GOLDEN FICTION Kloosterprouu) DE TUSSENPERSOON V west en DA Het botert niet in de Comedie Francaise Beeld van de H. Petrus ouder dan men dacht fflreyr* kAivPia" Meningen en Commentaren AT EEN ONDERLIJKE ERELD RADIO DA TWEEDE BLAD DINSDAG 10 JANUARI 1956 ANTWERPEN-LUIK KLOPT DAT WEL? DE landbouw in or.s land heeft voor een deel bij de gratie van de steun, die hij van overheidswege ontvangt door middel van het Land bouw Egalisatie Fonds, waarin ook de overheid elk jaar ettelijke tien tallen miljoenen stort. OMZICHTIG ZIJN! l j /c MccCarthy trekt weer van Onder ons gezegd: toch maar liever Smokkel van opium naar de V.S. Strijd tussen jong en oud RADFORD IN ZUID-KOREA In Per zie: HOESSEIN MAKKI GEARRESTEERD „Laten we geen ruzie maken Romeinse hoogleraar concludeert: WEERBALLONS STIJGEN OP (Naar een roman van E. F BENSON) NaZrimVNhN Sensitieve Televisieprogramma trumenten van achten. loten met de an de verschil- SNIGING. de stand tij- bleek uit de eegbrugvereni- dat de volgen- j's werden ge- 10 kg.uien e produkten s en 64 stuks ULSTBLOEM" tijdens welke ingen ,,St. Jo- n „Zeeuwsch- opgaan in „De Rhetorica.". nu definitief 5 februari a.s. 1RL1NGEN HOOL de bond van .k. Landbouw- se bijeenkomst uien met een koffiemaaltijd hoofdbestand- een lezing van t Wageningen, zal bespreken aandacht zal ciële zijde van n het arbeids- eer W. Colsen /er de geschie- aan de hand VITEIT zal op woens- onze R.K.J.B. georganiseerd, t welslagen van liverse afdelin- aatselijke afde- irtoe genomen, begonnen met van alle leden ge Boerenstand e parochiekerk nkomst in het ar een spreek- ouden door de recteur van de a volgt een ge- iltijd, waarna ekbeurt te be- in Rector van ?elte volgt dan verzorgen door J.B. en Jonge vijfeld zal voor ide belangstel- issie, die door ten in onze pa- anstaande zal itief vastgesteld Deze herplaat- ig. ÏEST ANDEREN i Maatschappij ,B.M. alhier, dc autobusdienstcn A/est Zeeuwsch- zal een film iver het gebied aamheden uit- vooral bedoeld aaar dit gebied orden vertoond dplaatsen en in Het is de be- 'n van Breskens Breskens naar waarbij dan in dien worden in- ïten die worden distische waar treek heeft de n financiële bij— e verlenen van voorwaarde is nen over Aar- t het gemeente- gemaakt. vaterstaat heeft Belgische grens rdig opgeknapt. een aantal we- la, die dit jaar rd. Het zijn een ;en. Zo zal de rgriete (België) „Het Vrije van lteerd. Ook zal W aterlandkerk- ■den aangelegd, uitgevoerd in werkvoorziening edewerking van Civiel-Techni- ieg daarvan zal de kosten ad irlopig door de worden betaald. gemeente Wa- el der kosten aangezien dit n gedeelte zal eente die nood- voor financiële men te staan, kunnen worden id van Aarden- iands alles zelf iderhandelingen deze kwestie or stagnatie in oering van het staan heeft de iet gehele be at deze wegen leeft het Vrije omliggende en zullen asfalte- ;ie) KEELPIJN' E S JACHTEND' mpia 8 uur: zich. n /mpia 8 uur: zich. T~)E directeur-generaal van de Ant werpse haven, de heer O. Li mans, schrijft in ,,^a Metropole dat België niet op het gebied van de spoorwegen, maar wel in de ont wikkeling van de waterwegen en van de landwegen bij zijn buren ten achter bleef. Hij critiseert het formalisme van de transportvergunningen voor de weg, die zogenaamd moeten dienen om°het totaal van het verkeersbe- drijf geen schade toe te brengen, maar veeleer er op gericht zijn het transport per spoor niet in de wie len te laten rijden. De heer Leemans stelt vooral het belang van Antwerpen bij goede wegverbindingen met het achter land op de voorgrond. Hij verheugt zich over de formele toezegging van de minister van Openbare Werken, dat de verbinding van Antwerm n met het Duitse verkeersnet vóór 1960 voltooid zal worden. Maar dit neemt niet weg, dat Antwer.