DE TUSSENPERSOON Pagblaft AT EEN ONDERLIJKE ERELD s Meningen en Commentaren R A DIO-PROGRAMMAS 3 TWEEDE BLAD ZATERDAG 7 JANUARI 1956 ll Deze week in het buitenland FRANKRIJK IN VERWARRING In Algerië dreigt de zaak ook uit de hand te lopen Zuidafrikaanse bergbeklimmer omgekomen Mosselen eten en Spencer roken m ONGERIJMDHEID CULTUUR- FUTURISME GEVAAR VOOR DE PORTEMONNEE Liturgische Kalender LIKDOORNS WONDEROLIE TELEVISIEPROGRAMMA'S (Naar een roman van E. F. BENSON) Zelzate ré Pau- t aan- fabriek s reeds orgwek- kenhuis er 8 uur: 1. -theater 8 ïdares. „n 9 uur: De pur- de rat. lammende rat. 5 en 8 tafel, heater 2.30 den; 5 en zondares, bal. Biljart café Oude g bij Jan g bij René rijspiering t Hoekske. E. v. Over- 30 uur. n koppelen 0 uur. bij A. de uur. Dui- Kind v.h. :hieting bij ij J. der v. Vlier- g bij Jo burg 3 en nacht, se Opera land van P)E verkiezingsuitslag in Frankrijk heeft precies het omgekeerde gebracht van hetgeen premier Faure bij de ontbinding der Assem blee er van heeft verhoopt. Er is geen parlementaire basis gekomen voor een stabieler regering, welke met meer autoriteit de oplossing der Algerijnse kwestie ter hand zou kunnen nemen. Er zijn nu drie grote blokken: een front van centrum en rechts onder leiding van Faure met 204 zetels, een links-republikeins front onder leiding van Mendès-France met 188 zetels, en de communisten met 150 zetels. Daarnaast staan dan nog de „wilde" Poujadisten met 52 zetels. Terwijl Faure opriep tot een sa mengaan van alle waarlijk-demo cratische partijen, is het front van Mendès-France voor de dag geko men met de eis van de leiding. Het rekent dan op de stilzwijgende steun van de M.R.P. in de belang rijkste vraagstukken en eveneens van de onafhankelijken. De radica len van Faure en de conservatieven zouden dan maar zelf moeten we ten wat te doen. Leggen deze groe pen ons struikelblokken in de weg, zo heeft al een der voornaamste Mendèsisten gedreigd, dan kunnen we ook overspringen op een Volks front met de communisten. Het zou overigens niet te verwonderen zijn, als de communisten, geheel in de lijn van de glimlachtaktiek, hun hulp ook ongevraagd aan een rege ring van het republikeinse front zouden opdringen. Iets dergelijks hebben ze ook al in Italië vertoond. Onder de links-radicalen en de so cialisten zijn er trouwens verschei- denen, die een Volksfront nog zo onaanvaardbaar niet vinden. Van de socialistische leiders kan men dit intussen niet zeggen. Een man als Guy Mollet, een oprechte „Euro peaan", moet niets van het Mosko- vitische gekuip hebben. De com munisten kunnen echter door een opgedrongen vriendschap verdeeld heid scheppen in de gelederen van links en dat is nu juist hun doel: splitsen, verwarring stichten, het regeren volgens parlementair-de mocratische regelen onmogelijk ma ken. De Poujadisten willen hen daarbij vermoedelijk wel een handje helpen. Neen, het ziet er niet fraai uit in het Frankrijk van 1956 en dat wekt de ernstigste bezorgdheid niet alleen voor dat land zelf, maar ook voor het hele vrije Europa. "pERWIJL men intussen in ver warring verkeert in Parijs, blijft ook de Algerijnse kwestie on opgelost. Het kan nog wel de hele maand januari duren, voordat de 22ste Franse regering na deze oor log gevormd is. Inmiddels hebben een aantal vooraanstaande Algerijnse politici, die tot nu toe met Frankrijk wil den samenwerken, te kennen ge- geven, dat zij spoedig met die sa- (Advertentle) Eén enkel tabletje in de mond geeft reeds verlichting. Handige platte doos jes 55 cent bij Apoth. en Drog. 7 are «erkoudhei?anP°'teT't 1 menwerking zullen ophouden; ten zij Frankrijk het bestaan van een Algerijnse natie erkent. Zij zullen uit hun functies treden, wanneer de nieuwe Franse regering niet bin nen een maand na haar formatie een politiek aanvaardt, welke over eenkomt met de verlangens van de Algerijnse bevolking. Zo dreigt in Algerije evenals te voren in Marokko de ontwikkeling de