SPORT- en SPEL-momenten ONZE PUZZEL Amsterdamsche Bank ^dMD Dui PAPIER VOOR UW PEN ilagblad PcÜYctn SKI-WONDER Serie brutale diefstallen 50pet Gokkers - Rallvekosten - Boks-Poujade - Lager loon DERDE BLAD ZATERDAG 7 JANUARI 1956 Dure lol Hup, Zeeuws handbal Belasting bokst Schaker in de cel Top-bridger stierf fa OPLOSSING ONDERZOEK WORDT NOC VOORTGEZET Belangrijke kleinigheden scherp bezien Engeland en voetbal is nog steeds hetzelfde. Dat heeft een onderzoek geleerd, dat door een grote krant werd ingesteld. Het dagblad viel bij zijn lezers binnen met de vraag welke tak van sport zij de voorkeur gaven. Voetbal behaalde ruim een kwart (26 procent) van alle antwoorden. Cricket kreeg 8 procent, boksen 7 en tennis 6. Zwemmen, atletiek, schaat senrijden en ruiterwedstrijden kwamen ieder tot vier pro cent, autoraces tot drie en ruby en wielrennen tot slechts twee procent. De cijfers zouden voor Nederland wel anders liggen, want wielrennen met name zouden de vaderlandse sportvrienden zeker niet in zo'n klein hoekje zetten. De Britse cijfers worden er niet minder interessant om. De krant maakte tevens van de gelegenheid gebruik om uit te zoeken hoe het met de goklust stond. Vijftig pro cent van de mensen, die deze vraag kregen gesteld, deelden mee, dat ze iedere week aan een voetbalpool deelnamen. Iets meer dan 35 procent wedde in 1955 minstens één keer bij paardenraces en 9 procent bij hondenrennen. Gunstige geluiden in het jaarver slag, dat de afdeling Zeeland van het Nederlands Handbal Verbond liet drukken. In het af gelopen jaar kwamen vier nieuwe verenigingen in de rij: Luctor (Heinkenszand), ODI (Kwaden- damme), de Meeuwen ('s-Heeren- hoek) en Hontenisse. Drie jaar geleden telde de af deling 300 leden, thans zit men aan 682 leden. Dit aantal zou nog wel groter zijn als men maar de beschikking had over terreinen. In Terneuzen sukkelen de handballers zwaar met dit probleem en in Terseke ligt het probleem precies het zelfde. Wel handballers, geen velden. Dat zijn de mineur-tonen. De Zuidamerikaanse voetbal ler Vinincio is op het ogenblik topscorer in de Italiaanse eer ste divisie. Hij maakte elf doel punten voor zijn club, Napolis. Op de tweede plaats komt de Zweed Gunnar Nordahl (van Milano) met 10 goals. Derde is de vroegere Engelse league speler Eddie Firman die dit sei zoen voor Sampdoria achtmaal een treffer liet noteren. Nog: meer getallen. Ze werden opgezocht door een bekend En- pels rallyerijder, meneer Mike Crouper. En ze zyn een treffend antwoord voor mensen* die voor de lol wel eens zo iets als de Ral- lye van Monte Carlo zouden wil len meeraden. Volgens onze Crouper zou dat op de volgende manier geld verslinden: Inschrijfgeld Bagagekosten Oversteek van het Kanaal van de auto (Crouper woont nu eenmaal in Engeland) Vrachtbrieven, verzekerin gen, autopapieren Arbeidsloon om de auto rij-klaar te maken Diverse materialen en reserve-onderdelen Paspoort en visa Verblijfkosten, voor, tij dens en na de rallye. Met minder zie je onder meer blauw van de hon ger, zegt Crouper Benzine en olie Vijf maal een briefkaart naar huis 305.— 70.— f 160.— f 705.— 150.— 33.— f 2500.— f 900.