikels over Middelburg in het propagandablad van de provinciale V.V.V. De heren Schot en Wattel brach ten de verstoring van de zondags rust ter sprake en laatstgenoemde meende ook dat de middenstand, als eerstbegunstigde, meer moest doen voor V.V.V. De heer Baars wees er op dat de Zeeuwse middenstand zijn adverten ties geeft aan het propaganda-blad en men moeilijk verwachten kan, dat hij voor een bepaalde stad reclame maakt. De heer Schenk vroeg of de raads leden ook zo'n nummer konden krij gen als het uitkomt De heer van Empel merkte op, dat hij de manier waarop zondags de stad overstroomd wordt door vreemdelin gen niet gaarne voor zijn rekening zou nemen, maar tegenstemmen wilde hij niet. De voorzitter zei liever niet een debat over zondagsheiliging te beginnen. Zolang de zondagswet niet overtreden wordt dan is voor hem alles in orde en die wet beveiligt de zondagsrust toch vrij stevig. Het uitreiken van het propaganda nummer aan Zeeuwen heeft weinig zir., maar spreker wilde het verzoek van de heer Schenk overbrengen. De heer Hesselink informeerde n<>g wie de artikels zal schrijven. De voorzitter kon daarop niet ant woorden, maar hij wilde de heer Oskamp vragen te willen zorgen voor vlotgeschreven stukjes. Het voorstel werd aanvaard. Tenslotte kwam in bespreking het verzoek var. de nationale bond voor onderling uitvaartwezen om het klas- senstelsel op de begraafplaats af te schaffen. B. en W. brachten dit in discussie alvorens zelf hun voordeel uit te spreken. De meningen liepen vrij sterk uit een. De eerste sprekers liepen niet zo warm voor algehele nivellering, omdat alles tevee in de persoonlijke sfeer ligt. De idee werd verdedigd om de begraafplaats zelf zo waardig mogelijk aan te leggen en dan 't aan de fimilies over te laten hoe zij hun doden willen begraven. De meesten drongen weer aan op het laten ver vallen var. de eerste en de derde klas doch de mogelijkheid voor eigen graven open te laten. B. en W. leken veel voor dit laat ste te voelen en wethouder van 't Westeinde sprak zich er rond voor uit. Deze gaf de volgende cijfers voor 1955: eerste klas 8; tweede klas 129; derde klas 21 en eigen graven 38. B. en W. zullen later met een voor stel komen. DE OUDEJAARSSURPRISE Bij de rondvraag informeerden een paar leden hoe het zat met dc sur prise welke de Griffioenbewoners op Oudejaarsavond gelijk met de olie bollen ontvingen en die bestond uit een indirecte huurverhoging van zes gulden per maand. De voorzitter zei er weinig over te willen zeggen. Het comité van actie is naar een advo caat gelopen en ook de gemeente moest nu hetzelfde doen. De rechter moet nu maar beslissen wie gelijk heeft. Van een surprise was overigens geen sprake, omdat de meeste be woners al wisten wat er in de lucht hing. Ook werd gevraagd naar de belich ting van het stadhuis in de zomer maanden. De voorzitter zei dat het bedrag bijna bijeen was en wethou der v. 't Westende merkte op, dat er nog moeilijkheden zijn, omdat som mige Marktbewoners geen schijnwer per aan hun pand willen hebben. ken was, om enige bijzonderheden naar voren te brengen die achter grond gaven aan het verdienstelijk werk van beide heren, van wie de heer Telgenkamp vice-president is. De deken complimenteerde de ju bilarissen eveneens voor hun opoffe rende arbeid, zowel in het geestelijk als materiële voor hen, die hulp no dig hadden en feliciteerde mede dc conferentie, die dank zij haar lang durige bestaan zilveren jubilaressen rijk kan zijn. Namens de conferentie ontvingen de gchuldigden ieder een boekwerk ter herinnering en voor hun dames wa ren er bloemen. ALLIANCE FRANQAISE BELUISTERDE INTERESSANTE TOESPRAAK Voor de leden der A.F. heeft Marie- Madeleine Davy gesproken over „De vrouw in 1955". Zij schetste de diverse vrouwen typen, zoals we die vinden in het