Fransen uit de hand te lopen. Misschien dat dit ge\aar de Franse partijen nog er toe prikkelt zo spoedig mogelijk tot een vergelijk te komen. JTEN meer opwekkend geluid is uit Washington vernomen, waar president Eisenhower tegenover het communistisch gekuip in Azië een toon van vastberadenheid liet ho ren. In de dagen van Genève kon men wel eens de vrees koesteren, dat de Amerikaanse president zich te veel liet inspinnen door de Rus sische vriendelijkheden. Zo deze zwakheid reëel is geweest, dan is hij er nu otch volkomen van gene zen. Door een omvangrijk plan van hulpverlening voor Azië, Afrika en ook nog voor Europa wil hij de communistische intriges effectief bestrijden. Als de U.S. dit nu ook psychologisch handiger aanpakken dan in het verleden, mogen we er goede resultaten van verwachten. IN BEIEREN Onwettige huwelij kssluiting Een pastoor en zijn vicaris-gene raal zijn in Passau ieder tot een boete van 100 mark veroordeeld, de pastoor, omdat hij een huwelijk in gezegend had, dat niet volgens de burgerlijke stand was gesloten en de vicaris-generaal, omdat hij toestem ming daartoe had verleend (in 1947.) Een duitse wet, daterend uit de Hitlertijd, eist, dat eerst een burger lijk huwelijk moet worden gesloten, alvorens een kerkelijke inzegening mag plaats hebben. In dit geval betrof het een echt paar van gevorderde leeftijd, dat reeds geruime tijd samenwoonde zon der een burgerlijk huwelijk te heb ben aangegaan. Volgens de verdediger hadden de partners geen huwelijk gesloten, om dat de vrouw dan zou moeten afzien van haar toelage als oorlogsweduwe. Het paar leefde onder behoeftige om standigheden. Het proces wordt als een proefpro ces beschouwd voor lieden, die zoge naamde „ooms-huwelijken" hebben aangegaan, vrije huwelijken van oor logsweduwen, die hun partner aan de kinderen voorstellen als „oom". Twee uitgeputte Zuid-afrikaanse stu denten zijn gearriveerd te fort Por tal. aan de voet van de met sneeuw bedekte Ruwenzori-bergketen en heb ben gemeld dat op 2 januari de lei der van hun expeditie, de medische student Roger Crawford uit Pretoria, om het leven is gekomen. Crawford maakte een val van 100 meter van een gletscherrots, toen zijn touw losraakte. Hij is begraven op de plaats waar hij gevonden is. De Ruwenzori-keten. die toppen van bijna 6.000 meter heeft, is gelegen aan de grens van Oeganda en de Congo. fU.P.) (Advertentie) KiElNS GeVoEGERs Ï>E5 LEVERS lYMFiiH i WfTr T) Al in 171ft wist men in Nederland wat een goede mossel waard was. De stad Rotterdam had er self's een eigen keurmeesteres voorhiaat Mulderheter hekend als haat Mos sel, de vurige Oranje-klante. Van haar zijn de kernachtige woorden: Een mossel smaakt niet zonder brandewijn In het Mosselhuis in de Herenstraat in Den Haag weet men dat nu wel heter. Daar kent men wel vijftig manieren om mosselen te bereiden en op alle vijftig manieren smaken ze verrukkelijk - ook zonder bran dewijn. De échte fijnproever steekt na afloop een Spencer op: de be kroning van zijn smulpartij èn,een genot op zich zelf! In Turn-Top Etui ai) AiirrN Qurm*5 lOltCCO COM»»N» 1 POTTER'S LINIA Imp. Fa. H. ten HERKEL HILVERSUM £)E klassenindeling der gemeenten, toegepast bij de bezoldiging der burgerlijke rijksambtenaren, is al lang een doorn in het oog van al len, die naar billijkheid en recht vaardigheid voor eenieder streven. Het werkprogram 1956 van de KVP bevat als een der punten: Voortge zette herziening van de onhoud bare verouderde klassificatierege- ling en overleg met het particuliere bedrijfsleven teneinde geleidelijk tot afschaffing te geraken. Onhoudbaar en verouderd, het is een kras oordeel. Maar zeker niet te kras. De regering blijft intussen aan het systeem vasthouden. Wel is sinds 1 januari 1954 enige ver zachting in het stelsel aangebracht. De aftrek bedraagt niet langer 4 en 8 procent, maar 3 en 6 procent. Verschillen in bezoldiging naarge lang de plaats waar men woont zijn echter