— 1.25 Totaal f 5054,25 Vijfduizend vierenvijftig gulden vijf entwintig cent De 22-jarige Fredrik Olafsson, schaakkampioen van IJsland, die ingeschreven had voor het toer nooi te Hastings, heeft een nacht in een cel doorgebracht. Niet om dat hij de Engelse wetten had overtreden, maar omdat hij een dag eerder dan de afspraak was te Hastings arriveerde. Alle ho telkamers bleken bezet te zijn door toeristen. Hij ging toen naar een politiebureau en kreeg een kop thee van de hoffelijke post- commandant, die bovendien zorg de dat voor de onverwachte gast een bed in een van de cellen werd opgemaakt. Verleden jaar was Olafsson ook al eens met de politie in aanra king geweest, en wel te Praag, waar hij op straat gearresteerd werd, omdat hy geen visum op zijn paspoort kon tonen. Hij vond de ontvangst te Hastings sympa thieker. Dit is een plaatje van een Russisch ski-toonder, de wereldkampioen 30 en 50 km, Kuzin. Hij traint momen teel in de buurt van het Zwitserse plaatsje Andermatt. Dezer dagen is Ely Culbertson, de internationaal vermaarde bridge-expert te Brattleboro in de Amerikaanse staat Vermont overleden. Hij was in Roemenië geboren als zoon van een Amerikaans burger, studeerde in Genève en in Parijs en gaf in 1916 zijn eerste geschriften uit over litera tuur en sociologie. Al spoedig legde hij zich ook toe op de stu die van het bridgespel. Van zijn hand verschenen tal van boeken over contract-bridge en als aan voerder van Amerikaanse teams nam hij deel aan vele interna tionale toernooien. In de tijd van de grootste populariteit van het naar hem genoemde systeem werd het jaarlijks inkomen van hem en zijn eerste vrouw Josephine, even eens een bekend deskundige, op een half miljoen dollar bruto geschat. Culbertson had een avontuurlijke jeugd achter de rug. Hij heeft rondgezworven als landloper en is lid geweest van een revolutio naire groepering in Mexico. Uit Spanje werd hij verbannen wegens zfjn betrekkingen met anarchisten. ts tg ór I is P HORIZONTAAL: 1 soort onderwijs; 3 vreemde munt; 5 frans onb. voor- naamw,7 inhoudsmaat; 9 lidwoord; 10 tandeloos zoogdier; 11 frans lid woord; 12 gelofte; 14 treurig; 15 aarzelen; 17 gelofte; 18 rangtelwoord; 21 gewicht; 22 hoos; 23 bovenste deel; 25 zangstem; *88 voetbalvereniging; 29 interest; 33 lekkernij; 35 lang stuk hout; 36 part; 38 klein persoon; 39 voorzetsel; 41 walm; 34 gereedschap; 46 spil; 48 metaal; 50 bloeiwijze; 51 nederlajds vliegveld; 53 persoon; 55 zwaardvis; 58 kledingstuk; 60 roof dier; 61 aanw. voornaamw.64 her kauwer; 66 vervoermiddel; 68 plant; 69 vogelproduct; 71 pers. voornaamw. (lste pers. mv.); 72 ijzerhoudende aarde; 73 titel (afk.) 74 laatstleden (afk.); 75 dun; 76 vreemde munt. VERTICAAL: 1 plaats in Zuid-Hol land; 2 engels telwoord; 3 huisdier; 4 het romeinse rijk (afk.); 5 geogr. aanduiding (afk.); 6 juiste gewicht; 7 onderwereld; 8 disselboom met twee armen; 9 aanzien; 13 boom; 14 voor zetsel; 16 vervoerbedrijf; 19 insecten eter; 20 sprakeloos; 22 vogel; 24 voor; 25 duur van eb en vloed; 26 ver laagde toon; 27 muziekdrama; 30 verdieping; 31 fr. pers. voornaamw.; 32 maanstand (afk.); 35 krantenjon gen; 37 bid (lat.); 39 bestaat; 40 deel van de bijbel (afk.); 42 boom: 43 vaartuig; 44 muziekinstrument; 45 deel van de hals; 46 de somma van; 47 selenium (afk.); 49 plaats in Gel derland; 52 klimwerktuig; 54 vrucht: 57 klepper; 58 naschrift (afk.); 59 uitroep; 62 europeaan; 63 titel (afk.); 65 houding; 67 deel van het dak; 70 frans pers. voornaamw.; 71 pers. voornaamw. HORIZONTAAL: 1 bont; 4 anker: 8 grens; 11 et; 12 onze; 14 eire; 16 at; 17 ei; 18 ga; 19 ka; 21 peer; 23 vaal; 25 so; 26 door; 28 ode; 30 raat; 32 teen; 33 serre; 35 koon; 37 al; 30 dol; 40 nis; 42 po; 43 lam; 44 ako; 45 es; 47 oma; 49 eng; 52 lila; 54 pekel; 57 aloe; 59 rose; 61 eer; 62 kalm; 63 de: 64 edel: 66 gans; 68 p.s.70 a«g.; 71 r.i.; 72 l.s.74 ,smet; 76 amen; 78 aa; 79 iets; 80 larie; 81 uier. VERTICAAL: 1 berk; 2 ot; 3 to; 4 azië; 5 ne; 6 ee; 7 rigo; 8 ge; 9 ma; 10 stro; 13 neer; 15 raar; 20 adel; 21 pond; 22 roe; 23 ver; 24 laks; 25 stop; 27 oe; 29 dra; 31 ao; 32 takel; 33 slaap; 34 enkel; 36 notie; 41 ion; 46 Sire: 47 oase; 48 oke; 50 gaas; 51 lomp; 53 l.o.; 55 