-en dan toch bij Rotterdam achteraan komt, omdat de autosnel weg van Rotterdam naar de Duitse grens binnenkort al tot Arnhem vol tooid zal zijn. En dit hindert Ant werpen toch wel. De autostrada van Antwerpen naar Luik en vandaar naar Aken is voor de Scheldebaven niet de kortste verbinding met het Duitse achterland. Inderdaad zijn wegen via Nederlands Limburg en Noord- Brabant aanmerkelijk korter. Er zijn ook aftakkingen van de weg Antwerpen-Luik over Nederlands gebied geprojecteerd. De weg van Antwerpen via Luik is het product van een compromis. Hij kreeg voorrang, omdat men Dij de uitvoering niet nog met een der de mogendheid te maken had naast West-Duitsland. Die derde zou Ne derland zijn geweest. Deze Antwerpse zienswijze mag de Belgische Kempen, Noord-Bra bant en Limburg wel aansporen hun verkeersbelangen nog krachtiger voor te dragen. Het is dus niet te verwonderen, dat men in agrarische kringen met zorg is vervuld over het besluit tot een vrijere loonvorming. Men vreest nl. dat toekomstige loonsverhogin gen haar terugslag zullen doen ge voelen in de landbouw. De vrijere loonvorming, zo zeide de voorzit ter van de Zeeuwse Landbouw Mij., zal de beweeglijkheid van de arbeid zodanig versterken, dat het zwak kere bedrijf, waaronder land- en tuinbouw, geweld wordt aangedaan. Hierin is nu reeds door de Tweede Kamer voorzien door aanneming van de motie-Vondeling. Onrust in deze bedrijfstak over het beleid ter zake van lonen en prijzen wordt voorkomen. De landbouw kan blij ven rekenen op onverminderde handhaving van de toezeggingen omtrent de prijsvorming van land bouwproducten. Ondanks het feit, dat de land bouw op het randje van de ren dabiliteit leeft, wordt als.een van de voornaamste argumenten om het Delta-plan van de Rijkswaterstaat te verwezenlijken aangevoerd, dat daardoor een aanzienlijk groter landbouwproductie kan worden ver kregen. Dat betekent een verdere uitbreiding met bedrijven, die zor genkinderen worden. Is dit niet zonderling, wanneer (Advertentie) men er naast ziet, dat door het Del ta-plan in zijn huidige vorm dui zenden mensen, die in visserij en oesterteelt een behoorlijk bestaan vinden, van dat bestaan worden be roofd? J_JET Centraal Planbureau heeft in het geschrift „Een verkenning der economische toekomstmogelijk heden van Nederland 1950-1970" gegevens bijeengebracht en daarop toekomstverwachtingen gebaseerd omtrent de groei van onze bevol king, de stijging van de econo mische produktiviteit en het opvoe ren van de welvaart. We zullen .iet nut van deze gegevens en beschou wingen niet ontkennen. De regeer ders en economische leiders kunnen er zeker gebruik van maken bij het opsteller in grote lijn van plan nen op lange termijn. Als ze er maar geen abso'ute waarde aan hechten en zich goed voor ogen stellen, dat de werkelijkheid nog wel enige afwijkingen van deze vernuftige berekeningen kan verto nen. We hebben zo pas nog de mis rekening van de geleerde cijferaars ten aanzien van onze woningbouw beleefd. Op grond van hun gege vens voorspelde het Departement van Wederopbouw een aantal jaren geleden, dat we in 1960 van de wo ningnoodmisère verlost zouden zijn. Daar werkten we dus rustig naar toe. Tot we opeens de ontstellende ontdekking deden, dat het met die cijfers niet precies klopte. En nu moeten er dan nog meer zeilen bij gezet worden, om (misschien) in 1965 het grote doel te bereiken. Dit voorbeeld moge stemmen tot om zichtigheid bij het hanteren der plan-cijfers. tAdve .entte) Bekende mensen over een bekende sigaret f 5 J J Cees de Lange, de slagvaardige radioconfe rencier met Lucie Steijn, zijn programma- en levenspartner. Senator Joseph McCarthy heeft zondagavond de regering van presi dent