Voor het westen voorlopig geen mogelijkheden in Jordanië PROTEST TEGEN BOMAANSLAG Atoom - vliegtuig heeft gevlogen i=3£Sesiïsj Draaiboek van Italiaanse film over „England-spiel" onjuist V.S. zoeken markt voor de surplus-voorraden Grootscheepse jacht op moordenaar van generaal Nieuwe regering beu van nieuwe allianties Belgische consul door boeren gemolesteerd „B-36" MET KERNREACTOR Weldra nieuwe proefvluchten K. de Graaf (Noël de Gaulle) constateert Filmgroep vroeg reeds werkvergunningen aan r DAGBLAD VOOR ZEELAND Mistinguett Duizenden brachten haar laatste groet Redacteur van ,,ADN overgelopen DF, DOOD OP DE WEG Twee Britten gelyncht Regering Harahap staat niet sterk Niet alleen voor bevriende landen Ike nam zijn gast mee uit Kwakkelen Opheldering over dood van Goebbels Uitstel van militaire dienst Gruwelijk misdrijf in Brussel Bedenkelijke bronnen Burgemeester La Pira op de vingers getikt Wiens hoed is dat A 96e JAARGANG No. 22043 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H M. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende, P. V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bil vooruitbetaling 5.85 per kwartaal, per post 6.55, per week (uitsluitend bij niet post- bestell.) 0.45. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct. Postrek. no. 278841. Voor God, Kontnfftn en Vaderland DINSDAG 10 JANUARI 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau vuoi de Zeeuwse KUanden: GOBS, Westsingel 98, Telefoon 2238- Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 - QOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) Duizenden Fransen stroomden gis teren naar de Madeleine om een laat ste groet te brengen aan de gevier de Mistinguett. Buiten stonden nog duizenden, die geen toegang meer tot de kerk kregen. Aan beide zijden van de hoofdingang van de kerk lagen kransen. Onder meer had Maurice Chevalier een krans gezonden. Op het lint stond ,,Aan jou Miss, voor eeuwig, Maurice". (Mistinguett werd veelal „Miss" genoemd). Vele revue-artisten en toneelspelers onder wie Fernandel en Tino Rossi brachten Mistinguett de laatste eer. Op de trappen voor de madeleine huldigde de directeur van de Folies Bergère de overledene. Hij zei: „Mistinguett heeft het hart van Parijs gewonnen". Een redacteur fan het Oostduitse persbureau ADN, Otto Stichler, heeft te west-Berlijn politiek asyl gevraagd. Volgens functionarissen van de vluch- telingendienst aldaar vreesde Stich ler in staat van beschuldiging te wor den gesteld naar aanleiding van kri tiek op zijn werk. DOORN: De 27-jarige G.W. raak te op de Zonheuvel met zijn auto van de weg af. Hij reed met flin ke snelheid tegen een boom. De zwaargewonde bestuurder over leed in het ziekenhuis. Na de schokkende en dramatische gebeurtenissen in Jordanië kan men er wel zeker van zijn, dat dit land voorlopig voor het westen, waarmee het door het pact-van-Bagdad kon worden ver bonden, verloren is. Er is namelijk een nieuwe Jordaanse rege ring gevormd, onder Samir Rifai, wier politiek gericht is op het ontlopen van nieuwe allianties. De nieuwe premier deelde mee, dat alle activiteit gericht zal worden op versterking van de be trekkingen met de Arabische staten. Engeland heeft ook het hopeloze van zijn pogingen, om Jordanië in het pact-van-Bagdad te betrekken ingezien. Öp een vergadering van Britse politici is besloten, dat er geen druk meer op Jordanië zal worden uitge oefend. Bij de jongste ongeregeldheden heeft, volgens een verklaring van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken, een zekere mate van com munistische activiteit een rol ge speeld. Communistische organisaties schijnen geld beschikbaar te hebben gesteld ter ondersteuning van aller lei anti-westerse acties. Deze omstan- MEVROUW J. Meyer - Dik te Hil versum heeft het leven geschonken aan een drieling. Er is één meisje bij dit gezelschap. Elk van de kinderen weegt vijf pond. Moeder en kinderen maken het best. HET LUCHTVERKEER op de Pa- rijse vliegvelden Orly en Le Bourget, en te Marseille en Nice, is gisteren weer