Twee meisjes spanden prikkel- weg draad over de Zeven personeelsleden van „Holland' onderscheiden de OM ONTROUWE VRIEND TE LATEN VERONGELUKKEN Muziek en toneel te Graauw cln e*l fonfrdéfuitii HET SPUITJE VOOR DE LEEUW Fiat" komt met nieuwe, zes-persoons volksauto Pilnik alleen aan de leiding Zweedse politie loste gevaarlijk geheim op EEN BOUWWERK „ONDER ZEIL" ALUMINIUM REDDINGVLET Radiomannen betalen boete Anonieme brieven Prachtige avond van Nooit Gedacht Burgemeester reikte eremetaal uit Geen variaties in scorers-lijsten Afdelingsvoetbal in Zeeland De Noord Beveland bijna weer hersteld Vlissingen verliest marine-opleiding Betaalde le klassers Amateur le klassers Vier Ned. amateurs worden beroepsrenner SPORTcu t KORF* MARKTEN WATERSTANDEN DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 10 JANUARI 1956 lamen niet bekend ge- Twee 17-jarige Zweedse meisjes, die door de politie werden aangehou den, hebben bekend elf sabotagedaden te hebben gepleegd door prikkel draad te spannen over drukke wegen in het zuiden van Zweden. Zij deden dit om de geschokte gevoelens van een van hen te wreken, die door haar vriend werd verlaten. De mannen van de KRO, die J het mag wel eens gezegd Bergen op Zoom met zijn leu- J tige carnaval een goed hart toe- - dragen (zij noodden de Prins immers al tweemaal naar Hil versum) hebben een bijzonder sympathiek gebaar gemaakt. Zij hebben namelijk de stich ting Vastenavond laten weten, dat zij de vijfentwintig pop boete, die de stichting destijds moest betalen voor het „mu ziekje" in Hilversum, voor hun rekening nemen. Een gebaar, dat men in Bergen op Zoom op de jtdste waarde heeft weten te schatten. De meisjes schreven ook naamloze brieven aan de politie. Hierin gekscheerden zij met cte agenten, omdat zij niet bij machte waren de daders van de sabotage daden, die in september aanvingen, te ontmaskeren. De laatste sabotagedaad werd ge pleegd op de vooravond van kerstmis. Kort daarna werden beide meisjes verzocht zich aan een handschrift- proef te onderwerpen. Hierna beken den zij de feiten. Volgens de politie kwam een der meisjes, die door haar vriend werd verlaten, op de gedachte prikkeldraad te spannen over de autoweg, waar haar vroegere geliefde vaak per mo torrijwiel voorbijkwam. Haar vrien din hielp haar hierbij „uit medelij den". Daar beide meisjes minderjarig zijn, zal tegen hen geen vervolging worden ingesteld, doch zij zullen on der toezicht van de kinder-rechtbank worden geplaatst. Om dezelfde reden werden hun maakt. ONGEVALLEN VOORKOMEN De prikkeldraad werd telkens op ongeveer 60 centimeter hoogte over de weg gespannen, zodat een motor rijder, die tegen de draad zou ge reden zijn. had kunnen onthoofd wor den. De draad werd 's nachts geplaatst, doch telkens werd de versperring bij dageraad door automobilisten opge- merkt, zonder dat er ongelukken wer- den veroorzaakt. Op kerstavond bemerkte een auto mobilist de prikkeldraad in de schijn van zijn koplampen en kon zijn wa gen nog vlak voor de hindernis tot stilstand brengen. Toen de meisjes bemerkten dat er niets gebeurde schreven zij brieven naar de politie, waarin zij de ge rechtsdienaars bespotten, daar de da: ders niet konden worden gevat. Z.y ondertekenden de brieven met de ver melding ,,de bende van de prikkel draad". De politie onderwierp eerst