gebleven, altijd nog onder het motto, dat het in de ene ge meente zo veel duurder leven zou zijn dan in een andere. Wat nu zijn volgens de klassifi- catieregeling de duurste gemeenten in de zuidelijke provincies? Hier staan ze op een rij: Eindhoven, Heerlen, Den Bosch, Maastricht, Middelburg, Tilburg en Vlissingen. Als men met alle geweld wil blij ven klassificeren, dan kan men te gen de indeling van deze gemeen ten zeker geen bezwaar maken. Het blijft echter een bron van verbazing en ergernis, dat in deze rij het pas tot grote stad gepromoveerde Breda ontbreekt. We kunnen ons geen en kele statistiek en geen enkele be rekening voorstellen, waaruit zou blijken, dat het in de Baroniestad goedkoper leven 'zou zijn dan in de genoemde plaatsen. Kan men er goedkoper een huis huren? Goed koper onderwijs genieten? Is het door een of andere wonderlijke speling van het economische lot een abnormaal goedkoopte-eiland op het gebied van levensmiddelen, kle ding, vermaak? Het is nog nimmer aangetoond en het kan ook nimmer aangetoond worden. Het lijkt op pure willekeur. Breda wordt door de nog steeds ge handhaafde indeling in de tweede klasse o.a. gelijk gesteld met Brielle en Hindelopen en Poederoyen en Vlagtwedde. Het blijft uitgestoten uJt een.gezelschap, waarin heel wat plaatsen van minder betekenis wel zlJn opgenomen. Sinds jaar en dag zijn er al vertogen en rekesten en moties en resoluties naar Den Haag gegaan, om op deze ongerijmdheid te wijzen. Het hielp niets. Zou men eindelijk eens uit deze klassificatie- dommel ten departemente kunnen ontwaken, nu Groot-Breda de hon derduizend-grens overschreed?.... Het streven moet erop zijn gericht hef hele verouderde systeem uit de wereld te helpen. Zolang het blijft bestaan, dient men het echter van de ergste ongerijmdheden te zui veren. En zulk een ongerijmdheid is zonder enige twijfel de indeling van Breda in de tweede klasse. pROF. F. L. POLAK van de Eco nomische Hogeschool te Rotter dam heeft een tweedelig boek ge schreven met de wonderlijke titel „De toekomst is verleden tijd". De ondertitel openbaart, dat hierin „cultuurfuturistische verkenning" worden beschreven. Nu denkt men bij futurisme al licht aan een nog al rumoerige ar- tiestengroep van nu al weer enkele decennia geleden, maar het boek heeft er niets mee gemeen. Niet alleen dat het een wetenschappelijk werk wil wezen van een socioloog, maar ook in zijn strekking is het totaal anders. Want de kunstenaars droomden zich met hun futurisme toeh*een schone artistieke toekomst, maar de socioloog is bij het peilen van de komende tijd zeer pessimis tisch. Hij oordeelt, dat men geen posi tief toekomstbeeld meer heeft, in geen ander en beter bestaan meer gelooft. Het christendom heeft vol gens hem weinig kans tot voortbe staan en het socialisme is vervallen. In deze uitspraak wordt meteen het onderscheid tussen het socialisme als menselijke creatie en het chris tendom als goddelijke stichting mis kend. Maar hoe stelt prof. Polak zich dan nog een betere toekomstmoge lijkheid voor? Hij acht die blijk baar afhankelijk van een nieuwe utopie of mythe, want hij stelt zijn hoop op een utopistisch, humanis tisch, non-conformistisch socialisme. Dit is nog al vreemd, nadat de professor eerst het verval van het socialisme en ook van hef humanis me heeft geconstateerd. Men houdt dan eigenlijk niets anders als grondslag over dan de utopie, die uiteraard niet veel houvast pleegt te geven. Ondanks de onderscheidingen, welke de Raad van Europa en de K.S.G. dit professorale werk heb ben meegegeven, lijkt het toch meer verantwoord voor de toekomst te vertrouwen op de blijvende kracht van een christelijk idealisme. WOLGENS een artikeltje van de heer J. J. M. Festen in „De Maasbode" lopen de colleges van B. en W. van Eindhoven en Heerlen kans diep in hun particuliere por temonnee te moeten tasten. Wat is er immers aan de hand? Ze hadden formeel het recht een besluit