Eisenhower ervan beschuldigd de communisten te hebben toegestaan „onze buitenlandse politiek tegelij kertijd met hun eigen politiek te heb ben laten leiden". De senator zeide in een radiotoe spraak dat de „morele positie van de V.S. zo ernstig is aangetast dat men deze sinds de conferentie van de Grote Vier in Genève niet meer kan herkennen". De besluiten die daar (in Genève) zijn genomen, zo voegde hij eraan toe, hebben ge leid tot het opgeven van onze poli tiek. die is gericht op de bevrijding van de landen die door de commu nisten worden overheerst. Lit Rood-China: „Communistisch China smokkelt opium en heroïne naar de Verenigde Staten met een tweeledig doel: het verkrijgen van dollars en het demo raliseren van degenen, die zich deze verdovende middelen verschaffen". Dit heeft senator Daniel Price ver klaard, voorzitter van een ondercom missie van de Amerikaanse Senaat, die een uitgebreid onderzoek instelt naar het in de Verenigde Staten bin nensmokkelen van verdovende mid delen. Hij voegde hieraan toe dat de on dercommissie in het bezit is van veel en onwederlegbaar bewijsmateriaal ter staving van zijn verklaring. Een gulden genieting voor 80 ct. In de boezem van de beroemde Comedie Francaise", het 300 jaar oude nationale Franse theater, heerst op het ogenblik een verbitterde strijd om de macht tussen de jongere en oudere acteurs. Dergelijke conflicten zijn tot nu toe gemeenlijk achter de schermen uit gevochten, maar ditmaal is de con troverse in het licht van de publieke belangstelling gekomen doordat een aantal ,,toneelfans" tijdens de laat ste voorstellingen door het slaken van uitroepen en het verspreiden van pamfletten openlijk aan hun misnoe gen uitdrukking hebben gegeven. De twist, welke reeds twee maan den in de acteursgelederen gesmeuld heeft, heeft afgelopen vrijdag haar hoogtepunt bereikt toen de kwestie voor het Parijse handelstribunaal kwam. Kort nadat het gezelschap, dat de Comedie vast bespeelt, van zijn triomfale tournee door de Verenigde Staten in Parijs teruggekeerd was, werd vier van de leidende acteurs en actrices Beatrice Bretty, Vera Korene, Germaine Rouer en Jean Yonnel meegedeeld, dat zij op non- actief zouden worden gesteld. De wijze, waarop dit geschiedde, was volgens aanhangers van de vier ac teurs op zijn minst genomen twijfel achtig. Juridisch was dit ontslag ech ter niet aanvechtbaar, daar alle vier de pensioengerechtigde leeftijd be reikt hebben, maar de reeds lang bestaande controverse werd hiermee tot een breuk en de toestand werd nog erger, toen elf andere acteurs hun ontslag kregen. IEGEN ROEST |M HEESHEID DAGELIJKS VOO» STEM EN KEEK De gevoelige slijmvliezen «n mond en keel kunt U het best beschermen door regelmatig ge bruik van Wybert; het beproefde middel tegen hoest, heesheid en jcatarrh./ Admiraal Arthur Radford, voorzit ter der Amerikaanse commissie van stafchefs, is maandag uit Tokio te Seoel aangekomen, waar hg met pre sident Syngman Rhee en de leiders der Zuidkoreaanse weermacht zal be raadslagen. Bij zijn aankomst op het vliegveld van Seoel verklaarde Radford: „Ik denk niet, dat de communisten 'het zullen wagen tot de aanval over te gaan, ook al is het Zuidkoreaanse leger thans niet tegen de Noord- koreaanse weermacht opgewassen". De admiraal zei voorts dat het Zuidkoreaanse leger niet met atoom wapens zou worden uitgerust, daar ent een schending van de Koreaanse oestandsovereenkomst zou zijn. Hij voegde hieraan toe dat de Noord- in strijd met de overeen komst, hun militaire kracht vergro- °?h ik zie thans geen weg om gen m deze toestan<i te bren- Hoessein Makki, voormalig hoofd van de Perzische genationaliseerde olie-industrie, is zondag gearresteerd in verband met de moord op gene raal