verscheidene jonge lieden aan een handschriftproef totdat ten slotte de werkelijke daders, na dezelfde proef, in de val liepen. De fanfare „Nooit Gedacht" te Graauw heeft haar leden en donateurs hun jaarlijkse muziek- en toneeluitvoering gepresenteerd. De fanfare, die met een drietal nummers de avond opende, heeft de belangstellenden overdui delijk laten horen, tot welke hoge prestaties men onder deskundige leiding en bezield met goede wil in staat is. Vooral in het tweede nummer, een mooie gave wals-symfonie, overtroffen ze alle verwachtingen. Directeur Mannaert uit Hulst moet wel met veelanimo en genoegen werken aan zijn jongste vereniging. van toneel van zulk gehalte kunnen genieten verbeidt met spanning een heroptreden van deze groep. Het bestuur van de fanfare was tot het gelukkige idee gekomen, om het Reizend Zeeuws Volkstoneel uit Hulst onder leiding van drs. L. Lo- ckefeer te vragen, deze toneelavond te willen verzorgen. Het gezelschap kwam graag en bracht de klucht in 3 bedrijven van Hans Nesna „De eenzame heer uit Shanghai". Bij zijn inleidend woord vertelde de regisseur dat men deze avond dit stuk, waar mee men dit speelseizoen zoveel suk- ses had mogen oogsten in diverse plaatsen voor de laatste maal zou opvoeren. Omdat het tevens de eerste maal was, dat men met dit gezel schap te Graauw optrad en men na tuurlijk een uitstekende première wil de maken, waren alle verwachtingen hoog gespannen. En ze werden daar in niet teleurgesteld; integendeel,- de overvolle zaal heeft volop genoten, niet alleen van de buitengewone si tuaties en verwikkelingen en ontkno pingen in het stuk, maar meer nog van het sublieme spel, dat men te zien kreeg. Natuurlijk kunnen wij niet beoorde len, of bij vroeger gegeven voorstel lingen het gezelschap in staat is ge weest nog beter spel te leveren daarvoor zou men werkelijk al deze voorstellingen hebben moeten bijwo- n enmaar wel durven we de stel- nen maar wel durven we hier op Graauw bijzonder sterk speelde en misschien is deze slotopvoering oook wel de climax geweest. KEURIG SPEL. Al wagen wij ons niet aan een cri- tische beschouwing van het geheel in al zijn onderdelen, toch mogen we constateren, dat de heren zich ook op de planken deze keer onbe dreigd de sterksten toonden. Dit be treft dan zeer speciaal zeker de heer Jo de Block, die als Plum van het begin tot het einde een keurige ver tolking gaf. Wat zijn spel zo sterk doet aanspreken is zijn mimiek, die zo natuurgetrouw en echt is, dat ze hem stempelt tot een speler van klas se. Ook de heer Wies Lockefeer was onbetwist in topvorm. Deze twee droe gen het hele stuk, daarbij niet on verdienstelijk gespeeld door alle ove rige actrices en acteurs. Het getuigt van talent om de zeer moeilijke rol van eenzame, haast idiote, door een nachtmerrie opgeschrikte en opge jaagde vrijgezel, zo te spelen, dat er toch no;: een zodanige persoonlijk heid overbleef, dt deze in staat was om mejuffrouw Henriette. zelfs niet tegenstaande alles wat er vroeger was gebeurd, nog het hoofd op hol te brengen en gemeend verliefd te doen worden. De wijze, waarop hij al maar kon spreken zonder iets te zeggen als het ware, dwong bewondering af. Van de dames vonden we de zoeven genoemde Henriette de sterkste in de ze uitvoering. Graauw heeft zelden, neen nog nooit DIJ het bezichtigen