cel; 56 erg; 58 1.1.; 60 edam; 62 knie; 63 deli; 63 egel; 67 arme; 69 spar; 74 s.s.; 75 t.a.; 76 ai; 77 nu; 78 a.e. Met het onderzoek inzake de roof overval te Deurne (bij Antwerpen) gaat het toch niet zo vlot als gisteren werd verondersteld. De eerst-aange- houden IV. blijft in arrest, al blijft hij hardnekkig ontkennen. Twee anderen worden echter weer vrijgelaten. Zij hadden een alibi. Intussen heeft heel het politioneel apparaat een grootscheepse aktie uit gevoerd, die erop gericht was alle „zware jongens" op te halen en hun geweten te onderzoeken. Terzelfder- tijd werden verscheidene huiszoekin gen verricht, die het verwachte resul taat hebben opgeleverd. Men heeft nl. verschillende wapens en gestolen goe deren gevonden in woningen van in dividuen, waarvan later bleek dat zij bij de overval niet betrokken waren Deze aktie heeft een golf van schrik verwekt in het milieu, omdat het van zelfsprekend voor enkele jongens zeer moeilijk is gebleken een geschikt alibi te vinden voor de nacht waarin de auto gestolen werd. JOE LOUIS De Amerikaanse bokser-tap- danser Joe Louis bokst tegen de Amerikaanse staat, die hij meer dan één miljoen dollar achterstallige belastingen schul dig ts. In de Saturday Evening Post is hij aan het klagen geweest als een boksende Poujade. „Volgens mij zou het veel beter zijn als de be lastingen meteen van de gage van een bokser zou worden afgehou den. Ik heb in de pugilistiek pre cies 4.60.721 dollar verdiend en nou komt de klap ineens". Hij geloofde, dat hij nooit ln staat zou zijn om de belasting schuld af te lossen. „Het is een onafzienbare weg, die je moet afleggen", schreef hij. (Advertentie) Niets ontgaat de vakman, die een uurwerk onder de loupe neemt. Elk radertje is een „belangrijke kleinigheid", dat scherp moet worden beschouwd. Zo heeft ook de Bank een door ervaring gescherpt oog voor de vele „belangrijke kleinigheden" in het zakenleven, voor de schijnbaar onbelangrijke factoren, die in werkelijkheid doorslaggevend kunnen zijn om een zaak tot een goed einde te brengen. De bemiddeling van de Bank bij transacties - en zeker als die op internationaal terrein liggen - biedt daarom méér en betere kansen op het welslagen daarvan. 218 kantoren in 179 plaatsen GEMEENTEREINIGING Ons gemeentebestuur heeft weer pas een mooie „stunt" uitgehaald wat de herziening van het salaris van het ge- meentepersoneel betreft. Het gros van het weekloon-personeel is een loonklasse omhoog gegaan, behalve de bakkenladers en straatvegers van de gemeentereiniging. Geacht gemeentebestuur, ik heb mij afgevraagd, zouden dat geen mensen zijn? Waarom worden die mensen maar steeds achteruit gezet? Volgens mij kun nen die mensen nooit genoeg gewaar deerd worden. Is het wel eens tot u doorgedrongen hoe het zijn zou. in geval er geen mens zich meer beschikbaar zou stellen voor dat werk? U weet toch ook wel, dat het vuilste, wat iedere ge meente afgeeft, voor de reiniging is, en dat de mensen die daar werkzaam zijn dat op moeten ruimen meestal voor een loon dat veel lager ligt dan bij andere takken van dienst. Vindt u dat niet wraakroepend? Geacht gemeentebestuur, geef aan die mensen een behoorlijk loon. Het brood, dai die mensen moeten kopen is beslist niet goedkoper dan voor diegenen, die een hoger loon genieten. Het wordt hoog tijd dat er in het een en ander verande ring gebracht wordt. Het is nu al zover gekomen dat er minder-validen te werk gesteld worden aan de gemeentereiniging Hoe dat komt? Een volwaardig persoon stelt zich niet meer beschikbaar voor zo'n laag loon! BERGEN OP ZOOM. OPMERKER Maurice Delbar te Ronse werd ge kozen tot president van Cureghem- Centre, de instantie die met de Entente Beige te Brussel de grote nationale fondconcoursen inricht. Maurice is om de dooie dood geen stuurman aan de wal; met zulke stielmannen aan het roer, wordt het op St.