geheel stil komen te liggen, door een 24-uurs staking van hon derd leden van de controlediensten H.M. DE KONINGIN en de oudste drie prinsessen zijn gistermiddag per trein uit Sankt Anton teruggekeerd. Op het station - Baarn was prins Bernhard aanwezig om hen te begroe ten. Eén van de partijen, die de Indo nesische regering; steunen, heeft ge dreigd haar ministers uit het kabinet te nemen, indien de regering besluit de besprekingen met Nederland voort te zetten. De kleine Islamietische par tij, de PSII zei in een verklaring na een vergadering van de regeringspar tijen ,dat indien de regering het ver zoek van de partij om de onderhande lingen met Nederland af te breken, afslaat, de PSII bereid is alle gevol gen daarvan te dragen. digheid en het feit, dat Jordanië de traditionele politiek van evenwicht tussen de extremisten en de Arabi sche wereld zal voortzetten, nopen de politici tot bezorgdheid doden, dat bij de jongste ongeregeld heden is gevallen bedraagt elf. Er zijn ruim driehonderd gewonden. Bij de Syrische grens is zondag de Belgische consul door een aantal boe ren aangevallen. De consul was, ver gezeld van vrouw en kind, met zijn auto op weg naar Damascus. Plotseling sprong ener enkele tiental len boeren uit het struikgewas te voorschijn* die de auto lieten stoppen j en met stenen begonnen te gooien. De drie inzittenden wisten Damascus als door een wonder, ongedeerd te bereiken. In de Jordaanse plaatsen Ramata en Bissan probeerden drieduizend Pa lestijnse vluchtelingen de grens met Syrië over te steken. Jordaanse grenswachten beschoten de vluchtelin gen. In Zarka werden twee auto's van Britten in brand gestoken. De beide inzittenden werden gelyncht. In Am man werd een hotel, waar Engelse gasten logeren, geplunderd. In de Jordaanse plaats Nabloes laaiden de hartstochten gisteren we derom op. Het waren weer demon strerende studenten, die de toon aan gaven. Amerika heeft bij Jordanië gepro Het uitgaansverbod, dat voor de 'j testeerd tegen de gebrekkige bescher- grote Jordaanse steden werd afge- mjng ^ie men Amerikaanse burgers kondigd is nog steeds van kracht en volgens berichten is de toestand nog verre van rustig. De vliegvelden zijn voor alle verkeer gesloten en de tele foon- en telegraafverbindingen zijn nog steeds niet hersteld. Het aantal en Amerikaanse eigendommen heeft geboden tijdens de ongeregeldheden. Uit Kartoem werd gemeld, dat de Soedan binnenkort zal vragen, toege laten te worden tot de Arabische liga (U.P.) President Eisenhower heeft het con gres verzocht toe te staan, dat de enorme overschotten aan voedsel en natuurlijke textielvezels ook worden verkocht aan andere dan alleen be vriende landen. Dit verzoek is één van de vele maatregelen, die president Eisenho- EEN Amerikaanse firma heeft twee nieuwe autoverven vervaar digd. Onder normale omstandig heden houden deze verven een auto anderhalf jaar lang zo glan zend, dat oppoetsen niet nodig is (U.P.) EEN SPECIALE jury heeft uitge maakt, dat de in het Italiaanse „quite of dubbel" - programma gestelde vraag over het gebruik van de con trabas in de opera's van Verdi, te moeilijk is geweest. De prof., die op deze vraag was gestruikeld, nam zijn prijs nu in ontvangst: 1.280.000 lire. EEN WERKLOZE man in Keulen vulde een biljet van de voetbalpool in aan de hand van het aantal ogen, dat hij met een paar dobbelstenen gooide. Hij won 662.000 mark. Totdus- ver had hij het zonder sukses serieus opgenomen. EEN POSTAMBTENAAR in Hanno ver ging gillend op de loop, toen hij een postpakket opnam.' dat plots be gon te ratelen en te zoemen. Toege snelde deskundigen vonden in het pakje een.... speelgoedlocomotiefje. (U.P.) GRACE KELLY heeft de pers meege deeld, dat zij van plan is van haar huwelijk met prins Rainier van Mo naco een echt, degelijk huwelijk te maken. Zij beaamde, dat de mail de S-S» 5* moet z'i". Wellicht zal ZIJ naar filmcarrière opgeven (U.P.) i JtaüV,ar!,keIijk enkele opklaringen j il- yeer 'oenemende be- J wolking met van het zuidwesten uit opnieuw enige sneeuw. Matige J tot vrq