Slechts 5 Zeeuwsch-Vlaamse gemeenten boekten redelijke bevolkingswinst WITSAL De verdeling van de Rampenfondsgelden Oostelijk deel leed - ondanks Terneuzen en Sas van Gent - gevoelig verlies OM DE TARIEVEN VAN DE VLISSINGSE WATERLEIDING Zeeuwse kath. boeren bij een IJZENDIJKE ONTKOMT NIET AAN BELASTINGVERHOGING Bouw telefoon centrale Hulst Opgestelde schema aanvaard Z- VLAANDEREN Weg verbeteringen in west Zeeuwsch-Vlaanderen Britannia te Vlissingen wil uitbreiden VALDA DE „GROEISTOF' PRACTISCH BEREIKT Walcheren Zuid-Beveland Treinvertraging door sneeuwval Verdubbeling aandelenkapitaal DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 10 JANUARI 1956 »00 ?Cö 600 $00 400 30 C 2.00 too MIDDELBURG Een voorspelling die uitkwam Thermogene, Faillissementen Huidjes als satijn Een compromisvoorstel der commissie Lezing van C. Mertens te Terneuzen Dertien kapitaals werken op het program Echternog ruim 2 jaar geduld! HISTORISCHE VONDST IN BROUWERSHAVEN Officiële publicatie VLISSINGEN GOES Ouders te gast bij hun verkenners TERNEUZEN Burgerlijke stand. HULST Familiebijeenkomst Ghesellen AGENDA Heden Afl KLl DE 4 Morgen 2 (Van onze redacteur). wacht 23), Biervliet 18), Phi Op alle secretarieën heeft men in deze eerste dagen van Groede 10)', Nieuw- januari druk geteld, teneinde erachter te komen hoe het zielen- tal van de gemeente bij de jaarwisseling luidde. Ook in Zeeuwsch- Vlaanderen. En in slechts vijf van de 30 gemeenten heeft men dit jaar een onverdeeld gunstige „verlies- en winstrekening" kunnen op maken. De totaalcijfers over geheel Zeeuwsch-Vlaanderen beves tigen wat reeds gedurende de laatste vijf jaren met zoveel na druk is gezegd: dat dit gebied aan het leeglopen is, dat er van een normale groei geen sprake meer is en dat Zeeuwsch-Vlaan- deren bezig is zijn isolement te bekopen met een snel verval van krachten. vliet 10), Clinge 9), Hoofdplaat 9), Retranchement 8), Overslag 6), IJzendijke 5), Westdorpe 4), Zuidzande 4), Zuiddorpe 4) en Cadzand 2). Zuiddorpe bleet gelijk met 864. Tegenover een over negen gemeen ten verdeelde aanwas van 423 zielen staat dus een verliestotaal van 381 personen. (In deze nog onofficiële cijfers kunnen zéér geringe, te ver waarlozen verschillen komen). 1 u ifuj 4 "'i' 4 4 X 1Jtt 1952, 1953 1954 1955 1956 Reeds in februari van het vorig jaar werd er in een beschouwing in „Dagblad De Stem", aan de hand van de steeds flauwer buigende cur ve der bevolkingsstatistiek, op gewe zen dat Zeeuwsch-Vlaanderen over 1955 waarschijnlijk het nulpunt zou bereiken. Voordien hadden reeds tal rijke gemeenten jarenlang een daling van het zielental meegemaakt: over 1951 waren het er 13, over 1952: 15; over 1953: 17 en over 1954 waren het er 18 geweest die hun bevolking za gen afnemen. De winst van de ove rige gemeenten beter gezegend of juist nog de dans ontsprongen maakte het verlies altijd nog goed, al hoewel de totale winst van Zeeuwsch- Vlaanderen ieder jaar geringer werd. Van 1952 tot 1955 waren de winsten resp. 645, 523, 361 en 79 zielen. Dit maakte de voorspelling, dat per 1 januari 1956 de nulstreep zou wor den bereikt, niet zo moeilijk. En aan gezien er gedurende 1955 geen won der is gebeurd, hééft Zeeuwsch- Vlaanderen thans dan ook praktisch het nulpunt bereikt: de bevolking van de streek bedroeg aan het begin van dit jaar 90.881, hetgeen nog een geringe vermeerdering iphoudt van 42 personen. Het is duidelijk dat de groeistop in Zeeuwsch-Vlaanderen enkele jaren geleden al voorspeld, thans bereikt is en dat de nu komende jaren wer kelijke verliezen zullen gaan opleve ren. „NADELIGE SALDI" De vijf gemeenten die een noe menswaardige winst boekten over het afgelopen jaar, zijn Terneuzen (Advertentie) SPIERPIJN, SPIT... t Loert overal. De weldadige warm te van de pijnstillende Thermogene verdrijft de snerpende pijn. Uitgesproken is het faillissement van J. C. Dieleman, Noordstraat 84, Terneuzen. R.C. Mr. A. J. M. van Royen. Cur. mr, W. G. Tichelman, Terneuzen. Opgeheven is het faillissement van Th. C. Pieters, koop-man in tweede hands automobielen te IJzendijke, wegens gebrek aan actief. Na gedaan verzet is het faillisse ment van P. J. Leeraert te Hulst ver nietigd. (Advertentie) (131), Oostburg (115), Breskens (67), Sas van Gent (49) en Sluis (39). Axel kwam thans niet verder dan een winst van 12 zielen en drie andere gemeenten telden een onbetekenende vooruitgang: St.