-Vincent en San Sebastian geen kattenstroof! Met eer reeks brutale duivendief- stallen in België, die hanü over hand toenemen, is het een ander paar mou wen. Desmet-Matliijs te Nokere en Deschamps-Vanhasten te Lauwe wer den al hun weduwnaars ontstolen. Thans zijn Jules Vapdaele te Kort- mark en René Stijnen te Brasschaet aan de beurt geweest. En nog nooit zijn de champetters erin gelukt, de dieven by hunnen Irak te grijpen. By de Juul van de Leenbnshoeve werden negen en dertig allerbeste duivers van twee jaar en ouder ontvreemd. Die is dus gelyk uitgespannen. De omstandigheden waaronder d° diefstal plaats vond, waren voor de inbrekers zodanig moeilijk, dat met geen pen tc beschrijven is, waar ze de brutaliteit vandaan hebben ge haald. De duivers waren gehuisvest op de ruime hokken van de schuur en vooraleer zich toegang tot het gebouw te verschaffen, hebben de dieven, die tenminste met vier man moeten zijn geweest, ruim vijf ton mest moeten verwijderen alsook een groot aantal betonnen stenen, die elk zestig kilogram wegen. Vervolgens werden de grote schuurpoorten opge- or Zlj binnen geraak ten na eerst over een opslag van patatten te zijn geklauterd van ten minste twee meters hoogte De dieven hebben haarfijn gewe- ltf'v,dSaarv. j gebonden stond; zy hebben hun daad gepleegd lanvi achter, waar nooit iemand komt De negen en dertig duivers belopen' een waarde die moeilijk te schatten is al wordt er gesproken van een dikke tweehonderdduizend frank. Zelfs wer- den alle reismanden meegenomen* vermoedelijk zijn ze daarin vertrans' porteerd. Het parket te Brugge en de plaatselijke rijkswacht deden de vaststelling dat de diefstal moet ge. pleegd zijn tussen elf uur en twee en een half in de nacht. Bij René Stijnen, de sterkste fond speler van de provincie Antwerpen werden twintig kweekduivinnen van hoge waarde gestolen. De inbraak werd gepleegd op het oude hok aan de Acacialei, waar René voor 't ogen blik nog woont. Voor niet lang meer want er is een nieuw huis voor hem gezet in 't vilk.-kwartier tussen Bras schaet en Kleine Bareel, waar ge met uw voituur passeert als ge van Breda naar Antwerpen rijdt. Er staan daar tientallen van die schoon huizen, het een al luxueuzer dan het ander! Bij de nieuwe villa staan ook dui venkoten en er zaten zelfs reeds dui ven, o.a. de beroemde „Impanis", maar daar zijn de dieven niet ge weest. Dat hebben ze zeker niet ge weten, vermits het nog altijd gemak kelijker is ia een onbewoond huis te gaan roven dan in een huis waar de baas ieder ogenblik kan wakker wor den en met het geweer naar buiten komen om u op een blauwe boon te tracteren. De hokken in de Acacialei zijn gelegen boven de garage. De duiven op het eerste kot lieten de dieven zitten, die op het middelste namen ze alle mee (vermoedelijk in baalzakken, daar midden op de vloer een grote keef was blijven staan) en die op het derde namen ze in de rapte nog een paar excellente kweek- duivers mee. Ook bij René verscheen het parket, evenals de rijkswacht voor het doen van gebruikelijke vast stellingen. Voetsporen konden worden gevolgd tot waar de deugnieten bin- nengeklauterd zijn. Er zijn beloningen tot een waarde van zestigduizend frank uitgeloofd voor degenen die zulkdanige inlich tingen verschaffen dat de daders kun nen gepakt worden. Op dit punt werd het nieuwe jaar dus niet te best ingezet. FEEST IN OOSTERHOUT In Oosterhout hopen ze 't beter te doen, daar herdenkt de Ooster- noutse Boi.d binnenkort haar 45-jarig bestaan. Het ligt