hedendaagse Frankrijk. Eerst 6e vrouw in de meer ongunstige zin, die ons bekend is uit zeer veel Franse romans en revues. Vervolgens de intellectuele vrouw, die min of meer ontevreden is en in de maatschappij 'n plaats wil verove ren, die volkomen gelijkwaardig is aan die van de man. Tenslotte de vrouw, zoals ze nog veel gevonden wordt op het Franse platteland, waar ze dikwijls nog een minderwaardige en onzelfstandige po sitie inneemt. Madame Davy zag als speciale functie voor de vrouw: het openstaan voor anderen, het kunnen luisteren naar de moeilijkheden van anderen. Ze verduidelijkte dit door voorbeel den uit het leven van enige Franse vrouwen uit onze dagen. Zierikzee Deze week is het 50 jaar geleden, dat de katholieke parochiale school voor het eerst haar poorten opende en haar zegenrijk werk begon Natuur lijk wordt het jubilé gevierd. Zondag heeft een plechtige H.Mis in de pa rochiekerk plaats cn 's middags volgt een receptie in ,,Het wapen van Schouwen". Volgende week woensdag zet men de feestelijkheden voort. Des mor gens is er een kindermis en daarna wordt de jeugd getracteerd; verder is er die dag in het concertgebouw een feestavond georganiseerd, waar van het programma door eigen krach ten wordt verzorgd. De schoolkinde ren voeren een operette op en de vroegere leerlingen komen met een toneelstuk op de planken. Concert voor de Z.V.U. In het Jeugdgebouw aan de Kerk- hoflaan concerteerden de hoboist Jaap Stotijn en de pianist Willem Hiele- ma. De beide kunstenaars brachten voor de pauze werken van Domenico Ci- marosa in de bewerking van Arthur Benjamin, Robert Schumann, Eugéne Bozza en Katchaturian. Tot slot werden werken ten gehore gebracht van Bernard van den Sig- tenhorst Meyer, twee préludes van Leon Orthel en de ballade van Hen drik Andriessen voor piano, de cava- tine van Henk Badings en de suite Bucolique van Hugo Godron. In dc namiddag gaven beide kuns tenaars een jeugdconcert waarin en kele van deze werken ten gehore wer den gebracht alsmede het allegretto en Molto Allegro op 160 van Camille Saint Saëns. Burgemeester van Dongen over Nobile redding In het Parochiehuis heeft de heer van Dongen, burgemeester van Aar denburg, voor de leden van de K.A.B. verteld hoe hij een kleine dertig jaar geleden, om precies te zijn in 1928 heeft deelgenomen aan de redding van de Italiaan Nobile die met het luchtschip Italia" over de Noord pool trachtte te vliegen. Hoewel de ouderen onder zijn toe hoorders zich deze geschiedenis nog levendig herinneren en ook nog we ten hoe in Nederland in die dagen de naam van Jef van Dongen op ie ders lippen lag, heeft het verhaal van de heer van Dongen zó weten te boeien dat ieder luisterde met een aandacht die deed vermoeden dat geen mens deze geschiedenis kende. Dit was niet op de laatste plaats te danken aan de uiterst boeiende wij ze waarop de heer van Dongen zijn verhaal, toegelicht met lichtbeelden, naar voren bracht. POOLGEBIED. Voor de pauze vertelde de heer van Dongen over het leven in de Poolstreken. Een uiterst vrij leven. Los van alle conventies en regelmaat. Geen kerk, geen school noch kantoor, geen geld, belasting of politie. De kou en het leven gedurende de lange, lange poolnacht. Jacht op ijs beren poolvossen en walvissen. Eeu wige sneeuw en ijs en geen planten groei. ....NOBILE De heer van Dongen memoreerde de uiterst onverantwoorde onderne ming van Nobile. Hoe hij met de „cita di Milano" het speciaal uitge ruste schip in de poolgebieden aan kwam. Hij vertelde hoe Nobile zelf werd gered en hoe zijn tochtgenoten omkwamen. Herinneringen, die niet altijd even mooi waren en waarover de heer van Dongen liever niet ver der sprak. Van alle kanten kwam hulp opda gen en ook hij trok er met twee vrienden op uit om Nobile en zijn mensen te zoeken. De lichtbeelden toonden duidelijk