-Jansteen (6), Hoek (2) en Waterlandkerkje (2). De twee laatstgenoemde gemeenten hebben kennelijk van een of andere gelukkige omstandigheid geprofiteerd, want beide kenmerkten zich in de afge lopen jaren door een geleidelijk da lend zielental. De overige twintig gemeenten (dus juist 2/3 van het totale aantal Zeeuwsch-Vlaamse gemeenten) za gen hun bevolking in meerdere of mindere mate teruglopen. Voor ver reweg de meeste was dit de voort zetting van een helaas al sedert lang bekend proces, enkele (o.a. Koe wacht) beleefden voor het eerst nu een daling. Typerend overigens niet meer dan logisch is dat juist de sterk agrarisch ingestelde gebieden de grootste teruggang hadden. De ge meenten die het snelst achteruit gin gen zijn: Zaamslag (—64), Graauw 52), Hontenisse 43). Vogelwaar de (—41) en Aardenburg 31). Ook de hierna te noemen gemeenten boekten een „nadelig saldo vsRiOb» vw 6s aevattiNejToeNilfic >x ZüfWJCX - yut*NSt8*tt Rf voorspellen dat aan de daling van het IN -3 GEMEENTEN Zeeuwsch-Vlaamse zielental voorals nog geen einde zal komen. Integen deel, de teruggang zal zich in een steeds sneller tempo voltrekken. Onophoudelijk heeft men de aan dacht van de bevoegde autoriteiten gevestigd op het gevaarlijk verschijn sel van de dreigende, en thans be reikte, groeistop in Zeeuwsch-Vlaan deren. Tot nog toe echter vergeefs. De hierboven aangehaalde cijfers, welke bepaald alarmerend zijn, mo gen nu eindelijk eens het besef wek ken dat Zeeuwsch-Vlaanderen bezig is van de helling te rollen, thans nog in de „aanloop" voor een vaart wel ke straks niet meer te stuiten is, door welk kunstmiddel dan ook. Het duidt toch wel op een hoogst ongezonde situatie dat in een gebied, dat dertig gemeenten omvat, niet minder dan 25 gemeenten een on gunstig bevolkingsverloop kennen, waarvan in 23 zelfs een dalende ten- denz waarneembaar is. Voor Oost Zeeuwsch-Vlaanderen liggen de papieren het meest ongun stig. Ondanks de vrij redelijke aan was in het (als zodanig enig officieel erkende) industriegebied rond het kanaal, heeft dit deel van Zeeuwsch- Vlaanderen over het afgelopen jaar een teruggang geboekt van 73 zielen. De flinke winsten in het westelijk deel, en daartegenover de niet zo grote verliezen in dit gebied, hebben het totaalcijfer van het land tussen Schelde en grens nog juist op het nulpunt gehouden, in plaats van er onder STEEDS SNELLER TEMPO Als men weet dat in talrijke Zeeuwsch-Vlaamse gemeenten en vooral in degene die steeds hun be volking zien teruglopen het per centage bejaarden intussen hoog bo ven het landelijk gemiddelde is ge- Koe- komen, dan is het niet moeilijk te Het zou ons niet verwonde ren, indien de huidige situatie aanleiding zal zijn tot een alge mene Zeeuwsch-Vlaamse actie, een luiden van de noodklok, en dat geluid dient zo krachtig te zijn, dat het doordringt tot de genen in wier macht het is het Zeeuwsch-Vlaamse land, dat zijn krachten voelt afnemen, 't reddingsmiddel te verschaffen! Toen in 1952 de tarieven der Wa- terleidingmü. „Midden-Zeeland" wer den verhoogd is op verzoek van de raad een commissie ingesteld om de geopperde bezwaren onder dé loupe te nemen. Deze commissie, zo schrij ven thans B. en W. aan de raad, had voor haar onderzoek behoefte aan een rapport van het rijksinstituut voor drinkwatervoorziening. Nadat dit in stituut in maart j.I. een voorlopig rap port aan de commissie had uitge bracht, is thans een aanvullingsrap port ontvangen. Hierbij zij opgemerkt, dat de werk zaamheden van de commissie werden doorkruist door een verhoging van de WMZ-tarieven met plm. 10 pet. per 1 augustus 1953, zijnde de eerste ta riefsverhoging na de oprichting van de WMZ in 1937. Met goedkeuring van het departement van