tot uitkering van gratificaties aan het gemesentepersoneel te nemen. Dat besluit is niet onderworpen aan enig goedkeuringsrecht. Daarnaast is echter nodig een besluit, om de daarvoor benodigde gelden middels een post op de gemeentebegroting beschikbaar te stellen. Dit besluit behoeft wel de goedkeuring van Gedeputeerde Staten en zo lang die niet is verleend, zijn B. en W. per soonlijk aansprakelijk voor de uit gekeerde bedragen. Als dat maar niet op een faillissement van de betrokkenen uitloopt! Nu zijn G.S. natuurlijk ook in deze dingen weer afhankelijk van richtlijnon, van hogerhand ver strekt. Aan Binnenlandse Zaken voelt men nu eenmaal niet zo sterk voor provinciale en gemeentelijke autonomie. Per slot zal dus in Den Haag beslist worden, of de sociaal- redelijke, door de omstandigheden goed gemotiveerde geste van de be trokken gemeentebestuurderen op deze harde wijze gestraft moet wor den. Ons dunkt: hef zal wel mee vallen! ZONDAG 8 januari. Wit. H. Familie. 2e gebed van de le zondag na Ver schijning des Heren. Credo. Prefatie van Verschijning des Heren. MAANDAG 9. Wit. Mis van Verschij ning des Heren. Prefatie van Ver schijning des Heren. DINSDAG 10. Wit. Als gisteren. WOENSDAG 11. Wit. Als gisteren. 2e gebed H. Hyginus. Of: Rood. H. Hyginus. 2e gebed Verschijning des Heren. Prefatie van Verschijning des Heren. DONDERDAG 12. Wit. Als dinsdag. VRIJDAG 13. Wit. Doop van O. H. Je sus Christus. Credo. Prefatie van Verschijning des Heren. ZATERDAG 14. Wit. H. Hilarius. 2e gebed H. Felix. Credo. INGELIJFD Graham Henderson heeft zijn hond Tosca aan de Royal Air Force overgedragen om iAt leuen van het dier te red den. Tosca, een Duitse herder, had een politiehond gebeten. Henderson werd voor de rechtbank geroepen omdat hij verzuimd had Tosca aan de riem te houden. De rechtbank bepaalde dat Tosca afgemaakt moest worden. Henderson te kende echter beroep aan en dezer dagen heeft de recht bank besloten dat Tosca kon blijven leven als Henderson het dier als politiehond over droeg aan de RAF. En zo kwam Tosca bij de lucht macht. (Advertenties» NYLONS CADEAU De Bleekertje Fabriek te Rotterdam geeft nu op haar bekende wasmidde len prachtige, eerste keus nylons ca deau voor slechts 48 bonnen, zonder enige bijbetaling. 334-oo VOORHAVEN 1 Oi rr Rfli'rpn» (Advertentie) Weg met onhandige likdoomringen en gevaarlijke scheermesjes. Een nieu-w vloeibaar middel. NOXACÓKN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzocaïne. Een flesje NOXACORN Antiseptisch Likdoornmiddai van t L35 bespaart U vee» el»en dei Tehuis Een Italiaanse priester heeft be kend gemaakt, dat hij van plan is een tehuis op te richten voor uit gewezen Italiaans-Amerikaanse ex- gangsters, die geen werk kunnen vinden in Italië. Pater Blandino's initiatief is de redding in de nood voor honderden ex-gangsters voor wie het practiscli onmogelijk blijkt eerzaam aan de slag te komen. Hun situatie is zo moeilijk, dat de vroegere luitenant' van Luciano, Frank Frigenti, eens gedreigd heeft een mars van 500 uitgewezenen naar Rome te organiseren. De politie heeft hem snel van dat idee afge bracht. Ongelukje Bij Newport (V'er. Staten) viel opeens een bom in het vrije land. Het ding ontplof te en vernielde kassen, ter wijl de ruiten tot ver in de om trek eveneens bezweken. La ter bleek, dat de bom afkom stig was van een Amerikaans oefenvliegtuig. B'e bom was „per ongeluk" losgeraakt. Vermist Een Londens echtpaar, dat in Parijs op vacantie was, is weer verenigd. Drie dagen lang was de vrouw haar man kwijt. Ze kende slechts gebrek kig Frans en wie ze ook aansprak, niemand kon haar helpen- Op het laatst dacht ze. dat deugnieten haar echtgenoot hadden ontvoerd en mis schien wel hadden gedood. Bevend kwam ze eindelijk bij de politie- Daar werd het raadsel meteen op gelost. Haar echtgenoot bleek name lijk veilig en wel in de gevangenis te zitten. Men had hem in ver ge vorderde staat van dronkenschap