Ali Razmara, die in 1951 pre mier was. Makki was sterk anti- Brits. Verscheidene andere voormalige politieke leiders zijn eveneens gear resteerd. Generaal Hoessein Azmoe- deh, de openbare aanklager van het leger, zei zondagavond, dat Makki wordt vastgehouden na een verhoor waaraan hij zich vrijwillig had onder worpen. De huidige arrestatie van aanhan gers van ex-premier Mohammed Mossadek, die de Perzische olie-indu strie nationaliseerde, is een der re sultaten van het jongste proces tegen extremisten van de „Fedayan Is lam". Costa Rica en Nicaragua hebben maandag: officieel de twist bijgelegd die een jaar geleden dreigde in een oorlog uit te lopen. Tijdens een plechtigheid te Was hington, die werd bijgewoond door diplomaten van landen van het Ame rikaanse vasteland, ondertekenden de ambassadeurs van de twee mid den-Amerikaanse landen te Washing ton twee overeenkomsten die erop zijn gericht de mogelijkheid van vij andelijkheden in de toekomst te be perken. Een diepgaand onderzoek van de Italiaanse professor Carlo Cecchelli, hoogleraar in de christelijke archeo logie aan de universiteit van Rome, heeft uitgewezen, dat het bekende bronzen beeld van de H. Petrus in de St.-Pieter van Rome onmogelijk een werkstuk kan zijn van de laat-mid- deleeuwse beeldhouwer Arnolfo di Cambio (gest. 1302 te Florence). Volgens prof. Cecchelli moet het aan alle pelgrims bekende bronzen beeld van de Prins der Apostelen stammen uit de laatste bloeiperiode der an tieke kunst, namelijk de zgn. vroeg christelijke kunst uit het midden van de vierde eeuw. (Advertenties) j Aanleiding tot het wetenschappe lijk onderzoek van de Romeinse hoogleraar waren de conclusies van de Amerikaanse archeoloog en kunst historicus Rowland en de Italiaanse hoogleraar Bussagli over een stenen beeldje, dat enkele jaren geleden ont dekt werd te Charsada in het Paki- staans-Afghaans-grensgebied, niet ver van Peshawar en de beroemde en beruchte straatweg over de Khy- berpas, en dat grote gelijkenis ver toonde met het bronzen beeld van de H. Petrus in de Vaticaanse basi liek. Vooral de Italiaan Bussagli heeft zich bezig gehouden met de vraag, op welk tijdstip en langs wel ke weg het beeldje uit het westen naar het verre India zou zijn geko men. Deze hoogleraar heeft toen vast gesteld, dat het beeldje, dat inmid dels verloren was gegaan, maar waarvan enige foto's bestonden, niet in de elfde eeuw in Charsada moet zijn aangekomen, doch vermoedelijk veel eerder in die streek is gebracht, waarschijnlijk al in de zevende eeuw, door een kruisvaarder. Gestimuleerd door dit resultaat, heeft prof. Cecchelli het beeld in de St.-Pieter aan een grondig onder zoek onderworpen. Hij is zoals gezegd tot de slotsom gekomen, dat dit beeld niet vervaardigd 'kon zijn door Arnolfo di Cambio, gelijk de Duitse kunst-historicus Wickhof had betoogd. De Amerikaanse luchtmacht zal binnenkort een aantal grote weerbal lons laten opstijgen van Amerikaanse bases in Schotland, Japan, Brazilië, Panama en enkele andere landen, teneinde te trachten een verklaring te vinden voor de vloedgolven, zand stormen en orkanen die het Ameri kaanse vasteland teisteren. Een woordvoerder zeide dat men hoopt met de verkregen gegevens een ver klaring te vinden voor de recente klimatologische veranderingen die zich in de V.S. hebben voorgedaan. W MAAT De politie van Nottingham I heeft een winkeldievegge t gearresteera, aie bekend heeft tweemaal een japon te hebben gestolen. De eer- ste maal pikte ze er eentje. t die haar wat model en kleur betreft wel aanstond. Ze bracht hem echter terug, S toen ze merkte, dat de ja- pon haar niet paste. Ze nam er bij die gelegenheid een mee in de goede maat. Bij dat J ruiltje werd ze betrapt. Oudjes In Essentuki (in de noordelijke Kaukasus) heeft Aziz Agabekova in een intiem familiefeestje met haar 21 kinderen haar 120ste verjaardag gevierd. De kinderen behoren ook al lang niet meer tot de jonge garde- Een van haar dochters is al 96 jaar. Niettemin zat de stemming er snel in. Mysterie Het hoofd van het Tiroolse reis agentschap heeft geheimzinnig ver klaard, dat „een lid van een konink lijke familie" van plan is deze win ter de vacantie in Tirol door te brengen. Het reisagentschap heeft uit Londen opdracht gekregen uit te zien naar een suite van tien ka mers, liefst in een luxe hotel, dat gelegen moet zijn in de Tiroolse Alpen. De naam van de koninklijke gast weigerde men mee te delen. Die houdt men voorlopig angstvallig geheim. Overigens ging verleden week het gerucht, dat prinses Mar garet best eens naar Tirol zou willen. Banvloek Prinses Tamera Tatjana Sassa- nid-Romanova de Moya (in de wandeling is haar valse naam ge woon E Isa Karllsen) heeft een einde gemaakt aan een 300 jaar oude Kozakkenvloek. De banvloek stond geschreven op een vergeeld stuk papier, dat in haar bezit bleef, toen ze bij het uitbreken van de Russische revolutie in Rusland (1917) uit het Jalta-paleis in de Krim wegvluchtte. Het document voorspelde, dat de laatste van de familie Sassanid- Romanova de Moya een vrouw zou zijn, waarmee het geslacht zou uitsterven. Deze vrouw zou ongetrouwd blijven, 30 jaar in ballingschap leven en na haar 18e jaar in grote armoede komen te verkeren. De banvloek kwam tot in de kleinste onderdelen uit, be halve het ongetrouwd blijven. Onlangs is Elsa namelijk met een voormalige Poolse sergeant in het huwelijk getreden. Zij leerde hem kennen in de tijd, dat ze costuum- naaister in Londen was. Zwemmer De heer Edgar Rees uit Penzance in Engeland heeft er zijn eerste zwemtochtje van dit jaar weer op zitten. Hij ging kloek het koude water in en zwom een half uur rond. Onze Edgar heeft deze gewoonte ai lang. Hij zwemt het hele jaar door, koud of warm. Rees is 82 jaar. Wijn De heer George McElroy, sergeant van het Amerikaanse leger in Bussac (Zuid-Frankrijk) draaide in zijn flat de waterkraan open om zich eens flink te wassen, maar merkte juist op tijd, dat er wijn begon te stro men. Hetzelfde verschijnsel stelde zijn vrouw in de keuken vast, die de aardappelen op wilde zetten. De oplossing is deze: In Bussac moet men zich behelpen met wel water. Als dat niet voldoende is (hetgeen dikwijls gebeurt) wordt de watervoorraad aangevuld met wa ter, dat door tankauto's naar reser voirs in verschillende woningen wordt vervoerd. Mevrouw McElroy had juist een flinke hoeveelheid in geslagen. Het bleek, dat de tank wagen w|jn bevatte en dat de chauf feur dat was vergeten, met het ge volg, daf hij het kostelijke nat voor water-prijs van de hand deed. Hij staat momenteel b|j de burgers van Bussac in hoog aanzien. Weet je dat je de asbak aan de verkeerde kant gezet hebt (Advertentie) Nu ook in Nederland. Het in Duitsland, Zwitserland en Oostenrijk zo hoog geroemde huismiddel Kloostervrouw Melissegeest, dat voor honderdduizenden onmisbaar is geworden, is nu ook in Nederland verkrijgbaar. Bij alle drogisten en in alle apotheken is het voorhanden en het zal U helpen monter en gezond te blijven. Probeert U het eens tegen de zo veel voorkomende kwaaltjes, zoals griep, kiespijn, hoofdpijn, rusteloosheid en hoest. De echte WOENSDAG, 11 JANUARI 1956 HILVERSUM I. 402 m. VARA: 7,00 Nws. 7.10 Gym. 7,25 Gram. 8,00 Nws. 8,18 Gram. 8,50 V.d. huisvr. 9,00 Gym. v.d. vrouw 9,10 Gram. 9,35 Waterst. 9,40 Gram. VPRO: 10,00 Het raadselachtige licht, hoorsp. VARA: 10,20 V.d. vrouw 11,00 Gevar.progr. 