krachtige zuidoostelijke wind. Lichte vorst tot temperatu i ren om het vriespunt. peratu" J Vandaag: Zon onder 16.51, maan onder 14.40 uur. Morgen: Zon op J 5 8,47, maan op 7.31 uur. wer in zijn boodschap voorstelde met het doel een oplossing te vinden voor i het probleem der overschotten en de j inkomens der landbouwers te doen j stijgen. President Eisenhower stelde voor, de bestaande programma's voor de uitvoer van landbouwprodukten uit de overschotten voort te zetten. Hij ves tigde er de aandacht op. dat verko pen na ar het buitenland, die groot ge noeg zouden zijn om de huidige moei lijkheden te overwinnen, de wereld- prijzen en de wereldhandel zouden verstoren, de vrienden van Amerika nadelen zouden berokkenen en tevens het prijspeil in de Verenigde Staten zouden ondermijnen. De ervaring heeft ruimschoots be wezen, dat noch de Amerikaanse noch de buitenlandse markt in de huidige omstandigheden vlot de geweldige voorraden kunnen opnemen, welke thans de Amerikaanse landbouw de primeren. Temidden van de leden van de Amerikaanse geheime dienst en persvertegenwoordigers van het Witte Huis, hebben president Eisen hower en de opperbevelhebber van de Navo, generaal Alfred Gruen- ther, die op het ogenblik de gast is van de Amerikaanse president in Key West, genoten van een partij tje base-ball dat werd gespeeld op het recreatieveld van de Sonar- school op de marinebasis te Key West. Op het moment dat deze grappige foto werd gemaakt, had generaal Gruenther kennelijk iets leuks ontdekt, dat hij de president aanwees. Wilhelm Eckold, eens commandant van Goebbels' lijfwacht, heeft bij zijn terugkeer uit een Russisch con centratiekamp verklaard, dat hij in 1945 de lichamen van Goebbels, zijn vrouw en hun vijf kinderen heeft ge- identificeer d voor de Russen. Hij zei dat de verkoolde lichamen van Goebbels en diens vrouw zich in kisten bevonden, en die van de vier meisjes en een jongen in een massagraf. Goebbels heeft zijn kin deren vergiftigd, en hijzelf en zijn vrouw hebben zelfmoord gepleegd, kort voor de Russische bezetting van Berlijn. Eckold werd indertijd door de Rus sen tot 25 jaar dwangarbeid veroor deeld, maar is kort geleden vrijge komen (U.P.). Aan de bestaande mogelijkheden tot het verkrijgen van vrysteliing van militaire dienst wordt, te beginnen met de lichting 1957, een nieuwe toe gevoegd voor de dienstplichtige, die de oudste zoon is van een weduwe. Hij kan worden vrijgesteld indien tot het gezin nog tenminste vier jon ge kinderen behoren en hij voor de weduwe een onontbeerlijke steun bij de opvoeding van de andere kinderen is. Onder „onontbeerlijke steun" wordt zowel morele als financiële verstaan. Zijn niet alle omstandigheden aan wezig, dan kan toch enig uitstel van opkomst worden verleend. De mens is erin geslaagd zich met behulp van de atoom kracht in de lucht te verhef fen. Een B.-36 bommenwer per van de Amerikaanse luchtmacht, heeft de afgelo- j pen dagen boven Texas tal van proefvluchten gemaakt, De motoren werden aange- j dreven door kernenergie. Er t bevond zich een kleine reac- j De Amerikaanse marine zal het Congres vragen in de begroting voor 1958 kredieten beschikbaar te stellen voor de bouw van een vliegdekschip met atoomaandrijving. Ook wordt ge werkt aan plannen voor een. lichte kruiser met atoommotor. De '-eactor van dit schip zal het midden houden tussen de atoominstallatie van de duikboot „Nautilus" en de reactor, die men van plan is te bouwen voor het vliegdekschip. Honderden Milanese gelovigen zijn, zoals deze foto laat zien, samen gestroomd voor het aartsbisschop pelijk paleis van Milaan om door een demonstratie blijk te geven van hun aanhankelijkheid aan de aarts bisschop Giovanni Battista Kardi naal Montini en heftig te proteste ren tegen de bomaanslag, die onbe kenden pleegden op de verblijven van mgr. Montini in het paleis. De krachtige, zelfgemaakte bomdie in het privé-kantoor van de assistent van de Kardinaal werd geworpen, maakte weliswaar geen slachtoffers, maar richtte in het gebouw aan zienlijke schade aan. De aanslag