op zijn eentje zingend aangetroffen en naar het bureau gebracht. Vangst De heer Louis Favennec heeft in de zee bij Moelan-sur-Mer een merk waardige vangst gedaan, die hij in feite aan zijn hond te danken ha i. Net boven de kust had hij een kraai geschoten. De hond sprong het wa ter in en zwom naar de buit. Het beest kwam echter niet met een kraai, maar met een kabeljauw van ruim vijf kilo terug. IVol ven Hongerige wolven en vossen, die ijl de bossen onvoldoende voed sel kunnen vinden, hebben zich tot in de buitenwijken van de grote Amerikaanse industriestad Duluth gewaagdAEen automobilist heeft zelfs al een wolf onschade lijk gemaakt, die tot in het cen trum van de stad was doorgedron gen. Er zou ook al een beer in de buurt rond scharrelen. Dab be richt geloven de mensen echter nog niet. Beren zijn thans bezig met hun winterslaap en als ze vroeger wakker worden dan ge woonlijk, betekent dat een zeker teken van een vroege lente. Overi gens kan het best. In 1949 werden in Duluth nog dik 50 beren dood geschoten. Weigering Re Britse minister van oorlog heeft aan 'n Amerikaanse filmmaatschap pij toestemming geweigerd voor me dewerking van het Engelse leger bij een film, die de „Emmet-Dunne story" gaat heten. De geschiedenis gaat vertellen over een beruchte moord, die in 't' Engelse bezettings leger werd gepleegd. „Als de Britse soldaten niet mogen meewerken, zullen we zelf wel voor figuranten zorgen," heeft de maat schappij verklaard. Ze zei dat ze haar in één jaar tijds vijf keer gesmeekt hebben om te gaan trouwen. Maar ik denk dat het alle vijf die keren haar vader geweest is! ZONDAG 8 JANUARI HILVERSUM I 402 m VARA: 8.00 Nws 8.18 Gevar. progr. 9.45 Geestelijk le ven, ca as. VPRO: 10.00 Geef het door, caus. 10.05 V. d. jeugd. IKOR: 10.30 Herv. kerkd. AVRO: 12.00 Mil. ork. 12.30 Sport- spiegel 12.35 Even afrekenen, heren 12.45 Pianospel 13.00 Nws 13.05 Meded. of gr. 13.10 Gevar. progr. v. d. mil. 14.00 Boek- bespr. 14.20 Radio Philh. ork. 15.00 De zwerftochten van Odysseus, hoorsp. 15.25 Lichte muz. 15.45 Dansork. en sol. 16.30 Sportrevue. VPRO: 17.00 Gesprekken met luisteraars 17.15 Het platteland nu, caus. VARA: 17.30 V. d. kind. 17.50 Nws en sportuitsl. 18.15 Sportjourn. 18.30 Lichte muz. 19.00 Discussie 19.30 Cabaret. AVRO: 20.00 Nws 20.05 Gevar. muz. 20.50 Johnny Perikel, hoorsp. 21.05 Disco-caus. 21.45 Lichte muz. 22.05 Act. 22.15 Lichte muz. 22.30 Gram. 23.00 Nws 23.15 Act. of gram. 23.25-24.00 Gram. HILVERSUM II 298 m NCRV: 8.00 Nws en weerber. 8.15 Orgelconc. 8.30 Mor genwijding 9.15 Vocaal dubbelkwartet KRO: 9.30 Nws 9.45 Gram. 9.55 Hoogmis 11.20 Gram. 12.05 Idem 12.15 Toespr. tot de jeugd 12.25 Gram. 13.00 Nws en kath. nws 13.10 Zigeunermuz. 13.40 V. d. jeugd 14.00 V. d. jeugd 14.55 Jazzmuz. 15.30 Gram. 16.00 Naar het hart van de we reld, klankb. 16.15 Sport 16.30 Vespers IKOR: 17.00 Zangdienst },7.45 De Kerk aan het werk 18.00 Filmrubr. 18.15 Over peinzingen van een dorpsdominee 18.25 Kerklied 18.30 Interkerkelijk gespr. over diaconaat 18.45 Even napraten op de stu deerkamer van ds. P. de Geeter. NCRV: 19.00 Boekbespr. 19.10 Nws uit de Kerken 19.15 Godsd. volksliederen 19.30 Het Evangelie in een draaikolk, claus. KRO. 19.45 Nws 20.00 De Springplank 20.20 V. d. jeugd 20.40 Roulette 21.05 Van Jeiuza- lern naar Jericho, hoorsp. 21.50 Gram. 22.40 Rep. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws 23.15-24.00 Dansmuz. BRUSSEL 324 m: 12.05 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Ork. conc. 13.00 Nws 13.15 V. d. sold. 14.00 Gram. 15.30 Idem 15.45 Voetbalrep. 16.30 Gram. 16.45 en 17.15 ld. 17.30 Sportuitsl. 17.35 Gram. 17.45 Sport uitsl. 18.05 Gram. 18.30 Godsd. halfuur 19.00 Nws 19.45 Verz. progr. 20.45 Ork. conc. 21.15 Gram. 22.00 Nws 22.15 Piano- kwart. 