Sociale Zaken werd deze verhoging voor de van de Donderdag 19 januari wordt in Terneuzen, in hotel Rotterdam, een bijeenkomst gehouden van de kringen Hulst en Oostburg van de N.C.B. en de afdeling Zeeland van de L.T.B. De heer C. G. A. Mertens, voor zitter van de K.N.B.T.B. zal daar een lezing houden over „het tegen woordig landbouwbeleid". Uiteraard bestaat hiervoor bij de boeren van Zeeland een zich nu al aftekenende grote belangstelling. Niet minder dan dertien kapitaals- werken zullen er in de loop van 1956 worden uitgevoerd in de gemeente IJzendijke. Als we het overzicht van deze objecten eens nagaan blijkt, dat er in het nieuwe jaar weer veel stra ten van een nieuw wegdek zullen worden voorzien. De Nieuwstraat, Slijpstraat en Vee markt zullen herbestraat worden met oude materialen, die de gemeente nog in voorraad heeft. Het wegdek van de Nieuwe Dijk zal verbeterd worden. Bij openbare inschrijving op 30 december was de laagste in- schrijfsom 26.000. Een bedrag van f 25.000,is nodig voor de nieuwe verbinding van de Varkensmarkt naar de Molenstraat en aanleg van een plein voor de brandweergarage. Ook de langbegeerde speeltuin zal er in 1956 komen, waarbij tevens een rolschaatsenbaan wordt aangelegd. Aanlegkosten, betontegels, beton- planken, inrichtingskosten, sanitair en kleedhokjes werden begroot op 15.000 gulden. Van de heer J. J. Verdeghem zal de boomgaard welke ligt in het uit breidingsplan var. de gemeente, wor den aangekocht. Ook het tramemplacement van de Z.V.T.M. aan de Schoondijkseweg, wordt door dé gemeente overge nomen. De opdracht aan de Nederlandse Heidemaatschappij voor ontwerpen van sportterreinen en zwembad is een uitgave van f 2000, De r.ieuwe Prinsessenstraat zal aangelegd worden. Deze aanleg wordt geraamd op f 26.000.Tot aan het terrein van de Heer Verdeghem is het trottoir en de riolering reeds ge legd. Voor de doorbraak van de Molen straat naar de Varkensmarkt was de aankoop van de mestvaalt van de heer F. A. Doens noodzakelijk, ter wijl daarbij tevens de koestal ge keerd moet worden en een muur ge bouwd moet worden door de veran derde situatie daar ter plaatse. Ook de nieuwe straten in de buurt van de nieuwgebouwde landbouw- huishoudschool worden in 1956 ge legd. De uitgaven hiervoor zuller. f 26.000.bedragen, terwijl 't straat je bij de Katholieke Kleuterschool begTOot werd op f 6000, De meerkosten voor de Waterpoort straat c.a.: betonklinkerbaan van 5 meter breed, bedragen f 15.500. Tenslotte zal er f 10.000,worden bijgedragen a fonds perdu voor de bejaardenstichting. Het totaal van deze dertien kapi- taalswerken, die in 1956 zullen wor den uitgevoerd, bedraagt f 206.500. De rente en afschrijving hiervan f 14727,50 dient gevonden te worden in de middelen van de gewone dienst. WEINIG „ONVOORZIEN" In dc primitieve begroting is er slechts een bedrag van f 334.86 be schikbaar voor onvoorziene uitgaven. Daarom zullen B. en W. in de raads vergadering van heden aan de raad voorstellen de tarieven voor de riool belasting met ingang van 1 januari 1956 te verdubbelen, en tot het in voeren van een belasting op ge bouwde en ongebouwde eigendommen. De opbrengst van deze "Verdubbe ling tezamen met de opbrengst van de in te voeren belasting op ge bouwde en ongebouwde eigendommen zal juist toereikend zijn voor de fi nanciering van rente en afschrijving van de bovengenoemde kapitaals- werken en nog een verhoging van de post voor onvoorziene uitgaven met f 1000,mogelijk maken^ De in het overzicht voorkomende kapitaalswer- gen zijn alle urgent. Ter verwezen lijking daarvan zal dus niet aan be lastingverhoging te ontkomen zijn. gemeenten O.- en W.