van de mena gerie overdag hoort men nog wel eens voor de hooiwagens der leeuwen en tijgers opmerkingen als: „wat 'n luie beesten„die liggen er zo tam bij, die zijn niet gevaarlijkDe dromerig voor zich uit starende, geeuwende en dut tende leeuwen geven inderdaad wel aanleiding tot dergelijke ge volgtrekkingen; doch men vergeet daarbij te bedenken dat evenals de huis-, tuin- en keukenpoes die in de uren dat alles op één oor ligt achter de muizen aanzit of door verliefderigheid een naar rust verlangend mens-op-bed tot het uiterste kan drijven, dat ook zijn grotere soortgenoten nacht dieren zijn: rovers, die eerst 9s nachts actief worden. Dit brengt ook met zich mee dat de leeuwen en tijgers bij de mati- né's vaak veel minder lust tot werken aan de dag leggen dan tijdens de avondvoorstelling. Er zijn nog men sen die bij het optreden van deze jungle-katten de stelling ten beste geven dat de stakkers vlak voor de voorstelling een spuitje hebben ge kregen. Ik vind het altijd jammer, dat je die zo-goed-geïnformeerde-lie- den niet bij de hand hebt als een roofdier inderdaad eens een spuitje krijgt van de veearts. Dan zouden ze zien hoe een leeuw die dagenlang eten geweigerd heeft en, uiterlijk, te slap is om uit zijn ogen te kijken, plotseling een woedende furie wordt, die de stokken met touwen waarmee men hem naar voren hoopt te krijgen door fikse meppen van zich af houdt. Heeft men hem eindelijk kunnen ver schalken en zitten de voorpoten ge vangen in de lasso's die onder de tralies door worden geschoven, dan zijn er toch nog altijd vijf a zes potige knapen nodig om dat verzwakte en inderdaad hulp-behoevende dier naar voren te trekken. En het dier blijft zich verzetten, ook als het eindelijk met twee klauwen „buiten-boord" ge trokken is, zodat de dokter het prikje kan geven dat het beest door de crisis heen moet helpen. Is dat ge beurd, dan is er minstens één of anderhalf uur verstreken. Stelt u zich deze vertoning dan eens voor bij sterke, gezonde dieren, dagelijks, met een groep van vijf of zes dieren; of bij honderd, zoals Schneider die destijds in de kooi bracht. Bovendien, afgezien van de geweldige moeite die dit met zich zou brengen, is het toch voor ieder met gezond verstand begiftigd mens duidelijk dat één spuit je geen kwaad kan, maar de regelma tige terugkeer ervan een dier zou slopen. Wordt hieraan nog getwijfeld, dan raad ik aan om de proef eens op uzelf te nemen, met slaappoeders bijvoorbeeld; na een paar keer helpt één poeder niet meer, de dosis wordt steeds groter en... uiteindelijk treedt de eeuwige slaap in! Nee, dieren die acht a tien mille waard zijn, worden heus niet aan dergelijke experimenten blootgesteld. (Van onze verslaggever). "Het is een verheugend verschijnsel, dat in onze stad zo dikwijls aan tal van werkers onderscheidingen uitgereikt kunnen worden. Men kan hierin een weerspiegeling zien van de goede verhoudingen, die in onze Bergse bedrij ven bestaan.' Deze continuïteit, die een gemeenschapsbelang van de eerste orde uitmaakt, Wilde burgemeester ir. L. A. H. Peters gistermorgen, toen hij aan niet minder dan zes jubilarissen van de „Holland'' onderscheidingen uitreikte, nog eens bijzonder aanstippen. Een zevende jubilaris moest deze morgen door ziekte verstek laten gaan. Het merendeel van deze zeven Holland-werkers