23.00 Nws 23.05-24.00 Gram. BRUSSEL 484 m: 12.15 Lichte muz. 13.00 Nws 13.10 Gram. 14.30 Koorzang 15.00 Kamerork. en solist 15.30 Gram. 16.30 ld. 17.00 Nws 17.05 Gram. 19.30 Nws 21.15 Ork. conc. 21.45 Gram. 22.00 Nws 22.15 Parijs bij nacht 22.55 Nws 23.00 Lichte muz. 23.55 Nws. NTS: 14.00-17.00 Eurovisie: Internat, badminton kampioenschappen te Haarlem MAANDAG 9 JANUARI HILVERSUM I 402 m AVRO: 7.00 Nws 7.10 Gym. 7.25 Gram. 8.00 Nws 8.15 Gram. 9.10 V. d. huisvr. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding 10.00 Gram. 11.00 Raadsels van de Stille Zuidzee, caus. 11.15 Omr. ork. 11.45 Voordr. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.35 V. h. platteland 12.45 Lichte muz. 113.00 Nws 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metro- pole ork. en solist 13.55 Koersen 14.00 Mezzo-sopr. en piano 14.30 Boekbespr. 14.50 Lichte muz. 15.15 Hersengym. 15.35 Gram. 16.45 Het Spectrum 17.10 Orgelspel 17.30 Uit de jeugdbeweging 17.45 Gram. 17.50 Mil. comm. 18.00 Nws 18.15 Orgel spel 18.30 Lichte muz. 19.00 Muzikale caus. 19.15 Sopr. en piano 19.45 Regeringsuitz.: Landb. rubr.: De loonadministratie in het landbouwbedrijf 20.00 Nws 20.05 Radio- scoop 22.45 Clavecimbelrecital 23.00 Nws 23.15 Act. 23.25-24.00 Kunstoverz- HILVERSUM II 298 m NCRV: 7.00 Nws en SOS-ber. 7.10 Gewijde muz. 7.30 Gram. 7.45 Een woord voor de dag 8.00 Nws en weerber. 8.15 Sportuitsl. 8.25 Gr. 9.00 V. d. zieken 9.25 V. d. vrouw 9.35 V. d. vrouw 9.35 Mastklimmen 10.05 Gr. 10.30 Morgendienst 11.00 Gram. 11.20 Gev. progr. 12.25 Voor boer en tuinder 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws 13.15 Amus. muz. 13.45 Gram. 14.05 Schoolradio 14.30 Gram. 14.45 V. d. vrouw 15.15 Gram. 15.40 Voc. ens. en sol. 16.00 Bijbellezing 16.30 Hobo, klarinet en fagot 17.00 V. d. kleuters 17.15 V. d. jeugd 17.30 Gram. 17.40 Beurs- ber. 17.45 Regeringsuitz.: Rijksdelen over zee: Het notariaat en de rechten op de grond in de Nederlandse Antillen, door ir. J. Meuter 18.00 Gemengd koor 18.20 Sportpraatje 18.30 Gram. 18.40 Eng. les 19.00 Nws en weerber. 19.10 Orgelconc. 19.30 Volk en Staat, caus. 19.45 Beiaard spel 20.00 Radiokrant 20.20 Lichte muz. 20.45*Liefde, hoorsp. 21.45 Kamerork. 22.00 Gram. 22.15 Knapenkoor 22.45 Avond overdenking 23.00 Nws 23.15-24.00 Gram. BRUSSEL 324 m: 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 V. d. landbouwers 12.42 Gram. 13.00 Nws 13.-15 Gram. 14.00 School radio 15.20 Kamermuz. 15.45 Gram. 16.00 Koersen 16.02 V. d. zieken 17.00 Nws 17.10 Lichte muz. 18.00 Franse les 18.15 Gram. 18.20 Godsd. caus. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws 19.40 Gram. 20.00 Ork. conc. 20.45 Kunstkaleidoscoop 21.00 Gram. 21.15 Idem 22.00 Nws 22.15 Ork. conc. (verv.) 22.55-23.00 Nws. BRUSSEL 484 m: 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws 13.15 en 13.45 Gram. 14.15 Or gelconc. 15.05 Ork. conc. 15.35 en 15.45 Gram. 16.05 Lichte muz. 17.00 Nws 17.15 Gram. 17.30 Pianorecital 19.05 Uw pro gramma 19.30 Nws 20.00 Pianorecital 20.35 Gram. 20.55 Hoorsp. 21.25 Gram. 22.00 Nws 22.55 Idem. 8 Maar pas gisteren had hij ont dekt, dat de hele zaak tegelijk ge schilderd moest worden met flinke streken van het penseel, zodat het licht en de substantie allebei bewaard zouden worden en dat bleek verba zend juist te zijn. Zo dikwijls had hij er de laatste weken aan gewan hoopt het werk te volbrengen dat hij zich tot taak had gesteld, maar ster ker dan zijn wanhoop was zijn vast beslotenheid weer te geven, wat hij zag en niet alleen, wat hij wist dat er was. Het was voor zijn broer on mogelijk om die vermoeiende hou ding langer dan een paar minuten aan te nemen en dikwijls was het lastig om precies dezelfde houding terug te krijgen. Maar deze morgen was het glad gegaan zonder enige moeite en Charles wist dat hij van daag beschikte over een juist oog en een vaste hand. Afwisselend pose rend en rustend bleef Reggie een uur staan en toen ging Charles een paar meter van zijn doek afstaan; hij beet op zijn penselen en fronste het voor hoofd, terwijl hij afwisselend naar 't schilderij keek en naar het