-Souburg en Vlis- singen overgenomen bedrijven tot na der order uitgesteld. De werkzaamheden van de com missie waren niet eenvoudig, daar slechts wijziging in de tarifering kon worden aangebracht, met behoud van de totale wateropbrengst, hetgeen dus alleen op het aanbrengen van ver schuivingen neerkwam'. In de. eerste voorlopige conclusies neergelegd in het rapport van maart 1955' werden vier wijzigingsvoorstel len in overweging gegeven, die geen van alle voldoende bevrediging ga ven, om aan de raad van commissa rissen der WMZ een advies uit te brengen, hoewel het vierde voorstel aan de middengroepen wel aan vele bezwaren tegemoet kwam, doch voor al de lagere groepen te zwaar zou belasten (min. tarief f22.40). Er is derhalve een nader onderzoek ingesteld naar de werkelijke verbrui ken in de verschillende klassen, ten einde vooral in de verbruiken der lagere klassen een beter inzicht te krijgen. Dit onderzoek is neergelegd in bovengenoemd aanvullingsrapport van december 1955, hetwelk is behan de ld in de commissievergadering van 7 december jl. De commissie besloot met algemene stemmen aan de raad van commissarissen der WMZ te ad viseren het in het genoemde rapport opgenomen vijfde wijzigingsvoorstel te doen invoeren, inplaats van de ge projecteerde 10 pet. verhoging op de voor O.- en W.-Souburg en Vlissingen bestaande (oude) tarieven. Terloops zij opgemerkt, dat het rijk geen ver der uitstel van de bovengenoemde ta riefsverhoging wil geven. Als bezwaar bleef evenwel bestaan de vrij sterke verhoging van de laagste vier groepen. Daarom werd de mogelijkheid be sproken deze verhogingen te halveren, met dien verstande, dat deze groepen nog gedurende 1 jaar het aldus gere duceerde tarief zouden betalen. Hier over werd in de commissie geen een stemmigheid bereikt, hoewel de mo gelijkheid tot deze halvering aanwe zig is, zonder wijziging van de overige schalen. Samenvattend heeft de com missie aan de raad van commissaris sen van de WMZ het volgende ter beslissing voorgelegd: Wijziging van de WMZ-tarieven per 1 maart 1956, overeenkomstig het 5e (of z.g. aan vullende) wijzigingsvoorstel, neerge legd in het rapport van december 1955; het gedurende een jaar verlenen van een reductie voor de laagste groepen der tariefsklassen, tot een be drag van het halve verschil tussen het thans geldende, tarief, en de ge projecteerde schaal. B. en W. kunnen zich op grond van de in het aanvul lingsrapport aangevoerde motieven verenigen met de voorstellen van de commissie in dier voege, dat de ver hoging voor de laagste vier groepen met ingang van 1 maart 1956 gehal veerd wordt, terwijl de volledige ver hoging per 1 maart 1957 van kracht zal worden. Dat men in Hulst begomien is met de bouw van de nieuwe telefooncen trale wil nog niet zeggen dat de auto matisering van het net spoedig te verwachten is. Men rekent voor de bouw van de centrale, thans door de fa. Krieckaert begonnen, ongeveer een jaar nodig te hebben. Daarna moet de gehele ingewikkel de technische apparatuur worden aan gebracht, hetgeen zeker ook een jaar zal vergen. Hoewel de af- en aanrijdende vracht wagens vol uitgegraven grond een hoopvolle aanblik geven, zal het waarschijnlijk niet voor de zomer van 1958 zijn dat het net Hulst (de stad en de thans daartoe behorende omliggende groepen) automatisch kan telefoneren. Bij het verwijderen van enkele ste nen in de niskamer van een der kloos tergangen in de kerk van Brouwers haven, hebben arbeiders tussen een tweetal muren 80 zware kogels aan getroffen van ongeyeer tien centime ter doorsnede. Tt nu toe heeft men nog geen verklaring gevonden voor deze wel enigszins vreemde muni tie opslagplaats. Daar bij deze kogels ijzer gebruikt is en tot het jaar 1500 slechts munitie uit steen gegoten werd menen deskundigen, dat de projec tielen hier in de 80-jarige oorlog wer den opgeslagen. Van de Commissaris der Ko ningin vernamen wij, dat het Rampenfonds thans het verdeel schema der nog ter beschikking staande geldsommen heeft aan vaard. Dit schema was door de Commissarissen der Koningin met veel begrip voor eikaars verlangens opgesteld. Een schrijven over deze ge lukkige ontwikkeling is nu uit gegaan naar alle betrokken ge meenten in het Zeeuwse wa- tersnoodgebied, die een aanvra ge om deze gelden hebben inge diend. Leden van de Zeeuwse watersnood commissie zullen nu zo spoedig mo gelijk al deze gemeenten bezoeken om de aanvragen te bezien en tot een vergelijk te komen. Waar dit