in de bedoeling van bestuur dit lustrum voor de (klei- „Üi drieduizend leden niet ongemerkt 7=t *e laten gaan. Daarom zal V4 ianuari in het bonds- fiim Nederlands grootste duiven- fum „Snelle Wieken in grootste i, -draaien. Hier j de sjarels veel te genieten, nsamci rolprent geeft de voor- »g -eurten!ssen weer die zich ,C laeen in de duivensport b?bben „aI,ge®Pedld- Toegang alle leef- tijden ook de dames ziin van harte welkom; Ehret die Frauen/lie fitch- ten en weben, Himmlische Rosen ïrdische Leben, zou konfrter gang Amadeus Goethe zeggen Op 7 en 8 januari zal de machtige maatschappij „De Olijftak" te Dorst in haar clublokaal, café De Jongh, een grote tentoonstelling organiseren^ waarvoor een enorm aantal ereprijzen werd beschikbaar gesteld. Als keur meester treedt op de fijne kenner Stroop uit Teriaeijden. De jaarlijkse Krukkendag staat ook weer voor de deur. Op deze dag stel len de leden van bestuur en bonds raad te Breda, alsmede de functio narissen hun pauwstaarten ten toon. De traditie in ere houdend, roep ik ook ditmaal alle duivensjarels van de Baroniestad op met hun presentie aanwezig te zijn. Krukken is van ouds een beetje oneerbiedig uitge drukt, ge hebt krukken in soorten, vandaar dat ik voorbehoud maak voor de kampioenen die er tussen zitten, ik loer er trouwens niet op dat er iemand is die mij op mijn vestje tikt. HET IDEALE OOG ins Wolf- In het algemeen schrijft kon frater Vanoyenbrugge worden vol gende kenmerken aanvaard als deel uitmakende van het oog van de goede reisduif, althans zoals sommige kro- nijkers beweren: 1. Een ronde pupil, liever klein dan groot. 2. Hieromheen een grijze verken ningscirkel... als ge hem kunt zien, wat soms niet gebeurt. Er worden nog liefhebbers gevonden die hieraan zeer veel belang hechten en zij zeg gen: Hoe breder en zwarter, hoe gro tere kweekwaarde, hoe fijner, hoe snellere vliegers. Anderen aanzien de ze cirkel als een onderkenmerk van het ras dat niet onontbeerlijk is. 3. De eerste iriskring meestal hel gekleurd: wit, geel enz. 4. De tweede iriskring, die bij de meeste duiven voorkomt, is donker der dan de vorige en goed afgetekend en zuiver t.t.z. zonder kleurige ope ningen, effen en gebonden en zonder dat er van andere kleuren sprake is. 5. Rond dit alles een buitenste band, een fijne zwarte of zwartach tige streep of cirkellijn. Het is met opzet dat wij hier geen enkele ogenkleur vooruitgezet heb ben, noch voorrang hebben gegeven. Onze reportages en hokbezoeken van alle slag laten ons toe te verklaren dat er onder alle ogenkleuren goede duiven zijn. Wie het niet gelooft be- zoeke de echte kampioenendagen. En die waarheid geldt zowel voor de kweek als voor de vlucht. Bij de koppeling wordt er nochtans zeer veel en meest naar de ogen gekeken: het overgrote aantal melkers, ja alle liefhebbers zien gaarne een schoon oog. Maar al te vaak gelooft men dat een schoon #og hetzelfde is als een goede duif en dat is menigmaal alleszins niet zo! Anderen zeggen: Hoe donkerder ogen, hoe rijker aan bloed, wat vol gens ons weer geen steek houdt, want de ogenkleur is meestentijds e§n ras eigenschap en de rijkdom van bloed is volgens ons niet te zien in de soort van de kleur, maar wel door haar uitstraling, haar gebondenheid en helderheid. Er is een tijd geweest dat men in meerdere streken van het land de witte en bleken ogen vrees de. Dat is heden ten dage fel ver anderd en zelfs zoekt men nu naar zulke duiven. Liefhebbers kijkt zoveel als ge wilt naar de ogen, voor on? is in de kweek het volgende hoofdzaak: Twee duiven bij mekaar zetten, die bij mekaar passen. Al het andere is voor ons geluk en invloed van erfelijkheid, waarvan wij niet al te