dat dit geen snoepreisje is geweest. En het was wel heel ongelukkig dat zij tenslotte dicht bij de plaats kwa men waar Nobile verbleef zonder hem evenwel te vinden. Zo was de terugtocht nog erger dan de heenreis, maar uiteindelijk werden zij door twee Zweedse vlieg tuigen opgemerkt en gered. Namens de K.A.B. dankte de heer F. Hagenaar voor deze uiterste boei ende lezing. W estdorpe NIEUWJAARSSERENADE. De plaatselijke muziekvereniging „Eikels worden Bomen" heeft aan haar voorzitter de nieuwjaarswensen gebracht, in de vorm van een sere nade. Klooster zande „DE ZON TEGEMOET" De toneelgroep van de afdeling Kloosterzande van de K.A.B. „Kunst na Arbeid" heeft een toneeluitvoering gegeven, waarbij opgevoerd werd 't toneelstuk in 3 bedrijven „De Zon Tegemoet". Doordat iedere speler en speelster een rol had, die hem of haar uit stekend lag, kwam het stuk erg goed tot zijn recht en verflauwde de ge spannen aandacht van het publiek geen moment. „Kunst na Arbeid" heeft met deze avonden zeker weer een sukses ge- boekt, jammer was alleen, dat door het slechte weer de zaal op de tweede avond maar half gevuld was. Sint Kruis DE HOOGLANDSE VLIEGERS. De Postduivenvereniging ,,De Hoog landse Vliegers" gaf in het dorps- huis haar jaarlijkse gezellige avond, die bestond in de opvoering van een toneelstuk. De eerst», keer voor wer kende en ere-leden en de volgende dag voor het publiek werd opgevoerd het spel van het platteland in 3 be drijven van J. Zijl „Onrust om een hoefnagel". In dit stuk, waarin ook de humor niet ontbrak, zijn er ver wikkelingen tussen de smid (A. de Lij- m?t ziJn dochter en knecht (Mej. A. Marteijn en A.R.de Vos) en een boer (Urb. Steijaert) met vrouw, meid en knecht (Mej P Ver meulen. Mej A.v.d. Velde en M. de Vos) waarbij ook nog de wagema- ker van het dorp (R. Macs) en een andere boer (A. de Muijnk) worden betrokken. Het stuk werd vlot ge speeld en na afloop was er in het café „Oud Gemeentehuis" nog een gezellig bal. Aarden burg Jaarfeest van de NCB Het jaarfeest van de NCB had dit maal een bijzonder karakter. Voor de eerste maal was de afdeling Aarden burg bijeen gekomen voor een spe ciale gezinsdag, waar zowel de ouders als de jonge boeren en boerinnen aan deelnamen Begonnen werd met een plechtige H. Mis om 10 uur in de parochiekerk, waarna in de zaal van „De Rode Leeuw" de huishoudelijke vergade ring werd gehouden. Na een gemeen schappelijke koffietafel volgde des na middags een korte toespraak van de secretaris, de heer E, Lansu, die wees op de betekenis van de komende ver kiezingen voor de Tweede Kamer, ook voor het boerenvolk. Besloten werd bij alle boeren een inzameling te houden van granen en droge peul vruchten, welke dan zouden worden verkocht en de opbrengst daarvan zou worden gestort in het KVP verkie zingsfonds. Het zakelijke punt der agenda bestond uit een uiteenzetting vaji de heer E. Born uit Hulst over de voeding van rundvee. Des avonds werd een culturele en ontspanningsavond gehouden, waar aan werd medegewerkt door de jonge boeren en boerinnen. "Opgevoerd werd een speciaal boerenspel in diverse episoden. Deze episoden werden dan gade geslagen door mensen uit het jaar 1856 die hun visie gaven over de nieuwe tijd. Bijzonder treffend waren in dit spel de bruiloftsdans en de uitvoering van het Wees Gegroet in de vorm van een Ave Maria-dans. Het tafereel van Klaartje en Jan, een scène van verliefde jonge mensen, waarvan de jongen ging emigreren naar Canada en het daaruit voort vloeiende lied had bijzondere bijvai. In studie. De kon. muziekvereni ging „Aardenburgse Fanfare" heeft haar jaarlijkse uitvoeringen voor le den en donateurs cn voor het publiek vastgesteld op respectievelijk 20 en 22 januari. Naast een optreden van het muziekkorps zal worden opgevoerd het blijspel in drie bedrijven „De