niet ge lukt zal jhr. de Casembroot als arbi ter optreden. De vrijkomende gelden mogen o.m. gebruikt worden voor het stichten va:i verenigingsgebouwen maar dc eis zal worden gesteld dat het gebouw ex ploitabel is. Kan dit niet gegaran deerd worden door de verenigingen of door de gemeente, dan wel door deze samen, dan zal er een streep door de plannen worden gehaald. Ook kan het geld aangewend wor den voor culturele doeleinden, zoals voor fanfare-korpsen, die instrumen ten hebben verloren en die van le vensvatbaarheid blijk geven. Het goedgekeurde schema behoeft niet star te worden uitgevoerd. Is bij voorbeeld voor het gebouw van het ene dorp iets meer uitgetrokken dan nodig blijkt, dan kan het overschot geplaatst worden daar waar iets meer nodig is, dan geraamd was. Ook wordt rekening gehouden met wat eventueel reeds via de ramp- schade-uitkering is bekomen. DE KRLISGELDEN Overeenstemming is verder bereikt voor de z.g. Kruisgelden, wat weer een aparte pot is. Gezien de tekorten waarmee men voor de nieuwe gebou wen zit, moat ook met die verenigin gen worden gesproken aleer er uit die bron geput wordt. Intussen is men een flink eind op geschoten en zal men daar, waar geen verdere moeilijkheden rijzen, spoedig de gewenste gelden in ontvangst kun nen nemen. SCHULDVORDERINGEN TEN LASTE VAN DE GEMEENTE MIDDELBURG Burgemeester en Wethouders van Middelburg verzoeken hun, die over het kalenderjaar 1955 schuldvorde ringen ten laste van de gemeente be zitten, die vorderingen (daaronder begrepen die voor gemeentebedrijven en diensten), met de nodige bewijs stukken vóór 1 februari 1956 in tc zenden. Middelburg. 6 januari 1956. Burgemeester en Wethouders voor noemd. 637-0 w.g. N. Bolkestein, burgemeester w.g. J. Ph. Koene, secretaris GETUIGEN GEVRAAGD De commissaris van politie ver zoekt de bestuurder van een vracht auto en de bestuurder van een bak fiets, die er getuigen van waren, dat op 4 januari 1956 te ongeveer 15.30 uur op de Nieuwe Vlissingseweg een personenauto tegen een betonnen bermpaaltje heed, zich te melden aan het bureau van politie, afdeling Ver keer. ONDERSCHEIDING Bij K.B. is de eremedaille, ver bonden aan de Orde van Oranje-Nas- sau in goud verleend aan de heer A. Everaars, onderwijzer aan de la gere school, uitgaande van de ver eniging ..Een christelijke school op het Zand". B. EN W. WILLEN MOBILOFOON Op de agenda voor de eerstkomen de raadsvergadering, die vrijdag plaats heeft, staat een voorstel om een complete mobilofooninstallatie en auto aan te kopen ten dienste van het algemeen. B. en W. berekenen de kosten op f 22.900 ROMAN HOLIDAY De K.A.B. bood in Schuttershof haar leden een filmavond aan, welke door ruim driehonderd personen werd bijgewoond. Gedraaid werd de charmante en geestige film „Roman holiday" waarin Audrey Hepburn hartverove- rend spel laat zien. Het bijprogram bestond uit een uit nemend propaganda-filmpje voor de Lanteernreeks. De voorzitter, de heer B. de Rech ter, heeft in zijn openingswoord o.m. meegedeeld dat op 2 Februari voor de leden nog een vrolijke avond wordt gegeven, welke het gezelschap van Wim de Graaf uit Middelburg gaat verzorgen. Heinkenxzand De R.K. Verkennersgroep Guy de Fondgallandt was de gastvrouw van een 150 tal ouders en genodigden, w.o. een afvaardiging van de r.-k. Ver kennersgroep uit Westdorpe. Het is weer een van die contact avonden geworden, welke door de ou ders kennelijk op hoge prijs worden gesteld. Zij zagen hun eigen jongens aan het werk in een uiteraard geïm proviseerd, maar door verkenners zo wel als welpen spontaan en fris van de lever gebracht programma. Er zat vaart in en dat is op zichzelf De reizigerstreinen uit het noor den kwamen o.a. op het station te Roosendaal in de loop van maan dagmiddag met enige vertraging aan tengevolge van sneeuwval en ijs afzetting aan de electrische gelei dingen. Voor de reizigers richting Bei-gen op Zoom en Zeeland beteken- dit extra oponthoud te Roosendaal, soms van meer dan een uur, daar de treinen Breda-Rooser.daal-Bcrgen op ZoomVlissingen op tijd liepen, zo