12,00 Accordeonork. en so list 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 V. h. platteland 12,38 Orgelspel 13,00 Nws. 13.15 Tentoonstellingsagenda 13,18 Instr. kwint. 13,45 Medische kron. 13,55 Gram. 14,30 V.d. jeugd 16,00 V.d. zieken 16,30 Gram. 17,00 Hammondorgelspel 17,20 Dansmuz. 17,50 Regeringsuitz.: Rijksdelen Overzee. Jeugduitz. Het buitenleven in Suriname en de Nederlandse Antillen, door Dr. J. I. S. Zonneveld en Dr. J. S. Zaneveld. 18,00 Nws. en comm. 18,20 Pia nospel 18,30 Act. 18,40 Lichte muz. 19,00 V.d. jeugd 19,10 Niets menselijks is ons vreemd, caus. 19,25 VARA-varia VPRO: 19,30 V.d. jeugd VARA: 20,00 Nws. 20,05 Tussen de regels door, comm. 20,15 Leert uw landgenoten kennen, caus. 20,40 Het pistoolschot, hoorsp. 21,35 Promena- de-ork. 22,20 Tussen mens en nevelvlek, caus. 22,35 Gram. 23,00 Nws. 23,15 Soc. nws. in Esperanto 23,20 Gram. 23,45- 24,00 Idem. HILVERSUM II. 298 m. NCRV: 7,00 Nws. en SOS-ber. 7,10 Gewijde muz. 7,45 Een woord voor de dag 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Gram. 9,00 V.d. zieken 9,25 V.d. vrouw 9,35 Lichte muz. 10.05 Gram. 10,30 Morgendienst 11,00 Gram. 11,30 Lief de, hoorsp. 12,3o Land- en tuinb.meded. 12.33 Zigeunermuz. 12,53 Gram. of act. 13,00 Nws. 13,15 Metropole-ork. 13,50 Le 10 Er brandde een begerigheid in, hoewel die uitstekend beheerst was, de vreugde in het leven schreeuwde „r Ult en toen hij van het schilderij naar de lange knappe jongen keek, ,gnjze ogen dat gezien hadden, ?nge vingers de penselen had- „"(„^ha?teerd die de verf hadden ciepn Kof wist zeker dat hij zijn nPPP hu ,?gen niet zou schaden wan- hom S, r Sen voorstel deed dat moedi eh p?h tr - zou Ujken van edel" hiiernietQ h-- V06lde werkelijk dat cr kon Boen ']f z,ou nskeren, want perament van^deze^ionge"man ^het zo duidelijk leesbaar was in die be- natuurlijk had hij nog geweldig veel te leren, maar een temperament zo vol van vurig leven en romantische ziening, dat deze idylle van jeugd en zonneschijn en dromend watergeïn spireerd had, zou nooit rusten voor kelijktnhad°men £n V1Sloenen verwer- Craddock keek naar zijn horloge on ontdekte dat hij nog een half uur had voor hij naar het station moest. „Hebt U nu een paar minuten tijd voor me? zei hij. J „Maar natuurlijk. Ik zal mijn broer even gaan zeggen dat ik niet met hem mee kan gaan. We stonden op het punt wat te gaan varen" „Goed Zeg hem dat hij u over een half uur kan komen halen Hij is zeker die jongen op de springplank' Charles ging vlug langs het kleine paadje naar de tent. ,,0, Reggie", zei hij. „Die dikke bleke man is hier gekomen en heeft mijn schilderij gekocht. Werkelijk ge kocht; het is een toer om het te ge loven." Reggie staarde een ogenblik voor zich uit. Toen vroeg hij, want hij had geen hoog idee van de zakelijk heid van zijn broer; „Hoeveel?" „Zestig pond! Geen shilling...pond! En hij wil nu wat met mij praten, kom dus over een half uur mij halen. Hij zegt dat ik kan schilderen en ik heb zo'n idee dat hij er verstand van heeft." „God zegene zijn vet gezicht," zei Reggie. „We zullen geen bezwaar maken tegen de prijs. Kan er niets af voor he, model? Ik vind dat het model iets verdient." Nozze di Figaro, opera (2e bedr.) 14,40 Gram. 15,00 Jeugdconc. 15,4, Gram. 16,00 V.d. jeugd 17,20 Gram. 17,40 Beursber. 17,45 Orgelspel 18,15 Kamermuz. 18,45 Boekbespr. 19,00 Nws. en weerber. 19,10 Nederl. volksliederen 19,30 Buitenl. overz. 19,50 Gram. 20,00 Radiokrant 20,20 Omr. ork. en soliste 21,10 De bedreigde mens in de moderne samenleving, caus. 21,30 Geestelijke liederen 22,00 Internat. Evang. comm. 22,10 Gram. 22,15 Muz.caus. 22,45 Avondoverdenking 23,00 Nws. 23,15 Sport- uitsl. 23,20 Gram. 23,35-24,00 Idem. BRUSSEL, 324 m. 11,45 Gram. 12,30 Weerber. 12,34 Gram. 13,00 Nws. 13,15 Gram. 14,00 Schoolradio 16,00 Koersen 16,02 Gram. 16,15 Ork.conc. 17,00 Nws. 17,10 Zang en piano 17,50 Boekbespr. 