model. En eindelijk verdween de frons. „Ik ben je geweldig dankbaar. Keg- f0ii hÏV Is klaar: of het rC+ ls' is Sedaan." dween onder water Br°te gÜ en ver" zeiMCharri;s,gel00ldat het Hij maakte het ontbijt klaar, zoals was afgesproken en een tijdie later zaten ze allebei tevreden voor zich uit te kijken. „Deze week is op vleugels voorbij gegaan, zei Reggie, ,,en ik word erg melancholiek, als ik bedenk dat dit mijn laatste dag is. Maar het is een prachtige week geweest. Ik ben erg blij dat je me meegenomen hebt." Reggie had de vleierige buien van een heel jong ding. Terwijl hij sprak, verliet hij zijn stoeltje en zette hij zich op de grond met zijn rug tegen de knieën van zijn broer en zijn han den om zijn benen. ,,Ik zou mijn hele vacantieweek in Sidney-straat hebben zitten braden," ging hij door, ,,als jij er niet ge weest was. Het was buitengewoon aardig van je om me mee te laten gaan." ..Ik heb er 't meeste voordeel bij", zei Charles. ,,Je hebt je vacantie wel verdiend. Want als je niet meeko men was, had ik een model moeten huren of het zonder moeten doen".' ,,Nou dan zijn we allebei tevreden". Reggie gooide zijn sigaret weg en haalde de koker uit de zak van Char les. ,,Ik moet deze middag nog naar de stad terug" zei hij, „want de toon zaal van Thistleton wordt morgen ochtend weer geopend. En daar zal ik weer de hele Juli-maand zitten om bezoekers te ontvangen en catalogi te verkopen en het tourniquet te la ten draaien en kwitanties in te vullen een hondenleven! Goden, wat hebben sommige van die kerels een hoop geld! Daar was een Amerikaan die verleden week kwam en rondgeleid werd door een grote dikke, bleke man die Craddock genoemd wordt en die er dikwijls is en de mensen alles laat zien. Ik heb een vermoeden dat hij Thistleton zelf is en de eigenaar van de zaal. Zeg, Charles..." Reggie hield plotseling op. „Kijk, ik geloof dat hij het was, in de boot gisteravond", zei hij, ,,en dat hij op het gras stond met dat meisje, waar je voor zong..." „Ik heb er niet speciaal op gelet," zei Charles. „Nee, je hebt meer speciaal op een ander gelet. Maar ik ben er zeker J™ dat hij het was. Zoals ik zeg, nij had verleden week een Amerikaan dij zich, die een paar kleine Holland se schilderijtjes kocht. Toen hij weg ging, bleef hij aan mijn lessenaar staan en leende hij mijn pen en schreef hij zo maar een chèque voor vijfduizend pond, alsof het niks was. Ik herinner me dat hij zei, dat hij hem zou postdateren. Maar hij gaf me geen fooi." „Ik begrijp niet goed wat dat alle maal moet betekenen," merkte Char les op. „Ik evenmin. Ik hoopte, dat je het zoudt beschouwen als een aangename conversatie; ben je het niet met me eens? Maar ik wil om alles met je wedden, dat die dikke bleke man in de boot Craddock was." Reggie ging wat gemakkelijker te gen de benen van zijn broer aanlig gen. „Ik voorzie een grote tragedie," zei hij, met gerechtelijke onderzoe kingen en vonnissen. Craddock staat op het punt te trouwen met het meis je uit de boot en Charles zal zijn nek afsnijden en..." „Wie zijn nek?" vroeg Charles. „Die van zijn eigen of die van Craddock. Misschien eerst die van Craddock en dan zijn eigen. Dat zal een sensationele rechtszitting worden Ben je van plan om de hele morgen te blijven schilderen?" „Integendeel! Ik ben blij dat ik jou klaar heb. Ik ben van plan hier nog een paar dagen te blijven om nog wat te schetsen. Vanmorgen kun je over mij beschikken." „Laat ons dan een hele tijd niets doen en dan een hele tijd baden en dan een hele tijd niets doen én ba den. Goden, ik wou dat ik een artist was, net als jij, in plaats van een klerkje, om heel de dag op heerlijke plaatsen te zijn en alleen maar te doen waar je het meeste van houdt, na melijk schilderen." „De zaak zou meer af zijn als er iemand was. die het liefst van alles mijn schilderijen kocht", merkte Charles op. „Maar je hebt kort geleden pas twee aquarellen verkocht voor drie pond het