dat de direkte aansluiting werd ge mist. al een verdienste; maar wat meer zegt, de jongens kozen en bestudeer den zelf de verschillende onderdelen. Zij voerden een toneelwerkje op; er was solo- en groepszang. decla matie en pretentieloze rijmelarij. Er bevond zich zelfs een complete goo chelaar onder hen, terwijl de aanwe zigen bij sommige taferelen zelf aan het werk werden gezet. O.m. in een zeer geanimeerde hersengymnastiek, waarbij de toeschouwers in 3 groe pen werden verdeeld en waarop mr. dr. Mes een wakend oog hield. Natuurlijk waren de yels niet van de lucht en in de korte pauzes klonk vrolijke muziek van de jongens uit Westdorpe. die hun instrumenten van over de Schelde meebrachten. De avond werd besloten met de uitreiking der prijzen aan de verschil lende spelen verbonden. WEEGBRUG VERENIGING. Bij het opmaken van dc stand tij dens de jaarwisseling bleek uit de bescheiden van de weegbrugvereni ging „Samenwerking" dat de volgen de hoeveelheden in kilo's werden ge wogen: Aardappelen 4 179.590 kg.; uien 846.793 kg.; Diverse produkten 1.450.247 kg.; 168 auto's en 64 stuks vee. Geboren: 28 dec. Jozias zv J. Jan- sen-Bakker (won. te Hoek), 29 dec. Dorina dv A. d'Hert-Heijens (won. te Westdorpe), Antoine zv E. Haers- v. d. Vaire (won. te Philippine), 30 dec. Lizetta dv J. Avermaete-v. Damme, Martinus zv M. Leunis-de Zaegher. 2 jan. Marianne dv R. v. Hurck-Hoefeijzers (won. te Philip pine), Joos zv A. de Mul-de Koeijer, Jacomina dv M. Kolijn-Verhelst, 3 jan. Jacobus zv L. Walhout-Kolijn, Rende zv J. Zoutewelle-Moermond. Huwelijksaangiften: 30 dec. Jan van Minnen 48 jr en Cornelia Hage 48 jr., geh. gew.' Gehuwd: 5 jan. Paulus Harte 23 jr. en Jeanine Henrion 20 jr. Overleden: 20 dec. Dorina Heij- ens 40 jr., echtg. v. A. d'Hert (won. te Westdorpe)Willem v. Dixhoorn 74 jr., ongeh. (won. te Axel); 30 dec. Catharina Dieleman 70 jr., wed. v. J. de Visser; 31 dec. Leendert v. d. Berge 73 jr.. echtg. v. A. v. Melle; Anna de Rijcke 52 jr., echtg. v. J. Doppegieter; 3 jan. Jan Minnik 73 jr., weduwn. v. J. v. d. Wege; Albert Standaert 87 jr., weduwn. v. M. Beckmann; 4 jan. Christina de Jon ge 78 jr., wed. v. I. Romeijnsen. Zuiddorpe CONSULTATIEBUREAU VERHUISD. Het in de St. Janstraat gevestig de consultatiebureau van het Wit- Gele Kruis is thans verhuisd naar het parochiehuis. De tweede verhui zing in korte tijd. Reeds bezochten de moeders met hun gleuters het nieuwe adres waar vele kinderwa gens waren gestationneerd. EERSTE GEZELLIGE MIDDAG VOOR OUDEN VAN DAGEN. In het parochiehuis hadden de ouden van dagen de eerste gezellige middag van deze winter. Zij waren er echt over in hun schik. Er is met vuur gepierd en gekaart. Maar de mar.nen waren in de meerderheid. Evenwel, de vrouwen die geweest zijn wisten het te waarderen. Allen werden onthaald op koffie met een koekje en de eentonigheid van de dagelijkse sleur was voor al deze mensen althans voor één middag aan genaam gebroken. INSTELLING „DE HULSTBLOEM" De plechtige zitting, tijdens welke de beide toneelverenigingen „St. Jo seph's Ghesellen" en „Zeeuwsch- Vlaams Toneel" zullen opgaan in „De Aloude Camere van Rhetorica.". „De Hulstbloem" is nu definitief vastgesteld op zondag 5 februari a.s. REÜNIE OUDLEERLINGEN LANDBOUWSCHOOL Vrijdag a.s. houdt de bond van oudleerlingen van de r.k. Landbouw- winterschool de jaarlijkse bijeenkomst De dag wordt begonnen met een H.Mis, waarna een koffiemaaltijd wordt aangeboden. Het hoofdbestand deel van de reünie is een lezing van ir. Bakker Arkema uit Wageningen, die de mechanisatie zal bespreken en daarbij speciale aandacht zal schenken aan de financiële zijde van de mechanisatie en aan het arbeids vraagstuk. 