18,00 Gram. 18,30 V.d. sold. 19,00 Nws. 19.40 Bazumkwart. 20,00 Coriolanus, radio opera 21,00 Lichte muz. 22,00 Nws. 22,15 Strijkkwart. 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL, 484 m. 12,00 Lichte muz. 13,00 Nws. 13,15 en 14.10 Gram. 14,15 Ork. conc. 15,00 Gram. 15,45 Koorzang 16,05 Lichte muz. 17,00 Nws. 17,15 en 17,30 Gram. 19,05 Uw programma 19,30 Nws. 20,00 Ork.conc. 21,30 Folkloristisch progr. 22,00 Nws. 22,55 Idem. AVRO: 17,00-17,30 V.d. jeugd. (Advertentie) - j Krabben en peuteren maakt Hill#]- de kwaal steeds erger. De i.itrl-w. helder vloeibare D. D. D. UllSldQ dringt diep in de poriën door. zuivert, ontsmet en geneest, GENEESMIDDEL TEGEN H M 73"lfc A HUIDAANDOENINGEN jg BB BB VLOEISTOF BALSEM ZEEP „Hij zal het hebben," riep «'harles. Reggie pakte zijn broer bij de schouders en danste driemaal met hem rond. Arthur Craddock had zich neerge zet op de trapjes die naar de spring plank leiden, om te wachten tot Char les terugkwam. Hij had het schilde rij omgedraaid, zodat hij het in een minder verblindend licht zag en ont dekte dat hij zijn eerste mening niet behoefde te herzien. Het vloeide over van levenskracht en talent en het leek hem of er nog iets in was dat ho ger ging dan talent. Er was werkelijk iets eigenaardigs in: het had een stijl op zichzelf, geen stijl van anderen en hoewel hij er zeker van was dat de kunstenaar moest gestudeerd hebben in Parijs bij Viry, toch was er iets in de tekening dat zijn ontstaan niet te danken had aan dat beroemd ate- lier. En de artist was nog zo jong: daar kon nog alles uit groeien. Crad dock had een werkelijke eerbied voor het genie, en hij meende dat hier ge nie aanwezig was. Daarenboven was nij erg gesteld op voordelige geld- zaakjes die hier, naar hij vermoed de, te maken zouden zijn. Om deze twee redenen wachtte hij ongeduldig op de terugkomst van Charlts. Hij had er met tegen hem dadelijk zijn voorstellen te doen, als het noodza kelijk was, maar hij zou er toch de voorkeur aan geven, eerst wat meer van zijn werk te zien. Charles stelde zijn geduld niet op lange proef; hij kwam hard aanlo- pen. „Laat ons beginnen met het begin, zoals de catechismus," zei Craddock. „Hoe heet u?" „Charles Lathom". „En mijn naam is Arthur Crad dock. Zover zijn we dus al!" Craddock kon charmant zijn, als hij wilde en zeer openhartig en reeds voelde Charles zich geneigd om hem graag te mogen lijden en hem te vertrouwen. „Voor zover ik het gezien heb," ging Craddock door, „interesseert uw werk mij buitengewoon. Daaren boven geeft het mij een gevoel, als of ik honderd jaar oud ben, wat op zichzelf niet zo erg plezierig is, maar daar zal ik u geen verwijt van ma ken, want de middelen" hij wees op het schilderij „verontschuldigen het effect. Nu, mijn beste Lathom, wees zo vriendelijk mij antwoord te geven op een paar vragen. U stu deerde bij Viry, nietwaar?" „Ja, twee jaar." „Zo kort maar? U hebt uw tijd goed gebruikt. Maar wie heeft u le ren tekenen?" Charles keek hem aan met een in nemende jeugdige bescheidenheid en oprechtheid. „Niemand," zei hij, „ik kon hele maal niet tekenen, toen ik van Viry vandaan kwam. Ik wil natuurlijk niet zeggen dat ik het nu wel kan, maar ik heb het laatste jaar heel hard ge werkt op mijn eigen houtje. Ik voel de dat ik mijzelf moest leren teke nen: in elk geval Viry kon het mij niet leren." „En hebt \i veel gecopiëerd?" „Ik copiëer in de National Galle ry; voornamelijk de Engelse mees ters." ,,U kunt geen betere oefening heb ben en u zult goed doen er mee door te gaan, op voorwaarde dat u ook veel origineel werk levert. Maar na tuurlijk doet u dat, u zou het niet kunnen laten. Ik zou graag een paar