had er op deze vreugde volle maandag meer dan 42 dienstjaren opzitten. Het zevental, at zich op deze eerste dag van de week door zoveel belang stellenden omringd zag, bestond uit de volgende personen: M. A. Spaay, chef vóór-calculatie, A. J. Baars, bedrijfsleider machinefabriek, J. F. Hermans, af- tekenaar, A. J. c. v. d. Bergh, constructeur, A. J. Tax, baas draaierij, M. v. Eekelen, aftekenaar en Th. Beek, poetser. Bij een scheepsbouwindustrie en metaalwarenfabriek in Aalsmeer is de eerste geheel uit aluminium ver vaardigde reddingvlet in aanbouw, welke bestemd is voor de Konink lijke Noord- en Zuidhollandse Red dingmaatschappij. Het bootje zal in Den Helder gestationeerd worden In zijn inleidend woord, waarbij hij in het bijzonder zijn vreugde erover uitsprak, dat de burgemeester acte de présence had willen" geven, wees directeur ir. J C. Visser van de Hol land erop, dat men door tal van omstandigheden. o.m. vanwege de waternoodramp niet eerder tot een huldiging kon komen. Daarom besloot men op deze maandag de jubilarissen der voorbije drie jaren gezamenlijk tehuldigen. Burgemeester Peeters noemde deze dag eer. vreugdevolle voor het gehele bedrijf. Door deze arbeidscontinui- teit werd het gehele bedrijf gediend. De burgemeester deelde dan mede, dat het H. M. de Koningin had be haagd de zeven werkers een onder scheiding te verlenen. Een gouden medaille verhonden aan de orde van Oranje Nassau was er voor de heren Spaay en Baars; een zilveren medaille kregen de heren v. d. Bergh en Tax, terwyl de heren Hermans, v. Eekeren en Beek met brons ondershceiden werden. .ir' Beters de zes jubilaris sen (de heer Beek kreeg zijn onder scheiding thuis) het ere-metaal op de borst had gespeld, en de gehele Hol land-gemeenschap met dit feestelijk gebeuren had gecomplimenteerd, sprak ir. Visser eer. dankwoord, waarna directie en personeel het zestal feli citeerde. '^Sg'jWT Een foto van de feestelijkheden op de „Holland". Rechts ziet men de zes onderscheiden jubilarissen uiterst links staat burgemeester ir. Peters en naast hem de directeur van de „Hol land" ir. J. Visser. Er zijn geen grote veranderingen te melden in de lijst van top-scorers, de eerste in het nieuwe jaar. Aan de kop staat nog steeds de Elinkwijker de Jongh, die nog één goaltje uitliep en als eerste de 20 vol maakte. Curiositeiten in deze aflevering zijn, dat Heinen van HVC voor het eerst na zeven wedstrijden weer eens doelpuntte (maar daarmee nog net niet bij de beste twintig kon komen) en dat Trooster door vier goals-ineens vanuit de naamloze rijen opklom tot de tiende plaats. De rij is nu als volgt: 1 de Jongh (Elinkwijk, hoofdklasse B) 20 doelpunten. Z Dillen (PSV, hfdkl. B) 17. Ehlen (Sittardia, hfdkl. B) 14; 4 Köneman (SVV, hfdkl. B) 14; 5 v. d. Linden (DOS, hfdkl. A) 14; 6. Oonk (Enschede, hfdkl. B) 14. 