veel afweten. Heden wil een ieder zo rap moge lijk zijn doel bereiken en men verliest uit het oog dat haastige spoed zelden goed is. In ieder geval kunnen die lastigaards toch lukken, wat zelfs hier cn daar gebeurt, maar voor jan- en-alleman durven wij toch aanraden te vertrekken met het leggen van het goede fundament: rasduiven! De rest komt dan, met een weinig geduld, vanzelf. Onze geachte konfrater van harte dank voor zijn boeiende uiteenzetting. Allemaal goeie. DIKKEN BRUINE Noot van de redactie: Wij hebben ter bevoegde plaatse naar de juistheid van bovenstaande geïnformeerd, waarbij men ons het volgende mededeelde. inzender is blijkbaar NIET georga niseerd, daar hij anders zeer zeker de weg via zijn organisatie had gekozen. De gemeenteraad heeft de algemene salarisverordening 1955 vastgesteld, naar voorafgaand overleg met de or ganisaties. De hoogste van de lonen per groep (klassen), wordt NIET door het gemeentebestuur of de organisa ties vastgesteld, doch door Binnen landse Zaken en onder geen enkel beding kan of mag hiervan worden afgeweken. Men kan uiteraard van mening verschillen over de vraag of het vastgestelde loon te hoog of te laag is, maar het gemeentebestuur moet nn eenmaal rekening houden met de voorgeschreven richtlijnen! KONIJNENDIEVEN Enige dagen voor Kerstmis werd Dorst met een bezoek vereerd. Er waren op drie plaatsen de konijntjes uit hun hokjes gesmeerd. Wat zullen de dieven hun neusjes hebben doen krullen, en met de Kerstdagen van die heerlijke dorae ko nijntjes hebben zitten smullen. Maar dit klinkt in mijn gedicht mis schien wel wat mal, bij de landbouwer B. stalen zij konijnen met overal. Maar het is te hopen dat er geschreven staat in de courant van konijnendieven arrestant. Want het zijn doorgaans voor de politie geen vreemde heren, die trach ten van andermans goederen te profite ren. En dan kan het kantongerecht ze met een op een gelukkig zes en vijftig jaartje feliciteren, en een jaartje of wat op miegon tracteren. En dan kunnen de heren over die heerlijke smulpartij van die gestolen Dorstse konijntjes ruimschoots zitten re- dineren. Ik wens je daar veel geluk langvinge- rlge heren, ik geloof niet dat ze daar in de miegon op konijnenbouwt tracteren. Wij Dorstenaren wense je in paar een gelukkig miegon jaar. BENNI DORST. JAZZ Ik ben vorige week zaterdag zo geluk kig geweest een Jazz-uitvoering te mo gen aanschouwen. De „stadsschouwburg" had haar deuren opengesteld voor het Dutch Swing College en de Down Town Jazz Band en deze beide jazz-orkesten brachten ondanks de houding van het publiek en ondanks de afwezigheid van Peter Schilperoort een op zeer hoog peil staan programma. Ik heb me ongelooflijk geërgerd aan de uitspraak van het woord jazz; klan ken als jes, jas e.d. zijn voor een lief hebber van moderne muziek werkelijk niet om aan te horen. Bij een dergelijke uitvoering wordt niet alleen gerekend op het bezoek van jazz-fans die alles van dit soort muziek afweten, maar men mag toch ook wel publiek verwachten, dat normale woorden normaal weet uit te spreken. Toen tijdens het tweede gedeelte van de avond de Down Town Jazz Band en kele nummers op bizonder suksesvolle wijze ten gehore bracht, stond de zaal als één man op om onder gejoel en ge stamp een tweede uitvoering te „eisen" verzoeken is te zwak uitgedrukt. De aankondiger van deze band sprak tame lijk bedeesd en zachtjes en dit was een aanleiding voor kunstminnend en be schaafd Breda om de man honend uit te lachen. Ik wil hier een lans breken voor de hedendaagse muziek. Door een dergelijke houding aan te nemen, bereikt men al leen, dat „jazz" op de duur vereenzel vigd' wordt met gejoel, geschreeuw, la