werd gepleegd op de dag, waarop i mgr. Montini een jaar aartsbisschop van Milaan was. tor aan boord van bel toestel. De komende dagen zullen nog tal rijke proefvluchten worden gemaakt. De bedoeling van de hele onderne ming is, om de bcschermingsmoge- lijkheden tegen radio-actieve straling op mensen en materiaal in en van het vliegtuig te onderzoeken. Tevens wordt uiteraard de kernsplitsings-ap- paratuur voor vliegtuigen verder ontwikkeld. Alle veiligheidsmaatregelen waren genomen. Het vliegtuig is in een spe ciale kleur geschilderd, zodat men het als experimenteel toestel kan herken nen. De B 36 maakte voor de start, en de landing geen gebruik van de atoomkracht. Dit gebeurde uit vei ligheidsoverwegingen. In de Convair- fabriek te Fort Worth wordt het toe stel gereed gemaakt voor nieuwe proefvluchten (U.P.) De Italiaanse filmgroep, die onder leiding van de bekende regisseur Coletti werkt aan de film „Nordpot-spiel" (England-piel) terzake van de vorm, waarin het verhaal over het Nordpol-spiel zal worden gegoten, heeft contact opgenomen met de heer K. de Graaf, die onder het speudo- niem Noël de Gaulle twee romans heeft geschreven over de geallieerde agentendienst en 't Nederlandse verzet, en die aan 't einde van de oorlog als hoofd operatiën van het bureau bijzondere opdrachten een onderzoek instelde naar de oorzaken van het zogenaamde Nordpol-spiel, waarbij tientallen Nederlandse agenten het leven verloren. De heer de Graaf heeft het draaiboek van de Italiaanse film bestudeerd en als onaanvaard baar gekwalificeerd. Desgevraagd verklaarde hij, dat hij bezwaren heeft om zes redenen. a. De geschiedenis is geheel en al door een Duitse brd bezien. b. Het geheel ademt een pro-Duitse geest, ten aanzien van het oorlogsge beuren. c. Er is een duidelijk anti-Britse ten dentie.. d. De Nederlanders komen er slecht af en hierdoor wordt aan de geschie denis onvoldoende recht gedaan. e. Het boek van Giskes, de voorma lige chef van de „Abhwer" in Neder land, is bedoeld als documentaire en als zodanig aanvaardbaar ter aanvul ling van bestaande documenten van geallieerde zijde. De Italiaaanse film, die dit boek als werkbasis gebruikt, geeft echter een romantisch verhaal, dat een van de grootste tragediën van het Nederlandse krijgsgebeuren tot achtergrond heeft. f. De technische details vertonen zeer vele onjuistheden en geven de film daardoor een duidelijk stempel van onechtheid. «v. Men heeft verder gegevens geput uit enkele als historiebronnen zeer onbetrouwbare geschriften, zoals het boek van Pinto, dan wel uit publica ties over of naar aanleiding van ver klaringen van Pinto. De heer de Graaf heeft de Italiaan se filmcommissie dringend geadvi seerd de oorspronkelijke plannen ge heel te laten varen. Hij heeft zich in beginsel bereid verklaard tot samen werking, om te komen tot een juiste Italiaanse film over de geallieerde agentendienst en het Nederlands- Frans verzet, op voorwaarde, dat van hel bestaande draaiboek in het geheel geen gebruik wordt gemaakt en het Nordpol-spiel niet wordt genoemd, evenmin als de operatie-Arnhem. De heer De Graaf zei veel vertrouwen te hebben in de mogelijkheden van de Italiaanse film en in de ernst van het streven van Coletti om een zo zui ver mogelijk beeld te brengen, waar voor een goede „couleur locale" van essentieel belang is. De Italiaanse filmgroep, die reeds met materiaal en personeel in ons land vertoeft voor het maken van op namen voor de film „London Calling Northpole" heeft bij de Rijksvoorlich tingsdienst officeel haar aanvraag in gediend voor de nodige werkvergun ningen enz. Daarbij werd het draai boek overgelegd, dat nu bestudeerd zal worden. De filmgroep is zeker niet te kwa der trouw naar Nederland gekomen. Zij had van haar vertegenwoordiger in Amsterdam via de importrice in Nederland voor Italiaanse films enige tijd geleden een telegram gekregen, meldende dat alle in Nederland beno digde toestemmingen verkregen waren en de autoriteiten geen bezwaar had den tegen de opnamen. De inhoud van dit telegram blijkt