Distel" of beter bekend onder de titel „Pietje de landloper". Minister van der Kieft heeft in de Tweede Kamer een wetsontwerp inge diend dat een wijziging inhoudt van het toezicht op het credietwezen. Dit toezicht is nodig om de Nederlandse Bank in staat te stellen zijn taak, het bewaren van de waarde van de gul den, te vervullen. De particuliere banken kunnen door een credietverlening soms een minder gewenste invloed op de waarde van het geld uitoefenen. De middelen, die de Nederlandse Bank echter tot nu toe ten dienste stonden om deze neiging tegen te gaan, zijn echter niet geheel voldoen de gebleken. In het wetsontwerp kreeg de Nederlandse Bank daarom dc bevoegdheid om, wanneer onder ling overleg met de andere crediet- gevers niet voldoende resultaat geeft aan deze banken richtlijnen te ver strekken met betrekking tot de be drijfsvoering. Als uiterste middel kan hij verder rechtstreeks de hoeveel heid te verstrekken crediet beperken of aan de banken de verplichting op leggen een minimum kasreserve aan te houden. In dat geval zullen echter dc Staten Generaal achteraf hun goedkeuring aan de maatregelen moe ten geven. De divisies van het Amerikaanse leger zullen worden herschapen in op zich zelf staande „ce'len" teneinde te voldoen aan de eisen van atoom- oorlogsvoering. De „cellen" kunnen in een atoom oorlog worden verspreid. In plaats van een divisie, die dc vijand een gro te slag toebrengt, komt er een aantal „cellen" dat dc vijand bestookt met kleinere aanvallen. Bij onlangs gehouden manoeuvres heeft men ervaringen opgedaan voor de legerorganisatic. Om grotere slag vaardigheid tc krijgen werken de VS aan uitbreiding van het luchttrans port cn strategische mobiliteit. Dit is nodig om vlug te kunnen optreden in geval van een onverwachte agres sie. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Een vrouw verdedigt zich. Van alle Albanië h er zo weii Het gevolj; buitenwer temin geb westen aa relaas en zich een landse toe Wat de Enver Hoxh van de vooi Groot-Britta ten en de 1945 werd dat op de zouden wc: steeds vast de Albanesi communistis geldt ook Generaal M een vluchtel overliep, sc een rivaal Onder lei< banië trouw Kremlin ge\ sische - Joe; te Belgrado Tass uit Th ministers er wegens -jor. waren uitge Jakova, on< nisterraad ter van Ondi bekleedden en waren ja geweest, ten baar. Jakow onder-voorzi Raad van h een func waarnam voorzittersch Raad van russisoh Vri kova en Spa eersterangs vering der volgde op de met het Kor Het is bete se Regering nen gegeven dering met J brengen. Naa „met vreugde kingen tussei sen begroet, twijfeld toe aan zijn flair politieke opv stel van nor Tirana en Be in staat stel Joego-Slavië deren uit de verzekeren. Zoals in di de communii ring en alle tiek gaan ui ambassadeur van Moskou. Volgens bo" is de invloei het algemeen gehaat, in h professoren Tirana zijn Russen. Tech begrip van g ingenieurs en uit de Sovjc Hongarije, Ti Roemenië en zijn over het nezen afgezor eigen leven. De levensst luidt sedert 1 met wettelijk laat zij nog v voedselrantsoi kracht en de klein zijn. Th zitters van ri van 400 g. tol lijk maïsbroo 1 kg. macaro 1/2 kg. olijvi maand). 's Lands voedsel kwan 4 maart 1955 aanbood kost Albanië te ze dige bemiddel Dit aanbod w regering cord haat" van de van het feit inmenging b nenlandse ai houding stonc stelling met c mede Hoxha 20.000 ton ko 2.000 ton suil naar aanleidi jaring van banië". GENT Kon. Ned. Schouwburg 7.30 uur: Het huis van de nacht. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 7.30 uur: Tannhauser. De Haagse begonnen rige vrouw Voorburg tiënte. Op zoek van een die zich Woudenberg straat te Ams Zij vertelde nierziekte v ben geleden paalde pil gevast, (zo en was sp ook voor pil in J d ovc 29 VOO wa in li oed de l meegebrac

de Stem | 1956 | | pagina 2