waai en „keet". Dit nu is helemaal niet de opzet van jazz. Jazz kan even kalm en beschaafd zijn als welke symfonie ook. Jazz is trou wens bizonder origineel. Ik prefereer nog altijd een Lionel Hampton, springend en swingend over het toneel, boven een z.g. „Nederlandse song" van het genre .Bij ons in de Jor- daan". Met vriendelijke dank voor de ver leende plaatsruimte in het blad dat ik reeds vel' jaren tot mijn groot genoegen lees. BREDA. M. v. G. PROTESTEREN (III) Geachte Redactie, Vergun me een plaatsje in uw veelge lezen lad, om mijnheer C. v. K. uit Rijsbergen, even van antwoord te dienen. Bij voorbaat mijn dank. Die mijnheer begin! dan de voetbal vereniging Baronie te hekelen omdat ze geprotesteerd heeft tegen dat afgekeurde doelpunt, dat door Kas met de hand ln het doel werd geslagen. Wat daarvan waar of niet waar was, kan ik niet be oordelen, want deze wedstrijd heb ik niet gezien. Maar nu komt hetgeen waarop ik mijnheer v. K. eens wil ant woorden, n.l. op zijn lezing over dat ge val van vijf jaar geleden. Toen heeft Baronie niet geprotesteerd tegen dat ge wraakte doelpunt, want dat was op zich zelf een juweel, maar als die agent de bal niet binnen de lijn had gehouden had dat doelpunt nooit gemaakt kunnen worden, maar was het een doelschop voor Baronie geweest. Nu zegt mijnheer v. X. misschien dat er een Baronie-man aan het woord is. Maar dat is mis. Schrijf ster, ja mijnheer v. K., schrijfster van deze brief is een vurig NAC-supportster en ik ben notabene bijna vijftig. Bij die bewuste wedstrijd was ik aan wezig omdat NAC die zondag niet speel de. Ik zat vlak bij het Baroniedoel en. haalde me van die bewuste agent bijna een bekeuring op de hals omdat ik, zo gauw hij de bal binnen hield, riep dat hij z#n handen er af moest houden. Niet netjes, dat geef ik toe, maar ik kan het niet velen omdat het voor Baronie er om ging om die wedstrijd zo mooi mogelijk te winnen. En als' het b.v. RK- TVV gebeurd was had ik dat net zo goed geroepen. Die agent die een adjudant was, heb ik uitgedaagd om me dan te bekeuren als hij naar waarheid kon be weren dat hij die bal niet had tegen ge houden. Maar teveel mensen hadden het gezien, dat hij het gedaan had. Dezelfde avond ben ik nog heel ver ontwaardigd naar Rinus Broeders, de toenmalige aanvoerder van Baronie, ge weest en heb aangeboden, dat, als ze getuigen nodig hadden, ik me daarvoor beschikbaar stelde. Maar dat is niet no dig geweest omdat het feit waar Baro nie op protesteerde overtuigend bewezen was. Dus mijnheer van K., nogmaals: wat dat laatste protest aanging, daar blijf ik buiten, maar dat van vijf jaar geleden laat u dat maar rusten. In dat geval bent u er naast. En wat het einde van uw stukje aan gaat, dat is volgens mij helemaal mis. Want het is niet fijn om iemand van oneerlijkheid te betichten voor de uit spraak van bevoegde personen is gevallen. Mijnheer v. K. tel voortaan eerst tot honderd en spreek of schrijf dan; u hebt dan kans dat u minder hard van stapel loopt. BREDA. NAC-SUPPORTSTER. „OPENLIJK DANK Met veel interesse lees ik altijd uw rubriek „Papier voor uw pen", maar met grote verwondering las ik vandaag een advertentie in uw dagblad die luid de als volgt: Openlijk dank aan O.L. Vrouw voor verkregen gunst door het bidden van de noveen van de drie wees gegroeten, no. zoveel! KÜnt u dit openlijk dank noemen? Ik persoonlijk noem het geen open lij kheid. Waarom zetten deze mensen geen naam? Waarschijnlijk zouden zij zich dan schamen voor eventuele vrien den en kennissen. Laat zij in dat geval ook geen adver tentie plaatsen. Onze Lieve Vrouw neemt geen krant ter hand en op deze manier is het geen openlijkheid en heeft