's Avonds zal de heer W. Colsen een causerie houden over de geschie denis van de landbouw, aan de hand van lichtbeelden. (r raautc De St. Joseph's Ghesellen, - in het laatst hunner dagen als Ghesellen, hebben hun jaarlijkse familiebijeen komst gehouden, een uiterst gezellige avond in het St. Joseph-patronaat, dat goed gevuld was. Ouders van leden en donateurs vormden het ge hoor van een serie artiesten die nu I eens echt konden doen wat plezierig was. Reggie Buysrogge en Piet Ver- wer toonden zich beste voordrachts kunstenaars, die er geen moeite mee hebben de luisteraars aan het lachen te brengen. Een vlot gezelschapsspel verhoogde de stemming zo mogelijk nog meer en na de pauze speelden de Ghesellen een eenactertje „Sokken en revolver", een komische thriller, die geweldig insloeg. Alles bijeen was het een zeer geslaagde avond, de Ghe- sellentraditie waardig. NIEUWE ACTIVITEIT Voor de eerste keer zal op woens dag aanstaande door onze R.K.J.B. een gezinsdag worden georganiseerd. Aangemoedigd door het welslagen van dergelijke dagen in diverse afdelin gen heeft ook onze plaatselijke afde ling het initiatief daartoe genomen. De dag zal worden begonnen met een H.Mis tot intentie van alle leden van Boerenbond, Jonge Boerenstand en Boerinnenbond in de parochiekerk om 8 uur. Om half drie samenkomst in het patronaatsgebouw, waar een spreek beurt zal worden gehouden door de heer Van Campen, directeur van de C.H.V. te HuJst. Hierna volgt een ge meenschappelijke maaltijd, waarna men opnieuw een spreekbeurt te be luisteren krijgt nu van Rector van Bavel te Hulst. Na dit ernstige gedeelte volgt dan een bonte avond te verzorgen door de leden van de R.K.J.B. en Jonge Boerinnenbond. Ongetwijfeld zal voor deze dag wel voldoende belangstel ling bestaan. H. Missie. De Tf.' Missie, die door de paters redemptoristen in onze pa rochie in februari aanstaande zal worden geleid is definitief vastgesteld van 18 tot 28 februari. Deze herplaat sing wegens misstelling. Aardenburg FILM OVER WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN Door de Stoomtram Maatschappij Breskens-Maldegem S.B.M. alhier, de maatschappij die de autobusdienstcn in 'n groot deel van West Zeeuwsch- Vlaanderen verzorgt, zal een film worden vervaardigd over het gebied waar zij haar werkzaamheden uit voert. Deze film zal vooral bedoeld zijn om de toeristen naar dit gebied te trekken en zal worden vertoond in de Nederlandse badplaatsen en in België en Engeland. Het is de be doeling de autobusritten van Breskens naar Brugge en van Breskens naar Knokke te verfilmen, waarbij dan in teressante opnamen zullen worden in gelast over de gemeenten die worden gepasseerd. Gezien de propagandistische waar de voor de gehele streek heeft de raad reeds besloten een financiële bij drage in de kosten te verlenen van f 100,-_ waarbij de voorwaarde is gesteld dat de opnamen over Aar denburg in overleg met het gemeente bestuur zullen worden gemaakt. Door het Waterschap Het Vrije van Sluis wordt vaart gezet achter de wegverbeteringen. Talrijke wegen in de omgeving van Aardenburg wer den het laatste jaar reeds onder han den genomen en van een asfaltdek B. en W. berichtten de raad een aandelenbezit der vennootschap, door en ander over het plan tot uitbrei ding van Britannia, in welke vennoot schap de gemeente financieel sterk is geïnteresseerd. T.a.v. dit plan dienen echter de verschillende facetten gron dig te worden bezien, waarbij in het kort omschreven enerzijds een rol speelt, de wens om het verloren ge- gane hotel ongeveer op de oude plaats geheel te herbouwen om daardoor Vlissingen dit eerste-klasse hotel te rug te geven, terwijl anderzijds in beschouwing moeten worden genomen, de daaraan verbonden consequenties in bedrijfseconomisch en financieel opzicht. De Raad van Commissarissen dient dan ook van verschillende deskundi ge zijden te worden voorgelicht, al vorens ter zake definitief stappen te doen, zodat ccn definitief besluit tot herbouw van het hotel nog hangende is. Het behoeft echter geen nader be toog, dat de hiervoor omschreven omstandigheid tot gevolg heeft, dat de door genoemde naamloze vennoot schap met de gemeente aangegane rekening - courant overeenkomst groot 1 ton nog niet kan worden be ëindigd, doch dat het - ter voorko ming van een tijdelijke verstoring van de liquiditeit - noodzakelijk is, dat deze overeenkomst nog wordt ver lengd. Daarbij kan echter het maxi mum