7 Lammers (DOS, hfdkl. A).13; 8 Lenstra (SC Enschede, hfdkl. B) 13; 9 v. Roessel (Willem II. hfdkl. B) 13; 10 Trooster Rigtersbleek, hfdkl. A) 13; 11 Voges (SC Enschede, hfdkl. B) 12 de Bruyckere (Willem II, hfdkl. B) 12; 13 den Edel Ajax, hfdkl. A) 12; 14. Heymans (BW, hfdkl. B) 12; 15 Rijnvis (ADO, hfdkl. A) 12; 16 Schou ten (Feyenoord, hfdkl. B) 12. Voor de afdeling Zeeland KNVB moest vrijwel hét gehele programma worden afgelast. Slechts enkele wed strijden konden doorgang vinden. In de 2de klasse A had Retranche- ment op eigen veld weinig moeite met hekkensluiter RCS 3, dat met een 8-1 nederlaag naar Souburg terug moest. De grensbewoners verdrongen door deze overwinning Vlissingen 4 van de tweede plaats. In 2C kwam Brouwershaven bij Renesse 2 maar net met de hakken over de sloot (23), maar het bleef ongeslagen en zonder een enkel ver- liespuntje aan de kop en heeft nog maar enkele punter, om de kam- pioensvlag te kunnen hijsen. Cortgene haalde de beide punten weg bij Lewedorpse Boys 2 en bleef dus aan de kop van 3A. In 3B zag 's Heer Arendskerke 2 zich min of meer onverwachts met 13 geklopt door Koewacht 2, zodat het weer wat ver der op het leidende Vogelwaarde 2 achter raakte. BESLISSINGEN TE VER WACHTEN. In de afdeling Zeeland van de K.N.V.B. kan het komende weekend een beslissing vallen. In de 2de klasse C van de zondagcompetitie mag Brouwershaven n.l, de kampioens- vlag hijsen, als het kans ziet om op eigen veld te winnen van SVOWK. Employé's van de „Fiaf'-fabrie- ken hebben gezegd, dat „Fiat" bin nen enkele dagen met een nieuwe zes-persoonswagen zal komen, welke een variatie zal zijn op de vier-per- soons „Fiat"„wagen, welks 600 cc- motor achterin gebouwd is. Deze vier-persoons wagen, welke 621.000 lires (nog geen 4.000 gulden) kost en in geheel Italië groot sukses heeft, moet de twee-tot-vierpersoons „Fiat" met een 500 cc-motor ver vangen, welke de meest populaire wagen in het na-oorlogse Italië is geweest. De nieuwe zes-persoonswagen zal naar men uit mededelingen van de zijde der fabriek kan opmaken, veel weg hebben van de handige station car-modellen, die steeds meer op de weg verschijnen. De bestuurder en vijf passagiers zullen in drie rijen van twee achter elkaar kunnen zitten. De zittingen zullen weggeklapt kunnen worden, zodat er een grote bergruimte ont staat, waardoor deze wagen o.a. als kleine vracht- of bestelwagen zal kunnen worden gebruikt. Een prijs voor deze nieuwe wagen De „Noord Beveland", die tussen Wolf aartsdijk en Kortgene vaart, ge raakte vorige week in reparatie, door dat haar schroef onklaar raakte Aan vankelijk dacht men dat er weken met het herstel gemoeid zouden zijn, doch alles valt zo mee dat de boot vrijdag a.s. weer ingelegd kan worden. De veerdienst wordt zolang uitge oefend door die oude „Zandkreek" in Ooster Scheld». werd niet opgegeven. De snelheid zal naar men verwacht iets minder zijn dan de 100 km per uur van de vier-persoons 600 cc-Fiat. „Fiat" werkt ook aan een nieuwe zeer goedkoope two-seater, welke een snelheid van omstreeks 85 km per uur zou moeten kunnen bereiken bij een benzineverbruik van een op achttien (U.P.). Commissaris Koningin betreurt liet Op de maandelijkse persbespreking met de Commissaris der Koningin werd ook de kwestie aangeroerd van de Marine-opleiding, die zoals men weet, van Vlissingen overgeplaatst zal worden naar Den Helder, wat met zich meebrengt, dat ook „de Heems kerk" uit de binnenhaven zal ver dwijnen. Jhr. de Casembroot zei dat hij deze beslissing uitermate betreurde en niet in het belang der marine achtte. On geveer één-derde der lichtingen komt uit de Zuidelijke provinciën en voor dit deel ligt Vlissingen beter dan Den Helder Ook het beroepspersoneel heeft zeer veel sympathie voor de Schelde- stad en zal die slechts node verlaten. Bovendien is een zekere spreiding ook wenselijk. Een troost is het nog, dat 't opera tionele deel van de marine zijn basis te Vlissingen behoudt. 