het dus geen nut. BREDA, M. BOOT. VERGEET DE OUDJES NIET De wintermaanden zijn zeker wel „de" maanden dat wij een bijzondere belang stelling moeten hebben voor onze ouden van dagen. Verschillende malen moeten wij con stateren dat velen van hen het heus in deze tijd niet te breed hebben. In deze koude dagen komt het wel voor dat er bij zijn die rond 7 uur al in bed gaan en dan „proberen" te sla pen tot 's morgens 8 of 9 uur, dit alles vanwege onze goedkope kolen. Ik vind het nog al erg dat er mensen zijn die 13 A 14 uur in hun bed moeten liggen om toch maar de kooltjes een beetje te kunnen sparen. Ze moeten het toch wel erg zuinig aanleggen om met 100 kg toe te komen en dat kost hen dan een tientje per week, als er dan de huishuur nog eens af gaat, blijft er van hun karige steun maar weinig meer over. Nu krijgen ze wel een kolen-toelage of de kolen zelf, de alleen wonenden krij gen maar de helft, maar dat is toch maar een druppeltje in een regenbak. Er is wel een verbetering van hun pensioen in het vooruitzicht, doch met dit vooruitzicht gaan ze nu toch weer in de kou. Is het in deze tijd van weelde toch wel verantwoord, dat deze mensen, die toch geheel hun leven hard gewerkt hebben, de pioniers, die de maatschappij hebben grootgebracht, nu nog in de kou moeten zitten. Ik vind het een ondankbaarheid tegen over deze mensen. Neen, geen parle mentaire debatten erover, krachtig en goed. Stop ze niet om 7 uur in bed, laat ze nog eens van dat kleine beetje leven dat hun nog rest, een beetje genieten. In deze winterdagen nog een paar zakjes kolen meer, we zullen er de kolenmijnen er heus niet in verlegenheid mee bren gen. PHILIPPINE. J. M. BANEN EN WEGEN De bij ons onlangs ingevoerde straat- namen- en huisnummer-veranderingen is bij vele gezinnen niet goed in de smaak gevallen, voornamelijk niet in het voor malig dorp Heerle, dat nu een straat van Wouw geworden is. De Heerlenaren zfn nu in het bezit van een Heerlesestraat die nu wel on geveer AAS km lang ls (van spoorweg overgang tot aan de boomdijk Steen bergen). Een dorpje dat al ruim 400 jaar Heerle is en ook zo genoemd werd, is met één pennestreek gedegradeerd tot een straat. Dat het een straat geworden is en geen baan is nog boffen. Maar de Rijksweg die twee jaar ge leden nog hoofdverkeersweg was is nu een baan geworden!!! De Bergsebaan! Evenwel is het gedeelte van de weg die naar Zoomvliet gaat, en lange tijd door zijn erbarmelijke toestand de naam baan nog niet verdiende, wel Zoomvlietseweg genoemd. We hebben nog een Bergsebaan al is het dat deze weg op het grondge bieden Bergen op Zoom begint en bijna in Heerle eindigt en waarvan door inge zetenen van Heerle veel gebruik ge maakt wordt. Dus daarom ook is het wel wenselijk om verwarring te voorkomen dat we schrijven RiUsweg-Bergsestraat-Bergse- weg maar in geen geval „baan". Men maakt van een huis toch ook geen schuur? Laten we hopen dat een en ander nog eens grondig bekeken wordt. WOUW. EEN BAANBEWONER. ONHEBBELIJK Al een paar weken loop ik 's avonds loten te verkopen van de SUS-actie. Niet dat ik dat voor mijn plezier doe, maar louter omdat ik er een goed werk mee doe. Nu heb je veel, heel veel mensen, die aanvoelen, dat het voor een goed doel is. Maar er zijn er ook, die je aan de deur afsnauwen, dc deur voor je neus dichtklappen zonder iets te zeggen; ja zelfs zijn er bij, die nog wel ruzie hierom zouden maken. Dat die mensen eens een beetje fatsoen bijgebracht werd zou niet verkeerd zijn. Ook al worden er misschien wat veel loterij-acties gehouden: een fatsoenlijk antwoord is toch het minste wat men geven kan! BREDA, C. DE VRIES Jr. Vierwindenstraat 28 A

de Stem | 1956 | | pagina 5