te verstrekken crediet worden verminderd tot f 50.000,vermits het bedrag ad f. 55.000 als oorlogsschade gekregen wordt aangewend voor af lossing van het gemeentelijk crediet. Een factor, welke mede hierbij een rol speelt, is dat in de raad van commissarissen de mening heeft post gevat, dat het, nu het restaurant met de zaal van ..Britannia" is herbouw! zaak is, dat de aandeelhouders zich beraden over uitbreiding van het tot verdubbeling van het thans ge plaatste aantal aandelen over te gaan Het kapitaal der vennootschap be draagt sedert haar oprichting f 150.000,— verdeeld in 80 prioriteits aandelen van f 1.000,— en 70 gewone aandelen van f.1.000,—, waarvan, bij de oprichting zijn geplaatst en vol gestort 30 prioriteitsaandelen en 21 gewone aandelen. Ziende op de ont wikkeling van de balanspositie van deze naamloze vennootschap moet 't thans geplaatste aandelenkapitaal van geringe omvang worden geacht en bestaat er naar onze mening gerede aanleiding om tot verdubbeling daar van over te gaan. In dit verband menen wij nog wel naar voren te moeten brengen, dat het op de balans aangegeven verliessaldo ad f 45.207 over de periode 1 januari 1955 tot en met 30 september 1955. niet als een ongunstige omstandigheid mag worden beschouwd, wanneer daarbij mede in aanmerking wordt genomen, dat hierin is begrepen een bedrag van f. 44.000,— wegens afschrijvingen f. 39.233,45; representatiekosten (kos ten gemaakt bij de opening) f. 2.029,15 drukwerk en kantoorbehoeften f. 2.870,77 en dat een bedrijf als het onderhavige een zekere aanlooptijd moet hebben voor het stabiliseren van een gezonde bedvijfspolitiek. De be drijfsresultaten mogen derhalve niet onbevredigend worden genoemd en de toekomst kan met vertrouwen tege moet worden gezien. Enkele van de aandeelhouders heb ben zich dan ook reeds met een ver dubbeling van het aandelenbezit ak koord verklaard. B. en W. stellen de raad nu voor 'n rekening courant overeenkomst aan te gaan van f 50.000 en 40 inplaats van 20 aandelen a 1000 te nemen. voorzien en ook Rijkswaterstaat heeft de rijksweg tussen de Belgische grens en Breskens reeds aardig opgeknapt. Thans staan wederom een aantal we gen op het programma, die dit jaar zullen worden verbeterd. Het zijn een tweetal tertiaire wegen. Zo zal de weg Oostburg-Sint Margriete (België) door het Waterschap „Het Vrije van Sluis" worden geasfalteerd. Ook zal 'n nieuwe weg tussen Waterlandkerk je en Sint Kruis worden aangelegd. Deze weg zal worden uitgevoerd in het kader van de werkvoorziening aan werklozen met medewerking van de Dienst Aanvullende Civiel-Techni- sche Werken. De aanleg daarvan zal twee jaren duren en de kosten ad f. 70.000,zullen voorlopig door de gemeente Aardonburg worden betaald. Normaal zou ook de gemeente Wa terlandkerkje een deel der kosten moeten dragen, doch aangezfen dit toch slechts een klein gedeelte zal zijn en deze kleine gemeente die nood lijdend is, daardoor voor financiële consekwenties zou komen te staan, die niet direct zouden kunnen worden opgelost, heeft de raad van Aarden burg besloten voor hands alles zelf te betalen. Daar er onderhandelingen nodig zouden zijn om deze kwestie te regelen en daardoor stagnatie in de aanvang der uitvoering van het werk zou kunnen ontstaan heeft de Aardenburgse raad het gehele be drag gevoteerd. Nadat deze wegen zullen zijn voltooid heeft het Vrije van Sluis toegezegd de omliggende en aansluitende wegen te zullen asfalte ren. (Advertentie) BU HOEST EN KEELPIJN PASTILLES ONTSMETTEND - VERZACHTEND SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Een vrouw verdedigt zich. voo| de steu ontvanl bouw de ove| tallen Het dat me zorg isl een vril nl. datl gen hal voelen loonvor ter van zal de bi zodanig f kere be I tuinbou'f Hierirl Kamer van de deze bel ter zakel voorkonrl ven rel handhav omtrent bouwprcï Ondanl bouw oJ dabiliteil de voorif Delta-pl| te very daardool landbou\ kregen, uitbreid! genkindr Is dit SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Een vrouw verdedigt zich.

de Stem | 1956 | | pagina 2