stuk," troostte Reggie, „dat is net zo veel als ik in een maand verdien." „Ik wou dat het meer gebeurde," zei Charles. „Tussen twee haakjes, ik heb gisterenavond bericht gehad van moeder." „Een aardige vrouw," zei Reggie. „Zeker. Ze stuurde me een pond -voor het geval dat ons geld op was. Als je thuis komt, zul je wel ont dekken dat ze geleefd heeft op thee en boterhammen, omdat ze toch geen honger had." Reggie liet een grote zucht. „Ik wou dat een man met zijn moeder mocht trouwen," zei hij. „Ik zou het zeker doen en dan mochten jij en het meisje van de boot bij ons logeren." „Heel vriendelijk van je!" zei Char les. De twee jonge mannen die zich die Juni-week zo bijzonder amuseerden aan de oever van de Theems, wa ren de enige kinderen van een wedu we, die zij zo vriendelijk waren 'n „aardige vrouw" te vinden. Ze wa ren groot gebracht in een milieu, waar het niet aan geld ontbrak, tot nu ruim een jaar geleden de zelf moord van hun vader hen achter had gelaten in droevige en absoluut on voorziene omstandigheden. Hij was 'n beursspeculant geweest en firmant in een uitstekende zaak, maar particu lier had hij zich overgegeven aan wild gegok op de beurs en toen een bankroet onvermijdelijk was liet hij alles in de %steek. De verkoop van het aardige landhuis in Walton Heath en van alles wat in geld om kon worden gezet was nauwelijks voldoen de om alle onverwachte schulden te betalen en de eer van de familie op te houden. Zijn jongens hadden, zo min als zijn vrouw, ooit gedroomd over de mogelijkheid van zo'n toe stand: hij had nooit laten blijken dat hij in geldelijke moeilijkheden ver keerde. Zijn zelfbeheersing was schit terend geweest totdat ze, als het bre ken van een dam. plotseling geheel vernietigd werd. Tot op dat ogenblik was hij de vrolijkste en de jongste geweest van die altijd opgewekte kleine familie. Charles was al drie jaar van school af toen de slag viel en hij studeerde op een beroemd ate lier in Parijs, terwijl Reggie nog zo veel tijd, als hij met goed fatsoen kon sparen van zijn athletische oefe ningen, besteedde aan het aanleren van vreemde talen met het oog op toekomstige diplomatieke dienst. Hun moeder, die de dood van haar man droeg met een nooit weifelende kracht liet hen dadelijk thuiskomen. Ze be hoefde niet lang te wachten op de verklaring van de catastrophe, want een klein onderzoek van zijn papie ren toonde de omvang van zijn schul den en de onvermijdelijkheid van een bankroet. Als het mogelijk was ge weest zou ze graag voor haar kin deren verborgen hebben gehouden dat hij zich zelf gedood had, maar het was onmogelijk het voor te laten ko men als een ongeluk. Even onmoge lijk was het om de ellendige oorzaak ervan te verbergen. Op de avond dat Charles terug kwam van Parijs, toen zij in het stille huis zaten dat tot nu toe altijd druk van vrolijkheid was geweest, terwijl de zoete geuren van de hei en de sterke van de pijnbomen door de open ramen naar binnen kwamen, vertelde zij hen alles heel in 't kort, en toen. dat gebeurd was en toen ze nog ver bijsterd zaten door de plotselinge gru wel die hun leven versomberd had, sterkte zij haar eigen moed door de hunnen op te wekken. „Nu weten jullie alles, mijn lieve lingen," zei ze, „en zo dikwijls jullie er aan denken, en nog lang zal het altijd in jullie gedachten zijn, dan moet je altijd maar denken dat die beste pa een verschrikkelijke vergis sing beging, iets dat hij nooit van plan was geweest. Zijn moeilijkheden hadden zijn verstand zo in de war gebracht, dat hij niet wist wat hij deed. Hij voelde dat hij het niet kon verdragen, juist seals hij soms riep, als wij een of ander dwaas spelletje deden: „ik kan het niet verdragen, ik kan het niet verdragen". Charles, jongeske, huil zo niet. We moeten nu weer helemaal opnieuw beginnen, met onverzwakte moed en laten zien dat we alles kunnen verdragen, wat God ons over wenst te zenden." (Wordt vervolgd)

de Stem | 1956 | | pagina 3