voorbarig te zijn geweest. Zondagavond is te Brussel een gru-, na zij met gordijnkoord gewurgd wer wclijke drievoudige moord aan het licht gekomen, waarvan een bekende gepensioneerde generaal, zijn bejaar de schoonzuster en hun 62-jarige huis houdster het slachtoffer zijn, gewor den. Het betreft de 88-jarige Emile Deis- ser, een held uit de eerste wereld oorlog, zijn 82-jarige schoonzuster Louise Schmitz en de 62-jarige huis houdster Marie Houlon wier deerlijk verwonde lijken werden aangetroffen door een neef en een nicht, die hun wekelijkse bezoek aan de bejaarde generaal kwamen brengen. Roof is kennelijk het motief van de moord geweest, want alle kamers in het huis waren overhoop gehaald. De moordenaars zijn dus kennelijk na het bedrijven van hun vreselijke daad koelbloedig en systematisch het hele huis op buit gaan doorzoeken. Uit het onderzoek is gebleken, dat de moordenaars de politie veron derstelt dat er meer dan één man bij het misdrijf betrokken is geweest hun slachtoffers eerst met een zwa re ijzeren staaf of een ander zwaar voorwerp hebben neergeslagen, waar- „PRESENCE-FRAN5AISE" ONDERDEEL VAN DE POUJADE-PARTIJ Zowel in Algerije als het aangren zende Marokko zijn alle ogen gericht op Parijs en het resultaat van de verkiezingen. Algerijnen en Marokka nen hopen op een socialistische of links-georiënteerde regering, die naar hun oordeel bereid zal zijn hun een ruime mate van onafhankelijkheid te verlenen. In sommige berichten wordt gezegd dat de groep der Franse kolonialisten de „Presence Frangaise". vertegen woordigd zou worden door de uiterst rechtse beweging der Poujadisten. In enkele onbevestigde berichten wordt zelfs gezegd, dat de „Presen ce Francaise" de verkiezingscam pagne van Poujade gefinancierd heeft (U.P.) den. Meer dan 50 politiemannen waren gisteren en vandaag bezig met het ondervragen van de buren van de slachtoffers, het doorzoeken van de tuin en het nemen van vingerafdruk ken (U.P.). Er was een uitspraak van de rechtbank te Florence voor nodig, om burgemeester Giorgio La Pira ervan te overtuigen, dat men geen parti culiere eigendommen kan requireren om ze aan de armen te geven. Burgemeester La Pira van Flo rence had overigens een wettelijke regel: een wet van 1865 veroorlooft de requisitie van particulier eigen dom in geval van nood. Burgemeester La Pira is een vrien delijke man, gelovig katholiek, die van tijd tot tijd gesprekken met de vogels houdt en zich nu en dan terugtrekt in een kloostercel. Hij is min of meer het „enfant terrible" van de christelijke democratische partij. Geruime tijd al requireert hij particuliere bezittingen. Twee faillie te fabrieken heeft hij gerequireerd en aan de arbeiders gegeven. Eén villa heeft hij op die wijze aan daklozen gegeven. Zaterdag eindelijk heeft de recht bank in Florence uitgemaakt, dat de requisitie van de villa niet geldig is. Er was volgens de rechtbank geen „noodtoestand" als bedoeld in de wet van 1865. De burgemeester moet schadevergoeding aan de eigenaars van het huis betalen. (U.P.) WEST-DUITSLAND heeft de VS een aanzienlijk aantal torpedojagers ter leen gevraagd, voor de opbouw van de Westduitse vloot. De schepen zou den zes jaar onder Duitse vlag moe ten varen (U.P.) De onooglijke hoge hoed waar mee de leden van het Britse Lagerhuis, die een kwestie van procedure willen opwerpen, zich moeten tooien, wordt ver vangen door een geschikter hoofddekselzo heeft de waar nemend voorzitter, Sir Charles MacAndrew, dezer dagen mee gedeeld. Hij onthulde, dat leden van het Huis hadden geklaagd over de ouderdom van het tot dusver gebruikte hoofddeksel. Vele hoedenzaken hadden aan biedingen gedaan voor een nieu we hoed, maar deze aanbiedin gen moesten van de hand ge wezen worden. Toen had een „gentleman" Sir Charles mee gedeeld, een ongebruikte hoge hoed, die hij kort voor de oor log had gekocht, voor twee pond sterling te willen afstaan. De hoed had zes pond gekost... Het hoofddeksel is gekocht, maar Sir Charles heeft de naam van de „gentleman" niet ge noemd.

de Stem | 1956 | | pagina 1