17 v. Beurden (BW, hfdkl. B) 11; 18. de Boer (Limburgia, hfdkl. A) 11; 19. v. Geen (Schev. Holland Sport, hfdkl. B) 11; 20 de Grooth (GVAV, hfdkl. B) 11. De sneeuw heeft de afgelopen speeldag het programma by de be taalde eerste klassers flink in de war gebracht. De lijst van topscorers had er nog het minste last van. Die ver anderde tenminse niet al te sensatio neel. De beste twintig, met nog steeds Hanskamp (IA) voorop, zyn thans: 1 Hanskamp (AGOVV, IA) 20. 2 Hollink (Helmondia, IC) 18. 3 J. v. d. Berg (Fortuna VI, IC) 16; 4 C. v. d. Zeeuw (EVS, IC) 16. 5 G. ■Jacobs TZwartemeer, IC) 15. 6. Roosenburg (Helmondia, IC) 13. 7 T. v. d.- Berg (Veendam, IA) 12, 8 Jacob (Haarlem, 1B) 12; 9 Kuipers iOldenzaal, IC) 12. 10. K. Molenaar (KFC, IC) 11. 11 Kas Baronie, 1B) 10; 12 Kruiver (KFC, IC) 10; 13 Vermunt (RBC, IA) 10; 14 de Wit (DHC, IC) 10; 15 Zweers (Rheden, 1B) 10. 16. Bennaars (Dosko, IC) 9; 17. A. v. d Berg (ONA, 1B) 9; 18 Kuiper (Velocitas, IA) 9; 19 Princen (Wilhel- mina, IC) 9; 20 Schuman (PEC, IA) 9. (De afdeling C is met niet minder dan elf man in deze lijst van twin tig vertegenwoordigd). De amateurs deden het helemaal dunnetjes. Het is te begrypen, dat de scorers-lyst dus al evenmin schokte. Ponstijn bleef aan het hoofd, hoewel de Sneker Bouma hem weer een beet je dichter naderde. De twintig besten zijn nu: 1 Ponstijn (Robur et Velocitas. 1B) 14. 2. Bouma (Sneek, 1B) 11. 3 Homan (DWV, IA) 10; 4 v. 't Hoofd (SC Emma, IC) 10. 5 de Blok CVV, IA) 9; 6 Broeders (TSC, IC) 9; 7 Olderiekerink (Quick 20. IB) 9; 8 Prins (Zwaagwesteinde, IB) 9; 9 G. V. Reemst (WAVV, 1B) 9; 10 Rondagh (Kimbria, IC) 9; 11 Si mons (West-Frisia, IA) 9. 12. Altena (VCS. IA) 8; 13 de Heidt (RFC, IA) 8; 14 Smid (Hengelo, 1B) 8; 15 den Tender (DWV, IA) 8; 16 de Weerd (WW, 1B) 8; 17 Witteveen (Sneek, 1B) 8. 18. Bottinga (Robur et Velocitas, 1B) 7; 19 Dorenberg (Roermand, IC) 7; 20 Kloetstra (Zwaagwesteinde 1B) 7. Wijziging wedstrijdprogr anima In het KNVB-westrijdprogramma voor a.s. zondag" zijn enige wijzigin gen aangebracht. Het betreffen: Velocitas - De Valk (IA), Halsteren - Devo (4G) en NAC 4 - Rood Wit 2 (res. 3e klasse C); zij zijn alle uitgesteld. „V oorlopigen". London Combination" De oefenwedstrijd van het Voorlo pig Nederlands Elftal tegen een ploeg van de „London Combination", zal op woensdag 29 februari worden gespeeld in het Olympisch stadion te Amsterdam. De KNVB had deze datum reeds eerder aan het bestuur van de „Lon don Combination" voorgesteld. De wedstrijd wordt gehouden met het oog op de ontmoeting tegen Duitsland op 14 maart te Dusseldorp. Biljartkampioenscliappen lste klase libre In café Korff te Souburg worden deze week de wedstrijden gespeeld om 't biljartkampioenschap lste klasse li bre van het district Walcheren en Zuid-Beveland KNBB. Op de eerste wedstrijdmiddag was er veel belangstelling en de uitsla gen waren; J. Rijk 200 34 42 5 88 C. Rijn 133 34 19 3.91; B. Korff 200 38 30 5.26 J. de Groot 192 38 24 5.05. C. Rijn 200 41 39 4.87 - A. de Bruine 178 41 28 4.34; J. Rijk 200 33 36 6.06 - J. Leynse 104 33 14 3.12; v. Loenhout 200 31 22 6.45 - C Merk 137 31 24 4.41. Het bouwen van fabriekshallen kan zeker