van uw copieën zien, tenzij u ze ver kocht hebt." Charles lachte. Dat is me ongelukkig genoeg nooit gelukt," zei hij. „Ik heb trou wens alleen details gecopieerd. Ziet u Hij voelde zich gedrongen Crad dock alles te vertellen. De kunste naar in hem reageerde onbedwing baar op de tegenwoordigheid van de ze man die hem zo goed scheen te begrijpen. „Ziet u, ik gaf er niet zo veel om om hele schilderijen te copieren," zei hij. „Het was niet zozeer de compo sitie van Reynolds is dat niet ge weldig verwaand? die ik wilde le ren kennen en begrijpen, maar zijn te kenen, zijn oren, zijn neuzen, zijn han den ik heb zo'n gevoel dat ik meester ben over de compositie van mijn eigen werk, tenminste dat die in meerdere of mindere mate juist is, en ik zie de kleurwaarden, maar het tekenen dat was wat ik wilde bereiken. En ik ben vooruitgegaan. Een jaar geleden was het nog ver schrikkelijk." In het vlugge brein van Craddock begon een nieuw idee te lichten als een lamp. „U wilt me zeker wel een paar van uw studies laten zien," zei hij. „en als u er iets voor zou voelen om een Reynolds te copieren, geloof ik wel dat ik een goede opdracht voor u kan krijgen, als de kwaliteit van uw eigen copiën enigszins lijkt op die van uw origineel werk. Ver tel me maar zoveel over uzelf als u kwijt wilt zijn. Charles streek zijn haar van zijn voorhoofd weg. Craddock's manier van doen had zo'n buitengewoon sukses met hem, dat hij helemaal niet bemerkte dat het een manier was. Hij voelde dat hij hem alles kon vertellen; hij ver trouwde hem geheel en al. „Ik studeerde twee jaa>- bij Viry," zei hij, „en toen gebeurde het ongeluk. Mijn vader stierf en we bleven bui tengewoon arm achter; om de waar heid te zeggen zonder een rode cent. Misschien herinnert u het zich; hij doodde zichzelf. Mijn moeder ver dient wat en Reggie, mijn broer ook. Maar u begrijpt dat zij mij dit hele jaar onderhouden hebben; ze wil den dat ik doorging met mijn werk en dat ik mij er niets van aan moest trekken. En dus heb ik gewerkt; ik geloof dat ik heel hard gewerkt heb, maar tot dusver heb ik maar een paar pond kunnen verdienen. Daarom Charles moest een ogenblik ophou den. De werkelijkheid en de beteke nis van wat er nu gebeurde, verbijs terde hem. Zestig pond betekende zo geweldig veel voor hem, maar gro tere betekenis dan het geld was de zekerheid dat hij er goed aan had gedaan het schilderen niet op te ge ven. „Daarom kon ik in het eerst nauwe lijks geloven dat u mijn schilderij wilde kopen," zei hij. .„Het leek te mooi om waar te kunnen zijn. Het is niet alleen het geld, het is uw ge loof dat mijn schilderij het waard is, dat ik kan schilderen. Maar zelfs als iemand nooit iets van mij zou willen kopen of iets in mijn werk zou zien, dan geloof ik toch niet dat ik op zou kunnen houden met schilderen". Hij zat op de grond juist beneden de trapjes die Craddock innam en hij voelde een vriendelijke hand op zijn schouder, als om zijn stem te kalmeren en te versterken, die hij voelde dat nogal beverig was. „Dat dacht ik," zei Craddock. „Maar het is wel zo plezierig te ont dekken dat er iemand in u gelooft en ik verzeker u dat ik alleen maar de eerste ben van de velen die het zullen gaan doen. Maar laten we nu over zaken spreken ik zal u da delijk tien pond geven om u te la ten zien dat het kopen van het schil derij mij ernst is „O, goden, dat hoeft niet," onder brak Charles hem. „Maar ik zou het toch graag doen en ik zal u de rest sturen, zodra ik in de stad ben. Zou u morgen ook thuis kunnen zijn om uw studies te laten zien? Laten we liever zeggen overmorgen, om tien uur 's morgens, is dat goed? Als u mij het adres van uw atelier geeft zal ik zorgen er te zijn. (Wordt vervolgd)

de Stem | 1956 | | pagina 3