geen slaperige aangelegenheid worden genoemd. Toch is er bij Almelo een 6000 m2 grote fabrieks hal „onder zeil gegaan". Om nl. ook bij winters weer door te kunnen gaan met bouwen, heeft men om het bouwwerk heen een tent op gezet, die van binnen door middel van oliestook- en cokes-kachels op temperatuur wordt gehouden. De hal is bestemd voor een weverij. Naar wij vernemen, zullen enkele bekende Nederlandse amateurrenners in het voorjaar een professionallicentie aanvra gen en daarmede definitief de rangen van de amateurrenners verlaten. Op de eerste plaats zal Piet van de Brekel (Echt)prof worden en ver der zullen Leo van der Pluym (Dus- sen), Jan Westdorp ('s-Heerenhoek) en Wies Stolker (Zuilen) hun kans in profwedstrijden op de weg wagen. Harry Schoenmakers, die onafhanke lijke is geweest, zal ook naar de be roepsrenners overgaan, In Hoogovenscliaaktoernooi De afgebroken partij uit de vierde ronde tussen Roessel en Stahlberg is door de Zweed zonder verder spelen remise gegeven. Na 45 zetten verloor van Scheltinga zijn afgebroken partij uit de derde ronde van Toran. Het duel heeft in totaal 6 uur geduurd. De afgebroken partij uit de vierde ronde tussen Pilnik en Scafarelli is na 55 zetten door Pilnik gewonnen. De afgebroken partij uit de derde ronde tussen Scafarelli en Roessel is na 75 zetten in remise geëindigd. De stand na de vierde ronde luidt: 1. Pilnik 3,5 pt; 2. Stahlberg 3 pt; 3. Matanovic en Toran 2,5 pt. beiden; 5. Roessel, Bouwmeester, Kramer, Scafarelli en van Scheltinga, allen 1,5 punt; 10. Orbaan 1 punt. Voorwedstrijden dames-schaaktitel De uitslagen van de partijen, ge speeld in de derde ronde van de voorwedstryden om het schaak kampioenschap van Nederland voor dames luiden: Mevr. Klift - mevr. C. Vreeken, afgebroken; mej. Glravelarjd-mevr, van Aalst, afgebroken; mevr. F. Heemskerk-mevrouw van Veen 1-0. De nationale kampioene, Fenny Heemskerk, heeft na drie ronden de leiding met 2 punten en 1 afgebroken partij voor de ex-kampioene mevr. C. Roodzant. DE 40STE INTERNATIONALE Vier daagse afstandmarsen van de N.B. V.L.O. zullen dit jaar van 24 tot en met 27 juli a.s. te Nijmegen worden gehouden. ROTTERDAM, 9 jan. Aanvoer in totaal 2144, vette koeien en ossen 1244, varkens 900. Vette koeien le kw. 2.78- 3.08, 2e kw. 2.58-2.76, 3e kw. 2.36-2.56. Varkens (lev. gew.) 1,76, 1.73, 1.70. Vette koeien aanvoer groter, handel kalm, niet geheel prijshoudend, enkele prima's bo ven notering. Varkens (lev. gew.) aan voer ruim, handel stroef, prijzen lager. ROTTERDAM, 9 jan. Binnenlandse granen, officieuze noteringen per 100 kg franco Rotterdam. Tarwe, met goede vraag, rode op vochtconditie 27-27.15, witte 27.20-27.30, voedergranen prijshou dend doch kalm, zomergerst naar kwali teit 24-26, prima 26.25, haver naar kleur en droogte 22-23.50, extra blanke 24, rog ge doorsneekwaliteit 23, bakrogge 23.50, peulvruchten zeer kalm, groene erwten 35.50, schokkers 39.50, bruine bonen zeer moeilijk te plaatsen ca. 55. Mannheim 260 14), Kaub 232 (—17), Trier 237 (—10), Koblenz 269 (—22), Keulen 280 (—28), Ruhrort 505 (—41), Lobith 1162 (—34), Nijme gen 943 38), Arnhem 933 33), Eefde 479 29), Deventer 371 30), Namen la Plante 178 3), Maas tricht hoofdsluis 4391 (+5), Borg haren 4098 (—8), Belfeld 1214 (-41), Grave 523 (—11).

de Stem | 1956 | | pagina 7